Psihiatrie

coltzul cu dileme
M_Dan
elder
elder

Re: Psihiatrie

Postby M_Dan » Sun May 14, 2017 10:53 am

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon May 15, 2017 11:18 am

M_Dan wrote:@alimori
Esti cu pluta. N-aveai habar de actinomicoza daca nu va spuneam eu. Toti doctorii cu care am discutat pe tema asta ziceau ca actinomicoza este o micoza si ca nu se trateaza cu antibiotice.
V-am spus de N ori ca am avut copilul internat la mai multe spitate si n-au rezolvat nimic. Situatia era grava si de asta m-am implicat direct. Insasi modul cum ati discutat cu mine, de la inceput, este o dovada in plus ca sunteti neseriosi si slab pregatiti.

Bai prostu scolii ActinoMICOZA e o micoza
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon May 15, 2017 1:55 pm

Bai taranoiule, actinomicoza este altceva decat micozele, care se trateaza cu itraconazol sau cu alte antimicotice.
Se trateaza cu doze mari de penicilina G, cu rifampicina + eritromicina, etc.
http://www.romedic.ro/actinomicoza

"Actinomicoza este o infectie bacteriana ce poate afecta pielea si diverse organe. ...."

https://en.wikipedia.org/wiki/Actinomycosis

"Actinomycosis is primarily caused by any of several members of the bacterial genus Actinomyces. These bacteria are generally anaerobes.[6] In animals, they normally live in the small spaces between the teeth and gums, causing infection only when they can multiply freely in anoxic environments......"

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon May 15, 2017 3:30 pm

Actinomicetele sunt alea care dau mirosul de pamant ud cand ploua? Era un filmulet cu ele.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 15, 2017 4:01 pm

Nu, Andy, aia e lipsa sapunului.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon May 15, 2017 5:07 pm

Sunt multe specii de actinomicete, peste 40, si sunt putin studiate. Unele sunt doar partial anaerobe. Eu presupun ca la oameni se dezvolta in numar mare in intestinul gros (mediu anaerob). Cred ca se transmit prin resturi de saliva, daca se folosesc in comun aceleasi cani sau pahare. Daca ati luat microbul care trebuie (ala nasol), v-ati wutul viata. Eu cred ca am luat actinomicoza de la mama. Ea nu a avut manifestari cutanate. A murit la 78 de ani de un presupus cancer intestinal, cu metastaze (pulmonara, hepatica). Insa nu i sa pus diagnosticul pe baza de biopsie, ci doar imagistic. Dar imagistic actinomicoza intestinala (abdominala, pelvina), pulmonara, etc se confunda frecvent cu cancerul.
Mama era extrem de curata (avea manie in privinta asta) si nu din lipsa sapunului s-a imbolnavit. Nesansa, contactul cu sursa infectanta.
Eu am actinomicoza intestinala (intestinul gros) cu o eroziune (ca o perforatie) in regiunea rectala (sus spre coloana), cu infectie pelvina (afectata vezica si uretra - urinez putin - 100 ml- si extrem de des, uneori cu putin sange si puroi). Am actinomicoza si pulmonara (tuse cronica de zeci de ani) si cutanata (gat - ceafa, fata, pe piept). O mai fi si prin alte locuri. Boala asta este cronica, cu evolutie indelungata (chiar zeci de ani). Cu siguranta are si o componenta mostenita (imunitate deficitara) pentru ca microbul il al cam toti oamenii, dar nu fac boala. Asa se zice. Probabil ca numai anumite specii de actinomicete sunt intens patogene. Cand este depistata, este deja cu efecte importante. Nu a fost luata in serios pentru ca se transmite limitat, dar si pentru ca nu se stie de ea decat teoretic. La noi in tara nu exista laboratoare unde sa se cultive microbul (in mediu anaelob si pe medii de cultura tratate cu antibiotice - cred ca metronidazol- care sa blocheze dezvoltarea altor microbi, dar care sa nu afecteze actinomicetele). Si recoltarea probelor se face in conditii deosebite (contact redus cu aerul).
Eu iau de o jumatate de an doxiciclina, care nu vindeca actinomicoza dar limiteaza infectia supraadaugata cu alte bacterii.
Tratamentul corect se face numai cu internare, cu 20 de flacoane de penicilina G de 1 milion se unitati pe zi (la 5 flacoane la 6 ore), in perfuzie, timp de o luna si jumatate, plus inca un an cu antibiotice orale (penicilina V, etc). Sunt mai multe scheme de tratament.
Am fost la dermatologie sa-mi puna diagnosticul si nu s-au priceput. Ziceau ca nici nu tine de ei si ca sa merg la infectioase. Dar aia nu se pricep nici atat. Macar la dermato puteau sa vada cum arata leziunile si sa compare cu imaginile de pe net. Nu se strofoca cu nimic, sunt de capul lor, nu au control si constrangeri. Puteau sa vada si cum arata puroiul ("granule de sulf"), dar nici nu s-au apropiat de mine.
Cam asta este treaba cu actinomicoza in Romania, nu se pune.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon May 15, 2017 8:36 pm

Dane, puteai sa ne scutesti cu alta povestea vietii, Muma se referea doar la mine ca nu ma spal.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue May 16, 2017 2:34 am

Cichi, ziceam eu ca nu faci medicina. Ziceam bine. Ai uitat cu ce se papa infectioasele. Chiar daca boala data de Actinomicaetes se cheama actinoMICOZA...agentul patogen e o bacterie.
Sa te ia domnu Dan la infectioase... cred ca doare.
I still love you.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue May 16, 2017 2:40 am

M_Dan wrote:Sunt multe specii de actinomicete, peste 40, si sunt putin studiate. Unele sunt doar partial anaerobe. Eu presupun ca la oameni se dezvolta in numar mare in intestinul gros (mediu anaerob). Cred ca se transmit prin resturi de saliva, daca se folosesc in comun aceleasi cani sau pahare. Daca ati luat microbul care trebuie (ala nasol), v-ati wutul viata. Eu cred ca am luat actinomicoza de la mama. Ea nu a avut manifestari cutanate. A murit la 78 de ani de un presupus cancer intestinal, cu metastaze (pulmonara, hepatica). Insa nu i sa pus diagnosticul pe baza de biopsie, ci doar imagistic. Dar imagistic actinomicoza intestinala (abdominala, pelvina), pulmonara, etc se confunda frecvent cu cancerul.
Mama era extrem de curata (avea manie in privinta asta) si nu din lipsa sapunului s-a imbolnavit. Nesansa, contactul cu sursa infectanta.
Eu am actinomicoza intestinala (intestinul gros) cu o eroziune (ca o perforatie) in regiunea rectala (sus spre coloana), cu infectie pelvina (afectata vezica si uretra - urinez putin - 100 ml- si extrem de des, uneori cu putin sange si puroi). Am actinomicoza si pulmonara (tuse cronica de zeci de ani) si cutanata (gat - ceafa, fata, pe piept). O mai fi si prin alte locuri. Boala asta este cronica, cu evolutie indelungata (chiar zeci de ani). Cu siguranta are si o componenta mostenita (imunitate deficitara) pentru ca microbul il al cam toti oamenii, dar nu fac boala. Asa se zice. Probabil ca numai anumite specii de actinomicete sunt intens patogene. Cand este depistata, este deja cu efecte importante. Nu a fost luata in serios pentru ca se transmite limitat, dar si pentru ca nu se stie de ea decat teoretic. La noi in tara nu exista laboratoare unde sa se cultive microbul (in mediu anaelob si pe medii de cultura tratate cu antibiotice - cred ca metronidazol- care sa blocheze dezvoltarea altor microbi, dar care sa nu afecteze actinomicetele). Si recoltarea probelor se face in conditii deosebite (contact redus cu aerul).
Eu iau de o jumatate de an doxiciclina, care nu vindeca actinomicoza dar limiteaza infectia supraadaugata cu alte bacterii.
Tratamentul corect se face numai cu internare, cu 20 de flacoane de penicilina G de 1 milion se unitati pe zi (la 5 flacoane la 6 ore), in perfuzie, timp de o luna si jumatate, plus inca un an cu antibiotice orale (penicilina V, etc). Sunt mai multe scheme de tratament.
Am fost la dermatologie sa-mi puna diagnosticul si nu s-au priceput. Ziceau ca nici nu tine de ei si ca sa merg la infectioase. Dar aia nu se pricep nici atat. Macar la dermato puteau sa vada cum arata leziunile si sa compare cu imaginile de pe net. Nu se strofoca cu nimic, sunt de capul lor, nu au control si constrangeri. Puteau sa vada si cum arata puroiul ("granule de sulf"), dar nici nu s-au apropiat de mine.
Cam asta este treaba cu actinomicoza in Romania, nu se pune.

dane, tu esti un caz incurabil de ipochondrie galopanta, complicata de o paranoia generalizata, pe un background de prostie gigantesca, compensata de o personalitate usor patologica. Nu spun ce tulburare de personalitate suspectez, ca nu ar fi corect, nu te cunosc.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 7:22 am

Sunteti voi straini de medicina adevarata. Din start nu erati prea de destepti, de cand v-ati dus la fac. de medicina , si nici n-ati luat studiul medicinei in serios. Ati invatat in sesiune (intrat pe o ureche si iesit pe cealalta), examene nepotrivite (grila - un k.acat), nu ati fost luati la zbiceala la locul de munca, etc.
In Romania diagnosticarea bolilor este marea problema, in special cele rare, putin cunoscute de medicii de duzina. Nu exista laboratoare serioase unde sa se faca culturi de microbi si sa se identifice toate tipurile de infectii. La spitalul de contagioase din localitate nu fac nici identificarea la TBC, trimit probele recoltate la Bucuresti. Oras cu facultate de medicina.
Grav este ca atunci cand nu va pricepeti ii luati la misto pe pacienti, ii faceti nebuni, ipohondri, in toate felurile. Sunteti infecti !

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue May 16, 2017 8:29 am

Cu actinomicoză? :)
M_Dan, înțeleg că te-au dezamăgit medicii, nu ești singurul, dar, serios, asta nu înseamnă că poți să reinventezi sau redescoperi singur toată medicina. Toate chestiile pe care le spui dumneata sunt flagrant greșite chiar și în ochii unui studențel de anul 1.
TBC nu ține de contagioase, ci de pneomologie, ei fac identificarea. Interesează-te de secția de pneumologie de care aparții teritorial.
Expect the bayonet

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue May 16, 2017 9:19 am

jomil wrote:Cichi, ziceam eu ca nu faci medicina. Ziceam bine. Ai uitat cu ce se papa infectioasele. Chiar daca boala data de Actinomicaetes se cheama actinoMICOZA...agentul patogen e o bacterie.
Sa te ia domnu Dan la infectioase... cred ca doare.
I still love you.

It's so lonely being you
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 9:34 am

Domnul dr. Phat iesi putin din starea de lehamite si hotara sa ne bucure cu o noua cuvantare misto. Bravo !

La un spital mare (judetean) de boli contagioase, unde au si cladire separata cu TBC-isi si o turma de medici, nu este permis sa nu aiba si laborator serios. Parca ar fi un dispensar de la tara, trimit probele pentru analize in alta localitate. Actinomicoza pulmonara a baiatului meu de ce n-au depistat-o ? Nu cadea in sarcina lor ? Puteti sa-mi enumerati cazurile de actinomicoza tratate in Romania si sa precizati la ce spitale s-a produs minunea ?

Lasati-o dracu de medicina, ca nu este de voi.
Ascultati colea ce zicea un domn care chiar le avea:
https://www.youtube.com/watch?v=bD8RFBB1zPI

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue May 16, 2017 12:30 pm

Păi poate fiul dumitale n-are actinomicoză...

Oricum, actinomicoza e o chestie foarte rară. Mi-aduc aminte de un caz de actinomicoză, prezentat la SOMS, în facultate (erau niște sesiuni științifice pt studenți, dar veneau adesea profi simpatizanți). Venise chiar proful care o diagnosticase. El ne-a explicat că e o chestie așa de rară (singurul caz din lunga lui carieră) încât niciun pneumolog care se gândește la asta mai întâi nu e un pneumolog de încredere.
Expect the bayonet

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 1:43 pm

@dr. Phat

As putea sa va trimit niste poze, pe privat, sa vedeti leziunile cutanate si sa judecati singur, prin comparatie cu pozele de pe net.
Sunt multe specii de actinomyces si doar unele sunt rele rau. Boala este cu evolutie lenta, cronica (zeci de ani), tolerata de bolnavi pana la un moment dat. Cand ajunge in zone critice devine periculoasa. Nu este atat de rara, ci este subdiagnosticata.
Eu am tusit de cand eram mic. Mi-au dat si isoniazida la varsta de cinci ani. Au zis ca probabil aveam "tuse magareasca". Imi cumparau parintii zahar candel (solid, bucati mari atarnate pe ata), asa se recomanda. In liceu tuseam ca dracu, desi nu fumam. Am reinceput sa tusesc rau dupa ce am stat in frig, pe timpul lui Ceasca, in anul 1986. S-a stricat centrala termica si blocul a ramas neincalzit doua saptamani, au crapat si tevile de calorifer, inghetate. Este o tuse ca de astmatic.
La baiatul meu bubele (fata, spate, piept) n-au disparut nici dupa patru cure de 20 zile cu Avelox (moxifloxacina), urmate de alte patru cure cu Azitrox (tot de 20 zile fiecare). Plus antibiotice de ale tipuri. In timpul tratamentului se innegreau buboaiele (profunde - duluri dureroase), se lichefia continutul si se spargeau, se cicatrizau. La o saptamana dupa incetarea tratamentului incepeau din nou sa apara.
In mod paradoxal un efect puternic impotriva acestor bube avea Vermox (mebendazol), care este recomandat contra viermilor intestinali. Mai mult decat atat, se imbunatatea net starea psihica (scadea necesarul de tiamina). Au obsevat si altii ca administrarea de mebendazol amelioreaza semnificativ sindromul de oboseala cronica. Dar mebendazolul nu se absoarbe in intestine, actioneaza local (are si efect antifungic). Concluzia logica a fost ca agentul cauzal al bubelor de pe corp si al tiaminazelor (cu simptom de Wenicke) era localizat in intestine. Pe baiat il durea si in partea dreapta, sub coaste. Am fost cu el la Urgenta, crezand ca se lovise la splina. L-au examinat sumar si au zis ca poate fi de la ureterul stang. I-au recomandat un antibiotic. De fapt durerea era de la colon. Tot timpul a avut scaune dese (4-5 pe zi) diareice si cu aspect modificat (cu un mucus albicios).
Asta este situatia, ca nu avem laboratoare si medici care sa puna diagnosticul corect la orice boala.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue May 16, 2017 2:15 pm

M_Dan wrote: Tot timpul a avut scaune dese (4-5 pe zi) diareice si cu aspect modificat (cu un mucus albicios).

si gustul cum era?

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue May 16, 2017 2:47 pm

A avut diaree după tratament prelungit cu antibiotice, ce surpriza, cine s-ar fi gândit că îi fti flora intestinala?

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 3:10 pm

@Chingachgook
Nu stiam de tine la vremea aia, ca-ti trimiteam sa gusti si sa vezi singur.

@alimori
Problema a avut-o si cand nu lua tratament. Nu poti sa vezi mai departe decat ai tocit la protocol. Pun pariu ca n-ai imaginatie nici cand faci prajituri, le repeti pe aceleasi.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue May 16, 2017 4:01 pm

M_Dan wrote:@Chingachgook
Nu stiam de tine la vremea aia, ca-ti trimiteam sa gusti si sa vezi singur.

dintre noi 2 tu esti ala care manancacacat de obicei

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue May 16, 2017 5:19 pm

splina e in stanga
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue May 16, 2017 5:39 pm

Sunt o doamna, nu gătesc, plătesc pe alții să gătească pt mine.

Starea psihica a lui fi-tu s-a îmbunătățit cu antibiotice pt că în sfârșit l-ai lăsat dracu' in pace. Habar n-ai cat rău îi faci cu delirul tău. Acum că pleacă în SUA vrei să-i cheltui bursa pe antibiotice.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 6:09 pm

@Puma
Asa este, splina e in stanga si in partea stanga il durea. Scriu la repezeala si am gresit. Sunt stresat de faptul ca nu vad bine (baleiez textul litera cu litera, nu-l vad in intregime).
Dupa cum am mai spus, de cand bea numai apa plata i s-au redus simptomele digestive si cutanate. Nu vad alta explicatie decat de la conservantul din apa (ioni de argint ?), care reduce inmultirea bacteriilor patogene din intestine. Daca revine la apa de la robinet, in maxim o zi ii revine diareea.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 6:12 pm

@alimori
Intelege dracului ca problema te depaseste, esti prea limitata in gandire. Ma mir ca ai terminat facultatea si profesezi.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue May 16, 2017 7:29 pm

esti un pericol pt fi-tu, ii fti sanatatea, vrei sa-i folosesti banii castigati de el ca sa tratezi boli imaginare... daca ar fi dupa mine nu te-as lasa sa te apropii de el. nu cred ca sunt criterii ca sa te interneze fortat, dar de separat ar trebui sa fiti separati.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue May 16, 2017 8:04 pm

Cu astia blocati mintal nu o scoti la capat. Cand depinzi de un astfet de medic esti in mare pericol.
Ce dracu nu pricepi ca am fost cu copilul prin fel de fel de spitale si nu i-au pus diagnosticul corect ? Nu vrei sa accepti ca medicii obisnuiti nu stiu sa puna diagnosticul la bolile cu incidenta scazuta ? In UK nu se pricep la TBC, pentru ca acolo TBC-ul este boala rara. Apeleaza la medicii veniti din Romania, din India, din tari sarace unde tuberculoza este raspandita.
Problema ta nu este ca nu te pricepi la ce discut eu, ci ca te incapatanezi sa te dai desteapta.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue May 16, 2017 8:18 pm

tbcul in tarile civilizate nu e o boala rara, o fac aia cu hiv, ba, domnu´inginer. si o mai fac si aia morti de foame veniti cu barca. dar daca tu spui ca in uk ii intreaba pe romani (pe aia scoliti in facultati de *** din Ro, cum zici tu, studenti obisnuiti sa toceasca protocoale si care nu stiu sa gandeasca cu mintea lor), oi stii tu mai bine. sigur cunosti un caz, baiatul unui coleg de la uzina, ceva de genul.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Nov 15, 2017 1:43 am

M_Dan wrote:Eu am o banuiala in privinta cauzelor unor afectiuni psihice si a autismului. Cred ca este vorba de infectii cronice cu microbi care produc substante cu efect antitiaminic.

OMFG
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... mul-796860

Poate ar fi bine sa nu mai facem misto de userii nostri mai speciali.
Ma duc sa cumpar niste doze mari de tiamina pentru consultatiile de maine.
Muma the Puma

Western
junior
junior

Postby Western » Wed Nov 15, 2017 11:04 pm

Cred ca Faceți enorm de mult bine societății ...și ea nu va uita de voi ,veți primi flori in semn de recunoștință ))

Return to “Discutii pe bune”