chirurgie 2007

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sun Mar 11, 2007 9:43 am

paginatia de anul trecut era pina la pag 1892(pt htp)

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sun Mar 11, 2007 9:45 am

cauta pe forum pe aici ca scrie pe undeva la vreun topic.a fost pusa paginatia chiar de colegii care acum ii zic ca sunt numai cele 3 pagini(adica pina la ascita).halal "colegi"!

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Mar 11, 2007 10:41 am

andrita wrote:cauta pe forum pe aici ca scrie pe undeva la vreun topic.a fost pusa paginatia chiar de colegii care acum ii zic ca sunt numai cele 3 pagini(adica pina la ascita).halal "colegi"!


te certzi singura? :lol: :lol: :lol:
contesting is a life style

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sun Mar 11, 2007 12:16 pm

ma refeream la anunturile postate anul trecut in care cineva a pus nr de pagini pt fiecare tema.
nu mai rastalmacii cuvintele.
ia mai bine si fa grile la diabet!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Sun Mar 11, 2007 12:36 pm

andrita, nu cred k ti-au fost rastalmacite cuvintele
atata doar k esti un pic in contratimp cu raspunsurile
vezi tu, topicul asta era ca si mort :wink:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Mar 11, 2007 1:49 pm

andrita wrote:ma refeream la anunturile postate anul trecut in care cineva a pus nr de pagini pt fiecare tema.
nu mai rastalmacii cuvintele.
ia mai bine si fa grile la diabet!


apropos, m-am uitat pe cele de diabet care au picat la rezi ultima oara. foarte interpretabile alea de patogenie... :!: :?:
contesting is a life style

User avatar
steluzza
junior
junior
Posts: 53
Joined: Tue Feb 13, 2007 3:35 pm
Location: Cluj_Napoca
Contact:

Postby steluzza » Mon Mar 12, 2007 3:33 pm

...adica sa inteleg ca tre' sa ma apuc de Harrison?Si cu subiectele de chirurgie cum ramane?Angi sau Schwartz?(am auzit de la o colega din Bucuresti ca ramane doar schwartz)
oo strujica die slana+un botz die braanza+un ardaau+oo porodica+uun coltug die pita..tulai:)

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Mar 12, 2007 6:59 pm

steluzza wrote:...adica sa inteleg ca tre' sa ma apuc de Harrison?


zici k n-ai fi pierdut vremea pe imed pana acu :o
contesting is a life style

User avatar
catanegru
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Mar 12, 2007 6:43 pm
Location: cucuietii de sub deal
Contact:

zvonuri..

Postby catanegru » Mon Mar 12, 2007 7:00 pm

In primul rand vreau sa salut pe toata lumea...acuma m-am inscris si poate fac vreo tampenie cu atatea optiuni paici ...asa ca imi cer scuze de pe acum...

Am auzit si eu ca s-ar da anu' asta trunchi comun, chiar o fosta colega mi-a trimis un fisier cu ceva subiecte , un fel de bibliografie pt anul asta, pe care ea a luat-o de pe net. De unde? Habar n-am.. Ma gandesc ca merita sa va aruncati un ochi peste ea...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Zambeste, maine va fi mai rau!

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Mar 12, 2007 7:04 pm

merge, invata din ea pana apar subiectele. si eu tot de pe ceva asemanator invat (si snt de-ala care vrea kiru). da-i bice
contesting is a life style

User avatar
catanegru
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Mar 12, 2007 6:43 pm
Location: cucuietii de sub deal
Contact:

Postby catanegru » Mon Mar 12, 2007 7:32 pm

pai si eu tot pe chir vreau... dar sunt prea multe de medicale :(
Acuma... asta e ...
Zambeste, maine va fi mai rau!

User avatar
steluzza
junior
junior
Posts: 53
Joined: Tue Feb 13, 2007 3:35 pm
Location: Cluj_Napoca
Contact:

Postby steluzza » Wed Mar 14, 2007 11:58 am

..ce tzapa ar fi sa nu fie trunhi comun.. :eggface:
oo strujica die slana+un botz die braanza+un ardaau+oo porodica+uun coltug die pita..tulai:)

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Wed Mar 14, 2007 12:29 pm

Ar fi super sa nu fie trunchi comun. Pt ca am colegi care anul trecut au dat pe medicale pt ca nu au avut curaj sa dea pe chir(prea putine locuri) si anul acesta vor sa dea rezi din nou si vor sa ia chirurgicale. Au avantajul ca au trecut deja de cateva ori prin Harisson. Si nu sunt numai ei, multi care au tocit Hari pana acum s-au trezit ca le-ar sta mai bine daca s-ar numi dr. chirurg, chit ca nu au intrat niciodata in sala.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Mar 14, 2007 1:15 pm

cata frustrare...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Mar 14, 2007 3:01 pm

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa va concentrati asupra cunostintelor voastre si nu sa va faceti griji ca va ia nush'care locu' , ca cei ce au picat anu' trecut pe medicale o sa dea anu' asta pe chirugicale etc...Credeti ca au picat de bine ce au aprofundat Harrisonu?
In tara asta toata lumea sufera de sindromul drobului de sare?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Mar 14, 2007 3:03 pm

julymorning wrote:Ar fi super sa nu fie trunchi comun. Pt ca am colegi care anul trecut au dat pe medicale pt ca nu au avut curaj sa dea pe chir(prea putine locuri) si anul acesta vor sa dea rezi din nou si vor sa ia chirurgicale. Au avantajul ca au trecut deja de cateva ori prin Harisson. Si nu sunt numai ei, multi care au tocit Hari pana acum s-au trezit ca le-ar sta mai bine daca s-ar numi dr. chirurg, chit ca nu au intrat niciodata in sala.


mare shmecherie, o sa intre in sla in aia 3 ani in care tu vei sta acasa cu amintirea salii :lol: :lol:

User avatar
angry4ever
junior
junior
Posts: 95
Joined: Wed Mar 14, 2007 4:02 pm
Location: Undeva in Romania

Postby angry4ever » Wed Mar 14, 2007 4:16 pm

La Iasi cica in seara asta va fi o MARE sedinta studenteasca pe tema rezi. Sa nu se poata spune ca nu ne-au consultat. (nu ca s-ar tine cont de altceva decat de propunerea rectorilor ) . go4it...17.30 parca. In restul centrelor univ. e la fel?

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Mar 14, 2007 5:01 pm

angry4ever wrote:La Iasi cica in seara asta va fi o MARE sedinta studenteasca pe tema rezi. Sa nu se poata spune ca nu ne-au consultat. (nu ca s-ar tine cont de altceva decat de propunerea rectorilor ) . go4it...17.30 parca. In restul centrelor univ. e la fel?


La Timisoara nu le pasa ce vor studentii.Cei din SSMT sunt fie neinformati, fie nu spun nimic...noroc cu forumul asta...
Cand am postat ce s-a scris despre trunchiul comun si varianta de tematica, m-au acuzat ca dezinformez lumea.
Nu au anuntat nimic despre intalnirea de maine de la minister.

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Postby woody » Wed Mar 14, 2007 5:15 pm

carmy wrote:
angry4ever wrote:La Iasi cica in seara asta va fi o MARE sedinta studenteasca pe tema rezi. Sa nu se poata spune ca nu ne-au consultat. (nu ca s-ar tine cont de altceva decat de propunerea rectorilor ) . go4it...17.30 parca. In restul centrelor univ. e la fel?


La Timisoara nu le pasa ce vor studentii.Cei din SSMT sunt fie neinformati, fie nu spun nimic...noroc cu forumul asta...
Cand am postat ce s-a scris despre trunchiul comun si varianta de tematica, m-au acuzat ca dezinformez lumea.
Nu au anuntat nimic despre intalnirea de maine de la minister.


la ce rector aveti nu stiu de ce va mirati :twisted: :evil:

User avatar
angry4ever
junior
junior
Posts: 95
Joined: Wed Mar 14, 2007 4:02 pm
Location: Undeva in Romania

Postby angry4ever » Wed Mar 14, 2007 5:45 pm

julymorning wrote:Ar fi super sa nu fie trunchi comun. Pt ca am colegi care anul trecut au dat pe medicale pt ca nu au avut curaj sa dea pe chir(prea putine locuri) si anul acesta vor sa dea rezi din nou si vor sa ia chirurgicale. Au avantajul ca au trecut deja de cateva ori prin Harisson. Si nu sunt numai ei, multi care au tocit Hari pana acum s-au trezit ca le-ar sta mai bine daca s-ar numi dr. chirurg, chit ca nu au intrat niciodata in sala.


Asta e adevarat, oarecum...eu ma multumeam doar cu schimbatul cartii...dar sa stim si noi :)...asa nu ai a te teme doar de cei din urma ci si de cei ce voiau de la inceput sa dea pe medicale dar le-ar surade oricand o gineco, oftalmo etc. (nu generala ca e obositoare si pute :) ..parerea lor )

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Mar 14, 2007 9:26 pm

la ce rector aveti nu stiu de ce va mirati :twisted: :evil:[/quote]

nu ma mir, da ma enervez :lol: m-am saturat de ei.
Eu sper sa nu se adevereasca zvonul cf caruia s-ar da rezi pe centre.
La cata coruptie e in tm...va fi groaznic... :cry:

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Wed Mar 14, 2007 9:49 pm

kooksee wrote:cata frustrare...

Da. ai ceva impotriva? Recunosc ca ma oftic pt ca am citit Angelescu de 1milion de ori+1 pana acum, mi-a servit inca de mica ca Biblie,il folosesc drept perna.Sunt multi care zic ca nu au citit nimic pana acum, dar care citesc materia de rezi inca din vara. Sunt multi ipocriti de acest fel, nu te-ai obisnuit cu ei inca facultate? Una zic si alta fac. Da, mor de ciuda(la figurat) ca voi avea drept contraconcurenti pe cei care anul trecut au dat pe medicale, care au trecut cel putin o data prin harri si care anul acesta profitand de situatie se reprofileaza. Concurenta in acest fel nu este loiala. Viitorul chirurgiei in Romania va fi sumbru, vor aparea din ce in ce mai multi dr.Ciomu! :twisted:

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Mar 14, 2007 9:50 pm

Extraordinar!!!
Yeah...right!

drancafrunza
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Sep 19, 2006 9:29 am

Postby drancafrunza » Wed Mar 14, 2007 11:08 pm

trident wrote:
julymorning wrote:Ar fi super sa nu fie trunchi comun. Pt ca am colegi care anul trecut au dat pe medicale pt ca nu au avut curaj sa dea pe chir(prea putine locuri) si anul acesta vor sa dea rezi din nou si vor sa ia chirurgicale. Au avantajul ca au trecut deja de cateva ori prin Harisson. Si nu sunt numai ei, multi care au tocit Hari pana acum s-au trezit ca le-ar sta mai bine daca s-ar numi dr. chirurg, chit ca nu au intrat niciodata in sala.


mare shmecherie, o sa intre in sla in aia 3 ani in care tu vei sta acasa cu amintirea salii :lol: :lol:

Exact la chestia asta ma gandeam si eu.Au aparut atatea discutii patimase cu privire la faptul ca,daca va fi trunchi comun, unii ar alege o anumita specialitate chirurgicala chiar daca, in alte conditii, nu ar da rezi pe chirurgie. Se arunca in fata acestora ca nu au manualitate dobandita prin sali de operatie.Eu ma gandeam ,insa, la acelasi lucru ca trident, isi vor dobandi manualitatea in acei ani in care altii vor afla cum se scriu retete si concedii medicale pe mf.
Cat despre ce scrie julymorning, eu nu cred ca era vorba de curaj ci de cantarirea realista a sanselor pentru unii.De exemplu, eu am ca preferinte din toate specialitatile doar doua specialitati chirurgicale si destul de multe medicale(poate nu e onorant pt mine ce spun,dar niciuna dintre ele nu starneste o pasiune puternica in mecanismele mele interne incat sa ma axez strict pe ea, dar in acelasi timp toate starnesc din partea mea interesul si determinarea).Ce vreau sa spun este ca, in cazul meu, este vorba despre cantarirea sanselor:sunt 2 specialitati Chirurgicale fata de 4-5 medicale si atunci, in conditiile in care, s-ar fi dat rezi separat as fi preferat sa aleg din cele 4-5. Pentru mine a fi numit dr.chirurg nu inseamna mai mult decat a fi numit "doctor"(cum scrie pe diploma:"acesta nu e un titlu academic",parca). Poti sa ai pecetea ratarii si dc scrie chirurg pe usa ta si poti sa dai dovada de mare profesionalism dc esti medic de familie(ca a venit vorba, de ce oare numai la noi a fi medic de famile inseamna ca ti-ai ratat viata?Nu medicii de familie ar trebui sa fie filtrul prim si deci foarte bine pregatiti?)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Mar 14, 2007 11:09 pm

extraordinar e putin spus.
daca alde july-dimineatza astia se considera viitorul chirurgiei romanesti eu ma duc sa ma operez la viena.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vladmed
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Mar 09, 2007 8:01 pm

Postby vladmed » Wed Mar 14, 2007 11:12 pm

de acord cu tine julymorning pana la un punct!sa stii ca cei de pe medicale nu au citit harry cel putin o data comparativ cu voi,cei de pe chir.nici nu exista un termen de comparatie dintre harry si angelescu.daca tot ai citit de 1 milion de ori angelescu ai incercat sa citesti si macar o boala din harry?!oricum...sa fii medic,implica atat a cunoatse si medicala si chirurgie si nu numai...spor la citit de 1 milion si o data si inca o data angelescu plus harry!(mai adauga si schwartz,sa nu te plictisesti de angelescu)

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Thu Mar 15, 2007 12:03 am

kooksee wrote:extraordinar e putin spus.
daca alde july-dimineatza astia se considera viitorul chirurgiei romanesti eu ma duc sa ma operez la viena.


Nu am zis ca asi fi viitorul Mesia al chirurgiei! Sau cand o sa fiu chir(cine stie daca o sa ajung!) o sa sparg gura targul cu desteptaciunea si indemanarea mea! Consider ca un medic bun este acela care care isi respecta colegii,pacientii si meseria. Deci, este un om.
Pt Vladmed: Da, m-am apuct sa citesc din Harri, AVC este naspa rau. Iar cardiologia este la fel.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Thu Mar 15, 2007 12:09 am

drancafrunza:
"poate nu e onorant pt mine ce spun,dar niciuna dintre ele nu starneste o pasiune puternica in mecanismele mele interne incat sa ma axez strict pe ea, dar in acelasi timp toate starnesc din partea mea interesul si determinarea" :shock:
suna a replica a la Oli :twisted: te-a influentat Raducu cu filozofiile ei? :twisted:
all good things come to an end

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Mar 15, 2007 12:10 am

in caz ca ai uitat de azi pana acum, uite cum iti respectai colegii mai dupa amiaza


julymorning wrote: Si nu sunt numai ei, multi care au tocit Hari pana acum s-au trezit ca le-ar sta mai bine daca s-ar numi dr. chirurg, chit ca nu au intrat niciodata in sala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Thu Mar 15, 2007 12:31 am

de ce esti rautacioasa drancafrunza si spui ca cei de pe chirurgie vor lua mf???
de obicei se spune ca oamenii rai sunt oameni frustrati... oare tu de ce esti frustrata?
daca esti fata, cred ca nu arati prea bine, de fapt pot sa fac pariu... am dreptate?

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Thu Mar 15, 2007 12:37 am

julymorning wrote:AVC este naspa rau. Iar cardiologia este la fel.

Doar un sfat, nu te apuca de AVC de pe acum, mai bine serveste o HTA, IMA... :wink:
Cardio ... cu rabdare merge, nu mi s-a parut chiar atat de nashpa (cred ca valvulopatiile vor iesi din schema si nu erau un subiect tocmai usurel).
Deh, sa speram ca maine aflam marea noutate (desi nu m-ar mira sa nu se schimbe nimic) si vom invata la sigur (asta daca nu vor introduce o tematica din carti inexistente in lb romana care vor fi traduse si "adaptate" la sfantu' asteapta...). M-ar bucura totusi sa scoata genomul si hormon-receptor :twisted: si sa bage ceva mai util medicului de rand care nu va lucra la John Hopkins.
Oricum trunchiul comun ar dezavantaja multi doritori de specialitati chirurgicale exclusiv (stiu si eu cazuri care ar fi dat pe medicala din cauza concurentei mai mici dar in conditiile date nu ar zice nu unei specialitati chir bine cotate) si poate e doar impresia mea (candva visam chir si am citit cateva cap. din Schwartz-ul in engleza), dar unuia care a papat o bucata buna de Harri ii este mai usor sa puna mana pe Schwartz decat vice-versa...
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

drancafrunza
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Sep 19, 2006 9:29 am

Postby drancafrunza » Thu Mar 15, 2007 1:03 am

crisalia wrote:drancafrunza:
"poate nu e onorant pt mine ce spun,dar niciuna dintre ele nu starneste o pasiune puternica in mecanismele mele interne incat sa ma axez strict pe ea, dar in acelasi timp toate starnesc din partea mea interesul si determinarea" :shock:
suna a replica a la Oli :twisted: te-a influentat Raducu cu filozofiile ei? :twisted:

De acum nu cred ca o sa mai scriu pe forum pentru o vreme.Se pare ca am fost descoperita.Si eu care credeam ca imi vor ajunge pentru destul de mult timp cele 20000 de maxime si zicatori ale Oliviei pe care le am in carnetel.Of, si daca Raducu al meu ar fi fost si el mai atent si le-ar fi retinut pe toate...
Am zis ca poate asa voi reusi sa-mi maschez frustrarea, mai ales ca pe forum nu vede nimeni cat de urata sunt( si chiar sunt din ce in ce mai urata,dc se poate mai rau decat acum);se poate vedea insa cat de putin dotata intelectual sunt si asta ma face sa ma simt mult mai bine.
Ma duc sa o sun pe Olive sa-mi completez carnetelul si revin.

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Thu Mar 15, 2007 1:09 am

draga drancafrunza... imi pare rau daca te-am jignit... nu am vrut!
nu cred ceea ce am spus, asa ca hai, capu sus si mult succes la rezi; sper sa-ti iei specialitatea pe care ti-o doresti...

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Thu Mar 15, 2007 1:26 am

2much4you wrote:draga drancafrunza... imi pare rau daca te-am jignit... nu am vrut!
nu cred ceea ce am spus, asa ca hai, capu sus si mult succes la rezi; sper sa-ti iei specialitatea pe care ti-o doresti...


"te inviiiit aiiiiiici..."
contesting is a life style

User avatar
Melo
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Mar 05, 2007 3:22 pm

Postby Melo » Thu Mar 15, 2007 1:26 am

"voi avea drept contraconcurenti pe cei care anul trecut au dat pe medicale, care au trecut cel putin o data prin harri si care anul acesta profitand de situatie se reprofileaza"(july morning)


Ca se reprofileaza asta-i treaba lor,dar cine-i bun ia orice si are de unde sa aleaga si fii tu sigura ca o sa aleaga ce le place,n-o sa-ti ia tie locul!!!!Nu te mai gandi la altii ce fac,decat daca vrei sa-i ajuti!
Last edited by Melo on Thu Mar 15, 2007 1:33 am, edited 2 times in total.

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Thu Mar 15, 2007 1:30 am

bai TibiGZU, tu ce te bagi ca musca-n lapte?

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Thu Mar 15, 2007 2:16 pm

julymorning wrote:
kooksee wrote:cata frustrare...

Da. ai ceva impotriva? Recunosc ca ma oftic pt ca am citit Angelescu de 1milion de ori+1 pana acum, mi-a servit inca de mica ca Biblie,il folosesc drept perna.Sunt multi care zic ca nu au citit nimic pana acum, dar care citesc materia de rezi inca din vara. Sunt multi ipocriti de acest fel, nu te-ai obisnuit cu ei inca facultate? Una zic si alta fac. Da, mor de ciuda(la figurat) ca voi avea drept contraconcurenti pe cei care anul trecut au dat pe medicale, care au trecut cel putin o data prin harri si care anul acesta profitand de situatie se reprofileaza. Concurenta in acest fel nu este loiala. Viitorul chirurgiei in Romania va fi sumbru, vor aparea din ce in ce mai multi dr.Ciomu! :twisted:


...hmmmmmm...cam trist sa spui ca toate cunostintele tale se rezuma la invatatul (si imi permit sa zic tocitul) unei singure carti, indiferent cat de valoroasa ar fi ea.Un dr adevarat, fie el chirurg, fie internist nu se limiteaza in halul asta!...si daca cardiologia, ti s-a parut grea...e de 1o ori mai trist.

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Thu Mar 15, 2007 3:12 pm

Oameni buni, eu una nu vreau sa ma dau desteapta tare, dar as vrea sa va impartasesc si parerea mea. Eu sunt mf-ista din aia care au picat rezi (nu ma laud si nu imi place postura asta, dar momentan e doar vina mea pentru situatia asta). Dar imi doresc chirurgie mai mult ca orice, iar momentan, cu ajutorul unor oameni foarte draguti, asta si fac (off the record). Asa.... deci...e o diferenta enorma intre ce scrie in carte si PRACTICA. Cei care au avut de-a face cu sala de operatii, stiu despre ce vorbesc. Asa ca.... pana la urma, nu are importanta din ce trebuie sa invatam pentru rezi (sunt de acord cu voi ca nu e corect sa invatam mai multa medicina interna, dar cred ca nu ne e de nici un folos dc de agitam foarte tare, ca oricum o sa iasa ca ei si nu ca noi). Esenta este sa invatam ca sa il luam. Vor sa invatam convulsiile la copil (care, fie vb intre noi nu au nici o legatura cu chirurgia), fie - le invatam. Meserie adevarata inveti la capul bolnavului, in sala de operatie. Chirurgia e o meserie grea, care necesita dedicatie (poate ca suna cam pompos, dar asta e adevarul). Manualitate, dexteritate inveti pe parcurs - nimeni nu s-a nascut invatat. Putem noi sa stim Angelescu, Schwartz sau mai stiu ce altceva, din scoarta-n scoarta, daca nu suntem capabili in vivo sa diferentiem ureterul de stiu eu ce nerv.... Asa ca, dupa parerea mea, nu are importanta din ce trebuie sa invatam pentru acest examen. Inavatm din ce este si gata... restul vine dupa....
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Mar 15, 2007 4:15 pm

you're so right!!!!!!
nu stiu ce se agita lumea...din ce sa invete,ce sa invete...mai bine s ar gandi cum sa invete mai multe .ca din mult....mult ramine.

DIEFOR
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:03 pm

BUNA!

Postby DIEFOR » Thu Mar 15, 2007 6:03 pm

Buna, te rog mult daca ai lista provizorie dupa care se invata ,sa-mi trimiti si mie :x nu reusesc sa o gasesc! mercu mult


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests