gafe memorabile de traducere din cartile de rez

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Aug 22, 2007 1:28 pm

trident wrote:
unika1106 wrote:pag. 1593: "ocazional se pot intalni granuloame inflamatorii dupa hernioplastiile in care se folosesc materiale protetice"


ce-are dupa?


vroia probabil sa zica ca granuloamele inflamatorii sunt contraindicatie relativa (e relativa ca unii fac plastie si in prezenta de granuloame) de plastie protetica...iti poate aparea in cel mai rau caz dupa plastie rejet sau granulom de corp strain nu inflamator.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Postby dr_anca » Wed Aug 22, 2007 1:31 pm

- o fi varietatea de pozitie a rotatiei cecului...are si ea o varietate :)
-adica daca s-a perforat...clar ...faci lap...daca e retroileal...crezi ca e ceva genital si te duci pe partea asta...daca e in spate si pe flancuri...creziu ca e colica ren si faci investig....
-adica spiegel in general e o zona slaba...in general...dar dintre hernii este rara fata de ingh,fem...poate
-pai venele spermatice nu formeaza plex pampinif in cord sperm...si ei au tradus gresit...testiculare poate
-ureterul parca are si o portiune intraperitoneala...
-pai daca nu s-a lucrat in tehnici de asepsie in timpul herniopl...faci inf:)

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Aug 22, 2007 1:40 pm

Avc'u e plin de replici de oscar..(trecand peste prospagnozie si anosodiaforii, ataximii care sunt parfum)
pag 2574: Restrictia de apa si manitolul intravenos sunt eficiente diminuarea edemului cerebral simptomatic. [...]. Alte tratamente s'au dovedit ineficiente. Acestea includ folosirea manitolului si a dextranului
:peace: :peace: :peace:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Postby dr_anca » Wed Aug 22, 2007 1:42 pm

nu stiai ce inseamna AVC- "aoleu vai capatana mea" asa ca lasa-le lasa-le...

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Aug 22, 2007 2:05 pm

nu pot mai..m'am apucat de ele...le termin..sau ma termina.una din doua..am zis sa le citesc acu..cat mai am neuroni capabili...ca incet incet materialul ganditor se duce dreacului :cry: :cry: :cry:
dar na...eu personal nu va recomand sa le cititi decat dupa o sapt de mare/munte, relaxat...cu o cana de lapte si toate lucrurile din casa din materiale incasabile... :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Aug 22, 2007 2:31 pm

AVC-e un cap important, nu stiu cine risca sa piarda puncte aiurea..

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Postby dr_anca » Wed Aug 22, 2007 2:32 pm

eu am invatat embolism hemoragii si unpic de gen,trat din prima parte si imi ajunge

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Aug 22, 2007 2:36 pm

ce atata carte :lol:

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Mon Aug 27, 2007 4:41 pm

Boala cardiaca ischemica

"Moartea subita poate fi neasteptata si e o manifestare frecventa de debut a cardiopatiei ischemice" :) :) :) . Deci prea tare.. Cum ar fi sa zici, a fost o moarte subita dar asteptata :)

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Mon Aug 27, 2007 4:52 pm

Lex wrote:Cum ar fi sa zici, a fost o moarte subita dar asteptata :)


O mai zic unele sotii! :D
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Aug 29, 2007 12:37 am

Lex wrote:"Moartea subita poate fi neasteptata si e o manifestare frecventa de debut a cardiopatiei ischemice" . Deci prea tare.. Cum ar fi sa zici, a fost o moarte subita dar asteptata


Se poate, explica in cartea de ML mai bine. Nu mai stiu exact cum era, ideea era ca moartea subita poate aparea fie neasteptat (la unul in plina sanatate), fie la unul de la care te asteptai sa moara (avea cancer sau ceva de genul asta), dar in evolutia clinica nu exista o inrautatire care sa sugereze apropierea decesului. Ma rog, e discutabil, ca si aici tot o moarte neasteptata ar fi din punct de vedere al momentului dar asteptata sa se intample la un moment dat.

Cred ca in contextul respectiv (cu cardiopatia ischemica) au vrut sa spuna mai degraba ca moartea subita poate sa fie frecvent neasteptata in sensul ca apare ca prima manifestare la un pacient fara angina in antecedente. Ca de la un pacient care a avut un IMA cam te astepti sa dea coltul la un moment dat.

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Wed Aug 29, 2007 1:50 pm

Mi-a placut "tetracapilarotomia" ta, chiar e posibil sa fie asa cum zici, dar tot funny e..... :).


Din cartea de ML: "Moartea subita e un deces brusc, neasteptat, neexplicat in plina sanatate aparenta". Dar vorba ta, te astepti mai mult la un IMA sa faca MS decat la un cardiopat ischemic :P

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Thu Aug 30, 2007 2:03 pm

Tulb de ritm pg 1402

".....cum ar fi beta blocantele sau blocantii canalelor de calciu, care incetinesc conducerea si scad refractaritatea NAV". Imi scapa mie ceva? Creste PRE a NAV .Of Of ...Greseala de traducere?

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Fri Aug 31, 2007 9:57 pm

sepsis si soc septic pg 855:
oliguria, azotemia, proteinuria sunt frecvent intalnite. multi pacienti sunt poliurici. :x :shock: :what:
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Aug 31, 2007 10:05 pm

tzi-tzi wrote:sepsis si soc septic pg 855:
oliguria, azotemia, proteinuria sunt frecvent intalnite. multi pacienti sunt poliurici. :x :shock: :what:


Sunt poliurici datorita glucozuriei cu efect osmotic (cei care au glucozurie).Scrie si asta..mai jos..sau mai sus..sau pe alta pagina..nu mai stiu exact :? :? :?
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Fri Aug 31, 2007 11:20 pm

asa e... :) ai drepatate, acum chiar e logic :oops:
merci!
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

miki2283
senior
senior
Posts: 166
Joined: Mon Jun 18, 2007 9:26 pm
Location: wandering around

Postby miki2283 » Fri Aug 31, 2007 11:30 pm

"Moartea subita este o manifestare de debut a cardiopatiei ischemice" ... pai din cate stiu eu dupa "debut" trebuie sa mai urmeze ceva... in cazul asta este cumva pomana de 40 de zile? :D

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sat Sep 01, 2007 12:16 am

tema "campioana" la capitolul gafe mi se pare Sarcina normala, si din pacate nu sunt greseli de traducere... sau mai stii?
oricum greselile sunt asa multe ca mi-e si lene sa le scriu... oricum mi se pare destul de frustrant cand citesc atatea aiureli si nu stiu ce sa mai cred :x

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Sep 01, 2007 12:24 am

cu timpul si dictionarul nostru T9 se uzeaza..la un moment dat treci cu vederea zici hai treaca mearga (preferata mea e aia cu AVC si ciclosporina..si o zice si de 2ori la rand :) )
dar ma gandeam zilele astea...oare cand am sa scap de rezi asta (daca) cred ca am sa imi iau carti de beletristica scrise tot pe 2 coloane justified..ca la dracu am citit atata vreme numai asa am inceput sa ma obisnuiesc
dar cand am sa vad..ha..200 de pagini..pai le citesc aici in librarie la ce sa o mai cumpar :) :) :)
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sat Sep 01, 2007 12:27 am

anyway... chiar daca sunt MULTE chestii interpretabile, cred ca stiind grosul materiei se poate lua relaxat rezi

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Sun Sep 02, 2007 12:33 am

ma poate lamuri cineva, pls? :?
insuficienta cardiaca, pg 1430- dopamina: doze f mici 1-2 mg/kg/min stimuleaza rec dopaminergici.... 2-10 micrograme/kg/min stimuleaza rec beta.....doze mai mari stimuleaza rec alfa.
sa inteleg ca si prima doza e tot in micrograme? :?:
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Sep 02, 2007 1:04 am

yep e micrograme..greseala de tipar
vezi ca tot pe acolo nitroprusiatul se da in doza de 0,05-0,1 g/min
la doza asta pacientul e deja in stop sau rece :D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Sun Sep 02, 2007 1:10 am

:D misto zis :D
merci pt lamurire!
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Sep 02, 2007 1:35 am

Hm... se zvonise de la cei mai mari ca nu s-ar mai baga doze in grile de vreo doi-trei ani. E adevarat? Cu seniorii care au dat rezi deja vorbesc acuma. :D

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sun Sep 02, 2007 1:38 am

am vazut testul de anul trecut de pe medicala si intr-adevar nu a fost nicio doza :D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Sep 02, 2007 1:39 am

Foarte bine, foarte bine.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Sep 02, 2007 6:55 am

MumaPadurii wrote:Hm... se zvonise de la cei mai mari ca nu s-ar mai baga doze in grile de vreo doi-trei ani. E adevarat? Cu seniorii care au dat rezi deja vorbesc acuma. :D



nu am auzit zvonul asta. anul trecut era aceeasi materie la rezi insa grile noi, si a fost o mare varza de punctaje.nu a fost nevoie de grile cu doze pt asta.
anul asta s-a mai schimbat bblgf deci iarasi vor fi alte grile , asa ca parerea mea e iarasi nu va fi nevoie de doze si procente ca sa existe departajare.

in plus se vede aici pe forum ca n-aveti niciun chef de invatat.
Red Apple

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Sep 02, 2007 10:03 am

danhia wrote:anul trecut era aceeasi materie la rezi insa grile noi, si a fost o mare varza de punctaje.nu a fost nevoie de grile cu doze pt asta.
anul asta s-a mai schimbat bblgf deci iarasi vor fi alte grile , asa ca parerea mea e iarasi nu va fi nevoie de doze si procente ca sa existe departajare.

in plus se vede aici pe forum ca n-aveti niciun chef de invatat.


evident grile noi. sper sa nu se mai repete imbecilitatea aia din 2004 sau cat a fost. si anu asta sper sa fie o varza si mai mare de punctaje la toti contracandidatii :lol:
contesting is a life style

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sun Sep 02, 2007 4:09 pm

Anemii megaloblastice pg 715

"Necesarul minim de Cobalamina zilnic este de 2,5mg. In mod normal aprox 2 mg sunt stocate in ficat, si 2mg in alte organe. Avand in vedere necesarul zilnic ar trebui 3-6 ani pentru ca sa apara deficienta de cobalamina."

Foarte tare, e un calcul simplu, doar ca da cu minus. Presupun ca e micrograme la necesitati...

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Sep 02, 2007 6:21 pm

[quote="TibiGZU[/quote]

evident grile noi. sper sa nu se mai repete imbecilitatea aia din 2004 sau cat a fost. si anu asta sper sa fie o varza si mai mare de punctaje la toti contracandidatii :lol:[/quote]

pai, tu esti unu`dintre contracandidatii mei, deci ai grija la groapa :P :lol:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Sep 02, 2007 8:43 pm

:lol: :lol: da dar el area baza de data cu grilele..... 8)
Red Apple

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Sun Sep 02, 2007 9:23 pm

Care baza?Va trage tapa :)
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Sep 02, 2007 9:26 pm

haide brea ca e om serios din cate am citit eu. ce-ti veni?
medicale sau chirurgicale ??
mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Sep 03, 2007 9:05 pm

ocluzii indestinale, pag 2173
Varsaturile apar tardiv in ocluzii joase, postoperatorii si paralitice.Ele apar preceoce in cele postoperatorii (la 2-3zile).
aham..deci un tardiv mai precoce sau un precoce mai tardiv :?:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Mon Sep 03, 2007 9:17 pm

cred ca se refera la faptul ca ele sunt precoce dupa operatie, adica de aceea ocluzia e postoperatorie... dar in realitate sunt tardive, la 2-3 zile, adica nu debuteaza brusc ca in ocluzii inalte de ex
oricum exprimarea e aiurea, asa ca intelegem si noi ce putem :roll:

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Tue Sep 04, 2007 10:09 am

Nu stiu daca este o greseala-oricum nu de traducere, dar la ora asta(de-abia mi-am baut cafeaua si vad ca nu si-a facut efectul) nu inteleg care-i faza: extensia limfatica a cancerului de col-fig1 de la pg 3071- de ce procentajele sunt mai mari la pacientele tratate decat la cele netratate?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Tue Sep 04, 2007 10:23 am

moa, ce vă mai bateţi capul!
cred că secretul reuşitei la rez e ca la cele mai multe teme să nu încerci să le înţelegi, căci pierzi timp şi nici nu găseşti explicaţie. tre să te bazezi pe "ţânerea de minte" :?

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Sep 05, 2007 10:42 am

herrnii abdominale:pag 1583"majorit herniilor strangulate sunt hernii inghinale indirecte,dar hernia femurala(h.inghinala directa) prezinta cea mai mare rata a strangularii dintre toate herniile(5-20%)"luminati ma!care are cea mai mare rata de strangulare?cea directa sau cea indirecta?

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Wed Sep 05, 2007 10:52 am

Avand in vedere numarul mare de hernii indirecte, putem spune ca daca avem un pacient cu hernie strangulata probabil e indirecta, insa daca pacientul are o hernie directa are o probabilitate mai mare sa se stranguleze decat daca ar avea o hernie indirecta. Eu cel putin asta inteleg.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Sep 05, 2007 11:23 am

Lex wrote:Avand in vedere numarul mare de hernii indirecte, putem spune ca daca avem un pacient cu hernie strangulata probabil e indirecta, insa daca pacientul are o hernie directa are o probabilitate mai mare sa se stranguleze decat daca ar avea o hernie indirecta. Eu cel putin asta inteleg.



dar rata strangularii cum se interpreteaza?ca ceva demonstrat sau ca ceva probabil?eu zic ca e ceva demonstrat adica ceva sigur.nu ceva care ar putea ave aloc.aia e probabilitatea.
rata strangularii =20% inseamna ca 20 de pac din 100 au facut strangulare,nu ca 20 ar putea sa dezv o strangulare.eu asa vad pb


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests