Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/2022

coltzul cu dileme

Incepe (data probabila):

<25 decembrie
0
No votes
<31 decembrie
1
10%
1-30 ianuarie
0
No votes
1-28 februarie
3
30%
>= 1 martie
1
10%
Nu incepe
4
40%
Nu stiu (50% sanse razboi)
1
10%

Total votes: 10

pc7
elite
elite

Re: Razboi in Ucraina (vecinul de la est) 2021/2022

Postby pc7 » Sat Jun 18, 2022 2:23 pm

De acord cu Muma.

Plus daca mi aduc bine aminte chiar Zelensky le zicea americanilor sa nu mai strige lupul!

Sa nu uitam ucraina e totusi o tara corupta, tricky to do business with. Plus nu s au agitat prea tare cand rusii au luat crimeea.

Cred ca au fost ajutati enorm!
Plus tot ajutorul dat ucrainei se lasa cu repercursiuni. Uk de ex, n a fost in bune relatii cu rusia oricum, in ciuda oligarhilor care si-au/ inca isi? cheltuiesc banii aici. Acu avem cetateni on death row. S ar fi intamplat asta daca nu le am fi dat nimic?

Cred ca e pointles sa i mai raspunzi lui jomil.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Jun 19, 2022 12:34 am

Credeti ca Rusia se multumeste cu sudul, sau ataca din nou Kievul?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Jun 19, 2022 5:38 am

Tind sa cred ca Odessa o sa fie next. Usor, usor.

Analogia cu un incendiu care iti mistuie casa e graitoare.
https://youtu.be/osNoLkzrtSA?t=403

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Jun 20, 2022 9:41 pm

Azi am avut al doilea pacient refugiat ucrainian. De vreo 11 ani, nu știau engleză nici el, nici mă-sa. Ne-am înțeles prin gesturi, cu google translate și o tipă la telefon.
Primul pacient refugiat de razboi avea o mamă foarte tânără, tată arab (era și el aici, dar era la cursul de spaniolă); dar nici mama asta nu vorbea engleză. Dar venise cu un voluntar care făcea pe traducătorul.
Oamenii ăștia nu învață limbi străine la școală? M-am oferit să vorbesc franceză (un fel de onomatopee cu gesturi), bine că nu știau ei franceza ca să nu mă fac de râs.
Poate v-am mai povestit de pacientul azilant armean de dinainte de pandemie. N-a fost chip să înțeleg de ce erau azilanți politici, in Armenia nu e război, era o familie normală, nu vreo minoritate. M-am gândit că poate erau dintr-o minorie armeană de prin alta țară, habar n-am. Sau erau emigranți economici ca noi toți, dar cu tupeu. In fine. Se străduiau sa învețe spaniolă. Nu vorbeau nici ăștia limbi europene. La consultație au venit intr-o zi cu o tipă cu care vorbeau rusește. Și traducătoarea asta, cum m-a văzut mai palidă, m-a întrebat de unde sunt, câți ani am :shock: Și cum de nu vorbesc rusește, că ea e ucraineancă, are vreo 6-8 ani mai mulți ca mine (nu-mi amintesc) și a învățat rusă la școală. Eu cum nu?
Așa mă întreb eu de ce nu învață ăștia tinerei limbi europene.
Doamna cu gimnastica

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Jun 20, 2022 10:16 pm

Probabil invata rusa si mai tarziu engleza.

Eu am facut franceza din clasa a5a si germana din clasa a 7 a cred sau a 8a, nu mi amintesc exact.

Depinde si din ce zona sunt poate mai degraba invata poloneza decat engleza. Imi dau cu parerea...
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 20, 2022 11:06 pm

Colega mea rusoaica e convinsa ca razboiul se va termina repede; de ce? Pentru ca obiectivele operatiunii Rusiei in Ucraina au fost atinse. :hammer:
M-am uitat lung la ea si am intrerupt discutia pentru ca altfel ar fi degenerat si trebuie totusi sa fiu profesionista.
E in belgia din 2001, a venit inaintea mea in vest; e aceeasi care spunea ca face voluntariat pt refugiatii ucrainieni si pe care o suspectam ca nu e foarte sincera; am un talent in a intelege ce gandeste omul dincolo de gogosile pe care le vinde pe gura.
Pe rusi nu ii poti schimba, e clar.

Ceva de pe net: Kate Bush in topuri, amenintari de razboi nuclear cu rusia. Ne-am intors in anii 80.
Anii 80 au adus si asta:
https://en.wikipedia.org/wiki/1980s_oil_glut

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 20, 2022 11:33 pm

Anii 80 au adus si HIV-ul, care a franat oarecum libertinajul sexual din decadele precedente.

Cum e posibil sa faca acum variola maimutei cu libertinajul datorat aplicatiilor de dating.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 12:13 am

Melania wrote:Colega mea rusoaica e convinsa ca razboiul se va termina repede; de ce? Pentru ca obiectivele operatiunii Rusiei in Ucraina au fost atinse. :hammer:

Hm. Pare cam proasta sau/si indoctrinata.
Oricum nu prea are sens ce spune, ce obiective au fost atinse? Putin insusi declara deunazi ca obiectivele vor fi atinse, nu c-ar fi fost.

Asta nu e totusi o dovada c-ar fi fost nesincera in privinta refugiatilor.
Probabil sunt o gramada de rusi spalati pe creier care-l sustin pe Putin si cred ca invazia Ucrainei e justificata, iar in acelasi timp le e mila de refugiatii ucrainieni pe care ii considera victimele colaterale ale unei interventii necesare. Mai ales prin Vest, pentru ca atunci cand traiesti bine e mai usor sa fii empatic si milos; sustinandu-l pe Putin.
Empatia si mila pot coexista foarte bine cu irationalitatea.
Conform propagandei, Putin e salvatorul in naratiunea asta, cel care se duce sa-i dezrobeasca pe ucrainieni de regimul nazist zelenskyan sprijinit de catre Vest.
Sunt sigura ca multi rusi sustinatori de Putin urasc ucrainienii, dar probabil ca-s multi si cei care n-o fac, care vad razboiul ca pe un rau necesar si le e mila de victime, inclusiv ii poate incerca un sentiment de vinovatie, mai ales pe cei care traiesc in vest la caldurica. Vinovatie pe care si-o mai potolesc cu cate o donatie, de ce nu? Nu e ca si cum nu si-ar permite. Si-asa poate sa-si curete imaginea in fata colegilor, ca sa nu se mai uite urat la ea, mai ales romanca aia de la biroul de langa geam.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Jun 21, 2022 7:16 am

Asa se dovedeste superioritatea romaneasca fata de toti si tot.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 21, 2022 9:29 am

Superioritatea mea vrei sa spui, te rog sa nu extrapolezi la toti romanii thank you very much.
Revenind la muma: nu e proasta intelectual vorbind.
Trebuie totusi sa fii un pic deranjat la cap ca sa fii de acord cu invazia (din argumente istorie) si cu ceea ce implica ea (morti, refugiati etc) si sa te apuci sa ajuti refugiati la modul onest si pentru oamenii respectivi.
Ca si cum ai ajuta o femeie violata cu un fursec.
Evident ca in cazul in care a ajutat refugiatii a facut-o din considerente de imagine (altfel de ce ar fi pomenit de asta cand nu era vorba de razboi?) sau pentru confortul psihic personal. Oricum o dai tot nu e bine.

Alta acum: nemtii ii fac corupti pe moldoveni, dupa ce ne scuipa si noua seminte in cap ca suntem saraci si hoti.
https://www.comisarul.ro/articol/un-zia ... 86369.html

Mai are dreptul moral (sau sa zicem credibilitatea) Germania sa critice vreo tara din est pe tema coruptiei, dupa cazurile WV, Schroder, Merkel si al rolului germaniei in razboiul din ucraina? Ca tupeu vad ca are.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 9:53 am

Pai da, or fi fost si considerente de imagine. Oricum, oamenii sunt in stare sa-si spuna tot felul de lucruri cand e vorba de confortul psihic personal. Se pot minti cat se poate de sincer si de convingator pe ei insisi.
Nu cred ca trebuie sa fii (neaparat) deranjat la cap, pentru ca daca crezi propaganda, atunci e logic (dupa logica respectiva). Putin nu justifica invazia doar prin argumente istorice, ci si prin faptul ca acolo ar suferi si ar fi persecutati ucrainieni, mai ales rusofoni, de catre un regim nazist. Pana la urma, si vestul si-a justificat asemanator niste interventii armate, e vorba doar in ce surse ai incredere.
Problema e de ce ar crede un om inteligent intelectual asa ceva, dar stim deja din experienta cu vaccinurile ca si oamenii educati sau inteligenti pot fi irationali in anumite situatii.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Jun 21, 2022 10:37 am

Jenny, doctor care lucra ca locum uneori…e in Ucraina.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 6:16 pm

Alta acum: nemtii ii fac corupti pe moldoveni, dupa ce ne scuipa si noua seminte in cap ca suntem saraci si hoti.

Mai are dreptul moral (sau sa zicem credibilitatea) Germania sa critice vreo tara din est pe tema coruptiei, dupa cazurile WV, Schroder, Merkel si al rolului germaniei in razboiul din ucraina? Ca tupeu vad ca are.

Mare ***, un articol dintr-un ziar.
:lol:
E ca si cum ai spune ca ce scrie Cristoiu prin evz sau Ernu prin Libertatea, reprezinta pozitia oficiala a Romaniei sau parerea romanilor in general.

Sunt convinsa ca Germania are si ea, ca orice tara, parieristii ei care scriu pe la ziare si fac analize. Cu diverse grade de inteligenta, tupeu sau orientare política.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 6:25 pm

Ah, te intrebasem anterior un lucru referitor la inarmarea masiva a Ucrainei inainte de inceperea conflictului. Nu era retorica intrebarea, chiar sunt curioasa.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Jun 21, 2022 6:35 pm

jomil wrote:Jenny, doctor care lucra ca locum uneori…e in Ucraina.

Si?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 21, 2022 7:10 pm

MumaPadurii wrote:

Mare ***, un articol dintr-un ziar.
:lol:
E ca si cum ai spune ca ce scrie Cristoiu prin evz sau Ernu prin Libertatea, reprezinta pozitia oficiala a Romaniei sau parerea romanilor in general.

Sunt convinsa ca Germania are si ea, ca orice tara, parieristii ei care scriu pe la ziare si fac analize. Cu diverse grade de inteligenta, tupeu sau orientare política.

Dupa cum are si avocatii ei care mai ieri laudau politica lui merkel lol si ne scuipau seminte in cap.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 7:19 pm

Eu nu simt ca-mi scuipa germanii in general seminte in cap din cauza unui articol de opinie publicat intr-un ziar de-al lor.
Dar e adevarat ca am observat la romani tendinta asta de-a se simti ofensati cu multa usurinta de catre alte popoare. E vorba probabil complexul national de inferioritate/victimizare (ca tot vorbeai de psihologia popoarelor): "romanii sunt cei mai tari si restul lumii ne neindreptateste/fura/priveste de sus". :)
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 21, 2022 7:38 pm

Si pe buna dreptate. Eu nu am zis insa ca romanii sunt cei mai tari si nici ca au complex de superioritate, dimpotriva; ce iti mai place sa indesi paie.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 7:49 pm

Nici n-am zis c-ai fi spus tu ca romanii sunt cei mai tari, ma refeream la complexul national care sta probabil la radacina reactiei tale exagerate.
Last edited by MumaPadurii on Tue Jun 21, 2022 7:51 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 21, 2022 7:50 pm

De ce ti se pare exagerata?
Exagerat de penibila mi de pare atitudinea germaniei fata de rusia. Sau a frantei.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 7:52 pm

Pentru ca te plangi ca-ti scuipa germanii seminte-n cap din cauza c-a scris nush ce ziarist, pe care nici nu-l cunosti, ca Romania-i corupta.
Daca era o declaratie oficiala de-a cancelarului sau ceva de genul asta, un reprezentant oficial, mai ziceam. Dar un ziarist? E o parere ca oricare alta, de ce sa te simti insultata de catre o tara intreaga?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 21, 2022 7:58 pm

Melania wrote:Exagerat de penibila mi de pare atitudinea germaniei fata de rusia. Sau a frantei.

schimbi vorba
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jun 21, 2022 9:26 pm

Credeti ca se mpute treaba cu kaliningradul?
De profesie observator.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Wed Jun 22, 2022 1:07 pm

primarita wrote:
jomil wrote:Jenny, doctor care lucra ca locum uneori…e in Ucraina.

Si?

Si?
Un kiwi strabate de la capatul celalalt al lumii ca sa faca ceva, sa ajute. In timp ce imedul…
Cu exceptia mea, eu sunt cool prin asociere. :D

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Jun 22, 2022 1:28 pm

I know it's pointless to reply to jomil, however...how tf do you know ce face imedul?!

Si te referi la toti userii de pe imed? Sau doar la cei pe care i consideri speciali?

Mai cultivi rosii?
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jun 22, 2022 1:36 pm

Jomil se simte in siguranta ca e in NZ si ca razboiul e la dracu in praznic. Eu nu as fi atat de relaxata. Daca insulele unde se umbla cu capul in jos ar fi atacate de exemplu de China ma intreb daca jomil va propune pragmatic ca China sa se multumeasca cu NZ ca sa nu fie un razboi mai mare cu Australia sau doamne fereste vreun atac atomic.
Daca chinezii ar debarca in NZ nici nu ai unde sa te refugiezi, ca nu ai polonia si romania sa te primeasca; tre in schimb sa ai brate sa inoti. :D

Offtopic, aflai ca in NZ nu exista sherpi. Ha, ce chestie.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Jun 22, 2022 3:06 pm

pc7 wrote:I know it's pointless to reply to jomil, however...how tf do you know ce face imedul?!

Si te referi la toti userii de pe imed? Sau doar la cei pe care i consideri speciali?

Mai cultivi rosii?

Cum nu știm ce face imedul? Primărița ne-a zis de tspe ori sa donam că altfel suntem niste naspeti. :D
Doamna cu gimnastica

jomil
elite
elite

Postby jomil » Wed Jun 22, 2022 10:38 pm

E ciudat ca nu ati observat ca faceam misto si de mine.
Jenny e genul care thrive in adrenalina si aventura, nu ma mir ca e acolo.

Noi suntem genul taclale, maca, maca. Noi ma include si pe mine.
Asta e tot ce am vrut sa zic.
S-a ajuns la serpi...
Sunt rechini, sunt si vaci.
Stiati ca vacile ucid mai multi oameni decat rechinii?

Io donez la WV si STC. recunosc ca as putea sa donez mult mai mult, dar mi-e frica de inflatie si pur si simplu cu cat imbatranesc cu atat ma zgarcesc. Genele lui bunica ies la suprafata.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Jun 22, 2022 11:24 pm

Nu te plictisesti?

Razboiul e naspa.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Jun 26, 2022 11:28 am

Suntem in pragul unui nou razboi mondial.
Rusii ii bombardeaza pe ucrainieni in Kiev, germanii spun ca dau arme grele.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 27, 2022 2:53 pm

Jos NATO, o organizatie criminala; si americanii sa plece dreaq la ei in america. Asta zic ecologistii, anticapitalistii si comunistii spanioli. Si nu sunt deloc putini.
Cresterea cheltuielilor cu apararea in europa = o amenintare la adresa pacii.
Au spus un NU clar razboiului si un DA pacii si dialogului. :rainbowafro:
Si nu, nu vor nici arme nucleare. :D

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 27, 2022 4:10 pm

Hehe.
Ca sa vezi.

jomil wrote:
MumaPadurii wrote:
jomil wrote:Ultimul paragraf mi-a adus din nou in minte o intrebare care ma tot urmareste. Oare oamenii care iesisera in strada cu miile in multe tari NATO, la putin timp dupa invazie, stringand NO WAR…oare ce sperau ei, ce gandeau si ce cereau? Ca doar nu credeau ca Putin o sa verifice the news next day si o sa zica “aoleu, trebuie sa ma retrag acum.” Oare cereau ei alesilor sa nu se bage ca sa nu tarasca NATO in conflict direct sau dimpotriva, le cereau a faca ceva concert si urgent pentru a opri razboiul din Ucraina?

Cereau alesilor sa nu se bage in conflict (cu ajutor armat), pentru ca perceptia multora (incurajata de anumiti analisti politici si de propaganda putinista) e ca americanii i-au zgandarit pe rusi si ca NATO intretine conflictul sprijinindu-i si inarmandu-i pe ucrainieni.

Io nu cred acei oameni care au iesit in strada cereau ce crezi tu, dar cred ca tu crezi ca le stii pe toate.

Io sincer as vrea sa stiu de la oamenii aia de ce au iesit in strada. Admit ca e posibil sa ma insel, dar de obicei la demonstratii ies oameni de actiune, astia cu spirit civic, astia care au valori morale cu adevarat vii si de aia se urnesc de pe canapeaua de acasa.
Astia care se kk pe ei nu ies in strada.

Inca o data jomil demonstreaza ca stie despre ce vorbeste. :D
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Jun 29, 2022 4:58 pm

Lui Jomil ii se parea normal ca ucrainienii sa vorbeasca limba lor in Romania, dar romanilor nu li s-a permis acest lucru cu tratat cu tot.

Deci razboiul va continua mult si bine.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jun 29, 2022 6:10 pm

Am noroc azi, calcai in cristoiu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jul 05, 2022 1:17 pm

Melania wrote:Colega mea rusoaica e convinsa ca razboiul se va termina repede; de ce? Pentru ca obiectivele operatiunii Rusiei in Ucraina au fost atinse. :hammer:
M-am uitat lung la ea si am intrerupt discutia pentru ca altfel ar fi degenerat si trebuie totusi sa fiu profesionista.
E in belgia din 2001, a venit inaintea mea in vest; e aceeasi care spunea ca face voluntariat pt refugiatii ucrainieni si pe care o suspectam ca nu e foarte sincera; am un talent in a intelege ce gandeste omul dincolo de gogosile pe care le vinde pe gura.
Pe rusi nu ii poti schimba, e clar.

Ceva de pe net: Kate Bush in topuri, amenintari de razboi nuclear cu rusia. Ne-am intors in anii 80.
Anii 80 au adus si asta:
https://en.wikipedia.org/wiki/1980s_oil_glut

Eu v-am zis, ca si in anii 80, pretul petrolului se va duce pe pu/a; oricum e superevaluat, la fel ca gazul, la fel ca imobiliarele. Si nu o zic eu ci citybank:

https://www.bloomberg.com/news/articles ... n-l57ro9of

Nu ii inteleg pe arabii aia din OPEC-interesul lor nu e sa creasca pretul si nici ca pretul sa fie f mare, interesul e sa tina pretul la un nivel acceptabil care sa nu produca recesiune si prabusirea pretului.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Jul 08, 2022 8:44 am

Eu ma intreb de ce noi am vandut cu 10% mai putin graul la egipteni? Si de ce cerealele ucrainiene blocheaza pe cele romane?
De ce poporul roman trebuie sa sufere pentru un razboi pe care nu l-a creat?

Uitasem. Merkel e vina de toate.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 08, 2022 8:59 am

Romania (sau politicienii romani) a beneficiat de fonduri de la UE. Si in general de progresul adus de integrarea in ue si nato.
De unde crezi ca veneau banii aia? Din productivitatea tarilor din vest si din cauza pretului relativ mic la gaz.
Poporul roman sufera in primul rand de prostie ca voteaza hoti.
In realitate UE (Romania included) plateste nota de plata pt gazul ieftin cat si pentru ignoranta unor politicieni europeni.
Last edited by Melania on Fri Jul 08, 2022 9:02 am, edited 1 time in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Jul 08, 2022 9:01 am

Nu e asa. Asa vrei sa crezi tu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 08, 2022 9:03 am

Intreleg ce vrei sa spui…cineva comploteaza impotriva neamului romanesc. Suntem o colonie maica. :cry: :cry: :cry:

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Jul 10, 2022 4:05 pm

Return to “Discutii pe bune”