FILME, FILME, FILME, FILME

coltzul cu dileme
Chingachgook
addicted
addicted

Re: FILME, FILME, FILME

Postby Chingachgook » Mon Feb 13, 2017 5:46 pm

nu aveai telefonul la tine? de ce nu ai iesit?
il citesti degeaba pe dan alexe, nu ai invatat ca se iese de la un film care nu iti place?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Feb 13, 2017 7:19 pm

Ati vazut filmul reteaua cu vl voiculescu? L-am gasit pe hbo go

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 13, 2017 8:02 pm

Vlad voiculescu, ex ministrul tehnocrat?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Feb 13, 2017 8:08 pm

da

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 14, 2017 5:19 pm

Chingachgook wrote:nu aveai telefonul la tine? de ce nu ai iesit?
il citesti degeaba pe dan alexe, nu ai invatat ca se iese de la un film care nu iti place?

Cum sa ma ridic si sa plec, ca nesimtita? Eu credeam ca daca tot te-ai dus pana acolo si ai mai si cheltuit niste bani, astepti sa se termine, chiar daca te plictiseste. Intotdeauna exista speranta sa devina misto pe final.

Dan Alexe practica asceza.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Feb 14, 2017 5:36 pm

eu cred ca daca pleci poate ii mai motivezi si pe altii care ar pleca dar parca nu au curaj.
si daca iese juma' de sala poate e vreun critic care remarca

schimbarea incepe cu tine
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Feb 18, 2017 8:54 pm

andy gavrilescu wrote:am vazut filmul Les chevaux de Dieu. ca sa imi fie mai clar ce fac islamistii. filmul e f bun. ce se intampla acolo e vai de mama de om

http://www.imdb.com/title/tt2369047/

Vazut in sfârșit, bun. Dar mi-a cam stricat ziua.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Feb 26, 2017 10:33 pm

asa-ti trebuie daca te uiti la filme deosebite.
si ca sa nu patesc ca tine, weekendul asta a fost totalmente american.

am inceput cu Doctor Strange, facut de Marvel, nah, dar un pic mai bun decat ce face Marvel de obicei, asta si pt ca personajul principal e un medic de succes, cum ne-am visa toti.

apoi ala de ati vorbit voi mai demult, Fantastic beasts and where to find them, dragut, da, am dormit bine dupa el, nu ca dupa A time for drunken horses.

si ultimul dar si cel mai solicitant la capatana (dintre astea 3), The 9th Life of Louis Drax.

La asta ultimul imi place mult actrita, mama baiatului, e aia din 11.22.63 (ala cu JFK, pt Boss)

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 27, 2017 8:50 am

Ha, a castigat Manchster by the sea, l-am vazut, e un film normal, de familie, cu interpretari bune.
Bine ca nu a castigat pisatul ala de lalaland.

Am vrut sa vad si Salesman (iranian, a castigat cel mai bun film strain), dar sa imi mai revin dupa Incendies.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 27, 2017 9:06 am

andy gavrilescu wrote:Ha, a castigat Manchster by the sea, l-am vazut, e un film normal, de familie, cu interpretari bune.
Bine ca nu a castigat pisatul ala de lalaland.

Am vrut sa vad si Salesman (iranian, a castigat cel mai bun film strain), dar sa imi mai revin dupa Incendies.

Ha, si bine ca n-a castigat nici Moonlight, m-am saturat sa tot castige filmele cu gay si in general celw despre oamebi cu probleme de genul asta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Feb 27, 2017 10:18 am

si gay negri
chiar ma mir ca n-a castigat
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 27, 2017 11:11 am

Screenshot_2017-02-27-09-48-58.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Feb 27, 2017 11:15 am

Trebuie să văd Salesman, e al 2lea Oscar al lui Farhadi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Feb 27, 2017 11:40 am

La cate nominalizari a avut la la land, de-acum incolo o sa astept oscarurile ca sa stiu ce filme sa nu vad.

btw, am vazut handmaiden, e f misto
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Mar 01, 2017 11:14 pm

va recomand

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Apr 15, 2017 11:45 pm

un film frumos pt noaptea invierii Mine 2016

ultima jumatate de ora trece mai greu dar csf, daca tot m-am uitat...

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Apr 30, 2017 1:58 am

ati vazut "dupa dealuri"? e buna, cam lunga, e drept, mai faci un pipi, mai bei un ceai, dar merita.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sun Apr 30, 2017 11:39 am

am vazut ca in mai apare Prometheus 2. am revazut Prometheus 1 si alien 1. practic actiunea din Prometheus precede intamplarile din alien. nava pe care gasesc primele oua in alien 1 arata la fel ca nava pe care au descoperit in Prometheus 1, "inginerii" si acele creaturi cu forma de sarpe. sunt si cateva lucruri care nu se potrivesc, legat de tehnologie (mai avansata in Prometheus fata de alien) si faptul ca interiorul navei construita de "ingineri" (cei care au lasat fragmente de ADN in, aparand oamenii asemanatori lor). in Prometheus 2 e posibil sa aflam de ce au incercat "inginerii" sa distruga omenirea prin acele bombe biologice pe care insa nu au apucat sa le foloseasca dupa ce le-au construit.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 25, 2017 8:25 pm

ati vazut filmul Dunkirk? l-am vazut saptamana trecuta, cand a fost premiera la mine in oras. am zis pe moment sa nu va mai zic de el, ca nu e pe gustul vostru.
mie mi-a placut, un film realist, oarecum atipic, in sensul ca nu are niciun erou principal despre care sa fie vorba si in jurul caruia sa se construiasca actiunea, cu toate ca daca cititi cine sunt actorii vedeti nume cunoscute, cel mai cel fiind tom hardy, a carui fata abia o vedem cateva secunde. si nicio femeie- abia se vad una-doua surori medicale pe acolo.
m-a mirat f mult ca deja de cateva zile se vorbeste f mult in presa despre el, mai ales ca pica odata cu multe filme cu super eroi si planeta maimutelor si despicable me, si parerile sunt bune.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 25, 2017 8:25 pm

Boss wrote:am vazut ca in mai apare Prometheus 2. am revazut Prometheus 1 si alien 1. practic actiunea din Prometheus precede intamplarile din alien. nava pe care gasesc primele oua in alien 1 arata la fel ca nava pe care au descoperit in Prometheus 1, "inginerii" si acele creaturi cu forma de sarpe. sunt si cateva lucruri care nu se potrivesc, legat de tehnologie (mai avansata in Prometheus fata de alien) si faptul ca interiorul navei construita de "ingineri" (cei care au lasat fragmente de ADN in, aparand oamenii asemanatori lor). in Prometheus 2 e posibil sa aflam de ce au incercat "inginerii" sa distruga omenirea prin acele bombe biologice pe care insa nu au apucat sa le foloseasca dupa ce le-au construit.

in mai 2017? nu am auzit. a fost?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Jul 26, 2017 5:36 pm

andy gavrilescu wrote:ati vazut filmul Dunkirk? l-am vazut saptamana trecuta, cand a fost premiera la mine in oras. am zis pe moment sa nu va mai zic de el, ca nu e pe gustul vostru.
mie mi-a placut, un film realist, oarecum atipic, in sensul ca nu are niciun erou principal despre care sa fie vorba si in jurul caruia sa se construiasca actiunea, cu toate ca daca cititi cine sunt actorii vedeti nume cunoscute, cel mai cel fiind tom hardy, a carui fata abia o vedem cateva secunde. si nicio femeie- abia se vad una-doua surori medicale pe acolo.
m-a mirat f mult ca deja de cateva zile se vorbeste f mult in presa despre el, mai ales ca pica odata cu multe filme cu super eroi si planeta maimutelor si despicable me, si parerile sunt bune.

andi daca nu vedeai filmul stiai ce a fost la Dunkerque?
ce sa caute femei pe acolosha?

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Jul 26, 2017 5:45 pm

am vazut o emisiune acum pe tvr2 cu iuliana marciuc posea (amanta multi ani lui adrian enache apoi sotie) despre elvira gocz.
impresionant, o femeie atat de puternica...
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Jul 26, 2017 6:53 pm

Chingachgook wrote:
andy gavrilescu wrote:ati vazut filmul Dunkirk? l-am vazut saptamana trecuta, cand a fost premiera la mine in oras. am zis pe moment sa nu va mai zic de el, ca nu e pe gustul vostru.

andi daca nu vedeai filmul stiai ce a fost la Dunkerque?
ce sa caute femei pe acolosha?

aha, asa cum stiam si despre plajele debarcarii pe care le-am vizitat acum cativa ani, stiam si de asta, dar fiind prea la distanta nu am apucat sa-l vad.
cum ce sa caute femei, toate filmele sunt pline de supereroine.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 26, 2017 9:55 pm

Huh?
Pe draq sunt.

Filmele au in general protagonisti barbati si femei puse pe acolo ca sa faca frumos si eventual ca sa vorbeasca cu barbatii.

Tuturor banuiesc ca ne placea sa ne imaginam in pielea unui actor atunci cand eram mici. Ei bine, rolurile femeilor erau asa de anoste incat eu ma imaginam frecvent in ale barbatilor. Nu aveam de ales. Cerea un efort suplimentar de imaginatie si niste ajutari ad hoc de scenariu, dar asta era.

Banuiesc ca barbatii nu aveau problema asta cand erau mici, de aia se si isterizeaza o gramada acum ca feminismul a distrus Hollywoodul. O prostie.
Mi-a placut mult Wonder Woman, un film chiar misto realizat, primul film misto cu o supereroina femeie cu care sa se poata identifica si fetitele. Ca in rest, eu am fost si Batman, si Indiana Jones, si Old Shatterhand si cam toti eroii pe care ii aveam pe vremea aia.
(ah, da, noroc cu Xena).
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Jul 26, 2017 10:38 pm

andy gavrilescu wrote:
Boss wrote:am vazut ca in mai apare Prometheus 2. am revazut Prometheus 1 si alien 1. practic actiunea din Prometheus precede intamplarile din alien. nava pe care gasesc primele oua in alien 1 arata la fel ca nava pe care au descoperit in Prometheus 1, "inginerii" si acele creaturi cu forma de sarpe. sunt si cateva lucruri care nu se potrivesc, legat de tehnologie (mai avansata in Prometheus fata de alien) si faptul ca interiorul navei construita de "ingineri" (cei care au lasat fragmente de ADN in, aparand oamenii asemanatori lor). in Prometheus 2 e posibil sa aflam de ce au incercat "inginerii" sa distruga omenirea prin acele bombe biologice pe care insa nu au apucat sa le foloseasca dupa ce le-au construit.

ăhăhă

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Jul 26, 2017 10:46 pm

MumaPadurii wrote:Huh?
Pe draq sunt.

Filmele au in general protagonisti barbati si femei puse pe acolo ca sa faca frumos si eventual ca sa vorbeasca cu barbatii.

Tuturor banuiesc ca ne placea sa ne imaginam in pielea unui actor atunci cand eram mici. Ei bine, rolurile femeilor erau asa de anoste incat eu ma imaginam frecvent in ale barbatilor. Nu aveam de ales. Cerea un efort suplimentar de imaginatie si niste ajutari ad hoc de scenariu, dar asta era.

Banuiesc ca barbatii nu aveau problema asta cand erau mici, de aia se si isterizeaza o gramada acum ca feminismul a distrus Hollywoodul. O prostie.
Mi-a placut mult Wonder Woman, un film chiar misto realizat, primul film misto cu o supereroina femeie cu care sa se poata identifica si fetitele. Ca in rest, eu am fost si Batman, si Indiana Jones, si Old Shatterhand si cam toti eroii pe care ii aveam pe vremea aia.
(ah, da, noroc cu Xena).

tot de pe vremea ta erau si nikita, linda karatista
acum nu ne putem palnge de lipsa eroinelor din filme, avem destule, atat in filmele pt adulti, cat si in filmele de copii. ca preferi tu tot eroii masculi cred ca e chestiune de gust de care nu te poti debarasa, alegi sexul opus.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Jul 26, 2017 10:52 pm

ai uitat hunger games? katniss e erou sau eroina?
daenerys e eroina
in frozen numai femei
resident evil milla
tomb raider angelina
scarlet johansson numai roluri de eroina ia
nici n-are rost sa mai zicem
suntem intoxicati cu femei

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 26, 2017 11:02 pm

Aha, exista si filme cu eroine femei.
Fugiti bah la cratita ca ne intoxicati!

Pentru astia care prefera exclusiv filmele cu barbati, mesajul meu e ca exista canalele gay.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 26, 2017 11:09 pm

acum nu ne putem palnge de lipsa eroinelor din filme, avem destule, atat in filmele pt adulti, cat si in filmele de copii.

nici nu ma plang
istericii se plang ca sunt prea multe eroine femei, mie de-abia acum mi se pare o proportie mai echilibrata

a preferi tu tot eroii masculi cred ca e chestiune de gust de care nu te poti debarasa, alegi sexul opus.

daaa, exact, ai nimerit-o cu asta
exact din cauza asta ma imaginam rolul masculin, pentru ca alegaem sexul opus, nu pentru ca alea feminine erau personaje neinteresante
sunt sigura ca toti barbatii heterosexuali se imaginau ca sunt Lois Lane, nu Superman
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jul 27, 2017 8:26 am

Mie mi s-a parut ca plangi deficitul de filme cu eroine, ceea ce nu exista, din reactia huh sunt pe dracu cam asa ceva.
Barbatii heterosexuali se vad in rolul eroului de sex tare, cu eroina doar ar vrea sa si-o traga, de ce s-ar identifica cu ea?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jul 27, 2017 8:29 am

Boss wrote:
andy gavrilescu wrote:

ăhăhă

Ba da nu poti si tu sa inchegi o fraza, sa spui ca un om normal daca a fost sau nu, l-ai vazut, cum a fost

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Jul 27, 2017 8:38 am

lady valor
the story of kris beck
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 27, 2017 10:02 am

Mie mi s-a parut ca plangi deficitul de filme cu eroine, ceea ce nu exista, din reactia huh sunt pe dracu cam asa ceva.

Daca te contraziceam pe tine, care afirmai ca "toate filmele sunt pline de supereroine" (ceea ce nu e adevarat) si spuneai ca esti intoxicat de atatea eroina femei, nu inseamna ca ma plangeam ca nu sunt destule.
Nu ma intereseaza sa fie egalitate (ca poate au si ei un public tinta, ca aia care fac comedii romantice, unde protagonistele sunt in general femei), nici nu ma intereseaza sa fie in toate filmele, ar fi absurd.
Mi se pare ok ca acum sunt mai multe, fata de inainte, cand nu erau aproape deloc. Pentru ca imi plac filmele de aventura.

Dar ma enerveaza genul asta de discurs cu "aoleu ce ne facem, suntem intoxicati de minoritati" care apare atunci cand mai se mai face cate un film cu negri sau cu femei.
Sunt exact genul de exagerari si alternative facts trumpiste care n-au legatura cu realitatea. Si se "demonstreaza" prin cateva exemple, ignorand contraexemplele si statistica.
Ia fa un search pe google cu "superhero movies 2016" (am luat un exemplu aleator) si numara cati dintre supereroii de acolo sunt femei.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Jul 27, 2017 10:20 am

MumaPadurii wrote:
acum nu ne putem palnge de lipsa eroinelor din filme, avem destule, atat in filmele pt adulti, cat si in filmele de copii.

nici nu ma plang
istericii se plang ca sunt prea multe eroine femei, mie de-abia acum mi se pare o proportie mai echilibrata

mi-era dor de discutia aia in care spunea im ca sa fie proportii echilibrate si la excavatoristi si zidari

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 27, 2017 5:14 pm

Nu ma intereseaza ce sex are zidarul meu, ma intereseaza sa faca treaba bine.
Dar sunt sigura ca s-ar gasi unii sa se isterizeze daca ar observa ca apar mai multe femei cu meseria asta decat sunt ei obisnuiti.

Si daca ai fi urmarit discutia, ai fi vazut ca in postul anterior am zis ca nu ma intereseaza sa fie proportii egale intre supereroii masculini si feminini. Si nici sa existe roluri principale pentru femei in toate filmele.
Doar facusem o observatie, nu militam pentru cote de gen in cinematografie.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jul 28, 2017 11:38 am

Eu nu găsesc niciun film modern, ba nici măcar vechi, unde să fie un bărbat cât de cât erou, cu care să mă identific. Femei, în schimb, GÂRLĂ.
Să luăm filmele de desene animate. Uite, lumea îl critică pe Disney pentru că făcea eroine bune dar blege în anii 30-50...Așa o fi, deși reziliența de bună credință a Cenușăresei în fața adversităților nu mi se pare chiar de colea. Dar ce eroi valoroși masculini a făcut Disney??? Pinocchio, care suferă practic de retard mintal? Diverșii prinți care apar doar episodic și nu fac nimic (pe prințul din Sleeping Beauty îl ajută ursitoarele bune și chiar și așa de abia o dă gata pe Maleficent)? Maimuțoiul de Tarzan? Poate doar Fiara să fie cât de cât mai bine conturat, un personaj romantic, dar și el se poartă ca un țânc răzgâiat trei sferturi din film. În Alladin, adevăratul protagonist e Duhul, care e evident în plin episod maniacal. Și non-Disney e la fel: în Despicable Me eroul e un fost sociopat actualmente reformat ca prin minune. În Pirații din Caraibe nici mai zic: ce boală o avea Jack Sparrow? Pare să fie o coree Huntington cu manifestări psihotice, dar mai probabil tipul e doar permanent drogat.

Practic în toate filmele pentru copii, eroul e fie complet tembel, fie e în umbra eroinei, chiar dacă aceasta e bleagă precum Albă ca Zăpada (care măcar e bună la suflet cu toată suflarea vie și generoasă: ce o fi rău în asta?) Iar în anii recenți, de teama criticii, Disney face exclusiv filme cu eroine puternice și feministe (Mulan, Frozen, Vaiana, Brave etc etc etc) și cu bărbați proști și răi, deci da, cred că chiar suntem sub asalt cinematografic feminist!

Știu, sunt desene animate, dar întreg Holiwoodul nu e decat o extensie a filmelor de tip Disney. Și știu, există și filme din alte țări sau de artă dar cine naiba se uită la alea?
and in the eyes of the jackal i say kaboom

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 28, 2017 11:45 am

Daca nici phat nu o convinge pe muma...

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jul 28, 2017 12:11 pm

Chiar și imedul. Avem super eroine foarte strong, cum e Muma și andy, și personaje masculine ...well, nici n-are rost să mai zic ceva.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 28, 2017 12:26 pm

Poate Muma si alimori

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jul 28, 2017 12:49 pm

Și ea!