Coronavirus

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby Melania » Tue Jan 12, 2021 1:23 am

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 12, 2021 1:34 am

Misto jucaria.
Numarul de morti mi se pare ca reflecta mai bine gravitatea pandemiei in timp, comparata cu situatia din primavara.

graf.png

Dintre tarile europene care erau nasol in *** in primul val, vad ca Spania e acum cel mai ok.
UK pe de alta parte sta la fel de rau ca in martie, daca nu mai rau, ca e inca pe panta exponentiala... :?

Şi parlamentarilor li s-a cerut luni să poarte măşti în timpul dezbaterilor din Camera Comunelor. ”Oricând este posibil, vă rog să încercaţi să purtaţi masca tot timpul, cu excepţia, desigur, atunci când vorbiţi”, a spus preşedintele legislativului, Lindsay Hoyle, la începutul zilei de dezbateri.

De ce "cu exceptia, desigur", nu e riscul mai mare atunci cand vorbesc?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 12, 2021 1:41 am

MumaPadurii wrote:Dintre tarile europene care erau nasol in *** in primul val, vad ca Spania e acum cel mai ok.

Pardon, cred ca si Belgia s-a redresat destul de bine. :shock:

graf2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jan 12, 2021 1:49 am

Dam vina pe noua tulpina

Macar au inceput sa vaccineze serios
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 12, 2021 11:09 am

In timp ce Londra intra in colaps și restul tarilor europene se uită cu groaza la ce le asteapta, încercând să împiedice răspândirea tulpinii britanice, votantii AUR se întorc cu voioșie în România, unde se pot plimba liniștiți, ca această doamnă care ar fi trebuit să stea în carantină la Vaslui, dar au prins-o la ski in Brașov, fără mască:

https://www.google.com/amp/s/stirilepro ... id=3875001

Iar polițiștii din Europol s-au găsit acum să facă greva și nu vor mai da amenzi, ci doar avertismente:

https://www.g4media.ro/incepand-de-azi- ... iilor.html

Ar trebui că nici doctorii sa nu le mai dea oxigen, doar încurajări.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Jan 12, 2021 1:18 pm

Ce recomandari dadea un doctor in timpul crizei alimentare din anii '80. Banc.

Vine un director cu salariul mare si cu mancarea asigurata.
-Domnule doctor, in ultimul timp ma simt cam fara putere si putin ametit.
-Ce functie aveti si ce salariu ?
-Director, noua mii de lei pe luna.
-Atunci va recomand sa mancati multe fripturi, cat puteti de multe.
Vine la cabinet un contabil, cu salariul de 4500 lei.
Doctorul ii recomanda o alimentatie echilibrata.
-Sa mancati si friptura, dar sa nu uitati de salate.
Vine si un taran batran, cu 70 lei pensie.
- Aer, taica, cat mai mult aer.

Ca la Covid-19, aerul e la baza.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 12, 2021 1:25 pm

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 12, 2021 1:31 pm

Ha, o sa ajung in iad ca l-am balacarit pe imed inainte sa moara.
Comisarul nu spune si ca era antivaccinist, luptator impotriva tiraniei mastii si ca Dumnezeu nu bate cu parul?
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Jan 12, 2021 2:36 pm

Uite ca am trecut a doua oara prin infectia cu Covid-19. Prima data a fost in decembrie 2019, mai intai sotia si apoi (la doua saptamani) eu. La inceput (in primele zile) a fost mai nasoala prima infectie, cu transpiratie si febra timp de o zi. La sotie a fost chiar rau, era sa o mierleasca daca nu ii dadeam doxiciclina si eritromicina. Am crezut ca este ornitoza luata de la porumbei, inca nu se auzise de Covid. Sotia s-a ameliorat net dupa a patra zi de tratament cu antibiotice. Am luat amandoi doxi + eritromicina timp de o luna. Simptomele principale au fost tusea seaca, stranutul de zeci de ori pe zi, in cazul meu, si afectarea mirosului plus ceva iritare pe caile aeriene. Am tusit si am stranutat pana in luna mai.
Credeam ca ne-am imunizat si ca ni se va rupe de pandemie, dar in luna octombrie a revenit infectia. Fara febra si transpiratie, dar cu tuse la fel de persistenta si care s-a prelungit, tusim si acum. N-am mai luat antibiotice, credeam ca suntem partial imunizati si vom face o forma usoara. N-a fost asa. Amandoi avem ceva dificultati la respiratie, simtim ca nu avem aer cand ne aplecam (sa luam ceva de jos, sa ne legam sireturile la pantofi) si suntem cam ametiti. Senzatia de sufocare este la ridicare. Eu am inceput sa iau doxi cu eritromicina si de cateva zile iau si cefuroxima. Imi revin cu respiratia. Am sa-i dau si sotiei, sa nu i se agraveze boala.
In ambele cazuri am luat virusul de la o familie care locuieste la Brasov si care a venit in Craiova la rude. Nevasta-mea a avut contact cu familia respectiva (tuseau toti).

Concluzia este ca daca nu ne-am imunizat suficient dupa ce am trecut prin boala, este putin probabil sa ne imunizam cu vaccinul (in ipoteza ca este ce trebuie si nu contine ceva daunator). Trebuie sa ai in sertar antibiotice si sa incepi tratamentul de cand incepe tusea.

Cred ca ce fac doctori de ATI, cand le baga bolnavilor furtunul pe gat, este crima curata. Bolnavii nu au cum sa elimine secretiile din plamani si se reduce capacitatea de ventilare. Astia nu gandesc. Treptat mi-am schimbat parerea despre medici, din aproximativ rea in foarte rea.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 12, 2021 2:55 pm

M_Dan wrote:Uite ca am trecut a doua oara prin infectia cu Covid-19.

Mare lucru, avem aici pe forum pe cineva care trece in fiecare luna prin ea.
Concluzia este ca daca nu ne-am imunizat suficient dupa ce am trecut prin boala, este putin probabil sa ne imunizam cu vaccinul

Bine, dar tu esti si prosst, deci nu stiu cat de relevanta e concluzia.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 12, 2021 3:08 pm

De unde naiba face rost mdan de cefuroxime, erithromicine si docixicline fara reteta?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jan 12, 2021 3:13 pm

De la indieni. Comanda online. Si primeste numai contrafacute, nici nu stie ce baga in el. Dar se teme de vaccin.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Jan 12, 2021 7:43 pm

Va este necaz ca procur medicamente fara acordul vostru ? E treaba mea cum fac. Pot sa am un prieten medic, care sa-mi dea reteta pentru orice, sau pot sa-mi cumpar o parafa de la tigani si ma fac mai doctor ca voi. Imi iau si stetoscop si mi-l atarn la gat, sa vada lumea ca sunt doctor si sa ma dau mare.
Voi cum faceti cu stetoscopul, il luati si cand mergeti la wc ? Nu vi s-a intamplat sa va cada in closet ?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 12, 2021 7:57 pm

Ba da, si si l-a atarnat la gat, sa vada lumea ca e doctor si sa se dea mare.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Jan 13, 2021 4:18 pm

O tulpină rusească: s-a descoperit că Covid-19 a mutat de 18 ori diferite la o singură persoană, dintre care unele nu s-au mai văzut până acum.

https://www.rt.com/russia/512307-woman- ... on-strain/

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jan 13, 2021 4:35 pm

Ce mi-e rt ce mi-e Pravda? Nu toate mutatiile sunt relevante, unele sunt silent adica nu schimba cu nimic proteinele virusului, unele sunt in secvente care nu fac nimic.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Jan 13, 2021 8:10 pm

:lol: yCe traducere

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jan 14, 2021 8:40 am

Daca s-ar fi facut autopsia anatomo-patologica la decedatii de Covid-19, s-ar fi vazut ca plamanii lor erau plini cu secretii vascoase care impiedica ventilarea (oxigenarea). Cei care au bagat pe gat furtunul cu oxigen, nu au cum sa expectoreze mizeriile din plamani si sunt condamnati la moarte. Procedura respectiva este gresita. Este necesara oxigenarea, dar trebuie sa se asigure si eliminarea secretiilor din plamani, pe langa administrarea de antibiotice.
Asa se intampla cand doctorii actioneaza mecanic, dupa proceduri "transmise de la centru", si nu gandesc cu mintea lor.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Jan 14, 2021 9:04 am

Va dati seama, nu i-a trasnit nimanui prin cap sa faca autopsia anatomo-patologica, au facut numai autopsii psihologice, oenologice si lepidopterologice sau, mai rau, anatomice lipsite de patologice au vitzavercea. Revoltator. Noroc ca avem oameni care pot sa faca asta telepatic si telekinetic ca sa ne povesteasca pe forum.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=c ... ng+autopsy
E aproape duios ca speri sa creada cineva ca te documentezi inainte sa scrii.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Jan 14, 2021 9:20 am

Poftim si cu secretii vascoase, primele rezultate gasite de Google ca n-am chef sa-mi stric si mai multa vreme.
Poate gasesti alt material de pedalat, zau ca ne-am plictisit si deja știm de secretii.
https://link.springer.com/article/10.10 ... 20-02648-0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7458693/
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Jan 14, 2021 9:40 am

Intrebarea mea e pe unde mai bagi si bronhoscopul, sa zicem ca e de 2.7 mm, probabil sunt si mai subtiri, mai bagi si sonda de aspiratie cea mai mica, mai e si sonda de intubatie.
Cred ca trebuie facuta traheotomie.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu Jan 14, 2021 11:49 am

https://www.bbc.co.uk/news/health-55651518

Most people who have had Covid-19 are protected from catching it again for at least five months, a study led by Public Health England shows.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jan 14, 2021 12:04 pm

Bati cu ciocanu', dar cat sa bati si cu ciocanu' ?
Daca vezi ca scula (sau procedura) e ineficienta, o schimbi.

Trebuia sa-si dea seama ca nu fac nimic bun cu furtunul cu oxigen bagat pe gat, din moment ce majoritatea bolnavilor ajunsi in faza asta au murit.

Medicina adevarata nu este de nasul tuturor natafletilor, care intra la facultate cu subiecte de examen tocite si care prin facultate promoveaza examenele de tip grila (ca la muncitorii care lucreaza la banda de productie). Eu i-as obliga pe cei care vor sa se ajunga medic, sa faca mai intai minim trei ani la o facultate cu multa matematica (Politehnica, fizica) si sa intre la medicina daca au avut mediile de minim 8,50. Ar invata si ei sa gandeasca putin.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 14, 2021 12:08 pm

Facultatatile cu multa matematica (politehnica, fizica) te tampesc si te invata ca principiile termodinamicii sunt optionale si ca pot exista surse de energie inepuizabila care incalca numitele principii. Mi-a da palme cu manualul de fizica de clasa a cincea in locul lui mdan.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jan 14, 2021 12:54 pm

Acolo era vorba de un dispozitiv care actioaneaza pe baza legilor mecanicii cuantice, altfel decat dispozitivele obisnuite. Probabil ca intervine fenomenul de tunelare cuantica.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jan 14, 2021 7:41 pm

SUA au 4% din populatia lumii si au 20% din mortii de covid. Asta arata cat de gaunos este sistemul de asigurare medicala de acolo, care este axat pe profitul maxim al unor particulari, nu pe sanatatea populatiei. Este dictatura medicala, a Big Pharma si a medicilor (gadilati la kur cu salariu mare). Cel mai rau lucru de acolo este ca nu poti sa cumperi medicamente de baza, de exemplu antibioticele care ar fi fost salvatoare in cazul infectiei cu Covid-19, daca nu cotizezi consistent la cabinetele medicilor, elemente de baza (recomandatorii) in vanzarea produselor Big Pharma.
Medicamentele trebuie sa se vanda ca orice marfa, fara aprobarea cuiva. Este abuz din partea medicilor si a Big Pharma sa se restrictioneze vanzarea acestor produse. Si este minciuna ca nu se dau antibiotice fara reteta pentru ca au devenit microbii rezistenti. Pur si simplu firmele din cartelul Big Pharma nu investesc in cercetarea si fabricarea de antibiotice noi si mult mai eficiente, pentru ca antibioticele se cumpara doar ocazional si nu se castiga multi bani din vanzarea lor. Big Pharma vinde la greu fel de fel de "ibuprofene", substante care ascund boala, nu o vindeca.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Jan 16, 2021 3:06 am

https://www.bbc.co.uk/news/health-55681051

Covid: 'Convalescent plasma no benefit to hospital patients'

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Jan 16, 2021 1:06 pm

Vad ca inca apar in presa discutii aiurea despre cipurile bagate in vaccinuri, pentru ca Bill Gates si guvernele sa poata controla indivizii. Multa gargara pe tema asta fac si popii nostri, reuniti in breasla numita BOR.
Numai habarnistii, care nu stiu ce este un cip, cum este construit si la ce este bun, pot crede astfel de aberatii. Cipurile se folosesc, se pun (sub piele) si la caini, alte animale etc, dar nu au cum sa transmita informatii la distanta si mai ales sa controleze comportamentul. Sunt ca cipurile de la cardul bancar, au stocate in ele date scrise in cod binar (in memorie ROM), sunt citite cu un aparat care se apropie la cativa centimetri, nu de la distanta. Sunt datele inscrise inainte de injectarea cipului (grupa sangvina, datele de identificare, etc), nu altceva.
Adevarul este ca in vaccinuri se pot introduce chestii mult mai nasoale decat cipurile cu pricina. Cum ar fi virusuri care sa slabeasca sistemul imunitar si sa creasca mortalitatea populatiei, ce se inmulteste ca iepurii si a dus la probleme grave: epuizarea resurselor, cresterea poluarii, incalzirea globala, etc. Problema suprapopularii se poate rezolva prin metode cinstite si fara crime de genul celei evocate anterior. Pur si simplu prin legislatie, nimeni sa nu aiba dreptul la mai mult de un copil, iar acela sa fie facut dupa varsta de 30 ani. Treptat s-ar reduce populatia la cat suporta planeta, care trebuie privita ca o nava cosmica cu un numar limitat de locuri pentru pasageri.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 16, 2021 3:36 pm

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Jan 16, 2021 4:35 pm

Mureau de la greata?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jan 16, 2021 7:05 pm

Grata poate duce la limitarea aportului de lichide si la varsaturi. Asta provoaca deshidratare (ca si febra si diarrea) care e periculoasa la varstele extreme.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 16, 2021 7:15 pm

Diaree/varsaturi=>insuficienta renala acuta ? La varstnici nu e f rar cica.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jan 16, 2021 11:25 pm

Da. Mai ales la "bătrânii fragili" care sunt in azile: dependenți, cu demență, pluripatologii...
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Jan 17, 2021 12:21 pm

Totul este dubios in legatura cu Covid-ul. De exemplu aceste mutatii, care tot apar. Poate ca diversele variante ale virusului au fost produse in laborator si li se da drumul pe rand, sa nu se inghesuie la iesire.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Jan 17, 2021 12:28 pm

"Christine Lagarde, directorul marelui FMI, a facut o declaratie care nu este de natura sa ne linisteasca. Ea a spus ca„batranii traiesc prea mult si este un risc pentru economia globala, trebuie facut ceva”. Nu stiu de ce, dar suna a eutanasiere."

https://www.national.ro/news/lagarde-fm ... 14062.html

Sa aiba legatura cu pandemia ?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 17, 2021 1:24 pm

Ramai la electronica.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Jan 18, 2021 12:30 pm

Pana cand murim, asa ne patimim - vorba muncitorilor din fabricile noastre, inainte de '90.

Acum patimesc la sparanghel in Germania, ca fabricile (pentru care am patimit toti ca se construiasca) au fost date jos.

Vad ca lungesc pandemia si purtarea botnitei. Cat timp au de gand sa-si mai bata joc de noi ?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jan 18, 2021 7:12 pm

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... ragile.htm
Thanks Norvegia-daca nu administrai vaccinul la muribunzi ramaneam prosti.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Jan 18, 2021 8:43 pm

Au niste criterii de eligibilitate f proaste.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jan 18, 2021 11:46 pm

Interesant, COVID-19 e asociat f rar cu paralizie faciala, iar unii vaccinati au avut si ei paralizie faciala. Probabil e doar o intamplare, FDA zice ca paralizia faciala nu are legatura cu vaccinul.
“Our working hypothesis is this just was an imbalance in background rates like we’ve seen in other trials, but we’ll make sure that we’re going to actually query for that just to bring that question to close,” Peter Marks, MD, director of the FDA’s Center for Biologics Evaluation and Research, said in an interview with JAMA.
Vad ca antivaccininstii baga carbuni pe tema asta. Pe bune, sperie lumea cu o paralizie faciala obosita? Daca gaseau si ei o leucemie, un autism ceva.

Return to “Discutii pe bune”