Coronavirus

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Coronavirus

Postby MumaPadurii » Thu Dec 31, 2020 7:35 pm

primarita wrote:Da, or incuraja, dar nu merge la orice tip de femeie. Si nu toate femeile sunt proaste si la primul avort.
Saracia predispune la acest tip de comportament, cu toate implicatiile ei: lipsa de educatie, lipsa informarii, dezinteresul persoanele platite ca sa educe si sa informeze.

Dar cand ai n - avorturi in cv, nu mai e nici lipsa de informatie, nici lipsa de educatie, ci nesimtenie si lipsa de respect fata de propriul corp si suflet.

Se ofera anticonceptionale si prezervative gratuit.

In Belgia se trec si avorturile in cv, nu doar numarul de copii? :shock:
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Dec 31, 2020 8:19 pm

Vaccin cu ARNm.

primarita wrote:nici lipsa de informatie, nici lipsa de educatie, ci nesimtenie si lipsa de respect fata de propriul corp si suflet.

sau un partener abuziv
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Dec 31, 2020 9:59 pm

pc7 wrote:Nu amandoua au la baza fetusi morti?

Asta te intrebam noi pe tine Mela, pe care l ai alege, binenteles daca ai avea optiunea?

ARN

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Jan 01, 2021 2:16 am

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Jan 01, 2021 2:42 pm

https://stirileprotv.ro/stiri/internati ... isier.html

Îmi scăpase știrea asta în ziarele locale, am citit-o acum :shock:

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Jan 01, 2021 2:51 pm

Nu mi se pare normal ce vrea sa faca Spania, dar sper ca vom scapa de isteria asta in curand.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Jan 01, 2021 3:01 pm

aici nuanteaza un pic stirea, https://www.huffingtonpost.es/entry/por ... 44210565de
imi place maxim insistenta cu vaccinul, nu se stie cat dureaza imunitatea dupa boala, dar stim ca vaccinul e la hostia, desi vaccinatii au viata de pandemie cu masuri de siguranta, nu viata normala, presupun.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 3:06 pm

alimori wrote:https://stirileprotv.ro/stiri/international/spania-va-intocmi-un-registru-cu-persoanele-care-refuza-vaccinarea-anti-covid-cine-va-avea-acces-la-fisier.html

Îmi scăpase știrea asta în ziarele locale, am citit-o acum :shock:

Si nu-i normal sa existe?
Cum stii ca le-ai oferit vaccinul tuturor, daca tu inregistrezi doar persoanele vaccinate, nu trebuie sa existe un registru cu toate persoanele carora li s-a oferit vaccinarea, ca sa fii sigur ca nu sari pe nimeni?

In plus, daca cineva care a refuzat se imbolnaveste si se trezeste apoi sa spuna ca el dorea sa se vaccineze, insa nu i s-a oferit vaccinul? Sau moare si familia da in judecata medicii/statul ca n-a avut acces la vaccin? E un document medico-legal, tu nu notezi in fisa daca persoana a refuzat un tratament?

Si in general nu e normal sa existe aceasta informatie ca sa se stie cati au refuzat vaccinarea (eventual si motivul) pentru studiile epidemiologice sau sociale? Printre altele si ca sa sa se monitorizeze si optimizeze eficienta programului de vaccinare?
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Jan 01, 2021 3:13 pm

nu m'am vaccinat pana acum de gripa, desi in fiecare an s'a facut o campanie de vaccinare in spitalul in care lucrez. crezi ca m'au inregistrat undeva? nu apare in istoria mea medicala. crezi ca au centralizat datele si le dau altor "colaboratori europeni"?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 3:16 pm

Compari mere cu surubelnite.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Jan 01, 2021 3:17 pm

compar o vaccinare neobligatorie cu alta vaccinare neobligatorie.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Jan 01, 2021 3:20 pm

Cred ca inainte de a ne casatori o sa cerem vaccinarea anti-covid.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 3:27 pm

M_Dan wrote:https://www.bitchute.com/video/JIz04VGwZKrZ/?fbclid=IwAR3P7ZxWlPPeEtB8w4A_hQb62hFr4VbnVBonOt-WlHs44Md_BHV7W1MN8qQ

Vechi de cateva luni:
https://www.medpagetoday.com/infectious ... id19/87797

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 4:30 pm

alimori wrote:compar o vaccinare neobligatorie cu alta vaccinare neobligatorie.

Ia compara si gripa cu covidul.

Ti s-a activat iar paranoia fata de controlul statului.
Prin februarie-martie ai venit cu teorii ca pandemia e o inventie de-a statului ca sa ne controleze si argumentai comparand cu ebola sau Creutzfeldt-Jakob, ca atunci n-a fost nevoie sa se inchida granite.
Exact cum te plangi acum de registru ca mijloc de control si argumentezi comparand cu gripa, ca pentru vaccinarea antigripala n-a fost necesar un registru.

De parca ebola, boala vacii nebune, gripa si covid sunt acelasi lucru, frate.
Nu sunt agenti patogeni diferiti, cu comportamente diferite, care determina epidemii cu efecte diferite asupra societatii, epidemii care necesita masuri absolut diferite de gestionare si control...
Last edited by MumaPadurii on Fri Jan 01, 2021 4:37 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Jan 01, 2021 4:37 pm

:))))))
Cred ca sunt normala.

On-topic: va anunt cand ma vaccinez.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Jan 01, 2021 4:45 pm

MumaPadurii wrote:
alimori wrote:compar o vaccinare neobligatorie cu alta vaccinare neobligatorie.

Ia compara si gripa cu covidul.

Ti s-a activat iar paranoia fata de controlul statului.
Prin februarie-martie ai venit cu teorii ca pandemia e o inventie de-a statului ca sa ne controleze si argumentai comparand cu ebola sau Creutzfeldt-Jakob, ca atunci n-a fost nevoie sa se inchida granite.
Exact cum te plangi acum de registru ca mijloc de control si argumentezi comparand cu gripa, ca pentru vaccinarea antigripala n-a fost necesar un registru.

De parca ebola, boala vacii nebune, gripa si covid sunt acelasi lucru, frate.
Nu sunt agenti patogeni diferiti, cu comportamente diferite, care determina epidemii cu efecte diferite asupra societatii, epidemii care necesita masuri absolut diferite de gestionare si control...

9 luni mai tarziu inca mai cred ca statul face abuz de putere.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 4:57 pm

Asa in general sau te referi la o anumita situatie/masura?
Ca incompetenta, coruptie si abuz de putere exista oriunde intr-o masura mai mare sau mai mica, e ca si cum ai spune "cred ca oamenii mint" sau "cred ca oamenii sunt rai".
Last edited by MumaPadurii on Fri Jan 01, 2021 4:58 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 4:57 pm

Sunt total de acord cu alimori aici. In 2021 nu voi mai respecta nici curfew de ***** si nici sfaturile de a sta acasa. Enough is enough. Una e virusul alta incompetenta autoritatilor care a dus la anularea sarbatorilor si vacantei. Suntem in lumea libera nu in China comunista cu care mai nou Europa face acord de liber schimb lol.
Au la dispozitie vaccinuri dar sunt atat de incompetenti inca in Franta au facut doar 300 de vaccinari.wtf? Aici nu e vorba de pandemie ci de prostie pur si simplu iar in Belgia vin cu idei cretine gen 7 pacienti vaccinati cu o fiola care contine 5 doze sau vaccinare fara booster (o doza in loc de 2). De ce sa platesc eu cu timpul meu cretinismul guvernelor. Plus ca la un an de la izbucnirea pandemiei nu exista presiune pe China de a lamuri de unde a pprnit toata povestea. Fara astfel de cunostinte nimic nu me protejeaza de o alta pandemie. Cine stie, cu o rata de mortalitate mai mare, sky is the limit.
Asa ca guvernelor incompetente le spun: fuck off. Protejati populatia “la risc” eu imi asum rolul de transmitator asimptomatic pana catadicsesc sa ma vaccineze.
Last edited by Melania on Fri Jan 01, 2021 5:01 pm, edited 2 times in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Jan 01, 2021 4:59 pm

Surprinzator, ati aflat ca guvernele sunt incompetente.
S-a vaccinat mai mult in Romania.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 5:14 pm

Melania wrote:Sunt total de acord cu alimori aici.

Din ce am inteles eu, discutia nu era despre incompetenta autoritatilor sau respectarea restrictiilor, ci despre daca e abuz sau nu existenta unui registru cu toate persoanele carora li s-a oferit vaccinarea.
Last edited by MumaPadurii on Fri Jan 01, 2021 5:19 pm, edited 2 times in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 5:18 pm

De ce le trebuie chestia asta? Un registru cu persoanele vaccinate ar fi suficient, sunt sigur ca pot identifica apoi pe cei nevaccinati si cu indicatie de vaccinare. Ok sa inregistreze si motivul pentru care nu au fost vaccinati desi au indicatie, e posibil sa existe cauze medicale.
Dar sa faca o lista separata cu cei care refuza vaccinarea nu mi se pare ok. Care e scopul listei?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 5:19 pm

Eu nu inteleg de ce te deranjeaza existenta unui astfel de registru, din moment ce spui ca iti asumi sa fii transmitator asimptomatic? De ce te-ar deranja sa iti asumi ca nu te vaccinezi, atata timp cat nu e obligatoriu si nu e un registru public?

Tu esti total de acord cu alimori care se plange ca autoritatile sunt abuzive, dar in acelasi timp sugerai lockdownul selectiv al populatiei peste 65 de ani si masuri de constrangere pentru ca parintii sa accepte vaccinarea copiilor? :shock:

Iti schimbi retorica dupa cum bate vantul, macar alimori e consistenta.
Ba sunt incompetenti daca nu iau masurile abuzive pe care le propui tu.
Ba sunt abuzivi daca iau orice masura de control.

Tot ce faci de cand a inceput epidemia e sa spui ca absolut toata lumea e năzdrăvană, indiferent de ce-ar face si de ce masura ar lua: OMS, guvernele, oamenii de stiinta, firmele de medicamente... absolut toti, fara sa vii cu nicio solutie realista.
Iar peste estimarile gresite pe care le-ai facut se asterne tacerea.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 5:31 pm

Nu e treaba mea sa vin cu solutii. Ce estimari gresite? Doar nu crezi ca se poate sa ghicesti viitorul, nu mi-am propus asta. Eu am emis o serie de ipoteze si majoritatea s-au verificat mai apoi. Am zis de mutatii? Am zis de reactii autoimune?
Recunosc ca am fost pesimist in legatura cu timpul necesar pt a dezvolta vaccinul dar nu am luat in calcul compromisurile facute si shortcuturile facute de pharma impreuna cu guvernele in privinta dezvoltarii clinice si nici noua tehnologie RNA, dar asta e o chestie de noroc. O sa vedem daca aceste compromisuri vor avea un efect pozitiv sau negativ. Deocamdata constat incompetenta guverneleor in campania de vaccinare si scepticismul crescand al publicului.
Btw excluderea de la cursuri pt cei nevaccinati nu e o masura de constrangere, e o chestie de sanatate publica. Din cate stiu se practica pentru unele boli infectioase.
Inca odata: care e scopul unui astfel de registru? Cu ce ajuta in combaterea pandemiei?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 6:37 pm

Nu e treaba mea sa vin cu solutii.

Pacatele mele, dar nu a zis nimeni ca ar fi treaba ta, la fel cum nu e treaba ta sa evidentiezi problemele. Imedul e o activitate recreativa si poate fi folosit in multe moduri.
Bine, era si o zicala cu unii care vad doar probleme si unii care vad solutii.

Melania wrote:Ce estimari gresite? Doar nu crezi ca se poate sa ghicesti viitorul, nu mi-am propus asta. Eu am emis o serie de ipoteze si majoritatea s-au verificat mai apoi.

Nu ti s-au adeverit majoritatea ipotezelor, esti doar biased pentru ca nu le retii pe cele care nu s-au adeverit. Au mai fost si altele in afara de timpul necesar dezvoltarii vaccinului. Aia cu COVID si HIV, de exemplu. Sau ca solutia e herd immunity, ca oricum o sa ne imbolnavim cu totii. Sau ca purtatul mastilor e inutil, da ca OMS recomanda ca are China de castigat. Cred ca ai revenit iar la aia cu imunitatea de turma, ca saptamana trecuta aveai o teorie ca nu s-ar intampla nimic daca populatia activa s-ar plimba liber, ca problema e doar cu cei peste 65 de ani si ca e doar problema lor.
Si asta e doar ce-mi aduc aminte rapid acum, nu stau sa iau la puricat to ce ai spus.

Practic ai sustinut si ai criticat in mod alternativ atat severitatea, cat si laxitatea restrictiilor, ba ca lockdownul e inutil, ba ca e bun dar guvernele ezita sa-l ia pentru ca e nepopular, ba apoi ca e rau.
Inteleg ca acum esti in faza in care masurile restrictive sunt bune in principiu, dar numai pentru catei?

In plus, spui ca firmele de medicamente n-ar fi trebuit sa scoata pe piata vaccinul pana nu demonstrau ca e eficient si impotriva transmiterii, nu doar a severitatii epidemiei (draq stie ce am fi facut pana atunci, dar nu e treaba ta sa dai solutii, oricum orice ce ar fi facut e rau).

Melania wrote:Btw excluderea de la cursuri pt cei nevaccinati nu e o masura de constrangere, e o chestie de sanatate publica. Din cate stiu se practica pentru unele boli infectioase.
De ce se exclud cele doua? Asta se poate zice si despre lockdown sau inchiderea granitelor, ca sunt chestii de sanatate publica.
Rujeola omoara copiii, covidul are cam acelasi risc pentru colegii de clasa pe care il are o enterocolita sau o gripa. Ceea ce propuneai tu era sa transformi vaccinarea covid intr-una obligatorie pentru copii, cum e ROR-ul, cu restrangerea accesului la educatie pentru copiii nevaccinati, dar consideri ca statul e abuziv ca tine un *** de registru, desi a spus clar ca nu vor exista consecinte ale refuzului si ca nici nu e public?

Melania wrote:Inca odata: care e scopul unui astfel de registru? Cu ce ajuta in combaterea pandemiei?

Am explicat deja pe larg intr-un post mai sus, citeste-l si vino cu contraargumente, daca ai, nu ma pune sa ma repet.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 01, 2021 7:33 pm

Melania wrote:In 2021 nu voi mai respecta nici curfew de ***** si nici sfaturile de a sta acasa. Enough is enough.
Asa ca guvernelor incompetente le spun: fuck off. Protejati populatia “la risc” eu imi asum rolul de transmitator asimptomatic pana catadicsesc sa ma vaccineze.

:cry:
Nu contează câte persoane cunoaştem, dacă nu ne putem îngriji de ele. Anul acesta, în timp ce aşteptăm o recuperare şi noi tratamente, să nu uităm de grija faţă de ceilalţi. Pentru că, pe lângă un vaccin pentru corp, avem nevoie de un vaccin pentru suflet, care înseamnă grija faţă de ceilalţi.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jan 01, 2021 8:57 pm

Jabul e la moda

JAB.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jan 01, 2021 8:59 pm

ce fraieri, aparu grasa de nevasta a lui cr7 cu masca din aia de am si eu de 5 luni si e mare stire :shock:

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 9:23 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:In 2021 nu voi mai respecta nici curfew de ***** si nici sfaturile de a sta acasa. Enough is enough.

:cry:
Nu contează câte persoane cunoaştem, dacă nu ne putem îngriji de ele. Anul acesta, în timp ce aşteptăm o recuperare şi noi tratamente, să nu uităm de grija faţă de ceilalţi. Pentru că, pe lângă un vaccin pentru corp, avem nevoie de un vaccin pentru suflet, care înseamnă grija faţă de ceilalţi.

Ete na. As fi curios sa stiu daca e greu sa faci o alegere intre ceilalti si viitorul copiilor tai. E frumos sa vorbesti de solidaritate dar daca pui in balanta cu famila ta, mai greu cu solidaritatea la nivel abstract. Prin urmare mai usor cu ipocrizia.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Jan 01, 2021 9:25 pm

De ce crezi ca o sa fii transmitator asimptomatic si n o sa faci o forma urata data viitoare?
Probabil a inhalat ceva vapori de la vopselele alea, e frig afara, picteza cu geamul inchis...ar fi o explicatie pt Mela.

Andy ce masca speciala ai si cine i cr7?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 9:31 pm

Pentru ca probabilitatea e mai mare sa fiu asimptomatic sau sa am mild disease.
Culorile in ulei nu mai sunt toxice ca in evul mediu, cred ca e o idee preconceputa. :P Uleiurile sunt naturale, folosesc solventi netoxici (ulei de lavanda, am renuntat la white spirit si terebentina) iar vopselurile contin doar ulei de in (comestibil, se face si margarina din ulei de in) si pigmenti care nu se evapora si sunt netoxici daca nu mananci un kilogram de vopsea.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jan 01, 2021 9:44 pm

pc7

Image

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 01, 2021 11:40 pm

Cred ca e primarita cu seful ei.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Jan 02, 2021 11:04 am

andy gavrilescu wrote:ce fraieri, aparu grasa de nevasta a lui cr7 cu masca din aia de am si eu de 5 luni si e mare stire :shock:

ciolanoasa :lol:

CR e dupa ciolan.

Mie mi-a placut Ronaldinho

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Jan 02, 2021 11:28 am

jolly joker wrote:ciolanoasa :lol:

El, saracutul, e atat de mic si delicat.
Romario is where it's at. :) Aud ca e senator acum.

Care e faza cu virusul de nutrie? Mutant, mai mutabil? In NY Times nu mai am incredere, cica "Six countries — Denmark, the Netherlands, Spain, Sweden, Italy and the United States — have reported cases of farmed mink infected with the coronavirus to the World Health Organization" cand colo, cucu, noi aveam de saptamani bune in BC.
https://www.nytimes.com/article/mink-co ... ation.html
https://www.forbes.com/sites/roberthart ... e4ef7933d6
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sat Jan 02, 2021 11:36 am

Lumea uita de primul Ronaldo, care era gras si ii dribla pe toti.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Jan 02, 2021 11:55 am

Melania wrote:Cred ca e primarita cu seful ei.

si cu frate-su

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 02, 2021 12:02 pm

MumaPadurii wrote:
Nu e treaba mea sa vin cu solutii.

Pacatele mele, dar nu a zis nimeni ca ar fi treaba ta, la fel cum nu e treaba ta sa evidentiezi problemele. Imedul e o activitate recreativa si poate fi folosit in multe moduri.
Bine, era si o zicala cu unii care vad doar probleme si unii care vad solutii.

Melania wrote:Ce estimari gresite? Doar nu crezi ca se poate sa ghicesti viitorul, nu mi-am propus asta. Eu am emis o serie de ipoteze si majoritatea s-au verificat mai apoi.

Nu ti s-au adeverit majoritatea ipotezelor, esti doar biased pentru ca nu le retii pe cele care nu s-au adeverit. Au mai fost si altele in afara de timpul necesar dezvoltarii vaccinului. Aia cu COVID si HIV, de exemplu. Sau ca solutia e herd immunity, ca oricum o sa ne imbolnavim cu totii. Sau ca purtatul mastilor e inutil, da ca OMS recomanda ca are China de castigat. Cred ca ai revenit iar la aia cu imunitatea de turma, ca saptamana trecuta aveai o teorie ca nu s-ar intampla nimic daca populatia activa s-ar plimba liber, ca problema e doar cu cei peste 65 de ani si ca e doar problema lor.
Si asta e doar ce-mi aduc aminte rapid acum, nu stau sa iau la puricat to ce ai spus.

Practic ai sustinut si ai criticat in mod alternativ atat severitatea, cat si laxitatea restrictiilor, ba ca lockdownul e inutil, ba ca e bun dar guvernele ezita sa-l ia pentru ca e nepopular, ba apoi ca e rau.
Inteleg ca acum esti in faza in care masurile restrictive sunt bune in principiu, dar numai pentru catei?

In plus, spui ca firmele de medicamente n-ar fi trebuit sa scoata pe piata vaccinul pana nu demonstrau ca e eficient si impotriva transmiterii, nu doar a severitatii epidemiei (draq stie ce am fi facut pana atunci, dar nu e treaba ta sa dai solutii, oricum orice ce ar fi facut e rau).

Melania wrote:Btw excluderea de la cursuri pt cei nevaccinati nu e o masura de constrangere, e o chestie de sanatate publica. Din cate stiu se practica pentru unele boli infectioase.
De ce se exclud cele doua? Asta se poate zice si despre lockdown sau inchiderea granitelor, ca sunt chestii de sanatate publica.
Rujeola omoara copiii, covidul are cam acelasi risc pentru colegii de clasa pe care il are o enterocolita sau o gripa. Ceea ce propuneai tu era sa transformi vaccinarea covid intr-una obligatorie pentru copii, cum e ROR-ul, cu restrangerea accesului la educatie pentru copiii nevaccinati, dar consideri ca statul e abuziv ca tine un *** de registru, desi a spus clar ca nu vor exista consecinte ale refuzului si ca nici nu e public?

Melania wrote:Inca odata: care e scopul unui astfel de registru? Cu ce ajuta in combaterea pandemiei?

Am explicat deja pe larg intr-un post mai sus, citeste-l si vino cu contraargumente, daca ai, nu ma pune sa ma repet.

Poti sa faci un rezumat la cele de mai sus? Cand vad texte cat un carnat chorizo ma descurajez. :(

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jan 02, 2021 12:53 pm

Melania wrote:Ete na. As fi curios sa stiu daca e greu sa faci o alegere intre ceilalti si viitorul copiilor tai. E frumos sa vorbesti de solidaritate dar daca pui in balanta cu famila ta, mai greu cu solidaritatea la nivel abstract. Prin urmare mai usor cu ipocrizia.

Ce copii? :shock: Din cate stiu eu Suveranul Pontif nu are asa ceva.
Stii ca lumea a luat-o pe calea pierzaniei cand nici macar Papa nu mai poate indemna la solidaritate fara a fi considerat ipocrit.

Melania wrote:Ce estimari gresite?

Melania wrote:Cand vad texte cat un carnat chorizo ma descurajez. :(

Si eu, dar chiar nu e vina mea c-ai fost prolific.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Jan 02, 2021 3:34 pm

dustweaver wrote:
jolly joker wrote:ciolanoasa :lol:

El, saracutul, e atat de mic si delicat.
Romario is where it's at. :) Aud ca e senator acum.

Care e faza cu virusul de nutrie? Mutant, mai mutabil? In NY Times nu mai am incredere, cica "Six countries — Denmark, the Netherlands, Spain, Sweden, Italy and the United States — have reported cases of farmed mink infected with the coronavirus to the World Health Organization" cand colo, cucu, noi aveam de saptamani bune in BC.
https://www.nytimes.com/article/mink-co ... ation.html
https://www.forbes.com/sites/roberthart ... e4ef7933d6

Romario era prin anii 80 jucator faimos. Eram mici.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Jan 02, 2021 3:35 pm

andy gavrilescu wrote:
Melania wrote:Cred ca e primarita cu seful ei.

si cu frate-su

Exagerezi. Parca era blond.

Return to “Discutii pe bune”