FILME, FILME, FILME, FILME

coltzul cu dileme
cerbu
elder
elder

Postby cerbu » Sun Sep 28, 2003 12:12 am

partea interesanta este ca Gibson este atacat nu asa de mult de evrei(previzibil, din motivul pe care l-ai spus) ci de liberal media, in frunte cu NY Times. motivul? teama unei intariri a ideii de morala crestina pe care o tot submineaza liberalii(si holywood) de cateva decenii incoace. o asociere ciudata, tinand cont ca liberalii in america de azi sunt pro arabi si anti israel.

pana una alta filmului i se face o reclama teribila, si de-abia astept sa iasa. ideea lui gibson e ca filmul e vorbit in aramaica, deci imaginile trebuie sa fie sugestive. din cate am inteles, arata pe evrei cum au insistat sa fie omorat Iisus, ceea ce este conform cu Noul Testament.

sunt o gramada de pareri in media depre un film care nu a fost lansat inca.

PS mie imi place Mel, e un adevarat intr-o lume de sclifositi si ipocriti.

almert
newbie
newbie

Postby almert » Sun Sep 28, 2003 10:28 am

Stiati ca rolul Mariei, mama lui Iisus, e interpretat de Maia Morgenstern?!

Vedeti si linkurile de aici:

http://agenda.liternet.ro/cronici.php?cron=passion

http://atelier.liternet.ro/articol.php?art=514&anul=

sl0bizz
elder
elder

Postby sl0bizz » Sun Sep 28, 2003 10:32 am

D-na Maia ar face-o si pe asta, daca iese ghesheftu'. Ca o vad pe la teve cu steaua aia pe care i-o reprosau lui Hitler la git si mai stiu ca in Talmud zice ceva de Isus facut de Maria cu magarul...cred ca spera ca scenariul sa nu fie cel evreiesc.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Thu Oct 02, 2003 10:56 am

Pt Tapiru: Take the money and run e primul film de Allen pe care l-am vazut si e intradevar bestial. Cel putin faza in care ii face educatie copilului in masina, urmarit de politie fiind e geniala.

Olive
junior
junior

Postby Olive » Thu Oct 02, 2003 9:19 pm

Eu astept The Passion. Maia e actrita tare buna, dupa gustul meu, am vazut-o in cateva reprezentatii actoricesti tari. A lucrat cu regizori buni de-a lungul vremii si e o persoana cu o sensibilitate deosebita. Stiu ca nu are o figura/ roluri comerciale therefore mult public nu o prea inghite. Dar i-a inspirat lui Emil Brumaru o poezie grozava (scuze daca am postat-o cumva si la poezii)

Un distih cu iz etern pentru Maia Morgenstern

Appolinaire zicea: Cand Maia trece prin ploaie
ia foc ploaia.

Mi se pare unul dintre complimentele cele mai frumoase care i se pot face unei femei sa dea foc si ploii :)

Pe de alta parte stiu ca rolul este controversat si s-ar putea sa ma contrarieze si pe mine, probabil cu atat mai mult astept filmul

Pisica_den_Cheshire
senior
senior

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Oct 02, 2003 11:58 pm

daca n-atzi vazut "Pirates of the Caribbean", ducetzi-va. unul din cele mai faine filme de entertainment pe care le-am vazut. sigur e mindless fun, dar ce e rau in asta, iar Johnny Depp e absolut bestial.
eu una n-am mai ras asha de mult.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

Olive
junior
junior

Postby Olive » Fri Oct 03, 2003 6:38 pm

Sunt foarte de acord. E un basm fara sa se inversuneze sa fie basm... si totul e atat de placut, usor, glumet, savuros incat te prinzi in joc fiind foarte constient de lejeritatea si farmecul jocului. Au fost doua ore de copilarie consimtita... :lol:

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Tue Oct 07, 2003 7:10 am

apropo de astea, pe mine ma amuzau la nebunie (si continua sa ma amuza, vad ca seriile sunt reluate pe un canal de SF aici) seriile "Xena" si "Hercules"

adi
elder
elder

Postby adi » Tue Oct 07, 2003 3:51 pm

"Spider" cu ralph fiennes... joaca super rolul de schizofrenic, film interesant

costin
senior
senior

Postby costin » Tue Oct 07, 2003 9:41 pm

Am auzit un zvon, cum ca Filantropica trece pe dvd si va fi propus pentru cel mai bun film strain. :) Voi ce ati auzit? Pana atunci, Furia e deja pe dvd.
Image Get Firefox!

Gongul
senior
senior

Denzel Washington

Postby Gongul » Thu Oct 16, 2003 1:01 am

Uitati-va la "Training Day" care dupa parerea mea e pe aceesi treapta cu "The bone colector"...bye!

brainene
newbie
newbie

Postby brainene » Fri Oct 17, 2003 10:40 pm

dragii mei va sfatuiesc sa cautati CIUDAD DEL DEOS" ORASUL ZEILOR
un film brazilian cu 8% din actori amatori
este cel mai bun film al anului dupa parerea mea

in aceeasi serie buna recomand si IDENTITY cu john cusak desi finalul e cam desumflant dr surprinzator

altfel daca vreti sa va reamintiti de copii Daddy day care sau cam asa ceva cu eddie murphy

enjoy

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Thu Oct 23, 2003 5:01 pm

Am revazut de curand Mulholland Drive si am "produs" ceva interpretari:

ipoteza clasica: prima parte este visul Dianei cu desfasurarea faptelor in sensul dorit de ea, a doua parte fiind ceea ce s-a intamplat in realitate. Aproape toate personajele din vis sunt luate din episodul real.

Adaugiri: prima parte in care i se implinesc dorintele este de fapt clasicul pact cu diavolul, acesta fiind personajul terifiant din spatele barului Winkie's, de fapt singurul personaj cred care nu apare decat in vis. Caseta albastra este modalitatea de trecere intre cele doua realitati, cheia albastra reprezentand uciderea Ritei. Din ea ies cele doua unelte ale diavolului, cei doi batrani, cei care de fapt o introduc pe Diana in visul ei, si cei care vin sa ii ia sufletul cand visul s-a terminat si cand uciderea Ritei devine o realitate..
Asadar o viziune faustiana a lui Lynch.
De asemenea filmul se incheie cu imaginea celor doua pe fundalul Hollywoodului; sa insemne asta ca Hollywoodul a facut pactul cu diavolul? Mirobolant pt profani dar gol de dinauntru? Sau ca el corupe toate sufletele noi care vin sa il populeze?

Alsta
junior
junior

Postby Alsta » Mon Nov 03, 2003 1:49 am

sl0bizz wrote:D-na Maia ar face-o si pe asta, daca iese ghesheftu'. Ca o vad pe la teve cu steaua aia pe care i-o reprosau lui Hitler la git si mai stiu ca in Talmud zice ceva de Isus facut de Maria cu magarul...cred ca spera ca scenariul sa nu fie cel evreiesc.

Pai, din cate stiu eu, Maria chiar a fost evreica. Si Isus tot evreu a fost.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Mon Nov 03, 2003 8:32 pm

meh, tocma' am vazut Matrix Revolutions.. Se termena cam asa: intr-o ultima inclestare cu Agent Smith, Neo are o revelatie (aici totul se muta brusc in slow-play, efecte, chestii): The Matrix works on an Windows platform!!!! Toate drumurile duc la Seattle, etc. Neo isi da seama ca toate eforturile s-au terminat. Suspans, muzica, se lupta in slowplay cu Smith, dar pe buze ii apare un zambet care e total detasat de restul actiunii. Actiunea trece iarasi, brusc, pe real speed, Neo si Smth sunt fata in fata, ochi in ochi, cu mainile inclestate. Zambetul lui Neo se largeste, buzele lui se indreapta spre urechea lui Smith. Agentul e dezorientat, incruntat. Neo ii sopteste la ureche: Ctrl-Alt-Del->End Task. Buuum. End.

PS. Aud din surse informate ca se pregateste o noua trilogie. The Matrix avea un backup in Linux.... The game starts over.
PS2 Otup, te intreb pe tine ca esti mai expert in Matrix: de ce tre' sa faca misto de presedintele Ronald Reagan???
Last edited by tapirul on Mon Nov 03, 2003 9:05 pm, edited 1 time in total.

Pisica_den_Cheshire
senior
senior

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Nov 03, 2003 8:37 pm

tu glumeshti, nu? altfel, judecata te pashte pentru daune psihologice.
ca voiam sa vad filmul ala, daca tot le-am vazut shi pe celelalte.

adi
elder
elder

Postby adi » Mon Nov 03, 2003 9:50 pm

lasa, tot e bine ca n-a dat fdisk :lol: asa ca inca nu e totul pierdut

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Tue Nov 04, 2003 12:47 am

Tapire nu stiu, eu nici partea a doua nu am avut curaj sa o vad ca mi-a placut tare mult prima si nu prea vreau sa fiu dezamagit.

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Tue Nov 04, 2003 12:52 am

meh, io ma refer la prima parte cand zic ca fac misto de Reagan. Pe Cipher il cheama Reagan, si el ii cere lui Smith ca atunci cand totul va fi gata (el era tradatorul, remember), doreste sa fie reinsertat in matrix, sa uite tot ce a fost, si sa fie cineva important asa, cu bani si faima. Smith ii propune sa fie actor... Legatura e prea clara, si pentru americani. Intrebarea mea este de ce????

Pisica_den_Cheshire
senior
senior

Postby Pisica_den_Cheshire » Tue Nov 04, 2003 12:54 am

mey, sfarshitul ala e pe bune? nu de altceva, da' cand cineva da un spoiler atunci scrie mare SPOILER . ca sa shtie shi amaratzii sa nu-shi strice vizionarea.
las ca shtiu eu ca te joci nu nervii mei. sa vezi ce proces te pashte. :evil:

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Tue Nov 04, 2003 1:00 am

matzo, I've sort of gottcha.. :D :D Nu ma asteptam chiar la tine. Tz-tz-tz..
So, vizionare placuta. 8)

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Tue Nov 04, 2003 1:03 am

si BTW, accept sa ma pasca orice proces, mai putin Procesul Etapei a lu' Ioanitoaia. Nu-l suport.

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Tue Nov 04, 2003 1:13 am

I'll thimk about it. Deocamdata dial-upu' costa pe meleagurile astea, si mai merge si in ultimul hal.

Pisica_den_Cheshire
senior
senior

Postby Pisica_den_Cheshire » Tue Nov 04, 2003 1:14 am

nea tapiru, la cat de tembel a fost Matrix 2, ma ashtept la orice.
io ma gandeam deja la conspiratzii, madi& costin in echipa de producatori, linux heaven, windows hell etc.

Madi
elder
elder

Postby Madi » Tue Nov 04, 2003 1:52 am

Ce-ce-ce??? Ce e cu mine!? Nu recunosc nimic!!! :wink:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Pisica_den_Cheshire
senior
senior

Postby Pisica_den_Cheshire » Wed Nov 12, 2003 5:29 pm

ATENTZIE MICI SPOILERE:

azi am reushit sa ajung shi eu in sfarshit la Matrix 3. a fost mai bun ca Reloaded, adeka nu s-a lungit aiurea shi partea de actziune a fost mishto (n-am intzeles, cum de n-aveau aia din Zion inca un magnetzel de ala shmeker? se faceau in editzie limitata? cum de nu mai erau alte nave?). in rest, mult babble, cu pretentzii filozofice, da' a fost mai putzin shi nu m-a deranjat kiar asha tare. shi capul ala gigant care mi s-a parut destul de cretinoid.
n-am intzeles insa ce dracu' s-a intamplat la sfarshit. poate shi pentru ca filmul asta a fost facut pe principiu BANG, BUM shi s-a terminat cu un fsssssssssssssssss, shi m-a dus pe alte coordonate. fuse ceva de genul daca Neo moare, atunci shi smith moare pentu a echilibra ecuatzia? :help:

renee
junior
junior

hmmm

Postby renee » Wed Jan 07, 2004 11:40 pm

matrix nu mi-a placut decat prima parte, cea mai revolutionara pt atunci, restul a fost cm cliseu, si se putea deduce destul de usor. nu mai era nimic neprevazut. filme care mi-au placut, ma rog care imi vin in minte: donny darko, the others, pianul, parfum de femeie. a fost fain si trainspotting, dancing with wolfs, 12 monkeys,darkman, ...a da si pisica alba pisica neagra, (si underground) desi, hmm e destul de slab daca stau sa ma gandesc, da era faina muzica :lol: .
imi place si seria de filme de pe hallmark cu hercule poirot, imi placea mult agatha christie cand eram mai mica :oops: .
La plus perdue de toutes les journees est celle ou l`on n`a pas ri

darkside
senior
senior

Postby darkside » Thu Jan 08, 2004 2:25 am

Ce ziceti de Lord of The Ring 3 - Return of the King ?
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

sl0bizz
elder
elder

Postby sl0bizz » Thu Jan 08, 2004 3:07 am

Mergeti sa vedeti Goodbye Lenin. (se gaseste si pe emule, dar n-am nici procesor, si nici nu cred ca stiti careva germana sa ne faceti un subtitlu) Nu e film pentru calculatoristi, nici sex, nici bataie suficiente....
Ca veni vorba, mai merge cineva la film, exceptind chestiile care tin de sexul opus sau de senzatia ca esti cineva in Mall?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

Dan
Master of Disaster

Postby Dan » Thu Jan 08, 2004 3:39 am

Buna intrebare.. :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

originaltup
elder
elder

Postby originaltup » Thu Jan 08, 2004 8:33 am

Dupa ce am dat primul step am vazut Piratii din Caraibe (la recomandarea pisicii parca). Dragutel desi fara prea mari pretentii, iar Johnny Depp e mortal cu dintii aia galbeni :lol: Bun pentru relaxare, mai mult decat multe superproductii cretine cu pretentii.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tzukmik
senior
senior

Postby tzukmik » Thu Jan 08, 2004 12:39 pm

KILL BILL by Quentin Tarantino
Whatever

Dan
Master of Disaster

Postby Dan » Thu Jan 08, 2004 1:44 pm

Aruncati un oki aici: e un clasament interesant, poate stiti site-ul. Mie mi-e util pentru preview-uri la filme de care n-am auzit. :wink:
http://www.imdb.com/top_250_films
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

annie_xtreme
junior
junior

Postby annie_xtreme » Thu Jan 08, 2004 11:59 pm

Eu tocmai am vazut The Emperor's New Groove...
Pentru cine vrea sa se relaxeze si gusta "subtilitatzi" americanesti - go see.
Am ras mult...
because God made it that way

andrast79
junior
junior

Postby andrast79 » Fri Jan 09, 2004 12:14 am

" Al 5-lea element"

C.M
senior
senior

Postby C.M » Fri Jan 09, 2004 1:06 am

annie_xtreme wrote:Eu tocmai am vazut The Emperor's New Groove...
Pentru cine vrea sa se relaxeze si gusta "subtilitatzi" americanesti - go see.
Am ras mult...
Si eu,si eu...chiar a fost dragutel!!Dar chiar asa:nu spuneti nimic de marea trilogie--The lord of the rings?!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

Berilah
junior
junior

Postby Berilah » Fri Jan 09, 2004 12:32 pm

Nimeni nici o parere despre The Lord of the Rings?

http://www.imdb.com/top_250_films

In opinia mea este cea mai indrazneata realizare cinematografica de pana acum. Desi nu am citit inca romanul, stiu ca "Hollywood" si-a pus puternic amprenta pe stilul ecranizarii. Peter Jackson a reusit totusi sa faca un film care va influenta cinematografia acestui secol foarte mult.

V-a placut? Nu v-a placut? De ce?
Take it or leave it...

Madi
elder
elder

Postby Madi » Fri Jan 09, 2004 1:33 pm

Placut.
Dar mie mi-a placut foarte mult si cartea, cred ca am mai discutat despre asta pe-aici pe undeva... Din pacate multe din lucrurile interesante din carte sunt tratate superficial in film, cu toate ca filmul este destul de lung.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jan 09, 2004 8:12 pm

Nu prea inteleg in ce fel va influenta Stapânul Cerceilor cinematografia. Filmul asta mi-a adus aminte de batrânul nostru Sergiu Nicolaescu.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Fri Jan 09, 2004 10:20 pm

bre, cine a vaz't filmul "Contact" cu Jodie Foster? Ala cu extraterestrii?
Faceti-mi si mie un pustiu de bine si spuneti-mi cum s-a terminat ca a fost o pana de curent exact in momentul culminant cand gagica trecuse prin gaurile de viermi si ajunsese undeva si zicea ca ce frumos e, trebuia sa trimiteti un poet.
O sa incerc sa il inchiriez, da' pana atunci...

Frustrat, Tapirul

Return to “Discutii pe bune”