Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/2022

coltzul cu dileme

Incepe (data probabila):

<25 decembrie
0
No votes
<31 decembrie
1
11%
1-30 ianuarie
0
No votes
1-28 februarie
2
22%
>= 1 martie
1
11%
Nu incepe
4
44%
Nu stiu (50% sanse razboi)
1
11%

Total votes: 9

MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/2022

Postby MumaPadurii » Mon Apr 25, 2022 1:23 pm

Melania wrote:Asta e matematica nu poate fi misleading, desi recunosc ca e sub estimat, castiga cel putin 4500 de euro pt ca profitul e calculat presupunand ca toti ucrainienii vor muri.

Da, da. Si mai presupui si ca daca Germania opreste maine importul de gaz rusesc, razboiul se termina in mod miraculos si nu va mai muri nimeni.
In afara de germanii care raman fara slujbe sau in imposibilitatea de a-si plati facturile in caz de recesiune, bineinteles, ca economia inseamna vieti, eu asa am auzit.

Btw, eu nu zic ca n-ar trebui sa opreasca complet importul de gaze, ci doar ca e manipulator sa vii cu calcule de-astea.

In alta ordine de idei:
https://www.g4media.ro/sua-vor-ca-rusia ... rican.html

Ma intreb cat din faptul ca USA n-a intervenit direct se datoreaza fricii de nukes si cat se datoreaza faptului ca pur si simplu li s-a parut o strategie mai buna.

Daca voiau, USA puteau sa termine razboiul in cateva zile, nu intr-o luna.
Si fara sa-si bage tara in recesiune. :)

Oare au preferat in mod calculat sa prelungeasca conflictul neintervenind direct, cu pretul asumat al macelaririi/violarii copiilor si femeilor ucrainieni, ca sa consume mai mult resursele Rusiei si ca sa-i oboseasca mai mult trupele?
In plus, asa cum remarca Melaniei mai demult, e posibil ca o interventie directa a americanilor sa fi fost mai favorabila propagandei putiniste, decat infrangerea rusilor de catre ucrainieni.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Apr 25, 2022 1:35 pm

https://www.reuters.com/world/europe/rh ... 022-04-25/
Pare sa fie fier vechi si par nedorite. In caz ca nu au facut de fapt WW II. Un pont ptr rromi din Germania, sa le aduca la noi la centrele de colectare. Cred ca ucrainiencele refugiate o sa aiba koaie sa le conduca in Ucraina.

Bai, poate mint astia, vor sa-l fenteze pe Putin.
Speranta moare ultima.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Apr 25, 2022 1:59 pm

Ca sa vezi, deci ce zicea Baerbock acum cateva zile nu era chiar atat de misleading...

Pare sa fie fier vechi si par nedorite.

Pai Mardere cereau si ucrainienii.
Ce arsenal crezi c-are Germania? Nu sunt USA, politica lor pana acum a fost sa investeasca minim in militarizare.

Ar fi bine daca trimit Mardere direct ucrainienilor, pana acum vorbeau sa faca un schimb cu Slovenia sa le trimita lor Marderele si slovenii sa trimita ucrainienilor tancuri de fabricatie sovietica: https://www.euractiv.com/section/politi ... o-ukraine/
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Apr 25, 2022 3:12 pm

Stai asa ca nu inteleg: nu era bine nici sa se intervina in ucraina din timp ca aveam bomba nucleara dar nici strategia de a astepta ca rusia sa se sufoce nu e buna ca avem bomba trump.
La prima vedere blindatele alea marder par cam firave; acoperite cu tabla de 20 mm fata de tancurile rusesti cu blindaj de pana la 600 mm. Diferenta intre o cutie de conserve si un seif.
https://www.g4media.ro/germania-va-deci ... etall.html

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Apr 25, 2022 3:24 pm

Pai poate ar fi mai bine atunci sa faca targul cu Slovenia, nu? Din cate inteleg, asta era varianta propusa de germani, ucrainienii cerusera tancuri Marder, or sti ei de ce le-or prefera. Poate, contrar mitologiei, nu doar grosimea conteaza.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Apr 25, 2022 3:39 pm

Melania wrote:Stai asa ca nu inteleg: nu era bine nici sa se intervina in ucraina din timp ca aveam bomba nucleara dar nici strategia de a astepta ca rusia sa se sufoce nu e buna ca avem bomba trump.

Huh? Pe cine intrebi ce considera ca e mai bine, pe mine sau pe americani?

Daca ma intrebi ce cred eu, am mai spus deja de cateva ori: cred ca ar fi fost mai bine ca NATO/USA sa fi intervenit direct si s-o fi facut mai din timp, cel putin de cand au inceput sa bombardeze civili. Nu sunt strateg militar, asa ca nu pot avea a strong opinion on this, dar daca ma intrebi ce cred, asta e raspunsul meu.

Daca ii intrebi pe ei, e clar ca au considerat ca nu e bine sa se intervina in Ucraina direct, altfel ar fi facut-o, ci ca-i mai bine sa-i sprijine indirect.
Noi doar putem specula asupra motivelor pentru care au luat decizia asta. Pana acum credeam ca a fost doar (sau in principal) din cauza fricii de nukes, acum ma intreb daca nu au fost totusi si alte calcule strategice care au facut sa prefere un razboi de durata unei interventii directe care ar fi rezolvat conflictul mai rapid.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Apr 25, 2022 10:40 pm

De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Apr 25, 2022 11:00 pm

Totul funcționează conform planului.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Apr 25, 2022 11:14 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:Asta e matematica nu poate fi misleading, desi recunosc ca e sub estimat, castiga cel putin 4500 de euro pt ca profitul e calculat presupunand ca toti ucrainienii vor muri.

Da, da. Si mai presupui si ca daca Germania opreste maine importul de gaz rusesc, razboiul se termina in mod miraculos si nu va mai muri nimeni.
In afara de germanii care raman fara slujbe sau in imposibilitatea de a-si plati facturile in caz de recesiune, bineinteles, ca economia inseamna vieti, eu asa am auzit.

Btw, eu nu zic ca n-ar trebui sa opreasca complet importul de gaze, ci doar ca e manipulator sa vii cu calcule de-astea.

In alta ordine de idei:
https://www.g4media.ro/sua-vor-ca-rusia ... rican.html

Ma intreb cat din faptul ca USA n-a intervenit direct se datoreaza fricii de nukes si cat se datoreaza faptului ca pur si simplu li s-a parut o strategie mai buna.

Daca voiau, USA puteau sa termine razboiul in cateva zile, nu intr-o luna.
Si fara sa-si bage tara in recesiune. :)

Oare au preferat in mod calculat sa prelungeasca conflictul neintervenind direct, cu pretul asumat al macelaririi/violarii copiilor si femeilor ucrainieni, ca sa consume mai mult resursele Rusiei si ca sa-i oboseasca mai mult trupele?
In plus, asa cum remarca Melaniei mai demult, e posibil ca o interventie directa a americanilor sa fi fost mai favorabila propagandei putiniste, decat infrangerea rusilor de catre ucrainieni.

Neah, strategia a fost ca se spera ca in cateva saptamani populatia (sanctiuni economice+numar mare de morti) sau din cei apropiati sa il inlature pe putin. Alta strategie e ca pe putin o sa-l bata dumnezeu, o sa-l trazneasca, o sa moara de o boala necrutatoare sau o sa-i pice un asteroid in cap.
Cam astea sunt strategiile vestului, restul e improvizatie-vazand si facand.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Apr 26, 2022 1:05 am

O imagine grafica a celor sugerate de Mela, am gasit-o pe contul twitter al lui Darth Putin. Noile banconte Euro.
Multe comentarii funny pe acolo, mi s-a parut tragic cel al unui neamt care se plangea ca el trebuie sa foloseasca zilnic acele bancnote.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Apr 26, 2022 1:18 am

2022-04-26.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Apr 27, 2022 7:27 pm

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-61233095

Wtf! Ce naiba, acu pe bune, ce naiba, numa distrugere, n o sa faca pe nimeni sa l iubeasca, ce naiba gandeste?!
De profesie observator.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Apr 27, 2022 9:42 pm

Separatist authorities said Ukrainian "infiltrators" were responsible.

I-auzi, separatiștii alaturi de care în '92 au luptat voluntari ucraineni acum se plâng de vechii aliați. Drăguț.
Punem de un război în 3 in Transnistria?
Doamna cu gimnastica

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu Apr 28, 2022 12:00 pm

pc7 wrote:https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-61233095

Wtf! Ce naiba, acu pe bune, ce naiba, numa distrugere, n o sa faca pe nimeni sa l iubeasca, ce naiba gandeste?!

El vrea sa fie temut. Sa fie iubit il intereseaza mult mai putin, poate deloc.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu Apr 28, 2022 10:49 pm

https://twitter.com/pevchikh/status/151 ... 9y9bHTAsOw

Ptr ca asa gandesc oamenii de ***. Asta e virtuoso, maestro, dirijor. Un ***** practic.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Apr 28, 2022 11:11 pm

Uiti de Von Karajan.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun May 01, 2022 11:50 pm

https://www.g4media.ro/wimbledon-nadal- ... eapta.html

Credeam ca a noastra(halep) are minus un neuron zilele trecute cand a comentat. Vad ca si altii tot la fel. Probabil i a batut soarele n cap prea mult, alftel nu mi explic.
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 12:30 am

Nu toata lumea e de acord cu boicotul artistilor sau sportivilor rusi.

Oamenii pot avea opinii diferite in privinta asta, nu inseamna ca-s batuti in cap.
Last edited by MumaPadurii on Mon May 02, 2022 12:40 am, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 12:34 am

Voi astia din est sunteti rusofobi-Rusia e departe, ce treaba are Nadal cu Putin? Sunt convinsa ca la randul ei opinia publica din vest nu e tocmai favorabila excluderii sportivilor rusi, sanctiunilor rusiei sau livrarii de arme catre ucraina.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 12:36 am

MumaPadurii wrote:Oamenii pot avea opinii diferite in privinta asta, nu inseamna ca-s batuti in cap.

Sigur ca pot avea opinii diferite. Asta nu exclude faptul ca e probabil sa fie batut in cap de soare.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 12:45 am

Si unde am zis eu ca exclude?
Am zis ca nu inseamna neaparat ca e asa. Alta explicatie ar mai putea fi si ca e nazist. Una din astea doua, ca alfel nu pot sa-mi imaginez de ce alt om ar putea gandi diferit in privinta asta.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 1:01 am

Da ce mai conteaza, ca oricum vom muri cu totii... https://www.g4media.ro/televiziunile-de ... -ince.html
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon May 02, 2022 2:59 am

Vrea careva sa schimbam subiectul?
Si eu simt ca e productiv sa schimbam subiectul...

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon May 02, 2022 3:11 am

Io tind sa cred ca sportivii astia de succes la un moment dat au impresia ca ei apartin unei tagme intangibile, cu drepturi speciale si ca nu nevoie de o constiinta sau de o identitate outside de terenul de sport.
In final, din pacate multi dintre ei chiar nu o au.
Si unde nu este...de ce sa se ceara, nu?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 3:27 am

Jomil, eu ma intreb uneori cum de nu te sufoci singura de la atatea basini.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 3:46 am

Tin sa-ti amintesc, cavalera a luptei antiputiniste de la antipozi, ca atunci cand a fost vorba sa interzicem propaganda prorusa de pe imed, ai fost printre cei care au votat impotriva.

Cand a fost vorba sa faci tu ceva efectiv, te-ai tras pe kr pacifist, iar acum mananci rah4t cu polonicul. Bleah.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 9:20 am

Nici Andy Murray nu crede ca e ok.
Cred ca e rezonabil sa ne gandim ca fara rusi ceilalti jucatori de tenis vor avea venituri mai mici din tenis.
Cherchez les money.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon May 02, 2022 9:24 am

jomil wrote:Io tind sa cred ca sportivii astia de succes la un moment dat au impresia ca ei apartin unei tagme intangibile, cu drepturi speciale si ca nu nevoie de o constiinta sau de o identitate outside de terenul de sport.
In final, din pacate multi dintre ei chiar nu o au.
Si unde nu este...de ce sa se ceara, nu?

Traducere:
De unde nu e, nici Dzeu nu cere.
Expresia e folosita ptr a exprima dezamagirea.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 12:24 pm

Duh, ca noi inteleseseram ca expresia era folosita pentru a exprima admiratia. :shock:

Nu e nevoie de nicio traducere, ai spus foarte clar, pe romaneste:
Multi dintre sportivii de succes sunt lipsiti de constiinta sau identitate (alta in afara de cea de pe teren, ca sa te ajut un pic si cu traducerea din engleza).

Din cauza ca le-au luat apararea colegilor si nu-s de acord cu interzicerea participarii lor la turneu, sub un steag neutru, ii consideri lipsiti de constiinta.
De ce?
Pentru ca te-ai talibanizat pe subiectul asta si nu mai poti sa intelegi o situatie si sa te pui in locul celuilalt, nu mai accepti nicio opinie diferita, chiar si pe subiecte care nu sunt atat de clare. E uman, emotiile extreme sterg si empatia, nu doar ratiunea.
Ceea ce ma uimeste pe mine e ca, dintre toti oamenii, tocmai tu ar trebui intelegi punctul asta de vedere. Pare ca ai uitat cum si tu sustineai acum putin timp ca nu-i ok sa interzicem propaganda unui user, pe exact aceleasi principii: "ce rau face el", "nu ajuta cu nimic ucrainienilor sa-l banam".
Eu am inteles punctul vostru de vedere. Nu-s de acord cu el, evident, si m-a dezamagit, dar nu v-am considerat batuti in cap sau lipsiti de constiinta... :shock:

La fel cum nu-i consider asa pe cei care nu-s de acord cu boicotarea artistilor rusi sau a sportivilor rusi care n-au legaturi cu Putin si atata timp cat participa la competitii in numele lor, nu al tarii.
Personal sunt pentru boicotare, pentru ca am un punct de vedere mai radical, dar asta nu inseamna ca oricine nu e la fel de radical, e batut in cap...
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 12:51 pm

Melania wrote:Nici Andy Murray nu crede ca e ok.
Cred ca e rezonabil sa ne gandim ca fara rusi ceilalti jucatori de tenis vor avea venituri mai mici din tenis.
Cherchez les money.

Tot ce se poate, de ce nu.
De asemenea, cred ca in unele cazuri chiar e vorba de a fi batut in cap/prorus, cum sunt convinsa ca e cazul lui Nolo.

Oricum, Murry se declara cumva neutru, ca intelege motivele pentru care se face asta, dar ca ii pare rau si de sportivii respectivi si ca nu poate sa sprijine, ca nu vede clar.

Eu cred ca e rezonabil sa ne gandim ca pentru unii oameni balanta intre beneficiile obtinute prin boicotare si suferinta/nedreptatea pe care o provoci sportivilor, sa se incline pur si simplu diferit.
Personal, am auzit ca nu e ok si din partea altor oameni care nu-s sportivi de succes. Si care nu mi se par nici lipsiti de inteligenta, nici de constiinta.

E destul de debatable subiectul si probabil sportivii de succes sunt influentati si de o anumita camaderie si empatie fata de un coleg de breasla care pana la urma n-are o vina personala.
Iar beneficiile nu-s atat de clare ca in cazul restrictiilor de gaz, de exemplu.
Mie mi-e usor sa spun "asta e, nu-s personal vinovati, dar vor suferi pentru the greater good, la fel cum suferim toti", dar poate unui sportiv ii e mai greu sa sprijine chestia asta, pentru ca empatizeaza cu colegul mai mult decat o fac eu.
Se poate pune mai usor in locul lui si poate intelege mai usor ca mine ce sacrificii personale a facut ala ca sa ajunga acolo, iar asta inclina balanta intr-o anumita directie, de-aia e mai greu sa sprijine o astfel de masura. Nu inseamna neaparat ca are dreptate, dar e mai subiectiv.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 1:02 pm

Man, daca nu le convine ca au fost interzisi colegii lor rusi, Federer&co ar putea sa boicoteze turneul, sa iti puna un Z pe tricou in semn de solidaritate si sa joace doar in turneele din Rusia China si Coreea de Nord. Asa isi pot manifesta dezaprobarea deciziei, ca datul din gura nu costa nimic.
Sau doar vorbe dar sa doneze un 10% din premii reconstructiei Ucrainei.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 1:14 pm

Deci tu daca nu esti de acord cu o decizie luata de compania ta sau de seful tau, demisionezi, asta e?
Indiferent de decizie, nu vorbesc de unele chestii pentru chiar demisioneaza lumea.
Si daca n-ai demisionat, e o dovada ca aceea critica a fost justificata de un interes financiar?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 1:32 pm

Melania wrote:Man, daca nu le convine ca au fost interzisi colegii lor rusi, Federer&co ar putea sa boicoteze turneul, sa iti puna un Z pe tricou in semn de solidaritate si sa joace doar in turneele din Rusia China si Coreea de Nord.

Asta e culmea, acum nu mai avem voie doar sa avem pur si simplu opinii, trebuie sa fim neaparat radicali.
Daca nu ne vopsim pe fata, nu ne punem tricourile cu mesaj pe noi, nu iesim in strada la maifestatii si nu boicotam, inseamna ca suntem ipocriti si ca opiniile nu sunt autentice.
Uite unde era activista.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 1:58 pm

Opiniile ti le si asumi, mai ales cand esti persoana publica si ceea ce debitezi pe orificiul bucal e urmarit de milioane de oameni. De la persoane publice cum se pretind astia astept fapte nu opinii neurmate de actiuni sau fapte. Opinii putem sa avem noi aici pe imed.
Evident ca sunt ipocriti: e bine pt ei ca au scapat de o concurenta, probabil financiar e mai putin bine; sunt convinsa ca li se rupe fix in coor de faptul ca rusii nu mai pot sa joace. Iar despre colegialitate: ha ha ha.
Mare ***, nu mai pot unii sa alerge dupa o minibasica pe un teren la tara in Anglia si se face o drama planetara din asta. Si asta e acum, ne uitam in gura unor intelectuali cu racheta de tenis ca sa intelegem cum e cu razboiul si de ce ar trebui sau nu ar trebui ca rusia si rusii sa fie izolati de restul lumii.
Nu dau doi bani pe Halep&co, o apreciam mai mult inainte de operatia de micsorare a sanilor sa iti spun drept. Iar tenisul nu e un sport, e o afacere iar cei din boardul turneului au considerat ca problemele de imagine vor fi mari daca accepta rusi. Or fi facut ei o analiza risk/beneficiu corporatist si au ajuns la concluzia si decizia respectiva. Vorbele jucatorilor nu valoreaza nimic.
Daca unul din ei decide sa faca ceva atunci ar fi de discutat dar asa?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 2:16 pm

Iar despre colegialitate: ha ha ha.

Hahaha ce?
Oamenii sunt influentati de faptul ca o tema are legatura cu domeniul lor, vrei sa spui ca nu-i asa?
Medicii sunt mai subiectivi cand se discuta despre alt medic, pentru ca se pun in locul lui.
Nu e vorba de a avea dreptate sau nu, nici ca ti-e simpatica persoana respectiva, ci de faptul ca privesti altfel situatia daca lucrezi in acelasi domeniu. Pe de o parte intelegi mai bine unele chestii, insa pe de alta parte te face mai subiectiv, deci nu inseamna neaparat ca ai dreptate. Dar intotdeauna va exista un bias inerent "de colegialitate" in comparatie cu populatia generala, atunci cand discuti despre cineva care profeseaza in acelasi domeniu.
Si exista tendinta ca opinia oamenilor, in medie, sa fie mai favorabila pentru cei din propria breasla, fata de opinia generala.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 2:24 pm

Tenisul e un sport unde exista concurenti/competitori, nu colegi-in afara de cei care fac echipa de dublu probabil.
Comparatia tenisului cu medicina e hilara. Desi sunt de acord cu tine ca tenisul e sportul alb, la fel ca halatul medicului dar nu as merge mai departe cu comparatia.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 2:39 pm

Melania wrote:Mare ***, nu mai pot unii sa alerge dupa o minibasica pe un teren la tara in Anglia si se face o drama planetara din asta. Si asta e acum, ne uitam in gura unor intelectuali cu racheta de tenis ca sa intelegem cum e cu razboiul si de ce ar trebui sau nu ar trebui ca rusia si rusii sa fie izolati de restul lumii.
Nu dau doi bani pe Halep&co, o apreciam mai mult inainte de operatia de micsorare a sanilor sa iti spun drept.

Cine face drama planetara?
Eu nu-i iau pe sportivii de elita ca modele de la care sa-mi iau lumina de unde sa inteleg cum e razboiul. Sau orice altceva. Sunt oameni si ei, cu diferite opinii si interese.
Nu cred ca-s nici batuti in cap, nici lipsiti de constiinta, poate eventual mai biased ca restul populatiei, avand in vedere ca e vorba de domeniul lor. Or fi si interese financiare la mijloc.

Nu sunt de acord ca n-au voie sa-si exprime opininiile, doar pentru ca-s figuri publice.
Bineinteles ca au voie, la fel cum are voie orice om sa-si exprime o opinie. Asta da, au o responsabilitate mai mare pentru ce scot pe gura.
Daca scot vreo mizerie, opinia publica ii va judeca, in functie de gravitatea opiniei, evident. Esti libera sa le boicotezi meciurile de tenis si sa nu te duci la ele. Sau sa boicotezi firmele care-i sponsorizeaza. :)
De fapt firmele isi retrag singure sponsorizarile in cazuri de-astea, exista un fel de piata libera regularizatoare a mizeriilor care-s scoase de un sportiv pe gura.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 2:59 pm

Melania wrote:Tenisul e un sport unde exista concurenti/competitori, nu colegi-in afara de cei care fac echipa de dublu probabil.
Comparatia tenisului cu medicina e hilara. Desi sunt de acord cu tine ca tenisul e sportul alb, la fel ca halatul medicului dar nu as merge mai departe cu comparatia.

Lol, "colegi" in sensul ca practica aceeasi profesie, nu colegi de echipa.
Nu e o comparatie hilara, putea fi orice alta profesie.
Sunt niste lucruri de bun simt, e normal sa judeci altfel o situatie cand ai insight si sa fii mai subiectiv. Nici macar nu stiu cum poti sa negi un lucru atat de evident.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 02, 2022 3:39 pm

Interesant, si Lavrov ii numeste frecvent pe omologii vestici 'colegi'. :D
Banuiesc ca aici e vorba tot de bun simt.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 02, 2022 4:02 pm

Vad ca discutia a ajuns la momentul in care te fixezi pe terminologie, that´s my cue.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”