FILME, FILME, FILME, FILME

coltzul cu dileme
sl0bizz
elder
elder

Postby sl0bizz » Fri Jan 09, 2004 10:48 pm

tapirul wrote:bre, cine a vaz't filmul "Contact" cu Jodie Foster? Ala cu extraterestrii?
Faceti-mi si mie un pustiu de bine si spuneti-mi cum s-a terminat ca a fost o pana de curent exact in momentul culminant cand gagica trecuse prin gaurile de viermi si ajunsese undeva si zicea ca ce frumos e, trebuia sa trimiteti un poet.
O sa incerc sa il inchiriez, da' pana atunci...

Frustrat, Tapirul

Au trecut citiva ani, dar parca fata se intoarce pe Pamint dupa ce viziteaza alienii si acolo afla ca drumul ei durase 10 secunde...Asa ca nimeni nu o crede, lumea zice ca e nebuna sau ca a suferit creierul ei in incercarea aceea de a calatori. Si ramine numai ea sa creada, privind spre cerul instelat. The end.
Totusi au trecut citiva ani buni si poate il confund.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

renee
junior
junior

hmmm

Postby renee » Mon Jan 12, 2004 1:26 am

Am vazut zilele trecute un film care mi-a placut: Instinct cu Sir Anthony Hopkins, unul dintre actrii mei preferati...
La plus perdue de toutes les journees est celle ou l`on n`a pas ri

gabiks
junior
junior

Postby gabiks » Mon Jan 12, 2004 12:21 pm

si mie mi-a placut Instinct!! chiar foarte mult! plus ca se termina cu bine, ceea ce, nu-i asa, iti mai reface un pic tonusul psihic. Din pacate, chiar daca ar fi reala chestia cu 'cuceritorii', etc etc, nu cred ca ar vrea cineva sa renunte la statutul de 'taker' doar ca sa traiasca impacat...ce ziceti?

Roxad
junior
junior

Postby Roxad » Mon Jan 12, 2004 5:44 pm

Sir Anthony Hopkins ..... chiar ca UNUL dintre actorii memorabili.....

alaturi de Al Pacino shi Robert De Niro - toti ashtea vechi si-au insusit cu adevarat talentul.....

Apropo...... super film a fost shi Intalnire cu Joe Black.! Bestial ... cum putzine mai sunt....
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Jan 13, 2004 3:08 pm

Ceea ce ma deranjeaza la filme ca Intâlnire cu Joe Black, sau Instinct, e ca ti se da totul mura-n gura. Nu ti se permite sa gândesti sau sa speculezi, nu e nici un pic de loc pentru imaginatie. Ideile sunt uneori frumoase, dar ambalajul lor este deranjant, din ratiuni comerciale si dintr-o parere foarte proasta pe care producatorii o au despre public.. Rareori mai apare câte un film hollywoodian unde mai e loc si pentru o participare activa a privitorului; nu-mi vine-n minte decât Eyes Wide Shut, si nici ala cine stie ce.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Roxad
junior
junior

Postby Roxad » Tue Jan 13, 2004 8:06 pm

I do not agree vlad stroescu......

Depide ..... de multe ... de prea multe shi n-o sa va pliktisesc comentand.

Yo n-am perceput filmu fara imaginatzie spre ex. Meet Jor Black.... deranjante sunt alte kestii care tind sa duca la maxim lucruri enervante...

de ex: pers jucat de anthony hopkins... dupa cum spune.... la viatza lui a avut totul... chiar prea mult.... Pe mine ma enerveaza la culme acest PREA MULT ...... adika sa i se faca dreptate shi inainte de moarte concediindu-l pe .... stitzi voi dak-ati vazut filmu... apoi l-au conturat pe acest .... concediat ca cel mai de ***** personaj al vietzii moderne... rau, irascibil, zgarcit, lacom,enervant,pliktisitor, fara simtzul umorului..... sa fim seriosi...
shi 3.... d c moartea l-a ales pe acel personaj? Apoi moartea e prea PROASTA ! pt zilele noastre... unde-a trait... in cocina?

Oricum daka treci peste faptele astea... shi altele... E un film bun!
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

b3
elite
elite

Postby b3 » Tue Jan 13, 2004 10:59 pm

Vlad: "Magnolia", tot cu Tom Cruise, "Requiem for a Dream", "The Cell" (daca o suporti pe Jennifer Lopez un film intreg :( ).

Filme care mi-au placut: "Amelie", "8 Femmes", "What Dreams May Come", "Bicentennial Man", "Final Destination" (ambele, dar parca mai reusit primul).
Categoria "Dumb, but funny": "Road Trip"

info pe http://www.imdb.com
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Roxad
junior
junior

Postby Roxad » Wed Jan 14, 2004 4:49 pm

:p....

Printre filmele care m-au marcat....... Influentzele FIGHT CLUB !

E totusi destul de distractiv.... ajungi sa cunosti cu adevarat lumea si sa nu-ti mai fie frica de nimeni...

O poza dupa ultima oara cand l-am practicat!~! Apropo... e interzis sa lovesti in fatza!... un picior din greseala nu strica prea mult! Sunt happy ca am totzi dintziI!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Silvia
newbie
newbie

Postby Silvia » Fri Jan 16, 2004 12:30 am

Vlad: 'Baraka', 'Basquiat', 'Zbor deasupra unui cuib de cuci', 'Dansand in noapte' - printre extrem de putinele filme americane facute pentru oameni care gusta ceva mai subtil. :)
Visurile implinite ne imbatranesc (L. Blaga)

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Mon Jan 19, 2004 12:29 am

Am fost in seara asta la film, cu gandul sa ma uit la Stapanul Inelelor (ultima parte) dar la Corso nu mai erau locuri pe scaune (si 3 1/2 ore nu prea-ti vine) asa ca am facut un tur rapid al cinematografelor si m-am oprit la Patria (in care ma jurasem ca nu mai intru :evil: ) unde rula Gothika. Publicul ca si ultima oara, marlan cat cuprinde, incluzand 2 proaste din spatele meu care tot fashaiau o punga si-si povesteau intamplarile mondene, suficienti "oameni de spirit" cu comentariile de rigoare, totul pe omniprezentul rontait de floricele. Despre film ..., nu sunt prea multe de spus. Comparativ cu superproductiile recente macar are atu-ul ca nu stii cum se termina (cel putin in prima jumatate) dar in rest nu are prea multe calitati. Un film de consum destul de bine realizat. Aveam o parere mai buna despre Kassovitz.

Stiti ceva de [b]In America[/a]? E regizat de Jim Sheridan fata de care am un respect enorm; am vazut 3 filme de el (My left foot, The Field, In the name of the father) ,primele 2 fiind niste filme de o forta exceptionala, simti de ce cinematografia mai e din cand in cand arta, si de ce poate influenta caractere.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

manolo
elder
elder

Postby manolo » Mon Jan 19, 2004 2:37 am

eu as vrea sa va aduc in atentie doar 2 filme ptr acum: ice age si the pianist. Primul e dupa mine unul din cele mai bune filme din ultimii ani, si nu doar din cele de animatie.

iar pentru rolul din the pianist, adrien brody chiar a meritat oscarul. parca altfel suna chopin cand il asculti printre ruine...

depsre lord of the rings. am facut rost si de partea a treia, iar intr-un weekend acum de curand, am facut un maraton si le-am vazut pe toate 3, cap coada. cand s-au terminat, am realizat ca s-a terminat si mancarea din frigider, si apa plata, si hartia igienica :). Efectiv parca nu am respirat aproape 9 ore. subscriu la ideea ca va schimba fata cinematografiei pentru multi ani de acum incolo. de ce mi-a placut? multe motive. poate cel mai important e ca are un story, un fir epic, o idee. si in plus e interesant sa faci analogii cu personaje reale din istorie, avand in vedere si cand a scris tolkien cartea.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

renee
junior
junior

hmmm...

Postby renee » Mon Jan 19, 2004 4:13 pm

vlad ...The Others

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Sat Jan 24, 2004 1:06 pm

Am fost ieri la Confessions of a dangerous mind. Foarte misto filmul, vi-l recomand daca aveti timp de vreun film. Rar am vazut filme sa imbine atat de bine comedia cu drama, fiind competitive la ambele capitole. Si regia merita, chiar daca nu prea m-as fi asteptat la George Clooney, dar se pare ca s-a tinut scoala aia de regie pe care o fi facut-o. Filmul e foarte cursiv si reuseste sa te tina in priza. Ce sa mai, un film bun.

M-ar interesa daca ati fost la urmatoarele filme (pe care vreau sa le vad in viitorul apropiat) si daca aveti oaresce pareri la adresa lor:
- In America, de Jim Sheridan
- Dogville, de Lars von Trier
- Basic (Instructia), cu Travolta si Samuel L. Jackson
- The Hero, film facut prin Hong Kong parca

victor
elder
elder

Postby victor » Sat Jan 24, 2004 1:11 pm

The Hero, mie mi-a placut. aduce cu crounching tiger, hidden dragon - dar atmosfera parca e putin mai "nefinisata". incatator in mare insa, totusi

manolo
elder
elder

Postby manolo » Sat Jan 24, 2004 3:36 pm

Apropo de Basic, vreau sa spun ca e un film foarte bun, care te tine in priza, cu multe rasturnari de situatie. cred ca o sa iti placa. In plus, Travolta joaca acceptabil. si ai si ocazia sa vezi cam cum e treaba cu trupele de elita la americani si lupta contra drogurilor.

renee
junior
junior

hmmm.....

Postby renee » Mon Jan 26, 2004 4:35 pm

am vazut zilele astea Kill Bill a lui Tarantinona dintre melodii imi parea destul de cunoscuta, semana cu naiul lui Gheorghe Zamfir. ma rog a fost un film destul de bun. "okeiutz", oricum mai bun decat alte filme de pe marile ecrane. cine ar putea macar sa se uite vreodata la spiderman, sau la filmu ala, continuare la desperado...eu nici desperado nu l-am vazut, si simt ca nu am pierdut nimik. ma rog...merita vazut.

eugen
Site Admin

Postby eugen » Mon Jan 26, 2004 9:54 pm

de la o vreme am ajuns la concluzia ca sunt fan Bill Murray

sa vedeti Lost in translation - e fain..

Hawkeye
senior
senior

Postby Hawkeye » Mon Jan 26, 2004 10:56 pm

Am vazut de curand "The Life of David Gale". Se include in stilul filmelor cu Kevin Spacey: final neprevazut... Mie mi-a placut, merita.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Sun Feb 01, 2004 11:17 pm

Revazut ieri Underground. Inca sunt sub impresia lui. Iti vine sa urli dupa el, cand vezi cat de buni ar putea sa fie oamenii si cum se comporta totusi. Un film demential, cu dementi si parca pt dementi. Probabil cel mai bun film al lui Kusturica, chiar daca cel mai aproape de sufletul meu ramane Arizona Dream.

Vazut azi Basic (Instructia, la noi). Am sentimente amestecate vizavi de film. O filmare foarte misto facuta, cu un joc acceptabil si care ar trebui sa te tina in priza un pic. Si totusi ii lipseste ceva (in afara de caldura de la Luceafarul care a lipsit cu desavarsire), parca schimbarile de situatie erau scopul filmului si nu un mijloc. Si o intriga care are oaresce gauri (m-am gandit ca probabil daca ar fi incercat sa le acopere ar fi scartait combinatiile in film, asa ca mai bine te-au lasat sa te intrebi sa sa speri ca poate exista totusi o explicatie coerenta; destul de desteapta miscarea). Un film de agrement, daca nu aveti alternative duceti-va, poate il apreciati mai mult.

PS. acum imi dau seama ca e mult mai greu sa spui ceva despre un film bun, parca ti-e frica ca vei fi cu mult prea jos fata de emotiile si gandurile pe care ti le-a creat si nu vei putea sa le redai in cuvinte suficient de exact.

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Fri Feb 13, 2004 10:37 am

Vazut In America (titlul original 'East of Harlem' parca). Go see! Un film foarte frumos, care nu prea se poate povesti, trebuie sa-l vezi si sa-l simti tu insuti (sau insati, uff, cat pe ce sa fac discriminare :D )

octavia
junior
junior

Postby octavia » Sat Feb 14, 2004 11:11 am

Am vazut Lost in translation si mi s-a parut foarte dragut. Am insa o nelamurire:de ce l-au trecut la categoria de comedie la Globurile de Aur? Am scapat eu ceva? Adevarul e ca nici drama nu e.... Sa va uitati, merita.

oBiNgO
junior
junior

Postby oBiNgO » Sat Feb 14, 2004 2:07 pm

Under The Tusca Sun
Foarte Bun .punct.
watch me commin'

droopy
elder
elder

Postby droopy » Sun Feb 15, 2004 12:44 am

Ringu (originalul dupa care a fost facut The Ring).
Cerculet (in loc de punct)
RTFM=Read The Fucking Manual
UTFG=Use The Fucking Google
STFW=Search The Fucking Web
RTFA=Read The Fucking Article

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Tue Feb 24, 2004 1:55 am

Am vazut Kill Bill (vol 1). Filmat misto, cu muzica foarte misto, si daca stii la ce perioada a cinematografiei se refera si ai gustat filme din acea perioada, poate chiar sa te prinda. Da, a cam exagerat cu hemoglobina. Da-o dracu ca de cat sange a curs pe monitorul meu s-a umplut toata camera si inundat si vecinii de jos. Citisem pe undeva ca s-au consumat vreo 1700 l de sange, cred ca au subestimat.
Cateodata e prea gratuita violenta.

cerbu
elder
elder

The Passion

Postby cerbu » Thu Feb 26, 2004 4:33 am

Am vazut-on pe Maia MOrgenstern la O'Reilly. a dat-o cotita la intrebarea daca nu i-a fost greu ei, evreica sa joace pe mama lui Iisus in situatia in care comunitatea evreiasca e impotriva filmului. a baiguit ceva despre film ca o metafora, a zis o tampenie cum ca romanii vin de la roma si poate fi vazut si ca anti-roman si ca pregatindu-se pentru rol a citit vechiul testament, noul testament si ca acum( post factum) incearca sa citeasca coranul. mi s-a parut un pic penibil, dar all in all s-a descurcat bine( o engleza fluenta). astept sa vad filmul

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Thu Feb 26, 2004 10:10 am

filmul s-a lansat azi 25, da' nu am apucat sa il vad. Poate vineri

adi
elder
elder

Postby adi » Tue Mar 02, 2004 12:08 pm

tapiru, am vazut ca ai spus pe undeva (la "Bar de negri" cred) ca esti inca sub impresia filmului lui Mel Gibson. am auzit atatea ca mor de curiozitate. spune, cum ti s-a parut?

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Tue Mar 02, 2004 1:15 pm

"The Passion of the Christ" este un film despre care nu prea poti spune "mi-a placut" sau "nu mi-a placut" Nu e un film care sa iti placa, e un film care sa te zguduie. Pe mine m-a zguduit, recunosc. Tot filmul este doar ultimile ore ale lui Iisus, de la gradina Ghetsimani la crucificare. E foarte sangeros, intr-adevar, dar nu asa a fost? Faptul ca se vorbeste in aramica si latina il consider lovitura de maestru a lui Mel Gibson. Filmul are o autenticitate de neatins in limba engleza.
Mel Gibson vine si cu niste idei originale; de exemplu o figura ....
Dar sa nu stric placerea vizionarii filmului
Toata balacareala cu "o sa declanseze sentimente antisemite" e doar gargara pe fondul political corectenss-ului zilei de azi. Filmul arata ce s-a intamplat si nu face nici o insinuare.

dumbego
senior
senior

Postby dumbego » Wed Mar 03, 2004 6:10 pm

mi-atzi amintit de "jesus christ superstar". super film. super muzica.
climb into the sky
never wonder why

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Wed Mar 03, 2004 8:44 pm

Anyways, am revazut recent filmul Disperilă cu Antonio Banderas. MI-au placut asa:
- gagica (in toate pozitiile)
- faza la inceput cand Buscemi povestea cum ca ce si cum cu pistolarul (e futere Buscemi)
- faza cand Bucho le crea gealatilor numarul de la telefonul din masina si aia faceau niste fete mirate, ridicand din umeri si inghiontindu-se unu' pe altu'
- atat

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Wed Mar 03, 2004 11:11 pm

Vazut de curand Lost in translation si Dogville.
Nu prea am timp asa incat deocamdata sa zic vreo doua vorbe despre al doilea, adica Dogville. In esenta este un teatru filmat, destul de putine tangente cu un film clasic. La defecte (cu astea e mai usor): are un tempo cam prea lent, tine 3 ore cand putea sa fie condensat usor in macar 2,5 ore. Si pare cam dezlanat din cand in cand.
La calitati, e mai greu, filmul e dificil de interpretat, cred ca sunt necesare mai multe revederi (dar si multa vointa pt asta caci se scurge cam greu). Cum spunea intr-o critica, iti place sau nu-ti place, nu te poate lasa indiferent. Faptul ca poate fi interpretat ca avand si o conotatie politica ii scade oarecum din metafora, as fi preferat sa fie niste locuri care sa nu aiba legatura cu un stat sau altul. Nu stiu daca a fost vazut prin USA dar cred ca predispune la un scandal destul de mare.
Filmul e o privire foarte adanca in tenebrele sufletului uman, iar pt unii care cred in bunatatea umana (ca mine de exemplu) e o lovitura in stomac. Initial am avut o repulsie fata de desfasurarea filmului, dar ulterior incercand sa fiu realist mi-am dat seama ca e un scenariu foarte posibil, si atunci incepi sa te intrebi ce sunt oamenii.
Un film care ne ia Pandora pentru a o baga la loc in cutie? Aici iarasi nu pot sa nu ma gandesc la posibila tenta politica, care iarasi spun ca a fost o greseala a lui von Trier, chiar daca a vrut-o, caz in care ii scade din valoare.
Una peste alta, eu totusi sper ca in prezentele si viitoarele Dogville-uri vor exista mereu si oameni, nu numai caini. Refuz sa cred in acest film desi il consider mai necesar poate ca oricand.

dumbego
senior
senior

Postby dumbego » Sun Mar 07, 2004 3:22 pm

:idea:
amadeus
climb into the sky

never wonder why

dumbego
senior
senior

Postby dumbego » Sun Mar 07, 2004 10:17 pm

tocmai vazut "The Passion of the Christ". tot ce pot spune: shocant...
climb into the sky

never wonder why

Bakardo
junior
junior

Postby Bakardo » Mon Mar 08, 2004 9:00 am

A se lua coloana sonora de la The Passion... si a se asculta dupa film...a se suprapune din memorie imaginile din film peste muzica...este cel putin interesant...a se incerca ...
Life is a beach ???!!! A sunny one ???

Bakardo
junior
junior

Postby Bakardo » Mon Mar 08, 2004 9:06 am

Si apropos de soundtracks: ce ziceti de Hans Zimmer (Gladiator, The Last Samurai...) ???
Life is a beach ???!!! A sunny one ???

manolo
elder
elder

Postby manolo » Sat Mar 13, 2004 11:49 am

1. "The Passion of the Christ"... Mel Gibson a cam dat lovitura. Maia face un rol epocal, sper sa fie macar nominalizata la Oscar. Filmul in sine e o realizare. Glumind un pic, daca imi este permis, s-a dovedit inca o data rezistenta corpului uman. Dupa ce pierduse atata sange, inca mai putea merge mai departe... Sper sa imi fie iertata blasfemia.
Dar oricum simbolistica filmului e deosebit de profunda. Scenele in care Maria si Maria Magdalena absorb sangele lui Isus din piata unde fusese schingiuit de romani, introducerea scenei cu celebrul Giulgiu din Torino, picatura/lacrima cazuta din cer, care produce acel cutremur, persoana care il ajuta sa duca crucea etc. Destul de multe lucruri care vin in usoara contradictie cu ceea ce stiam pana acum, atat din Noul Testament, cat si din celelalte filme, cel mai celebru fiind "Isus din Nazareth", cu Robert Powell in rol principal.

Cat despre muzica, autorul acesteia spunea intr-un interviu ca in timpul compunerii ei a simtit permanent lupta cu Diavolul. Spunea ca de multe ori calculatorul i se bloca, pe ecran ramanea fixata imaginea Diavolului din film (iarasi un simbol extrem de tulburator in film) si se auzea muzica facuta pentru scena crucificarii... Asta zice omul, nu eu! Asa ca nu sariti!

2. Hans Zimmer. "Gladiator", "Black Hawk Down", "Last Samurai" si asta ca sa pomenesc doar 3 din realizarile lui de exceptie. A castigat Oscarul pentru "Gladiator" si multi spun ca a avut ghinion ca "Lord of the Rings: Return of the King" a fost nominalizat in acelasi an cu "Last Samurai". Tavalugul l-a privat de inca un Oscar. Mie sincer muzica din LOTR3 nu m-a mai impresionat asa tare, relativ la primele 2 parti. Dar... asta e! Ma multumesc sa imi ascult CD-ul cu coloana sonora din "Gladiator" si sa sper ca vor mai fi multe filme bune cu coloana sonora de Zimmer...

Dan
Master of Disaster

Postby Dan » Sun Mar 14, 2004 2:13 am

mey tentativa asta de critica savanta ramane o tentativa...parerea mea...Am vazut filmul - si mi-a placut ca are in el pasiune. Atat.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Sun Mar 14, 2004 1:01 pm

and who are you to say that? Puteai sa te rezumi la partea a doua a remarcii tale....Daca tu ai vazut "atat" in filmul ala, asta nu inseamna ca altii nu au vazut mai mult.

adi
elder
elder

Postby adi » Sun Mar 14, 2004 2:36 pm

m-ati facut curios si am vz si eu filmul respectiv. interesant faptul ca e vorbit in limbile acelea, chiar eram curios cum suna. bun film dar nu m-a impresionat altfel decat estetic.
parerea mea este ca acele reactii intens mediatizate ale spectatorilor sunt doar o campanie de publicitate bine facuta si care intra cu indrazneala in compartimente afective inca neutilizate corespunzator de comercianti :) o femeie a facut infarct la scena crucificarii, actorul x a fost fulgerat, aluia i se blocheaza computerul pe imaginea diavolului, filmul declanseaza isterii in cercurile evreiesti, este vazut la Vatican de o echipa misterioasa de preoti care sa-si da parerea etc.
intr-un cuvant, un alt tip de regie

Dan
Master of Disaster

Postby Dan » Sun Mar 14, 2004 3:22 pm

tapiru' cuvintele "pretioase" lipsite de o inlatuire logica ma scutesc sa am o calitate speciala sa afirm ceea ce-am afimat.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Return to “Discutii pe bune”