Coronavirus

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby Melania » Tue Dec 22, 2020 11:17 pm

Plus ca unii copii lasa muci peste tot, ca melcii - asta nu creste riscul de contaminare pt cei din jur?

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Dec 22, 2020 11:20 pm

Eu cred ca si scuipatii aruncati de adulti cresc si riscul, dar si greata :))

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Dec 22, 2020 11:44 pm

Raspunsul celorlalte state la noua tulpina de covid mi se pare o magarie. UK au cel mai bun program de secventiere a tulpinilor care circula, nici o alta tara din UE nu se ridica la nivelul lor. Problema aici nu e ca UK are noua forma de covid problema e ca in alte tari decat UK habar n-avem ce variante circula si cum circula. Mi se pare incorect fata de UK si cred ca e o decizie panicata si politica.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Dec 22, 2020 11:48 pm

Probabil circula aceeasi forma.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Dec 22, 2020 11:50 pm

Da, si poate si altele mai naspa; dar e bine ca nu stim. Europa continentala e de *****.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Dec 23, 2020 12:09 am

Melania wrote:Mi se pare incorect fata de UK si cred ca e o decizie panicata si politica.

Asta cu solidaritatea pe care ar trebui s-o arate UE fata de UK e un pic ironic, nu? :D

Toate tarile sunt cacate pe ele cu noul val, sunt intre ciocan si nicovala cu restrictiile si problemele economice, iar vaccinarea va dura probabil luni pana sa se vada vreun efect.
Normal ca inchizi granitele, nu e un mod de a pedepsi tara respectiva, doar o reactie de aparare a propriilor cetateni.
La doua posturi bagi asta cu "decizie politica". Cred ca confunzi politica cu populismul. Politica nu e ceva rau in sine, politicienii sunt acolo ca sa ia niste decizii pentru binele cetatenilor lor. Sa zici ca-i o decizie politica nu inseamna neaparat ca e o decizie gresita.

Imi amintesc ca atunci cand vine vorba de primit refugiati sau de trimis ajutoare financiare pentru statele cu probleme economice, te deranjeaza ca politicienii tarii tale (sau ai UE) sa fie generosi, dar in cazul asta vad ca ti s-ar parea ok sa-si supuna cetatenii unor riscuri mult mai mari de dragul solidaritatii (un nou lockdown ar avea consecinte economice mai grave decat niste ajutoare pentru refugiati sau pentru spanioli).
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Dec 23, 2020 12:24 am

Ce solidaritate bre? Aici nu e vorba de solidaritate cu UK, e vorba ca au luat o decizie imbecila care afecteaza la fel de mult si UK si europa. E vorba de intelegerea riscurilor si beneficiilor nu de solidaritate de dragul solidaritatii sau de dragul englezilor. Si oricum se pare ca in unele tari exista deja varianta dupa eCDC iar unele tari revin la decizie. E o decizie politica, daca ar fi ascultat mai mult de medici si scientisti probabil nu se repezeau ca muta. Toate tarile sunt cacate pe ele, dar sa iei o decizie impulsiv si fara sa gandesti prea mult nu arata prea linistitor.
https://www.bbc.com/news/world-europe-55404087
https://www.dw.com/en/covid-19-more-cou ... a-56009203

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Dec 23, 2020 3:03 am

Melania wrote:Ce solidaritate bre? Aici nu e vorba de solidaritate cu UK, e vorba ca au luat o decizie imbecila care afecteaza la fel de mult si UK si europa.

Ah, credeam ca ai zis ca "raspunsul celorlalte tari e o magarie" si ca ti se pare "incorect fata de UK", ceea ce are cu totul alt inteles fata de ce zici acum.

Nu vad de ce esti imbecil daca ai o atitudine prudenta in fata unei posibile amenintari, cel putin pana ai mai multe date sa evaluezi situatia. Pana sa se lamureasca care e raspandirea tulpinii in restul Europei si sa vada daca faza de containment e depasita sau nu, e pertinent sa ia masurile astea. Nu e ca si cum ar fi permanente.

Daca n-ar fi luat nicio masura si in doua saptamani am intra toti intr-un nou lockdown, n-ai comenta ca sunt imbecili ca n-au incercat sa previna asta si ca au actionat politic, ca sa nu supere populatia inchinzand granitele?
Ai zis ca WHO a fost imbecila pentru ca a fost prea prudenta si n-a dat alarma inainte, astfel incat sa se ia masuri restrictive din timp (desi nimeni nu prevedea atunci o asemenea raspandire a virusului), ai acuzat-o de relatii nepotrivite cu China pentru asta, insa acum cand guvernele sunt prudente tocmai ca sa evitam surprizele astea, ii faci imbecili pentru ca sunt prea prudenti si spui ca sunt nedrepti fata de UK... :shock: Chiar nu inteleg ce criterii aplici cand evaluezi lucrurile astea.
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Wed Dec 30, 2020 4:02 am

Ati prins careva vaccin pentru oreion? Pe vremea mea era la moda boala direct.

https://mbio.asm.org/content/11/6/e02628-20
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Wed Dec 30, 2020 6:39 am

Io il facui in facultate ptr ca avem nevoie ptr overseas travel si nu aveam anticorpi ptr una din 3 boli, nu mai stiu care. Iar vaccin doar ptr aia nu era available in Ro.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Dec 30, 2020 1:00 pm

N-am Ac anticorona. Am făcut oreion, nu știu câți ani aveam dar îmi amintesc durerea.
Dar mai bine sa va spun despre un fizioterapeut coleg. La începutul pandemiei a lucrat într-un hotel medicalizat. N-a avut nimic. Când s-a făcut studiul de prevalență in rândul personalului medical, avea Ac +. Buuun.
Pe 14 decembrie a fost cu pacienta aia pt care m-au închis pe mine in casă 10 zile. Pe 16 și-a făcut un PCR pt că pleca în Canare la surf și era obligat. A dat negativ. S-a dus cu un prieten care nu știu de unde naiba s-a contagiat și azi colegul are PCR +. Înțeleg că tot asintomatic, că voia să vină la muncă.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Dec 30, 2020 3:56 pm

Pe tine ar trebui sa faca studii sa vada de ce nu l iei, ai pacienti cu virus plus nu ai problema de iesit...
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Dec 30, 2020 4:03 pm

Sangele e rau, de aia e imuna la covid.
Covid-ul ii alege pe cei buni, asa am auzit, e fara studii barfa :))

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Dec 30, 2020 4:07 pm

Imunitate încrucișată ;) Primele 2 ierni de când am pacienți copii am bolit săptămâni la rând. Peste a treia iarnă am trecut cu bine și a venit căcatul ăsta de pandemie.
Colegul fizio de care vorbeam mai sus mă încuraja "în primul an de muncă aici am fost 4 luni răcit, așa că răbdare, că trece..." :roll:

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Dec 30, 2020 4:37 pm

Eu cred ca imunitatea incrucisata are un rol prea mic ca sa fie luata in considerare.
Versiunea mea e mai buna si mult mai stiintifica.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Dec 30, 2020 5:30 pm

alimori wrote:Dar mai bine sa va spun despre un fizioterapeut coleg. La începutul pandemiei a lucrat într-un hotel medicalizat. N-a avut nimic. Când s-a făcut studiul de prevalență in rândul personalului medical, avea Ac +. Buuun.
Pe 14 decembrie a fost cu pacienta aia pt care m-au închis pe mine in casă 10 zile. Pe 16 și-a făcut un PCR pt că pleca în Canare la surf și era obligat. A dat negativ. S-a dus cu un prieten care nu știu de unde naiba s-a contagiat și azi colegul are PCR +. Înțeleg că tot asintomatic, că voia să vină la muncă.

Voia sa vina la munca cu PCR pozitiv? Da stiu ca sunteti harnici. :)
Pana la urma a luat de la pacienta sau de la prietenul cu care a fost? Sau el l-a contaminat pe prieten? Cred ca in doua zile e posibil sa nu dea PCR-ul pozitiv, de-aia recomanda izolare dupa contact, indiferent ca ai PCR pozitiv sau nu.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Dec 30, 2020 5:44 pm

Am avut cateva colege, infectate de la pacienti cu pcr negativ la internare si care s-a pozitivat si dupa 4-5 zile.
Una a avut o forma urata.
Iar sa fii cadru medical si sa te duci intr-o excursie (stiind ca esti contact direct) doar dupa pcr -, arata mai multe.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Dec 30, 2020 5:46 pm

MumaPadurii wrote:
alimori wrote:Dar mai bine sa va spun despre un fizioterapeut coleg. La începutul pandemiei a lucrat într-un hotel medicalizat. N-a avut nimic. Când s-a făcut studiul de prevalență in rândul personalului medical, avea Ac +. Buuun.

Voia sa vina la munca cu PCR pozitiv? Da stiu ca sunteti harnici. :)
Pana la urma a luat de la pacienta sau de la prietenul cu care a fost? Sau el l-a contaminat pe prieten? Cred ca in doua zile e posibil sa nu dea PCR-ul pozitiv, de-aia recomanda izolare dupa contact, indiferent ca ai PCR pozitiv sau nu.

A zis ca e fals +.
Prietenul lui (era deja in Canare cand s-a dus el) a avut febra, tuse si tot tacamul. Azi fizioterapeutul are IgG +, IgM -, cred ca si-a facut si un test de antigen, din cate am inteles. Eu n-as zice ca s-a reinfectat.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed Dec 30, 2020 5:50 pm

primarito, fizioterapeutul a fost mult mai grijuliu decat mine cand a vazut pacienta, toti terapeutii isi pun halat d-ala de hartie care se schimba, masca FFP2 si masca chirurgicala peste. nimeni niciodata a fost izolat pana acum intr-o situatie similara, asa ca se putea duce la mare, la munte, la mama naibii.
cu atat mai mult cu cat se stia imun.

e un tip care imi pica om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual, mi se pare un pic inconstient si am cerut sa nu mi se mai puna paciente cu el, dar de data asta chiar nu a gresit cu nimic.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Dec 30, 2020 5:53 pm

Am inteles.
Tu ai sange rau de nu te imbolnavesti. Glumesc, ai imunitatea f buna.
Pt ca daca ar fi dupa imunitatea incrucisata, multi nu trebuia sa faca covid si au facut.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Dec 30, 2020 7:12 pm

cred ca mananca si sanatos alimori. eu sunt de parere ca dieta conteaza.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Dec 30, 2020 7:34 pm

Somnul si dieta influenteaza mult imunitatea.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Dec 30, 2020 7:37 pm

Frate 50 000 astazi!

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu Dec 31, 2020 12:16 am

S a aprobat si al 2lea vaccin- se va da cate o doza sa ajunga la toata lumea

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Dec 31, 2020 12:55 am

Ca pe timpul lui ceasca: sa se dea mai putin sa ajunga la toata lumea.
Cum se zice in limba belgiana (ca ei au venit cu ideea geniala sa se faca o singura doza): ca part en couille.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Dec 31, 2020 7:57 am

Rusia dezvoltă primul antidot Covid-19 din lume, studiile preclinice arată eficacitatea medicamentelor de peste 99%

"Agenția Federală Medicală și Biologică din Rusia (FMBA) a anunțat dezvoltarea unui medicament pentru a lupta împotriva Covid-19, care va deveni primul antidot antiviral cu acțiune directă din lume în cazul în care studiile clinice vor avea succes.
Potrivit Veronika Skvortsova, șefa FMBA, studiile de până acum au arătat că este mai mare de 99%.

Acesta este primul medicament etiotrop care afecteaza direct virusul. De fapt, acesta este un antidot pentru infecția cu coronavirus ", a informat-o miercuri pe premierul Mikhail Mishustin, menționând că au fost finalizate studii preclinice, care au arătat că remediul este „ complet sigur ” și „ extrem de eficient ”.

Etiotropic înseamnă că tratamentul este îndreptat împotriva cauzei unei boli."

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Dec 31, 2020 8:03 am

Într-o primă etapă, Beijingul a aprobat un vaccin împotriva coronavirusului, dezvoltat de China National Pharmaceutical Group (Sinopharm), pentru uz public. Vine la o zi după ce s-a raportat că jabul a demonstrat o eficacitate de aproape 80%.
Aprobarea este condiționată, deoarece studiile pentru vaccin sunt încă în desfășurare. Cu o zi înainte de anunț, dezvoltatorul de stat al jab-ului a dezvăluit că analiza preliminară a procesului de fază III a arătat că este sigur de utilizat și 79,34% eficace împotriva Covid-19.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Dec 31, 2020 8:18 am

https://www.youtube.com/watch?v=fn3KWM1 ... onDynamics

Robotii astia sunt medici in SUA si danseaza de bucurie dupa ce au incasat prima (spaga) pentru colaborarea la diversiunea cu Covid 19.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Dec 31, 2020 8:34 am

Salvează-ne, Frate Mare! Îndrumările în continuă schimbare Covid-19 sunt concepute pentru a vă face să implorați dictatura.

https://www.rt.com/op-ed/511045-more-ru ... nce-covid/

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Dec 31, 2020 9:15 am

INAMI pilot project on the telemonitoring of COVID-19 patients at home in Belgium

https://mtrconsult.com/news/inami-pilot ... me-belgium

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Dec 31, 2020 9:18 am

M_Dan wrote:jabul a demonstrat o eficacitate de aproape 80%

Ce este acela un jab? Au inceput sa boxeze cu virusul sau n-are habar DEX-ul?

https://dexonline.ro/definitie/jab
JAB, jaburi, s. n. Lovitură repetată la box, plasată în regiunea nasului, prin care se urmărește agasarea și dezorientarea adversarului. [Pr.: geb] – Din engl. jab.
sursa: DEX '09 (2009)
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Dec 31, 2020 11:58 am

:)))

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Dec 31, 2020 1:18 pm

Daca ati avea de ales, v-ati face vaccinul bazat pe mRNA (Moderna si Pfizer) sau pe adenovirus (AstraZeneca/Oxford)?
https://www.reuters.com/article/us-heal ... SKBN2941P9
Englezii iar s-au grabit sa autorizeze vaccinul AZ probabil cantand Rule Britannia rule.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Dec 31, 2020 3:36 pm

ala cu arn

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Dec 31, 2020 4:18 pm

E complicata alegerea.

Cel bio e facut din fetusi morti: https://www.newsbreak.com/news/15846249 ... ed-fetuses

Iar celalalt e GMO. :(
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu Dec 31, 2020 6:17 pm

Nu amandoua au la baza fetusi morti?

Asta te intrebam noi pe tine Mela, pe care l ai alege, binenteles daca ai avea optiunea?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Dec 31, 2020 6:49 pm

pc7 wrote:Nu amandoua au la baza fetusi morti?

Pfizer a spus ca pentru al lor n-au folosit linii celulare derivate din celule fetale.
Moderna si AZ ar fi folosit.

Dar era doar o gluma, ca asa nici GMO nu e, pentru ca nu e organism.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Dec 31, 2020 6:54 pm

Avorturile ar fi fost facute oricum, pana la urma nu vad unde e problema.
Problema ar fi ca ar trebui sterilizate femeile care au n-avorturi, nu ca ne vaccinam.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Dec 31, 2020 7:05 pm

Nu cred c-ar fi fost facute oricum, se stie ca mafia clinicilor de avort (sprijinita de familia Clinton) incurajeaza intreruperile de sarcina, castigand averi din afacerile cu tesuturi fetale.
Castrarea femeilor care au n-avorturi e o solutie tardiva, ideal ar fi sa le putem castra preventiv. Daca am putea sa descoperim niste factori care ar predispune la acest tip de comportament...
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Dec 31, 2020 7:11 pm

Da, or incuraja, dar nu merge la orice tip de femeie. Si nu toate femeile sunt proaste si la primul avort.
Saracia predispune la acest tip de comportament, cu toate implicatiile ei: lipsa de educatie, lipsa informarii, dezinteresul persoanele platite ca sa educe si sa informeze.

Dar cand ai n - avorturi in cv, nu mai e nici lipsa de informatie, nici lipsa de educatie, ci nesimtenie si lipsa de respect fata de propriul corp si suflet.

Se ofera anticonceptionale si prezervative gratuit.

Return to “Discutii pe bune”