gafe memorabile de traducere din cartile de rez

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
unika1106
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 07, 2007 9:05 pm

Postby unika1106 » Wed Sep 05, 2007 12:30 pm

pai daca de ex ai 1000 de cazuri de h indirecte, din astea 300 de pacienti sa zicem ca se prezinta cu h strangulata.
daca ai 100 de hernii directe, 90 se prezinta cu h strangulata.
deci, din 390 de h strangulate, 300 sunt indirecte si 90 directe, dar probabilitatea ca o hernie indirecta sa se stranguleze e 30%, iar ca o hernie directa sa se stranguleze e 90% (in exemplul dat).
cifrele nu au legatura cu probabilitatile din schwartz la 3 luni, 2 ani, le-am ales ca sa intelegi ce vrea sa zica textul.
It's not the hours you put in your work that counts, it's the work you put in the hours.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Sep 05, 2007 1:09 pm

andrita, raspunsul la intrebarea ta este ca hernia femurala are cea mai mare rata a strangularii dintre toate herniile. Textul e clar, nu stiu unde e nelamurirea ta.

Daca indienii pima au cea mai mare rata a diabetului zaharat dintre toate rasele, nu inseamna ca majoritatea diabeticilor sunt indieni pima, nu?

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Sep 05, 2007 1:20 pm

MumaPadurii wrote:Daca indienii pima au cea mai mare rata a diabetului zaharat dintre toate rasele, nu inseamna ca majoritatea diabeticilor sunt indieni pima, nu?

ei cine stie...poate sunt descendenti de indieni pima..au vrun strastrastrastrabunic indian
si nu sunt o rasa..sunt o populatie cu niste astecte genotipice si fenotipice mai particulare.. :P
ei..si cu aia din generatia a III-a din emigrantii din i-le pacificului (nush de ce a IIIa si nu a IV-a sau a n-a) . :shock:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Wed Sep 05, 2007 1:23 pm

Eu am cunoscut un indian Pima fara diabet, sau era cu ciroza indiana a copilariei , nu mai stiu :P

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Sep 05, 2007 1:28 pm

Lex wrote:Eu am cunoscut un indian Pima fara diabet, sau era cu ciroza indiana a copilariei , nu mai stiu :P

pai ce varsta avea cand l'ai intalnit..ca daca era batran...e clar..avea Ca. Bp de la fumat pipa pacii :D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Sep 05, 2007 3:35 pm

unika1106 wrote:pai daca de ex ai 1000 de cazuri de h indirecte, din astea 300 de pacienti sa zicem ca se prezinta cu h strangulata.
daca ai 100 de hernii directe, 90 se prezinta cu h strangulata.
deci, din 390 de h strangulate, 300 sunt indirecte si 90 directe, dar probabilitatea ca o hernie indirecta sa se stranguleze e 30%, iar ca o hernie directa sa se stranguleze e 90% (in exemplul dat).
cifrele nu au legatura cu probabilitatile din schwartz la 3 luni, 2 ani, le-am ales ca sa intelegi ce vrea sa zica textul.



thx a lot. m ai lamurit.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Sep 05, 2007 3:38 pm

[quote="MumaPadurii"]andrita, raspunsul la intrebarea ta este ca hernia femurala are cea mai mare rata a strangularii dintre toate herniile. Textul e clar, nu stiu unde e nelamurirea ta.



daca inveti papagaliceste normal ca nu iti pui intrebari de genul de ce?cum?daca vrei sa intelegi ceea ce inveti...iti mai pui anumite probleme.se bateau cap in cap cele doua afirmatii.ca cele mai multe h str sunt cele indirecte si on the other hand rata cea mai mare strang e la h fem.stiu romaneste(zic eu) si am inteles ca rata strangularii h fem e cea mai mare .dar.....de ce si cum?acum m am lamurit.oricum merci pt rasp sec.
spor la toceala!

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Wed Sep 05, 2007 4:21 pm

litiaza urinara, pg 2835, indicatiile ESWL sunt calculii ureterali lombari si pelvini
pg 2836, ESWL e imposibila tehnic... in calculii localizati in ureterul iliac si pelvin
deci ramane ca ESWL-ul se aplica doar in calculii lombari.. :?:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Sep 05, 2007 4:27 pm

andrita wrote:daca inveti papagaliceste normal ca nu iti pui intrebari de genul de ce?cum?daca vrei sa intelegi ceea ce inveti...iti mai pui anumite probleme.se


daca vrei sa iei rezu in cincinalu asta u'd better not :)

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Sep 05, 2007 6:12 pm

trident wrote:
andrita wrote:daca inveti papagaliceste normal ca nu iti pui intrebari de genul de ce?cum?daca vrei sa intelegi ceea ce inveti...iti mai pui anumite probleme.se


daca vrei sa iei rezu in cincinalu asta u'd better not :)

depinde...poate ai invatat tot anul..asa ca ai avut timp sa iti pui o gramada de de ce -uri.ms de observatie.uite...eu nu am avut ce face tot anul si mi am pus intrebari si de ce -uri.ete na !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Sep 06, 2007 3:19 pm

daca inveti papagaliceste normal ca nu iti pui intrebari de genul de ce?cum?daca vrei sa intelegi ceea ce inveti...iti mai pui anumite probleme.se bateau cap in cap cele doua afirmatii.ca cele mai multe h str sunt cele indirecte si on the other hand rata cea mai mare strang e la h fem.stiu romaneste(zic eu) si am inteles ca rata strangularii h fem e cea mai mare .dar.....de ce si cum?acum m am lamurit.oricum merci pt rasp sec.
spor la toceala!



In cazul asta nu se batea nici o afirmatie cap in cap. N-am chef sa-ti explic si motivul, au facut-o "lex" si "unika1106" foarte bine. Dupa mintea ta, daca mie mi se pare clar inseamna ca ma multumesc sa tocesc si nu ma obosesc sa si inteleg textul. Hmm.
E dragut ca vrei sa si intelegi, nu sa tocesti. Eu te sfatuiesc sa ramai la faza cu tocitul, ca logica nu e punctul tau forte.

In afara discutiei, chiar nu poti sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie?

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Sep 06, 2007 5:43 pm

MumaPadurii wrote:
In afara discutiei, chiar nu poti sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie?

NUUUUUUU.e destul de logic pt tine?............. ............ ............

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Sep 06, 2007 5:51 pm

Ok, nu-i bai, daca nu poti nu poti. Oricum, era mai mult o intrebare retorica.

User avatar
Ssquirrel
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Aug 18, 2005 1:46 am

Postby Ssquirrel » Sat Sep 08, 2007 10:41 pm

La traumatismele ficatului clasificare:
Gradul V = leziuni vasculare cu mare risc vital (artera hepatica, vena porta, vene hepatice, vena cava superioara)
Nu zic, si daca rupi VCS ar putea fi cu risc vital, dar nu cred ca are ce cauta prin jurul ficatului in timp ce te-apuci sa tai la el ca-n 'kill bill'
So, dupa umila mea parere, e vorba doar de amarata de vena cava inferioara.
P.S. Imi cer scuze pentru intreruperea amabilitatilor schimbate pana acum pe topic :D
whatever..

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sun Sep 09, 2007 1:06 pm

Ssquirrel wrote:...traumatismele ficatului clasificare:
Gradul V = leziuni vasculare cu mare risc vital (artera hepatica, vena porta, vene hepatice, vena cava superioara) ...


Esti scuzat! :D
Poate avea un fel de situs inversus...antigravitational, ce stii tu? :D :D
Sau poate e greseala de traducere... 8)
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sun Sep 09, 2007 1:36 pm

Toata bibliografia, cu exceptia catorva capitole e o mare greseala de traducere :)

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sun Sep 09, 2007 1:45 pm

Lex wrote:Toata bibliografia, cu exceptia catorva capitole e o mare greseala :)

:D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 09, 2007 2:22 pm

Lex wrote:Toata bibliografia, cu exceptia catorva capitole e o mare greseala de traducere :)


o fi n'o fi..daca vrei sa faci rezi in romania te cam apuci sa o inveti. Sa fim seriosi..putea sa fie si materie legata despre fabricarea de cuie la rece cu presa pe baza de jet de apa cu prezoane...daca e in bibliografie o inveti chit ca n'are treaba cu medicina.Vrei rezi in romania iei si inghiti clasificari si greseli ca asta e...
tot la traumatisme mai e una: fistula coledoco-duodenala :D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Sep 09, 2007 6:21 pm

Cyph3r wrote:tot la traumatisme mai e una: fistula coledoco-duodenala :D :D :D


ce-are asta?
contesting is a life style

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 09, 2007 7:28 pm

TibiGZU wrote:
Cyph3r wrote:tot la traumatisme mai e una: fistula coledoco-duodenala :D :D :D


ce-are asta?

pai nu exista asa ceva (am intrebat k sa nu mor prost) era de fapt colecisto-duodenala.
pai coledocul are conexiune cu duodenul prin ampula Vater..nu mai e nevoie sa fistulizeze pe undeva puroiul.In plus..daca e sa fistulizeze coledocul mai degraba se deschide in cav peritoneala decat sa faca el fistule care necesita ceva timp pana se formeaza
Fistula apare cand puroiul (abcesul) e intr'o zona care nu are cum sa dreneze (gen zona infudibulara colecist sleroatrofic) pe cand daca e sa apara in coledoc..are unde sa dreneze.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Sep 09, 2007 7:36 pm

mie mis epare perfect posibila :)

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 09, 2007 7:39 pm

da..e perfect posibila...sunt si carti pe tema asta
dar nu in traumatisme care sunt bruste...
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Sep 10, 2007 9:34 am

Cyph3r wrote:da..e perfect posibila...sunt si carti pe tema asta
dar nu in traumatisme care sunt bruste...


coledocul are raport anterior intim cu duodenul I. deci e f posibila fistulizarea, mai ales daca exista un obstacol de golire in duoden
contesting is a life style

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Mon Sep 10, 2007 12:04 pm

TibiGZU wrote:coledocul are raport anterior intim cu duodenul I


:oops:
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Sep 10, 2007 12:37 pm

Nu e propriu-zis o greseala, dar merge la "gafe":

Ciofu, convulsii si epilepsie wrote:Complexitatea acestei clasificari, nu face obiectul tratarii simplificate si comprehensive a subiectului in acest subcapitol. Vor fi spicuite si tratate in extenso doar formele cele mai comune.


Cel mai mult imi place cum se imbina argoul cu citatul din latina.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Sep 10, 2007 12:41 pm

MumaPadurii wrote:Nu e propriu-zis o greseala, dar merge la "gafe":

Ciofu, convulsii si epilepsie wrote:Complexitatea acestei clasificari, nu face obiectul tratarii simplificate si comprehensive a subiectului in acest subcapitol. Vor fi spicuite si tratate in extenso doar formele cele mai comune.


Cel mai mult imi place cum se imbina argoul cu citatul din latina.


mie imi place virgula dintre subiect si predicat :D
contesting is a life style

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Sep 10, 2007 12:42 pm

heh, my bad.

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Tue Sep 18, 2007 12:33 pm

cancerul bronhopulmonar, p. 612... "la toti pacientii, daca simptomele locale nu se amelioreaza cu radioterapie, se poate adauga o cura de radioterapie." :shock:

nu ma prind eu sau e ceva gresit? poate se mai adauga o cura de radioterapie sau dc nu merge cu radioterapie se adauga o cura de chimioterapie? :roll:
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Tue Sep 18, 2007 1:06 pm

tzi-tzi wrote:cancerul bronhopulmonar, p. 612... "la toti pacientii, daca simptomele locale nu se amelioreaza cu radioterapie, se poate adauga o cura de radioterapie." :shock:

nu ma prind eu sau e ceva gresit? poate se mai adauga o cura de radioterapie sau dc nu merge cu radioterapie se adauga o cura de chimioterapie? :roll:


Poate versiunea in engleza (de n-shpe mii de ori mai buna) te poate lamuri. Here it goes:
"For all patients, if chemotherapy is inadequate to relieve local tumor symptoms, a course of radiotherapy can be added"
Neatenti sunt rezidentii astia care au tradus Harri, ne fac noua viata grea.
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Tue Sep 18, 2007 1:29 pm

thank's! :wink: asa mai merge!
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
unika1106
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 07, 2007 9:05 pm

Postby unika1106 » Sat Sep 29, 2007 11:45 pm

e oboseala de vina, sau coloana a 4-a din tabelul 231-2 (de la tulb de ritm) nu are titlu? sa fie vb despre NAV, ca e cam singurul lasat deoparte?
are cineva harrison 14 in engleza? mi-ar fi de mare ajutor!
It's not the hours you put in your work that counts, it's the work you put in the hours.

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Sep 30, 2007 12:21 am

unika1106 wrote:e oboseala de vina, sau coloana a 4-a din tabelul 231-2 (de la tulb de ritm) nu are titlu? sa fie vb despre NAV, ca e cam singurul lasat deoparte?
are cineva harrison 14 in engleza? mi-ar fi de mare ajutor!

Nu cred ca s-a chinuit foarte multa lume cu elucidarea acestei enigme. Este un tabel foarte atractiv :priest:

Poftim Harri 16th engl., 14 nu l-am mai vazut de ceva vreme... http://www.hakeem-sy.org/medbooks/clini ... dition.zip
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
unika1106
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 07, 2007 9:05 pm

Postby unika1106 » Sun Sep 30, 2007 12:56 am

multumesc, rellyc, am harrison 16, dar tabelul asta l-au scos (oare de ce?!). eu ma chinui inca, sunt abia anul 6. cand il descifrez il pun pun pe forum (sper ca maine).
It's not the hours you put in your work that counts, it's the work you put in the hours.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 30, 2007 1:58 am

unika1106 wrote:multumesc, rellyc, am harrison 16, dar tabelul asta l-au scos (oare de ce?!). eu ma chinui inca, sunt abia anul 6. cand il descifrez il pun pun pe forum (sper ca maine).


mai..dar te plictisesti rau taaaaaaaaaaaaaaaree...daca te apuci de pe acu de cartea asta. enjoy relax...inca mai ai cateva luni libere si tu ti le omori cautand titluri la tabele...
daca te referi la agenda aia medicala din centrul subiectului..cred ca nici daca stau in cap, cu degetele in apa rece si cu cafea in perfuzie nu am sa il stiu...
poate daca sunt cardiolog sa ma apuc sa descifrez memo medu ala..
in rest....vine toamna...parcurile sunt asa dragute,..de ce'ti strici toamna cu rahaturi?
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sun Sep 30, 2007 10:11 am

eu am vb cu o prietena rezidenta pe cardio si mi-a spus ca e gresit tabelul.....ca in harris editia nu stiu care era corect si apoi au gresit....au copiat decalat in urmatoarea editie si apoi l-au scos....asa ca fara kilometrajul ala de tabel.
all good things come to an end

User avatar
unika1106
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 07, 2007 9:05 pm

Postby unika1106 » Sun Sep 30, 2007 11:19 am

da, asa e, cand am ajuns la indicatii si efecte adverse mi-am dat seama ca era gresit. de unul am scapat, a mai ramas ala de la hta care e mai ok. dar nu azi ca e ultima zi de vacanta :(
It's not the hours you put in your work that counts, it's the work you put in the hours.

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Wed Oct 17, 2007 5:18 pm

poate ca s-a mai vorbit despre hernii pe aici, dar am o nelamurire

zice ca sunt hernii inghinale si hernii femurale. alea inghinale sunt directe si indirecte.
si... "herniile femurale sunt considerate de obicei o entitate separata, dar reprezinta de fapt o forma de hernie inghinala directa." (pg 1583 coloana din stg).
dupa..."majoritatea herniilor strangulate sunt hernii inghinale indirecte, dar hernia femurala (adica aia inghinala directa!!! :what: ) prezinta cea mai ridicata rata a strangularii dintre toate herniile" (pg.1583 coloana din dr) :evil:
io nu mai inteleg! dintre alea strangulate, sunt mai multe directe sau indirecte pana la urma?!?!? :x :evil:
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Oct 17, 2007 5:26 pm

unika1106 wrote:pai daca de ex ai 1000 de cazuri de h indirecte, din astea 300 de pacienti sa zicem ca se prezinta cu h strangulata.
daca ai 100 de hernii directe, 90 se prezinta cu h strangulata.
deci, din 390 de h strangulate, 300 sunt indirecte si 90 directe, dar probabilitatea ca o hernie indirecta sa se stranguleze e 30%, iar ca o hernie directa sa se stranguleze e 90% (in exemplul dat).
cifrele nu au legatura cu probabilitatile din schwartz la 3 luni, 2 ani, le-am ales ca sa intelegi ce vrea sa zica textul.



tzi-tzi,te ai lamurit?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Wed Oct 17, 2007 5:59 pm

aha! :wink: da! acu da!
merci andrita si unika! love5.gif
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Oct 17, 2007 11:36 pm

ati observat fair-play-ul,da??
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests