BREAKING NEWS - AZI AU APARUT CURRICULELE !!!

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

BREAKING NEWS - AZI AU APARUT CURRICULELE !!!

Postby mickeygreen » Mon May 07, 2007 9:33 pm

pt cei interesati de actualul sau viitorul lor rezidentiat

se afla la http://www.ms.ro la Proiecte Acte Normative (coloana din stanga) cu toate anexele de specialitati si textul proiectului de ordin

de mentionat ca nu e adoptat/emis ci in dezbatere publica, poate fi amendat in masura unor propuneri pertinente, formulate si argumentate f.bine, atat medical-organizatoric cat si juridic-administrativ. aveti propunerile mele acolo pe site.

rog nu vreau opinii de 2 lei gen dezbateri acolo, evetual le putem avea aici, insa acolo vreau propuneri de "EXPERT"/oameni pertinenti care sa poata fi luate in seama, inclusiv cu formularea textului in varianta propusa de dvs.

MA OFER SA VA AJUT LA FORMULAREA JURIDICA, daca imi scrieti la tsgrozescu@yahoo.co.uk cu subject "propuneri rezi".

PT MODERATORI PROPUN UN GLOBAL ANNOUNCEMENT FIIND O PROBLEMA ARZATOARE, IMPORTANTA, URGENTA SI DE LARG INTERES

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue May 08, 2007 12:49 am

mickeygreen wrote:rog nu vreau opinii de 2 lei
[...]
PT MODERATORI PROPUN UN GLOBAL ANNOUNCEMENT FIIND O PROBLEMA ARZATOARE, IMPORTANTA, URGENTA SI DE LARG INTERES

Pt moderatori propun un global announcement fiind o problema arzatoare, importanta, urgenta si de larg interes.
:lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 08, 2007 1:21 am

daca se poate trimite si mail individual la utilizatori.. :lol: :lol:

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue May 08, 2007 10:15 am

eu nu inteleg de ce se mentine obligativitatea de a nota in carnetul de rezident fiecare caz :

"Drepturile şi obligaţiile rezidenţilor

Art. 8. (1) Rezidenţii au obligaţia sa consemneze în caietul de monitorizare a pregătirii următoarele aspecte:
- Lista cazurilor examinate conform baremului curricular cu specificarea diagnosticului şi după caz, a manoperelor / procedurilor / tehnicilor efectuate, contrasemnate şi parafate de îndrumătorul de rezidenţiat.
- Data efectuării fiecărei gărzi semnată şi parafată de medicul şef de gardă.
- Detaşările, perioada acestora şi modulele efectuate pe durata detaşării.
- Modulele de pregătire, perioada în care au fost efectuate, evaluările şi rezultatele obţinute cu semnătura şi parafa coordonatorului de program pentru modulul respectiv.
- Manifestările de educaţie medicală continuă la care a participat, cu numărul diplomei de participare.
- Lucrările ştiinţifice comunicate / publicate.
- Studiile clinice la care a participat."

dupa ce ca ai o gramada de sciptologie de facut asta e tot ce lipseste.

in ceea ce priveste evaluarea finala proiectul lasa mult de dorit. in mod normal la finalul, ca si la inceputul rezidentiatului trebuie sa fie O EXAMINARE UNICA NATIONALA CU BAREME FOARTE CLARE. adica la final sa stii ca un rezident din Romania stie sa faca aceleasi lucruri cu un rezident din Uk, Franta, Germania.
Viata lunga si prospera!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

DE MENTIONAT PE SCURT

Postby mickeygreen » Wed May 09, 2007 5:40 pm

Am discutat azi la MS (mai precis cu dna Ana Ene, director adjunct RUNOS) pt a intreba daca proiectul va ramane spre dezbatere publica pe site pana la data anuntata, sau au alte planuri. Raspuns: DA, pana pe 07.06.2007, conform Legii.

Exista rubrica de propuneri/sugestii, insa eu personal VA ROG sa adoptati un limbaj civilizat, intelectual, FARA vendete (pastrati-le pt aici sau la rezidentiat2007@yahoo.com al meu, daca-s pt mine in mod direct), iar ideile sa fie concise, pertinente si STRICT pe proiect (NU bateti campii) pt ca altfel ne auto-discreditam si discreditam si orice posibila/teoretica influenta pe care am putea-o avea in cadrul proiectului. Putin profesionalism dragi colegi, asta va rog. In rest exprimare cat se poate de libera, insa ar fi de apreciat daca sugestiile ar fi pe text (adaugate art. noi sau scoase altele sau modificate in sensul in care doriti, toate formulate de-a gata) si cu respectarea legilor in vigoare. Sunt disponibil pt consultari pe teme legale (avem avocat chiar bun in acest sens) la rezidentiat2007@yahoo.com

Scuze de reclama excesiva, insa numai pt a ne organiza si sfatui cand si daca e nevoie.
Nu promit sa fiu un personaj f.activ pe acest forum, volumul ma depaseste, deci pt contact scrieti direct la acea adresa.

Dr. Stefan Grozescu
tel 0726-897.447 (la ore rezonabile, fara sa insistati, prefer e-mail)

Lola
Posts: 3
Joined: Tue May 31, 2005 6:42 pm
Location: Tg Ms

Postby Lola » Wed May 09, 2007 7:32 pm

(6) Curriculele aprobate se aplică tuturor rezidenţilor aflaţi in pregătire, în limita duratei prevăzute de Nomenclatorul specialităţilor medicale, medico-dentare şi farmaceutice pentru reţeaua de asistenţă medicală.

din punctul de mai sus din ordinul afisat pe MS se intelege ca vor fii incadrati pe noua curricula toti rezidentii, nu doar anul I.
pt rezidentii care sunt in anul II si trebuie sa roteasca stagii in perioada asta, pana se aproba legea, ce ar fii mai bine sa facem? sa urmam noua curricula sau pe cea veche?
ziceam si eu....

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Wed May 09, 2007 8:10 pm

intrebarea ta e fara noima. cum sa urmezi noua curricula cand cel putin pana pe 8 iunie e proiect? si nici dupa ce se aproba nu are cum sa ii afecteze pe cei care sunt in anul II... eu de exemplu am facut 6 luni de pediatrie, acolo scrie 4. nu vad cum ar putea fi echivalate cu altceva.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Thu May 10, 2007 3:27 am

anul acesta prevad probleme legale complicate...
in ciuda faptului ca din ianuarie ii bat la cap pe cnpds si ms in legatura cu aceste aspecte.
deh, acuma le dorim sa fie inventivi si sa nu (mai) calce prea tare pe bec, mai ales pe partea juridica. nu inteleg deloc, n-avem EXPERTI? sau care-i pb de fapt?

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Thu May 10, 2007 3:38 am

mai e ceva. se pare ca am iritat pe multi. regret si sincer nu-mi explic, din moment ce la tv se spun kiar lucruri gretzoase. eu am incercat sa ma exprim decent (un pic prea colorat, poate) si sa vorbesc deschis (un pic prea mult, poate).

altii au fost speriati si au incercat kiar amenintari, pe acut reactie de aparare.

stati un pic sa linistim lumea si sa zicem ce vrem de fapt. anume:

[mi-ar fi mult mai comod daca mi-ati permite (e ora 3:35am si ma scol la 6) sa dau un copy-paste la un raspuns de-al meu dat pe mail, inconvenientul fiind ca unele kestii pot parea bizare si va lipsi mailul declansator, ca nu-i ok sa faci public ce-ti scrie omu in privat]

donc:
Voi incepe mailul cu un of(tat) scurt. Ma tem ca e o neintelegere, datorata mai ales grabei si cititului printre randuri si/sau din alte surse. Sau cine stie... Ideea e ca suntem de aceeasi parte a baricadei (daca exista vreuna) si nu oponenti. Nu vreau sa distrug ci sa imbunatatesc, si FARA sa intarzii nimic. De fapt, de luni de zile (cca 2-3) ma "cert" cu cei de la MS sa adopte odata curriculele alea ca suntem in ne-legalitate. Ma bucur ca ai cunostinte juridice si nu mai trebuie sa ma explic.

In primul rand sa te salut cum se cuvine, atat cu respect cat si amical. Mi-am permis sa zic "te" si nu "va" in ideea ca suntem de varste apropiate, dar daca preferi dvs ma conformez bucuros. La cerere.

Apoi, eu NU am postat nimic pe PERFMED (site-ul CNPDS care are si forum de discutii), daca mi-a facut cineva vreo gluma proasta si semneaza kestii cu numele meu voi lua masuri. Din pacate sunt prea obosit in clipa asta sa vad care-i treaba. In schimb, daca e vorba de http://www.imed.ro/forum (site-ul "medicinistilor") acolo da, propunerile, sugestiile si comentariile semnate mickeygreen imi apartin. La fel si la propuneri pe proiect la http://www.ms.ro, semnate si emise in nume propriu. Se cheama libertate de expresie, iarasi ma bucur ca nu trebuie sa ma explic. Toate datele prezentate acolo sunt PUBLICE, cu prezentarea sursei, iar ideile bune sau proaste, sunt doar niste convingeri personale ale mele,oameni, colegi, confrati etc.

Altfel, lasa-ma sa ma explic si sa elimin orice motiv de ingrijorare: NU sunt ABSOLUT DELOC impotriva curriculelor, sunt constient ca ele sunt un mare castig. Pe medicina de urgenta e posibil totusi sa am sugestii, pentru care totusi ma voi consulta cu "cei mari" inainte de a le emite, ca sa ajutam nu sa punem "betze in roate".

Proiectul oricum va sta in dezbatere pana pe 7 iunie pe site, asa cere legea. Din pacate, asta este, trebuia facuta kestia asta de mai multa vreme. A mai fost pus acest proiect de ordin in discutie prin iarna, insa intre timp a suferit modificari radicale (din 2 a devenit 1 si multe alte prevederi modificate), oricum juridic problema e borderline de drept avansat nu are sens dezbatuta acum obligatia de a-l repune in discutie. E etic si jos palaria la acest capitol. In schimb e nelegal, nu el ci realitatea noastra a rezidentilor anul I vis-a-vis de aplicarea lui (genial) in avant-premiera, inainte de adoptare.

Din experienta mea anterioara cu MS, cine n-a cerut nici nu i s-a dat, cateodata galagia ajuta daca e justificata. Asta ca sa ma explic.

Problema mea majora e legata de Medicina de Urgenta, normal, dar odata introdusa in acelasi proiect (aspect firesc pe care l-am semnalat la MS de la inceput dar nu m-a ascultat nimeni) au disparut niste prevederi absolut esentiale din acel (pe vremea aceea) proiect separat. Ma rog, am putea discuta ore si nu cred ca te intereseaza prea tare. Plus ca e 02:33 si mai si dormim, maine alte treburi etc.

Mai am obiectii la structura legala a ordinului, care nu e bine conexat cu legislatia in vigoare sau are omisiuni, insa de pronuntat ma pronunt dupa o studiere mai atenta a lui. Promit ca pe saptamana viitoare le veti avea pe site-ul ms, pt a avea timp sa le examineze toti si eventual opera modificari in timp util si numai daca e cazul.

Nu-mi dau seama daca Grozavescu e doar o eroare de citire sau o ironie vis-a-vis de semi-tiz-ul meu mare tenor. Sper sa colaboram eficient, ca niste veritabili colegi, si sa lasam sarcasmele deoparte, doar dezbatem idei aici

sara22
junior
junior
Posts: 55
Joined: Fri Dec 09, 2005 5:06 pm

Postby sara22 » Tue Jun 19, 2007 9:51 pm

ce se mai aude de curriculele ptr anul 1.am incercat sa imi iau detasare si nu imi semneaza nimic pana nu apar curriculele...si mai e putin pana pe 15.ce stiti de detasari?ce acte imi trebuie daca vreau sa plec din buc inainte sa aleg un spital indrumator?

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Thu Jun 21, 2007 2:32 am

mdam, e aberant ce se intampla si ma tem ca NIMENI nu are raspunsul de care ai nevoie (am o situatie myself, nu simlara dar poticnita tot in acest punct)

trebuie facute demersuri mai atipice (legale, asta nu inseamna proces), pt ca situatia e fara precedent.

ordinul e la avizat, sau asa era sapt trecuta. nu ma incred in zvonuri, in ce spun x si y deci pana nu vad scris nu cred (e si recomandare pt voi). pana atunci faceti cereri de schimbare de stagiu (eu voi face) netinand cont de curriculele lor, pe care nu le avem! si nu ni se poate imputa asta.

in schimb noi le-am putea imputa faptul ca nu se respecta legislatia in vigoare (vechile curricule) pana la modificarea ei, cum ar fi normal si legal, dar nu o vom face.

e aberant rau ce se intampla. auzi, sa faci rezi dupa un proiect care se tot editeaza... si care la urma va iesi tot prost. hm

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Nov 23, 2007 5:42 pm

Pana la urma ce s-a intamplat cu propunerea aia? S-a modificat skimbarea? Si mai ales, ne vizeaza si pe cei care am inceput rezi in 2006? Propunerea pe care am citit-o (la vremea cand era propunere) modifica doar putin curricula pe care o aveam (pe infectioase 1 luna de laborator era inlocuita cu 1 luna de dermato, ceea ce nu era kiar atat de rau), acum am gasit una pe emedic (nu-mi dau seama cat de serios e site-ul asta... :? ) care difera destul de mult, ba kiar am deja niste luni facute in afara ei.
In plus, ca o parere pur personala si cu tot respectul pt dna prof Zanc care vaz ca a produs-o pt infectioase mi se pare o mare varza. :twisted:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 23, 2007 5:49 pm

e totu intr-o schimbare perpetua, daca ma intrebi pe mine oricum aia de anul I se va modifica la anul, plus ca alea de an mare se vor adapta.. din mers..!?


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests