Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/2022

coltzul cu dileme

Incepe (data probabila):

<25 decembrie
0
No votes
<31 decembrie
1
11%
1-30 ianuarie
0
No votes
1-28 februarie
2
22%
>= 1 martie
1
11%
Nu incepe
4
44%
Nu stiu (50% sanse razboi)
1
11%

Total votes: 9

primarita
elite
elite

Re: Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/2022

Postby primarita » Thu May 12, 2022 6:55 pm

Eu cred ca, daca Rusia si-ar fi facut o baza in Mexic, US ar fi invadat Mexicul.
Deci singura solutie ar fi ca NATO sa renunte la Ucraina si Rusia sa isi retraga armata.
https://worldpopulationreview.com/count ... ar-weapons
Every Country in the World that Has Nuclear Weapons (and How Many They Have)
Russia - 6,255 nuclear warheads
United States of America - 5,550 nuclear warheads
China - 350 nuclear warheads
France - 290 nuclear warheads
United Kingdom - 225 nuclear warheads
Pakistan - 165 nuclear warheads
India - 156 nuclear warheads
Israel - 90 nuclear warheads
North Korea - none, but material to build 40-50 nuclear warheads

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 12, 2022 8:13 pm

jomil wrote:Ce mare *** nu intelegeti? NATO zice…OK! Ne angajam ca nu mai bagam pe nimeni in NATO daca tu te angajezi ca te retragi complet din Ucraina si stai dracului in granite tale. Si apoi vestul sa continue cu flitul la petrol si gaze din Rusia.

Si dupa ce fac pinkie swear, se suie fiecare pe unicorn si se intoarce la el acasa.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 12, 2022 8:50 pm

Putin vrea Ucraina sau macar o bucata din ea. Deocamdata considera ca inca mai poate castiga niste teritorii, deci n-o sa se retraga pentru niste promisiuni.
Si promisiuni cu ce, ca n-o sa se intample ceva ce oricum nu era in plan sa se intample?
Ca nu e ca si cum inainte de invazie NATO ar fi avut intentia de a baga vreo tara sub umbrela sa. Asta n-a fost niciodata un issue.
Dimpotriva, agresiunea a fost declansata de o percepere a slabiciunii aliatilor.

Deci pentru ca Putin o asemenea "oferta", ar insemna sa se intoarca la momentul 0 si toate pierderile suferite sa fi fost pentru nimic.
De fapt ar fi momentul 0 + restrictii, deci cum sa accepte sa iasa din asta fara vreun teritoriu smuls Ucrainei, dezrobit de sub nazism, pe care sa-l aduca acasa scaldat in sange, ca trofeu?

Iar dac-ar fi gata sa accepte asta, inseamna ca oricum considera c-a pierdut razboiul, deci ce rost are un mockery de negociere?
Daca Putin ar accepta sa se intoarca acasa cu mana-n kursky, atunci e clar ca n-are de gand sa foloseasca nuke-ul.
Atunci de ce sa vanda Biden/NATO securitatea tarilor baltice, Moldovei, Finlandei, inchizandu-le orice cale, pentru nimic? Pana la urma, e un lucru bun si pentru NATO ca in viitor sa se intareasca securitatea in zona asta, asigurandu-le protectie acestor tari care n-ar fi in stare sa tina piept Rusiei asa cum o face Ucraina, in eventualitatea unei invazii.
Altfel ne trezim ca ne bate Rusia la usa.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 12, 2022 9:22 pm

Man...poate daca nu i as fi ținut predici cuiva sa nu se intoarca in ro(asta chiar cand m am mutat aici) poate m as gandi sa ma intorc. E cu plus si cu minus. Scoala inclina balanta.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 12, 2022 9:26 pm

Doar scoala?
Si sistemul sanitar? Moartea pe sosele? Sistemul judiciar, daca cumva ajungi pe la tribunal?

Care e plusul, de fapt?
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 12, 2022 9:31 pm

Sistemul sanitar nu e cu plus, din nefericire. A little bit messy.
Moarte pe sosele...tre sa ma uit pe statistici sincer pt ca eu vad accidentele si mortile de aici, care suntbdestule!

La sistemul judiciar nu m am gandit, deloc, sper sa nu ajung.

Da scoala e cu plus, categoric! Scoala e cu plus.
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 12, 2022 9:31 pm

Mda, sunt preocupata de cum sa-l scoatem pe Putin la vopsea.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 12, 2022 9:32 pm

Oare a prevazut careva din rusia ca razboiul asta o sa i impinga pe altii in NATO?

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-61420185
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 12, 2022 9:49 pm

pc7 wrote:Sistemul sanitar nu e cu plus, din nefericire. A little bit messy.

N-as vrea sa te contrazic fara sa fi venit in contact cu NHS-ul, dar sincer am foarte, foarte mari indoieli ca, indiferent de problemele pe care le are (ca orice sistem, de altfel), da cu minus sau egal fata de sistemul din Romania.

pc7 wrote:Moarte pe sosele...tre sa ma uit pe statistici sincer pt ca eu vad accidentele si mortile de aici, care suntbdestule!

In Romania sunt si mai destule.
Uita-te pe statistici, da: https://etsc.eu/euroadsafetydata/

pc7 wrote:La sistemul judiciar nu m am gandit, deloc, sper sa nu ajung.

Pai nu stii niciodata cand ai placerea.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 12, 2022 9:52 pm

Melania wrote:Mda, sunt preocupata de cum sa-l scoatem pe Putin la vopsea.

Nu inteleg. Poate nu sunt in cea mai buna forma, dar nu vad ce legatura are cu mutatul in Romania...
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 12, 2022 10:31 pm

Mela era de fapt on topic :)

Zicea ca nu i interesata sa l scoata pe putin basma curata.
De profesie observator.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu May 12, 2022 10:53 pm

Daca vestul se apuca sa negocieze direct cu Putin nu inseam ca Putin e scos basma curata.
E ca vestul at incercat intra-adevar sa opreasca razboiul. Ptr noi pe Imed razboiul e mai mult un spectacol. Dar ia imagineza-tu ca esti in Mariopol si traiesti ca un soarece. Sau in Odessa si astepti sa iti vina randul.

De ce e asa de rau ca NATO sa dea de la ea ca sa incerca sa opreasca macelul? Daca Rusia se retrage din Ucraina si sta in granite ei, nu inseamna ca Putin e curat. Ideea e ca vestul sa continue cu intors spatele lui Putin dupa, ca UK si alte tari sa nu mai accepte banii ologarhilor etc. Asta e mai greu presupun…
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 12, 2022 11:14 pm

pc7 wrote:Mela era de fapt on topic :)

Zicea ca nu i interesata sa l scoata pe putin basma curata.

Eram convinsa că-i postul tau... :lol:
Cred că ați postat rapid una după alta și eram prinsa in discuția cu tine.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 12:15 am

jomil wrote:De ce e asa de rau ca NATO sa dea de la ea ca sa incerca sa opreasca macelul?

Mai lasati propaganda asta ca razboiul s-ar putea opri daca NATO ar da de la ea, dar nu vrea.
Putin vrea Ucraina sau cel putin teritorii din Ucraina.
Negocieri au mai fost si pana acum, nu e ca si cum vestul n-ar fi incercat. S-a mai atins problema exinderii, chiar Zelensky a declarat la un moment dat ca si-a dat seama ca e exclusa aderarea Ucrainei in NATO si ca a renuntat la pretentia asta.
Ti s-a parut ca Putin a oprit vreun macel?

Ideea e ca vestul sa continue cu intors spatele lui Putin dupa, ca UK si alte tari sa nu mai accepte banii ologarhilor etc. Asta e mai greu presupun…

Da, asta e mai greu.
Niste nazisti si britanicii astia, ca si germanii. Si francezii ar fi nazisti, daca ar putea, dar n-au cwaie.
Aici era problema principala, ca UK accepta banii oligarhilor (+NATO care nu vrea sa dea de la ea, de parca o invitatie din partea lui Biden la ceai ar rezolva problema), nu ca Putin e un sociopat imperialist care nu se opreste de la nimic ca sa cucereasca teritorii care i se cred cuvenite. :shock:
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 1:38 am

jomil wrote:Ideea e ca vestul sa continue cu intors spatele lui Putin dupa, ca UK si alte tari sa nu mai accepte banii ologarhilor etc. Asta e mai greu presupun…

E greu, dupa ce nebunul a multilat Cecenia, dupa ce a luat cu japca Crimeea, vestul se dadea cu el in barca. Deci e greu.
Am auzit asta candva si mi s-a parut foarte intelept “daca cineva iti arata cine e, crede-l din prima.”

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 2:10 am

Bun sfat, ar trebui sa-l urmezi.
De exemplu, sa incepi prin a-l crede pe Putin că nu se va opri din a cuceri Ucraina în caz că NATO da inapoi, daca tot ne-a aratat-o.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Re: Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/202

Postby jomil » Fri May 13, 2022 6:57 am

Evident daca una din parti nu respecta acordul, cealalta nu mai este obligata sa il respecte si NATO poate interveni fara sa se coeasca…

Si evident imi dau seama ca e putin probabil a Putin sa accepte acest acord, dat fiind ca el vrea vechea URSS si nu doar oprirea extinderii NATO. E ok, in cazul asta NATO poate sa il faca de *** in fata lumii “ne-am oferit sa ne oprim din a ne extinde ca sa ii protejam egoul lui Putin si lui tot nu ii convine, deci ce vrea el e un nou imperiu si extinderea NATO e doar un pretxt “.

Alt scenariu, cel mai misto, ar fi ca Putin sa accepte incetarea razboiului, retargera din Ucraina si sa accepte granitzele actuale ale Rusiei (poate isi da seama ca e in ***** si nu vrea extinctia omenirii), apoi sa pozeze in Russia lui in strong leader de care vestului incepe sa ii fie frica. Si sa fie reales…sa faca din Rusia o Coree de Nord…evident cu participarea vestului care il ignora.

Sau sa nu fie reales, dar asta e putin probabil la al nspelea congres.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 7:33 am

Ziceam si credeam asta acu o saptamana, ca si Melania “ nu negociezi cu nebunii!”.
Apoi am vazut niste poze de la Azovstal, cu soldatii blocati acolo. Fara maini sau picioare, cu priviri de animale haituite si epuizate. Si primul gand care mi-a venit in minte a fost “de ce nu poti negocia cu nebunul, dar poti face afaceri cu el?”. Nu vreau ca oamenii aia sa moara. Poate lor nu le mai pasa, dar noua trebuie sa ne pese. Daca exista o cale de negociere, ori cat de ingusta, cred ca vestul trebuie sa o incerce. Sa se umileasca putin, sa isi adapteze telurile nitzel la realitatea din Ucraina.
Evident ca poate esua calea asta, dar macar incerci sa aduci pacea si arati lumii ca incerci.

MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/202

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 10:18 am

jomil wrote:Evident daca una din parti nu respecta acordul, cealalta nu mai este obligata sa il respecte si NATO poate interveni fara sa se coeasca…

Da, ca asta era problema: NATO n-are o justificare morala sa intervina. :shock:
NATO nu vrea sa deschida un conflict direct cu o putere nucleara, asta o opreste, nu absenta justificarii morale. Ca nu e ca si cum Putin n-ar face crime de razboi in Ucraina si n-ar fi incalcat deja toate acordurile si promisiunile.
La fel cum nici Putin nu vrea sa deschida un conflict direct, de-aia se coeste sa atace o tara NATO.

Acordul n-ar face situatia mai sigura in viitor, doar ar pune alte tari la risc. Singurul mod de a le apara, e sa le permiti sa intre in NATO. Daca vor, bineinteles.
Asta e cel mai bun mod de a determina aliatii sa intervina pentru ele in caz de atac. Si de a-l descuraja pe Putin sa le atace, pentru ca stie ca in cazul asta aliatii n-au alta solutie decat sa intervina.

Si evident imi dau seama ca e putin probabil a Putin sa accepte acest acord, dat fiind ca el vrea vechea URSS si nu doar oprirea extinderii NATO.

NATO NU SE EXTINDEA
NATO statea la locul lui, despre ce "oprire a extinderii" vorbesti? Ce sa opreasca, ceva care nu se intampla? Asta e propaganda rusa, ca NATO se extindea si asta l-a determinat pe Putin sa se apere.
Nu se extindea niciun NATO, Putin voia exclusiv vechea URSS. Acum normal ca tarile sunt speriate si vor protectie, dar problema e ca se extinde Putin, asta trebuie oprit.

E ok, in cazul asta NATO poate sa il faca de *** in fata lumii “ne-am oferit sa ne oprim din a ne extinde ca sa ii protejam egoul lui Putin si lui tot nu ii convine, deci ce vrea el e un nou imperiu si extinderea NATO e doar un pretxt “.

Din nou, repet, NATO nu se extindea.
Au spus clar ca Ucraina nu va intra in NATO, ti se pare ca Putin s-a oprit din macelarit?

Normal ca extinderea NATO e doar un pretext.
Iar pe cei care cred ca extinderea NATO l-a determinat pe P sa intre in Ucraina, nu-i vei convinge cu acordul ala, ci vei face mai rau, acordul va fi un argument pentru Putin pe viitor ca uite, NATO a promis ceva si nu se tine de cuvant.
Nu conteaza ca el nu s-a tinut, pentru va gasi la fel de bine alt pretext pe care acesti oameni il vor crede (c-a gasit extraterestri in Finlanda, de exemplu).

Singurul lucru care il poate opri pe Putin pe viitor din cucerirea unei tari, e ca tara sa intre in NATO, nu promisiuni ca nu va intra niciodata...

jomil wrote:Apoi am vazut niste poze de la Azovstal, cu soldatii blocati acolo. Fara maini sau picioare, cu priviri de animale haituite si epuizate. Si primul gand care mi-a venit in minte a fost “de ce nu poti negocia cu nebunul, dar poti face afaceri cu el?”. Nu vreau ca oamenii aia sa moara. Poate lor nu le mai pasa, dar noua trebuie sa ne pese.
Iti pasa si hotarasti tu din NZ ce e mai bine pentru ei?
Sau pentru finlandezi, pentru moldoveni? Hotarasti tu ca e mai bine sa fie lasati rusilor, cand vezi foarte bine ce cruzimi face Putin?
Daca ti-e mila de cei din Ucraina, de ce vrei sa-i condamni la aceeasi soarta pe cei din tarile baltice sau Moldova?

jomil wrote:Daca exista o cale de negociere, ori cat de ingusta, cred ca vestul trebuie sa o incerce. Sa se umileasca putin, sa isi adapteze telurile nitzel la realitatea din Ucraina.
Evident ca poate esua calea asta, dar macar incerci sa aduci pacea si arati lumii ca incerci.

S-a negociat in nenumarate randuri cu Putin. Putin vrea Ucraina, pana acum nu a acceptat altceva. Iar Ucraina nu vrea la Putin.
Soldatii aia pe care ii plangi, prefera asta decat sa intre sub stapanirea rusilor (pentru ca stiu foarte bine ca crimele n-ar inceta)
Nu e problema ca vestul nu vrea sa negocieze, ci ca Putin nu vrea sa plece de-acolo.

Tocmai pentru ca "ne adaptam telurile la realitatea din Ucraina" si-au schimbat Suedia si Finlanda viziunea si vor sa intre in NATO acum, lol. Astea nu-s telurile NATO, sunt in primul rand telurile tarilor care vor protectie.
Deci ele trebuie sa renunte la aceste teluri, nu NATO.
Lor trebuie sa le zici: adaptati-va putin telurile si ramaneti la mana rusilor, nu mai incercati aderarea. Ai obraz sa le zici asta?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 13, 2022 10:30 am

Adica sa se umileasca Vestul pentru nu a-l umili pe Putin?
Putin exact pe asta conteaza: ca vestul va da inapoi/se va umili daca e speritat de faptul ca putin face pe nebunul si ca ameninta cu arme nucleare.
Raspunsul e simplu: inarmarea ucrainei pana in dinti si intarit sanctiunile.
Economic rusia se afunda tot mai mult in ***, isi sustine artificial rubla din rezervele bancii iar asta e o solutie temporara, chiar au adus rubla artificial la nivelul de dinainte de razboi; cand nu vor mai avea resurse sa sustina rubla banca rusiei va pica; asta e reteta rusa, nu e prima oara cand fac asta.
Nu cred ca ataca niciun NATO si nici nu cred ca vor folosi nukes. Pana la nukes mai au alte optiuni: rachete termobarice cu incarcatura mare (FOAB) care sunt ca o mini-tactical nuke, arme chimice din care au o gramada etc.
Cu FOAB se laudau rusii acum cativa ani si ziceau ca sunt cele mai puternice arme non-conventionale si protejeaza si mediul fiind ecologice in comparatie cu tactical nukes. N-am vazut asa ceva in Ucraina si nici macar prea mult bombe termobarice clasice nu prea au picat.

Cred ca de fapt nu prea au arme si munitie moderna si folosesc mai ales ce au mostenit de pe timpul URSS.
S-a furat probabil masiv din banii dati de putin pentru modernizarea armatei. Si nici nu cred ca arsenalul nuclear al rusiei e intr-o stare prea buna nici el, armele alea nu le pui intr-un depozit timp de 30 de ani si uiti de ele, trebuie intretinute constant altfel se fasaie sau iti cad in cap cand le lansezi. Plus ca prin anii 90 se tot vorbea de trafic de materiale nucleare din Rusia. In Rusia se fura cred si plutoniul din focoasele nucleare.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 11:23 am

Melania wrote:Adica sa se umileasca Vestul pentru nu a-l umili pe Putin?

Nu ptr asta in 1 rand.
Am mai zis. Pentru a incerca sa salveze cat a mai ramas din Ucraina ( milioane de vieti sau povesti de vieti pe care nu le-a protejat la timp), pentru a evita riscul de escaladare a nebuniei spre bomba nucleara si de ce nu …ptr ca putina umilinta nu strica nimanui.

Imi place ca vorbesti despre optiunile pe care au pana la nukes… Alea nu vor fi destinate Belgiei, nu-i asa? Melanie, da-ti 2 palme acum te rog frumos.

Faci multe presupuneri, poate pur si simplu Putin vrea sa joace prudent razboiul asta, ca sa nu riste sa se bage NATO. Cu carne de tun si arme conventionale. 5 ani, zece…cat e necesar. Vestul uita repede.
Last edited by jomil on Fri May 13, 2022 11:28 am, edited 2 times in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri May 13, 2022 11:27 am

Ucraina e distrusa. Rusii iau tot din ea si pe urma o s-o obtina americanii gratis. Viitorul nu suna bine.
Diplomatia e singura solutie buna pt oamenii de rand din Ucraina si cei din Europa.
Dupa unii, e mai bine sa ii casapeasca pe ucrainieni pt libertate, nu?! Decat sa se umileasca vestul sau Putin. Poate ar trebui sa se duca ei in Ucraina in razboi.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 13, 2022 12:20 pm

jomil wrote:
Melania wrote:Adica sa se umileasca Vestul pentru nu a-l umili pe Putin?

Nu ptr asta in 1 rand.
Am mai zis. Pentru a incerca sa salveze cat a mai ramas din Ucraina ( milioane de vieti sau povesti de vieti pe care nu le-a protejat la timp), pentru a evita riscul de escaladare a nebuniei spre bomba nucleara si de ce nu …ptr ca putina umilinta nu strica nimanui.

Imi place ca vorbesti despre optiunile pe care au pana la nukes… Alea nu vor fi destinate Belgiei, nu-i asa? Melanie, da-ti 2 palme acum te rog frumos.

Faci multe presupuneri, poate pur si simplu Putin vrea sa joace prudent razboiul asta, ca sa nu riste sa se bage NATO. Cu carne de tun si arme conventionale. 5 ani, zece…cat e necesar. Vestul uita repede.

Vestul a fost de fapt umilit in ultimii ani incepand cu Obama care trasa linii rosii in nisip. Vestul a fost umilit de rusia prin interferenta in alegeri, referendumuri, atacuri cu agenti chimici in UK, propaganda, discutii irelevante gen BLM&LGBT, Trump, alimentarea extrema dreapta/extrema stanga, cumparare de politicieni, finantarea extremismului, dirijarea fluxurilor de refugiati etc etc etc. Enough is enough. Putin trebuie sa plateasca.
Rusia a fost intotdeauna agresorul, ei au declarat razboi vestului, nu NATO. Dimpotriva, vestul i-a suflat in cur prea mult si acum a venit nota de plata si vestului pentru inactiune si complicitate cat si lui Putin. Evident ca nu va fi usor si chiar nu e usor. Nu am deloc convingerea ca Putin nu poate ataca si Belgia daca isi propune; dar nu acum, dupa cum nu va ataca nuclear Ucraina, nu acum. Evident ca e un risc dar riscul e mai mare ca Rusia sa nu fie zdrobita, sa nu plateasca pentru crime si Putin sa nu dispara.
Daca picam acum rusinos la pace ce garantie exista ca Putin nu o va lua de la capat si nu va invada iar ucraina sau alta tara in 2-3 ani? Va fi exact aceeasi situatie ca acum, nu faci decat sa impingi problema mai tarziu.
Sunteti pe alta planeta daca vorbiti de diplomatie acum din mai multe motive: nici rusia nici ucraina nu vor sa discute si nici US nu cred ca vrea. Europa nu conteaza in discutie, degeaba se agita ipochimenii francezi si germani. Europa e complice asa ca va plati intr-un fel sau altul, sunt sigura de asta.
Si cu cine sa discuti? Cu Lavrov? Toate discutiile diplomatice nu isi au rostul pentru ca rusii nu sunt credibili. Si cine sa medieze? Nazistii de istraelieni? China care e partizana? Poate talibanii, aia ar fi impartiali.
Pur si simplu nu exista o alta cale decat continuarea razboiului pana cand crapa putin/rusia. Ucraina isi asuma mortii pentru ca varianta ocupatiei e cu mult mai rea decat mortii de acum. Vor fi mult mai multi morti daca Rusia castiga si pentru mult mai multi ani. Mortii de acum sunt parfum de tei fata de ce vor pati ucrainenii timp de decenii daca vor fi cuceriti. Si ei stiu foarte bine asta.
Evident ca sunt riscuri si costuri dar razboiul odata pornit nu se termina decat cu un invingator si cu un invins. Asta e, vremea diplomatiei si discutiilor a trecut.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 13, 2022 12:33 pm

Nici pentu US nu mai exista cale de intoarcere, daca ii abandoneaza pe ucraineni e f rau pt ei. Ii pot abandona europenii dar costurile vor fi foarte mari si cred ca liderii europeni sunt atat de incompetenti incat pur si simplu nu inteleg asta, sunt complici sau gandesc pe termen scurt. Sau, cel mai probabil nu gandesc deloc.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 2:15 pm

Asta e, prea multe orgolii. Iese razbelu. Io nu ma umilesc, tu nu te umilesti, no omoram mai bine, sau lasam ucraina sa moara ptr noi.
Asta e problema? Cine mediaza? Nu negociem ca nu avem mediatori?
Io cred ca daca Putin se retrage din Ucraina si e ignorant de occident iese cel mai umilit. Iar faptul ca NATO nu se mai extended e irelevant daca Putin sta in cotetul lui. Daca nu sta ne intoarcem unde suntem.

Mor cand aud “Ucraina trebuie sa castige si va castiga.”. Cum? Eu nu vad cum. Practic ne punem nadejdea in rusi, ca o sa il dea jos pana la urma pe Putin. Iar Putin ii spala pe creier ca razboiul asta e despre supravietuirea lor, a Rusiei. Sau speram ca Putin nu e totusi chiar asa de nebun si se multumeste cu un pic din est si din sud.

Putin are soldati cacalau, poate mai are arme conventionale cacalau, poate nu si recurge la alea mai urate. O sa se bage NATO apoi sau asteptam pana moare ultimul ucrainian? Daca se bagi NATO, crezi ca apasa nebunul butonul nuclear? Io cred ca da. Daca SUA prin Truman a fost in stare sa dea Prima bomba atomica…si a 2 a…de ce nu at fi Putin (un dement) in stare sa dea multe altele? E Putin mai intelept decat Truman? Intreb si io, nu stiu.

Hai sa vb despre realitate, nu despre orgoliile cui sunt mai importante.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 2:34 pm

Cand zic Putin ignorat vreau sa zic zero bani catre Rusia si un picior in fund oligarhilor. Riscul e ca Rusia se va transforma in Coreea de Nord. Depinde de rusul cu scaun la cap sa nu.

Evident ca visez, Ucraina probabil o sa sfarseasca precum Cecenia si dupa 15 ani daca avem noroc o sa fie iar bine. Daca nu…depinde de China …1984 ne mananca.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 13, 2022 4:01 pm

Luatul europei la **** saptamanal:
Cei doi nefericiti Loleque si Boleck ai europei sunt folositi ca unelte de raspandire a propagandei rusesti pt publicul din vest. Altfel nu sunt utili lui Putin, dar sunt un fel de RT. Evident ca Putin nu urmareste niciun dialog, el doar livreaza minciunile si propaganda prin gura celor doi. Jenant, zic.
https://www.comisarul.ro/articol/putin- ... 70581.html

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 5:08 pm

Cam Asta zice si Darth.
Dar poate ii face bine la inima lui Putin sa se descarce vb cu Olaf. Posibil sa fie paranoiac si chiar sa creada ca zice. Asta e mai scary. :D
72237669-EBAE-4C5B-BA94-EE2F8BC72750.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 5:15 pm

Asta e, prea multe orgolii. Iese razbelu. Io nu ma umilesc, tu nu te umilesti, no omoram mai bine, sau lasam ucraina sa moara ptr noi.

Porumbelul umil al pacii. :)

Nu e vorba de orgoliu, e vorba de ratiune. Si de etica.
Asta nu-i o cearta intre copii, sa le spui sa dea fiecare de la el (oricum Biden n-ar da de la el in acordul pe care-l propui tu, de a bloca aderarea altor tari, ar da de la cetatenii moldoveni, finlandezi si lituanieni).

Aici e teroristul care a ocupat banca si sta cu cutitul la gatul unui angajat, iar tu le spui fortelor speciale, care ar avea posibilitatea sa evacueze o parte din angajatii bancii, sa "dea de la ele" si sa refuze salvarea celorlalti oameni, ca sa nu-l enerveze pe terorist.
Ca poate asa, daca ar trece putin peste orgolii si i-ar lasa pe oamenii aia acolo, exista vreo sansa cat de mica sa-l salvezi pe-ala care sta cu cutitul la gat. Asta desi stim cu totii, si recunosti si tu, ca cel mai probabil e ca teroristul sa gatuiasca ostaticul si apoi sa treaca la urmatorii pe care i-ai lasat acolo, desi ai fi avut ocazia sa-i protejezi.

E nasol pentru cel care-i cu cutitul la gat, dar mi se pare absolut imoral sa le negi sansa la securitate celor pe care ai putea sa-i salvezi.
Daca vezi ca exista o amenintare iminenta, iar oamenii aia vin la tine si-ti cer protectia, iar tu ai putea sa le-o oferi, mi se pare nasol sa ii refuzi...

Si nu mi se pare ca e vorba de orgolii, WTF? E vorba pur si simplu ca faci ceea ce e mai logic, ceea ce e moral. Nu e nici pragmatic si nici moral sa lasi oamenii nevinovati prada unui terorist, in speranta ca il vei imbuna. Asta nu e chestie de orgoliu, ci de ratiune.

Sigur, NATO/UE au gresit ca n-au protejat Ucraina si ca s-au umilit. Asta a dus la invazie si la masacre. Probabil la distrugerea Ucrainei pentru mult timp. Iar tu propui sa persiste in greseala, propui sa arate umilinta si sa refuze protectia altor tari, cand stii foarte bine ca-s urmatoarele pe lista lui Putin?!
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 5:28 pm

Siria nu e in NATO.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 13, 2022 5:33 pm

Putin in 2012 (inainte sa fie o moda) zicea ca Rusia integrates diversity. Cannot unsee de la minutul 0:25

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 5:39 pm

jomil wrote:Siria nu e in NATO.

Da, stiu. Si?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 13, 2022 5:44 pm

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 6:17 pm

Președintele țării, Xi Jinping, ar urma să fie înlăturat pâna la sfârșitul lui 2022.

Liderii Partidului Comunist din China pun la cale un puci pentru a scăpa de Xi Jinping din cauza măsurilor dure luate în marile orașe ale țării împotriva Covid- 19.

Hm, am vazut c-au inceput cu lockdownul pentru Covid si-n Coreea de Nord. Poate-o s-avem toamna asiatica.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri May 13, 2022 6:19 pm

Etica, da. :lol:
Deci e etic sa lasi niste oameni sa moara acum, ca sa salvezi pe altii care ar putea sa moara maine. Interesant, trebuie pusa la topicul de etica.

Astora care mor acum luptand ptr idealurile pe care cica le aperi sa le zici “scuze, de voi nu prea ne place, nici nu ne-a placut vreodata, aveati niste paduchi, de aia am tinut usa inchisa. Acum va admiram putin, suntei chiar misto, eroi. Bravo! Dar o sa deschidem usa scandinavilor ca aia sunt mai de-ai nostri. Ei tocmai s-au razgandit cand au vazut cat suferiti si vor sa intre”. Yep, etic.
Unde a fost etica in 99 cand Putin bombarda Grozny, in 2014 cu Crimeea? A venit cu petrolul si gazele.

Bai, nuj unde e etica, dar in principiu tratativele de pace sunt etice.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 6:38 pm

jomil wrote:Etica, da. :lol:
Deci e etic sa lasi niste oameni sa moara acum, ca sa salvezi pe altii care ar putea sa moara maine. Interesant, trebuie pusa la topicul de etica.

Te hahai degeaba.
Da, e neetic sa negociezi salvarea unor oameni din ghearele unui criminal, cu vietile altora.
Nasol ca nu-ti dai seama de asta. :? Nu prea e de ras.

Mai ales cand recunosti si tu ca e foarte probabil ca acel criminal sa-i omoare azi pe cei pe care-i are in gheare, iar maine sa treaca la cei pe care ai fi putut sa-i protejezi.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 6:55 pm

Astora care mor acum luptand ptr idealurile pe care cica le aperi sa le zici “scuze, de voi nu prea ne place, nici nu ne-a placut vreodata, aveati niste paduchi, de aia am tinut usa inchisa. Acum va admiram putin, suntei chiar misto, eroi. Bravo! Dar o sa deschidem usa scandinavilor ca aia sunt mai de-ai nostri. Ei tocmai s-au razgandit cand au vazut cat suferiti si vor sa intre”. Yep, etic.

Normal ca s-au razgandit si vor sa intre, tu nu te-ai fi razgandit in locul lor?
Daca vezi ca-i un nebun pe strada care omoara oameni cu cutitul, nu fugi sa te adapostesti?
Cum ti s-ar parea sa bati la o usa si proprietarul sa-ti spuna: stai asa, jomil, nu pot sa-ti ofer refugiu, ca inainte batuse la usa si fata aia care e acum injunghiata si ei nu i-am oferit, ca nu l-am crezut pe nebun in stare, n-ar fi corect fata de ea. :shock:
Mai bine sa-l invit pe criminal la o discutie si sa dam fiecare de la noi, poate o cruta. Eu o sa te dau pe tine.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri May 13, 2022 7:01 pm

Melania wrote:Unde dai si unde crapa:
https://www.comisarul.ro/articol/ultima ... 70609.html

Anunta din timp ca o sa fie puci, cool.
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 7:02 pm

E mai sadic asa, ca traieste in frica.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 13, 2022 10:22 pm

Chiar Zelensky spune ca nu e corect i se faca concesii diplomatice lui Putin:
https://www.g4media.ro/zelenski-conside ... -acum.html

Deci hai sa nu mai pretindem ca aparam interesele ucrainenilor, atunci cand cerem ca NATO sa blocheze pe viitor aderarea altor tari ca mod de-ai oferi lui Putin o iesire onorabila din situatie.
Ca ucrainienii nu doresc asta.
Finlandezii sau suedezii nici atat.
Ceea ce aperi e propriul confort psihic. Iar asta nu e egal intotdeauna cu a face bine.
Ah, si poate si interesele lui Erdogan, se pare: https://www.g4media.ro/breaking-erdogan ... eciei.html
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”