medicina de familie

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
hellena_bv
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Jan 11, 2007 6:55 pm
Location: brasov
Contact:

medicina de familie

Postby hellena_bv » Thu Feb 15, 2007 1:44 pm

salut! incerc sa aflu de cateva zile cam cum sta treaba cu medicina de familie...merita sau nu sa alegi mf-ul la rezi...adica salarii,timp liber,posibilitati de plecare din tara ca rezi pe mf...de fapt ma intereaza care este salariul unui medic de familie/rezident pe mf, macar aproximativ! multumesc anticipat!

User avatar
Fata morgana
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:59 pm

Postby Fata morgana » Thu Feb 15, 2007 2:07 pm

Elena din Bv (sper ca nu te superi ca te-am modificat la titlu), salariul este acelasi in cazul rezidentilor, fie ca sunt internisti sau mf-isti, pana in decembrie anul trecut 591 lei + sporul de stagiu - pt spitalele care au fonduri sa plateasca acest spor. Din ianuarie marire de salariu cu 40 % in 3 transe pana la 831lei + 20 de tichete de masa in valoare de 140 lei.
Timp liber, dupa cum vrei, la majoritatea cabinetelor, sau stagiilor, inafara de cele de interne sau pedi - pt Brasov (aici lucrez eu).
Daca merita sa alegi mf ... pai cred ca sti cum e treaba, consulti si scri retete, concedii,trimiteri etc. - interesant, dar asta in cazul in care nu iti place altceva, eu personal merg de la anul pe chir.
In ceea ce priveste plecarea din tara, aici nu am idee, mai las pe altcineva sa iti spuna.
I'm a princess, can't U tell?

User avatar
hellena_bv
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Jan 11, 2007 6:55 pm
Location: brasov
Contact:

Postby hellena_bv » Thu Feb 15, 2007 2:11 pm

mersi mult pentru info. dar despre salariu ca medic pe mf stii ceva...unii medici pe care i-am intrebat refuza sa imi raspunda sincer, primesc doar ceva de genu `merge` sau `niciodata nu e suficient`

blackgirl0
junior
junior
Posts: 71
Joined: Mon Mar 21, 2005 3:48 pm
Location: bv

Postby blackgirl0 » Thu Feb 15, 2007 3:30 pm

zvon: ca medic de familie (numai dupa ce ti-ai aranjat de cabinet, asistenta, pacientura) poti castiga intre 1000 ron (mediu :( ) si 3-5000 ron (daca esti smecher). so....
Sic tibi terra levis!

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Postby ioaname » Thu Feb 15, 2007 4:48 pm

Fata morgana wrote:Timp liber, dupa cum vrei, la majoritatea cabinetelor, sau stagiilor, inafara de cele de interne sau pedi - pt Brasov (aici lucrez eu).


De ce zici de interne?eu am auzit ca in Astra e f lejer!Te referi la Judetean?
"Fiinta fara constiinta nu e decat ruina sufletului"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Feb 15, 2007 8:10 pm

ideea e ca internele si pediatria se cam fac peste tot la mefe (ca macar cu asta sa ramanem din 3 ani de studii postuniversitare). evident ca daca vrei sa te palmezi....poti sa chiulesti oricat de dur ar fi spitalul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
hellena_bv
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Jan 11, 2007 6:55 pm
Location: brasov
Contact:

Postby hellena_bv » Thu Feb 15, 2007 8:41 pm

nu vreau sa kiulesc dar am auzit zvonuri cum ca as-ar face doar 4 h/zi, nu ca restul specialitatilor...vreau sa raman cu ceva dupa rezi nu sa fiu la fel de nelamurita ca acum...

blackgirl0
junior
junior
Posts: 71
Joined: Mon Mar 21, 2005 3:48 pm
Location: bv

Postby blackgirl0 » Thu Feb 15, 2007 11:14 pm

elena, daca vrei sa inveti ceva totusi din stagiile de pediatrie si interne fa asa:

1. interne la judetean brasov (nu la Manzescu, nici in Astra).
2. pediatrie la sp. de copii (la dr. Epure). iti pune neuronii la zbarnait... :lol:
si pe bune, garantat ca ramai cu ceva!
Sic tibi terra levis!

User avatar
Fata morgana
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:59 pm

Postby Fata morgana » Thu Feb 15, 2007 11:17 pm

Da, ma refeream la stagiile de la Judetean, si mai ales ca auzisem cu cateva zile in urma ca este o lipsa acuta de rezidenti pe sectie ...
Salariul unui mf este in medie pe la 3000-4000 de lei, aici incluzandu-se, dupa cum se precizeaza mai sus, asistenta, femeie de servici (optional la unele cabinete :D ) si cheltuieli pt dotare (initiale) si de intretinere ...
I'm a princess, can't U tell?

User avatar
hellena_bv
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Jan 11, 2007 6:55 pm
Location: brasov
Contact:

Postby hellena_bv » Thu Feb 15, 2007 11:27 pm

multumesc pentru informatii
cred ca raman la mf

User avatar
Fata morgana
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:59 pm

Postby Fata morgana » Fri Feb 16, 2007 10:58 am

Cu placere draga :D
I'm a princess, can't U tell?


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests