Un Si bemol, maestre!

coltzul cu dileme
victor
elder
elder

Re: Un Si bemol, maestre!

Postby victor » Fri Jul 12, 2013 7:14 pm

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jul 12, 2013 7:15 pm

topicul cu youtuburi e mai jos putin.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

victor
elder
elder

Postby victor » Fri Jul 12, 2013 7:20 pm

touché - tre sa ma re-orientez.

e cel mai fain concert de harpa pe care-l stiu pana acum. alte sugestii serafice?

Barbu Delavrancea
junior
junior

Postby Barbu Delavrancea » Sun Jul 28, 2013 7:10 pm

victor wrote:touché - tre sa ma re-orientez.

e cel mai fain concert de harpa pe care-l stiu pana acum. alte sugestii serafice?

reorienteaza-te, te rog frumos! dar ramai la harpa, este instrumentul meu muzical preferat.... :wink:

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Oct 10, 2014 10:24 am

Cum ziceam și pe alt topic, sunt la a doua bătrânețe, când nimic nou nu mă mai tentează.
Dar am revenit la niște chestii vechi. Acum mulți ani, am avut o perioadă când ascultam numai muzică din Renașterea europeană. Dacă în arte și științe italienii au dominat Renașterea, în muzică au fost francezii și flamanzii. Ciudat, dar deși Da Vinci e în continuare f popular, muzicanții franco-flamanzi sunt mai curând o curiozitate de nișă.
Acuma ascult la cabinet niște motete de Guillaume de Machaut. Mânceacas. http://www.allmusic.com/album/guillaume ... 0000138511
E foarte enervant că nu am nici timp, dar mai ales nici energie să ascult cum trebuie muzica asta.
Expect the bayonet

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 10, 2014 10:27 am

dar am revenit la niste chestii vechi
cred ca e a patra
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Oct 10, 2014 12:20 pm

Uite nițel, ca idee, mai bine decât un videoclip iutub.
Motetul Aucunne gent. Sunt trei voci care cântă simultan. Cea de bază (tenorul) cântă un poem de suferință din dragoste. Unul la obiect (Aucunne gent), o confesiune a amantului îndurerat. A doua, soprano, Qui plus aime plus endure, cântă un alt poem de amor, mai simplu și mai general, un fel de învățăminte despre dragoste și durere. A treia voce, basul, pur și simplu intonează, repetitiv, Fiat voluntas tua.
Liniile melodice suprapuse sunt diferite, sunt trei cântece diferite cântate în același timp, dar există o legătură între ele. Uneori se armonizează, alteori sunt atât de disonante că simți cum ți se zbârlește părul în cap. E minunat ce știau să facă oamenii ăia.
Expect the bayonet

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Feb 27, 2015 10:47 am

Toată tinerețea mea l-am disprețuit pe John Cage.
Și uite că acuma am descoperit că îmi place chestia asta:

E o muzică super simplă și copilărească. Nu are nici măcar prețiozitatea minimaliștilor care îi plac Melaniei. Totuși, e ceva mișto la ea.
Oare în cazul ăsta mai putem vorbi de „muzică clasică”? Voi ce credeți?
Expect the bayonet

BlueSilence
junior
junior

Postby BlueSilence » Sun Mar 01, 2015 4:18 pm

BlueSilence
junior
junior

Postby BlueSilence » Sun Mar 01, 2015 4:21 pm

Si ceva in spiritul topicului:
https://www.youtube.com/watch?v=wD9z-7I7JV4

Cand am descoperit-o, am ascultat-o ore in sir pe zi, saptamani de-a randul :)

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sun Mar 01, 2015 6:33 pm

seamana cu sotul lu mumapadurii tenorul
inalt frumos si fara
mcdreamy as fuck

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Mar 01, 2015 6:48 pm

Phat Skidz wrote:Toată tinerețea mea l-am disprețuit pe John Cage.
Și uite că acuma am descoperit că îmi place chestia asta:

E o muzică super simplă și copilărească. Nu are nici măcar prețiozitatea minimaliștilor care îi plac Melaniei. Totuși, e ceva mișto la ea.
Oare în cazul ăsta mai putem vorbi de „muzică clasică”? Voi ce credeți?

Interesant. Pai ar trebui sa vedem care e definitia muzicii clasice si daca se incadreaza.
De de sa il dispretuiesti pe John Cage? Mai repede ii dispretuiesti pe snobii care pun botul. Nu cred ca se lua in serios (4'33 e o gluma).
Minimalistii pe care ii mai ascult nu sunt pretiosi; daca fac muzica de film sunt pretiosi?

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Sun Mar 01, 2015 7:43 pm

Sunt, dar nu într-un sens rău. Muzica lor e prea austeră. Chiar și când e jucăușă sună auster.

Da, uite, vezi, mă maturizez. Sigur că pe snobi îi disprețuiam. Totuși, snobii nu s-au agățat degeaba de Cage, background-ul lui e clasic și avangardist, Schonberg i-a fost prof, de ex.
De altfel, ăsta e un criteriu de muzică clasică, background-ul compozitorului, arborele genealogic, așa cum și un medic adevărat se deosebește de vraci și homeopați (teoretic) prin faptul că are o diplomă recunoscută de la o facultate de medicină. Dar tot așa cum există mulți homeopați cu diplomă UMF, la fel și Cage mi se părea un șarlatan: muzica lui putea suna complicat pentru cineva care habar n-are muzică.
Uite, piesele de mai sus sunt dintr-un ciclu care se cheamă „Armonii”, când ar fi putut să se cheme, mai adevărat, „sunete adunate din curtea din spate”. Nu e nicio armonie acolo, aproape nicio structură muzicală, doar zgomote simpatice, ca alea pe care le aud când stau în șezlong în grădina socrilor mei, în Ferentari.

Dar cu toate astea, e muzică clasică. Nu oricine ar fi putut face colecția asta de sunete, nu eu, oricum, nici Marius Moga. Cum zicea o prietenă de-ale mele, mai întâi trebuie să treci de lucrurile mari ca să ajungi la alea mici. Dar de abia acum sunt în stare să degust așa ceva. Acum zece ani aș fi plecat revoltat din sală după 10 min.
Expect the bayonet

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Mar 01, 2015 7:45 pm

mihai_525 wrote:seamana cu sotul lu mumapadurii tenorul
inalt frumos si fara
mi s-a transmis sa-ti zic ca nu e vina lui ca tu faci prea multa presiune negativa
si ca le vrea inapoi dezinfectate
multumesc

Ma scuzi, Phat.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Mar 01, 2015 7:53 pm

linisteste-l pe mumu, lizozimul salivar e o enzimă bacteriolitică.

BlueSilence
junior
junior

Postby BlueSilence » Sun Mar 01, 2015 11:09 pm

mihai_525 wrote:seamana cu sotul lu mumapadurii tenorul
inalt frumos si fara

nu stiu de ce esti tu asa de sigur ca e fara :shock: . tenorul. la sotul mumei... nu stiu, nu ma bag :-|

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Mar 02, 2015 8:32 pm

Phat Skidz wrote:Sunt, dar nu într-un sens rău. Muzica lor e prea austeră. Chiar și când e jucăușă sună auster.

Presupun ca de aia e muzica minimalista.
Nu stiu, creierul meu simplu integreaza mai bune ritmuri simple, repetitii si cateva acorduri. Ce e prea mult devine complicat si risc sa pierd firul muzicii, sa ma plictisesc si sa nu mai inteleg nimic.
Chestia cu minimalistii e deci legata de capacitatea limitata a creierului meu de a asimila muzica. Cred ca in mod natural omul prefera repetitia, ritm si fraze simple. Nu cred ca suntem natural inclinati sa ascultam Schoenberg.
Muzica de care vorbeam poate fi si cheesy, nu numai anosta:

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Mar 05, 2015 12:13 am

Uau, ce muzică plicticoasă.

Eu am ajuns și eu, de niște ani, să apreciez muzica minimalistică. Economia de mijloace e un lucru bun. Și nu mai ascult niciodată chestii ca asta, niciodată:

Dar mai ascult chestii ca asta:

unde e în același timp simplitate, economie de mijloace, dar și invenție muzicală, nu aceeași gamă minoră răsuflată ca la Einaudi ăla..
Expect the bayonet

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Mar 05, 2015 12:16 am

Și îmi place mult o chestie ca asta:

complet independent de teoriile matematico-fantasmagorice care poate stau în spatele compoziției (și din care nu pricep nimic).
Există speranță pt muzica fostă „de avangardă”.
Expect the bayonet

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Mar 05, 2015 12:41 am

Interesant, dar nu cred ca asimilez. Cred ca mai am de ascultat inainte sa apreciez.
Prima parte din xenakis-mist am putut sa urmaresc pana pe la al treilea ciclu care se termina/incepe cu un acord complicat ('zdrang!'). Bizar e ca nu suna rau dar cred ca e prea devreme pt mine. Saracu pianist, ce partitura . :/

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Mar 05, 2015 12:47 am

Am imbatranit
A trebuit sa ascult 3 cantece din astea ca sa ma prind ca trolati
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Mar 05, 2015 12:52 am

Ba eu nu trolez. Poate ca peste vreo 25 de ani vei fi fan.:)

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Mar 05, 2015 1:22 am

Ma gandeam ca daca asculti muzica de mai devreme stoned fiind, s-ar putea sa ai un bad trip.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Mar 05, 2015 9:18 am

Păi la fel și eu, nu asimilez Xenakis (și nu știu dacă e asimilabil 100% în vreun fel, așa, ca Beethoven), dar fiecare chestie scrisă de el sună mișto, îți produce un răspuns afectiv chiar dacă structura muzicală e complet extraterestră. De ce Xenakis e mișto, și Boulez nu, n-aș ști să spun.
Expect the bayonet

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Mar 05, 2015 9:30 pm

https://www.youtube.com/watch?v=YwhBUSB1iXg :) N-am reusit sa gasesc compozitorul (sau sa nimeresc codul pentru butonul de youtube).
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Mar 05, 2015 9:36 pm

:)))
Meloooootaaaaaaahhh

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Fri Mar 06, 2015 7:31 am

:) Gasisem si o tona de fan-fiction, mi-a fost frica sa dau click. Mi se pare o monstruozitate fan-fictionul.

BlueSilence wrote:Si ceva in spiritul topicului:
https://www.youtube.com/watch?v=wD9z-7I7JV4

Cand am descoperit-o, am ascultat-o ore in sir pe zi, saptamani de-a randul :)
Jaroussky e fenomenal, nu mai stiu cum ajunsesem sa caut care e faza cu contratenorii. Am ramas bouche bee aci http://youtu.be/9zQX2XqAE8c?t=3m10s, dirijorul ceva mai incolo (pe la vreo 5 minute da din gura de parca-i dicteaza ce sa cante; lasa-l, bre, ca sigur stie si el).
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Mar 06, 2015 10:38 am

E mișto Jaroussky. Mie îmi place, deși e foarte diferit, și Andreas Scholl. Nu pot sa pun youtube ca sunt la serviciu, dati voi serci pe youtube cu Scholl Agnus Dei Mass B minor Bach
Expect the bayonet

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Mar 06, 2015 10:58 am

Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Mar 06, 2015 4:49 pm

BlueSilence
junior
junior

Postby BlueSilence » Fri Mar 06, 2015 10:18 pm

Phat Skidz wrote:E mișto Jaroussky. Mie îmi place, deși e foarte diferit, și Andreas Scholl. Nu pot sa pun youtube ca sunt la serviciu, dati voi serci pe youtube cu Scholl Agnus Dei Mass B minor Bach

Scholl si Jaroussky cantand impreuna
https://www.youtube.com/watch?v=EU6J4IcTXjc

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Mar 06, 2015 10:28 pm

Coiless music.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Mar 06, 2015 10:44 pm

Dacă erau baritoni era mai coi?
Expect the bayonet

BlueSilence
junior
junior

Postby BlueSilence » Fri Mar 06, 2015 10:50 pm

In cazul asta, basso profondo - the coilest music :)

https://www.youtube.com/watch?v=W0HmIYv51pc

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 17, 2016 11:15 am

La 62 de ani Bach, numit deja Bătrânul Bach pentru a nu fi confundat cu fiii săi care deja aveau o oarecare celebritate, se bucura și el de o oarecare notorietate. Nu foarte mare în calitatea sa de compozitor, pentru că muzica sa era mult înaintea timpurilor și mulți dintre contemporanii săi o considerau greoaie și preferau muzica ceva mai simplă a lui Telemann. Aș spune chiar mult înaintea oricăror timpuri, pentru că redescoperirea lui Bach la sfârșitul glaciațiunii romantice a fost una parțială și eu cred că și azi este mai mult admirat cu un soi de respect distant, cam așa cum vorbește lumea despre un laureat al premiului Nobel fără să știe exact pentru ce l-a luat, decât ascultat ca un prieten de nădejde. Pentru că odată ce te obișnuiești cu muzica lui riguros de exuberantă, Bach devine un prieten de nădejde. În vremea sa, Bach era însă notoriu pentru capacitatea sa extraordinară de a improviza la orgă. Probabil că dacă ar fi trăit în zilele noastre ar fi fost un uriaș jazzman.

Notorietatea a făcut ca regele Frederic cel Mare al Prusiei (cel mai longeviv rege al casei Hohenzollern din Germania, depășit ca longevitate a domniei în casa sa doar de regele Carol I în România) să audă de el și să vrea să îl adauge la colecția de celebrități care i-au vizitat palatul. Frederic cel Mare, unul dintre monarhii care au influențat în bine istoria lumii, era un mare amator de muzică și asamblase o orchestră de cameră în care nu rareori obișnuia să cânte la flaut. Într-una dintre serile în care regele își pregătea orchestra și studia lista de invitați, ochii i s-au oprit asupra unui nume și a exclamat: “Domnilor, vine Bătrânul Bach!”. Bătrânul Bach așezat la drum de la Leipzig la Potsdam (cam cât ar fi de la București la Bacău), drum destul de lung și de anevoios pentru acea vreme, și a reușit să ajungă la timp pentru a se prezenta în fața regelui. Nu așa cum ar fi cerut-o eticheta, ci în haine de drum, pentru că timp să se schimbe nu mai era. Așa că o parte a serii a trecut cu scuzele lui Bach pentru că venise la palat în “blugi” spre disperarea regelui care ardea de nerăbdare să îl asculte cântând.

Frederic era în mare admirație pentru pianele realizate de unul dintre cei mai mari maeștri constructori de instrumente cu clape din acea vreme, Gottfried Silbermann din Dresda. Îi cumpărase toată producția de piane, 15 la număr, și acum ele stăteau împrăștiate prin încăperile palatului destul de nefolosite. Așa că primul lucru pe care regele i l-a cerut lui Bach a fost să îi încerce pianele. După un timp, Bach i-a cerut regelui o temă pe care să improvizeze. Tema cântată de rege la flaut este tema centrală a ceea ce avea să devină Ofranda Muzicală. Bach a improvizat pe tema regală iar după ce s-a întors la Leipzig a compus Ofranda Muzicală dedicată Inventatorului, fără a-l numi în clar pe Frederic cel Mare.

Ofranda Muzicală este, alături de cele două caiete ale clavecinului bine temperat, una dintre cele mai matematic compuse piese ale lui Bach. La cererea lui Frederic, Bach a încercat să improvizat pe tema sa o fugă la trei voci și, spre uimirea generală, Bach a reușit. În mod obișnuit un om nu poate urmări mai mult de două voci. Regele a supralicitat cerându-i să improvizeze la șase voci. Bach și-a declinat abilitatea de a improviza în felul acesta, dar i-a promis că va compune. Așa se face că Ofranda muzicală conține după Ricercar la trei voci, Ricercar la șase voci. Evident, fără gândirea matematică a lui Bach lucrul acesta nu ar fi fost cu putință. Dar cel mai surprinzător lcuru compus în Ofranda Muzicală este Canonul nr. 1 pentru două voci, canon care se transformă spre sfârșitul pasajului de canoane în Canonul Perpetuu. Pentru că Bach și-a așezat notele nu pe foaia plană ci pe o imaginară bandă a lui Möbius. Banda lui Möbius este o suprafață neorientabilă pentru că are o singură față și o singură margine. Ea poate fi parcursă în totalitate, revenind la punctul de plecare, fără a trebui să sari de pe o față pe alta. În mod surprinzător, Bach a avut intuiția acestei suprafețe și a parcurgerii ei perpetue cu un secol înainte ca ea să fie descoperită de matematicieni.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 17, 2016 11:21 am

Draguta povestioara, phat. Si in sfarsit prinzi si tu youtube la serviciu

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Oct 17, 2016 4:20 pm

Deci de unde ai luat textul? (Youtubul tot nu-l văd.)

Sunt câteva chestii valoroase în text. Legătura Bach-jazz. Nu doar că Bach ar fi putut fi un mare jazzman, dar Bach a influențat profund apariția și evoluția jazz-ului. Jazzul in era de aur a Big-Band-ului era contrapunct bachian, sigur, cu swing in ritm și melodii mai ușurele, nu ca tema lui Frederik 2. (Mie Contrapunctul 2 din Arta Fugii mi se pare prima verigă identificabilă, strămoșul european direct al întregii muzici jazz. Tot restul e de pe alt continent.) Mulți spun că tema aia nu a fost a lui Frederik, fiind remarcabil de sofisticată ca să fie a unui amator (o puteți asculta pe wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/The_Musical_Offering), că poate a compus-o chiar fiul lui Bach, C.Ph.E., care era muzicant șef la curtea lui Frederik și probabil motivul pentru care Bach bătrânul fusese invitat.

Ar fi o eroare să-l considerăm pe Bach doar un matematician. Matematica lui e foarte vie și plină de patimă. Chiar azi ascultam, în cabinet, nu-mai-știu-ce Coral transcris pt pian de Kempff, și mi se ridicase părul pe membrele neepilate.

Cât despre banda lui Möbius: what? Poți să faci o metaforă, mda, Bach a mai compus din astea care se pot cânta și pe dos, dar nu cred că a avut în vedere forme geometrice, fie ele și neorientabile.
Expect the bayonet

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 17, 2016 4:54 pm

Phat Skidz wrote:Deci de unde ai luat textul? (Youtubul tot nu-l văd.)

Sunt câteva chestii valoroase în text. Legătura Bach-jazz. Nu doar că Bach ar fi putut fi un mare jazzman, dar Bach a influențat profund apariția și evoluția jazz-ului. Jazzul in era de aur a Big-Band-ului era contrapunct bachian, sigur, cu swing in ritm și melodii mai ușurele, nu ca tema lui Frederik 2. (Mie Contrapunctul 2 din Arta Fugii mi se pare prima verigă identificabilă, strămoșul european direct al întregii muzici jazz. Tot restul e de pe alt continent.) Mulți spun că tema aia nu a fost a lui Frederik, fiind remarcabil de sofisticată ca să fie a unui amator (o puteți asculta pe wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/The_Musical_Offering), că poate a compus-o chiar fiul lui Bach, C.Ph.E., care era muzicant șef la curtea lui Frederik și probabil motivul pentru care Bach bătrânul fusese invitat.

Ar fi o eroare să-l considerăm pe Bach doar un matematician. Matematica lui e foarte vie și plină de patimă. Chiar azi ascultam, în cabinet, nu-mai-știu-ce Coral transcris pt pian de Kempff, și mi se ridicase părul pe membrele neepilate.

Cât despre banda lui Möbius: what? Poți să faci o metaforă, mda, Bach a mai compus din astea care se pot cânta și pe dos, dar nu cred că a avut în vedere forme geometrice, fie ele și neorientabile.

Image

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 17, 2016 9:40 pm

wikipedia romania, varianta in lucru?
Muma the Puma

livviu1992
senior
senior

Postby livviu1992 » Tue Oct 18, 2016 2:18 pm

Ati ascultat-o pe aia cu CHEAP THRILS? Nu ca e tare?
As vrea s-auzi ce nu auzi, cand iti vorbesc
Sa simti ce nu simti, cand te iubesc

Return to “Discutii pe bune”