Psihiatrie

coltzul cu dileme
alimori
elite
elite

Re: Psihiatrie

Postby alimori » Wed May 10, 2017 11:08 am

De data asta sunt de acord cu Muma.

Stimate Dan, nu știi cu ce ne ocupam, nici prin ce am trecut niciunul din noi. Asa ca abtine-te de la comentarii cretine.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed May 10, 2017 11:45 am

Asa arati in realitate ?
Imi plac pisicile, dar nu te poti baza pe ele, sunt perverse. Cainii sunt mult mai credinciosi.

Diferenta mare este si intre gugustiuci si porumbei. Gugustiucii sunt nesociabili, traiesc doar cu perechea lor. Sunt mai mici decat porumbeii (au 170 grame - in medie). In captivitate se ataseaza de cel care ii ingrijeste, il considera perechea lor.
Porumbeii sunt draci impielitati, extrem de curiosi si neastamparati. Nu poti sa-i tii in casa, ca rascolesc totul. Sunt masivi (250 grame, chiar 700 grame la o rasa) si ii bat pe gugustiuci. Porumbeii sunt inteligenti si se recunosc cand se privesc in oglinda. Putine animale au aceasta capacitate (cioara, cimpanzeul, delfinul, poate si altele).
Eu am o gugustiucica in varsta de 5 ani. Traiesc peste 15 ani in captivitate. In libertate mor pe capete (boli, frig, pasari rapitoare, lipsa mancarii - iarna). Desi fac minim trei perechi de pui in fiecare an, populatia este constanta. Rezulta ca mortalitatea este la fel de mare.
Am si un porumbel (pare sa fie femela). O pereche de porumbei a clocit la mine pe balcon (etajul sase) si a scos un pui pe care l-am luat si l-am crescut in casa (bucatarie). De o saptamana a inceput sa zboare pe afara. Pleaca cate o jumatate de ora si se intoarce. Noaptea doarme cu mine in sufragerie, cocotat pe usa (deschisa - sub ea este pusa folie de plastic si ziare, pe care bombardeaza). Gugustiucica doarme pe un raft suspendat deasupra chiuvetei din bucatarie. Ia bataie de la porumbel, sunt ca soarecele cu pisica. Sa nu credeti ca am mizerie in casa din cauza lor. Tot timpul curatam (eu si sotia) dupa pasareturi. In bucatarie (mare cat un dormitor obisnuit) am gresie pe jos si am renuntat la covor (mergem cu papuci). Este usor de mentinut curatenia.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed May 10, 2017 11:55 am

@alimori

Cred ca ati observat ca am un dinte contra doctorilor (aia de duzina, nu cei cu chemare spre cercetare). Ii iubesc la fel cum il iubea bravul soldat Svejk pe imparatul imperiului austro-ungar.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed May 10, 2017 12:18 pm

Du-te-n pana mea pe alt forum. E culmea nesimtirii sa vii aici doar ca sa jignesti.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed May 10, 2017 1:14 pm

si cu gugustiucii?
Big Boss

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 10, 2017 3:23 pm

cred ca de la porumbel a invatat sa se kace asa peste tot.
chestia e ca noi nu avem folie pe jos
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 10, 2017 4:27 pm

Ce va minunati asa, n-ati mai avut vecini care sa tina gaini in apartament si porci pe balcon?
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 10, 2017 5:42 pm

nu
exista 1 din 3785 sanse ca m_dan sa fi fost batranelul ala care ii aducea lui andi salam la cabinet
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed May 10, 2017 6:11 pm

Una e sa tii gaini sau porci pe balcon si alta este sa lasi niste porumbei sa cloceasca intr-o cratita nefolosita si sa scoata puisori. Sunt suflete, la fel ca noi. Invatati sa respectati natura, ca in curand veti fi reciclati. Aveti impresia ca sunteti vesnici, mari scule. Dumnezeu este Natura ! - asa a spus prima nevasta a lui Albert Einstein.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed May 10, 2017 7:30 pm

batranelul ala trebuie sa fi murit, nu a mai venit de 1 an sa-si ia picaturile de glaucom. chiar, sa verific maine daca e mort.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 10, 2017 9:10 pm

Ce-ti mai plaaace salamul...
Muma the Puma

robertf
junior
junior

Postby robertf » Wed May 10, 2017 11:16 pm

MumaPadurii wrote:Ce-ti mai plaaace salamul...

Muma, tu dai impresia ca ești lesbiana. Poți sa o spui pe fata, suntem foarte toleranți.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu May 11, 2017 8:29 am

Nu este lesbiana, dar cred ca are un coy, canta cocoseste. Ma enerveaza ca este sorosista, se baga in chestii puturoase.
Pare sa fie mai desteapta si mai citita ca altii, dar tot limitata este. S-a format la o scoala proasta. Toti de pe forum sunt cu ochelari de cal, actioneaza mecanic.
http://www.national.ro/dezvaluiri/22-000-de-„sorosisti“-pe-functii-in-romania-554957.html/

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu May 11, 2017 8:30 am

http://www.national.ro/dezvaluiri/22-000-de-„sorosisti“-pe-functii-in-romania-554957.html/

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu May 11, 2017 9:25 am

M_Dan wrote:Nu este lesbiana, dar cred ca are un coy, canta cocoseste. Ma enerveaza ca este sorosista, se baga in chestii puturoase.
Pare sa fie mai desteapta si mai citita ca altii, dar tot limitata este. S-a format la o scoala proasta. Toti de pe forum sunt cu ochelari de cal, actioneaza mecanic.

da, oftalmologul nostru a facut medicina veterinara

robertf
junior
junior

Postby robertf » Thu May 11, 2017 11:37 am

Chingachgook wrote:
M_Dan wrote:Nu este lesbiana, dar cred ca are un coy, canta cocoseste. Ma enerveaza ca este sorosista, se baga in chestii puturoase.

da, oftalmologul nostru a facut medicina veterinara

Si eu am făcut veterinara, felinele sunt preferatele mele Cu excepția ălora lesbi care trolleaza l greu toată ziua

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu May 11, 2017 11:42 am

M_Dan, dumneata poti sa iei ce vrei. Corpul omului e destul de rezilient si nu moare usor, chiar daca il abuzezi sistematic, iar dumneata esti dovada vie. Dar medicii obisnuiti nu au voie sa experimenteze asa ca tine, pe pielea pacientilor. Nu asta inseamana sa faci cercetare. Asta inseamna sa fii un fel de Menghele si sa ajungi la ziar si la procuror. Motivatia cum ca ai facut-o din dragoste de stiinta si pacienti nu te scapa de puscarie. Cercetarea de azi e extrem de bine reglementata pentru a evita abuzurile. Iti trebuie aprobari foarte complexe. In caz ca nu stiai, din cauza unor cazuri nasoale, politstii si procurorii au inchis pur si simplu TOATE studiile clinice de psihiatrie care se faceau la spitalul Al Obregia. Au venit, le-au inchis, au confiscat toate documentele medicale si stiintifice, gata, nimeni nu mai face studii clince la Obregia.
Mai întâi tigările, apoi masinile.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu May 11, 2017 12:57 pm

robertf wrote:
Si eu am făcut veterinara, felinele sunt preferatele mele Cu excepția ălora lesbi care trolleaza l greu toată ziua

am dezvoltat sarkoidoza de plictiseala
trolling de anii de inceput ai forumului

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu May 11, 2017 3:22 pm

@Dr. Phat Skidz
Nu am luat clomifen de capul meu, ci la recomandarea doctorului care m-a tratat cu anabolizant (Deca-durabolin).
http://www.steroizi.ro/profile-steroizi/deca-durabolin/
Medicina se facea si inainte sa fiti dvs. doctor.
Eu doar am constatat efectul antidepresiv, fiind in depresie la momentul administrarii clomifenului. Explicasem asta intr-o postare anterioara si speram sa va trezesc curiozitatea. Nu sunteti facut pentru cercetare.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu May 11, 2017 5:25 pm

@Dr. Phat Skidz
Sa zicem ca in timpul regimului comunist s-au facut abuzuri in psihiatrie. Opozantii politici erau declarati nebuni si "legumizati" cu chimicale administrate fortat.
Insa nu inteleg de ce s-au confiscat rezultatele cercetarilor.
Au vrut sa-i acopere pe "cercetatorii" care faceau jocurile Securitatii, sa nu li se afle numele si sa nu fie pedepsiti ? Nu cumva unele cercetari dovedeau ineficienta totala a medicamentelor folosite in psihiatrie, adica o afacere murdara a producatorilor de chimicale ?

De exemplu, eu am mari indoieli in privinta asocierii corecte dintre magneziu si vitamina B6, care se recomanda frecvent si acum.
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamen ... euri_11627
Se stie ca dozele mari de piridoxina duc la leziuni ireversibile ale nervilor (parestezie, etc). Insa nimeni nu a explicat care este mecanismul patologic. Eu mi-am dat seama de ce se intampla cand ti se administreaza multa piridoxina. Vitamina B6 accelereaza arderea glucozei si daca nu se suplimenteaza masiv cu tiamina, se ajunge la acidoza metabolica (ca la encefalita Wernicke). Problema este ca o doza de B6 (sa zicem 50 mg) actioneaza pe minim 24 de ore, iar B1 (100 mg) numai 4-5 ore. Corect este sa iei B6 o data pe zi sau chiar la doua zile, iar B1 din 5 in 5 ore. Numai asa sunt protejati nervii. Administrarea de magneziu este necesara doar daca la analize se constata deficit. Magneziul este util pentru ca vitamina B1 sa-si faca treaba corect. In concluzie, simpla asociere de magneziu si vitamina B6 este o prostie.
Poate ca si altii obsevasera aceasta asociere nepotrivita si nu s-a vrut, din motive comerciale, sa se afle.
Si alte tratamente din psihiatrie sunt incorecte. De ex. cand se trateaza psihoza maniaco-depresiva cu saruri de litiu, care anihileaza efectul hormonilor tiroidieni (combat starea maniacala), dar dupa ce trece criza, accentueaza depresia. Eu banuiesc ca psihoza maniaco-depresiva este cauzata de o tiroidita autoimuna. Faza maniaca apare cand anticorpii distrug din tesutul tiroidian si se elibereaza in sange cantitati marite de tiroxina, iar faza depresiva se manifesta in perioadele cu nivel de tiroxina scazut. Tratamentul corect ar fi altul decat cel recomandat de medicii psihiatri.

Astept de la dumneavoastra astfel de comentarii, nu despre certificatele eliberate pe bani.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri May 12, 2017 9:10 am

ce se ia tataia in serios

sfatul medicului lol

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 9:13 am

Baiete, daca nu era regimul comunist sa umple tara cu facultati de carton, tu nu ieseai din satul tau. Traiai sanatos, cu oile pe deal.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri May 12, 2017 10:27 am

M_Dan, toată treaba aia cu tiroida și „psihoza maniaco-depresivă”, pe care o zici matale e falsă de la cap la coadă. Cele două boli nu au nicio legătură una cu alta. Poate că un hipertiroidism ar putea fi confundat cu un episod maniacal de către un tânăr student, dar e de ajuns să faci niște analize ca să-ți dai seama. În tulburarea bipolară nu există vreo disfuncție a tiroidei cu prevalență mai mare decât în restul populației. Efectul terapeutic litiului în tulburarea bipolară nu are absolut nicio legătură cu tiroida, chiar dacă toxicitatea litiului poate determina hipotiroidism, ca efect advers. La prima vedere, pare că e o legătură, dar e o iluzie. Asta e problema cu iluzia cunoașterii. Așa se făcea medicină în sec XIX, după ureche, mulți medici pretindeau descoperiri fantasice după raționamente obscure, cam ca dumneata. Pe atunci se dădea zahăr în diabet, pentru că urina era dulce, deci omul pierdea zahăr prin urină, deci trebuia să compensezi dându-i pe gură. Pare logic, nu ? Doar cu logica bagi omul în pământ în medicină, e unul dintre lucrurile pe care nu le pricepi dumneata. Creezi un raționament oareșcumva logic, experimentezi pe tine sau pe copiii tăi, de parcă asta ar avea vreo valoare științifică sau statistică, și gata, ai tras concluzia că le știi pe toate și toți medicii sunt tâmpiți că nu și-au dat și ei seama.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 10:54 am

Sunteti in deriva totala, nu judecati lucrurile cu mintea dvs, doar reproduceti ce ati tocit, chestii stiute acum un secol (asa se preda la majoritatea facultatilor, nu numai la medicina). Ati facut dvs o baterie de teste serioase, sa stabiliti daca bolnavii maniaco-depresivi au sau nu probleme cu tiroida ? Le-ati facut testul cu TRH ? Se stie deja ca depresia se asociaza frecvent cu hipotiroidismul. Se mai stie ca puseele de tip tirotoxicoza, asociate activarii periodice a atacului autoimun al tesutului tiroidian, dau stare de agitatie.
Eu as incerca sa tratez boala asta cu eutirox in doze mici (cu controlul permanent al TSH), in perioadele lungi de depresie, si cu derivati de tiamina (sulbutiamina) in perioadele maniacale. Am observat ca atat tiamina (clorhidrat), cat si derivatii liposolubili (sulbutiamina in primul rand) actioneaza eficient daca se administreaza pe stomacul gol si cu un pahar de apa. Sulbutiamina (pastilele in general) trebuie sa se sfarme in dinti, altfel ajunge lent si partial in sange, cu efect mult diminuat.

Am avut o colega de facultate cu boala asta, care in final s-a spanzurat. Stiu cat de ineficient este tratamentul dat de doctorii psihiatri. Sarurile de litiu agraveaza depresia.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri May 12, 2017 11:09 am

marsch ma de aici

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri May 12, 2017 11:28 am

M_Dan, eu unul iau TSH-ul pacienților care vin prima dată la mine și nu s-au căutat niciodată la tiroidă. 99% îl au normal, dar nu se știe de unde sare iepurele și e o chestie de rutină de făcut la pacienții noștri. Are valoare de diagnostic DIFERENȚIAL, dacă știi ce e aia. Din 100 de oameni cu depresie, tulb bipolară, anxietate, schizofrenie, ce vrei tu, 99 n-au nimic la tiroidă, și crede-mă, sunt căutați.

Again, concluzii de-ale tale bazate pe o persoană pe care ai știut-o tu... Sunt studii peste studii care arată că sărurile de litiu sunt printre rarele substanțe care scad rapid riscul de suicid:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4504869/
Tratamentul tulburării bipolare și al depresiei, așa imprefect cum e el azi, scade mult riscul de suicid și, în general, suicidul se întâmplă atunci când nu te tratezi, ai hotărât tu să oprești tratamentul, din diverse motive. Da, tratamentul nu e eficace 100%, medicina e statistică, și din când în când se sinucid oamenii în ciuda tratamentului.

Interesantă ideea fixă cu tiamina, dar te sfătuiesc să treci pe borelioză, e tot idee fixă dar pare să fie mult mai profitabilă.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 1:51 pm

Domnule dr. Phat, fiti sincer si recunoasteti ca nu va place ceea ce faceti si nu puneti suflet (interes), va duceti cu lehamite la locul de munca. Poate ca mai bine lucrati in invatamant, profesor de limba romana sau chiar de matematica, cu putin efort. Va puteati plimba cu bicicleta impreuna cu clasa la care erati diriginte, va dadeati cu rotilele, mergeati in tabere cu copiii. Bani mai putini, dar compensati cu meditatii si cu timpul liber (vacanta mare).

V-am precizat ca la tiroida se fac mai multe teste, nu numai TSH si Free T4. Testul cu TRH este de mare importanta, dar este scump si nu se face decat in spitale mari. Nu stiu daca si in Romania. Daca faci analizele la tiroida la "tutungeria de la coltul strazii", este normal sa-ti iasa bine. Multi escroci si-au deschis laboratoare de analize. TSH-ul trebuie sa fie maxim 2 la omul sanatos, asa am citit pe Up To Date. La boratoarele de la noi au referinte mai vechi, considera normal TSH-ul pana la valoarea 4. Sunt multe alte teste care trebuie facute si corelate corect, nu cred ca le aveti bine in domeniul asta. Nu ca ar fi mare stiinta, dar nu va intereseaza.

Observatia mea despre efectul tiaminei in doza mare este de mare importanta, dar dvs. sunteti ferecat in conceptii vechi. Am vazut ce nimeni altcineva n-a vazut, pe propriul copil. A avut nesansa sa ia o infectie actinomicotica. Initial la o masea (gingie) de pe maxilarul stang superior, cu complicatie sinuzita maxilara (actinomicotica). Ulterior a facut si actinomicoza pulmonara, nediagnosticata corect. Diagnosticul initial (la varsta de 2 luni) a fost de rinofaringita, tratamentul a fost acasa cu Keflex, sirop de copii. A inceput dezastrul, febra si internari repetate, ameteala si anemie cronica, voma in jet ca la meningita, schimbarea comportamentului. Pana la varsta de 7 ani a fost internat de multe ori (de doua ori la sp. de infectioase, de doua ori la sp. de copii, de doua ori la sp. de urgenta - universitar, alta internare in alt spital). Antibiotice cat duce trenul, date de medici, rezultate ZERO. Tratat si cu isoniazida, ca suspect de TBC. Atunci au observat pe radiografie ca inima era marita, dar n-au facut legatura cu un deficit de tiamina, ca la beriberi. Constatau ca ceva nu era in regula, dar nu faceau investigatii sa determine cauza. Nici nu stiau mare lucru, erau semicalificati, cum vad si la doctorii de pe forumul asta. Nici interes, nici pregatire. In clasa a 2-a i-am facut RMN la cap si s-a vazut ca sinusul maxilar stang era plin cu puroi. Operat de o proasta (piloasa, nora unui cardiolog bogat), recidiva la o jumatate de an. Operat si de amigdalita. Tusea nu trecea (era groaznica, ca la TBC). Din disperare am hotarat sa incerc un tratament cu rifampicina, eritromicina si isoniazida, timp de o luna. Tusea i-a disparut ca prin minune, dar a revenit dupa cateva luni. n-am mai repetat tratamentul cu antibiotice. Copilul avea si alte manifestari, de exmeplu ii cadeau pleoapele (simtea ca nu le poate controla - semn de Wernicke). Au urmat parestezii la picioare. Insa cea mai infriciosatoare era starea psihica, de agitatie si de lipsa de control (ca la betie - masina fara frana). Analizele erau varza (IgG marit, anemie -
inexplicabila, etc). Toate aceste simptome s-au atenuat dupa administrarea de doze mari de tiamina. In clasa a 6-a au aparut si bubele pe fata (tot actinomicoza). Pe cap (la ceafa) avea niste pete (cat o moneda de 10 bani) rosii (actinomicoza) de cand era mic. Abia anul asta a inceput tratamentul mai serios pentru actinomicoza. Nu reiau toata povestea. Este fosibil ca de la atarea antibiotice date de medici (zinnat, ceftriaxona, Avelox - 80 de zile, Azitrox - 80 de zile, etc) sa fi fact si o fungemie intestinala, poate sistemica (ganglionii mariti - suspectat de limfom). Nu am bani sa iau laboratoarele de analize la rand. si nici nu fac treaba serioasa.

Sunteti gretosi si slab pregatiti, cu nasul pe sus. Nu exista control serios in domeniul medical, care sa va bage in viteza. Nu este nici concurenta reala, care sa-i elimine din sistem pe medicii mediocri sau chiar habarnisti.
Domnule dr. Phat, v-am acordat putina atentie crezand ca sunteti mai de soi. Sunteti mai citit, asa s-ar parea, dar in rest nimic in plus. Ati ajuns medic din intamplare, nu aveti vocatie pentru profesia asta.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri May 12, 2017 2:18 pm

nu mai bine te duci tu prin alta parte?
de exemplu in pzda ma'ti

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 3:51 pm

Tu sa taci, ca esti obraznic si nici nu stii multa meserie.
N-ai stiut sa-mi spui la ce spital se poate face un RMN de rezolutie mare, la care sa se vada mammillary body, care se atrofiaza in caz de encefalita Wernicke nonalcoolica. https://en.wikipedia.org/wiki/Mammillary_body
Aveam nevoie de confirmarea prin RMN a faptului ca baiatul meu sufera (a suferit) de acesta afectiune. Alta metoda nu cred ca exista.
In general nu m-ati ajutat cu nimic. Ati sarit la mine cu mistocareli taranesti.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri May 12, 2017 4:32 pm

doar nu iti inchipui ca intru in discutii cu un baiat care afla despre corpii mamilari de pe wikipedia si nu le stie nici macar denumirea romaneasca
pana imi inving lenea si te adaug la foes o sa te mai faultez cand scrii tampenii

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 4:40 pm

Mai baietas, tu nu stii sa-mi raspunzi la ce te-am intrebat, de asta n-ai zis nimic. Daca ai fi stiut, nu era asa de greu sa scrii cateva randuri. Nu cred ca ai studiat vreodata la RMN corpii mamilari.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri May 12, 2017 5:38 pm

cu nebunul nu e bine nici sa te contrazici, nici sa faci ce-ti cere. daca tu iti nenorocesti copilul cu medicamente date aiurea si facandu-l sa se simta bolnav (nenea Dan, bubele pe fata in cls a 6a se numesc acnee juvenila, nu actinomicoza) e treaba ta, nu astepta de la altii sa te ajute.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 12, 2017 5:45 pm

Dan M wrote:Daca faci analizele la tiroida la "tutungeria de la coltul strazii", este normal sa-ti iasa bine. Multi escroci si-au deschis laboratoare de analize.

E invers, la escroci iese intotdeauna prost, chiar si cand functioneaza corect.
E mai usor sa convingi un om sanatos ca e bolnav si sa-l pacalesti ca l-ai facut bine, decat sa te ocupi cu bolile reale.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 12, 2017 9:37 pm

@alimori
Esti cu pluta. N-aveai habar de actinomicoza daca nu va spuneam eu. Toti doctorii cu care am discutat pe tema asta ziceau ca actinomicoza este o micoza si ca nu se trateaza cu antibiotice.
V-am spus de N ori ca am avut copilul internat la mai multe spitate si n-au rezolvat nimic. Situatia era grava si de asta m-am implicat direct. Insasi modul cum ati discutat cu mine, de la inceput, este o dovada in plus ca sunteti neseriosi si slab pregatiti.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat May 13, 2017 11:07 am

@MumaPadurii
Sunt foarte multe laboratoare de analize (firme de familie), care zic ca fac tot felul de analize, dar in realitate nu le fac, sau le fac in bataie de joc. Au aparatura invechita, casata in Occident, reactivii sunt din China, service (reglaje, curatare periodica, etc) facut incorect (de semicalificati), etc. Iti fac analizele cand te duci prima data la ei si te baga pe calculator. Cand te duci ulterior, pentru TSH sau alte analize de rutina, se uita sa vada cat ai avut la ultima analiza si iti dau rezultat pus din burta, nu mai consuma reactivi.
Am fost cu nevasta-mea la doua laboratoare, pentru analize la tiroida, la interval de o jumatate de ora (dimineata, pe nemancate). Intr-o parte i-a iesit TSH=5, iar la laboratorul neserios TSH=7,5. Amandoua rezultatele indicau hipotiroidism, dar diferenta intre determinari era nepermis de mare. M-am luat de patronul laboratorului la care a iesit TSH=7,5. A inceput sa bage chifle, ca lucreaza dupa metode diferite. Insa nu era adevarat. Eu daca masor o tensiune electrica intr-un montaj, cu mai multe tipuri de voltmetre (analogic, digital, nemtesti, americane, etc), imi indica aceeasi valoare (in limita clasei de precizie). Astia nu au instrumentele calibrate corect. Iar tipele care lucreaza cu aparatura pur si simplu bajbaie, sunt incuiate ca nuca.
Laboratorul de analize cu pricina a prins si un contract cu Universitatea. Mai multi ani ne-a facut analize la inceputul anului universitar (era obligatoriu). Analizele erau perfecte, desi eu aveam diabet. Si la alti colegi de-ai mei, tot cu diabet si alte probleme, iesisera analizele bune. Cand Universitatea a schimbat firma (s-a schimbat rectorul care luase spaga), imediat au inceput sa ne iasa analizele proaste (in principal cu diabet - eu si inca trei colegi).
Am avut surpriza cu analize facute prost si la UPU, dus acolo cu masina salvarii. Aveam glicemia 300 si tensiunea 22 cu 11, iar ei n-au vazut. M-am dus fara pila, cu apel la 112. La o saptamana am revenit la UPU, de data asta cu pila (vara-mea - medic la spitalul respectiv). Atunci au stiut sa faca determinarile corect. Au fost binevoitori, mi-au facut si un CT abdominal pentru suspiciune de cancer intestinal.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sat May 13, 2017 12:18 pm

Phat Skidz wrote:M_Dan, corpul omului e destul de rezilient si nu moare usor, chiar daca il abuzezi sistematic, iar dumneata esti dovada vie.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat May 13, 2017 12:33 pm

@jomil
Cred ca razi de domnul dr. Phat, pentru ca in loc sa se faca scriitor si sa ia Premiul Nobel, duce o viata amarata intr-un cabinet de psihiatrie. Si-a facut-o cu mana lui.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sat May 13, 2017 12:44 pm

M_Dan wrote:@jomil
Cred ca razi de domnul dr. Phat, pentru ca in loc sa se faca scriitor si sa ia Premiul Nobel, duce o viata amarata intr-un cabinet de psihiatrie. Si-a facut-o cu mana lui.

De el rad. Doar nu o sa rad de tine.
De tine ar trebui sa plang...ca sa zic asa.

Noroc ca tu imi pari amuzant...neavand timp (chef) sa te citesc.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun May 14, 2017 9:48 am

Bag mana in foc ca porumbeii care vin sa manace la mine pe balcon sunt mai destepti ca majoritatea medicilor. Invata rapid, unii de la ceilalti, atat partile bune cat si prostiile (se bat intre ei). Astia ai iesi medicii exceptionali, daca ar sta careva de ei sa-i invete.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun May 14, 2017 10:05 am

IMEDul a luat raie :cry: :cry: :cry:

Return to “Discutii pe bune”