rezidentiat pe specialitati paraclinice

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

rezidentiat pe specialitati paraclinice

Postby TibiGZU » Wed Feb 14, 2007 12:53 am

are cineva informatii concrete in legatura cu zvonul conform caruia de anul acesta rezidentiatul pe specialitati paraclinice ar include, inafara de medicina de laborator, si radiologia, nucleara, SPM-ul, anapatul si legala, ultimele 5 fiind scoase din grupa specialitatilor medicale? :?: :?: :?:
contesting is a life style

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Postby mica23 » Wed Feb 14, 2007 8:59 am

pai anapatul nu cred ca a fost niciodata pe disciplinele medicale.....io as fi curioasa ce s-a intamplat cu speializarea de genetica medicala..k vad k a disparut de o vreme :?:

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Wed Feb 14, 2007 3:03 pm

mica23 wrote:io as fi curioasa ce s-a intamplat cu speializarea de genetica medicala..k vad k a disparut de o vreme :?:


Începând cu sesiunea noiembrie 2006 a concursului de rezidentiat s-a sistat accesul la formare in urmatoarele specialitati: epidemiologie, igiena, ortopedie pediatrica, neurologie pediatrica, oncologie medicala, medicina sportiva, expertiza medicala a capacitatii de munca si genetica medicala. Probabil pentru o aliniere la normele UE... :?:
contesting is a life style

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Postby mica23 » Wed Feb 14, 2007 4:25 pm

no bine...si chirurgii de generala vor opera copii? de ce nu desfiinteaza si neurochirul? ca tot sunt pusi pe taiat..si bolnavii de cancer unde o sa se trateze? la medicul de familie? vin in cabionet...isi fac cura de citostatic si dupa aia pleaca acasa?..si cu instituturile ocologice ce se intampla?

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Wed Feb 14, 2007 7:51 pm

tot ce ai enumerat tu mai sus sunt supraspecializari la care poti opta dupa / in perioada???... rezidentiatului
contesting is a life style

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Wed Feb 14, 2007 7:55 pm

chirurgia pediatrica n-a disparut de pe lista, si presupun ca de anul acesta inglobeaza si ortopedia pediatrica, la fel ca si specializarea ortopedie. dar oricum, se merge pe ideea ca medicii trebuie sa colaboreze intre ei, dar cum in Romania e mai greu, ca de, se gandesc si la cashcaval...

revenind la topic, kiar nu are nimeni habar de grupa asta nou infiintata cu specialitatile paraclinice???
contesting is a life style

User avatar
DEVIL
senior
senior
Posts: 118
Joined: Mon Jan 09, 2006 9:51 pm

Postby DEVIL » Wed Feb 14, 2007 8:03 pm

chestia asta circula de anul trecut :roll:
daca vrei radiologia, /nucleara, /SPM-ul, /anapatol / legala dai direct pe laborator............asta mi-a zburat mie pe la urechi :roll:
inca nu se stie ceva sigur (cum nu se stie sigur nici daca spitalele vor aplica legea cu bonurile de masa) :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Fri Feb 16, 2007 11:26 pm

Tin si eu minte ca anul trecut se zvonea chestia asta dar sper din tot sufletul sa nu se adevereasca (eu vreau radiologie) pt ca este total lipsita de sens. Ce legatura au radiologia si legala (cea romaneasca, pt ca in Germania de ex. legistii fac histopatologie dar nu fac traumatologie) cu microbiologia sau anat pat. (asta a fost mereu pe paracl.)? Nu pot sa interpretez o opacitate daca nu stiu caracterele bacteriilor din grupul Hacek sau etapele coloratiei Gram? Iar SPM-ul nici atat nu are ce cauta aici...evaluezi folosind hazardul Cox riscul culturii de a iesi pozitiva dupa 48h? :lol:
Ar insemna sa modifice complet tematica pe paraclinic pt. ca specialitatile care se preconizeaza a face parte din acest grup nu prea au elemente comune ca si tematica posibila.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests