Coronavirus

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby Melania » Sat Jan 02, 2021 3:43 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:Ete na. As fi curios sa stiu daca e greu sa faci o alegere intre ceilalti si viitorul copiilor tai. E frumos sa vorbesti de solidaritate dar daca pui in balanta cu famila ta, mai greu cu solidaritatea la nivel abstract. Prin urmare mai usor cu ipocrizia.

Ce copii? :shock: Din cate stiu eu Suveranul Pontif nu are asa ceva.
Stii ca lumea a luat-o pe calea pierzaniei cand nici macar Papa nu mai poate indemna la solidaritate fara a fi considerat ipocrit.

Melania wrote:Ce estimari gresite?

Melania wrote:Cand vad texte cat un carnat chorizo ma descurajez. :(

Si eu, dar chiar nu e vina mea c-ai fost prolific.

Ce treaba are suveranul pontif? E de-al tau, progresist - comunist cu sciatica. Nu inteleg nici bancul cu carnatul. Tu scrii posturi-carnat, eu sunt destul de concisa si la obiect,

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jan 02, 2021 3:52 pm

Serios, chiar nu intelegi? Initial fusesem concisa, dupa care mi-ai cerut sa-ti enumar ipotezele care s-au dovedit false, ca apoi sa te plangi de lungimea textului. Daca n-ai fi enuntat atatea, poate as fi scris mai putin, asta era bancul. :)
Bine ca scrii concis si la obiect, but can´t take a joke.

Iar ce numeai tu ipocrizie era de fapt un citat din discursul papei pus in gluma, asta e legatura cu suveranul pontif.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 02, 2021 9:52 pm

Tu sigur postai de la petrecerea rave, probabil speedul e de vina pentru posturile kilometrice. Esti bine, ti-a asigurat politia apa ca sa te hidratezi? Muma, aceasta clubberitza ilicita.
https://m.hotnews.ro/stire/24516544

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jan 03, 2021 2:28 pm

Acolo eram, recunosc.

5ff0583c68fea.jpg

Nu m-am dus pentru petrecere, insa. Treceam intamplator prin zona si ii aud pe unii ca striga "fuck the police, fuck the police"... Cum am o slabiciune pentru barbatii in uniforma... :oops:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Jan 03, 2021 2:37 pm

e bine ca ti-ai pus manusa, dar tot te-ai umplut pana la umar.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jan 03, 2021 2:51 pm

Cool:

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... pfizer.htm

Bine, e si din Mexic, acolo umbla encefalita peste tot, poate i-au facut vaccinul fara sa se spele pe maini inainte?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 03, 2021 2:56 pm

Hmmm, cam naspa daca vaccinul e cauza.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Jan 03, 2021 5:13 pm

De ce credeti ca in ro sunt atat de putine cazuri de covid? Politia pe strada? Nu se testeaza?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Jan 03, 2021 5:15 pm

stai asa, ca azi gasira tulpina englezeasca si aici. sa vezi in cateva zile.
si da, nu se testeaza oficial, lumea isi ia teste pt acasa si nu declara daca ies pozitivi, stiu multi.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 5:30 pm

andy gavrilescu wrote:stai asa, ca azi gasira tulpina englezeasca si aici. sa vezi in cateva zile.
si da, nu se testeaza oficial, lumea isi ia teste pt acasa si nu declara daca ies pozitivi, stiu multi.

Nu e inca sigur daca probele alea 2 sunt cu tulpina noua, dar probabilitatea sa fi ajuns in romania e prea mare ca sa mai conteze daca e prima sau nu depistata.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Jan 03, 2021 10:12 pm

Daca il mai vad pe Arafat la tv, ma impusc.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Jan 04, 2021 9:27 pm

Sigur il vei re vedea.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Jan 04, 2021 11:09 pm

alimori wrote:N-am Ac anticorona. Am făcut oreion, nu știu câți ani aveam dar îmi amintesc durerea.
Dar mai bine sa va spun despre un fizioterapeut coleg. La începutul pandemiei a lucrat într-un hotel medicalizat. N-a avut nimic. Când s-a făcut studiul de prevalență in rândul personalului medical, avea Ac +. Buuun.
Pe 14 decembrie a fost cu pacienta aia pt care m-au închis pe mine in casă 10 zile. Pe 16 și-a făcut un PCR pt că pleca în Canare la surf și era obligat. A dat negativ. S-a dus cu un prieten care nu știu de unde naiba s-a contagiat și azi colegul are PCR +. Înțeleg că tot asintomatic, că voia să vină la muncă.

Azi am vorbit direct cu el, ce stiam pana acum era prin intermediari. A fost sintomatic, 2 zile de tuse la fel ca'n martie. Prin vara pierduse Ac, acum i'au crescut rapid IgG. Sintomatic, PCR +, o reinfectie va sa zica. :? Mumo, nu citi mai departe; o sa fie nevoie de cate un vaccin pt fiecare tulpina si o vaccinare periodica la fel ca in cazul, ma scuzati, gripei?

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Jan 04, 2021 11:14 pm

Macar muma nu scrie in spaniola si romana. Ar scrie simptomatic. Are mare grija la limbaj.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jan 04, 2021 11:32 pm

Reinfecție, ce drăguț... :?

Vaccinarea ar trebui sa ofere imunitate mai lungă decât infecția, parcă pusesem și aici un articol despre asta.
Pe de altă parte, cu toate mutațiile, e posibil să scoată periodic un vaccin diferit, de ce nu?
Oricum imunitatea e probabil pe o durata limitata.
Însă nu cred că trebuie scos pt fiecare tulpina, ci unul care sa acopere cat mai bine variantele existente în circulație în momentul respectiv.
Last edited by MumaPadurii on Mon Jan 04, 2021 11:39 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Jan 04, 2021 11:38 pm

Deci colegul lui alimori s a infectat de 2 ori, si alimori n are nicio treaba. Serios vezi ce studii exista, de ce esti speciala?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jan 04, 2021 11:40 pm

Poate a fost asimptomatica și n-a făcut anticorpi.
Sau poate a avut mai multă grijă decât colegul ei.
Sau poate a avut mai mult noroc și n-a fost atât de expusa (sau ghinion, depinde cum vezi lucrurile).
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Jan 04, 2021 11:49 pm

pc7 wrote:Deci colegul lui alimori s a infectat de 2 ori, si alimori n are nicio treaba. Serios vezi ce studii exista, de ce esti speciala?

nu imi beau cafeaua cu el, cand vorbim avem mereu masti si nu ne atingem. s'a infectat de la prietenul cu care a facut surf si care ajunsese in Canare cateva zile inaintea lui. de unde naiba a luat prietenul, asta e alta poveste.

cand m'au izolat pe mine si pe celalalt coleg (un terapeut ocupational) am avut amanadoi (TO si eu) 2 PCR negative la interval de 10 zile. Ala nu stiu ce naiba a facut dupa ce a iesit din izolare, ca acum a intrat la loc, PCR + si simptomatic (e bine, dna profesoara?) Cine cauta gaseste.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 12:14 am

Am fost azi la un doctor de matze (excess de sarbatori) si in sala de asteptare era o doamna obeza fara masca, doar cu un vizor de plastic si care se juca jocuri pe telefon cu sonorul la maximum. Tragea pe nas dintr-un aparat de oxigen portabil si gafaia dupa cei 3 metri de la scaun la usa. Doamna ii spune doctorului din pragul usii cabinetului ca s-a externat din spital cu covid. OK...probabil au lasat-o sa plece sa elibereze un loc. Nu i-or fi spus in spital macar sa poarte masca cand umbla creanga?
Last edited by Melania on Tue Jan 05, 2021 12:20 am, edited 1 time in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Jan 05, 2021 12:20 am

Ce te-a deranjat?
Ca ai bagat in tine?
Ca era aia obeza?
Ca era cu covid?
Sau ca respecta OMS.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 12:23 am

Ma deranja ca juca jocuri pe tel cu sonorul la max intr-o nesimtire si ca am platit 40 de euro consultatia.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Jan 05, 2021 12:25 am

Melania wrote:Am fost azi la un doctor de matze (excess de sarbatori) si in sala de asteptare era o doamna obeza fara masca, doar cu un vizor de plastic si care se juca jocuri pe telefon cu sonorul la maximum. Tragea pe nas dintr-un aparat de oxigen portabil si gafaia dupa cei 3 metri de la scaun la usa. Doamna ii spune doctorului din pragul usii cabinetului ca s-a externat din spital cu covid. OK...probabil au lasat-o sa plece sa elibereze un loc. Nu i-or fi spus in spital macar sa poarte masca cand umbla creanga?

stai linistit ca foale n'avea si in caz ca ventila ceva, poate era "virus viu atenuat" :)

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Jan 05, 2021 12:26 am

Melania wrote:Ma deranja ca juca jocuri pe tel cu sonorul la max intr-o nesimtire si ca am platit 40 de euro consultatia.

Trebuia sa ii spui ca te deranjeaza.
E ieftina consultatia.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 12:27 am

Care sunt criteriile de externare? Femeia era cu dispnee totusi si cu factor de risc aparent. E ok sa umble nauca ca in zombie apocalypse? Oricum matzologul a expediat-o in 3 minute.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Jan 05, 2021 12:38 am

Dispneea poate era de alta cauza, daca era si obeza.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 1:12 am

Probabil.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 05, 2021 3:22 am

Și poate era și surdă și nu-și dădea seama că are sonorul dat tare la telefon, nu doar nesimțită.
Sunt foarte enervanți oamenii ăștia, dar e aiurea sa le spui, trebuie sa suporți. Normal e sa-si dea seama singuri.
Daca era bătrână e scuzabil, oamenii în vârstă nu prea-si dau seama de eticheta socială la folosirea mobilelor.

Externare nu înseamnă că poți să te plimbi pe strada, când îi externăm era obligatoriu sa stea in carantină 14 zile și îi suna medicul acasă, dar asta pentru că îi externam foarte rapid că aveam nevoie de locuri și nu puteam să așteptăm până se negativizau. Depinde și cât timp stătuse in spital de la diagnostic, o fi avut deja două teste negative și nu mai trebuia să stea în carantină... cel puțin sper.
Criteriile sunt saturație bazala peste 93-95% sau mai puțin dacă desatura cronic. Probabil desatura cronic și din cauza asta era cu oxigenul după ea si nu purta nici masca, nu cred c-ar fi externat-o cu oxigen.

Și mie mi se pare puțin 40 de euro daca era prima vizita. :)
Daca a avertizat medicul, nu trebuia s-o mai lase în sala de așteptare cu voi.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jan 05, 2021 9:15 am

au externat-o sa elibereze 2, poate 3 locuri. sistem eficient.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 3:22 pm

Melania wrote:Ca pe timpul lui ceasca: sa se dea mai putin sa ajunga la toata lumea.
Cum se zice in limba belgiana (ca ei au venit cu ideea geniala sa se faca o singura doza): ca part en couille.

Un anunt de bun simt de la biontech pentru Dorelul de la unele guverne europene.
https://www.comisarul.ro/articol/corona ... 78819.html
Confidential: vaccinul JnJ arata foarte bine plus ca poate fi produs in cantitati mari, pastrat la 4 grade si ieftin. Cred ca va fi alergatorul de cursa lunga.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 4:21 pm

Moderna va fi aprobat spt asta, jnj probabil luna viitoare.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jan 05, 2021 4:38 pm

Deci daca ai putea alege, pe care l ai alege?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 05, 2021 4:39 pm

Melania wrote:
Melania wrote:Ca pe timpul lui ceasca: sa se dea mai putin sa ajunga la toata lumea.
Cum se zice in limba belgiana (ca ei au venit cu ideea geniala sa se faca o singura doza): ca part en couille.

Un anunt de bun simt de la biontech pentru Dorelul de la unele guverne europene.
https://www.comisarul.ro/articol/corona ... 78819.html
Confidential: vaccinul JnJ arata foarte bine plus ca poate fi produs in cantitati mari, pastrat la 4 grade si ieftin. Cred ca va fi alergatorul de cursa lunga.

Asta e o evidenta, toate companiile au anuntat asta, ceea ce e si normal sa faca.
Doreii sunt constienti de asta, stai linistita. E o solutie de compromis, cea mai buna in situatia de fata, nu o solutie perfecta.
Si nu doar guvernele europene, ci si Fauci ia in considerare prelungirea perioadei dintre doze, ca sa apuce mai multa lume sa beneficieze de protectia initiala, pana sa le fie administrata a doua doza.
Or fi toti prosti, doar Melania e desteapta. Dar nici nu e greu sa fii destept cand doar critici, fara sa ai responsabilitati si fara sa oferi nicio solutie.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 4:44 pm

Eu nu pretind ca asa avea solutii sau ca le stiu pe toate ca muma. Doreii nu sunt constienti: dovada e ca franta a vaccinat 300 (trei sute) de oameni (o sala de cinema basically) uk reintra in lovkdown. Deci da, sunt prosti, inconstienti si incompetenti. Dovezile sunt o gramada si cei care nu vor sa le vada se imbata cu apa rece.
Sub leadershipul lui Faucci au murit 300k de americani iar CDC nu a fost in stare sa produca un test PCR bun timp de luni de zile. Nici acum nu fac mare ***, o dezamagire aceasta institutie.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 05, 2021 5:06 pm

Asta e dovada că prelungirea intervalului dintre doze e o prostie? :)

Ești ca o antivaccinista cu care vorbești despre o anumită reacție adversă, iar ea răspunde că medicii sunt niste incompetenți, spagari, că în România colcăie de infecții nosocomiale si că au fost nu știu câte scandaluri...
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 5:10 pm

Da, e o prostie pentru ca studiile clinice nu pot raspunde la intrebarea legata de ce s-ar intampla daca prelungim durata intre doze. Vaccinul va fi probabil mai putin eficace, populatia va deveni mai sceptica vazand ca unii vaccinati mor de covid. Deja proportia celor care nu vor sa se vaccineze e mare in ideea ca nu stiu sigur ce efecte adverse vor avea. Daca se pune la indoiala si eficacitatea fii sigura ca imunizarea populatiei va fi un esec mondial.
Argumentul lui dorel e ca simte el in urina ca e bine ce face. Mai bine nu vaccinezi deloc decat sa vaccinezi aiurea in speranta ca totusi o sa fie bine.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 05, 2021 5:19 pm

Btw propunerea cu vaccinarea dupa cum vrea pla lor vine de la medici/politicieni nu de medici/scientisti. Presiunile politice sunt uriase se pare.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 05, 2021 7:21 pm

Am reevaluat situatia si ai dreptate, n-ar trebui sa mearga impotriva sfaturilor stiintifice.
Credeam ca e un consens stabilit de medicii/scientisti si ca au evaluat situatia ca fiind atat de grava incat sa isi asume riscul ca imunitatea sa dureze mai putin. Insa da, consecintele ar putea fi mai grave in definitiv, daca imunitaea ar disparea dupa 3-4 saptamani, asa cum ai spus.

Imi cer scuze, m-am enervat pentru ca am impresia ca mereu critici.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 05, 2021 9:11 pm

In Catalonia vor fi alegeri anticipate pe 14 februarie pentru ca presedintele guvernului a fost inabilitat, iar in parlament independistii populisti nu s-au putut intelege cu independistii de stanga, sa propuna pe altcineva.

Recomandarile guvernului catalan sunt sa se voteze pe intervale orare, intre ora 19:00 si 20:00 urmand sa se prezinte la centrele de votare cei care se afla la domiciliu in carantina, fie ca sunt confirmati COVID+, fie ca sunt suspecti, fie ca sunt doar contacti apropiati de-al cuiva infectat, aflati in carantina din motivul asta. :shock:
Adica nu doar ca trimiti populatiei mesajul ca e ok sa nu respecti carantina, nu doar ca scoti toti infectatii din casa in ora respectiva si-i plimbi prin lift si pe strazi, dar ii mai si expui infectiei atat pe voluntarii de la centrele de votare, cat si pe cei care poate nu sunt infectati, dar se afla in carantina pentru ca sunt contactii unui caz pozitiv...
Si toate astea cand acum exista posibilitatea votului prin corespondenta.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Jan 05, 2021 9:34 pm

Votul prin corespondență se cere din timp. In carantină te bagă de pe o zi pe alta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jan 05, 2021 9:44 pm

S-a cerut modificarea intervalului respectiv. Solutii exista.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”