Coronavirus

coltzul cu dileme
primarita
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby primarita » Wed Feb 03, 2021 5:47 pm

Nu mi se pare normal sa iti conditieneze accesul la restaurant prin consumul de 300 de lei. Daca nu vrei sa mananci, trebuie sa consumi de atatia bani, mai bine nu mai iesi.
S-a schimbat foarte mult comportamentul din cauza covidului.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Feb 03, 2021 5:55 pm

La clientii crescuti la tara, cu naravuri rele, ar trebui sa le ceara garantie pentru eventuale lipsuri din inventar (furculite, solnite...).

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Feb 03, 2021 6:02 pm

Eu zic sa li se taie mainile dinainte, prezumtia e de vinovatie.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Feb 03, 2021 7:15 pm

"Antiviralul derivat din „morcovul mortal” ar putea fi un glonț magic împotriva Covid-19, a gripei și a pandemiilor viitoare"

"Covid-19 poate reduce fertilitatea masculină la nivel mondial, avertizează oamenii de știință"

Cred ca vaccinul de Phizer are acelasi efect. Nu este exclus ca toate vaccinurile pentru covid sa aiba componenta asta. N-am incredere nici in rusi si nici in chinezoi. Pare sa fie ceva care aduce a intelegere intre marile puteri, pentru depopularea planetei.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Feb 03, 2021 7:48 pm

https://www.bbc.co.uk/news/uk-55917374

Noi o ducem bine, pt strategia de vaccinare ne inspiram din filme, pla mea mai rau ca ro!
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Feb 03, 2021 7:51 pm

Am lasat azi 350 ron la lidl, am mancare pt o saptamana. Fac ceva pe restaurantele lor
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 03, 2021 8:42 pm

pc7 wrote:https://www.bbc.co.uk/news/uk-55917374

Noi o ducem bine, pt strategia de vaccinare ne inspiram din filme, pla mea mai rau ca ro!

Ha. Putea sa se inspire din filme cu zombi.
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 03, 2021 10:40 pm

Exista un current in lumea medicala (mai ales pt cazurile usoare si moderate de infectii respiratorii virale) care zice ca in raceli/gripe/covid febra nu e bine sa o tratezi cu antipiretice ca e un mechanism natural de lupta impotriva virusilor, ca lichidele in exces (ceaiuri, compoturi, supe de pui, etc) si fara electroliti nu sunt bune ca ne umfla si se scurg in interstitiu, ba chiar ne poat umfla creierul in caz de hiponatremie etc, De asemenea nici alimentatia in exces nu e indicata pentru ca organismul sta sa digere in loc sa lupte cu virusul etc. Ce parere aveti?
Alta: baby boomers, generation X, millenials, coronials :)
Last edited by Melania on Wed Feb 03, 2021 10:49 pm, edited 1 time in total.
De profesie arhitecta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Feb 03, 2021 10:45 pm

ca mai bine sa fii sanatos decat bolnav.
dar febra deshidrateaza. ce sa bem? din cate stiu, zeama de varza e buna, are suficient sodiu.
We don't have to dance

De profesie optometrist

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 03, 2021 10:50 pm

Deshidrateaza, da. Dar lasi bolnavul sa bea, sa manance si sa doarma dupa cat “ii cere organsimul”, nu il indopi, asta e ideea.
De profesie arhitecta.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Feb 03, 2021 11:01 pm

Si mie mi a zis un GP ca el nu da antipiretice copiilor lui. M am abtinut sa nu i introduc un pumn.
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 03, 2021 11:07 pm

La copii e altceva, ai dreptate; desi unii doctori spun ca o convulsie scurta din cauza febrei la copil nu e ceva de speriat.
De profesie arhitecta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Feb 03, 2021 11:20 pm

Melania wrote:Exista un current in lumea medicala (mai ales pt cazurile usoare si moderate de infectii respiratorii virale) care zice ca in raceli/gripe/covid febra nu e bine sa o tratezi cu antipiretice ca e un mechanism natural de lupta impotriva virusilor, ca lichidele in exces (ceaiuri, compoturi, supe de pui, etc) si fara electroliti nu sunt bune ca ne umfla si se scurg in interstitiu, ba chiar ne poat umfla creierul in caz de hiponatremie etc, De asemenea nici alimentatia in exces nu e indicata pentru ca organismul sta sa digere in loc sa lupte cu virusul etc. Ce parere aveti?
Alta: baby boomers, generation X, millenials, coronials :)

Pe mine la peste 38 ma durea capul si am luat paracetamol (dupa ce ca stai in izolare, e nasol nici sa nu te poti uita la Netflix, ma pis pe el de organism si lupta lui impotriva virusului, oricum n-am luat mai mult de doua), cat timp aveam sub 38 ma simteam bine si nu luam nimic.
Daca omul se simte bine si n-are mai mult de 38,8, nici eu nu i-as da, daca se simte rau, da.

De alimentatie in exces n-am auzit sa recomande nimeni oricum, normal ca nu trebuie sa indopi omul daca se simte rau.
Cu hidratarea in exces e adevarat ca trebuie sa ai grija, dar cred ca e o problema mai mult in cazul sportivilor care alearga maratoane si pot sa bea cantitati mari de lichide, a persoanelor cu polidipsie psihogena sau la varstele extreme, decat in cazul unui bolnav cu febra caruia-i dai niste ceiut si supica.
Exista la farmacie solutii cu electroliti pentru hidratare in cazurile astea, mai ales pentru copii sau batrani, care se pot deshidrata mai usor si au nevoie de mai multe lichide, in plus nu prea pot sa semnaleze cand le e sete sau nu.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Feb 03, 2021 11:31 pm

Melania wrote:Exista un current in lumea medicala (mai ales pt cazurile usoare si moderate de infectii respiratorii virale) care zice ca in raceli/gripe/covid febra nu e bine sa o tratezi cu antipiretice ca e un mechanism natural de lupta impotriva virusilor, ca lichidele in exces (ceaiuri, compoturi, supe de pui, etc) si fara electroliti nu sunt bune ca ne umfla si se scurg in interstitiu, ba chiar ne poat umfla creierul in caz de hiponatremie etc, De asemenea nici alimentatia in exces nu e indicata pentru ca organismul sta sa digere in loc sa lupte cu virusul etc. Ce parere aveti?

Părere in general bună.
De ce ai trata febra ușoară? Nu înțeleg de ce să dai antiinflamatoare când inflamația e un mecanism de protecție. Dacă e exagerată, înțeleg. Dar dacă e ușoară, las-o in pace.
Compotul și supa cred că au electroliți, nu cât să redresezi o diaree, dar pt febră merg.
Nu mănânc când mi-e rău. Când am febră mi-e și f greață.
Doamna cu gimnastica

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Feb 04, 2021 1:43 am

Merge si vinul fiert, cu saramura de usturoi si friptura. Dimineata o cescuta de tuica fiarta cu un carnacior. Se ametesc covizii si ies singuri din plamani, o iau pe gat in sus.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Feb 04, 2021 1:54 am

Curios lucru, oare strategia de vaccinare cu o doza de vaccin AZ in loc de doua ar putea selecta variante care scapa raspunsului imun mai slab produs de o singura doza? UK devine un fel de Petri dish in care se fermenteaza aproape lunar noi covizi; asa cum spuneam mutatiile vor deveni din ce in ce mai frecvente, proportional cu numarul celor infectati. Deci virus cu transmisibilitate crescuta si care scapa partial anumitor vaccinuri; double trouble:
https://www.g4media.ro/varianta-britani ... zilia.html
Vested buna de azi e ca s-au vaccinat mai multi oameni decat s-au infectat cu covid, e totusi un punct de inflexiune.
De profesie arhitecta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Feb 04, 2021 2:11 am

De profesie arhitecta.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Feb 04, 2021 1:06 pm

Exista "coronavirusuri" mult mai periculoase decat cel de acum, pentru care nu exista vaccin.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_weapons
Cititi tot, luati-o din link in link, sa aveti idee in ce lume traim. Sunt convins ca nu stiti prea multe despre treburile astea. Sunt sute de pagini de studiat, au si poze frumoase. Sa va uitati si la filmuletele date pe Youtube, ca nu va face nimeni nimic.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Feb 05, 2021 5:05 pm

Melania wrote:Deci sa recapitulam:
- 4 insertii care nu apar in nici un alt coronavirus
- toate cele 4 insertii sunt similare sau identice cu secvente din gp120/gag
- o secventa din cele 4 si cea mai lunga (6 aminoacizi) are un hit perfect in HIV-1 si apare in spikes
- de acord ca ar putea sa apara intamplator o secventa similara cu HIV, dar 4? Pe bune?
- daca as fi sa modific un virus nu il modific in partea superconservata; pe principiul nu schimbi cheia ca sa deschizi un lacat ci folosesti o cheie flexibila, un speraclu; astfel virusul are un speraclu care poate deschide mai usor o celula...de liliac, de om etc

Nu e peer-reviewed si in plus statistica Bayesian e o chestie complicata si nu e prea agreata.
https://apnews.com/press-release/pr-new ... ca0947ea0c
De profesie arhitecta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Feb 05, 2021 5:32 pm

Super interesant de citit, extrem de tehnic dar inteligibil, recomand pentru cei interesati. Articolul e de fapt o carte mai mica: are 193 de pagini de date si demonstratii logice.
https://zenodo.org/record/4477081/files ... download=1
De profesie arhitecta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Feb 05, 2021 8:22 pm

Mie mi se pare deja interesant de la tabelul de la pagina 6.

Asta inseamna ca daca ajung vreodata prin Asia, e ok sa mananc serpi sau lilieci?
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Feb 05, 2021 8:45 pm

https://www.rcot.co.uk/how-manage-post- ... covid-19-0

How to manage post-viral fatigue after COVID-19

Next Step

Try activities

If you still feel fatigued after self-isolation but overall, you’re improving, keep being gentle with yourself. Slowly try a small amount of light activity that is manageable (probably less than you think) with regular rests. Be mindful that you may feel more tired the next day. Be realistic and kind to yourself.

Rest
Your body still needs rest to continue healing, so take short breaks throughout the day, even if you don’t think you need to. Stop and do nothing, calm your mind, and try breathing or guided relaxation techniques.

Daily routine
Routine helps your body to stabilise itself. Slowly resume your routine for sleeping, eating and daily activities. If this isn’t possible, create a realistic one to follow for now and gradually adjust back to your normal routine. Remember, don’t rush. If you’re having difficulty sleeping, check out the tips and advice from NHS Every Mind Matters.

'Thinking' activites
Continue to limit everyday ‘thinking’ activities, such as emails, planning shopping, making decisions, as these all use energy. Try to do them only for set times with regular rest in between.

Slowly increase activity levels
People often increase activity levels too quickly, which can set them back. Occupational therapists working with people with long-term fatigue may only increase activity levels every couple of weeks. So, go slow and steady with activities and avoid pushing through fatigue.

Work
You may need longer off work than initially anticipated. A phased return works best which is planned with your manager and, if you have one, your occupational health department. You may also need a fit note from your GP. Try to avoid returning to work too soon and without the adjustments that you need to manage fatigue.

Have fun
Remember the fun things in life. Often people only prioritise things that seem necessary as they return to daily life, but it’s important to have a balance. Allow others to help with day-to-day tasks so you can save energy for the activities you enjoy.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

Medical Information & Data Expert
AUTOMATICA

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Feb 05, 2021 8:52 pm

pai astia zic sa faci mai multa activitate decat faci tu in mod normal, sanatos.
We don't have to dance

De profesie optometrist

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Feb 05, 2021 10:42 pm

Ei zic ca ai putina energie si tre sa o foloseste optim.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Feb 06, 2021 12:44 am

Interesant, Sputnik-5 foloseste strategia originala de la Oxford (doua adenovirusuri diferite ca vector pt cele doua injectii pentru a reduce raspunsul imun anti-vector in cazul rapelului) in timp ce AZ/Oxford au decis sa foloseasca acelasi vector pentru ambele injectii. Meh, mai bine ramaneau la strategia traditionala sau faceau single dose, cum a facut JnJ.
Urmarea e ca vaccinul rusesc e mult mai eficace decat AZ; si in cazul lor raspunul la over 65 e mai mic, dar nu foarte mic, cam 90% cat cel de la tineri, desi nici rusii nu au prea multi over 65 in studiu.
V-ati face Sputnik-5? N-as avea o problema sa mi-l fac cu datele astea f bune, dar am o problema de incredere in producator. Asa or gandi si vaccinistii care nu au incredere in big pharma? Interesant....
De profesie arhitecta.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Feb 06, 2021 12:49 am

Covid-19 nu a fost facut pe comanda cu bani de la Gates ? Sunteti siguri ?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Feb 06, 2021 12:53 am

Da, l-a preparat Melinda la crockpot.
De profesie arhitecta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Feb 09, 2021 10:23 am

De profesie arhitecta.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Feb 09, 2021 10:32 am

Cica Ro ofera acum populatiei active [posibilitatea sa se programeze pentru] vaccinul AZ.
De profesie foliotomist pentru canide.
Pentru chestiuni medicale adresati-va medicului.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Feb 09, 2021 10:57 am

In centrul meu de vaccinare erau in mare parte tineri, stud3nti la medicina, inclusiv un albanez student la farmacie anul 1. Aici oricine are o vaga legatura cu sistemul sanitar s-a putut vaccina.
We don't have to dance

De profesie optometrist

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Feb 09, 2021 10:58 am

Daca nu ma insel, si armata si-a vaccinat personalul indiferent de varsta.
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 09, 2021 11:36 am

Ma așteptam ca la sfârșitul articolului sa apară un "pe surse, de pe un forum de medici".
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Feb 09, 2021 11:46 am

Si parintii mei sunt de acord sa se vaccineze primii tinerii ca sa vada daca e safe vaccinul :)))

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Feb 09, 2021 11:49 am

MumaPadurii wrote:

Ma așteptam ca la sfârșitul articolului sa apară un "pe surse, de pe un forum de medici".

Comentariile la articol sunt majoritatea negative ori de la snowflakes care sunt umani si ‘tin la varstnici’ ori de la antivaxxeri care se tem ca vor fi presati sa isi faca vaccinul.:)
Last edited by Melania on Tue Feb 09, 2021 11:53 am, edited 3 times in total.
De profesie arhitecta.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Feb 09, 2021 11:49 am

Aici s au vaccinat cu prima doza 12 milioane=mai mult de jumatate din ro, cred ca e pretty safe!

Ah in articol se mentioneaza scolarii, credeam ca nu se recomanda la copii.
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Feb 09, 2021 12:36 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:Opinia lui era diferita de ceea ce ai spus tu. nu a ‘considerat’ single dose

In interviul ala a spus cu subiect si predicat "that´s under consideration". Si a mai spus ca exista argumente pentru ambele strategii. Eu asta spusesem, nu altceva: ca daca un expert ca Fauci e dispus sa ia in considerare prelungirea intervalului dintre doze (nu am zis ca ia in considerare single dose, reciteste), inseamna ca nu e chiar o tampenie scoasa de un Dorel din putul gandirii, asa cum o faceai tu sa para.

Si, oricum, tu n-ai raspuns atunci ca Fauci ar fi zis de fapt altceva.
Tu ai raspuns ca aia sunt niste Dorei "prossti, inconstienti si incompetenti", ca dovezile sunt acolo pentru oricine vrea sa le vada si ca sub leadershipul lui Fauci au murit 300k de americani iar CDC nu a fost in stare sa produca un PCR bun timp de luni de zile.

Deci contraargumentul tau la "apelul la Fauci" pe care il adusesem, nu era ca ar fi fost gresit pentru ca Fauci ar fi zis altceva, ci pentru ca sub leadershipul lui Fauci au murit 300k de americani.
Dar apelul meu era facut pe baza calitatilor lui ca expert stiintific, nu a calitatilor ca lider.
Si, asa cum zici acum, faptul ca sub el ar fi murit 300k nu are legatura cu calitatea lui de expert stiintific, ci cu cea de lider, cele doua fiind lucruri diferite.

Deci cand ai gresit, prima oara, ca ai adus un contraargument irelevant? Sau a doua oara, ca ai spus ca sunt lucruri diferite? :)

Nu am gresit nici prima nici a doua oara. Tu ai gresit pentru ca interpretezi zicerile cum iti convine. Bottom line e ca administrarea off label e gresita si asta trebuie sa o stie orice medic, atat dpdv medical cat si legal.
Fauci spune exact ce s-a spus si pe imed; not rocket science ci o chestie de bun simt:
https://m.hotnews.ro/stire/24592852
De profesie arhitecta.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 3:06 pm

Atat stiti, sa cititi niste protocoale terapeutice date "de sus" si sa le aplicati orbeste. Gandire ioc.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Feb 09, 2021 3:35 pm

Altceva in afara de a ne insulta gratuit stii? Nu inteleg de ce faci asta. Sa fie frustrare, criza de varsta a treia sau simpla scleroza?
De profesie arhitecta.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 5:20 pm

Nu este asa cum spun eu ? Ce faceti voi mai cu gandire si cu interes ? Nu miscati un deget daca cineva va cere sa verificati ceva care ar putea sa duca la o descoperire importanta in medicina. O tineti cu "trala-la-la", cu protocoalele, cu usurica . Nici maar cu ivermectina n-ati incercat, trebuie ca noi sa experimentam si sa va dam date. Dumneata de ce nu testezi ivermectina, pe corpul matale, sa vezi cum se ia, daca simti ceva nasol, daca constati o imbunatatire a sanatatii in timpul infectiei cu Covid ?

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Feb 10, 2021 2:28 pm

O sa ne vaccinam si revacinam de cateva ori pana se potoloste pandemia.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

Return to “Discutii pe bune”