Coronavirus

coltzul cu dileme
M_Dan
elder
elder

Re: Coronavirus

Postby M_Dan » Thu Oct 15, 2020 5:10 pm

Cine este destept s-a prins ca pandemia este o cacialma pusa in practica de oligarhii globalisti.

Florin Colceag, „antrenorul de genii”, dribling printre cenzura proteviștilor: ”Noi nu trăim o pandemie, noi trăim o psihoză, Cifrele sunt false, iar autoritățile statului care le furnizează mint”

https://www.activenews.ro/stiri/Florin- ... int-163128

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 15, 2020 6:12 pm

Se vorbeste despre prioritizarea vaccinarii: pers medical, batrani>65, comorbiditati. Cati batrani si cati diabetici/hipertensivi/obezi sunt? O carca. Strategia mi se pare năzdrăvană. Eu as prioritiza adolescentii, personalul medical, tinerii sub 30 de ani si pe cei activi intre doua varste cu comorbiditati pt ca primii raspandesc boala iar ultima categorie are contacte sociale care o pune la risc. Cei >65 cu sau fara comorbiditati ar trebui sa aiba restrictii sociale pana se imunizeaza ceilalti.
Daca prioritizezi pe cei in varsta sau cu comorbiditati la gramada 1: transmiterea continua la fel la cei tineri care sunt principalii vectori 2: varstnicii nu au raspuns imun bun la vaccinuri in general asa ca e putin probabil ca vor fi protejati doar cu un vaccin ( probabil eficient partial) si fara restrictii sociale.
Imunizarea prioritara a celor tineri/activi va reduce rapid transmiterea in comunitate, ceea ce va fi urmata de scaderea cazurilor si presiunii pe sist de sanatate. Imunizarea celorlalti va fi o lunga laba trista.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 15, 2020 6:34 pm

like :allright:

primarita
elder
elder

Postby primarita » Thu Oct 15, 2020 6:44 pm

Nu cred ca ideea ta va avea efectul scontat.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 15, 2020 6:53 pm

Pai asa putem sa credem si in Shiva. De ce nu crezi, asa simti tu?

primarita
elder
elder

Postby primarita » Thu Oct 15, 2020 7:01 pm

Melania wrote:Se vorbeste despre prioritizarea vaccinarii: pers medical, batrani>65, comorbiditati. Cati batrani si cati diabetici/hipertensivi/obezi sunt? O carca.

Un grup f numeros, mai mare decat cel sanatos.
Imunizarea prioritara a celor tineri/activi va reduce rapid transmiterea in comunitate, ceea ce va fi urmata de scaderea cazurilor si presiunii pe sist de sanatate.

Va fi mai ok economic si vor scadea cazurile la tineri.
Nu poti izola in totalitate pe nimeni.
Categoriile cele mai sensibile vor si mai expuse.

Nu zic ca nu ai dreptate teoretic, dar in practica nu cred ca va fi cum spui.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 15, 2020 7:33 pm

Melania wrote:Se vorbeste despre prioritizarea vaccinarii: pers medical, batrani>65, comorbiditati. Cati batrani si cati diabetici/hipertensivi/obezi sunt? O carca. Strategia mi se pare năzdrăvană. Eu as prioritiza adolescentii, personalul medical, tinerii sub 30 de ani si pe cei activi intre doua varste cu comorbiditati pt ca primii raspandesc boala iar ultima categorie are contacte sociale care o pune la risc. Cei >65 cu sau fara comorbiditati ar trebui sa aiba restrictii sociale pana se imunizeaza ceilalti.
Daca prioritizezi pe cei in varsta sau cu comorbiditati la gramada 1: transmiterea continua la fel la cei tineri care sunt principalii vectori 2: varstnicii nu au raspuns imun bun la vaccinuri in general asa ca e putin probabil ca vor fi protejati doar cu un vaccin ( probabil eficient partial) si fara restrictii sociale.
Imunizarea prioritara a celor tineri/activi va reduce rapid transmiterea in comunitate, ceea ce va fi urmata de scaderea cazurilor si presiunii pe sist de sanatate. Imunizarea celorlalti va fi o lunga laba trista.

Pai si tineri sanatosi si adulti activi din grupa de risc nu ai tot o carca?
Din punctul meu de vedere abordarea asta nu e optima.

Prima problema ar putea fi faptul ca populatia tanara si lipsita de risc e posibil sa nu accepte vaccinarea intr-un numar suficient de mare ca sa micsoreze semnificativ transmiterea epidemiei.
Nici adultii activi din zona de risc nu cred ca ar accepta intr-un numar asa mare.
Anecdotic, am vorbit chiar azi cu cineva ramas fara ocupatie din cauza ca sectorul in care lucra a fost afectat de restrictii si carantina. Incercam sa-l incurajez spunand ca poate apare vaccinul, la care raspunsul a fost "Pai ce conteaza, tu crezi ca e cazul sa ne vaccinam? Eu nu m-as vaccina ca ma feresc, evit contactele..."

Tie poate ti se evidenta legatura intre vaccinare, oprirea transmiterii, ridicarea restrictiilor, resuscitarea economiei, dar pentru majoritatea oamenilor e o nebuloasa totala.

A doua problema, copiii intra in calcul? Ca si ei sunt spreaderi si nu vad multi parinti gata sa accepte linistiti sa-i folosim drept cobai pentru imunizarea cu un vaccin nou, mai ales ca cei mici n-au aproape niciun risc in caz de imbolnavire.

Si a treia problema ar fi legata de continuarea restrictiilor pentru cei peste 65 de ani.
Tin minte niste reactii foarte nasoale pe facebook prin martie-aprilie, cand anumiti politicieni declarau ca e posibil sa se prelungeasca carantina selectiv doar pentru cei in varsta.
Si nu doar reactii de la oameni needucati, Phat de exemplu critica foarte aspru masurile restrictive aplicate discriminatoriu batranilor.

Si mai e si a patra problema, disponibilitatea redusa a vaccinului.

Scopul planului tau e sa incetinesti transmisia in timp ce protejezi batranii, afectand cat mai putin economia. Dar planul nu are in vedere ca, intre reticienta populatiei de a se vaccina, izola selectiv si lipsa disponibilitatii vaccinului, e putin probabil sa obtii protectia sistemului sanitar in acest mod.

Cealalta abordare, cu prioritizarea vaccinarii pentru populatia la risc, ar fi mai eficienta pentru evitarea saturarii sistemului. Chiar daca batranii nu au un raspuns imun puternic, simplul fapt ca nu vor face o forma grava e suficient pentru scopul dorit. Pana la urma, daca ai grupurile de risc protejate, transmisia nu e o problema, de fapt ajuta si ea la imunizare. Se poate lasa virusul sa se transmita in liniste, fara restrictii care sa afecteze economia.
Si e mult mai probabil ca cei din grupurile de risc sa-ti accepte vaccinul, decat ca tinerii s-o faca.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 15, 2020 7:43 pm

Mda, iar am scris prea mult.

In rezumat, planul e gresit pentru ca isi propune protejarea sistemului sanitar prin reducerea cazurilor in intreaga populatie, reducere care se doreste a fi obtinuta printr-o ipotetica imunizare a populatiei transmitatoare, putin probabil de obtinut din punct de vedere practic.

Mult mai probabil e sa poti obtine protejarea sistemului prin reducerea cazurilor grave si a imbolnavirii personalului sanitar, chiar daca lasi transmisia sa continue in populatie.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu Oct 15, 2020 7:48 pm

Bai manca-v-as, lasati batranii in pace. Un batran obligat sa stea in casa pierde mobilitate, pierde un calitatea vietii; depresiile la varsta aia sunt nasoale si periculoase. Una e sa le recomanzi si sa le faci orar special (pe care trebuie sa il respectam ceilalti), alta e sa ii obligi sa stea in casa. Un batran care pierde autonomie cu greu d'au deloc o recupereaza.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 15, 2020 7:54 pm

Exact ce ziceam.
Planul tau nu tine cont ca oamenii nu fac ce le spui.
Adica e usor sa spui " sa se imunizeze adolescentii", dar cati parinti vor accepta asta?
Sau sa spui "cei de peste 65 de ani sa stea in casa". Dar cati vor accepta asta? Obiectii sunt si acum, vor fi si mai multe cand restrictiile se vor aplica selectiv.

In plus, obiectiilor lor sunt valide.
Mai ales ca tu le propui sa ramana izolati in momentul in care exista un vaccin pe piata.

Sunt curioasa cum o sa convingi omul de 68 de ani ca e mai bine sa stea inchis in casa, in conditiile in care ar putea sa se vaccineze, dar vaccinul care i-ar permite lui sa iasa din carnatina il primeste nepotul. Si cum o sa convingi tu mama unui adolescent ca trebuie sa-i administreze vaccin cvasi-experimental, in conditiile in care boala nu i-ar aduce niciun risc.
Good luck with that.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 15, 2020 8:04 pm

De unde stii ca vei avea cazuri mai putin grave daca vaccinezi batranii si vaccinul nu va proteja? Si de ce presupui ca batranii ar accepta sa se vaccineze?
Dimpotriva, batranii au un comportament mai riscant - chiar tu ai spus ca stau ciucure la baruri fara masca si multi se gandesc ca oricum nu mai au mult de trait si ca isi asuma riscul. Vezi asaltul la moaste.
La copii si adolescenti e simplu-daca nu se vaccineaza nu intra in comunitate adica la scoala. Studentii la fel. Sa vezi cum isi vaccineaza parintii copii ca masina de cusut daca cealalta alternativa e tinerea boracilor acasa. Vaccinul nu e pentru cobai, testarea se face in studii clinice cu zeci de mii de pacienti si profilul de siguranta va fi cunoscut si vaccinul aprobat de autoritati. Nu iti inteleg atitudinea asta fata de vaccin, parca ai fi doamna cu sparanghelul.
Se cunoaste populatia transmitatoare si se cunoaste si fenomenul de supre-spreaders exemplu baruri de noapte in Coreea, adunari mari, alcool.
Vaccinarea batranilor care in general au contacte sociale reduse e stupida din punct de vedere epidemiologic dar da bine la public ca arata ca guvernul 'are grija'. Rational trebuie sa tinesti pe cei care imprastie boala in primul rand ca sa scazi incidenta, iar acestia se stiu foarte bine.
Daca incepi cu batranii si ignori pe ceilalti boala va continua sa se raspandeasca si va dura ani de zile pana toata populatia va fi vaccinata. Si in plus, daca imunitatea va dura 1-2 ani va fi o lupta cu morile de vant.
Da, nu e simpatic si nici benefic politic sa vaccinezi copii si populatia activa dar asta e de facut daca vrem sa incetinim raspandirea. Altfel, cum am spus o vom freca la rece ani de zile cu vaccin cu tot.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 15, 2020 8:05 pm

alimori wrote:Bai manca-v-as, lasati batranii in pace. Un batran obligat sa stea in casa pierde mobilitate, pierde un calitatea vietii; depresiile la varsta aia sunt nasoale si periculoase. Una e sa le recomanzi si sa le faci orar special (pe care trebuie sa il respectam ceilalti), alta e sa ii obligi sa stea in casa. Un batran care pierde autonomie cu greu d'au deloc o recupereaza.

Probabil de aia sta Spania foarte bine la mortalitatea prin covid, ca are grija de batrani sa fie mobili. Mobili si veseli pana ajung la urgenta sau pe stadion in casute de stejar. Calitatea vietii e super dupa ce mori, mai ales daca ajungi in rai, cred ca la asta te referi.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Thu Oct 15, 2020 8:25 pm

Babalacii... nimeni nu-i vrea.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 15, 2020 8:37 pm

Ba ii vrem, dar vii. In plus, vaccinarea pop active si care sunt vectori e mult mai usoara si mai rapida in comunitatile respecive: la scoala, la universitate, in camine de batrani si la locul de munca. Cu suficiente doze de vaccin se poate rezolva in 2-3 saptamani.
Cum sa ii vaccinezi pe cei peste 65 de ani? Ii chemi pe fiecare la medicul de familie sau la spital ca se expuna la virus? Nu are sens nici din punct de vedere practic.
Last edited by Melania on Thu Oct 15, 2020 8:45 pm, edited 1 time in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 15, 2020 8:44 pm

Melania wrote:De unde stii ca vei avea cazuri mai putin grave daca vaccinezi batranii si vaccinul nu va proteja?

Nu stiu, e doar o ipoteza. Si ma bazez pe faptul ca persoanelor de peste 65 de ani li se recomanda o schema de vaccinare. Banuiesc ca exista un motiv pentru asta, chiar daca varstnicii nu au un raspuns imun atat de puternic, nu?
Tu de unde stii ca vaccinul nu ii va proteja deloc?

Melania wrote:Si de ce presupui ca batranii ar accepta sa se vaccineze?

E logic sa presupui ca il vor accepta mai multi batrani, pentru ca sunt la risc, decat sa accepte tinerii, care nu sunt. In plus, la minori mai e si factorul, deloc neglijabil, "sa accepte parintele".
Oamenii sunt egoisti in deciziile lor, accepta mai usor o interventie care le poate salva viata, decat o interventie care salveaza vietile altora. Iar cand e vorba de copilul tau, e mult mai putin probabil sa accepti sa fii altruist.
Iar partea cu salvara economiei e un motiv prea abstract si indirect pentru ca majoritatea sa-l inteleaga. Adica il inteleg suficient de mult incat sa iasa in strada sa protesteze impotriva guvernului ca i-a lasat someri prin restrictii, dar nu incat sa se vaccineze atata timp cat nu sunt la risc. Prima asociere e mai usor de inteles, mai directa, a doua e mai abstracta.

Melania wrote:Dimpotriva, batranii au un comportament mai riscant - chiar tu ai spus ca stau ciucure la baruri fara masca si multi se gandesc ca oricum nu mai au mult de trait si ca isi asuma riscul. Vezi asaltul la moaste.

Asta nu e o problema pentru rationamentul meu, ci pentru al tau.
Ca planul tau se baza pe faptul ca vor sta cuminti in case si se vor izola social, pana apucam noi sa obtinem imunitate de turma prin vaccinarea adolescentilor si adultilor activi. Daca n-o fac nici acum, crezi ca o vor face cand va exista un vaccin pe piata?

Melania wrote:La copii si adolescenti e simplu-daca nu se vaccineaza nu intra in comunitate adica la scoala. Studentii la fel. Sa vezi cum isi vaccineaza parintii copii ca masina de cusut daca cealalta alternativa e tinerea boracilor acasa.

Ok, I´ll give you this. Cu amenintarea asta s-ar putea sa mearga.
Daaaar, merge doar la copiii mici. Adolescentii oricum stau inchisi in camera lor si mai degraba evita parintii, decat sa stea dupa ei prin casa.

Melania wrote:Vaccinul nu e pentru cobai, testarea se face in studii clinice cu zeci de mii de pacienti si profilul de siguranta va fi cunoscut si vaccinul aprobat de autoritati. Nu iti inteleg atitudinea asta fata de vaccin, parca ai fi doamna cu sparanghelul.

Eu n-am nicio atitudine. Si ma vaccinez fara nicio problema, daca o sa fie cazul.
Dar lumea e plina de doamne cu sparanghelul, eu doar iti spuneam cum o sa fie.

Melania wrote:Se cunoaste populatia transmitatoare si se cunoaste si fenomenul de supre-spreaders exemplu baruri de noapte in Coreea, adunari mari, alcool.
Vaccinarea batranilor care in general au contacte sociale reduse e stupida din punct de vedere epidemiologic dar da bine la public ca arata ca guvernul 'are grija'.
Rational trebuie sa tinesti pe cei care imprastie boala in primul rand ca sa scazi incidenta, iar acestia se stiu foarte bine.
Daca incepi cu batranii si ignori pe ceilalti boala va continua sa se raspandeasca si va dura ani de zile pana toata populatia va fi vaccinata. Si in plus, daca imunitatea va dura 1-2 ani va fi o lupta cu morile de vant.
Da, nu e simpatic si nici benefic politic sa vaccinezi copii si populatia activa dar asta e de facut daca vrem sa incetinim raspandirea. Altfel, cum am spus o vom freca la rece ani de zile cu vaccin cu tot.

Nu o vom freca la rece ani de zile, pentru ca o sa se obtina imunitate de turma daca lasi virusul sa se raspandeasca linistit in societate si intre timp iti protejezi populatia la risc prin vaccinare.

Nu e vorba ca planul tau nu e simpatic sau ca nu e benefic politic, ci ca nu e practic si benefic pentru populatie.

Nu, rational nu e sa-i tintesti pe aia care raspandesc boala si nici sa scazi incidenta. Aici e greseala in planul tau, ti-ai setat gresit scopul.
Tinta vaccinului nu trebuie sa fie evitarea raspandirii virusului si scaderea incidentei, asta e utopic avand in vedere caracteristicile bolii si situatia sociala in momentul de fata, mai ales ca nu e un vaccin care sa dureze mult.
Stii ce greu e sa controlezi o boala prin vaccinare, chiar si in cazul unora cu prognostic sever pentru copii, cum e poliomielita? Chiar si in cazul asta e suficient sa nu doreasca un numar mic din populatie sa se vaccineze si totul e degeaba.
In cazul coronavirusului, cand copiii au risc 0 si jumate din populatie crede ca e o inventie de-a reptilienilor, ma arunc sa-mi pariez fiica si jumate din imparatie, ca e imposibil sa obtii un control al epidemiei prin vaccinarea populatiei active.

Scopul vaccinului nu e sa obtii imunitate de turma cu el, nu e sa reduci incidenta in general in populatie, ci sa poti lasa virusul sa se raspandeasca in liniste in societate, stiind ca tu ai cazurile la risc si personalul medical acoperite, deci fara sa-ti saturezi sistemul sanitar.
Asa ca vor exista suficiente locuri la UCI pentru aia la risc care nu vor dori vaccinarea sau care nu fac imunitate la vaccin.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Oct 16, 2020 10:03 am

Ziceau la tv ca dupa ce trec alegerile din SUA (de unde a plecat diversiunea cu pandemia), cam de pe 15-16 noiembrie, baga stare de urgenta in toata lumea, timp de o luna. Dupa asta vor incepe vaccinarea cu un vaccin placebo si se va incheia mascarada. Probabil ca vor devaloriza dolarul si principalele valute, pentru ca economiile (la banci si banii tinuti la saltea) persoanelor fizice sa se volatilizeze. Bancile vor fi mai linistite, fara datorii catre orbeti.
Ma mir chinezii (conducerea) sunt atat de fara minte incat sa stranga peste un trilion de dolari (valuta care isi poate pierde valoarea oricand), in loc sa cumpere de banii aia materiale strategice pentru industrie. Ce-i in mana, nu-i minciuna.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Fri Oct 16, 2020 10:15 am

De curiozitate: purtati masca?
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Oct 16, 2020 10:26 am

Nu port, am trecut prin covidoza in luna decembrie 2019. Am tusit si stranutat pana in luna mai, iar acum inca am pe gat o secretie vascoasa, la primele ore ale diminetii. Am luat doxiciclina + eritromicina in faza initiala. E o forma de gripa, nu ceva mai nasol. Am facut gripe mult mai urate, una in iarna anului 1986 si alta prin 1998 (sau '99, nu retin exact), in aprilie.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Oct 16, 2020 10:38 am

Eu nu am facut niciodata gripa, nici covid.
Sunt curioasa daca ne baga in stare de urgenta in noiembrie?

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Oct 16, 2020 10:45 am

E ordin din SUA, se executa fara cracnire.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 16, 2020 10:47 am

Mai bine sa execute ordinele din SUA decât ordinele de la Kremlin.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Oct 16, 2020 10:48 am

Chinezii sunt mai jegosi si decat rusii.
Americanii sunt stapani mai buni.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri Oct 16, 2020 10:53 am

Asa sunteti voi facuti, sa fiti slugi la altii. Nu sunteti ca ungurii, din pacate.
Americanii au facut dezastru social (saracie si violenta extrema) in tarile sin America Latina. O sa simtiti pe piele vostra ce bine este sa te calareasca.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Oct 16, 2020 11:06 am

Ungurii sunt slugile rusilor.
Rusii pt orice popor au fost ciuma norvegiana. E un popor de *****, barbar, ce are in minte doar asupritul. Degeaba au venit in Europa ca nu s-au civilizat deloc.
Da, stiu, baletul, literatura, muzica, matematica, degeaba. Brute.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 16, 2020 12:52 pm

Interesant e ca EU nu spune cine ar trebui prioritizat ci spune ca un vaccin care scade severitatea bolii ar trebui administrat celor la risc iar unul care scade transmiterea la cei tineri. Destul de vag...
Transmiterea prin tineri e subliniata de cateva ori in document.
Un lucru bun e ca UE nu a luat de bune toate “recomandarile” marxiste ale CWHO in ceea ce priveste prioritizarea. CWHO vorbeste de echitate, egalitate, legitimitate, etica si alte chestii subiective care vor determina prioritizarea loc sa se bazeze in primul rand pe date, simulari si modele statistice ca se presupune ca au expertiza in epidemiologie.
https://ec.europa.eu/health/sites/healt ... ent_en.pdf

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 16, 2020 1:40 pm

Solidarity trial - primele rezultate. Niciun efect pe mortalitate, dimpotriva unele doctorii chiar fac rau.
Remdesivir-rezultate consistente, nu cred ca se astepta nimeni sa vada un efect pe mortalitate. Gilead insa e ofuscata; cred ca nu are motive.
Nu stiu daca OMS e in masura sa conduca studii clinice de calitate si de asemenea amploare si sa le si analizeze corect. Protocolul are 12 pagini, inclusiv titlul, TOC si blablauri despre asigurare. :shock: :shock: :shock: In principiu fiecare investigator a facut ce a vrut.
Rezultatele sunt bizare si all over the place. Si nu inteleg de ce US nu a participat la studiu. Ma rog, era un studiu asteptat si in final pare un fiasco.
https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 20209817v1

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 16, 2020 10:33 pm

Oficial si Belgia a recunoscut ca e in randul tarilor europene in care se constata falimentul masurilor anticovid luate din martie pana acum.

Valul recent e legat cauzal si temporal de deschiderea scolilor si universitatilor, lucrul e clar in Cehia. Evident ca nimeni nu vrea sa recunoasca faptul ca tsunamiul de acum e legat de copii si de tineri pentru ca nu exista solutii pentru scoli, trebuie tinute deschise.
https://www.g4media.ro/unele-tari-si-re ... ri-si.html
Si voi vreti sa vaccinati prioritar batranii. Logic.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 16, 2020 10:48 pm

Spaniolii, cei mai inteligenti dintre iberici:
In Spania, țară unde un studiu pe primele săptămâni de școală a constatat că redeschiderea nu a dus la o creștere a numărului de cazuri în rândul elevilor, autoritățile medicale privesc, totuși, spre școală pentru a găsi posibile lămuriri pentru creșterea masivă a numărului de cazuri. Este vorba, mai precis, despre elevii mai mari și studenți. :facepalm:

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 16, 2020 11:12 pm

Batranii, persoanele active la risc si personalul sanitar.
Si e perfect logic daca tinta nu e reducerea transmiterii, ci reducerea internarilor. Daca nu mai exista presiune pe sistemul sanitar transmiterea poate continua in liniste, fara sa fie nevoie de restrictii. Si controlezi si mai rapid epidemia.

Cu vaccinarea fortata a tinerilor + carantinarea selectiva a batranilor o s-o mai tarai mult timp cu epidemia pana obtii imunizarea populatiei. Si o tarai si cam neconstitutional.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Oct 16, 2020 11:13 pm

Aici campusurile universitare sunt cum erau vasele de croaziera in Martie
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Oct 17, 2020 12:49 am

MumaPadurii wrote:

Batranii, persoanele active la risc si personalul sanitar.
Si e perfect logic daca tinta nu e reducerea transmiterii, ci reducerea internarilor. Daca nu mai exista presiune pe sistemul sanitar transmiterea poate continua in liniste, fara sa fie nevoie de restrictii. Si controlezi si mai rapid epidemia.

Cu vaccinarea fortata a tinerilor + carantinarea selectiva a batranilor o s-o mai tarai mult timp cu epidemia pana obtii imunizarea populatiei. Si o tarai si cam neconstitutional.

Cred ca ti-a ramas sa sesizezi CCR. Si avocatul poporului. :)
Nu, imunizarea batranilor care au contacte sociale minime si transmit mai putin virusul nu va duce la scaderea transimiterii ci la cresterea ei si va insemna slow death. Si mai terminati cu tampenia asta cu tinerii care nu sunt afectati pentru ca a incurajat ideea ca tinerii nu au niciun risc. Asta a dus la complianta mica in randul populatiei active/tinere si la al doilea val.
Ideea nu e sa ajungi la herd immunity, asta se va intampla foarte tarziu, tinta e sa scada transmiterea cat mai repede tintind vectorii deci numarul de oameni infectati; e cel mai buna atitudine in a-i proteja pe cei cu risc crescut, mai ales in conditiile in care eficacitatea vaccinului nu va fi oricum 100% si nici nu stim daca cei vaccinati si cu titru neprotector vor avea o boala mai putin severa. Scaderea transmiterii nu se intampla cand atingi herd immunity ci incepe mai devreme, daca stii sa tintesti pe cei care vantura virusul dintr-un loc in altul.
Cand iti arde casa nu iti protejezi mobila cu paturi contempland flacarile ci te apuci sa stingi focul.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Oct 17, 2020 1:12 am

PC7, ai pus-o, vei primi vaccinul cand implinesti 65 de ani daca nu esti BAME. Iata ce intentii are guv vostru in legatura cu prioritizarea:
There’s ongoing work within the UK to refine the identification of persons at risk of serious disease and mortality from COVID-19 infection. As well as age and underlying co-morbid conditions, the committee notes that early signals have been identified of other potential risk factors, including deprivation and ethnicity. As more evidence on at-risk groups emerges, this work will inform the review of the composition, and order of priority, of groups for vaccination. Any programme will need to ensure every effort is made to get good coverage in black, Asian and minority ethnic (BAME) groups, in areas of higher socio-economic deprivation, and in areas with outbreaks or high levels of community transmission.
https://www.gov.uk/government/publicati ... rim-advice

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Oct 17, 2020 1:33 am

Yeap, stiam, nu i problema mi l iau din ro :)
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Oct 17, 2020 1:52 am

:p Ai pile.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 17, 2020 10:18 am

Haha, propria teorie se intoarce impotriva Melaniei si da sa o muste de kr in timp ce aceasta fuge ingrozita.

Avand in vedere ca transmiterea virusului e mai mare in comunitatile defavorizate, unde traiesc BAME, conform teoriei tale ar trebui prioritizate acele comunitati in fata celor in care traiesc domnii albi, financiar stabili, cu familii nucleare, nu 3 generatii intr-un apartament. :D
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Oct 17, 2020 10:29 am

Daca citesti mai bine se refera la etnici overall (numai culoarea pielii ca parametru) SI in ariile cu transmitere si socioeconomice deprivate.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 17, 2020 11:10 am

Pai, da, da. Pentru ca etnia/rasa in sine sunt factori de risc pentru infectie si transmitere a virusului.
Ca exista arii mai afectate, pentru ca acolo traiesc mai multi etnici, e adevarat, dar riscul il da apartenenta la grupul etnic si toti factorii care se asociaza cu asta, nu zona geografica.

Ethnic minority communities are also more likely to be socioeconomically disadvantaged than white communities and often live in extended cohabiting families, potentially increasing the risk of virus transmission. Ethnic minorities in the UK and US have been shown to face several disadvantanges, including poor housing, overcrowding, and being more likely to be employed in low paid essential jobs,315 all of which make social distancing more challenging.

https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1548

PCR positivity was more common amongst individuals from ethnic minortiy backgrounds than their White counterparts

https://www.thelancet.com/journals/ecli ... 89-5370(20)30210-8/fulltext

Oricum ai lua-o, fie ca prioritizezi dupa transmitere, fie ca prioritizezi dupa severitatea bolii, minoritatile etnice tot ar trebui sa aiba acces prioritar la vaccin, daca vrei sa actionezi logic.

I´m loving this.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 17, 2020 11:42 am

Si mai terminati cu tampenia asta cu tinerii care nu sunt afectati pentru ca a incurajat ideea ca tinerii nu au niciun risc. Asta a dus la complianta mica in randul populatiei active/tinere si la al doilea val.

Oh, datele stiintifice devin "tampenii" atunci cand nu ne mai convin. Interesant.
Faptul ca riscul bolii este extrem de mic in cazul copiilor si adolescentilor nu e o tampenie, este o realitate documentata la care populatia poate avea acces foarte usor. Si poate tu poti nega aceasta realitate intr-o discutie pe internet care are mize 0, dar cand o sa doresti sa-i vaccinezi pe adolescenti cu forta, o sa ai o problema cu asta.

Problema cu complianta mica in randul populatiei nu sta in faptul ca eu am enuntat un adevar stiintific.
Nu, Melania, problema cu complianta scazuta nu e niciodata prezentarea corecta a realitatii, mi se pare foarte periculos acest mod de gandire, aproape bolsevic as putea spune. :shock:
Autoritatile nu trebuie sa minta ca la adolescenti boala e la fel de grava ca la varstnici, ci trebuie sa explice corect si eficient de ce e nevoie de complianta populatiei tinere, cu toate ca la ei boala nu este atat de grava.
Dimpotriva, ascunderea adevarului ar scadea complianta pentru ca in momentul in care oamenii vad ca sunt manipulati de autoritati, se refugiaza in teorii conspirationiste.
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Oct 17, 2020 11:44 am

Vorba lungita la domnii doctori, despre ceva ce ei nu cunosc la modul serios. Sunt plopisti la chestiile ce tin de virusuri, numai cei din centrele de cercetare au ceva idee de treburile astea. Sa-si vada de mucii lor si sa nu se dea mai destepti si mai cunoscatori decat sunt. Mars la protocol, ca sunteti jenanti.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Oct 17, 2020 12:06 pm

M Dan wrote:Vorba lungita la domnii doctori, despre ceva ce ei nu cunosc la modul serios.

Ironica afirmante, venind tocmai din partea ta.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”