PROIECT DE OG - se modifica IAR organizarea Rezidentiatului!

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat

Sunteti de acord cu forma si modalitatea proiectului propusa de MS? (rog consultati atent TOATE prevederile, comparand si anlizand inainte de a raspunde) - durata poll/sondaj: 30 zile din acest moment, ca si dezbaterile de pe site-ul MS

Poll ended at Fri Jun 29, 2007 12:30 am

Da, de acord 100%
8
14%
Da, de acord, insa mai are nevoie de mici imbunatatiri
9
16%
De acord partial, are nevoie de ajustari serioase (>30%)
7
12%
E un proiect la limita (50% prevederi folositoare si 50% necesita modificari)
4
7%
E un proiect mai mult prost decat bun
13
23%
Nu vad necesitatea adoptarii lui acum, ci pe viitor
5
9%
Nu sunt de acord cu adoptarea sub forma unei OG (acum)
11
19%
 
Total votes: 57

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Sat Jul 21, 2007 4:35 am

Daaa, asa e cum zici... miss clara a fost "avocata diavolului" :evil:
Uite ca aici iti dau dreptate. Bravos si tie ca ai gasit puterea sa recunosti asta!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Sat Jul 21, 2007 8:50 am

trident wrote:
mickeygreen wrote:sunt PENTRU rezidentiat MF, forma care are o finalitate (costa cam la fel) si va da drepturi si titlu profesional. asta am propus insa se pare ca nu toti au fost atenti.
consider ca mi-am facut datoria, morala.


ai fi surprins sa afli ca exista rezidenti pe mefe tare bucurosi ca nu mai se da la toata lumea MF. decid e ce-o fi parerea ta buna nu sh. mie si-a lor mi se pare rezonabila, si multi membri amrez sunt rezidenti pe mefe, parerea lor a contat

da, nici aia de la MS n-au intels bine, nici cei de aici n-au inteles bine..
o fi vina cuiva


de data asta, surpriza, cred ca trident are dreptate in anumite puncte.
e normal sa fii indignat (din postura omului care ia rezidentiat MF in limita nr de locuri) in timp ce altii iau asa... la bulk. discutabil cat de meritat sau nu, anume: punctejele si pregatirea celor care picau pe chirurgie sau medicale erau (inainte de 2005) MULT superioare (statistic) celor care luau MF, iar ei ramaneau pe dinafara in conditiile in care erau mai bine pregatiti. stiu ca trident va avea o obiectie ca era optiunea lor (pt chir/medicale/mf) la inscriere, insa optiunea era "in orb", oamenii n-au nici o vina si nu suntem la pariurile cu cai (iau sau nu iau).

de-aia am zis: ori dai la toti ori la niciunul (dand promotiei 2005 trebuia extins si la celelalte promotii si nu adresat numai lor).

pe de alta parte, MF-ul a ajuns bataia de joc a tuturor, in loc sa fie "fruncea" medicinei romanesti, locu' unde pacientu isi rezolva toate problemele inainte sa devina grave. asta nu inseamna ca redistribuirea e de vina, ci calitatea pregatirii "oferite" (rezidentiatul mf actualmente e o frectie, cu rare exceptii, in ciuda normelor si curriculelor care nu sunt respectate) si sa nu ne mire ca generam medici cu o minima pricepere, mai ales din generatiile noi fiindca nu se face serios, e o politica "lasa-ma sa te las" de n-am cuvinte (valabila si pt multe alte specialitati); asta trebuie schimbat. sa NU dam vina pe cei care n-au luat din prima acest examen stupid fiindca unii din ei au demonstrat ca sunt mai medici decat cei care au stiut sa toceasca grile sau litera cu litera buchea cartii.

solutia practica e simpla, mai ales acum cu trunchiu' comun cand nu mai trebuie sa optezi inainte de examen: nr de locuri pe mf (MULTE cate avem nevoie, cam cate erau la re-distribuire), care sa se aleaga in ordinea punctajelor (fac pariu ca MF-ul nu ramane ultima, ci SPM-ul). in felul asta nu vom avea decat rezidenti care vor lua pe drept, direct, pe punctaj si nu procent.

PS: Am promis si o sa ma tin de cuvant ca NU ma mai angajez in dispute legate de anumite persoane (atacuri care vor ramane ignorate), deci nici un comentariu de la mine pe aceste teme... neinteresante. Dilema e ce facem de acum incolo. Am idei pe care le putem discuta/analiza si apoi sa intreprindem demersuri. Insa dupa o mica vacanta, binemeritata si cu scop precis.

si va mai rog (pe moderatori) sa puneti announcement la topic-ul locked cu FILMUL dezbaterii, care va ramane de mare actualitate pana la toamna (plus mutati comentariile-nelamuriri la care nu se poate raspunde acolo, ca e locked).

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Jul 21, 2007 11:26 am

Am inteles eu bine din filmulet ca cei din promotiile 2005 si 2006 vor fi redistribuiti pe MF daca au punctaj de trecere, iar cei din 2007 in pregatire supravegheata? Hmmm

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

BREAKING NEWS

Postby mickeygreen » Thu Jul 26, 2007 7:59 am

BREAKING NEWS - OG-ul va fi adoptat, in ciuda impotrivirilor

Nu planificasem aceasta interventie acum pe forum (ma insor sambata 28.07) insa s-au intamplat niste "chestii" pe care merita sa le stiti:

1. MS intre timp a reusit sa "vare" in Legea speciala de abilitare a Guvernului (ce OG-uri au voie sa emita pe vara, in vacanta parlamentara 01.07-01.09.2007), pe langa Academia de Stiinte Medicale si Legea Tutunului (singurele prezente atunci, la momentul dezbaterii, pe Sanatate) si OUG 58/2001... deci acum au puterea legala sa adopte proiectul asta infect ca OG (simpla);

2. Sambata 28.07 (pt mine ironic) va avea loc la Iasi, la convocarea ministrului Nico, intrunirea Rectorilor UMF din tara pt a se decide soarta Rezidentiatului, anume ok-ul pt acest OG stupid;

3. Avizul CNCD (Consiliul National pt Combaterea Discriminarii) a fost obtinut deja (am cerut acest pdv al CNCD la primul punct al dezbaterii) cu niste modificari minime ale textului din partea MS, care insa nu vor fi atat de minore pt unii candidati. Este absolut hilar ca (urmariti filmuletzul) au adoptat in forma finala exemplificarea si nu principiul enuntat la dezbatere; am dat acolo exemplul absolventului 2005-2006 care nu ar fi avut acces EGAL acum, cf proiectului, cu absolventul 2007. Ei bine, concret, absolventul 2005 sau 2006 (mentionat explicit) va avea acces egal cu cel din promotia 2007 la "pregatirea asistata" care RAMANE (mare porcarie, parerea mea); nu insa si ceilalti (sugestia mea, din care au adoptat doar exemplul si nu principiul, era de a NU mai face referiri la anul absolvirii);

4. Toata istoria rezidentiatului (de la infiintarea sa in 1993) a fost si este un lung sir de abuzuri si "promotii" (in sensul celor de telefonie mobila :lol:) fara prea multa competenta/logica si care ne-au bulversat complet;

In concluzie, asteptati-va ca f.repede ("baietzii" dau semne ca se grabesc) sa se adopte aceasta OG de modificare a OUG 58/2001 (proiectul de fata, facut efectiv cu picioarele, fara cap) prin niste miscari deja consacrate de culise.

Filmuletzul http://video.google.com/videoplay?docid ... 8582800283 ne va ramane ca punct de referinta doar ca am luat atitudine; impactul asupra proiectului a fost minim iar modificarile operate "de ochii lumii"; strategia MS pe termen lung lipseste cu desavarsire si nu incurajeaza nici performanta si nici nu are vreo logica (reintroducerea stagiaturii desfiintate acum 3 ani ca "neconforma cu normele UE" in lipsa vreunui salt calitativ care sa justifice demersul, o risipa de bani si o restrangere de sanse); surde vad ca au ramas si obiectiile Colegiului Medicilor (insa mai vedem pana la forma finala).

Va doresc spor in toate si ne revedem dupa 12 august.

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Thu Jul 26, 2007 1:54 pm

Nasol...la cat te-ai zbatut...oare solidaritatea Asociatiei Medicilor Rezidenti cu acest OG n-o fi cantarit suficient de mult ca sa nu se mai ia in considerare si propunerile tale bine documentate...dnele de la minister ar fi obosit prea mult sa caute/citeasca referintele legislative pe care le-ai dat...si in plus au avut sprijinul "nemarginit" al reprezentantei AMR ! :evil:

User avatar
BULINUTZA
junior
junior
Posts: 31
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:18 am

rezi med dentara

Postby BULINUTZA » Thu Aug 02, 2007 10:39 am

Eu n-am putut deschide filmuletele dezbaterii si nu stiu care e situatia cu rezidentiatul pe medicina dentara...Se schimba ceva si la noi anul asta? Va rog mult, daca stiti ceva, sa-mi raspundeti....

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Thu Aug 02, 2007 1:24 pm

Incearca sa deschizi folosind linkul de la topicul Viata in spital

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Tue Aug 28, 2007 5:42 pm

care stiti ce mai face Micky? e bine?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Aug 28, 2007 6:54 pm

honeymoon?
Red Apple

User avatar
cascadoru'
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Feb 26, 2007 5:22 pm

Postby cascadoru' » Tue Aug 28, 2007 7:23 pm

invata pentru europarlamentare,ca rezidentiat......la anu si la multi ani

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Tue Aug 28, 2007 7:37 pm

mai, eu n-ash zice.
medicale sau chirurgicale ??
mi-am "vandut" nick-ul!

iris200512
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Dec 30, 2006 3:10 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby iris200512 » Wed Sep 05, 2007 11:03 pm

oko_x wrote:pai si nu scrie dak poti sa participi si la rezidentiat pe loc si la ala pe post?
Ba scrie. Cei care nu iau rezi pe locuri pot opta ptr cel pe post
hello


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests