Propunere reformare sistem de admitere in Rezidentiat

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu May 03, 2007 8:31 pm

tandarica_ndy, stai linistit si tu, nu se schimba nimic pt ca i s-a trezit cuiva sa faca o propunere. Cred ca nici daca am fi vrut asta in unanimitate nu s-ar fi schimbat... so...

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Thu May 03, 2007 8:35 pm

Propun sa compunem si cazuri clinice, le trimitem lu Tibi. Asa, sa vedem pana unde ne duce mintea...dup-aia iese cu scandal live pe forum, ca de ce asa si nu pe dincolo, de ce nu terapia cutare, de ce nu-i dam electrosocuri, samd. :lol:
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Thu May 03, 2007 8:43 pm

ciocalteule, mie-mi place parerea lu' Bush despre propunerea astuia! :lol:

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Thu May 03, 2007 8:47 pm

Se va schimba anul asta rezidentiatul atunci cand va trece dinamo de MILAN in turul 3 si va ajunge in grupele CL (moare Borceaaaaaa :)))
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Thu May 03, 2007 8:55 pm

ciocalteu_PRM wrote:Se va schimba anul asta rezidentiatul atunci cand va trece dinamo de MILAN in turul 3 si va ajunge in grupele CL (moare Borceaaaaaa :)))


si cand va ajunge geoana presedinte, sau hahalera de...borcea :lol: oops si promisesem ca nu mai fac politica pe forum, "NU"? :lol:

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Thu May 03, 2007 8:58 pm

Geoana face mititei la ora asta, se pregateste pt manifestatiile de maine
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
dr ally
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Feb 09, 2007 7:34 pm

Postby dr ally » Thu May 03, 2007 9:00 pm

salut! am urmarit de cateva zile discutiile despre acest subiect si imi permit sa imi expun si eu parerea.
mikey, ideea ta de a schimba tipul de intrebari de la rezidentiat nu e noua si nu ma surprinde aceasta initiativa. nu de putine ori am discutat cu colegii mei despre diferenta intre tipul de intrebari pe care le primim noi la rezidentiat si cele de la step-uri de exemplu. cu totii ne-am fi dorit sa fim antrenati sa raspundem la intrebari axate pe cazuri clinice si nu sa tocim niste pagini din ange/harri etc.
o schimbare radicala a modului de predare/invatare in invatamantul medical romanesc chiar se impune. insa nu cred ca aceasta schimbare trebuie sa inceapa cu examenul de rezidentiat. inainte de a se schimba rezidentiatul, trebuie sa se revizuiasca toata curricula din facultatile de medicina. acum imi vin in minte doar cateva: corelatii cu clinica in cursuri si evaluari, contact cu bolnavii inca inainte de anul 3, mai multe ore de garzi obligatorii pe semestru, participarea obligatorie a studentilor la raportul de garda etc. in al doilea rand, cum s-a mai spus aici, ar trebui elaborate niste ghiduri de practica medicala, eu cel putin necunoscand la momentul actual nici o carte in limba romana dupa care s-ar putea da un astfel de rezidentiat. de asemenea, ar trebui elaborate inainte niste grile asemanatoare cu cele ce urmeaza a fi date la examen pentru antrenamentul candidatilor.
daca s-ar introduce un astfel de sistem intr-un an-doi, ar interveni un mare semn de inegalitate intre canditati din mai multe motive. unul dintre ele ar fi ca cei care au efectuat 1-2 ani de rezidentiat pe o specialitate clinica ar fi in avantaj fata de proaspetii absolventi de facultate (aici poate ca ar trebui introdus si la noi sistemul usmle: ex de rezidentiat o data luat e pe toda la vida). pe de alta parte, si intre proaspetii absolventi ar aparea inegaliatea, pentru ca unii dintre ei au acces la diverse intrebari de acest gen de pe internet, de la prieteni care au dat stepurile etc., iar altii nu. examenul de rezidentiat care este acum, asa "tocilaresc", macar pune toti candidatii pe aceeasi treapta, iar rezultatele depind numai de cat muncesc.
in concluzie, ideea e buna, dar modul cum vreti s-o puneti in aplicare nu e deloc bun. cred ca toti ne-am saturat de experimente pe pielea noastra, asa ca o schimbare pripita nu cred ca ar fi in avantajul nimanui (sau cel putin nu al majoritatii).

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Thu May 03, 2007 9:21 pm

miki, deja cu postul de azi intreci masura. ce mi se parea mai deunazi a fi o idee valoroasa, cred ca este de fapt o chestie de glorie personala pe care vrei sa o acoperi "in numele viitorilor rezidenti".

esti mereu mort de oboseala dupa garzile extenuante, ca nici macar nu mai ai timp sa citesti reactiile la ceea ce propui, dar in schimb zici ca actionezi spre binele nostru, dandu-te reprezentantul viitorilor concurenti in examenul de rezidentiat 2007 pe la Arafat, Popa si alte pile. cine te-a pus pe tine reprezentant in aceasta calitate? ti s-a sculat tie asa peste noapte (scuzati expresia) sa reformezi tocmai acum sistemul de adimtere in rezidentiat 2007 si sa scoti 6000 de oi oarbe la drum! nu s-au produs destule modificari fata de cum era inainte? lasa-ne sa respiram si noi usurati dupa ce am primit nenorocita asta de bibliografie, in sfarsit, cu 8 luni inainte, sa o tocim cum putem mai bine si sa ne vedem si noi concurenti intr-un examen, zic eu, cat se poate de corect, care ne poate departaja dupa un criteriu destul de sever si corect. fa-ti propunerile pentru 2008, 2009 etc. dar ia-ti gandul ca ai putea reusi sa rezolvi ceva pentru anul acesta, inafara de a incurca si mai rau lucrurile, care si-asa merg prost. cum a zis danhia, si confortul nostru psihic conteaza foarte mult.

intentia ta de a schimba sistemul actual este buna, dar asta nu-ti da niciun drept sa-ti incerci intr-un mod individualist experimentele in numele nostru, si cu atat mai mult pentru a viza examenul de anul acesta. stim ca iti place gloria, esti un razboinic singuratic care iubeste bataliile cu MS, dar de data asta incerci sa iti asumi o responsabilitate care te depaseste. sunt si eu de acord cu tipul de examinare expus de tine, dupa cum m-am exprimat in postari precedente. dar trebuie sa fim constienti si realisti ca bibliografia oficiala publicata deja nu poate sustine un asemenea sistem de examinare. au dreptate cei care au postat inainte, nu ai cum sa scoti din compendiile astea de medicina intrebari care s-ar preta la niste protocoale standard, care dupa cum stii in afara apar regulat (vezi ghidurile internationale IMA, HTA, ulcer, etc.). nu s-ar ajunge decat la intrebari care nu pot departaja concurentii (ca toata lumea site sa faca un dg banal ekg sau rx descris in carte) sau care au raspunsuri interpretabile ce ar produce erori. stundentii ies niste teoreticieni din facultate, dar ca sa poti sa ajungi un bun clinician iti trebuie acea baza pe care incercam cu totii sa o tocim. si oricat de batut ai fi in cap, dupa ce tocesti toata materia asta pt rezidentiat e imposibil sa nu ramai cu o baza. nu uita ca sistemul nostru nu ne pregateste si nu ne da responsabilitati precum in strainatate, deci nu poti cere acelasi tipic de examinare fara schimbari de durata la nivel de facultate, de publicatii medicale de specialitate etc.

ai mai sugerat in primul tau post ca nu ne folosesc la nimic anumite parti ale materiei (gen fizpat, morfopat) si ca ar trebui sa se renunte la intrebari din aceste domenii. pai atunci ma intreb cum ai inteles tu medicina, cand cele enumerate mai sus stau la baza bazelor medicinii. nu e mare filozofie sa inveti 3 protocoale si sa le respecti intocmai, dar filozofia e sa intelegi de ce se actioneaza asa, si ca sa intelegi asta ai nevoie de o vasta baza in spate. nu toti vor sa se faca medici de urgenta, unii vor paraclinice, altii laborator etc.

sistemul de care pomenesti va fi posibil peste cativa ani daca se incep schimbarile de pe-acum. hai sa nu facem lucrurile in graba, pentru ca nu vom reusi decat sa creem un haos mai mare ca cel existent.


probabil ca maine, de oboseala, nici n-o sa citesti comentariile pe care le-ai generat si-o sa te si prezinti cu cine-stie-ce petitie sa ti-o semnam. afla ca nu-ti semneaza nimeni nimic, ba din contra, promit ca iti voi face contracampanie! si potoleste-te cu vizitele pe la rectori si mailurile catre diferiti membri ai comisiei de examinare, caci nu te vrea nimeni in rolul calaretului singuratic care sa reformeze sistemul romanesc de admitere in rezidentiat. cel putin NU GENERATIA 2007!
contesting is a life style

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Thu May 03, 2007 9:43 pm

Cand am citit postarile de zilele trecute m-am gandit:"astia au luat-o razna?", dar acum m-am linistit k vad ca v-ati revenit din euforie!
Sistemul asta nu o sa se schimbe pana ce nu vom avea oamenii motivati s-o faca.Si adevarul este ca sunt putine cadre universitare dornice sa scoata din noi medici in adevaratul sens al cuvantului. Multi spun:"pune mana pe carte"! Dar daca medicina se putea face doar citind ar fi fost mai bine sa se faca la fara frecventa(cum o termina unii de fapt,nu? :twisted: ), cel putin nu mai pierdeam vremea pe drumuri...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri May 04, 2007 12:17 am

bai tibi si ceilalti isterici mici. in loc sa ziceti sarumana lu micki ca isi rupe din timp sa faca ceva pentru voi vociferatzi aiurea in troleibuz. toata lumea vrea ca la stepuri dar cand apare propunerea.... aaa, nu, ca nu suntem antrenati in sensul acesta. omul a dat exemplul respectiv ca cu alea lucreaza el zilnic. pot fi facute cazuri clinice de bun simt (neinterpretabile, asa cum au unii impresia) din majoritatea chestiilor disciplinelor clinice.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri May 04, 2007 11:35 am

[quote="kooksee"]. toata lumea vrea ca la stepuri dar cand apare propunerea.... aaa, nu, ca nu suntem antrenati in sensul acesta.


pai se incearca schimbarea acestui sistem de testare catre un model tip"step".toata lumea vrea asta...si asta include nu numai anii terminali sau absolventii ci si anii mai mici.e ok sa fie asa,sa ni se formeze din timp o gindire "medicaliceasca" dar deocamdata la felul cum se preda in timpul facultati...e cam greu.daca s ar aborda altfel pb din timpul facultatii ar fi o alta treaba.dar asa,cind noi pina in anul 3 tocim cursurile de morfo si farmaco si histo si habar nu avem ce invatam si la ce foloseste(asa zicem noi),e cam greu sa formezi o gindire medicala.din punctul meu de vedere ...e ok inspre ce se tinde...dar acest tip de rezidentiat ar trebui sa il dea cei care sunt acum in anul 2-3,care au timp sa se modeleze in timp,care poate vor prinde un alt stil de predare.
de ex la brasov nu avem materie separata de medicina de urgenta(doar 2-3 cursuri in cadrul ati).ca sa inveti ceva te duci frumushel si faci garzi.daca nu...te uiti la ala cazut pe strada si nu stii ce sa ii faci(evident primul impuls e sa suni salvarea.e cel mai indicat ).
majoritatea medicilor zic ca dupa 6 ani de medicina nu stim nimic.doar unde sa cautam si ce sa cautam.stim de toate si nimic...suntem cu pluta total(citat al unui mare profesor al fac de med din bv).si eu inclin sa cred ca are dreptate.putini dintre noi stim ceva practic.de ce?pt ca prep nu prea se ocupa si noi...sa tot studentul..incercam sa ne fofilam.bineinteles..mai sunt si exceptii si de o parte si de alta.
in concluzie...cum vreti fratilor sa dam rezi in 2007 dupa un model total diferit fata de modul in care am fost antrenati 6 ani?
e buna ideea ...excelenta as zice..pt ca cearna adevaratii oameni care fac cu daruire si cu logica ceea ce fac prin spitale.dar pt generatie 2007...e prea mult!
spor la toceala(ca asta e singurul criteriu de departajare deocamdata)!!!!!!!!!

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri May 04, 2007 11:40 am

kooksee wrote:bai tibi si ceilalti isterici mici. in loc sa ziceti sarumana lu micki ca isi rupe din timp sa faca ceva pentru voi vociferatzi aiurea in troleibuz. toata lumea vrea ca la stepuri dar cand apare propunerea.... aaa, nu, ca nu suntem antrenati in sensul acesta. omul a dat exemplul respectiv ca cu alea lucreaza el zilnic. pot fi facute cazuri clinice de bun simt (neinterpretabile, asa cum au unii impresia) din majoritatea chestiilor disciplinelor clinice.


kuxi, in primul rand vrem un examen cat mai corect, fara interpretari si viziuni divergente asupra medicinii. cu bibliografia publicata deja acest lucru stii bine ca nu e posibil. iar cazurile clinice "de bun simt" nu pot face departajarea catorva mii de concurenti (apropos, am visat azinoapte k s-au inscris 8500 pana acum :D). ce cazuri clinice scoti tu din 2 pagini de tumori genitale benigne, astfel incat sa te si raportezi strict la litera cartii? ca doar trebuie respectate paginile din paranteza, nu? altfel apar motive de contestatie.

pentru asta ar trebui publicata o tematica cu cate 10-15 teme studiate in in fiecare stagiu facut in facultate, iar bibliografia sa fie libera, nelimitata, la alegere. si bineinteles, sa existe un consens unic asupra intrebarilor de examinare si o comisie care sa respecte intocmai protocoalele actuale la fiecare ramura (in romania stiu ca nu exista asa ceva, dar s-ar putea realiza pe viitor prin adaptarea la sistemul european). tematica ar trebui sa cuprinda, evident, si stiinte preclinice si paraclinice. astfel s-ar putea intr-adevar face departajarea printr-un sistem similar stepurilor. si da, sunt pentru acest tip de sistem, dar sunt realist ca anul acesta nu se poate realiza, tocmai pentru ca tematica si bibliografia au fost publicate deja
contesting is a life style

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri May 04, 2007 12:26 pm

super vraja marii.
daca faci sondaj printre studenti nimeni nu vrea exam de stepuri pentru ca in sufletul lor mic si negru stiu majoritatea ca sunt varza si ca nu au invatat sa integreze informatia tocita in facultate din cursuri. aia cu " invat histo si biocel si nu stiu la ce imi trebuie e cea mai penibila afirmatie si este confirmarea faptului ca nu integrati cele citite si le cititi ca sa luati un exam. adica ce? trebuie sa bvina un prof sau asistent la voi sa va zica :" brea studentule trebuie sa stii morfopat ca sa stii ca una e inflamatia si alta e fibroza??????
dar evident ca toata lumea zice ca vrea grile intelegiente, cazuri clinice si intrebari in cascada, sigur asa o chestie utopica , e normal si trendyy sa fii de acord cu ea , unde mai pui ca te dai si bazat ceea ce iarasi poleieste imaginea de forumist.
micky e un tip tare ambitios si s-a gandit asa pe baza isteriilor vehiculate pe forum ca lumea chiar vrea sa se schimbe ceva . si cum are el chestia asta cu "daca vrei poti "s-a gandit sa se mobilizeze. el saracu nestiind ca facerea de bine de fapt nu e dorita in mod real.
Red Apple

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri May 04, 2007 2:14 pm

danhia wrote:super vraja marii.
daca faci sondaj printre studenti nimeni nu vrea exam de stepuri pentru ca in sufletul lor mic si negru stiu majoritatea ca sunt varza si ca nu au invatat sa integreze informatia tocita in facultate din cursuri. aia cu " invat histo si biocel si nu stiu la ce imi trebuie e cea mai penibila afirmatie si este confirmarea faptului ca nu integrati cele citite si le cititi ca sa luati un exam. adica ce? trebuie sa bvina un prof sau asistent la voi sa va zica :" brea studentule trebuie sa stii morfopat ca sa stii ca una e inflamatia si alta e fibroza??????
dar evident ca toata lumea zice ca vrea grile intelegiente, cazuri clinice si intrebari in cascada, sigur asa o chestie utopica , e normal si trendyy sa fii de acord cu ea , unde mai pui ca te dai si bazat ceea ce iarasi poleieste imaginea de forumist.
micky e un tip tare ambitios si s-a gandit asa pe baza isteriilor vehiculate pe forum ca lumea chiar vrea sa se schimbe ceva . si cum are el chestia asta cu "daca vrei poti "s-a gandit sa se mobilizeze. el saracu nestiind ca facerea de bine de fapt nu e dorita in mod real.


frectzie. hai sa ne dam deshteptzi dupa ce am luat acelasi rezi in aceleasi conditzii.

sau tu ai dat stepuri, dar te-ai gandit ca tot mai bine e la romanica :-?
contesting is a life style

User avatar
ninja p
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 06, 2006 10:05 pm

Postby ninja p » Fri May 04, 2007 2:41 pm

asitstenti in sus, asistenti in jos....de parca ar trebui sa vina astia sa ne deschida capetele si sa ne toarne materie si protocoale si manevre si etc. de ce aveti impresia ca in vest sta cineva asa de coada studentilor? din proprie exp va spun ca nu sta asa treaba. dar acolo stud este integrat in viata de sp, ia parte activ la rapoarte si isi vede sg de treaba lui pe care este constient ca trebuie sa o faca. si din cate am obs si la noi, majoritatea asist sunt deschisi la discutii DACA ii vad pe stud interesati, multi dintre dr tineri avand deja stagii in afara si fiind familiari cu sist de invatamant de acolo. bineinteles exista si exceptii, prep de astia intrati pe sub usa care habar nu au de viata lor, dar care totusi nu reprezinta majoritatea. si apoi daca ai un asist care e cu "sictir", cine te opreste sa te duci sa vb cu altul despre care stii ca este deschis in acest sens? in principiu tipul de ex pe baza cazurilor clinice este cea mai buna, dar daca s ar aplica in acest an in conditiile metodelor de predare/invatare folosite la ora aceasta in maj univ ro si a bibliografiei actuale ar fi un esec....

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Fri May 04, 2007 2:57 pm

bre nea miki, nu ne dai si noua niste replayuri bre, ia fa-ti timp dupa ce termini de carat targile alea si citeste ce a mai scris lumea p-acilea despre proiectu' matale!

Dragi colegi, proiectu' lu' nenea NU poate fi aplicat IN URMATORII 5 ANI din motivele pe care le-am invocat in pagina precedenta!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri May 04, 2007 3:20 pm

mail de un colegiu med filiala de judet.

Subject: iata o problema
Date: Fri, 4 May 2007 10:58:41 +0300
Exista in prezent preocupari legate ,in cel mai direct mod , de profesia noastra privind viitorul imediat - dar si de cursa lunga ( "ars longa..." ) .Nu ne poate fi indiferent (muritori fiind toti si din carne facuti si nu din aliaje rezistente la orice ) cine si cat de competent va fi colegul la al carui ajutor vom apela
....candva.
Va rugam sa vizitati si urmatoarele adrese :

1) - http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=5434

2) - http://uk.groups.yahoo.com/group/urgenta

Aveti idee ce inseamna asta de la colegii nostrii medici mai mari? sa fie ingrijorare? Incurajare?


@tibigzu nu stu unde vezi tu ca ma dau desteapta. poate sunt eu cel mai varza rezident si proiectez chestia asta asupra tuturor. sau paote imi cunosc mare parte din colegi si imi dau seama ce le paote pielea.
stepurile inca nu le-am dat. dar as fi in stare sa pun pariu ca la o simulare de ex in genul ala n-ar trece nici jumatate .
so, bottom line , sistemul actual e rezonabil. si parerea mea e ca mai nimeni din cei vizati de rezi in urm ani nu doreste vreo schimbare. Ah. si mai sunt care se consoleaza cu ideea ca grilele caz clinic sunt interpretabbile si atunci " se vor scoate" pe undeva.
deci again vraja marii.
tot asa o sa dati .si ar fi bine pt voi sa dati asa.
Red Apple

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Fri May 04, 2007 4:47 pm

Noi invatam dupa carti de acum 10 ani si voi vreti reforma, hai sa nu exageram....... Ori reformezi tot, ori mai bine o lasi asa.... Numa' la noi se fac reforme batand din palme, ca sa dea bine. E greu sa se planifice o reforma serioasa, daca tot se vrea schimbarea? Eu propun atunci sa se dea rezidentiatu scris, ca testeaza cel mai bine cunostiintele, si sa fie si proba practica, si daca ma plictisesc o sa dau niste mailuri. C'mooon... :?

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Fri May 04, 2007 11:26 pm

danhia wrote:@tibigzu nu stu unde vezi tu ca ma dau desteapta.


Danhia nu se da desteapta, chiar e! E mereu la inaltime :lol: Danhia da' sa stii ca io tot te-am luat cu 6 cm in plus! :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 05, 2007 2:09 am

pe mine ma amuza cum vine omu cu bei imi pare rau dar n-o sa va citesc nici azi ca mi-e lene, azi mi-e scarba, azi am muncit, maine sunt mahmur :lol: :lol:

si mi-a placut -nu ascund- faza aia cu am asteptat 2 ore si audienta a durat 3 minute :lol:

mai inteb inca o data care-i scopul in schimbarea examenului de rezi

nu ca omu s-ar trezi daca e sa spunem asa din betia simturilor si ar raspunde ceva. valu-i val te duce de nu te-ntoarce
:lol: :lol:
btw, buey astia cu "productiile", mai usor ca surmenati urgentistu. care este rezident, nu mai fiti voi rai.

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Sat May 05, 2007 2:11 am

Daca fiecare utza vine cu reforma in rezidentiat ne-am dat reaq

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Sat May 05, 2007 2:21 am

va urmaresc cu atentie, sincer cred ca este bine venita ac schimbare, si nu cred ca are a cine se speria, mai ales cei care invata, asa cum mi s-a parut mie pe ac forum. problema e ca la noi dc propui de ce propui, dc nu propui de ce nu propui. sunt cam multi isterici pe aici, cred ca din cauza invatatului :) va inteleg, dar cei care invata cu capul, nu vad de ce se sparie.

miky vezi si la irinel popescu, el a are stepurile luate, ca doare in state a invatat sa transplanteze ficatul. :!:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 05, 2007 2:30 am

altcineva, care mai are reforme scoteti-le acu :lol:

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Sat May 05, 2007 10:03 am

cosmin82 wrote: sincer cred ca este bine venita ac schimbare, si nu cred ca are a cine se speria, mai ales cei care invata, asa cum mi s-a parut mie


au mai zis si altii asta la inceput sa stii!...dar apoi si-au dat seama ca e o MARE TAMPENIE schimbarea asta!
Iti vei schimba si tu parerea in curand, ia sa citesti paginile anterioare!...

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Sat May 05, 2007 10:04 am

trident wrote:btw, buey astia cu "productiile", mai usor ca surmenati urgentistu. care este rezident, nu mai fiti voi rai.

gata? l-au avansat in grad? :lol:

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Sat May 05, 2007 10:29 am

am citit tot ce era pe aici, in general vorbesc in cunostiinta de cauza
astfel de grile solicita nu numai cantitatea de informatie pe care o detii ci si calitea , adica capacittea de a o aplica in lumea practica(clinica - unde, din pacate sau din fericire pt unii, ne vom petrece o mare parte din viata)
:idea:
repet inca o data, cei care invata cu capul nu au de ce sa se teama, cei care invata facand legaturi intre cunostiintele acumulate, nu vad de ce sa se sperie. :)

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Postby optimus » Sat May 05, 2007 11:36 am

cosmin82 wrote:am citit tot ce era pe aici, in general vorbesc in cunostiinta de cauza
astfel de grile solicita nu numai cantitatea de informatie pe care o detii ci si calitea , adica capacittea de a o aplica in lumea practica(clinica - unde, din pacate sau din fericire pt unii, ne vom petrece o mare parte din viata)
:idea:
repet inca o data, cei care invata cu capul nu au de ce sa se teama, cei care invata facand legaturi intre cunostiintele acumulate, nu vad de ce sa se sperie. :)


Da prietene,dar pentru a pune in practica asemenea "proiect" trebuie pornit de la radacina:adica de la schimbarea metodologiei si curriculei de predare
in facultate.Iar aprecierea raspunsurilor la grile de acest tip,fara o bibliografie corespunzatoare ar fi SUBIECTIVA.Unii fac asa,altii nu.Momentan nu avem nevoie de asa ceva,in special anul asta cand cu chiu cu vai am facut rost de o bibliografie ....in timp util.Si asta fara modificari ulterioare.Nu mai tulburati apele.. :D Ca p'orma ne inecam..
REST IN PEACE!

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Sat May 05, 2007 12:45 pm

cred ca apele se tulbura pt toate lumea, iar dc stii materia nu ai de ce sa iti fie teama. desigur intrebarile sa se faca doar pe baza bibliografiei date.

spor la treaba :)

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Sat May 05, 2007 1:56 pm

pt mickey: deci ai mers la popa cu un print cu ce am vorbit noi aici. foarte frumos. Popa zici ca nu l-a citit, tu zici ca nu l-ai citit. Atunci de ce te-ai dus? Pana la Badiu crezi ca citesti (si raspunzi) sau tot te duci cu alte trebi?

cred ca ar trebui si la tine sa vina cineva in audienta, nu crezi? ca vad ca tot ne chemi la perdeluta

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Sat May 05, 2007 2:57 pm

nici eu nu sunt de acord cu schimbarea modalitatii de examinare pt. intrarea in rezidentiat:

1. este absolut necesara "toceala" in medicina; te disciplineaza; iti formeaza o baza de date care trebuie sa fie rapid accesibila si nu scoasa din fundul mintii; fara sa fi invatat pe de rost tabla inmultirii nu ai sti sa te socotesti la piata nu?

2. modalitatea propusa de tine ar insemna tratarea simptomelor si nu a cauzei, respectiv modul in care se face scoala in facultate

3. astfel de grile inseamna experienta clinica, ori pt. asta te chinui pe un salariu ne-negociabil 5 ani de zile, sa-ti faci o specializare, ca sa capeti experienta, sa inveti sa pui in practica cunostintele teoretice acumulate in facultate

as avea o alta propunere:

1. responsabilizarea studentilor din anul 3, in sensul de a-i face un fel de interni, sa lucreze si sa invete in paralel, ca niste rezidenti, dar evident cu o responsabilizare gradata si fara salariu, adica tot ca studenti

2. examen de licenta serios si mult mai sever si controlat care sa verifice mai la sange putin cunostintele teoretice necesare

3. eliminarea examenului de rezidentiat si creearea liberei optiuni; se presupune ca in ultimii 3 ani de facultate in care ai muncit ca intern in toate specializarile, ti-ai facut o idee de cam ce ti se potriveste; intrarea in rezidentiat pe baza de interviu si dosar cu libera optiune pt. specialitate si cu optine pt. centru de pregatire in functie de o serie de factori (nu mai detaliez acum)

4. personalizarea programului si duratei de pregatire in rezidentiat: de ex. nu vad necesitatea pregatirii timp de 5 ani pe banii statului, fara nici o noima, in geriatrie sau recuperare sau endocrine, etc. pt. asa ceva ar fi suficienti 3-4 ani de rezi cu o grila de stagii mult mai bine gandita si cu o pregatire mult mai supravegheata

MA REVOLTA USURINTA CU CARE UN ECONOMIST SCHIMBA SPECIALIZARILE MEDICALE JUCANDU-SE CU VIATA A ZECI DE MII DE OAMENI

E O CRIMA CA A DESFIINTAT ONCOLOGIA DUPA BUNUL LUI PLAC SI DUPA INTERESE DE 2 BANI SI DE MULTE ORI SUNT SIGURA CA SE VOR DOVEDI SI CRIMINALE

cred ca sunt lucruri muuuult mai importante si mai stringente decat examenul de rezidentiat

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Sat May 05, 2007 3:43 pm

sunt fix dupa garda, am citit DOAR mesajul Anei, careia o sa-i raspund asa cum poate va raspund si voua, dar pe puncte:

partea I (sunt 2 parti a cate 3-4)

1. nu, nu este necesara toceala, ci GANDIREA coroborata cu memorarea PRIN EXERCITIU a unor date care tin tot de experienta clinica sau para-clinica (cu burta pe carte dar logic)

ce spune ana e degraba mai valabil pt Drept, la care by the way intentionez sa ma inscriu din urmatorul sezon, cu mentiunea ca hobby-ul meu e dreptul administrativ (contencios administrativ, in cuvinte simple rezolvarea in justitie a unor conflicte cu autoritatile publice) in care intentionez sa ma specializez, daca am timpul.

2. nu cred ca e tratament simptomatic, cred ca acumulam multe cu ocazii deosebite de ex examene diverse, cum e si asta. pe de alta parte, poate ne ocupam si de sistemul de invatamant, daca ne strangem mai multi cu imaginatie si putere... nu?

3. acea experienta clinica invocata (nici exemplele mele de grile nu-s tocmai ok din punctul asta d.v., am zis-o si atunci, si nici Harrison nu se adapteaza f.bine stilului, dar poate fi adaptat, kestie de munca intelectuala de doctori priceputi specialisti si harnici) poate insemna si invatarea LOGICA a unor notiuni/algoritmi terapeutici, aceasta fiind propunerea pt moment (timp de... pana cand reformam noi "grupul de initiativa" ;-) speram generalizat si Invatamantul medical)

partea II (dupa structura mesajului anei)

1. o informam ca exista deja STAGII in cadrul spitalelor, ca organizare, problema fiind de CTC ;-) a.k.a. controlul calitatii pregatirii practice. cred ca asta intra tot la proiectul ala de anvergura cu invatamantul.

2. ok, doar sa se ofere si SANSA bunei pregatiri ante-licenta (in facultate).

3. sunt perfect de acord cu punctul 3, de principiu, insa numai dupa ce realizam pctul 2b partea I. pt moment mai salutara ar fi sustinerea MAI MULTOR sesiuni de rezidentiat, la optiunea absolventului care se inscrie cand se simte pregatit (sa zicem trimestrial sau macar semestrial). parerea mea.

4. si cu punctul 4 sunt de acord intrucatva, mai am obiectii, insa nu vom discuta acum de asta ca am intrat deja in sfera SF, nu credeti? sa revenim cu picioarele pe pamant, totusi.

imi pare pertinenta aprecierea despre ministrul nostru, si mai de efect insa e replica dr.dobrescu anume citez:

Obiceiul de a da intai ordine si abia apoi de a cerceta daca se poate,daca trebuie si daca momentul este potrivit - este de mult intrat in obiceiurile si "datinile" celor care,fara nici o pregatire, invata conducerea unei tari ...din mers. Sa te fereasca Dumnezeu de soferul care, pentru prima oara intr-un autovehicul plin cu pasageri, pune mana pe volan si,ignorand (dispretuind chiar) orice regula de circulatie sau de condus, pleaca spre o destinatie asupra careia se va lamuri el....pe parcurs.


as adauga ca dl nico e un politician... si atat. Ca si muuulti altii care theoretic ne apara interesele si ne conduc destinele. Astept cu interes contraexemple ;-)

si ultima kestie, replica la
cred ca sunt lucruri muuuult mai importante si mai stringente decat examenul de rezidentiat

din partea unui proaspat rezident multumit de alegerea sa e perfect scuzabil, s-a trecut hopu acu sunt alte probleme prioritare... mda, de acord tre sa ne ocupam de toate (care? cine? ala io ala io... astept initiative destepte). eu zic ca trebuie rezolvata si asta si chiar de prima intentie. ce zice ana e doar distructiv, sa stam ca vitele sa asteptam o minune. aflati ca minunea vine de la Al de Sus tot prin NOI.

sa nu se supere ana, care mi-e amica buna, nu e un atac la persoana (doar borderline) dar in scopul unei dezbateri de idei.

va multumesc si nu voi reveni pana maine pe aici.

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Sat May 05, 2007 4:16 pm

mickey, nu ma supar dragul meu. e firesc ca fiecare sa aiba parerile lui.


una din chestiile "muuuult mai importante" la care ma gandeam este ca daca tot iti pui nervii si timpul la bataie, mai bine o faci pt. o cauza care sa aiba urmari cu bataie mai lunga.

de ex.: o propunere de lege care sa reglementeze eligibilitatea celor propusi de partide pt. functii in aparatul guvernamental

in cazul nostru, ministrul sanatatii propus si ceilalti de sub el sa fie obligatoriu medici primari cu dubla pregatire in management, stiinte politice, etc. nu poti fi bucatar sef daca nu stii sa faci sufle sau omleta

oricum, cu doua lucruri suntem cu totii de acord:

1. pregatirea in facultate si in rezidentiat este foarte foarte proasta
2. muncim ca tampitii mult, ineficient si pe gratis (5-7 mil. salar e o mizerie si o batie de joc)

din astfel de discutii ar trebui sa se completeze si sa se cristalizeze cele mai bune propuneri si modalitati de a le pune in aplicare

te pup draga si garzi usoare! :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 05, 2007 4:22 pm

mickeygreen wrote:sunt fix dupa garda, am citit DOAR mesajul Anei, careia o sa-i raspund asa cum poate va raspund si voua, dar pe puncte:


sa nu te surmenezi brea :lol: :lol:
incepe sa-mi placa

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Sat May 05, 2007 4:32 pm

tridentule nu mai fii asa acid ca nici tu nu esti perfect. sau esti? pardon atunci... :)

a propos, n-am mai auzit nici un raspuns de la tine in ce priveste toate propunerile mele de a pune umarul la amrez...sau sa inteleg ca si tacerea e un raspuns?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 05, 2007 4:39 pm

eu sunt. micky nu e!

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat May 05, 2007 4:56 pm

tare mickeyforevergreen foreverbusy :lol:
boon de planuit proiecte, bine ca nu si de concretizat :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 05, 2007 5:07 pm

oricum nu-l intereseaza parerile celorlalti, ceea ce mie mi se pare naspa. la ce-a mai facut topicul, asa putea sa inainteze orice propunere linistit

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat May 05, 2007 5:10 pm

poi a facut topicul ca sa stim, sa nu sarim apoi ca nu ne-a anuntat.

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Sat May 05, 2007 5:11 pm

mickeygreen wrote:sunt fix dupa garda, am citit DOAR mesajul Anei, careia o sa-i raspund asa cum poate va raspund si voua

va multumesc si nu voi reveni pana maine pe aici.


ce bre??? hai ca tu chiar ne faci prosti pe toti!Cum se face ca matale FIX dupa garda FIX intri pe forum, raspunzi FIX la un post, te doare FIX undeva de celelalte?!...

Faci pariu cu mine ca, si daca se baga cazuri clinice, tu tot brancardier o sa ramai? :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 05, 2007 5:14 pm

buahha. pai da ce am fi aflat vreodata?

exista un anume pattern al celor care au anume interactiuni cu institutiile, asta e doar inceputul la miki, parerea mea. intai te gandesti ca poti folosi legile, apoi incepi sa crezi ca ai mari initiative legislative demne sa schimbe fata lumii in care traim, apoi ajungi sa fii un freak al audientelor, sa te stie deja toti ca asta e ala cu. in fine, de ce nu, daca omu poate sa schimbe rezi, s-o faca.

astral vorbind, la cate un ciclu stelar de 2 -3 ani se tot schimba reziul :lol:


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests