Psihiatrie

coltzul cu dileme
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Psihiatrie

Postby Phat Skidz » Mon Feb 02, 2009 12:43 am

Dacă e cineva dispus să discutăm despre, sau chiar şi de departe în legătură cu psihiatria, îi stau la dispoziţie. Menţionez că sunt rezident la psihiatrie, tocmai am trecut în anul 5. Asta nu mă face deloc o autoritate în materie, deci mi-e teamă că singurele lămuriri precise pe care le poci aduce sunt "organizatorice", şi poate nici pe alea. Dar ştiu că psihiatria, în facultate, are parte de o soartă destul de ingrată, aşa că poate măcar aici mai stăm la o taclale.
Mai întâi tigările, apoi masinile.

Melania
elite
elite

Re: Psihiatrie

Postby Melania » Mon Feb 02, 2009 12:50 am

ssss
elder
elder

Postby ssss » Mon Feb 02, 2009 5:21 am

Dovada e Jett Travolta, asa-i? Pe de alta parte, Tom Cruise e bine mersi, nu ca i-ar strica neste Prozak, da' orshikat.
Reality is an illusion due to lack of wine

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Feb 02, 2009 9:31 am

Lăsând la o parte scientologii şi alte aberaţii, antipsihiatria are nişte idei valide. Michel Foucault nu era un gogman: societatea chiar este o puşcărie, iar "bolnavii psihici" nu se adaptează, nu fac faţă rigorilor ei. Într-un fel, antipsihiatria nu e anti-psihiatrie (a fost concepută de nişte psihiatri), ci doar a atras atenţia asupra unor grave erori pe care psihiatria clasică le comitea. Şi le mai comite şi azi. Etichetarea şi stigmatizarea sunt realităţi. La fel şi imensa influenţă economică a Pharma. Astea sunt lucruri pe care trebuie să le avem permanent în vedere. Există diagnostice care dispar pur şi simplu, absorbite de societate în normal, homosexualitatea e cel mai cunoscut, dar nu e singurul. E clar că societatea a profitat din plin, în trecut, de psihiatrie, ca să scape de elementele nedorite, şi mai profită şi azi. Dar să duci antipsihiatria în extremism e cel puţin la fel de rău. E greu de crezut că schizofrenia este un construct social, şi privarea de tratament e o iresponsabilitate. Terapia electroconvulsivă nu e un instrument de tortură, ci are indicaţiile şi beneficiile ei destul de bine stabilite. (Oricum, e destul de rar aplicată). Instituţionalizarea are nişte părţi foarte rele, dar dezinstituţionalizarea masivă s-a încercat, în perioada de glorie a antipsihiatriei, şi nu s-au întâmplat lucruri drăguţe.

În ansamblu, părerea mea e că trebuie să fim permanent atenţi la critica antipsihiatriei, că e pertinentă. Am mai zis-o şi altă dată, e păcat că marea medicină nu are şi ea o anti-medicină (din nou, nu mă refer la scientologi, bioenergoşarlatani, etc) suficient de puternică. Există antropologia medicală critică. Sunt curios ce medici măcar au auzit de aşa ceva, la noi.

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Mon Feb 02, 2009 6:14 pm

wtf, melania, ti-ai gasit sa dai si tu exemplu scientologia? eu ma gindeam sa infiintez biserica coca cola. am avut o revelatie in timp ce ma scolbeam in urechi ca noi de fapt ne-am nascut din coca cola, si nu din supa priordiala. iar maimutele au suferit mutatii genetice si le-a crescut creierul cind au dat de un izvor de coca-cola ce a izvorit brusc dintr-un imens cristal de cuart.
ce zici, vlade, sunt sanatos mintal?
acum ca sa fiu on topic, eu zic ca psihi isi are rolul ei bine definit. un exemplu ar fi sa gaseasca la timp neni ca ala ce s-a pictat pe fata in culorile razboiului si a inceput masacrul cu un cutit intr-o cresa. locul unuia ca ala e la salonul fara clanta. si cred ca si scientologii tot acolo ar trebui sa fie
qpepsi.gif

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Feb 02, 2009 8:42 pm

razwin2 wrote:acum ca sa fiu on topic, eu zic ca psihi isi are rolul ei bine definit. un exemplu ar fi sa gaseasca la timp neni ca ala ce s-a pictat pe fata in culorile razboiului si a inceput masacrul cu un cutit intr-o cresa. locul unuia ca ala e la salonul fara clanta. si cred ca si scientologii tot acolo ar trebui sa fie

După părerea mea, te înşeli. Sigur că psihiatrii au şi o componentă de temnicer, dar nu ne mândrim cu ea. Rolul psihiatriei NU este de a feri societatea de agresivitate. E clar că contribuie la conţinerea unui rezervor de agresivitate, dar nu ăsta e rolul ei primar. Ăsta e rolul poliţiei, justiţiei, etc. Psihiatria, ca toate ramurile medicinii, vrea să ofere asistenţă oamenilor care suferă. Ceea ce spui tu poate fi de domeniul psihologiei criminalistice, nicidecum, dar nicidecum al psihiatriei.

mira11

Postby mira11 » Mon Feb 02, 2009 9:25 pm

Sa va zic bancul pe care proful nostru de psihi il spune la fiecare generatie de studenti (poate il stiti)
Un tip se credea bob de grau si-i era frica de gaina ca sa nu-l manance. Dupa multe sedinte de terapie, in sfarsit nu se mai crede bob de grau. Psihiatrul multumit il externeaza si pacientul pleaca fericit. Dupa cateva minute se intoarce si intreaba:
- Da gaina stie ca nu mai sunt bob de grau?

Din pacate dupa multi ani de cand am auzit bancul asta, nu mi-am schimbat parerea. Recunosc ca psihiatrii sunt cei mai cititi dintre doctori statistic vorbind, dar faptul ca o vindecare reala nu prea exista cred ca e destul de deprimant.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Mon Feb 02, 2009 9:29 pm

Cum sa nu existe domle vindecare? :shock:

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Feb 02, 2009 9:30 pm

Ok, deci avem două prejudecăţi:
1. Psihiatrii ar trebui să cureţe ţara de bandiţii nebuni.
2. Psihiatrii se ocupă de oameni grav bolnavi, fără speranţă.
Am un déjà vu, parcă am mai făcut cândva un topic cu prejudecăţi despre psihiatrie. Nu mai ştiu dacă aici sau pe tapirie. Mai erau: psihiatrii sunt şi ei nebuni, psihiatrii şi-o iau în bot de la pacienţi, psihiatrii îndoapă oamenii cu medicamente ca să-i facă legume. Mai aveţi idei?

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Feb 02, 2009 9:32 pm

ssss wrote:Cum sa nu existe domle vindecare? :shock:

Păi, aşa e, ssss, vin oamenii la noi, şi pe care îl prindem că e bolnav psihic îl ştampilăm pe frunte cu "Fără speranţă" sau "Atenţie, nebun periculos", după caz, după care îi încuiem undeva şi îi studiem cu teste complicate psihologice, în timp ce îi electrocutăm.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Mon Feb 02, 2009 9:33 pm

Pai de aia ma miram si eu, ca se pare ca lumea vorbeste de bolnav psihic, dar se refera la psihoze. I got a secret for y'all. Toti suntem potentiali pacienti psihiatrici.

mira11

Postby mira11 » Mon Feb 02, 2009 10:36 pm

As dori cateva ex. de pacienti psihiatrici care, externati, s-au integrat perfect in viata deczi cu zi si nu au mai calcat ever pe la psihiatrie.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Mon Feb 02, 2009 10:45 pm

Iaca si al treilea mit, and counting. Mitul pacientului de psihiatrie care musai trebuie sa fie internat, ca sa aiba nevoie de psihiatru.

Un case report( sau absenta lui) nu intareste nici un punct de vedere. Diferenta de opinie e mai mult filozofica, desi in acelasi timp foarte pragmatica. Perceptia bolii psihice de catre medic( sau de om in general) si ideea clara in privinta a ce inseamna tratament, succes si vindecare.

tana
elder
elder

Postby tana » Mon Feb 02, 2009 10:53 pm

e fâs, asa si o pacienta de la gineco, odata vindecata tot mai vine, mai face un consult, un pap...
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Tue Feb 03, 2009 6:48 am

aaa, deci psihiatri si-o iau in bot de la pacienti???
vlad stroescu wrote:Ok, deci avem două prejudecăţi:
1. Psihiatrii ar trebui să cureţe ţara de bandiţii nebuni.
2. Psihiatrii se ocupă de oameni grav bolnavi, fără speranţă.
Am un déjà vu, parcă am mai făcut cândva un topic cu prejudecăţi despre psihiatrie. Nu mai ştiu dacă aici sau pe tapirie. Mai erau: psihiatrii sunt şi ei nebuni, psihiatrii şi-o iau în bot de la pacienţi, psihiatrii îndoapă oamenii cu medicamente ca să-i facă legume. Mai aveţi idei?
qpepsi.gif

mira11

Postby mira11 » Tue Feb 03, 2009 12:05 pm

Da. Unei colege i-a smuls pacientul lanticul de la gat. Unul s-a luat intr-o zi dupa mine si-mi cerea "bateriile pe care i le-am promis pt radio-ul lui". Dupa cateva zile, seara, a tras un pumn asistentului care a incercat sa incuie usa sectiei si a rupt clanta in doua (clanta metalica).
De dr ce vreti sa va povestesc? Profu' - ti-e frica sa intri in cabinet ca nu sti ce reactie va avea. Figura adormita, sau proaspat trezita din somn, cu parul sculat in cap si barbuta ascutita, te scaneaza peste ochelari si apoi iti spune sa iesi afara ca e ocupat. N-au voie sa intre doi rezidenti deodata, cu pb diferite. Cand a fost sa-mi pune nota pe stagiu, m-am bagat intr-un grup de MF-iste, am bagat carnetul in teanc si le-a semnat. Dupa aia ne-a tinut o prelegere lunga si adormitoare. Dupa un sfert de ora imi cere carnetu si-i spun ca e in teanc si l-a semnat. S-a prins si a mormait in barba ca trebuia sa-mi dea ceva carti sa citesc la inceputul stagiului. Ceea ce nu ma indoiesc ca ar fi si facut, la cat de darnici sunt profii.
Asistentul meu din studentie tinea ore foarte misto. Se urca pe catedra. Se scalambaia in toate felurile. Odata a venit si s-a asezat langa mine in banca. Un tip destept; intre timp am auzit ca s-a lasat de psihiatrie si s-a apucat de afaceri.

marmotul
elite
elite

Postby marmotul » Tue Feb 03, 2009 3:33 pm

mira11 wrote: Profu' - ti-e frica sa intri in cabinet ca nu sti ce reactie va avea. Figura adormita, sau proaspat trezita din somn, cu parul sculat in cap si barbuta ascutita, te scaneaza peste ochelari si apoi iti spune sa iesi afara ca e ocupat. N-au voie sa intre doi rezidenti deodata, cu pb diferite..

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

mira11 wrote:. Un tip destept; intre timp am auzit ca s-a lasat de psihiatrie si s-a apucat de afaceri.

intr-adevar destept.
qpepsi.gif

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Feb 03, 2009 5:44 pm

Mersi de off topic.

Ştiu şi eu de un asistent univ. psihiatru care s-a lăsat de psihiatrie, ca să conducă o clinică privată de succes. O fi acelaşi. Am avut ocazia să beau o sticlă de vin bisericesc cu el, acum vreo 3 ani, când era activ. Ne-a zis că o să se lase, pentru că a învăţase din psihiatrie singurul lucru care merita: contactul uman. La momentul respectiv, am fost destul de revoltat: cum, contactul uman? Ce e aia? Şi cum rămâne cu "ajutatul oamenilor"? Mai târziu am înţeles că uneori ajuţi enorm doar dacă asculţi, fără prejudecăţi şi cu bună credinţă, ce are să-ţi zică omul ăla, şi încerci să înveţi ceva de la el. Te ajuţi şi pe tine. Nu ştiu dacă doctorul cu pricina îşi dădea seama, dar emisese o consideraţie profund antipsihiatrică, pe care am ţinut-o minte. Este şi un concept al psihologiei umaniste- Oricum, nu e uşor şi extraordinar de puţini dintre noi sunt cei în stare să îndeplinească ambele condiţii: ascultatul şi buna credinţă necondinţionată.

mira11

Postby mira11 » Tue Feb 03, 2009 10:16 pm

vlad stroescu wrote:Mersi de off topic.

Mai târziu am înţeles că uneori ajuţi enorm doar dacă asculţi, fără prejudecăţi şi cu bună credinţă, ce are să-ţi zică omul ăla, şi încerci să înveţi ceva de la el. Te ajuţi şi pe tine. .

E vorba aici de o practica aproape absenta pe acest forum. Ne comportam ca si cand n-ar trebui sa intre pe forum nici un medic dansator de salsa, ortodox, pocait, ateu, budist, adept al homeopatiei sau nu.
La teorie suntem buni, practica ne omoara... .

ssss
elder
elder

Postby ssss » Tue Feb 03, 2009 10:24 pm

La prima vedere sah-mat.

In realitate, Vlad vorbea de relatia medic-pacient, cred eu. Daca asta era un fel de aluzie pentru el, atunci eu tac.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Feb 03, 2009 10:42 pm

Mira11, într-adevăr, vorbeam despre relaţia medic-pacient. Dacă aş avea "unconditional positive regard" pentru întreaga omenire, aş fi un fel de sfânt :D
Discuţia despre forum e cu totul alta, sunt dispus să o punem pe tapet, în alt topic, dacă vrei.

mira11

Postby mira11 » Tue Feb 03, 2009 11:06 pm

Tu poti avea o atitudine la spital si alta in general? Eu nu pot.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Feb 03, 2009 11:30 pm

Îmi pare rău, dar nu te cred. Relaţia medic-pacient are totuşi nişte particularităţi. Te porţi cu pacienţii la fel cum te porţi cu soţul, mama, tata, prietenii? Scoţi pacienţii la o bere? Îi bombăni că nu îţi acordă suficientă atenţie? Mă îndoiesc.

Ca să revenim on-topic, una dintre chestiile care m-a surprins la psihiatrie, la început, e imposibilitatea de a ajuta, profesional, o persoană apropiată. Apoi mi-am dat seama, pe pielea mea, că, în măsura în care cunoşti personal pe cineva, relaţia terapeutică se îngreunează exponenţial. În primul rând, îmi pierd obiectivitatea. În al doilea, pacientul nu mai este aşa de dispus să-ţi facă confindenţe (care uneori trebuie să fie extrem de intime). Îmi imaginez că e valabil şi pentru alte specialităţi. Nu cred că chirurgul operează la maximă eficacitate dacă se gândeşte la sentimentele şi viaţa şi proiectele de viitor ale omului de pe masă.

mira11

Postby mira11 » Wed Feb 04, 2009 1:04 am

vlad stroescu wrote:Îmi pare rău, dar nu te cred. Relaţia medic-pacient are totuşi nişte particularităţi. Te porţi cu pacienţii la fel cum te porţi cu soţul, mama, tata, prietenii? Scoţi pacienţii la o bere? Îi bombăni că nu îţi acordă suficientă atenţie? Mă îndoiesc.
.

Ii sfatuiesc legat de boala asa cum i-as sfatui si pe cei in famile. Pe cei din familie nu-i scot la o bere si nu-i bomban. Am sa incerc sa-i scot la o bere si sa-i bomban. Asta ca sa fiu mai familiara :lol: .

Revenind la topic, tu ce-i invatat despre contactul uman in 4 ani de psihi.? Ca de ascultat stiam si eu ca tre sa-i asculti serios si cu deschidere pt pb lor, nu de la psihi, ci dintr-o carte "Arta conversatiei Tongue Fu". Si pana la urma e de bun simt sa-i asculti. Ce-a invatat despre contactul uman de la psihi profu descris mai sus?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Feb 04, 2009 2:39 pm

mira11 wrote:Pe cei din familie nu-i scot la o bere si nu-i bomban.
Inseamna ca nu esti casatorita, clar. :lol:

vlad stroescu wrote:Apoi mi-am dat seama, pe pielea mea, că, în măsura în care cunoşti personal pe cineva, relaţia terapeutică se îngreunează exponenţial.
Se ingreuneaza si cand e vorba de alte specialitati, desi probabil ca mai putin. Si probabil ca depinde mult de tipul de om. Tata, care e usor inclinat spre ipohondrie, imi cere adesea sfatul. Socrul meu insa incepe sa faca glume si sa se eschiveze atunci cand vine vorba de mers la medic sau chiar de luat medicamente sau de masurat tensiunea.
Tocmai pentru ca de obicei cu un pacient ai o relatie profesionala, diferita, cred ca se ingreuneaza actul medical atunci cand e "aplicat" asupra unei persoane cu care ai o relatie personala.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Feb 04, 2009 4:09 pm

Mira11: eu nu am afirmat vreodată că psihiatria ar fi o ştiinţă secretă - totul ţine de bun simţ.

danhia
elite
elite

Postby danhia » Thu Feb 05, 2009 7:31 pm

hehe. azi am avut o prezentare de la un ortoped. asa zicea si el, ca ortopedia e de bun simt!!!
or fi specialitati inrudite?
Red Apple

mira11

Postby mira11 » Thu Feb 05, 2009 8:07 pm

Mai o chestie: asa cum lumea nu accepta un nutritionist obez, asa nu accepta un psihiatru nervos, betiv, neechilibrat psihic. Cum sa aiba grija de altii cand el nu se poate controla?

ssss
elder
elder

Postby ssss » Thu Feb 05, 2009 8:32 pm

Ba, un betiv adevarat se controleaza. Aici e arta. E o chestie de ritm. Nutritionistii obezi sunt, intr-adevar ridicoli. Desi se incearca cu disperare sa se dea vina pe gene.

oliver

Postby oliver » Mon Mar 23, 2009 10:58 pm

Am scris o carte despre Dumnezeu si incercind sa fac religie am intrat intr-un puternic conflict cu psihiatria. Am decis sa fac Greva Foamei in fata spitalului de psihiatrie pentru a protesta impotriva Psihiatriei. M-au internat fortat la gratii imediat ce am inceput sa fac Greva Foamei.

Seara mi-au pus in palma 4 pastile. Le-am pus in gura si am inghitit apa. M-au pus sa deschid gura si au vazut toate cele 4 pastile subt limba. Mi-au cerut sa le inghit. Le-am scos din gura si le-am pus pe masa refuzind sa le iau. M-au amenintat ca daca nu le iau vor aplica alte metode si ca nu voi mai iesi niciodata din spital.
Am rezistat 10 zile in Greva Foamei. Dpa 10 zile m-au brutalizat urit de tot infirmierii.

Pina in acea zi refuzasem in fiecare zi tratamentul cu pastile. Dar pe urma au venit niste gardieni solizi m-au trintit pe un pat si mi-au tinut capul stringindu-ma de gura cu brutalitate ca sa ma oblige sa deschid gura in vreme ce un asistent se straduia sa-mi bage pastilele pe git. Am reusit sa rezist si sa tin gura inchisa o vreme si vazind ca nu reusesc asa atunci m-au apucat de nas ca sa nu mai pot respira si sa fiu obligat sa deschid gura.
Am vazut odata pe net scena in care o fetita de 12 ani era violata de un barbat matur. Asa se procedeaza ca sa bagi ceva cu forta in gura cuiva il pocnesti il brutalizezi si daca tot se incapatineaza sa nu deschida gura il apuci de nas ca sa nu mai poata respira. Si dupa un timp intervine frica , omul cedeaza psihic si deschide gura , acceptind violul . E oribil sa-ti bage cineva cu forta ceva in gura cu atita violenta si brutalitate. Dupa ce mi-au bagat pastilele alea pe git in felul acesta m-am dus la baie si am incercat sa vomit. Nu puteam suporta ca am pilulele alea in stomac. Imi era groaza ca am pastilele alea in mine. Mi-am bagat degetele in git si am tusit de citeva ori dar n-am putut voma.
Am vorbit si cu doctorita care citise cartea mea. I-am zis :
- Doamna doctor , eu nu ma cred nebun si de aceea refuz tratamentul.
- Pai da nici un nebun nu se crede nebun ...
- Nu va suparati ... Dumneavoastra va credeti nebuna ?
- Nu.
- Pai vedeti ? Daca nici un nebun nu-si da seama ca-i nebun , de unde puteti sti ca nu sinteti si dumnevoastra nebuna ?
- Daca mi-ar spune un specialist ca am o problema , atunci eu as accepta ca am o problema .

Ei , uite ca nu unul ci o gramada de specialisti declara ca psihiatrii au probleme. Mai exact se pare ca majoritatea medicilor psihologi ii declara pe psihiatri nebuni. Raspunsul psihiatrilor e ca psihologii sint nebuni.

psihologul la care am fost recent mi-a zis ca doctorii psihiatri de la Socola au o problema din cauza deformatiei profesionale , au stat asa de mult intre nebuni icit au pierdut contactul cu realitatea si nu mai deosebesc omul bolnav de omul sanatos.

Deci iata destui specialisti oficiali care spun ca psihiatrii de la Socola au probleme de sanatate mintala.
Desigur doctorii psihiatri la rindu lor mi-au zis ca psihologu ala e doar un sarlatan nu e vazut ca un doctor bun . Ma mir ca nu l-au acuzat si pe acela de nebunie.

Pe mine m-au declarat sanatos psihic doar medicii cu care am discutat vreme indelungata citeva zeci de ore si care citisera mult din cartea mea. Singurul dintre psihologi care m-a acuzat ca as fi bolnav e doar acela de la Socola cu care nu am putut discuta niciodata nimic fiindca eram internat adica incarcerat si sedat. In coditiile astea cu mintea ametita si sufletul chinuit nu pot discuta cu nimeni . Ma bilbiiam asa de tare vorbind cu psihologul de la Socola incit nu puteam lega nici o fraza . Nu puteam gindi suficient incit sa pot purta o conversatie serioasa. Pot vorbi normal cu un medic doar cind sint in libertate si cu creierul functional neametit cu injectii.

Iata ca orice doctor psihic cu care am discutat mai multa vreme m-a declarat sanatos psihic , declarind ca medicii de la Socola sint bolnavi. Lucru perfect adevarat caci nu e normal sa bagi un tratament in cineva cu forta atita vreme cit nu se justifica asa ceva. Asa ceva nu face parte din lumea normala . Numai acolo in lumea lor de dupa gratii se intimpla ororile astea sa ti se bage pastile pe git cu forta. Acolo dupa gratii psihiatrii si-au creat o lume a lor , rupta de realitate.

Intr-adeva unii pacienti ai psihiatriei au facut crime sint criminali si in cazul lor e perfect justificata detentia , e normal sa tii un criminal zeci de ani dupa gratii. Dar nu e normal sa te comporti ca si cum orice om care vine sa discute cu tine ar fi un criminal .

Exista la ora actuala in lume un intreg curent anti-psihiatric , o multime de carti critica psihiatria. Nu stiu unde am auzit pe un post de televiziune ca se incepuse stringerea de semnaturi impotriva legii tratamentului fortat si se adunasera citeva mii de semnaturi impotriva.

Deci iata ca desi mii de oameni spun ca psihiatrii au o problema si in plus toti psihologii care sint si ei medici psihici spun ca psihiatrii nu sint normali totusi psihiatrii se incapatineaza sa nu tina cont nici de parerile miilor de oameni si nici de parerile altor specialisti in medicina psihica. Psihiatrii se cred sanatosi fiindca ... nici un nebun nu-si da seama ca-i nebun.

Am obosit in lupta asta de unul singur. Eu degeaba scriu aice caci oricite argumente as aduce tot degeaba e. Oricit de destept as fi eu oricum nu citeste nimeni ce scriu eu. Eu sint singur si doctorii de la Socola sint o mafie intreaga. Nu ma pot pune cu ei de unul singur. Unde-s miile alea de oameni antipsihiatrci ? Daca miile alea de oameni ar fi fost impreuna cu mine realizam ceva. Dar asa ? De ce sint atit de singur si izolat de lume ? Pina si Nina care zice ca ma iubeste nici n-a vrut sa vina in vizita pe la mine la spital. Mi-as dori sa se termine odata cumva povestea asta. Dar nu se termina. Dumnezeu mi-a dat viata sa traiesc si inca nu vrea sa ma lase sa mor. Mai am de indurat o viata lunga si chinuitoare , in care vreau sau nu oricum voi lupta impotriva psihiatrilor fiindca altceva n-am mai bun de facut.

swiss
elite
elite

Postby swiss » Tue Mar 24, 2009 10:02 am

oliver wrote:
Deci iata ca desi mii de oameni spun ca psihiatrii au o problema si in plus toti psihologii care sint si ei medici psihici spun ca psihiatrii nu sint normali totusi psihiatrii se incapatineaza sa nu tina cont nici de parerile miilor de oameni si nici de parerile altor specialisti in medicina psihica. Psihiatrii se cred sanatosi fiindca ... nici un nebun nu-si da seama ca-i nebun.

Am obosit in lupta asta de unul singur. Eu degeaba scriu aice caci oricite argumente as aduce tot degeaba e. Oricit de destept as fi eu oricum nu citeste nimeni ce scriu eu. Eu sint singur si doctorii de la Socola sint o mafie intreaga. Nu ma pot pune cu ei de unul singur. Unde-s miile alea de oameni antipsihiatrci ? Daca miile alea de oameni ar fi fost impreuna cu mine realizam ceva. Dar asa ? De ce sint atit de singur si izolat de lume ? Pina si Nina care zice ca ma iubeste nici n-a vrut sa vina in vizita pe la mine la spital. Mi-as dori sa se termine odata cumva povestea asta. Dar nu se termina. Dumnezeu mi-a dat viata sa traiesc si inca nu vrea sa ma lase sa mor. Mai am de indurat o viata lunga si chinuitoare , in care vreau sau nu oricum voi lupta impotriva psihiatrilor fiindca altceva n-am mai bun de facut.

Da de ce generalizezi aici...nu toti psihiatri se cred sa sanatosi, cum nu toti psihiatri sunt nebuni...

O intrebare, cum putem face si noi rost de cartea aia a dumitale, sa ne facem o impresie despre ce vrei sa zici?

ColapsA
junior
junior

Postby ColapsA » Tue Mar 24, 2009 1:40 pm

Oliver este cunoscut cu schizo.
Si nu stiu daca chiar vrei cartea lui. Are multe volume, e f interesanta, dar are un stil ciudat de a lega ideile.
“Never interrupt your enemy when he is making a mistake.” Napoleon Bonaparte

alexlucinescu
newbie
newbie

Postby alexlucinescu » Tue Mar 24, 2009 4:37 pm

Salut,

Vreau sa dau admitera anul acesta la MG. Ce vreau sa stiu este daca vreau sa urmez Psihiatria trebuie inainte sa trec prin toate acele materii pe care le-am vazut pe pag universitatii sau din anul I pana la final sunt cursuri specializate? Unde pot gasi programa pentru anul 2009-2010?

Va multumesc

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Mar 24, 2009 5:40 pm

Alex, Facultatea de Medicină e aceeaşi pentru toată lumea, fie că vrei să te faci chirurg, psihiatru, medic de laborator, etc. Ceea ce tu numeşti "cursuri specializate" ar fi de fapt rezidenţiatul, adică următorii 5 ani după facultate, când te specializezi în ramura aleasă. Desigur, nimeni nu te împiedică, în timpul facultăţii, să te interesezi suplimentar de psihiatrie, de ex. să faci la psihiatrie practica de vară, să citeşti mai multă psihiatrie (toată psihiatria din facultate se rezumă la o singură lună, în anul 6, de la care toată lumea chiuleşte, de obicei), să frecventezi prezentările de caz de la Spitalul Obregia, etc.
Succes.

swiss
elite
elite

Postby swiss » Tue Mar 24, 2009 10:53 pm

vlad stroescu wrote:Alex, Facultatea de Medicină e aceeaşi pentru toată lumea, fie că vrei să te faci chirurg, psihiatru, medic de laborator, etc. Ceea ce tu numeşti "cursuri specializate" ar fi de fapt rezidenţiatul, adică următorii 5 ani după facultate, când te specializezi în ramura aleasă. Desigur, nimeni nu te împiedică, în timpul facultăţii, să te interesezi suplimentar de psihiatrie, de ex. să faci la psihiatrie practica de vară, să citeşti mai multă psihiatrie (toată psihiatria din facultate se rezumă la o singură lună, în anul 6, de la care toată lumea chiuleşte, de obicei), să frecventezi prezentările de caz de la Spitalul Obregia, etc.
Succes.

Sau poti sa faci facultatea de Psihologie(3 ani), si apoi mai faci 3 ani de medicina, dar esti obligat apoi sa faci rezidentiatul in psihiatrie.

alexlucinescu
newbie
newbie

Postby alexlucinescu » Wed Mar 25, 2009 11:55 am

Salutare,

multumesc ptr raspunsuri. Holliday spunea ceva de 3 ani psihologie si apoi alti 3 medicina si rezidentiat. Poti sa-mi detaliezi, te rog? Adica eu fac 3 ani la psiho si dupa dau alta admitere la medicina si fac alti 3 - cum? se echivaleaza anumite examene sau care este procedura? Va multumesc

alexlucinescu
newbie
newbie

Postby alexlucinescu » Wed Mar 25, 2009 1:44 pm

salutare,

si mai am o nelamurire. Daca fac psihologie dupa master ma pot inscrie intr-un program doctoral la medicina sau este "rezervat" doar celor care au terminat efectiv fac. de medicina? Si va intreb asta deoarece am vazut ca apare si o catedra de psihologie medicala - condusa de prof. Iamandescu - prof. care este conducator de doctorat.

Deci cum stau lucrurile? Va multumesc inca o data.

danhia
elite
elite

Postby danhia » Wed Mar 25, 2009 5:05 pm

holliday wrote:
Sau poti sa faci facultatea de Psihologie(3 ani), si apoi mai faci 3 ani de medicina, dar esti obligat apoi sa faci rezidentiatul in psihiatrie.

si cam care 3 ani de medicina ar tb sa-i faca? ultimii 3? primii 3? si dc ii face ii da la sfarsit diploma de dr? ca altfel nu vaz cum se poate inscrie in rezi.fie el si de psihiatrie.sau are atasata acolo o tidula care zice ca dl ''dr'' nu poate aplica decat pt psihiatrie??
stiu ca stoma echivaleaza med. si invers. dc e o lege clara, vrei sa ne-o spui si noua?
Red Apple

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Mar 25, 2009 6:08 pm

holliday wrote:Sau poti sa faci facultatea de Psihologie(3 ani), si apoi mai faci 3 ani de medicina, dar esti obligat apoi sa faci rezidentiatul in psihiatrie.

N-am auzit în viaţa mea de aşa ceva.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Mar 25, 2009 6:10 pm

alexlucinescu wrote:salutare,

si mai am o nelamurire. Daca fac psihologie dupa master ma pot inscrie intr-un program doctoral la medicina sau este "rezervat" doar celor care au terminat efectiv fac. de medicina? Si va intreb asta deoarece am vazut ca apare si o catedra de psihologie medicala - condusa de prof. Iamandescu - prof. care este conducator de doctorat.

Deci cum stau lucrurile? Va multumesc inca o data.

Nu ştiu exact. Dar pot să-ţi spun că doctoratul în facultatea de medicină de la Bucureşti, hm, hm, cum să spun eu ca să fiu mai delicat, hm, hm... Mai bine îl faci în altă parte :D

Return to “Discutii pe bune”