Propunere reformare sistem de admitere in Rezidentiat

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Tue May 15, 2007 8:11 am

eu consider ca in momentul in care vii cu astfel de idei cu cateva luni inainte de rezi, e o dovada clara de frustrare. daca mickey a dat-o in bara si nu a reusit sa ia la rezi nota mare, de ce sa nu bage bete in roate si altora? sa aiba si altii probleme. noi invatam de ne sar capacele ca sa facem fata la rezidentiat asa cum e el, bun , rau, dar macar stim la ce sa ne asteptam. si vine unul care nu mai are nici un interes personal in ceea ce priveste rezi si vrea sa implementeze avioane peste noapte. de ce oare nu ne-am ridicat noi, cei direct implicati si interesati in rezi, sa schimbam ceva daca am fi vrut? ce interes are un rezident sa schimbe? daca am vrea sa schimbam, am face-o noi, nu avem nevoie de unul care a terminat cu examenul sa vina cu propriile idei sa ne dea si mai mult peste cap.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue May 15, 2007 10:25 am

serioooooos?
pai implicati-va.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Tue May 15, 2007 10:41 am

pai nu vrem. asta e ideea. cat timp in facultate se invata asa, examenele sunt asa, cartile sunt cum sunt, ce sa schimbam? cum sa schimbam? ne-am taia craca de sub picioare. o astfel de reforma ar fi benefica dar facuta cu cap, din timp, de persoane carora sa le pese.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue May 15, 2007 10:55 am

pur si simplu peste un anumit prag nu poti sa intelegi, nu?

care craca? sunteti toti in situatia asta. deci nu ar fi nimeni avantajat, toti faceti aceeasi facultate si invatati de pe aceleasi carti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Tue May 15, 2007 11:07 am

poate sunt mai prost si nu inteleg de ce trebuie schimbat cu sase luni inainte tipul grilelor. de ce nu se face asta din timp, sa fie anuntati oamenii cu un an inainte, sa inceapa sa invete altfel materia, mai logic, fara sa mai toceasca toate idioteniile. sa fim cinstiti si sa recunoastem ca intr-un fel se invata pentru grilele care s-au dat pana acum si altfel se invata si pe altceva se pune accentul in cazul grilelor in cascada.

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Tue May 15, 2007 12:42 pm

nici eu nu eram de acord cu modalitatea (atentie: modalitatea si nu ideea) propusa de stefan de a schimba rezi, dar cand vad ce hal de minti "comuniste" aveti incep sa cred ca un branci de genul asta este absolut necesar din cand in cand ca sa va mai trezeasca la realitate.

medicina in romania este cu cel putin 50 de ani in urma oricarei alte tari din ue. stiu ca va doare undeva de treaba asta, dar daca nu din constiinta, macar ganditi-va ca o sa vi se imbolnaveasca parintii sau copiii si ca o sa riscati sa-i lasati sa moara cu zile pt. ca nu veti sti ce sa le faceti.

vi se pare ca invatati din greu pt. rezi? ha ha ha!!!!! dar ce ati facut dragilor in cei 6 ani de facultate? dupa ce veti lua rezi o sa incepeti sa vedeti cam despre ce e vorba pe lumea asta. din pacate nimanui nu-i pasa de nimic si de nimeni. important este ca nu aveti salarii, casa si masina si va zbateti in mizeria asta asteptand sa vi se spuna mura-n gura ce sa faceti sau ce sa ganditi.

initiativa, fie ea buna sau mai putin inspirata, sta la baza oricarui progres.

sunt de acord ca la noi nimeni nu e ce pare a fi, dar asta nu inseamna ca nu exista si initiative bine intentionate sau oameni care mai au un strop de entuziasm in ei.

rog frumos pe cei de la amrez (trident) sa nu considere ca-i reprezinta pe rezidenti. nu stiu ce intentii si initiative au ei, vad ca nici una pana acum, dar din modul in care se exprima trident mi se pare crescut sub umbra falnica a lui base, motiv pt care nu consider ca acest om imi poate reprezenta si apara mie interesele profesionale.

daca insa amrez-ul va avea idei bune, imi rezerv optiunea de a le discuta si sustine, insa ma indoiesc ca acesti copii teribilisti se vor maturiza peste noapte

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 16, 2007 1:41 am

intr-o zi o sa scriu ca pe forum sunt trident si atat, ce-o fi asa de greud e inteles nu shtiu. aci nu ma reprezint decat pe mine cand ies la relache, de unde si pana unde un om n-are si el voie sa-si dea cu parerea doar pt ca are nush ce fonctie? sunt in timpul liber, nu la fonctie. dar cred ca asta se intelesese deja. sa nu mai facem cnfuzii. oricum ce treaba are amrezu cu chestia cu grilele nene? hop-tzop amrezu.

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Wed May 16, 2007 6:00 pm

draga "costin georgian" daca tu alegi sa-ti petreci timpul liber alaturi de cei carora le reprezinti o parte din interesele profesionale discutand tocmai despre aceste interese, atunci poate ar tebui sa te consideram ca suferind de "multiple personality disorder" ?...

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Wed May 16, 2007 6:13 pm

si sa-ti mai spun si ca parerea ta este bine venita si asteptata cu interes atunci cand se refera la subiectul in discutie si cand prezinta si niste argumente logice

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 17, 2007 12:38 am

bine. :) astazi sunt marius al II-lea si sper ca nu deranjez pe nimeni.

am citit astazi o chestie scrisa/conceputa de mickeygreen si vreau sa-i transmit public ca este foarte tare. bravo mickey, este minunat. si vorbesc serios.

cat despre chestia cu schimbat grilele nu pot sustine asa ceva cand nu reusesc sa percep sensul schimbarii (cat mai ales importanta-mie mi se pare o frectie, in sensul ca nu e asta marea pb a selectarii madicilor hai sa ne gandim ca pb este ca oricum pilosii prind post in spital deci oricum nu rezolvi nimic prin cestiunea asta-strict parerea mea individuala: ce folos daca selectezi f bine rezidentii daca oricum pilosii iau posturile nu?!?), asadar sper ca nu te superi dar parrerea mea despre subiect ramane neschimbata, si anume nu vad sensul.

in schimb, ideea cealalta mi se pare super-tare, ancorata in realitate iar redactarea este geniala. esti f tare traian si vorbesc serios

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Thu May 17, 2007 12:41 pm

personal, sunt de acord cu o noua orientare a grilelor. asa am putea gandi logic si nu am mai toci. asa am avea timp de o organizare aerisita, nu de dezechilibru datorat stressului neaprofundarii esentiale.

sustin "revolta" :)

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Thu May 17, 2007 12:51 pm

MyRy dai cumva rezi la toamna?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 17, 2007 1:32 pm

MyRy wrote:personal, sunt de acord cu o noua orientare a grilelor. asa am putea gandi logic si nu am mai toci. asa am avea timp de o organizare aerisita, nu de dezechilibru datorat stressului neaprofundarii esentiale.

sustin "revolta" :)


uite pt vorbe din astea nu sustin eu revolta. e penibil si stupid sa fgaci tautologii din astea.

pe scurt daca voi aveti vorbe de gandit logic si gandit ilogic nu inteleg de ce v-ar avantaja schiombarea. penibil

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Thu May 17, 2007 6:20 pm

trident wrote:
MyRy wrote:personal, sunt de acord cu o noua orientare a grilelor. asa am putea gandi logic si nu am mai toci. asa am avea timp de o organizare aerisita, nu de dezechilibru datorat stressului neaprofundarii esentiale.

sustin "revolta" :)


uite pt vorbe din astea nu sustin eu revolta. e penibil si stupid sa fgaci tautologii din astea.

pe scurt daca voi aveti vorbe de gandit logic si gandit ilogic nu inteleg de ce v-ar avantaja schiombarea. penibil


multi lalai comenteaza doar de dragul de a se simti mai putin frustrati.
din cate citesc esti cam ambivalent. daca nu e in parte ce am scris , pentru ce sa se mai faca o shimbare de grile?
in fine, putin conteaza daca s-ar schimba sau nu. este nevoie de mult invatat oricum, nu de frecat menta pe forum. si cu asta, iti urez spor la invatat, domnul/d-soara/doamna care cauta numai greselile altora-in exprimare sau gandire- dar uita ceva...

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Thu May 17, 2007 6:22 pm

Bysko wrote:MyRy dai cumva rezi la toamna?



da.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 18, 2007 1:19 am

ai scuzii. totusi pe mine ma deranjeaza oamenii care cauta adapost in erorile sistemului, stii eu sunt super tare super destept da sistemu e de cacao, inca 2-3 ccacofonii 2-3 cratime lipsa si apoi: eu sunt un bun clinician, eu nu iau rezi tocmai pt ca nu e ok sistemu.

anumite amanunte (greseli da gramatica etc) sunt un factor negativ de prognostic, de la o varsta incolo. nu si pt un zugrav, care poate fi un bun profesionist si fara. in fine hai scuze

User avatar
luc_med
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:44 pm

Postby luc_med » Fri May 18, 2007 8:39 am

mickey,where are you? ca nu te-am mai auzit de mult...

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Fri May 18, 2007 12:52 pm

trident wrote:ai scuzii. totusi pe mine ma deranjeaza oamenii care cauta adapost in erorile sistemului, stii eu sunt super tare super destept da sistemu e de cacao, inca 2-3 ccacofonii 2-3 cratime lipsa si apoi: eu sunt un bun clinician, eu nu iau rezi tocmai pt ca nu e ok sistemu.

anumite amanunte (greseli da gramatica etc) sunt un factor negativ de prognostic, de la o varsta incolo. nu si pt un zugrav, care poate fi un bun profesionist si fara. in fine hai scuze




:) scuzele acceptate.
Nu caut erorile din sistem. dimpotriva, daca ceva nu a mers cum trebuie ma analizez pe mine si corectez daca se poate:"Greselile, evident, ne arata ce trebuie imbunatatit. Fara greseli cum am putea sa stim la ce trebuie sa lucram? "-Peter McWilliams

Sistemul nostru este conceput de personalitati cu cerebel, personalitati care gandesc bine si stiu ce fac. Ce am vrea noi insa ar fi o schimbare potrivita cerebelului nostru mai micutz ;) cel putin asa e al meu :D si nu ma falesc cu ceea ce nu am inca.

Referitor la erori de gramatica si alte cele... problema fiecaruia. Multumesc pentru atentionare, dar eu nu pun accent pe superficialitatea unui om. Dincolo de gramatica perfecta si cuvinte scrise la intamplare sta adevaratul om. Adaugand si viteza inceata a scrisului raportata la cea a ideilor in cascada (aici ma laud evident:P) nu cred ca ti-e mai benefica o multumire personala ca ai atacat pe cineva cu asa ceva decat o amicitzie... chiar si virtuala.
Si la urma urmei, ce-am scris dom`le asa de grav de te-ai agatat de mine de 3 ori? :evil: grrrrr!!!

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Fri May 18, 2007 6:55 pm

stai linistit MyRy, trident se ia de toata lumea, el e mistocarul de serviciu :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 18, 2007 7:08 pm

da, pana maine eu sunt, maine vine schimbu

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri May 18, 2007 9:07 pm

nu, de pe 1 iunie
contesting is a life style

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 18, 2007 9:09 pm

ce de stie asta micu, de pe 1 iunie ce
atunci expira termenu :lol: ?

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri May 18, 2007 9:11 pm

ssssst! :lol:
contesting is a life style

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 18, 2007 9:28 pm

daca e ma introduc pe niste € sa-ti mai reduc, ce zici

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun May 20, 2007 12:07 am

trident wrote:da, pana maine eu sunt, maine vine schimbu


:)) banuiam eu ca e o fata "trident"asta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 20, 2007 12:17 am

perspicaciule cum le cunosti tu pe toate alea

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun May 20, 2007 6:55 am

dar asta nu e cea mai reusita poza a ei.
Red Apple

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Sun May 20, 2007 4:48 pm

de parca ar putea exista o poza reusita...
unde nu e nici dzeu nu cere.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 20, 2007 6:13 pm

auzi fata cand o sa am o cocoasa ca a ta atunci sa vorbesti.

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Sun May 20, 2007 6:44 pm

pai,avand in vedere ca vorbesc, ce concluzie trage istetimea sa?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 20, 2007 6:48 pm

latvia wrote:pai,avand in vedere ca vorbesc, ce concluzie trage istetimea sa?


ca exista si maimute vorbitoare?

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Sun May 20, 2007 6:53 pm

ba,tu nu te uiti la poza ta .ce pm? :lol: :lol: :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun May 20, 2007 6:54 pm

bashar-sector draga

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Sun May 20, 2007 7:32 pm

bah,care parte din pm n ai inteles o?

User avatar
lara_
senior
senior
Posts: 298
Joined: Fri Mar 04, 2005 6:32 pm
Location: pe-aiurea
Contact:

Postby lara_ » Mon May 21, 2007 12:06 am

p,probabil.n'a reusit sa'i stabileasca sexul.
asha,shi?...

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Wed May 23, 2007 8:52 pm

citesc din 2 in 3 zile si observ ca discutia a degenerat. rog reveniti la subiect. urmatoarea citire duminica, poate.

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Wed May 23, 2007 8:55 pm

:shock: :shock: Nu-i nevoie, sa ne citesti cand ti-oi zice eu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Wed May 23, 2007 9:24 pm

incetatzi cu aberatiile astea.nu avetzi ce face?da' ce nu v-a venit ideea asta prin octombrie? :x

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Tue May 29, 2007 11:01 pm

mickeygreen wrote: observ ca discutia a degenerat. rog reveniti la subiect.


tema pentru acasa: de regenerat discutia!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Jun 02, 2007 7:48 pm

http://mediafax.ro/articole-free/Dobre--Proba-teoretica-pentru-obtinerea-permisului-auto-se-va-da-pe-calculator--de-anul-viitor-677995-5.html

Dobre: Proba teoretică pentru obţinerea permisului auto se va da pe calculator, de anul viitor


GALAŢI, 2 iun

Proba teoretică pentru obţinerea permisului auto va fi susţinută pe calculator, măsura urmând să fie introdusă până la sfârşitul acestui an, a declarat, sâmbătă, la Galaţi, Paul Victor Dobre, secretar de stat în Ministerul Internelor şi Reformei Administrative (MIRA).

"Sperăm ca până la sfârşitul lui 2007 să introducem un nou sistem de organizare a examenului teoretic pentru obţinerea permiselor de conducere. Este vorba despre un sistem informatic: se va folosi calculatorul. Candidatul va vizualiza întrebările pe un ecran şi le va bifa cu ajutorul unui joy-stick, iar la finele examenului se va afişa imediat nota obţinută", a precizat Dobre.

Secretarul de stat susţine că sistemul va deveni operaţional abia spre sfârşitul anului, deoarece specialiştii încă mai lucrează la crearea softului care să permită susţinerea examenelor în acest mod.


asa ca idee - s-ar putea cred daca s-ar vrea un rezidentiat cu mouse in loc de rezidentiat cu buline :lol: Nu mai comentez ideea cu computer based testing, are si deficientele ei si poate iesi foarte prost si asa... oricum e de forma nu e de fond... ar trebui rezidentiatul transformat inainte din sesiune unica in sesiune mai "frecventa"... etc etc


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests