Coronavirus

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Coronavirus

Postby MumaPadurii » Sun Oct 25, 2020 7:31 pm

Melania wrote:nu m-as smiti in siguranta daca ar fi cineva in fata mea si ar vorbi la telefon de exemplu

Da, inteleg ca nu te simti in siguranta, nici eu nu m-as simti. Nu zic ca sunt rele masurile, par justificate si stiintific. Dar una e sa para justificate, alta e sa se dovedeasca eficiente.

Cand te uiti la schemele astea si cat de aleatorie e transmiterea fata de localizarea cazului 0, nu poti sa nu-ti pui intrebarea daca e o masura care face intr-adevar o diferenta relevanta sau e ca si cum ai folosi prezervativ cu un partener HIV+ cu viremia controlata.
Eu cred ca ar fi interesante niste studii comparative, intre birouri unde se aplica masura asta si sectii unde oamenii stau unul langa altul.

E de inteles dorinta individuala de a reduce riscul la 0, dar e o diferenta intre a face tu tot posibilul sa nu te contaminezi, sa dezinfectezi toate suprafetele compulsiv, sa-ti speli podeaua cu clor, sa-ti lasi cumparaturile neperisabile undeva in izolare pana sa le atingi si tot felul de masuri de genul asta... alta e sa determini la nivel populational ce masuri sunt in mod real eficiente si ce masuri nu duc la diferente semnificative in transmitere.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Oct 25, 2020 8:25 pm

Risc 0 nu exista decat poate daca te incui in casa cu presiune negativa si treci tot ce intra prin autoclava.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 26, 2020 5:24 am

M_Dan wrote:N-ati vazut ca Trump s-a vindecat in trei zile si ca virusul asta nu este mai periculos decat o gripa obisnuita ? Ce tot palavragiti acilea ?!

Domnu inginer, vedeti?
De aia sunteti inginer.
Domnu Trump a avut privilegiul de a fi tratat cu perfuzii de anticorpi. Chiar si asa a gafait un pic.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Oct 26, 2020 7:35 am

Venezuela scientists developed medicine that ‘cancels 100% of Covid-19’ with no side-effects
https://www.rt.com/news/504545-maduro-d ... virus-who/

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 26, 2020 8:37 am

Maduro e mai nebun ca trump.
poporul aluia moare de foame mai mult decat de covid.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Oct 26, 2020 9:23 am

Nu de Maduro si de Trump era vorba, ci de faptul ca o tara mica, aflata in blocada economica impusa de SUA, a reusit sa produca un antiviral eficient, spre rusinea Big Pharma din Vest. Sper ca acest antiviral sa mearga la multe virusuri, inclusiv la Ebola si HIV.

Big Pharma apartine unor negustori, care nu au nimic comun cu medicina si urmaresc doar sa obtina profit imens. Big Pharma blocheaza cercetarea medicala, pentru nu este interesata ca bolile sa se vindece, eventual si cu medicamente iefine.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon Oct 26, 2020 10:48 am

M_Dan wrote:a reusit sa produca un antiviral eficient

De-aia au procurat vaccin, de bine ce merge antiviralul. L-au testat in vitro, sper ca au avut destui bani alocati pentru cercetare ca sa puna si niste celule in cultura. (In martie 2019, conform unui raport UN, 94% din populatia Venezuelei traia in saracie si mai mult de 10% parasisera tara. https://www.worldvision.org/disaster-re ... isis-facts)

Cica molecula cu pricina e un derivat de acid ursolic. Tot terpenoidele, saracele.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=ursolic+antiviral
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Oct 26, 2020 11:39 am

Maduro se baga si el in seama. Intern pt a oferi populatiei o speranta si extern pentru a vorbi despre el si altfel decat ca dictatorul dement care isi infometeaza populatia.
Exista destui idioti care sa puna botul la ce zice Maduro.
Maine poimaine auzi ca Dragnea a descoperit leacul pt coronavirus folosind o tinctura de sapun cheia si pulpa de rosie romaneasca intr-o cinzeaca de tuica de pruna.
Last edited by Melania on Mon Oct 26, 2020 11:45 am, edited 6 times in total.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Oct 26, 2020 11:41 am

Cand au cumparat vaccinul de la rusi nu terminasera studiul antiviralului, cred ca atata lucru pricepi.
Saracia din Venezuela nu este mai mare decat in unele regiuni ale Romaniei. Dupa '89, oculta internationala a ras toata industria din Romania, nexam locuri de munca, milioane de romani au plecat in pribegie prin tarile din UE, departe de copiii lor.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Oct 26, 2020 11:47 am

Si credeam ca iliescu si ai lui au ras romania dar am uitat ca doamna Oculta Mondiala (mama lui Nelson Mondialul) a fost la conducerea romaniei ani de zile.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Oct 26, 2020 1:38 pm

Iliescu si ai lui au fost adusi la putere de oculta mondiala. Stiam de existenta FSN din octombrie 1989, cand cineva a incercat sa ma racoleze. Asa au dat jos URSS-ul, putere nucleara si cosmica (sateliti, rahete etc), prin racolarea elitei si tradare, incepand cu Gorbaciov. Toata Europa de Est a fost demolatra economic si transformata in piata de desfacere si sursa de forta de munca ieftina.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon Oct 26, 2020 6:51 pm

M_Dan wrote:Cand au cumparat vaccinul de la rusi nu terminasera studiul antiviralului, cred ca atata lucru pricepi.
Saracia din Venezuela nu este mai mare decat in unele regiuni ale Romaniei. Dupa '89, oculta internationala a ras toata industria din Romania, nexam locuri de munca, milioane de romani au plecat in pribegie prin tarile din UE, departe de copiii lor.

Putintel mai usor cu tutuiala combinata cu aere pe scari, domnule, nu sunt necesare ambele chiar in fiecare mesaj.

Sigur ca e terminat studiul - parte clinica si tot. O sa cred cand il vad, deocamdata si partea in vitro e sublima dar lipseste cu desavarsire in afara lui "a zis Maduro".

"Unele regiuni" ale Romaniei vs. 94% din populatie sub pragul saraciei, cu mii de necajiti trecand muntii pe jos spre Columbia. Comparabil.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Oct 26, 2020 7:40 pm

De azi lucrez (si) pe Covid. Trebuie sa ma pun la punct cu literatura. :? Noroc ca am urmarit problema de la inceput si am o oarecare baza.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 26, 2020 11:06 pm

Mda, mi se părea mie din discuții că nu prea ești pusă la punct cu literatura...
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 27, 2020 12:20 am

Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Oct 27, 2020 12:51 am

Mda. Raman sceptica, ramane de vazut daca titrul e protector, pentru cat timp, in ce proportie la elderly vs ceilalti etc.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Oct 27, 2020 7:40 am

Despre Suedia. https://threadreaderapp.com/thread/1320 ... 39142.html

Un calcul care pare sa fi aparut in WaPo, la care n-am acces: "The Swedish approach is “profitable” if each life lost is worth less than $1.12M."

Alt articol linkuit m-a facut sa ma intreb cam cati oameni o avea pe constiinta Anders Tegnell. https://www.sciencemag.org/news/2020/10 ... e-backlash

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Oct 28, 2020 12:28 am

WTF, medici COVID+ pusi sa lucreze, chiar asa nasol e?

https://edition.cnn.com/2020/10/27/euro ... index.html

Nu mi se pare ok pentru ei, nu pot face forme mai grave ale bolii daca sunt expusi in continuare?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Oct 28, 2020 1:04 am

E pe baza de voluntariat; problema e ca nu exista alternativa. Da, e f naspa si e naspa peste tot nu numai in anumite spitale. Masurile s-au respectat destul de bine in afara poate de transportul public, unde au mai fost aglomeratii. Nu am mai vazut pe cineva pe afara fara masca; cred ca problema vine de la deschiderea scolilor si universitatilor si transmiterea in familie.
Nu mai testeaza asimptomaticii ca sunt depasiti si la teste si asta e o decizie gresita.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Oct 28, 2020 1:22 am

In plus, oficialii sustin ca populatia nu respecta masurile; din bula mea se respecta foarte bine.
Virologul-sef zice ca un lockdown acum nu e eficace pentru ca oamenii nu vor respecta restrictiile si spune ca aderenta va fi mare cand spitalele vor fi saturate si ca lockdownul va functiona atunci.
Intr-o saptamana maximum spitalele vor fi depasite, am inteles ca sectiile sunt dotate dar lipseste personal. Povesti similare cu italia/spania din primavara: o doamna de 50 de ani, saturatie 55 trimisa la kinetoterapeut sa o puna pe burta, deces dupa doua ore. Kinetoterapeutul cu care am vorbit (dupa prima zi in sectia de covid) era socat de ce a vazut.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Oct 28, 2020 1:28 am

Melania wrote:E pe baza de voluntariat; problema e ca nu exista alternativa. Da, e f naspa si e naspa peste tot nu numai in anumite spitale.

Da, dar cand li se cere asta si li se spune ca nu exista alta solutie decat sa apeleze la ei exista o presiune si, chiar daca e pe baza de voluntariat, nu inseamna ca omul ala chiar vrea, dar e obligat de simtul datoriei.
Datoria autoritatior, pe de alta parte, e sa-si protejeze medicii si sa nu-i puna in situatia asta. Medicii infectati care continua sa se expuna virusului fac cazuri mai grave.
Alternativa exista, lockdownul, masuri mai drastice, nu asteptat pana in ultimul moment, pana sa intre in colaps spitalele si sa fii nevoit sa-ti expui personalul medical acestui risc. Mai ales ca acum exista mai multa experienta si se pot face altfel proiectii si anticipa situatii de genul asta.

In plus, in articol spune ca medicii COVID+ pot lucra si cu pacienti din sectii normal, neinfectati, atata timp cat nu sunt sectii de geriatrie, oncologie sau neonatologie. Foarte linistitor.

Melania wrote: Masurile s-au respectat destul de bine in afara poate de transportul public, unde au mai fost aglomeratii. Nu am mai vazut pe cineva pe afara fara masca; cred ca problema vine de la deschiderea scolilor si universitatilor si transmiterea in familie.

Pai ziceai acum nu mult timp ca ai fost la un curs la ministerul sanatatii si nu prea se respecta nimic, era aglomeratie, nu se respecta distanta de siguranta, oamenii care stateau jos nu purtau masti, nu era ventilat....
Ce rost are ca se respecta acum, cand deja s-a dus situatia la vale, acum e tarziu, ii zise furnica greierului.

Melania wrote:Nu mai testeaza asimptomaticii ca sunt depasiti si la teste si asta e o decizie gresita.

E nasol.
Asta inseamna ca nu mai pot face anchete epidemiologice, combinat cu faptul ca raman fara personal medical si locuri in UTI, eu nu inteleg de ce se mai asteapta pentru lockdownul general.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Oct 28, 2020 1:46 am

Melania wrote:Virologul-sef zice ca un lockdown acum nu e eficace pentru ca oamenii nu vor respecta restrictiile si spune ca aderenta va fi mare cand spitalele vor fi saturate si ca lockdownul va functiona atunci.

Pai nu criticai tu politicienii care se feresc sa ia masuri benefice pentru populatie din cauza ca nu sunt simpatice si nici benefice poltic, ca nu dau bine la public?
Te refereai la prioritzarea vaccinarii, dar cred ca se poate aplica si la intarzirea lockdownului in mod voit.

Inteleg pragmatismul explicatiei, dar nu sunt sigura ca nu e o doza mare de interes politic care intra in calcul acolo, mai degraba decat siguranta ca modul asta de actiune ar fi intr-adevar benefic pentru populatie. Si cred ca e o mizerie si o fuga de responsabilitate sa astepti sa se intample tragedii pe care poti sa le previi, doar ca sa nu pierzi capital politic.

Cum adica asteapta sa se satureze? Daca n-au oameni care sa lucreze si trebuie sa cheme medicii infectati, nu inseamna ca sunt deja saturati? Ce conteaza ca sunt paturi libere daca n-au personal? Colapsul spitalelor nu inseamna doar lipsa paturilor, ci si lipsa personaului... in Spania asta a fost una din problemele principale de la inceput, au ramas sectii intregi fara medici inainte sa ramana fara ventilatoare sau locuri in UTI, ca de-aia ne-au chemat pe noi sa facem pe medicii.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Oct 28, 2020 1:53 am

Melania wrote:cred ca problema vine de la deschiderea scolilor

Si credinta asta se bazeaza pe date?
Sunt curioasa doar, nu zic ca n-ar fi asa. Pentru ca presa de aici spune ca transmiterea in scoli e foarte mica, in jur de 70-80% dintre copiii infectati nu transmit virusul nimanui din scoala. Si restul il transmit putin, unui singur coleg, de exemplu.

La universitati e altceva, pentru ca aia sunt mai putin controlabili, dar e posibil ca problema cu transmitera intre tineri sa se manifeste in special cand se intalnesc in mediul extra-universitar, nu la universitate propriu-zis, deci sa nu depinda de faptul ca se tin sau nu cursuri, ci mai mult de restrictiile de moblitate si reuniuni.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Oct 28, 2020 7:18 am

Lasati ma virusu in pace, ca de el se ocupa sistemul imunitar. Dati-le bolnavilor cu probleme antibiotice (doxiciclina + azitromicina, eventual si cefuroxima) si vitamina C, sa nu faca pneumonie. Sa le dati la toti expectorante si lichide multe, pentru ca aceasta viroza produce secretie vascoasa pe caile aeriene si in plamani, adevarat mediu de cultura pentru microbi.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Oct 30, 2020 4:38 pm

Fugiiiti... vine covidul ! Magaoaia !

Ce usor si-au batut joc oligarhii (niste smecheri - ca Gates, care nu a definitivat studiile) de turmele de medici, daca sunt slab pregatiti si nici nu gandesc.
Big Pharma, un cartel al unor negustori care nu au nimic comun cu medicina adevarata, a denaturat scolile de medicina, le-a facut sa scoata pe banda recomandatori si vanzatori de produse, i-a transformat pe medici si pe farmacisti in instrumente din lantul de distributie.
Examenele de tip grila, fara redactarea raspunsului, care presupun doar toceala, i-au adus in stare de lock-down mintal.
Vad ca in toata lumea sunt la fel, vai de mama lor. La cine apelam noi sa ne trateze cand suntem bolnavi....

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 30, 2020 4:53 pm

daca nu exista covid ai curaj sa urci intr-un autobuz plin fara masca?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 30, 2020 4:55 pm

Vorba parazitilor:
Vreau sa stiu daca
Te risti
...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 30, 2020 5:29 pm

Tocilizumab nu face nimic in infectia COVID-19.
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2028836
In schimb, anticorpii monoclonali sunt efficace:
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/N ... tured_home

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 30, 2020 5:34 pm

Melania wrote:Vorba parazitilor:
Vreau sa stiu daca
Te risti
...

nu cred că știe domnul Dan poezie
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 30, 2020 6:35 pm

Creca.
La mine a inceput frenezia curpapirului pentru ca lockdownul e iminent. Deci nu am loc de intors in supermaket imi b.a.g.picioarele, cumpara astia ca disperatii iar paste faina zahar si conserve.
Asta dupa ce au vazut ca in martie nu au fost probleme. Eu mai am o punga de paste ramasa din martie.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Oct 30, 2020 6:49 pm

Voi nu v-ati gandit ca nu v-au invatat ce trebuia in timpul facultatii ?
Eu n-am fost multumit de cum a fost la fac. de fizica, la care am fost student. Nu aveau cursuri tiparite, trebuia sa invatam doar dupa ce se preda la tabla. Iar cand se mai scotea un curs la reprografia universitatii, se punea limita la numarul de pagini (economie tampita, pe timpul lui Ceasca - un om fara educatie) si informatia din cursul tiparit era ciuntita, se sarea peste demonstratii si calcule importante.
Se preda numai teorie abstracta si nu se facea referire la aplicatiile practice. "Buretii academici" - profii tocilari care ne predau cursurie - erau extrem de increzuti, isi dadeau aere si cautau sa bage cat mai multa teorie cu calcule incalcite, ca sa-i sperie pe studentii depasiti de fenomen (80% din efectiv) si sa dea spagi inainte de examen. Laboratoarele erau de doi lei, cu lucrari de genul "masurarea lungimii cu rigla" - asa le-a caracterizat nevasta-mea, care a absolvit Fac. de Electromecanica (Roboti Industriali) si a facut fizica cu aceeasi profi.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 30, 2020 11:19 pm

OK, un lucru bun de la UE:
https://www.g4media.ro/uniunea-european ... tatii.html
Aproape un an i-a trebuit sa zica asta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 31, 2020 12:31 am

Melania wrote:Creca.
La mine a inceput frenezia curpapirului pentru ca lockdownul e iminent. Deci nu am loc de intors in supermaket imi b.a.g.picioarele, cumpara astia ca disperatii iar paste faina zahar si conserve.
Asta dupa ce au vazut ca in martie nu au fost probleme. Eu mai am o punga de paste ramasa din martie.

Cum n-au fost probleme, tu n-ai auzit de lockdown baking fever aka panic baking?
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Oct 31, 2020 12:45 am

More boring baking than panic baking- adica cate activitati poti sa faci cu copilu? Zic sa mai facem o placinta :)
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Oct 31, 2020 12:48 am

https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-b ... m-54754841

Motivul pt care BAME sunt mai afectati de covid

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 31, 2020 12:53 am

Pai nu s-a zis deja de ce sunt mai afectati?
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Oct 31, 2020 1:08 am

Ah..imi iau procent de la bbc :)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 31, 2020 1:18 am

Si cred ca si de la localul ala, mie cel putin mi s-a facut dintr-odata pofta de shisha.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Oct 31, 2020 1:03 pm

Eu stiu ca in natura aceleasi cauze produc aceleasi efecte. Voi nu v-ati gandit ca este deva dubios in privinta modului in care explica autoritatile modul cum actioneaza covid-19 ? De ce la unii infectia este asimptomatica si pe altii ii baga la subsol ? E mai suparat virusu cateodata si si se razbuna pe unii bolnavi ?
Nu vedeti ca nu virusu ii omoara in mod direct, ci infectiile secundare (pneumonia bacteriana) ?
Ma, voi chiar nu ganditi ? Discutati aiureli, virusu in sus, virusu in jos, si de tratarea pneumoniei nu va ocupati.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Oct 31, 2020 6:41 pm

Dar mergeti, draga domnule, si frecati-i la cap direct in spitale, nu inteleg ce va retine.

Return to “Discutii pe bune”