PROIECT DE OG - se modifica IAR organizarea Rezidentiatului!

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat

Sunteti de acord cu forma si modalitatea proiectului propusa de MS? (rog consultati atent TOATE prevederile, comparand si anlizand inainte de a raspunde) - durata poll/sondaj: 30 zile din acest moment, ca si dezbaterile de pe site-ul MS

Poll ended at Fri Jun 29, 2007 12:30 am

Da, de acord 100%
8
14%
Da, de acord, insa mai are nevoie de mici imbunatatiri
9
16%
De acord partial, are nevoie de ajustari serioase (>30%)
7
12%
E un proiect la limita (50% prevederi folositoare si 50% necesita modificari)
4
7%
E un proiect mai mult prost decat bun
13
23%
Nu vad necesitatea adoptarii lui acum, ci pe viitor
5
9%
Nu sunt de acord cu adoptarea sub forma unei OG (acum)
11
19%
 
Total votes: 57

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sat Jun 30, 2007 2:53 pm

va tot citesc pe fuga si-mi dau seama ca cearta voastra e buna, e constructiva, e benefica...pt noi, care stam spitale/cabinete/invatat si nu facem nimica.
asa ca, certati-va in continuare ca e foarte bine. vreti intermediar pt scandal? aici sunt! ;)

nu va legati de qsa! in primul rand e o lady si apoi e cea maibuna prietena. deci...va rog frumos...

felicitari, Stefan. chiar daca iti sar 99% in cap, in sinea lor is multumiti,*** lor de balauri! :lol:

Mirceo, esti bun de trainning ;)
medicale sau chirurgicale ??
mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Postby adso1977 » Sat Jun 30, 2007 8:20 pm

salut

by the way, AMREZ-ul exista sau e o forma perfida de diversiune pentru a ilustra perfect dictonul "divide et impera"?
in afara de o pagina web, s-a remarcat prin ceva?parerea me este ca stefan a facut mult mai multe lucruri concrete sau macar a pus in discutie cateva aspecte firbinti

Silviu
Patria or muerte!Venceramos!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Jun 30, 2007 8:29 pm

da, este si aprrea mea

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Jun 30, 2007 8:53 pm

adso1977 wrote:salut

by the way, AMREZ-ul exista sau e o forma perfida de diversiune pentru a ilustra perfect dictonul "divide et impera"?


salut
amrezul nu exista, este o forma perfida de diversiune pentru a ilustra perfect dictonul "divide et impera".

lolz :)

qsa
senior
senior
Posts: 168
Joined: Sun Apr 29, 2007 12:56 pm

Postby qsa » Sun Jul 01, 2007 8:08 pm

mickeygreen wrote:
qsa wrote:Pe rezidentul pe Anatomia patologica cred ca il cheama Ilie Marius (nu Marin) si nu pot sa cred ca s-a bagat si in asta...
De ce nu ai scris tu tot ce s-a discutat?Ai plecat din sala,ai adormit,sau ai uitat?Oricum,s-au dezbatut probleme f serioase....incep sa regret sa nu am fost si eu acolo.


pe rezidentul respectiv nu cred ca ai dreptul sa-l admonestezi doar din cauza ca a venit sa asiste la discutie, sa vada si omu' ce se intampla, ceea ce puteati face mai multi (toti doritorii).

de ce nu am scris eu TOT ce s-a discutat? E absurd ce-mi ceri, uite scrii tu stenograma a 90 min de discutii, faci tu pe secretara? Eu as aprecia, sincer, oricum e interesant.

Nu, nici n-am adormit, nici n-am plecat, nici n-am uitat... si intr-adevar ar fi motive sa-ti para rau c-ai pierdut cele discutate acolo lipsindu-ne de prezenta ta.



Baiatu'ai probleme?Folosesti cuvinte de al caror sens habar nu ai?Pe cine am admonestat?Era doar o curiozitate...
Tu ai auzit de rezumate?Nu ceream sa scrii tot ce s-a discutat ad literam.Am terminat Medicina,nu?Credeam ca esti capabil sa sintetizezi ceva.Cu greu pot sa fie citite posturile tale...Sa fac pe secretara?Dar ai tupeu(nu ca aveam vreun dubiu...)!Sunt convinsa ca ai aprecia si ca ti s-ar parea si f interesant....dar nu impartasim aceleasi "idealuri"
Nu v-as fi lipsit de "prezenta mea"daca as fi crezut ca se merita.Pentru ce era sa vin?A!Asa mi-a fi scris si mie numele in lista celor prezenti...Ce sa zic?!
Daca eu nu va vreau,voi de ce ma vreti?!

http://www.youtube.com/watch?v=ETPo6hOo9E0

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Jul 01, 2007 9:06 pm

qsa wrote:Am terminat Medicina,nu?Credeam ca esti capabil sa sintetizezi ceva


da-mi voie ca sa ma opun.
toata viata noastra am dat numa grile, repetand ca papagalii cate ceva.
de unde vrei capacitate de sinteza?

daca esti din buc de ce nu ai fost acolo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Jul 01, 2007 9:09 pm

qsa wrote:?Credeam ca esti capabil sa sintetizezi ceva.Cu greu pot sa fie citite posturile tale...Sa fac pe secretara?Dar ai tupeu(nu ca aveam vreun dubiu...)!Sunt convinsa ca ai aprecia si ca ti s-ar parea si f interesant....dar nu impartasim aceleasi "idealuri"


mda, din ce in ce mai des parerea asta.
pe mine nu m-a crezut.
oricum bine ca nu iti posteaza nr lui de tel si zice sa-l suni :lol:

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Sun Jul 01, 2007 9:15 pm

apoi la ce sa il mai suni, a sunat trident direct la minister si a zis ca rezidentii si amrez sustin modificarea rezi, asa cum a gandit minsiterul - nu conteaza, si toti rezidentii vor sa se reintroduca stagiatura. daca ai alta parere poti sa il suni pe trident, iti va spune ca nu e nevoie. daca vrei sa pierzi vremea cu tident, poti la fel de bine, oricum o va scoate ca amrez e de acord cu tot, e de acord cu tine si face tot cum o sa vezi.

amrez has a will of its own, de care cand e prins cu mata in sac ca vorbeste pe la spate si pe ascuns trident se dezice, nu eu am zis, amrez a zis.

call trident. call amrez. call ms. now.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Jul 01, 2007 9:34 pm

:) aia cu luv u ai uitat-o?:)

qsa
senior
senior
Posts: 168
Joined: Sun Apr 29, 2007 12:56 pm

Postby qsa » Sun Jul 01, 2007 9:57 pm

Nu cred ca am dat "toata viata"numai grile.Nu am fost acolo pentru ca nu m-a convins.Nu am nimic cu el personal,desi el ia orice critica drept atac la persoana proprie.Nu sunt in amrez,poate ca o sa ma inscriu,sau nu....Nu ii tin partea lui Trident,doar ca de data asta,se pare,ca avem aceeasi parere.
Probabil ca intentia lui e buna,dar nu imi spuneti ca voi intelegeti tot ce vrea el...As vrea sa fie concis,la subiect!Nu ma intereseaza nume,adrese...copy/paste-uri de pe site-ul ministerului...
Daca eu nu va vreau,voi de ce ma vreti?!



http://www.youtube.com/watch?v=ETPo6hOo9E0

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Jul 01, 2007 10:40 pm

Care sinteza?
ca tot ati amintit ***** de grile si de sistemul lor logic ce e de ma doare capu numa` cand trec de la o pagina la alta ca sa nu mai zic nimic de grile cand ma afund in maruntaele medicinii!!!!

bine ca am avut profi buni de m-au "sintetizat" inainte de medicina.

Qsa, :D
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

qsa
senior
senior
Posts: 168
Joined: Sun Apr 29, 2007 12:56 pm

Postby qsa » Sun Jul 01, 2007 11:17 pm

MyRy wrote:Care sinteza?
ca tot ati amintit ***** de grile si de sistemul lor logic ce e de ma doare capu numa` cand trec de la o pagina la alta ca sa nu mai zic nimic de grile cand ma afund in maruntaele medicinii!!!!

bine ca am avut profi buni de m-au "sintetizat" inainte de medicina.

Qsa, :D



Cum ai pus tu puncul pe i :D Fix despre asta se discuta aici.Iti inteleg revolta,daca faci un memoriu la minister,pe tema asta...subscriu si eu...
Miri...plecaciuni!
Daca eu nu va vreau,voi de ce ma vreti?!



http://www.youtube.com/watch?v=ETPo6hOo9E0

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Jul 01, 2007 11:20 pm

auzi, stai sa treaca de ora 12 si ne "plecaciunim" noi..chiar vrei sa incepem de pe 1 a lunii?

las`ca eu mi-am spus parerea la problema topicului. mai abtinuta, dar am spus.
insa a mai ramas ceva...:D
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 02, 2007 1:03 am

qsa wrote:Nu am nimic cu el personal,desi el ia orice critica drept atac la persoana proprie.Nu sunt in amrez,poate ca o sa ma inscriu,sau nu....Nu ii tin partea lui Trident,doar ca de data asta,se pare,ca avem aceeasi parere.
Probabil ca intentia lui e buna,dar nu imi spuneti ca voi intelegeti tot ce vrea el...As vrea sa fie concis,la subiect!Nu ma intereseaza nume,adrese...copy/paste-uri de pe site-ul ministerului...


dar nici el nu intelege ca nimeni nu intelege :lol:

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Mon Jul 02, 2007 7:13 am

rezumat/sinteza am facut (pagina anterioara)

grefier/secretara nu am pt a descrie mai mult nici timpul nici obligatia

dreptu' vostru sa fi venit sau ca nu ati venit a fost exercitat, acu' sincer n-am ce sa va fac asteptati sa vedeti urmarile (n-ar fi ceva nou, nu?), sau caseta (care NU e la mine si de care NU ma voi ocupa eu) care va aparea fix atunci cand va fi gata

[ca sa dau caseta (pe care n-o am eu, subliniez) ar trebui mai intai s-o capat apoi sa am si o copie (n-am) si INCREDERE, nu?]

eu am fost acolo si mi-am spus un PUNCT DE VEDERE

si sincer am chestii mai importante/presante de facut zilele astea si tot sincer nu vad cand as mai putea sa va lamuresc (ca mai sunteti si pusi pe carcoteli) pana dupa jumatatea lunii august, eventual.

sunteti obositori/sacaitori, vorbiti mult prea mult pe langa si aproape numai atacuri/misto-uri de prost gust si CHIAR nu am timp de d-astea acum.

deja am explicat multe, cu voi nu merge... daca sa zicem as face un efort si v-as face "povestirea" pe larg, urmeaza un sir luuuuung de discutii/obiectii ca n-ar fi fost asa (cum ati procedat pana acum)

asa ca din acest punct de vedere veti astepta inregistrarea, care va asigur va veni pana in examenul de rezi in orice caz (daca nu se intampla ceva rau cu caseta, doamne-fer), MINUTA MS (pe site-ul lor, cand or da-o, la Intalniri Publice, momentan e doar anuntul) si presa (a aparut ceva parca pe NewsIn care e insa cu plata).

spor la invatat!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Mon Jul 02, 2007 8:18 am

adso1977 wrote:in afara de o pagina web, s-a remarcat prin ceva?

spune, ce bei? ce mananci? :D :D :D

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Mon Jul 02, 2007 10:38 am

amrez au anuntat ca au sediu de la ministerul sanatatii, deci deja sug

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Mon Jul 02, 2007 2:08 pm

mister wrote:deci deja sug


Sa nu o uzi! Spui "deja" pentru ca in mod normal iti incepi programul dupa doisprezece?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 02, 2007 3:21 pm

:lol:

mey da ce-ai tu cu el? fiecare face ce vrea, e democratie

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Mon Jul 02, 2007 3:31 pm

mister wrote:amrez au anuntat ca au sediu de la ministerul sanatatii, deci deja sug


auzi, matale cand te decizi de care parte ti-o tii..opinia?
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 02, 2007 3:41 pm

eu crez ca este analist independent

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Mon Jul 02, 2007 3:45 pm

sigur ca da! am mai fost si altii si si-au luat-o..de la natura
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jul 02, 2007 4:03 pm

da, uimitor cat de multi scelerati pa lumea asta :lol:

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Fri Jul 06, 2007 10:33 pm

Lasand la o parte consideratiile "pertinente" si fooaaarte la obiect exprimate mai sus :?

intrebarea publicului SPECTATOR ramane: SE SCHIMBA SAU NU ORGANIZAREA REZIDENTIATULUI?

Raspuns (ca sa ajungem la o concluzie): NU, cel putin nu in aceasta forma (propusa de MS) in acest an. Si asta e DOAR parerea mea, adica ala care-a facut dezbatere publica la MS in care am expus o serie de consideratii legale si para-legale (filmu' dezbaterii va fi disponibil, cred, sapt viitoare).

In caz ca n-ati observat :D la rezi s-a schimbat tematica si bibliografia si faptu' ca e trunchi comun (care e doar comunicat de presa, ordinul MS care sa ateste adica Metodologia de Rezidentiat 2007 lipseste :D momentan), sper ca stiti, e anuntata din martie sau aprilie, deci ceva (major) s-a schimbat deja, fara suport legal (ei fiind Minister adica Institutie a Statului nu magazinul din colt) dar nu ne suparam (doar le atragem atentia).

In afara de asta, NU se mai schimba (modificarile din proiect NU se refera la bibliografie si trunchiul comun). Luati-o ca pe un pronostic, decizia e la MS nu la mine.

Iar acum, la final, va dedic voua, celor ce urmariti de pe margine acest "spectacol" nu foarte interesant dar care va va afecta, altii vor lua decizii pt voi sau vor face lobby la MS in numele vostru (a se vedea episodul AMREZ unde ei sustin proiectul MS, care va defavorizeaza, fara sa-l analizeze prea tare) 2 versuri ada milea:

Dormi in pace, natiune
ca prezentul nu se pune... :D
Last edited by mickeygreen on Fri Jul 06, 2007 10:43 pm, edited 3 times in total.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jul 06, 2007 10:38 pm

mickeygreen wrote:Lasand la o parte consideratiile "pertinente" si fooaaarte la obiect exprimate mai sus :?

intrebarea publicului SPECTATOR ramane: SE SCHIMBA SAU NU ORGANIZAREA REZIDENTIATULUI?

Raspuns (ca sa ajungem la o concluzie): [u][b]NU,
In afara de asta, NU se mai schimba


lojic, nu vaz de ce s-ar schimba rezidentiatul doar ca i-a traznit unuia :lol:

duh

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Fri Jul 06, 2007 10:58 pm

comentariul de mai sus e aiurea in tramvai, trident...

eu m-am OPUS proiectului de OG initiat de MS (care e aberant si care a fost "elaborat" la scurta vreme dupa ce, ghidati de aceleasi principii "magnifice", au pierdut procesul cu noi pt rezidentiatul 2005 - cand le-am anulat partial Ordinul de Ministru cu Metodologia)

AMREZ in schimb l-a sustinut, pozitie consemnata OFICIAL in cadrul dezbaterii publice. rog retineti, NU e lupta pt putere doar va spun sa fiti foaarte atenti cu acesti baietzi care "ne reprezinta" (a se citi in presa sau la topicul Viata in Spital - Dezbatere publica...)

daca pdv-ul de la MS este spus aiurea si nu reprezinta pvd-ul AMREZ, atunci sugerez trimiteti de urgenta MS o scrisoare prin care ii instiintati ca Dr Clara Matei nu a reprezentat AMREZ la dezbatere ci au fost opinii personale. desi ma indoiesc ca asa stau lucrurile.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Jul 07, 2007 12:00 am

nu sh ce treaba are nu sh ce amrez, ziceam ca nu vaz de ce s-ar schimba reziul ca vrei matale

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Sat Jul 07, 2007 3:22 am

trident wrote:nu sh ce treaba are nu sh ce amrez, ziceam ca nu vaz de ce s-ar schimba reziul ca vrei matale


ce legatura are subiectul cu predicatul in aceasta fraza? :lol: de fapt, ce legatura are ce-am zis eu cu ce-ai "inteles" tu?

matale :D vrea ca, daca se face o schimbare, ea sa fie judicios fundamentata, aplicabila si in interesul general.

faptul ca m-am opus schimbarii propuse de MS nu inseamna ca reformez eu rezidentiatul, dimpotriva inseamna ca sunt impotriva unei reforme facute cu un pix pe-un colt de foaie si-un colt de masa.

[a se vedea propunerea cu schimbarea tipului de grile de aici (mai jos topic), care a starnit mari controverse apoi s-a repauzat generos prin sertare din lipsa de interes. deci mai incet cu "s-ar schimba reziul ca vrei matale", era gluma, nu?
sa radem deci :lol: ]

daca n-ai inteles imi pare rau, nu-ti mai explic, e deja a 5-a oara, REZI-UL NU SE MODIFICA PT CA ASA VREAU EU, ci pt ca asa vor EI/MS sau altii, eu tot ce pot sa fac e sa "le dau de lucru" amendand competent (asta ramane de apreciat) si argumentat proiectele (daca mi se pare ca nu-s in regula).

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sat Jul 07, 2007 11:58 am

mai, eu zic ca era o chestie faina ca micky, desi rezident, s-a uitat la noi amaratii din urma.
daca nu a mers inseamna ca intemeitorii codului de intrare in rezi sunt pusi sa ne kilareasca psihic ca sa ne bage oleaca dusi in uniunea medicala. a se vedea posturile mele din urma si poate de acum incolo.
ulcere, stress in n-spe feluri, nervi, insomnie, desocializare cand nimeni nu te mai intelege de ce te mustra constiinta ca pierzi 2 ore la taclale cu prietenii, organizari si reorganizari, dat la ratze din cand in cand, cosmaruri, etccccc..
dar noi suntem firi tari, sau eu sunt tare..de cap. si nu ne vaitam, doar ca cele mai sus amintite sunt reale. si ne multumim ca avem niscai programe de grile si prieteni care ne sustin..asta pana nu-i injuram ca ne tot deranjeaza. ce viata duuuleee :lol:
mai ma tine 4 luni. dupa aia sa vedeti ce om klumea sunt ;;)
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sat Jul 07, 2007 12:14 pm

a nu se intelege ca ma leg de opinia amrez.
trebuie sa subliniez, nu? :lol:
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sat Jul 07, 2007 1:20 pm

MyRy wrote:mai, eu zic ca era o chestie faina ca micky, desi rezident, s-a uitat la noi amaratii din urma.

mai ma tine 4 luni. dupa aia sa vedeti ce om kklumea sunt ;;)


miki vrea sa fie din nou rezident in anul 1 incepand cu 2008 ;)
contesting is a life style

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sat Jul 07, 2007 1:24 pm

stii ce kklumea iti dau? :o

e problema lui si din cate se vede si a noastra.
nu-i asa?
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
adso1977
senior
senior
Posts: 114
Joined: Fri Jul 25, 2003 11:23 pm
Location: Cuba
Contact:

Postby adso1977 » Wed Jul 11, 2007 12:32 am

Salut!
Cu ce drept vorbeste AMREZ-ul in numele Rezidentilor din Romania? Si mai ales cu ce drept discuta la MS sustinand ca ei sunt vocea rezidentilor medicinisti? Parerea mea este ca sunt un infim grup care isi urmaresc propriile interese de grup mizand pe faptul ca majoritatea rezidentilor nu sunt corect informati despre proiectele aprobate sau in curs de aprobare de catre MS.
Fac un apel pe acesta cale la cei care citesc acest forum si care inca mai cred ca AMREZ-ul le va sustine vre-o cauza sa urmareasa proiectele de acte normative referitoare la rezidenti postate pe siteul http://www.ms.ro . Uneori de o parte si de alta a baricadei sunt aparent doua forte care se infrunta, in realitate fiind aceasi persoana.Aduceti-va aminte doar de sindicalistii vehementi care populau TV-ul si ziarele si care au abandonat lupta preferand un loc comod in Guvernul din acea perioada
Patria or muerte!Venceramos!

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Fri Jul 20, 2007 9:04 pm

Am stat 1 ora si ceva si am "cascat" urechile la ceea ce au discutat la intalnirea respectiva.Noi cum putem sa ne spunem punctul de vedere?
Mi se pare normal sa avem drept de libera practica, dar nu pricep de ce numai in clinicile particulare!Si daca astia nu ne vor in sistemul de stat, sistemul particular de ce ne-ar dori?Si in clinicile particulare ca ce vom lucra?
Actualii rezidenti, cei care au luat in 2005 si 2006 au dreptul sa lucreze in clinici particulare?
Si apropos de AMREZ, cred ca nu au fost reprezentati de cine trebuia, pentru ca pe mine nu m-a convins Dr. doctor, cu toate ca teoretic ar trebui sa fim cu totii extaziati de ideea cu "stagiatura". In schimb cei de la Cluj au adus argumente foarte bine puse la punct.
Si acum finalul: NU DATI CU ROSII! :wink:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jul 20, 2007 10:02 pm

bysko pai daca veneaia colo iti spuneai pct de vedere
tari cei de la Cluj

adso pe http://www.ms.ro e numai grozescu si avocat georgiana nushcum, ce treaba are asta cu amrezul, si desigur sunt absolut de acord cu tine legat de sindicalisti, doar nu umple siteul la ms.ro degeaba
amrezul isi reprezinta membrii, nu pe toti rezidentii din ro. lojic

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Fri Jul 20, 2007 10:24 pm

deoarece nu mai pot raspunde la topicul respectiv fiind locked (la cererea mea, si e mai bine asa, doar spre consultare, vizionand si fara balacareli), va atrag atentia ca o serie de argumente nu au fost intelese asa cum le-am afirmat. propun re-vizionarea filmului. unele idei au fost trecute in revista lapidar din cauza grabei dnelor de la MS.

punctual, fiind impotriva practicii medicale supravegheate (nenormate si care nu va da drepturi de nici un fel), sunt PENTRU rezidentiat MF, forma care are o finalitate (costa cam la fel) si va da drepturi si titlu profesional. asta am propus insa se pare ca nu toti au fost atenti.

la argumentul lor (slabut) ca nu au capacitate de absorbtie (cum au atunci pt "stagiari"?) am replicat ca in loc de procent se poate stabili un nr de locuri, in schimb e f.important sa DAI DREPTUL celorlalti sa PRACTICE (nu sa-i lasi pe dinafara fara nici o optiune, ca n-au facut facultatea degeaba).

pe site-ul MS http://www.ms.ro a aparut si MINUTA OFICIALA A DEZBATERII, care din pacate contine si ea unele inadvertente grosolane (au notat prost cu pixul pe carnetel unele chestii) legate de propunerile mele. de asta recomand consultarea filmului pt obiectivitate.

imi pare rau de calitatea imaginii, mai mult nu s-a putut, insa partea buna e ca sunetul e relativ ok.

si cu asta v-am salutat pe toti, va doresc spor si realizari, ne revedem dupa jumatatea lui august (am alte chestiuni/treburi, personale).

consider ca mi-am facut datoria, morala.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Jul 20, 2007 10:29 pm

mickeygreen wrote:sunt PENTRU rezidentiat MF, forma care are o finalitate (costa cam la fel) si va da drepturi si titlu profesional. asta am propus insa se pare ca nu toti au fost atenti.
consider ca mi-am facut datoria, morala.


ai fi surprins sa afli ca exista rezidenti pe mefe tare bucurosi ca nu mai se da la toata lumea MF. decid e ce-o fi parerea ta buna nu sh. mie si-a lor mi se pare rezonabila, si multi membri amrez sunt rezidenti pe mefe, parerea lor a contat

da, nici aia de la MS n-au intels bine, nici cei de aici n-au inteles bine..
o fi vina cuiva

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Sat Jul 21, 2007 2:36 am

O fi vina ta trident ca faci o varza din tot ce propun ceilalti. O fi vina unei anume clara care era pe post de gica-contra la ceea ce propunea mickeygreen, stand cuminte langa doamnele de la minister si aplaudandu-le hotararile.

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Sat Jul 21, 2007 2:44 am

Si in definitiv, dc a venit mickey cu avocata, de ce sa nu aiba si ministerul "avocatul" lui, Clara smbd !? Diferenta clara era de pregatire si cunostinte juridice... :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Jul 21, 2007 4:13 am

ba nu, dr clara matei a fost mai avocata decat avocata


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests