Un Si bemol, maestre!

coltzul cu dileme
LoS
senior
senior

Un Si bemol, maestre!

Postby LoS » Tue Sep 16, 2003 4:26 pm

nu stiu daca voi doriti asa ceva, insa eu am considerat ca ar fi binevenita o sectiune unde se poate discuta despre muzica - orice fel de muzica. in viziunea mea in acest topic puteti posta fragmente relevante din playlist-ul vostru actual (cu riscul de a creste traficul in retelele p2p ;)), pareri despre anumite formatii, stiluri de muzica, stiri, etc.

si ca orice deschizator de topic, fac eu primul pas. la momentul actual imi relaxez celulele cenusii cu:

pink floyd - division bell, final cut, dark side of the moon
bob dylan
beatles
nicu alifantis

--
"and if I show you my dark side
will you still hold me tonight"
--
N/A

H de H
senior
senior

Postby H de H » Tue Sep 16, 2003 4:41 pm

exact in secunda asta ascult si eu alifantis.... :lol: :lol:

cu detalii despre preferintzele mele muzicale ceva mai tarziu...
si da, de mult ma gandeam la un asemenea topic.bravo LoS!
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

eugen
Site Admin

Postby eugen » Tue Sep 16, 2003 5:03 pm

los, ma bucur ca-ti place ce-ti place..
playlist-ul meu e aici :D :

LoS
senior
senior

Postby LoS » Tue Sep 16, 2003 7:33 pm

eugene, cu zestrea asta (si cu legea 200) te-as cere de nevasta mai! daca stii sa faci si mincare... lasind gluma la o parte... wow! king crimson, cesario evora... asta ca sa fiu foarte scurt!

insa, spre deosebire de tine, eu o sa ma las descoperit incet-incet, pastrez suspansul ;).
va recomand Yonderboi (ungurul asta creeaza o atmosfera absolut onirica, nu stiu de ce imi aduce aminte de poezia 'calin, file din poveste' sau 'lacul lebedelor') si un stil de muzica pe care l-am descoperit in doua filme (ma repet, dar asta e: "next stop wonderland" si "woman on top"). stilul de muzica de care vorbeam este bossa nova, un fel de jazz latin, foarte cald, foarte "touchy"

ma gindesc citeodata cu amuzament ca ar trebui sa pun materia de rezidentiat pe muzica, caci cu siguranta as invata versurile :)

--
"so close your eyes, for that's a lovely way to be
aware of things your heart alone was meant to see
the fundamental loneliness goes whenever two can dream a dream
together"
--
N/A

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Tue Sep 16, 2003 8:12 pm

ascultam mai frecvent pe vremuri (ca de curand m-am jucat cu partitiile si am pierdut cam toata muzica): tori amos, ceva bjork, bob dylan, nicu alifantis, queen (prima mea "iubire"), nat king cole, muzica din twin peaks si amelie, clasica si ... ma mai gandesc.

diana16
junior
junior

Postby diana16 » Wed Sep 17, 2003 12:40 am

Cei care au scris anterior nu mi-au lasat multe de adaugat, dar asta e bine - cel putin pana acum, descoperim ca muzica ne apropie :)

Ce mai ascult eu? - Cirque du Soleil ( Alegria, La Nouba, Quidam, Dralion ), I Muvrini, imi place modul in care cei de la Flying Pickets ( Blue money, Warnings )au adaptat melodii celebre, ascult Ismael Lo,...imi vin multe deodata, dar mai pastrez si pentru mai tarziu...

Cat despre filme a caror coloana sonora inseamna ceva pentru mine si m-a impresionat, amintesc " Pianul ", " Misiunea " si " Trei culori: Albastru, Alb, Rosu "...maine, cand ma voi intoarce sa ascult muzica, voi continua lista...
Veritas vos liberabit...

sl0bizz
elder
elder

Postby sl0bizz » Wed Sep 17, 2003 7:09 am

De citeva zile ma uit pe net dupa "mainstream", personajele alea odioase care nu pot fi clasificate si care vind pentru tot felul de oameni, care mor miliardari, batrini si nefericiti: George Michael, Madonna, Take That, Sade, Mariah Carey. Sint mult mai greu de gasit albume pe dc++ comparind, de exemplu, cu Metallica.
MC are o voce deosebita, e cam singura care isi merita banii.
La preferinte e mult mai complicat decit pare: am citeva sute de cd-uri cu mp3, de regula albume sau discografii complete, nu am timpul sa le ascult.
Imi plac prea multi ca sa fie loc sa ii mentionez aici.
Sa dau stilurile macar: metalul (gothice, depresive, thrash-ul anilor 1980, new wave of british heavy metal, clasicii aia de au inventat metalul), rockerii care au stiut sa faca bani (Doors, Led Zep, Santana ala de demult) - aia care nu au fost comerciali nu m-au prins (sa zicem, Hendrix), hip-hop-ul necomercial (si Eminem, care e comercial), eurodance-ul vremurilor de liceu (2 unlimited si verzele alea de culture beat etc. sint foarte distractive ascultate acum), pop-ul britanic (de la Eurythmics la Robbie W - ala de cinta, nu ala de joaca- si Mel C), mai putin cel american (MC de mai sus), neclasificabili cu basul tare ca Prodigy/Chemical Bros/Fat Boy Slim, ambientale (adica aia de ii asculti ca sa nu asculti, ca sa poti invata - Dead Can Dance sau Jarre sau kraftwerk samd), muzica latino (nu din aia, necredinciosilor, ci Buena Vista Intl si Compay Segundo si Amalia Rodriguez si Cesaria, care e un Adi copil minune al insulelor lor). Cam atitea imi vin. Unele sint cam corny, stiu.
Am o prejudecata cu muzica romaneasca, mai ales aia care combina clonatul formulelor occidentale de acum citiva ani cu concuratul la Mamaia (sclavii lui Duta, incl Animal X si cei ai lui Costi samd). Rockul romanesc, ca si in lume, s-a cam infundat. Parazitii sint "marfa", ca sa nu mai zic ca am citit interviu cu ei in Dilema. Versurile romanesti nu sint cu mult mai idioate decit cele ale, sa zicem, Spice Girls, doar ca am trait mult in vremurile alea cind fetele de 16 ani nu ziceau pe scena Cercopitecului de Aur: "iubeste-ma, zapaceste-ma, saruta-ma" si nu ma voi adapta niciodata.
Antipatizez comercialul, tragerile de timp repetate (adica sa zica refrene mai lungi decit imnul Romaniei si la sfirsit sa il zica de vreo 3 ori cu fade), americanii in general, parodiile menite sa faca bani (alea care se vind, se vind pentru ca originalul a facut un efort si a scris o meodie buna). Mi-e greu sa gasesc o logica in faptul ca antipatizez vocea lui Joplin, dar imi place cea a lui Phil Anselmo de la Pantera.
Recomandari:
Type O Negative - Bloody Kisses
Paradise Lost - Icon, Draconian Times
Amorphis - Tales from thousand lakes
Manowar - The triumph of steel
Elend - Lecons de tenebres
Crematory - Illusions
Tiamat - Wildhoney, Clouds (+1 pentru Eugen)
Ascultind albumele astea, ajungeti sigur metalari (si faceti crime, ii stiu eu pe astia). Am pus numai metal, pentru ca la altfel de muzica ati scris voi destul si pentru ca la asta ma pricep. Multi ani am ascultat numai metal, pina am realizat ca ingustarea orizontului se cheama schilodire, vorba lui Noica.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

H de H
senior
senior

Postby H de H » Wed Sep 17, 2003 1:33 pm

LoS wrote:eugene, cu zestrea asta (si cu legea 200) te-as cere de nevasta mai! daca stii sa faci si mincare...

nu dispera LoS! :D
playlist-ul lui eugen e si al meu...cu mici scapari din motive de spatiu pe hard sau de timp...so, poti si fara legea 200.eh, e adevarat ca eu nu stiu sa gatesc si is maritata, dar....

LoS wrote:ma gindesc citeodata cu amuzament ca ar trebui sa pun materia de rezidentiat pe muzica, caci cu siguranta as invata versurile :)

si aici sunt de acord cu tine.eu ma gandeam sa o puna in documentare VH1 ca in mod cert as retine tot... :D

acum, in pauzele de invatat imi pun pana la refuz radiohead, k's choice, coldplay si U2.iar alifantis imi merge la suflet oricand oricum...in ultimul timp refuz sa ascult altceva, se vede treaba...poate ca astea le simt mai aproape de starea mea, nu stiu...
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Sep 17, 2003 2:29 pm

Ghici despre ce o sa scriu aici? Cei mai batrâni dintre voi poate isi mai amintesc de forumul vechi si de topicul "Medicina si muzica", al carui fondator eram eu, pe atunci un tanar student la medicina...
Bineinteles ca o sa scriu despre Johann Sebastian Bach. N-o sa va zic din nou muzica mai buna ca a lui nu poate sa existe si nici nu va exista, deci nu are rost sa ascultati altceva:). Mai bine sa va intreb daca sunteti constienti in ce masura s-a infiltrat Bach in "muzica" de toate zilele. De exemplu, "Whiter shade of pale" e pe o tema de Bach, la fel si Bouree a celor de la JethroTull, sau o buna parte din muzica celor de la Emerson, Lake & Palmer, si Yes. De Enio Morricone ce sa mai zic, absolut toata muzica lui e un omagiu adus lui Bach, iar jazzul in general, de orice tip, musteste de contrapunt in genul lui. De altfel, in secret, il consider pe Bach inventatorul jazzului, ajunge sa ascultati Arta Fugii in general si in special al doilea contrapunct...
In general, ascult muzica mare (prost denumita de unii "clasica"), cu cateva exceptii: nu prea ii inghit pe Rachmaninov (mai ales concertul 2 pt pian ma cam face sa vomit), Sibelius, toata opera italiana pe care o detest cu sinceritate (mai putin Monteverdi), Ceaicovski (cu el sunt inca in dubiu).

In ultima vreme devin din ce in ce mai pasionat de Enescu. Vad ca nimeni nu zice nimic de festival. A vazut cineva ceva din el? Mie mi se pare programul de anul asta mult mai slab decat acum 2 ani (si aud ca Ioan Hollender imi impartaseste parerea :) ). Daca acum doi ani am avut revelatia ca muzica lui Enescu e mult mai profunda si de departe superioara celei a lui Arnold Schonberg (cu care strainii il compara adesea), anul asta sunt asa de entuziasmat incat imi vine sa il egalez cu Mahler.

Din muzica neclasica, hm, favoritul meu e Charlie Parker si in urma lui toti adeptii stilului be-bop. De curand i-am descoperit pe Joao Gilberto, Tom Jobim, Elis Regina, bossanova in general. Mi se pare o muzica mult mai subtila, delicata in stranietatea ei decat mai populara Cesaria Evora, desi ea canta alt gen de muzica si nu prea stiu de ce i-am bagat in aceeasi oala, doar fiindca e tot in portugheza...

Etc...
Expect the bayonet

jan_in
junior
junior

Postby jan_in » Wed Sep 17, 2003 3:07 pm

Dupa interventia lui Vlad presimt ca topicul va deveni un dialog intre el si Victor :)
Nu aminteste nimeni de Lake of tears, Anathema, Ch Aznavour, M. Raducanu, Aria, teme traditionale( dif tari) prelucrate...rau le'am amestecat
Am ascultat de curand un recital de Jazz - preluare flaut dupa Jethro Tall.. :cry:
Last edited by jan_in on Thu Sep 18, 2003 11:05 am, edited 1 time in total.

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Wed Sep 17, 2003 3:30 pm

Mey Vlade, mie tot imi place Concertul nr 2 pt pian si orchestra al lui Rahmaninov. Si ca un facut, e pe acelasi CD cu Concertul nr 1 pt pian si orchestra al lui Ceaikovski :twisted: (ambele in interpretarea lui Sviatoslav Richter).

magdutz
elder
elder

Postby magdutz » Wed Sep 17, 2003 5:34 pm

IRIS, mult IRIS, Creedence..., Doors, Jimi Hendrix, Rolling Stones, phoenix, Colibri, Alifantis, Ducu Bertzi.

sl0bizz
elder
elder

Postby sl0bizz » Wed Sep 17, 2003 6:48 pm

vlad stroescu wrote:N-o sa va zic din nou muzica mai buna ca a lui nu poate sa existe si nici nu va exista, deci nu are rost sa ascultati altceva:).

Asta e cu totul altceva...nu poti compara muzica secolului trecut cu muzica secolelor dinainte, e necinstit. Aia aveau 40 de instrumente si numai unul dintre ele (pianul, orga, vioara) intrec in complexitate toate aparatele de sunet de pe linga Britney.
Cine ma vede pe dc++ stie ca am doua directoare: music si real music. Iti dai seama ce si cum.
As vrea sa te vad cum iti faci nunta cu Bach sau chiar un chef de ziua ta, cum ii acoperi pe vecinii tai care dau muzica tare astfel incit sa nu suferi de cacofonie acuta. Sint foarte multe situatii in care muzica sec. 20 e necesara.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

LoS
senior
senior

Postby LoS » Wed Sep 17, 2003 11:15 pm

chiar eram curios cind va fi adusa in discutie si (indraznesc eu ;)) muzica clasica. desi ascult cu placere unele secvente muzicale sau compozitori, o fac rar, probabil datorita faptului ca imi lipseste rabdarea (a se citi 'maturitatea' :P). drept pentru care ma voi multumi sa fiu voyeur la o asemenea discutie.

revenind. citeva lucruri care imi zboara prin creier acum:
muzica denumita generic 60's, 70's, evergreen, etc. simplutza si dragutza.
pop: george michael, elton john si ca sa termin cu legea 200: prince, rem, robbie williams.
+patsy cline, dolly parton care, de altfel, au influentat destul de mult popul anilor '90

madonna... hmm... intotdeauna am zis ca daca michael jackson se prindea ca publicitatea negativa ramine totusi publicitate era mult mai departe. omu' s-a gindit sa o foloseasca mult prea tirziu. si pe copii!?:? in schimb madonna a profitat si o sa mai tot profite de asta. n-am vazut vma, dar saruturile celor 3 au fost supermediatizate incit consider ca showbizul a ajuns un mare bordel :(

dar sa termin intr-o nota vesela... imi place foarte mult muzica de craciun americana. mai mult decit cea romaneasca pentru ca in general este mai vesela. asa ca daca ati intilnit un nebun asta-vara care asculta white christmas pe canicula...

--
"I'm dreaming of a white Christmas
just like the ones I used to know"
--

jan_in
junior
junior

Postby jan_in » Thu Sep 18, 2003 3:56 pm

LoS wrote: muzica clasica. desi ascult cu placere unele secvente muzicale sau compozitori, o fac rar, probabil datorita faptului ca imi lipseste rabdarea (a se citi 'maturitatea' :P)..

E vorba mai degraba de o maturitate a sensibilitatii specifice muzicii...nici o intentie sa te critic, din contra incercam sa gasesc "cheia" misterului muzicii...care se poate asculta in diferite feluri: ca o succesiune de sunete, ca o poveste, cu spirit analitic...probabil idealul e imbinarea.
Insa filosofia asta e offtopic presupun

Iar despre X-mas: Jingle bells, Batman smells.. :wink:

LoS
senior
senior

Postby LoS » Thu Sep 18, 2003 10:33 pm

jan_in wrote:nici o intentie sa te critic, din contra incercam sa gasesc "cheia" misterului muzicii...care se poate asculta in diferite feluri: ca o succesiune de sunete, ca o poveste, cu spirit analitic...probabil idealul e imbinarea.

nu ma supar, chiar apreciez criticile. ai uitat ceva: sentimentele/senzatiile care ti le evoca. mie mi se par cele mai importante. si sincer... nu mi se pare offtopic, intra la "etc." :D
N/A

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Sep 19, 2003 7:43 am

sl0bizz wrote: As vrea sa te vad cum iti faci nunta cu Bach sau chiar un chef de ziua ta, cum ii acoperi pe vecinii tai care dau muzica tare astfel incit sa nu suferi de cacofonie acuta. Sint foarte multe situatii in care muzica sec. 20 e necesara.

Sigur ca nu mi-as face nunta cu Bach. Macar pentru faptul ca ar fi dezonorant pentru Bach. E ca si cum as folosi vinul de Bordeaux la garagara :) Dar nici nunta cu taraf nu mi-as face, am mers la cateva nunti din astea si mi-au dat soc cacofonic cu insuficienta cerebrala acuta :) Desi e un cu totul alt subiect, cred ca as fugi si n-as face nici un bairam dezgustator:)
Dar cand spui ca "sunt multe situatii in care muzica sec. XX e necesara, intri intr-un cu totul alt capitol: al utilitatii muzicii. Iar muzica cea mai buna n-are nici o alta utilitate decat de a fi ascultata. In momentul in care atasezi "foloase": dansul, betia, ambientul, mesajul social sau politic, valoarea muzicii per-se scade, dupa mine. Dupa mesajul parnasienilor: tot ceea ce frumos e inutil, si tot ceea ce e util e neaparat urât.
De asemenea, marea muzica a continuat sa existe si in sec XX, nu a disparut inlocuita de Britney Spears sau de pop, rock, etc. Doar ca i s-a diminuat publicul. Lasandu-i la o parte pe Boulez, Stockhausen, Berio (recent decedat), toata lumea deja a auzit de Iannis Xenakis. SI mai e si Jazzul, domnilor!

Victoras, am auzit ca foarte curand Jethro Tull scoate un album cu piese NOI! Ce poti comenta referitor la acest zvon?
Expect the bayonet

victor
elder
elder

Postby victor » Fri Sep 19, 2003 11:58 am

da da da da... "reteaua" de-abia asteapta :o) Dupa ultimul remake "living with the past" e timpul pt ceva mai mult de la Jethro Tull - de la "the little flower girl" nu prea am mai recunoscut the "old" Ian. se zvoneste ca ar fi ceva mai jazzy decat de obicei, dar eu unul nu prea ma astept la schimbari prea mari de stil.

iar despre muzica... la cat de utilitarian am devenit in comunicarea pe forum, e o schimbare tocma' buna :D

Aproape ca nu reusesc sa mai ascult decat prea putina muzica fata de cat as vrea - si ascult cam ce apuc sa cred ca imi place si mi-ar placea cel mai mult. si ca un amator - putin jazz, pe ghicite si recomandate/auzite. Si ce am reusit sa pastrez de-a lungul anilor din tot felul de nume care m-au entuziasmat. Dupa ani de plimbari prin tot felul de stiluri acum mai adaug la fiecare 'directie' cate ceva nou - din cand in cand.

La sirul mai "gothic" de pink floyd, tiamat, my dying bride (the angel and the dark river - ce vremuri...), the third and the mortal, lacrimosa, the gathering, lake of tears [... am niste prieteni care jucau fazan cu nume de trupe de rock, cred ca atatatea am ascultat incat as putea sa continui mult si bine cu trupe favorite - de fapt la fiecare e un subset de piese la care revin, uneori albume]- ultima supriza a fost Antimatter, primul album "Saviour". Al doilea e mediocru si il copiaza pe primul, dar primul e ... foarte frumos. Ma mai dau in vant dupa porthishead, massive attack - si antimatter e o combinatie intre gothic si ei... e un proiect inceput de (nu mai sunt asa de analitic in directia asta) - parca chitaristul de la Anathema.

"Folosesc" uneori si cateva nume mai tari - de fapt cateva piese din "creatia" lor: dream theatre, Moonspell ("Irreligious" e un album deosebit :D )- sau Dimmu Borgir, Borknagar, Arcturus - sunt extraordinare pentru "demaraj" - uneori aproape ca folosesc pe post de ceas desteptator muzica asta- apropos de muzica "utila".

Dar... cu "clasica" nu cred ca se poate compara nimic: este atata finete, inutilitate :), invitatie la transcendenta, rastiune, simtire - in ea - incat nu pot sa fiu tot timpul pregatit sa-i fac fata. Ultimele mele incatari dincolo de vorbe sunt Part Arvo (compozitor estonian contemporan) si - extrema cealalta- Zelenka - un compozitor ceh pe care si Bach l-a analizat si apreciat. Vanez acum Taverner si Pavel Chesnokov.

Cealalta directie in care "caut" muzica e mai de "joaca" - jazz, mai specific flute jazz: cu jale de ani de zile caut Robert Dick (http://www.robertdick.net) - si pana la urma voi sfarsi cumparand de dincolo cu comanda speciala. E avangarda :) Aici sunt de mai mare dragul Hubert Laws, Roland Kirk (ala care a facut title trackul pentru "The spy who shagged me :D" ), Herbie Mann, JP Rampal etc. Jethro Tull e in categoria proprie :)

dar despre muzica se poate vorbiiiiiiiiiiiiiiiiii... de sa ne tiuie urechile :) ma opresc repede repede... cine schimba gama? :D

ps. de ce tocmai Si bemol? citisem pe undeva ca (dpv programatic) e gama cea mai potrivita pentru muzica care incurajeaza porniri sinucigase :D Tchaikosky era fan Si bemol.

pps. fest Enescu de acum doi ani nici nu se compara cu asta... atunci a venit Penderecki himself :D dar in alt post despre enescu...
Last edited by victor on Sat Nov 15, 2003 12:40 pm, edited 1 time in total.

LoS
senior
senior

Postby LoS » Fri Sep 19, 2003 10:00 pm

victor wrote:de ce tocmai Si bemol? citisem pe undeva ca (dpv programatic) e gama cea mai potrivita pentru muzica care incurajeaza porniri sinucigase (parca oxford history of music). Tchaikosky era fan Si bemol.

pai eu sint (cu denumirea momentan, mai am pina sa demonstrez titlul) proaspat medic stomatolog. si stii ce se zice despre stomatologi, nu? ca e profesia cu cea mai mare rata de sinucideri (cel putin in state). asa ca... :D
nu cauta sensuri acolo unde nu exista, victore! dupa ce in copilarie si adolescenta am incercat sa reproduc muzica cu orice pret... (vioara, chitara, voce...) ei bine, am ajuns la o concluzie tragica: in materie de reprodus sunete cuvintul nulitate nu ma caracterizeaza! ma lauda de-a dreptul! asta nu ma opreste sa "vociferez" ori de cite ori am ocazia :P
oricum, sint curios cum au ajuns ei la concluzia ca si bemol incurajeaza tendintele. au facut un test pe oameni, cu statistici cu tot... ?!
N/A

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Sep 22, 2003 10:16 am

victor wrote:ps. de ce tocmai Si bemol? citisem pe undeva ca (dpv programatic) e gama cea mai potrivita pentru muzica care incurajeaza porniri sinucigase :D Tchaikosky era fan Si bemol.

Pot macar sa spun ce zice teoria muzicii despre aceasta problema.
1. Daca spunem Si bemol (cu majuscula), si nu si bemol, inseamna ca avem de-a face cu gama SI bemol major, care, fiind majora, ar trebui sa fie VESELA, deci ne-sinucigasa. O veche teorie valabila si azi, de pe vremea madrigalistilor (sec. 15), spune ca minorul e trist, majorul e vesel. Teorie insa prea veche: exista compozitii foarte triste intr-o gama majora, si vesele in una minora.

2. Imensa majoritate a oamenilor nu poate face diferenta intre o gama minora si alta, luate izolat. Sau intre doua game majore, luate separat. Adica Do, Re, La, Si bemol, e acelasi lucru pentru 99,999% din oameni, muzicieni sau ba, daca nu le asculta comparat. Pentru ca muzica nu se bazeaza pe note ci prin intervale (distanta sau comparatia dintre note).
Foarte rari sunt oamenii care se nasc cu ceea ce se numeste "ureche absoluta", adica recunosc notele si gamele luate izolat. Acesti oameni au o perceptie infinit mai bogata asupra muzicii decat marea masa, o perceptie pe care noi nu ne-o putem nici macar imagina. E o calitate innascuta, nu ti-o poti educa. Se pare ca Mussorgsky o avea, si poate si Cela Delavrancea. Oare si Ceaicovsky?
DAR...

3. Se pare ca restul oamenilor au si ei o foarte, foarte, foarte slaba discriminare intre notele izolate. Dar nu e dovedita, nu se stie daca nu e pur subiectivism. Mie, de exemplu mi se pare ca do minor e mai trista decat si minor. Dar nu e cumva pentru un anume cvartet beethovenian in do minor mi s-a parut plin de disperare, in timp ce Misa in si a lui Bach nu e deloc trista?

Ar fi foarte interesant daca fiziolgii ar experimenta si ar face studii legate de urechea absoluta. Trebuie sa fie niste studii experimentale, dar eu nu le-am gasit. Ar fi si o interesanta lucrare de diploma :)

Mai vreau sa mai zic doar ceva. Muzica europeana "clasica" are doar doua moduri: minorul trist si majorul vesel. Doar cu ele suntem educati. Va dati seama ca muzica clasica indiana are vreo 400 de moduri? Adica 400 de stari sufletesti pe care le poti induce ascultatorului. Muzica medievala avea 8 moduri, etc. Daca am reusi sa ne scoatem urechea din amorteala europeana, am castiga o avere in sentimente estetice... Ma intreb daca e posibil.
Nu inseamna ca muzica clasica europeana este saraca. Dimpotriva, toacmai de aici vine imensa ei bogatie: din faptul ca a reusit sa gaseasca infinite modalitati de expresie cu doar doua moduri.
Expect the bayonet

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Mon Sep 22, 2003 1:12 pm

Vazand ce a scris Vlad, imi aduc aminte de o controversa cu un absolvent de Conservator care sustinea ca adevarata muzica e cea preclasica, cea clasica fiind doar nenumarate repetitii (sau ceva asemanator). Eu nu am putut sa-i fac fata si sa-l contrazic cu argumente solide, caci cultura mea muzicala e foarte redusa (singurul argument pe care l-am avut fiind ca imi place cea clasica), dar sunt curios ce argumente ati putea aduce voi in sprijinul sau impotriva acestei idei.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Sep 23, 2003 9:15 am

Pfff, ce sa raspunzi la asa ceva... Au mai fost pareri de genul asta, cum ca muzica lui Mozart n-ar fi altceva decat game si arpegii...
Si mai vine si de la un student la Conservator. Inca o dovada ca invatarea profesiei de muzician nu iti aduce nici un ajutor in intelegerea muzicii dincolo de tehnica. Eu insumi am mai primit cateva astfel de dovezi.

Prin muzica clasica, in sensul restrans, care e folosit de muzicieni, se intelege muzica de la inceputul sec. 19, in speta: Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert in prima linie si o groaza de compozitorasi mai micuti in a doua (Ludvig Spohr, familia Stamitz, Ditters von Dittersdorf, etc, etc.)
Primul clasic a fost Carl Phillip Emmanuel Bach (exact, unul din fii lui Bach), cel care a inventat forma-sonata, fara de care muzica de dupa el si pana in zilele noastre ar fia aratat cu totul altfel.
Pai, hai sa privim aceste nume. Cum poate cineva sa fie atat de idiot incat sa afirme ca Beethoven e repetitiv? Sau Schubert???
Mozart, al carui geniu producea fara efort o muzica perfecta, poate primi o acuzatie din asta de la cei care nu l-au ascultat suficient.

Nu, sincer sa fiu, singura scuza a studentului respsctiv poate fi un gen de saturatie cu muzica tonala, aceeasi saturatie care a dus la dizolvarea ei (temporara!) pe la 1900 si la blamarea ei, din pur teribilism, pe la 1940 de catre elitele muzicale europene staliniste...Aceleasi elite care treptat au revenit asupra parerii lor. (Ma refer la Boulez si compania)

Eu unul n-as fi avut ce argumente profesioniste sa-i aduc acelui student, M-as fi limitat sa-i atraga atentia asupra superficialitatii lui care frizeaza imbecilitatea :twisted: Scuze, originaltup, daca era un prieten de-al tau :)
Expect the bayonet

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Tue Sep 23, 2003 9:29 am

nu era un prieten, s-a intamplat sa fim impreuna pe la Cheile Rasnovului :roll: Dar era destul de sigur pe ceea ce spune, si argumenta ceea ce spune. Asa, il admira pe Mozart pt inventivitate, chiar daca tot la clasica pe care o blama se incadra, avea ceva respect fata de Bach parca, in schimb il nega total pe Beethoven.
Ii admira pe Palestrina si compania, ca drept sa spun nu prea mai tin minte de cine zicea.
Pacat ca nu puteti avea o discutie face to face, cu mine drept spectator :twisted: ; mai tine concerte de chitara preclasica prin oras, poate o sa va intalniti.

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Sat Sep 27, 2003 9:04 am

bzzz, hai sa mai schimb si eu discutia (am un respect mare pentru muzica clasica, desi incultura mea in materie este desavarsita)
La mine in top se afla Dire Straits (vad ca nu a mai pomenit nimeni de ei), si Patricia Kaas (ca sa pomenesc numai doua nume).

Dar lista e lunga.

LoS
senior
senior

Postby LoS » Sat Sep 27, 2003 1:32 pm

tapirule, eu subscriu la dire straits :D. insa, multumita internetului astuia am melodiile lor alandala, in afara de 'comunique' nu mai stiu sa pun degetul pe vreun album de-al lor. e adevarat, tot cu internetul as putea rezolva si problema asta. oricum, parerea mea este ca melodiile dire straits sau pink floyd se asculta cel mai bine o data cu tot albumul, luate separat isi pierd din valoare.

+ deep purple, led zep, cream (nu ala romanesc), clapton, doors
+ ceva rock mai nervos sau mai nou: iron maiden, ac/dc, black sabbath, metallica, limp bizkit, nirvana, red hot chilli peppers si multe altele care nu-mi vin in cap acum. din pacate este genul care desi imi place nu-l (mai) ascult decit foarte rar.

imi place blues-ul si atmosfera aia de bar intunecat, scena cu reflectoare, fum extraordinar de dens si cu o formatie (underground, daca se poate :D) care cinta live si isi plinge soarta: ma' baby left me... ta-na-na-na... and i'm so blue... ta-na-na-na. bb king, john lee hooker.

zicea cineva de teme traditionale sau asa ceva. nu stiu exact cum sa o definesc, cred ca e peruana sau pe-acolo: the andes
N/A

ciresar1988
elder
elder

Postby ciresar1988 » Tue Sep 30, 2003 3:06 pm

Aoleu! Cand citesc topicul asta imi vine sa ma bag sub pat si sa nu mai ies de acolo niciodata ! :oops: Credeam ca ma caracterizeaza o urma de inteligenta, macar o idee mai multa decat pe vanzatoarea de patrunjel din coltul blocului. Va multumesc pentru serviciul pe care mi l-ati facut, trezindu-ma din acest vis aberant ! Imi dau seama acum ca sufar de o imbecilitate de-a dreptul incurabila. Si nu stiu de ce, dar asta imi da un sentiment de siguranta: mai rau de atat nu se poate ! Ca sa nu mai spun ce sentiment de apartenenta la multimea din piete. Acum o cariera politica nu mai pare imposibila ! :lol:
Sincer vorbind, m-ati complexat la modul cel mai serios cu putinta. Indraznesc sa imi expun totusi preferintele, cu rugamintea ca (facand aluzie la un post mai vechi de-al meu), sa nu dati cu pietre. :roll:
Asadar : Phoenix, Alifantis, Bertzi, Socaciu(?)
Beatles, Iglesias (Julio, nu crybaby), Piaf, Sinatra, Bon Jovi,Clapton, Aerosmith (cateodata)
Si…ELVIS! Da, ELVIS PRESLEY. Nu fac nici un banc. Sunt cel mai mare fan in viata (din Romania, cel putin). Nu vorbesc de melodiile din filme, care pana si lui Elvis i se pareau ridicole, ci mai degraba de piesele mai putin cunoscute, fiind mai putin comerciale, dar mult mai valoroase.(Ex : gospels, piesele inregistrate la American Sound Studios in 1968).

Dupa postul asta ma gandesc serios sa imi desfiintez contul la acest forum ! :) Oricum, la « Hai sa ne vedem », pe mine nu ma veti vedea niciodata !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Sep 30, 2003 9:04 pm

ciresar1988 wrote:Sincer vorbind, m-ati complexat la modul cel mai serios cu putinta.

Haide, mai, nu mai face misto de noi :)
Pe mine m-au complexat playlisturile de aici. Daca l-as arata pe al meu, ar fi stropit de lacrimi de rusine :cry: Norocul meu ca INCA SUNT GRATUITE pt.studenti concertele de miercuri si vineri de la Sala Radio (aviz amatorilor, stagiunea incepe saptamana asta), si ca, acum chiar ca o sa râdeti rau, mai am vechile mele viniluri, si continui sa mai cumpar de la Universitate. Serios, gasesc in felul asta muzica de excelenta calitate, care m-ar costa altfel o avere si care n-ar incapea pe hardul meu interbelic.
Expect the bayonet

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Wed Oct 01, 2003 2:53 am

am avut o experienta extrem de ciudata si placuta aici in Corvalis... Zilele trecute a fost ceea ce se cheama "Fall Festival" in Corvallis, prilej de buna-voie, muzica, comert pe strada, etc. Ma preumblam printre standuri si m-am oprit sa ma uit la o echipa de copii care performau niste dansuri sub obladuirea unei profesoare. Brusc am avut un fel de halucinatie: am auzit-o pe Maria Tanase ... Ciuleandra.... M-am frecat la ochi si am vazut grupul de copii incercand stangaci sa danseze o Ciuleandra, pe strada, in Corvallis... Partea si mai ciudata este ca a venit imediat dupa un dans traditional japonez (asta ne-a atras atentia, mie si lui Toshiko, de fapt)...

Si apropo de discutia cu si bemol, cine se pricepe, in ce cheie este Ciuleandra? Toshiko a zis ca i se pare o melodie trista (cel putin inceputul lent), si mi-am adus aminte de discutia voastra

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Oct 01, 2003 8:47 am

E intr-adevar intr-o cheie minora.
Expect the bayonet

Olive
junior
junior

Postby Olive » Fri Oct 03, 2003 7:19 pm

Nu stiu daca are legatura cu Si bemol dar a inceput cam de pe 25 septembrie festivalul de dans BucurEsti Vest. Preturile sunt cam piparate dar am auzit ca se intra si pe ochi frumosi de student la belle-arte. Eu imi doresc mult sa ajung duminica la Bulandra, o trupa de dans americana are spectacol si sper sa reusesc sa intru cumva... Pana acum a ajuns cineva?
Acum vreo 2 ani am vazut la Odeon un spectacol de dans contemporan This ain't a love song al unei trupe (de 2 dansatori) nemtesti. A fost cutremurator... sper sa nu fie un caz izolat.

eugen
Site Admin

Postby eugen » Wed Oct 08, 2003 4:23 pm

Patronii restaurantelor ar trebui sa se gindeasca bine atunci cind aleg muzica localului, deoarece clientii restaurantelor tind sa cheltuiasca mai mult daca fondul sonor este sustinut de muzica clasica, releva o ancheta realizata de cercetatorii de la Universitatea Leichester. Potrivit studiului, simfoniile lui Bach sau Mozart ascultate in timpul mesei ii fac pe clienti sa se simta mai bogati si, in consecinta, mai inclinati sa cheltuie. In schimb, daca muzica este foarte variata sau inexistenta, clientii par sa fie mai retinuti cu nota de plata.
Testele au fost realizate in decursul a trei saptamini, in incinta aceluiasi restaurant. In timpul studiului s-a constatat ca, pe fondul muzicii clasice, clientii comandau, in medie, in valoare de aproximativ 40 de dolari, in timp ce ritmurile pop le scoteau doar 34 de dolari din portofele. Seful echipei de cercetatori, profesorul de psihologie Adrian North, a explicat aceasta diferenta prin faptul ca fiecare tip de muzica are conotatii proprii. "Cind ascultam muzica clasica se creeaza o atmosfera de rafinament, de abundenta si bogatie, fapt ce ne determina sa ne simtim mai snobi", spune el. In consecinta, oamenii sint mai tentati sa comande un desert sau o cafea cind asculta muzica clasica.

LoS
senior
senior

Postby LoS » Wed Oct 08, 2003 10:14 pm

bine zis. asta imi da o idee... cind oi avea eu cabinetul meu ultra-super-extra sa-l pun pe Ludwig van sa le cinte ceva, poate comanda pacientul mai mult de-o proteza! :lol:
N/A

prezidentiat
senior
senior

Postby prezidentiat » Sat Nov 15, 2003 12:33 pm

cam tarziu arunc si eu un ochi pe aici, mersi LoS ca m-ai pus in tema.
pai sa ma pronunt si eu:

incep cu Floyd, Rick Wright solo, Roger Waters solo, preferat fiind The Final Cut, Broken China si Radio K.A.O.S.

trec, destul de brutal, la Mike Oldfield, Enigma, Adiemus, Kitaro, preferate fiind Elements si The rivers of belief

la fel de brutal trec la Paco de Lucia, Al di Meola, Carlos Santana, John McLaughlin. Si mai merge Clapton, cand tace din gura si da numai din chitara (ghitara? cum vreti).

Si la gramada: Dire Straits, Queen, Sting, Oliver Shanti, BB King, Louis Armstrong, Stones, John lee Hooker, Ram Jam.

Cat despre clasica, daca e compusa de Rodrigo si mai e si interpretata la chitara de Paco de Lucia, pot sa zic ca mi-a facut ziua minunata.
cainii latra, caravana trece

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Mar 23, 2004 2:13 pm

A mai auzit cineva cum ca vin Jethro Tull in Bucuresti? In mai? Aveti detalii?
Expect the bayonet

victor
elder
elder

Postby victor » Tue Mar 23, 2004 5:13 pm

wow! asa e!

28 Bucharest Sala Palatului

http://www.j-tull.com/tourdates/index.html

Oh no no - we won't give in, we'll be living in the past :)
A-ha

magdutz
elder
elder

Postby magdutz » Wed Mar 24, 2004 5:23 pm

are cineva idee cat e biletu??? :oops:

magdutz
elder
elder

Postby magdutz » Thu Mar 25, 2004 10:12 pm

tot eu sunt....350000-650000...in vanzare dupa 1 aprilie (pe bune :P )
:crazy:

Reaktor
elder
elder

Postby Reaktor » Fri Mar 26, 2004 1:31 am

pt Stroescu:
interesanta ideea de a-l considera pe Bach inventatorul jazzului.Din punct de vedere ritmic,as fi de acord cu tine,insa prgoresiile armonice din jazz sunt total diferite (parerea mea vorba lui Vodkaroiu) de armonia lui Bach care e aproape matematica;
Ma refer aici mai ales la clavecin pe care l-am ascultat pe toate partile.
Ceea ce individualizeaza jazzul cred ca e mai degraba structura armonica si mai putin ritmul;Iar ceea ce ii da sublim e improvizatia.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Mar 26, 2004 9:11 am

Reaktor, ma bucur ca ai deschis discutia asta. Mi se pare ca am mai zis, prima oara când am simitit frapanta asemanarea dintre Bach si jazz a fost ascultând al 2-lea contrapunct din Arta Fugii, si apoi toata Arta Fugii. Pe lânga impresiile mele peronale, am si argumente, "stiintifice":
1. Jazzul este, rezumând foarte tare, improvizatie pe o tema. Arta Fugii, Ofranda Muzicala, Variatiunile Goldberg, piesele de tip Ciaconna si Passacaglia sunt variatiuni pe o tema. E drept ca sunt variatiuni contrapunctice, si pentru majoritatea compozitorilor si a cunoscatorilor de muzica, contrapunctul e pura matematica aplicata. Nu insa si la Bach! Tocmai asta e miracolul la el. Forma cea mai rigida, matematica cea mai pura, sunt la el naturale, firesti, sunt doar unelte (perfect folosite) pentru a codifica un suvoi nestapânit de emotii si imagini. La oricine altcineva, s-ar fi simtit formalism si aritficialitate. Nu la el. Tot asa cu sonetele lui Petrarca sunt pline de viata si de pasiune, chiar daca sonetul, ca si fuga, e tot o forma foarte rigida si care se cere respectata.
La Bach, in toate variatiunile sale ("clavecinul bine temperat" nu contine variatiuni, dar poate ca dezvoltarea subiectului din fugi, desi mai greu de perceput, ar fi si ea demonstrativa), tema initiala, indiferent cât de stearpa ar fi, prinde aripi.
Oricum, Bach nu inseamna matematica. Ci suflet, pasiune, cu o forma palpabila. Desi e drept ca Bach a fost un geniu matematic.

2. Al doilea argument e retrospectiv, si cred ca l-am mai adus. E drept ca jazzul si "clasica" sunt doua genuri ireductibile, se pot influenta unul pe altul dar nu amesteca, nu fuziona. Dar muzicanul din zona culta cel mai adorat, respectat de jazzmani e cu siguranta Bach. In vin in cap in momentul asta cel putin 20 de improvizatii jazzistice pornind de la teme de Bach; probabil ca sunt mii. Duke, Count Bassie, Bird, Art Tatutman, Gillesspie, Miles Davies, toti i-au adus omagiul. Pentru ca a fost compozitorul "clasic" care i-a influentat cel mai mult. Doar atât daca ar fi, si Bach ar putea sa revendice dreptul sau de paternitate alaturi de fondatorii jazzului.
Expect the bayonet

victor
elder
elder

Postby victor » Wed Apr 14, 2004 5:21 pm

vineri 18.00 - in club A - concert Indian FALL!!! my favorite rock band :D

pentru cei ce apreciaza rockul care face ochi din underground :D

Return to “Discutii pe bune”