Coronavirus

coltzul cu dileme
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Re: Coronavirus

Postby andy gavrilescu » Sat Jun 06, 2020 7:54 am

trecem prin a6a extinctie cica, poate de data asta va fi omul. trebuie sa fie.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Sat Jun 06, 2020 9:42 am

andy gavrilescu wrote:trecem prin a6a extinctie cica, poate de data asta va fi omul. trebuie sa fie.

E un punct de vedere miop, destul de raspindit in zilele noastre.

Sa o luam altfel, in perspectiva. Soarele, pe masura ce imbatrineste, devine tot mai cald. Deci va incalzi Pamintul tot mai mult. Asta duce la accelerarea reactiilor dintre atmosfera si roci, care absorb dioxid de carbon din aer. In citeva sute de milioane de ani, CO2 care azi e buba mare, va disparea. Va ramine doar oxigenul. Cu actualele forme de viata, asta va fi o catastrofa: dispar plantele, apoi dispar animalele. Viata se poate adapta, sa traiasca doar cu oxigen, sa fim o planeta ocupata doar de animale si oameni (dar de unde hrana pentru toate speciile?). Dar si asta doar intirzie sfirsitul. Si oricum va fi o extinctie in masa.

Cind Pamintul va deveni prea cald, va pierde apa si singurele forme de viata care pot rezista, in raport cu ce avem azi, vor fi bacterii in oaze in care inca se mai gaseste apa, probabil la adincimi mari in scoarta.

Apoi Soarele va exploda. Pamintul va fi prajit.

Apoi totul se va raci. Se va intoarce inapoi in frigul cosmic.

La un moment dat, toata veselia asta cu multe specii, ecosisteme, Mama Natura si prietenii sai va disparea. Se va duce in neant. Si atunci la ce a folosit?

Asa, cu omul pe aici, sunt sanse reale ca lucrurile sa se desfasoare altfel. Omul conserva natura, o protejeaza. Nici o specie nu mai face asa ceva, la aceeasi scara (exista furnici-fermier si furnici-pastor care isi ingrijesc culturile de ciuperci sau "turmele" de paduchi de plante). Celelalte specii au o politic simpla: ocupa ecosistemul si se intind cit pot. Daca ar fi dupa ierbivore, iarba ar disparea rapid, apoi ar disparea si ele. Echilibrele in natura, speciile integrate in ecosistem, toate astea functioneaza pina la o perturbatie suficient de mare. Care va veni, cu om sau fara el.

Deci pentru natura omul poate fi sansa ca sa nu dispara. Fara om, va disparea si nu va fi folosit la nimic. Frumusetea fara un ochi care sa o vada e doar o fluctuatie in peisajul universului...
Last edited by Mihai_P on Sat Jun 06, 2020 9:46 am, edited 1 time in total.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Sat Jun 06, 2020 9:45 am

Nu inteleg ce se intimpla in Iran. Sar de la un maxim la altul. Oare se imbolnavesc pe provincii?
Last edited by Mihai_P on Sat Jun 06, 2020 9:48 am, edited 1 time in total.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jun 06, 2020 9:47 am

OMS a schimbat schimbarea; din nou. E bine sa purtam masca, inclusiv cele textile pe “argumentul” ca ele reprezinta o sursa de venit pentru unii pe timp de pandemie. :shock:
https://m.hotnews.ro/stire/24040035

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Sat Jun 06, 2020 10:03 am

Melania wrote:OMS a schimbat schimbarea; din nou. E bine sa purtam masca, inclusiv cele textile pe “argumentul” ca ele reprezinta o sursa de venit pentru unii pe timp de pandemie. :shock:
https://m.hotnews.ro/stire/24040035

Mastile sunt importante si sunt tot ce avem acum, cand distantarea sociala e respectata sau nu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jun 06, 2020 10:16 am

Plus ca reprezinta o sursa de venit pentru unii. Pentru China de exemplu.:)

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Sat Jun 06, 2020 10:50 am

Produse chinezesti

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Jun 06, 2020 11:53 am

Capitalistii sunt in stare sa vanda si funia cu care vor fi spanzurati mai tarziu, din lacomie - asa a spus Lenin.

Din lacomie americanii au mutat capital si tehnologie in China, sa produca mai ieftin si sa vanda la fel de scump pe pietele occidentale. Dupa ce cateva mari companii din SUA au inceput sa produca marfuri in China, celelalte companii s-au vazut taiate cu septarul pe la spate, n-au fost in stare sa fabrice in SUA la fel de ieftin si au mutat si ele liniile de productie in China. Au urmat companiile europene si din alte tari conectate cu Occidentul. A fost un efect de avalansa, similar cu ce s-a produs la noi cu invatamantul superior dupa ce Andrei Marga (ministrul la invatamant pe timpul Conventiei Demograte - 1996-2000) a permis inscrierea la facultatile din Cluj fara examen de admitere. Anul urmator aproape toate facultatile din tara au renuntat la examenul de admitere, de frica sa nu ramana fara candidati. Asa s-a ajuns la dezastrul de acum. La facultatea la care am lucrat eu ultimii studenti mai buni (intrati cu examen) au fost in anul 2001.

Acum americanii vor sa iasa din rahatul in care s-au bagat singuri (fabricile lor demolate, forta de munca descalificata, China intarita militar si economic). Au incercat cu covideala, ca pretext de rupere a relatiei cu China. Se da o lupta interna intre clanurile de la conducerea SUA. Jegurile care au castigat enorm de multi bani din specula cu marfuri fabricate in China ar vrea sa nu se schimbe politica, sa aiba acces la "mirodenie" in continuare. Altii (tot un fel de jeguri) vor sa schimbe, dar fara sa spuna clar cum s-au desfasurat treburile si de ce s-a ajuns la situatia actuala (cam de kcat).

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Jun 06, 2020 12:01 pm

Melania wrote:George Floyd era SARS-cov-2 pozitiv.
Complicata situatie...testat pozitiv pe 3 aprilie si apoi postmortem pe 26 mai. Aproape 2 luni :shock:
Fara simptome, fara pneumonie.

pai nu era vorba ca e un fals+ ? ca particule de virus pot continua sa existe in celule timp de 2-3 luni, ca asta e turnoverul mucoasei nasofaringelui, dar ca nu e virus viabil? eu p-acolo am ramas, acum s-au sucit?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jun 06, 2020 12:09 pm

Ba da. Raportul de autopsie nu zice ca era infectat ci ca era PCR pozitiv pt SARS cov 2. Totusi e o chestie ca era pozitiv, pot medicii sa excluda SARS cov 2 ca un factor ce a contribuit la deces? Nu pot pt ca nu se stiu f multe despre covid-19, de asta zic ca e complicat.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jun 06, 2020 12:48 pm

E bine sa purtam masca, inclusiv cele textile pe “argumentul” ca ele reprezinta o sursa de venit pentru unii pe timp de pandemie

Frate, esti mestru in manipulare, ai putea face bani buni ca troll rus, daca ai dori. Nu asta e argumentul pe care se bazeaza recomandarea, argumentele sunt medicale. Exista si comentariul ca ar avea si un beneficiu economic colateral, dar sa spui ca recomandarea e facuta pe acest argument e textbook fakenews.
Ar trebui sa aiba si imedul o avertizare pentru enunturi false de genul asta, ca tweeter.

In plus, mi se pare ca ai un dublu standard strigator la cer cand analizezi situatiile.
Pana acum OMS n-au recomandat masca pentru populatia generala pentru ca nu existau suficiente dovezi ca ar exista un beneficiu clar si erau posibile efecte adverse, ca epuizarea mastilor pentru personalul medical sau riscul de contaminare prin manipulare.

Aparand date noi, expertii considera ca acum exista argumente stiintifice suficiente ca beneficiile folosirii mastii, chiar si textile, in spatii inchise si aglomerate sau cand nu se poate pastra distanta sociala, sunt mai mari ca posibilele riscuri de contaminare prin manipulare.
Adica ce ziceam eu deunazi.
In plus, celalalt risc, ca spitalele sa ramana fara masti, nu mai e prezent in momentul actual.

Nu militai tu pentru a nu emite recomandari oficiale pana nu exista dovezi clare ca beneficiile sunt mai mari ca riscurile? Nu erai revoltat pe FDA si CDC ca au distrus buna practica stiintifica, grabindu-se sa dea recomandari inainte sa existe suficiente dovezi?

Pai OMS a facut exact ceea ce sustii tu ca ar trebui sa se faca, a asteptat sa aiba toate datele inainte sa emita o recomandare oficiala. La fel cum a facut si cand a anuntat pandemia.
Ori suntem pentru respectarea rigurozitatii stiintifice, ori nu suntem?

Ah, sigur, daca vrem sa ne afundam in teorii conspirationiste, putem considera si ca Tedros vrea sa-i imbogateasca pe chinezi. La fel cum cei care recomanda vaccinurile vor sa imbogateasca marile companii farmaceutice.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Jun 07, 2020 5:05 am

mastile textile...
prin ce se remarca
protejeaza? dau falsa senzatie ca protejeaza? sursa de venit pentru fabricanti? paguba ptr cumparator sau nu?
totusi, daca Tedros a folosit si argumentul economic cand a recomandat mastile textile...zic ca e un pic ridicol

in rest agree
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Jun 07, 2020 11:02 am

Au filtru, cum zicea si Andy. Schimbi doar filtrul, restul speli in loc sa arunci. Dpmdv sunt eco.
Vara cu masca o sa fie moartea. Deocamdata am ajuns doar la 30°.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jun 07, 2020 1:02 pm

Care noi dovezi? Chiar Who ne spune in guidance ca nu exista dovezi directe. Sa vorbim pe text nu dupa urechea mumei.

At present, there is no direct evidence (from studies on COVID-19 and in healthy people in the community) on the effectiveness of universal masking of healthy people in the community to prevent infection with respiratory viruses, including COVID-19.

Si putin mai jos:

The likely advantages of the use of masks by healthy people in the general public include:
• reduced potential exposure risk from infected persons before they develop symptoms;
reduced potential stigmatization of individuals wearing masks to prevent infecting others (source control) or of people caring for COVID-19 patients in non-clinical settings;(70)
• making people feel they can play a role in contributing to stopping spread of the virus;
• reminding people to be compliant with other measures (e.g., hand hygiene, not touching nose and mouth). However, this can also have the reverse effect (see below);
• potential social and economic benefits. Amidst the global shortage of surgical masks and PPE, encouraging the public to create their own fabric masks may promote individual enterprise and community integration. Moreover, the production of non-medical masks may offer a source of income for those able to manufacture masks within their communities. Fabric masks can also be a form of cultural expression, encouraging public acceptance of protection measures in general. The safe re-use of fabric masks will also reduce costs and waste and contribute to sustainability.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jun 07, 2020 2:06 pm

Lancet sunt niste penibili. Ca sa i-o traga lui Trump au publicat studiul cu hidroxiclorochina.
Una e sa ai opinii politice, alta e ca opiniile politice sa iti influenteze gandirea critica. Oameni prosti sunt peste tot, chiar si in mediile academice. Si astia sunt cei mai periculosi.
Daca faceau un minim peer review isi dadeau seama ca datele arata prea bine doar uitandu-te la forest plots si la 95% CI. Probabil editorii I-au obligat doar sa adauge nota de subsol cu privire la multiplicitate.
https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(20)31180-6.pdf

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Sun Jun 07, 2020 2:32 pm

Melania wrote:The likely advantages of the use of masks by healthy people in the general public include:
• reduced potential exposure risk from infected persons before they develop symptoms;
reduced potential stigmatization of individuals wearing masks to prevent infecting others (source control) or of people caring for COVID-19 patients in non-clinical settings;(70)
• making people feel they can play a role in contributing to stopping spread of the virus;
• reminding people to be compliant with other measures (e.g., hand hygiene, not touching nose and mouth). However, this can also have the reverse effect (see below);
• potential social and economic benefits. Amidst the global shortage of surgical masks and PPE, encouraging the public to create their own fabric masks may promote individual enterprise and community integration. Moreover, the production of non-medical masks may offer a source of income for those able to manufacture masks within their communities. Fabric masks can also be a form of cultural expression, encouraging public acceptance of protection measures in general. The safe re-use of fabric masks will also reduce costs and waste and contribute to sustainability.

Eu nu-s medic dar chiar cred ca mastile de orice fel sunt mai bune decit nimic. Insa argumentele de mai sus, in afara de primul care e formulat bine (cu grija), sunt de nivel graganitza. Adica sa facem toti la fel pentru ca si ala care trebuie sa faca asa sa se simta bine. Si mai scoatem si niste bani.

Deja asta e o problema serioasa. Oare omenirea se coboara incet la nivelul 5 ani?

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Jun 07, 2020 3:04 pm

Io prefer sa cred ca Lancet a publicat studiul cu Hidroxyclorochina cu bune intentii - pentru a scadea nr. de victime inocente care inca mai cred in geniul lui Trump.

https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-1342

Un stadiu mic, dar frumos. Pana la urma tot distantatrea sociala, statul acasa in izolare in caz de muci samd, spalatul pe maini si curatatul suprafetelor raman masurile cele mai eficiente. Si N95 ...care poate.

Aici aproape 2 sapt de la ultimul caz. De maine Level 1. Lumea merge in weekend sa viziteze tara, ca nu e urata si e ON SALE!!!

Nu vreau sa cobesc, dar nu o sa tina. Deja au lasat o echipa de 60 americani sa intre in tara, turneaza Avatar 2...Jacinda probabil e fana :). Nu, ca imi place de ea. Pana ma enerveaza.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jun 07, 2020 11:08 pm

Melania wrote:Lancet sunt niste penibili. Ca sa i-o traga lui Trump au publicat studiul cu hidroxiclorochina.
Una e sa ai opinii politice, alta e ca opiniile politice sa iti influenteze gandirea critica.

Au facut mai mult decat sa aiba opinii politice, opiniile le ai in sufragerie sau pe forumuri, dar ei au publicat editoriale politice si au indemnat oamenii cu cine sa voteze.
Ca revista stiintifica.
Cum sa mai ai incredere ca n-o sa le fie influentata gandirea critica? Asta am zis ca o sa se intample de cand am citit articolul ala de opinie.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jun 07, 2020 11:24 pm

E ok sa ai opinii politice, totul e sa ramai profesionist; totusi suntem adulti, stim sa facem deosebirea dintre opinii politice si job si nu le amestecam. Lancet nu s-a compromis din punct de vedere politic ci profesional.
Altfel daca consideram pe toti care au opinii politice ca nu isi fac bine treaba unde ajungem? Dimpotriva, cred ca e bine sa ai opinii politice si eu am incredere in bunele intentii pana la proba contrarie evident.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 08, 2020 12:45 am

Melania wrote: Lancet nu s-a compromis din punct de vedere politic ci profesional
[...]
Dimpotriva, cred ca e bine sa ai opinii politice si eu am incredere in bunele intentii pana la proba contrarie evident.

Da? Pai atunci de ce ziceai ca Lancet a publicat articolul ala ca să i-o tragă lui Trump?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 08, 2020 2:47 am

Melania wrote: Care noi dovezi? Chiar Who ne spune in guidance ca nu exista dovezi directe. Sa vorbim pe text nu dupa urechea mumei.

At present, there is no direct evidence (from studies on COVID-19 and in healthy people in the community) on the effectiveness of universal masking of healthy people in the community to prevent infection with respiratory viruses, including COVID-19.

Nu au spus ca au aparut dovezi pt a recomanda "universal masking", ci pentru a recomanda folosirea ei în spatii închise și aglomerate (mij de transport în comun, magazine), în zonele cu transmitere intracomunitara ridicata:
WHO wrote:In light of evolving evidence, WHO advises that governments should encourage mask wearing general public to wear masks where there is widespread transmission and physical distancing is difficult, such as on public transport, in shops or in other confined or crowded environments.

https://www.who.int/dg/speeches/detail/ ... -june-2020
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon Jun 08, 2020 10:22 am

Melania wrote:The likely advantages of the use of masks by healthy people in the general public include:

Am descoperit si eu azi cateva foarte mari avantaje.
Cand circul cu bicicleta printr-o ploaie rece, nu mai trebuie sa trag mereu de esarfa/fular, masca sta linistita unde am asezat-o.
Alt avantaj e ca ascunde perfect riduri incipiente, barbii duble si alte surse de ingrijorare estetica, ba chiar si unele strambaturi.
Pot sa ma prefac ca nu inteleg ce-mi spune cineva care poarta masca.

Ma distantez, iar masca textila o port mai mult de ochii lumii - dupa atata vreme in izolare ma indoiesc ca am sarscov de naparlit si pe mine clar nu ma apara de el. Daca e pe serioase, cu mers in spatii inchise stil supermarket - chirurgicala. De N95-urile mele antice n-am avut nevoie inca, dar vine sezonul focurilor de padure si s-ar putea sa fie necesar sa le port in casa.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 08, 2020 1:08 pm

OK, studiul din Nature care descrie secventa virusului si care sugereaza originea la lilieci are probleme.
RaTG13 e o secventa de coronavirus de liliac cu care SARS-cov-2 se aseamana cel mai mult. Singurul dealtfel. De aici concluzia ca sars-cov-2 vine de la liliac, origine naturala etc...stiti povestea.
Problema e ca nimeni in afara de institutul din China nu auzise de virusul RaTG13 inainte de a incepe pandemia, nu era o secventa publicata. Au publicat secventa in acelasi timp in care au publicat secventa Sars-cov-2.
Dar RaTG13 a fost colectat in 2013 cica. In ciuda faptului ca RaTG13 nu se aseamana cu celalte coronavirusuri de liliac, chinezii nu au spus nimic timp de 7 ani, desi ar fi putut fi un breakthrough stiintific in domeniu.
Intrebarea e daca RaTG13 exista in realitate sau daca e pur si simplu inventata pentru a sustine originea ‘naturala’. Nu a vazut nimeni un esantion de virus RaTG13 si se pare ca portiuni din genom pare ca au evoluat independent unele de altele.:)
Publicatia cheie din nature are si alte probleme:
https://www.preprints.org/manuscript/20 ... 1/download

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Jun 08, 2020 9:35 pm

horror

Britanici morți singuri în case în timpul pandemiei, descoperiți după câteva săptămâni: „Covid-19 a creat o epidemie de singurătate”

https://www.digi24.ro/stiri/externe/bri ... aVX2G2eMIs

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Jun 08, 2020 9:35 pm

Melania wrote:OK, studiul din Nature care descrie secventa virusului si care sugereaza originea la lilieci are probleme.
RaTG13 e o secventa de coronavirus de liliac cu care SARS-cov-2 se aseamana cel mai mult. Singurul dealtfel. De aici concluzia ca sars-cov-2 vine de la liliac, origine naturala etc...stiti povestea.
Problema e ca nimeni in afara de institutul din China nu auzise de virusul RaTG13 inainte de a incepe pandemia, nu era o secventa publicata. Au publicat secventa in acelasi timp in care au publicat secventa Sars-cov-2.
Dar RaTG13 a fost colectat in 2013 cica. In ciuda faptului ca RaTG13 nu se aseamana cu celalte coronavirusuri de liliac, chinezii nu au spus nimic timp de 7 ani, desi ar fi putut fi un breakthrough stiintific in domeniu.
Intrebarea e daca RaTG13 exista in realitate sau daca e pur si simplu inventata pentru a sustine originea ‘naturala’. Nu a vazut nimeni un esantion de virus RaTG13 si se pare ca portiuni din genom pare ca au evoluat independent unele de altele.:)
Publicatia cheie din nature are si alte probleme:
https://www.preprints.org/manuscript/20 ... 1/download

nu vom sti niciodata adevarul

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 08, 2020 10:18 pm

Ba da, se poate reconstitui daca sicofantii chinei din universitati ar avea decenta.
Sefa laboratorului din wuhan a confirmat ca nu are esantioane de RaTG13. In mod normal esantioanele de virusuri se pastreaza in orice laborator, cu atat mai mult cu cat publicatia din nature e cel mai citat articol despre covid si mai ales ca virusul respectiv (daca a exista vreodata) era un outlier, facand parte dintr-o ramura separata de coronavirusuri, alaturi de sars-cov-2 si avea niste caracteristici speciale. Deci la momentul asta virusul respectiv nu exista stocat nicaieri.
Faptul ca nu mai exista esantioanele e foarte suspect si e un motiv serios de retractare a articolului in cazul unei investigatii sau chiar fara, pentru ca experimentele nu sunt reproductibile. Ori orice experiment trebuie sa poata sa fie reprodus de alta echipa, asa functioneaza stiinta.
Scenariul ‘conspirationist’ ar fi ca virusul respectiv exista virtual numai ca secventa in baza de date dar nu corespunde vreunui virus din natura si ar fi fost inventat (scos din burta) ca sa justifice teoria originii ‘naturale’ a sars-cov-2.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Jun 09, 2020 8:49 am

Melania wrote:ar fi fost inventat (scos din burta) ca sa justifice teoria originii ‘naturale’ a sars-cov-2.
Vai, dar nu pot sa cred, ntz, ntz, la cat s-au dat atatia cu gluteii de pamant ca e imposibil asa ceva, ca "s-a demonstrat" etc. etc.
Mersi, Mela.
Scuzati naduful, e endogen.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 09, 2020 10:36 am

Da, e mult mai cool sa fii conspiraționist decât sa sprijini consensul științific.
Muma the Puma

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Tue Jun 09, 2020 11:09 am

Consens va fi dupa epidemie... Acum e multa graba, multa alergatura, multe afirmatii se dau inapoi...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 09, 2020 11:24 am

MumaPadurii wrote:Da, e mult mai cool sa fii conspiraționist decât sa sprijini consensul științific.

Mult mai cool e sa fii comunist si pro-China nowadays.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jun 09, 2020 12:59 pm

ia uite, Melania

Coronavirus: Satellite traffic images may suggest virus hit Wuhan earlier

https://www.bbc.com/news/world-us-canad ... 1jzrU4eHJk

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jun 09, 2020 4:23 pm

Melania wrote:O alta potentiala gogoasa: transmiterea de la asimptomatici.

https://www.sciencemag.org/news/2020/02 ... irus-wrong

Probabil descresterea numarului de cazuri In europa fara un rebound apare t se poate explica prin faptul ca transmiterea de la asimptomatici nu e chiar atat de eficienta pe cat se credea.
Asta ar explica si de ce masurile de constientizare a populatiei cu privire la riscului de infectie, la sfarurile de izolare in caz de simptome si light restrictions au functionat in suedia de exemplu.
Explica si de ce in tarile unde s-a Indus ideea ca e o mica gripa si nici un risc serios cazurile au crescut or ca lumea nu a constientizat riscul si nevoia de a se izola/merge la medic in caz de simptome.
Prin urmare transmisia de la asimptomatici nu e exclusa dar in mod clar joaca un rol mai degraba minor in raspandire.

Nea Tedros s-a prins si el in final ca transmiterea de la asimptomatici nu e chiar o problema semnificativa.
Dupa tot ce WHO ne-a spus ca asimptomaticii sunt aproape niste bombe biologice ambulante. Dupa ce who a emis bula, lockdownurile nu mai au nici logica. Ce rost mai are sa stai in casa daca nu ai simptome? :shock: Deci 4 miliarde de oamenii stat ca prostii in lockdownul, si-au ***** economia si au disperat pana la violenta urbana pe cei bronzati si fara ocupatie. De ce? Pentru ca monkeys see monkeys do: ne-am luat dupa China gandindu-ne ca ar trebui sa stie ei ceva.
In loc sa urmam good old epidemiology: testing contract tracing quarantine contacts ne-am aruncat cu totii in lockdown.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Jun 09, 2020 5:27 pm

Am un feeling ca lockdownurile au ajutat si sa tina simptomaticii acasa. Nu trebuie multi - unul-doua superspreader events sunt destule.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jun 09, 2020 5:39 pm

Good old epidemiology n a mers, btw ai primit rezultatul?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

jomil
elite
elite

Postby jomil » Wed Jun 10, 2020 12:45 am

Ba aici lockdownul a mers. A mers ca l-au introdus repede. Acum viata a revenit la normal. Nici un caz de peste 2 sapt, scolile deschise, lumea merge iar la munca. E drept ca multumesc Europei ptr asta...ca au avut avantajul timpului, au putut observa dezastrul european care a bagat frica in populatie si guvernanti. Plus ca aici astia la putere sunt un pic de centru stanga. Si chiar le pasa de omul de rand. Banu' se recupereaza, viata nu. Be kind.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Jun 10, 2020 8:51 am

NZ e cel mai cool loc in care sa traiesti.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Wed Jun 10, 2020 11:20 am

Ceva imi spune ca e cool la modul propriu... Anglia din sud...

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Wed Jun 10, 2020 4:00 pm

OMS: asimptomaticii iar transmit virusul https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ce-1320648

16-40 % = 28+/-12 %, deci o eroare relativa de aproape 43% (grosier). Stim ce stim cu o precizie de +/-40%.

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Wed Jun 10, 2020 5:33 pm

Mihai_P wrote:Ceva imi spune ca e cool la modul propriu... Anglia din sud...

Polul sud :)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jun 11, 2020 3:44 am

Mihai_P wrote:Consens va fi dupa epidemie... Acum e multa graba, multa alergatura, multe afirmatii se dau inapoi...

Ce nu inteleg unii oameni (printre care si antivaccinistii), e ca mereu exista consens stiintific. Nu e intotdeauna acelasi de la un moment la altul, dar in oricare moment dat exista un anumit consens. Fie si bazat doar pe opiniile expertilor. Fie si daca acel consens spune ca nu avem suficiente date incat sa emitem o opinie, tot consens se numeste.
Iar faptul ca acest consens stiintific se schimba de la un moment la altul, desi e vazut ca un lucru rau de catre adeptii teoriilor conspirationsite si pseudostiintifice, e de fapt ceea ce face stiinta sa fie superioara dogmelor si acestor pseudostiinte. Stiinta este singura care isi pune constant sub semnul intrebarii propriile "credinte" si are cea mai mare dispozitie de a le schimba.
Va enerveaza ca s-au schimbat indicatiile pentru purtarea mastii sau pentru administrarea Hidroxicloroquinei?
Cand a fost ultima oara cand s-au revizuti indicatiile Oscilloccocinului?

Melania wrote:Nea Tedros s-a prins si el in final ca transmiterea de la asimptomatici nu e chiar o problema semnificativa.
Dupa tot ce WHO ne-a spus ca asimptomaticii sunt aproape niste bombe biologice ambulante. Dupa ce who a emis bula, lockdownurile nu mai au nici logica. Ce rost mai are sa stai in casa daca nu ai simptome? :shock: Deci 4 miliarde de oamenii stat ca prostii in lockdownul, si-au ***** economia si au disperat pana la violenta urbana pe cei bronzati si fara ocupatie. De ce? Pentru ca monkeys see monkeys do: ne-am luat dupa China gandindu-ne ca ar trebui sa stie ei ceva.
In loc sa urmam good old epidemiology: testing contract tracing quarantine contacts ne-am aruncat cu totii in lockdown.

Hold your tits, Melania.
E o diferenta intre "a trece prin boala asimptomatic" si "a fi in faza asimptomatica a bolii".

Asimptomaticii care in general nu prea au transmis boala mai departe sunt cei care au trecut complet prin boala fara simptomatologie.
Asta nu ii include pe asimptomaticii care au prezentat simptomatologie ulterior, sa ii numim "presimptomatici". Astia pot transmite boala si pot fi adevarate bombe biologice in perioada de dinainte sa apara clinica specifica.

In afara de asta, lockdownul e o masura care a fost luata pentru ca s-au colapsat spitalele. Logica de a sta in casa daca nu ai simptome nu e doar ca sa nu-i imbolavesti pe altii in cazul in care nu ai simptome, ci mai ales ca sa nu te imbolnavesti (fie de la un presimptomatic, fie de la un simptomatic) si sa nu ocupi un pat de spital sau un ventilator.
Nu inteleg ce e asa de greu de inteles, nu sunt niste idei foarte complicate.

Testing and traking s-a incercat, dar era limitat la cazurile diagnosticate in spital sau contactilor, nu se putea aplica nici macar tuturor simptomaticilor din simplul motiv ca nu se ducea multa lumea la medic pentru un pic de febra sau tuse. Si nici practicau distantarea sociala.

Acum e altceva, cand populatia a constientizat riscul.
Asta ca ne-am luat dupa China n-are nicio treaba cu realitatea.
E exact invers, ne-a durut in kr de ce s-a intamplat in China, de-aia s-a ajuns in situatia disperata ca good old epidemiology sa dea gres, sa se colapseze spitalele si sa fie nevoie de carantina. Si asta pentru ca asa sunt oamenii, ii doare in kr de realitate si, atata timp cat nu-i musca direct de kr, sunti in stare sa nege pana in panzele albe chiar cand se intampla in tarile vecine (exact cum faci tu acum), da pai pe alt continent.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”