FILME, FILME, FILME, FILME

coltzul cu dileme
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Re: FILME, FILME, FILME, FILME

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 8:13 pm

Melania wrote:
andy gavrilescu wrote:pai daca ai ce ph00te nu faci laba.

Ha ha ha.

hai serios, daca sta unul calare pe tine toata mai faci laba? ti se ia

si tu, Muma.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 8:17 pm

andy gavrilescu wrote:care vor trai mai putin. slabii traiesc mai mult.

ce legatura are speranta de viata cu teoria evolutiei?
pt selectia evolutiva nu e nevoie sa traiesti pana la 90 de ani, e suficient sa traiesti suficient de mult cat sa te inmultesti, poti sa mori apoi la 50 de un infarct
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 8:19 pm

andy gavrilescu wrote:
Melania wrote:
andy gavrilescu wrote:pai daca ai ce ph00te nu faci laba.

Ha ha ha.

hai serios, daca sta unul calare pe tine toata mai faci laba? ti se ia

si tu, Muma.

asa iti inchipui tu ca e in cuplurile care se ph00t? ca partenerii stau calare unul pe altul tot timpul de nu mai au chef nici de laba?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 8:22 pm

speranta de viata a crescut cu evolutia, daca ne intoarcem la speranta de viata de 40 de ani cum era in evul mediu nu regresam naiba? ce ideea nu era sa se obtina o varianta imbunatatita a omului? speranta de viata de 150 de ani sa zicem, posibilitate de replicare oricand incepand cu o varsta la care individul e considerat apt pt a o face, nevoi limitate de consum. trup putin, minte multa, asa ceva.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 8:41 pm

Ma scuzi, dar ce legatura are ce zici acum cu selectia naturala de care vorbeai inainte?!!!
Teoria ta era ca vor supravietui cei care vor manca mai putin si ca organismul se va adapta in consecinta. Vorbeai de o selectie naturala a celor care vor manca mai putin. Ziceai ca asa a fost pana acum evolutia si asa o sa fie si de acum, o dovada a ipotezei tale fiind ca acum cauza principala de moarte e excesul de hrana.

Ce spui e evident fals.
1. Cauza principala a mortii si speranta de viata n-are legatura cu selectarea evolutiva. Ti-am explicat mai sus de ce.
2. Apoi te contrazic datele, obezitatea e in crestere.
3. Apoi te contrazice si fiziologia: daca ar fi selectate cum spui tu organismele care se descurca cu mai putin, deci cu tendinte anabolice, ele vor avea tendinte de ingrasare puse intr-un mediu cu hrana suficienta.

andy gavrilescu wrote:speranta de viata a crescut cu evolutia, daca ne intoarcem la speranta de viata de 40 de ani cum era in evul mediu nu regresam naiba? ce ideea nu era sa se obtina o varianta imbunatatita a omului? speranta de viata de 150 de ani sa zicem, posibilitate de replicare oricand incepand cu o varsta la care individul e considerat apt pt a o face, nevoi limitate de consum. trup putin, minte multa, asa ceva.

Iar acum vorbesti de ceva cu totul diferit fata de ce ziceai inainte, acum spui de selectarea artificiala a unei variante imbunatatite a omului.

Cu tehnici de selectare artificiala sigur ca poti sa ai ce fel de copii vrei si sa-i faci cat de frumosi si adaptati mediului vrei.
Normal ca daca o sa fie creat in laborator omul viitorului o sa fie slab, dar mai mult din considerente estetice, decat ca sa nu consume resurse (intr-o societatea in care presupui ca resursa "hrana" e nelimitata). O sa fie slab si cu tatze mari. Sau penis mare. Sau cu ambele, dupa cum vor vrea parintii.
N-o sa fie asexuat, pentru ca tendinta e spre diversificarea sexelor, spre diversexualizare mai degraba decat spre asexualizare.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 9:03 pm

Muma, si mamutii au prosperat la un moment dat si apoi hap hap! ceva i-a papat.
sa zicem ca se intampla o criza medicala si nu se mai gasesc medicamente care ii ajuta pe grasi sa traiasca cat de cat si sa se reproduca. ce sanse are sa ajunga la varsta adulta si sa se reproduca un copil diabetic?
sa zicem ca are loc o noua extinctie a unor mamifere cum sunt porcii si vacile. hrana mai putina. cine are mai mult de suferit? grasii.
tu gandesti ca si cum de acum intr-o mie de ani (sau poate un termen si mai mare) natura isi va urma cursul exact cum e acum. sigur ca daca nu se intampla ceva big evolutia nu are mult de suferit fata de schema actuala, o sa creasca nr de grasi dar nu pt ca se inmultesc aia alarmant, ci pt ca se ingrasa si slabii (eu am 3 kg mai mult decat acum 10 ani).

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 9:07 pm

si se vor mai inmulti grasii si pt ca ii vor manca pe aia slabi.
bogatii lumii, care vor fi slabi si amortali, vor parasi planeta in spaceships impreuna cu desteptii pamantului si ii vor lasa pe cei saraci aici, lipsiti de tehnica medicala. sa vedem cat mai supravietuiesc grasii fara tratamente si fara agilitatea de a prinde gaini.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 9:13 pm

evolutia naturala de care spuneai tu n-are legatura nici cu presupuse crize medicale, nici cu dezastre naturale sau alte fenomene aparute din senin care pot duce la disparitia unei specii
o specie poate sa fie oricat de evoluata si adaptata, daca pica un asteroid pe pamant, aia e

de fapt eu nici macar nu cred ca omul viitorului o sa fie gras, pentru ca progresul medical o sa-i permita sa nu fie

eu doar ziceam ca ce-ai spus tu acolo cu evolutia naturala care nu favorizea grasii pt ca selecteaza organismele care se multumesc cu putin, e o prostie (intr-o lume cu exces de hrana)
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 25, 2018 9:22 pm

Andy daca ai sot/prieten/soata/prietena ai interesul sa il spionezi, s-ar putea sa faca laba.
Dupa ce o sa iti treaca socul sa stii ca laba nu inseamna nimic, nu inseamna nici ca nu te mai iubeste, nici ca nu il/o f00ti bine.

Eu nu inteleg bine despre ce e discutia. Care e chestia.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 9:27 pm

pai nu prea mai e despre nimic, era initial ceva despre evolutie, insa andy a inaintat intre timp vreo 37 de fronturi diferite de discutie
strategia ei preferata e eschiva
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 25, 2018 9:29 pm

Muma, avatarul tau e un cacatel in iarba???

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu Oct 25, 2018 9:30 pm

Nu se poate generaliza
Unii indivizi sunt interesati mai mult de neveste decat de sine, oricat de incredibil pare.

Aia cu asteroidul e buna. Daca pica asteroidul (si numai daca pica asteroidul), discutia asta e pierdere de timp. But then again, de cand asteptam asteroidul ala si el nu mai vine.
Sunt si filme cu asteroizi.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 9:31 pm

Melania wrote:Muma, avatarul tau e un cacatel in iarba???

un cacatel care se relaxeaza fericit in iarba

dar ce credeai pana acum ca e, un mic?!
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 9:35 pm

jomil wrote:Nu se poate generaliza
Unii indivizi sunt interesati mai mult de neveste decat de sine, oricat de incredibil pare.

Nu e incredibil. Cica asta spun si inteleptii ca ar fi reteta unei casnicii fericite:

Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 25, 2018 9:39 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:Muma, avatarul tau e un cacatel in iarba???

un cacatel care se relaxeaza fericit in iarba
Asta numesc eu stil.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 9:59 pm

cu ce m-am eschivat? (am fost sa spionez sa vad ce se intampla in camera alaturata)
postul tau care urmeaza dupa ultimul al meu e diferit fata de cum l-am citit prima data.
nu stiu de ce nu-ti convine evolutia mea naturala. si nici macar nu e naturala, daca ar fi sa fie naturala ar trebui ca si slabii si grasii sa traiasca exact in aceleasi conditii, cu aceleasi resurse, fara acces la tratamente, sa vedem atunci care ar supravietui. tu ii dai mereu cu excesul de hrana de pe planeta. si hrana asta excesiva e cea de proasta calitate, ca nu cred ca culturile de avocado si chia sunt la apogeul lor. eu iau in calcul un eveniment sau suita de evenimente care ar taia din abundenta actuala. astfel de evenimente au existat de-a lungul istoriei si ele ne-au adus aici.
si vedeti ca din a doua jumatate a lui 2019 vine o noua criza.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:06 pm

eu citesc ce scrii tu, dar nu reusesc sa vad nicio legatura intre posturi
nu inteleg ce vrei sa spui de fapt, mi se pare ca tot treci de la o idee la alta fara sa zici de fapt nimic

repet, eu ma refeream la primul paragraf, ala cu evolutia, acolo tu vorbeai de excesul de hrana
acum cica nu-s culturi de avocado :roll:
Last edited by MumaPadurii on Thu Oct 25, 2018 10:09 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:08 pm

ei, ceva ce nu-ti convine tie, ce mare lucru

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:11 pm

tu ai incercat sa ai vreo discutie cu cineva vreodata, sa incerci sa urmaresti o idee pana la capat?

daca ar fi sa fie naturala ar trebui ca si slabii si grasii sa traiasca exact in aceleasi conditii, cu aceleasi resurse

evolutia naturala se produce tocmai cand exista o schimbare a conditiilor, schimbare care produce o limitare a resurselor
daca ar fi aceleasi conditii, atunci n-ar mai exista nicio evolutie
Last edited by MumaPadurii on Thu Oct 25, 2018 10:21 pm, edited 2 times in total.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:14 pm

poti sa-mi redai primul paragraf, ca nu stiu despre ce e vorba? multumesc

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 25, 2018 10:17 pm

Criza, da. Si alegerile din US, productia de porumb a Romaniei, amentintarile lui Putin. Chiar asa, la ce distanta de pamant o fi Voyager. Pentru ca evident la CERN se cauta particule iar Iohannis anunta referendum pentru justitie pentru Dragnea iar acum cateva minute l-am surprins pe prietenul meu facand laba.
Last edited by Melania on Thu Oct 25, 2018 10:18 pm, edited 1 time in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:18 pm

andy gavrilescu wrote:poti sa-mi redai primul paragraf, ca nu stiu despre ce e vorba? multumesc

andy gavrilescu wrote:eu cred ca omul viitor (sau ce va fi in locul lui) va fi asexuat. nevoile omului se vor diminua (de hrana, de somn, de afectiune). vor supravietui cei care se vor descurca cu mai putin si organismul se va adapta in consecinta. cei care mananca f mult vor dispare primii (asa a fost si pana acum de-a lungul evolutiei). de aia momentan pe planeta se moare mai mult de la excesul de hrana decat de foame (sursa e in cartile lui evreul harari, care la randul lui citeaza alte surse).

Asta e primul paragraf, aici a inceput discutia. Eu teoria asta a ta o combateam.
Nu ma pune sa-ti redau si ce-am zis, e scris pe pagina anterioara.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:20 pm

MumaPadurii wrote:tu ai incercat sa ai vreo discutie cu cineva vreodata, sa incerci sa urmaresti o idee pana la capat?

daca ar fi sa fie naturala ar trebui ca si slabii si grasii sa traiasca exact in aceleasi conditii, cu aceleasi resurse

ce prostie
evolutia naturala se produce tocmai cand exista o schimbare a conditiilor, schimbare care produce o limitare a resurselor
daca ar fi aceleasi conditii, atunci n-ar mai exista nicio evolutie

da dar nu-mi iese pt ca imi vine sa fac laba.

aceleasi conditii pt cele doua categorii, nu aceleasi conditii ca in epoca vanatorilor-culegatori.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:23 pm

eu tot nu inteleg ce vrei sa zici
sau cum ar putea fi selectionati evolutiv indivizii care mananca putin, intr-o lume in care hrana e suficienta
Last edited by MumaPadurii on Thu Oct 25, 2018 10:25 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:24 pm

MumaPadurii wrote:
andy gavrilescu wrote:poti sa-mi redai primul paragraf, ca nu stiu despre ce e vorba? multumesc

andy gavrilescu wrote:eu cred ca omul viitor (sau ce va fi in locul lui) va fi asexuat. nevoile omului se vor diminua (de hrana, de somn, de afectiune). vor supravietui cei care se vor descurca cu mai putin si organismul se va adapta in consecinta. cei care mananca f mult vor dispare primii (asa a fost si pana acum de-a lungul evolutiei). de aia momentan pe planeta se moare mai mult de la excesul de hrana decat de foame (sursa e in cartile lui evreul harari, care la randul lui citeaza alte surse).

Asta e primul paragraf, aici a inceput discutia. Eu teoria asta a ta o combateam.
Nu ma pune sa-ti redau si ce-am zis, e scris pe pagina anterioara.

pai si mai zi-mi o data ce ti se pare in neregula.
nu stiu ce e de combatut aici. am inteles ca te-a deranjat mai mult ca de ce sa fie omul asexuat.
oamenii vor fi hibrizi, om-cyborgi, cat sa manance astia? sw vor hrani cu energie cosmica din aia.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:25 pm

MumaPadurii wrote:eu tot nu inteleg ce vrei sa zici
sau cum ar putea fi selectionati evolutiv indivizii care se multumesc cu putin intr-o lume in care hrana e suficienta

eu am zis sa luam in calcul un eveniment care va duce la secatuirea reervelor de hrana. de cand tot zic asta? de o pagina

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:27 pm

Melania, tu ce faci acolo in laborator? nu te face ca nu stii ce se intampla

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:29 pm

Am scris pe pagina anterioara, pentru ca evolutia naturala nu functioneaza asa cum spui tu si am explicat de ce:

Selectia naturala e realizata in functie de resursa care e limitata (hrana sau sex).
Daca hrana e suficienta (chiar excesiva), nu se poate produce o selectie pe criteriul asta.
Selectia naturala a unor indivizi care se multumesc cu putina hrana poate avea loc doar intr-un mediu in care hrana lipseste.

eu am zis sa luam in calcul un eveniment care va duce la secatuirea reervelor de hrana. de cand tot zic asta? de o pagina

Pai asta am spus si eu CA AI SCHIMBAT IPOTEZA. Ai deschis alta discutie.
Prima oara teoria ta se referea la o lume cu un exces de hrana. Eu de asta vorbeam cand ziceam ca zici niste aiureli. Pentru ca de asta vorbeai si tu in teoria ta, de lumea actuala.
Intr-o lume ipotetica cu hrana putina e alta discutie.
Last edited by MumaPadurii on Thu Oct 25, 2018 10:33 pm, edited 3 times in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 25, 2018 10:31 pm

Vrei sa spui in biroul meu de arhitectura? Stiu ce se intampla, totul e conectat si exista karma. Dupa cum marturisea si Parintele Arsenie Boca in cartea sa 'Viata monahala: lupta mea cu laba' .

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:35 pm

Gata, pauza de laba toata lumea, ca sa ne limpezim un pic gandurile, ca deja m-a obosit discutia asta.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 25, 2018 10:43 pm

MumaPadurii wrote:Am scris pe pagina anterioara, pentru ca evolutia naturala nu functioneaza asa cum spui tu si am explicat de ce:

Selectia naturala e realizata in functie de resursa care e limitata (hrana sau sex).
Daca hrana e suficienta (chiar excesiva), nu se poate produce o selectie pe criteriul asta.
Selectia naturala a unor indivizi care se multumesc cu putina hrana poate avea loc doar intr-un mediu in care hrana lipseste.

Pai asta am spus si eu CA AI SCHIMBAT IPOTEZA. Ai deschis alta discutie.
Prima oara teoria ta se referea la o lume cu un exces de hrana. Eu de asta vorbeam cand ziceam ca zici niste aiureli. Pentru ca de asta vorbeai si tu in teoria ta, de lumea actuala.
Intr-o lume ipotetica cu hrana putina e alta discutie.

Selectia naturala functioneaza mereu, nu are neaparat legatura cu lipsa sau abundenta de hrana.
De ex abundenta de hrana poate selectiona indivizi care sunt mai adaptati la hrana cacalau, care nu fac de ex boale date de hamburgeri. Sunt multi factori presori.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 10:49 pm

da, știu ca sunt mulți factori presori

dar eu m-am referit la cel menționat de andy în teoria ei: hrana

ca asa, se poate discuta pe un infinit de teorii, eu ma refeream strict la ce zisese ea
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 10:56 pm

si daca stim ca hrana in exces provoaca morbiditate si mortalitate, de ce nu acceptam ca se poate face o selectie naturala si in functie de resursa care e in exces, si nu limitata? pana acum se murea din lipsuri, acum din excese. care-i problema la asta?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 11:14 pm

pentru ca, Andy, asa cum ți-am explicat deja,
excesul acestei resurse nu afectează transmiterea genelor indivizilor respectivi suficient încât sa determine un efect selectiv in mod natural, chiar dacă creste mortalitatea și morbiditatea
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 11:27 pm

andy gavrilescu wrote:pana acum se murea din lipsuri, acum din excese. care-i problema la asta?

Nu e nicio problema cu asta. E o afirmație adevărată.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 25, 2018 11:38 pm

inseamna ca specialitatea asta, boli de nutritie si metabolism, si-a cam ratat menirea.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 25, 2018 11:47 pm

nu, din ce spuneam eu rezulta tocmai invers

pentru ca menirea acestei specialitati e sa trateze niste boli cronice, adica sa mareasca durata si calitatea vietii individului afectat, sa previna complicatiile

preventia bolii in sine se face la nivel de medicina de familie :)
sau politici de stat
sau genetica medicala
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 26, 2018 9:44 am

Nici asa nu mi se pare bine, sa intretineti o stare de nesanatate.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 26, 2018 10:03 am

Pai nu te obliga nimeni sa te duci la medic să-ti întrețină necesitatea.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 26, 2018 10:07 am

Nesanatatea. Voi ii tineti in viata asa bolnavi.

Return to “Discutii pe bune”