Coronavirus

coltzul cu dileme
pc7
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby pc7 » Sun Aug 22, 2021 10:06 pm

Avem un succes care se vede într-o reducere a dorinței de vaccinare

Foarte tare iohanis, mai multe succesuri pe viitor!

Partea proasta e ca cineva chiar mi a zis ca presedintele a zis ca nu i obligatorie vaccinarea asa ca nu se vaccineaza.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Aug 22, 2021 10:47 pm

Cineva mi-a zis că n-are încredere în medici pentru că după atâta timp inca nu se știe încă daca e virus sau bacterie.
I-am zis pe tonul cel mai convingător și profesionist de care sunt in stare că se știe sigur că e virus, a zis "mda, hm", iar după 5 minute de discuție a repetat aceeasi afirmație.
I-am repetat cu răbdare că se știe că e virus, ca i se cunoaște exact structura, altfel nu s-ar fi putut fabrica un vaccin, la care mi-a zis că dacă e virus, atunci de ce se tratează cu antibiotice, așa cum spune doctorita aia de la Cluj?
Moment în care am cedat și am redus discuția științifică la "aia e o proassta". Nu sunt mandra de mine.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 23, 2021 11:39 am

trebuia sa-i zici "vezi ca sunteti proaste amandoua, tu si aia de la cluj"
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Aug 23, 2021 12:19 pm

Eu cred că deja suntem (aproape) toți prea proști pentru lumea și tehnologia care ne înconjoară.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Aug 23, 2021 8:38 pm

Alt studiu care confirmă faptul că școlile n-au fost niciodată focare de infecție: https://www.bmj.com/content/374/bmj.n20 ... 8YxHH_NZkM

“A key question for the planned inquiry into covid-19 in the UK is whether there was ever any need to close schools at all. The epidemiological evidence to date suggests the answer may be no,” he said.

Școlile nu trebuie închise daca se realizează testare și se ventilează bine încăperile.
Dar pentru asta e nevoie de niste guvernanți cărora să le pese și de educația copiilor, nu doar de Horeca.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Aug 28, 2021 10:19 pm

Deci dupa un an juma de ferit de covid, astazi am facut baie de multime la mare nu afara, inauntru, la arcades- habar n am cum se traduce in ro. Deci nimeni nu purta masca, in afar de o tanti asiatica care avea si masca si manusi. Mi am pus masca pe fata, dar nimeni din grupul nostru nu s a deranjat. Deci, tenis, fotbal, cai, concerte, arcades, restaurante, biserici, etc zic ca avem nr rezonabil de covid.
La scoala nu o sa mai fie bule si daca in famile cineva are covid, copilului i se face un test pcr si daca e negativ poate merge la scoala.
De profesie observator.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 28, 2021 10:29 pm

Covidul devine ceva la fel de banal ca atacurile teroriste, nu ne mai intereseaza, o sa ne vedem de viata si aia e.
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Aug 28, 2021 10:34 pm

Multumita "vaccinului curului".
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Aug 28, 2021 10:48 pm

pc7 wrote:Deci dupa un an juma de ferit de covid, astazi am facut baie de multime la mare nu afara, inauntru, la arcades- habar n am cum se traduce in ro. Deci nimeni nu purta masca, in afar de o tanti asiatica care avea si masca si manusi. Mi am pus masca pe fata, dar nimeni din grupul nostru nu s a deranjat. Deci, tenis, fotbal, cai, concerte, arcades, restaurante, biserici, etc zic ca avem nr rezonabil de covid.
La scoala nu o sa mai fie bule si daca in famile cineva are covid, copilului i se face un test pcr si daca e negativ poate merge la scoala.

Ce-s arcades alea? Pe ggle îmi apar doar săli de jocuri, de păcănele. Doar n-ai stat în casă un an jumate ca să te duci acum la păcănele? :D
Doamna cu gimnastica

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 28, 2021 11:11 pm

Ceva bai interioare, cum erau la herculane?
We don't have to dance

De profesie optometrist

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Aug 28, 2021 11:13 pm

MumaPadurii wrote:Multumita "vaccinului curului".

Ti se pare ca a trecut pandemia?
Mai e de lucru la vaccinuri.
We don't have to dance

De profesie optometrist

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Aug 28, 2021 11:23 pm

Exact alimori, am stat in casa un an jumate ca sa merg la pacanele. Pe faleza erau masinute, trenulete etc. Ca sa ajungi la astea de afara treceai pe la pacanele, unde era ticsit. Publicul tinta copiii.
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Aug 28, 2021 11:42 pm

Andy wrote:Ti se pare ca a trecut pandemia?

Nu, tocmai. Ceea ce sprijina si mai mult punctul meu de vedere.

Caci, iata, cu toate ca nu s-a terminat pandemia, covidul a intrat oarecum in banalitate, andi dixit, la fel ca atacurile teroriste, iar noi putem sa ne vedem de viata in continuare, fara frica.
Sau cel putin fara sa ne ingrijoram mai mult decat am face de-un eventual atac terorist.

Asta pentru ca ne-am administrat vaccinul curului si putem avea siguranta ca in 96-99% din cazuri (mai mult chiar pentru cei fara risc) nu vom muri sau ajunge la ATI in cazul in care ne imbolavim, asta in eventualitatea in care am prinde un loc in spital.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Aug 29, 2021 2:15 am

pc7 wrote:Exact alimori, am stat in casa un an jumate ca sa merg la pacanele. Pe faleza erau masinute, trenulete etc. Ca sa ajungi la astea de afara treceai pe la pacanele, unde era ticsit. Publicul tinta copiii.

E bine sa înceapă de mici cu alcoolul, tutunul și jocurile de noroc.
Doamna cu gimnastica

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Aug 29, 2021 2:27 am

In sud vine vara, la voi vine iarna si iata ca, globalmente vorbind, istoria se repeta si parca vad ca a doua iarna o sa fi mai naspa in Romania.

Ma uit la Jacinda, o doare la basca ce zice lumea despre ea (a fost ridiculizata si criticata de f multi politicieni, including prin ministru Australiei - astia se reporteaza mereu la Australia). Au ras de ea ca a declarat lockdownul tarii dupa un caz. Azi sunt vreo 500 in total, ieri au fost 80 noi, e mult ptr tara asta care a avut (cred) maxim 120 cazuri /zi in Martie 2020. Dar ea raspunde mereu la critici cu "Am discutat cu health experts si asta a fost decizia comuna. Telul nostru e sa mentinem normalitatea a la longue si sa pastram vietile".

Bai, nu e normalitate, nu mai poti sa iei avionul si sa te duci sa vezi lacul frumos Titicaca, dar macar nu mor tineri in ICU de o viroza.
Au inceput sa se vaccineze visatorii. Paranoiacii nu se vor vaccina, speram sa inceapa sa calatoreasca primii si sa ii prinda virusul in insulele Scietatii si Loialitatii.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

de profesie

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Aug 29, 2021 8:27 am

MumaPadurii wrote:

Caci, iata, cu toate ca nu s-a terminat pandemia, covidul a intrat oarecum in banalitate, andi dixit, la fel ca atacurile teroriste, iar noi putem sa ne vedem de viata in continuare, fara frica.
Sau cel putin fara sa ne ingrijoram mai mult decat am face de-un eventual atac terorist.

Asta pentru ca ne-am administrat vaccinul curului si putem avea siguranta ca in 96-99% din cazuri (mai mult chiar pentru cei fara risc) nu vom muri sau ajunge la ATI in cazul in care ne imbolavim, asta in eventualitatea in care am prinde un loc in spital.

Pai eu cu vaccin complet ma apropii de aceleasi sanse ca ale unui nevaccinat, asta e problema. Intr-o luna nu mai am astia 600 de anticorpi care imi mai ramasesera din cei 3400 dupa vaccin de acum 6 luni. Asta e noua egalitate de sanse.
Directorul pfizer zice ca ne vom vaccina anual. Asta e controlul pandemiei? Vaccin anual? Dar nici macar un an nu tine imunitatea data de vaccin, asta daca o obtii.
We don't have to dance

De profesie optometrist

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Aug 29, 2021 10:30 am

andy gavrilescu wrote:
MumaPadurii wrote:Multumita "vaccinului curului".

Ti se pare ca a trecut pandemia?
Mai e de lucru la vaccinuri.

Nici nu cred ca va trece. Virusul asta are potential iar vaccinarea anuala impotriva lui cred ca va deveni ceva obisnuit.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Aug 29, 2021 11:14 am

andy gavrilescu wrote:
MumaPadurii wrote:

Pai eu cu vaccin complet ma apropii de aceleasi sanse ca ale unui nevaccinat, asta e problema. Intr-o luna nu mai am astia 600 de anticorpi care imi mai ramasesera din cei 3400 dupa vaccin de acum 6 luni. Asta e noua egalitate de sanse.
Directorul pfizer zice ca ne vom vaccina anual. Asta e controlul pandemiei? Vaccin anual? Dar nici macar un an nu tine imunitatea data de vaccin, asta daca o obtii.

Atata timp cat exista rezervoare de populatie care se infecteaza virusul se poate muta si e posibil sa fie nevoie de vaccin anual, ca la gripa.
Cum poti scapa de rezervoare? Ca am inteles ca un procent infim din pop globala a fost vaccinata.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Aug 29, 2021 3:56 pm

Pai eu cu vaccin complet ma apropii de aceleasi sanse ca ale unui nevaccinat, asta e problema.

Nu te apropii de aceleasi sanse, studiile arata ca vaccinul isi pastreaza pe termen lung eficienta crescuta importiva cazurilor grave si decesului, chiar si in cazul tulpinei delta. Exista si imunitate celulara, nu e totul despre anticorpi.
Iar beneficiile cresc cu cat creste riscul individual.

Si chiar daca ar scadea considerabil protectia dupa mai mult timp, care-i problema ca ar putea fi nevoie de un rapel?
Sunt unii oameni care sunt nevoiti sa-si faca injectii de mai multe ori pe zi si tu te plangi ca ar putea fi nevoie sa faci una din cand in cand, in loc sa fii multumita ca s-a putut face un vaccin at all, avand in vedere ca era cat se poate de posibil sa fie imposibil?! Muieti-s posmagii much?

In plus, mi se pare absurd sa judeci eficienta/calitatea vaccinului dupa faptul ca n-a oprit pandemia, avand in vedere ca asta depinde de alti factori si avand in vedere numarul mic de oameni vaccinati.
Daca vrei sa judeci corect calitatea vaccinului si benefiile lui, uita-te la tari ca Israel sau UK, unde vaccinarea a reusit sa controleze decesele, sa scoata sistemul sanitar din coaps si sa permita iesirea din lockdown.

Si compara apoi ce se intampla in tari unde nu ajunge deloc sau aproape deloc vaccinul.
Sunt unii care ar da orice sa aiba posibilitatea sa-si faca "vaccinul curului", familii intregi care au murit si nu au putut nici macar ajunge in spitale, iar altii care au avut norocul sa aiba acces liber, rapid si gratuit la el isi permit sa strambe din nas ca e posibil sa mai fie nevoie de-o doza.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Aug 29, 2021 4:10 pm

Ne schimba adn-ul. N-e frica.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Aug 29, 2021 4:17 pm

Da, ne baga 666.

Uite, andy, tocmai ce dadui peste articolul asta pe facebook, explica mai frumos si mai destept decat as putea-o face eu, de ce faptul ca iti scad anticopii nu inseamna ca ai aceleasi sanse cu un nevaccinat: https://www.newyorker.com/science/medic ... _fPlTx5qkw
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Aug 29, 2021 4:26 pm

Poate daca murea cineva din familia ta de la vaccin erai mai intelegatoare. Ai grija ca asa atragi energie negativa si s-ar putea sa o patesti. Nu stii la cine se opreste statistica.

Oamenilor l-e frica si nimeni nu le explica.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Aug 29, 2021 4:42 pm

Explica-le tu. Spune-le că dacă sunt antivaxeri atrag energii negative și că o să se oprească statistica la ei.
Probabil ai avea mai multe șanse decât cu explicațiile logice, oricum.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Aug 29, 2021 4:42 pm

Nu, doar tu atragi.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Aug 29, 2021 4:55 pm

Scuze, am intrecut masura.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Aug 29, 2021 5:02 pm

Nu m-am simtit jignita, dar iti accept scuzele daca te face sa te simti mai bine.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Aug 29, 2021 5:03 pm

Iti multumesc.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Aug 29, 2021 5:04 pm

I aim to please.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 5:53 am

mda, eu niciodata nu am inteles atitudinea ciobanului mioritic in fata mortii

la un momend dat am cerzut ca era calugar budhist

dar acum m-am luminat, trecuse prin pandemia de covid-19 si incercase sa reason cu antivaxxerii si suspiciosii

si se resemnase

de profesie

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 30, 2021 7:30 am

NZ a raportat primul deces cauzat de pfizer, dar nu zice prea multe.
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Aug 30, 2021 10:28 am

Meanwhile, in statele din sudul USA spitalele incep sa ramana fara rezerve de oxigen din cauza ocupatiei sectiilor de ATI cu bolnavi COVID: https://edition.cnn.com/2021/08/29/heal ... index.html
Ah, si mai vine si uraganul, good look with that, hospitals...

Si acolo rata vaccinarii e de 40-52%.
Toti din sectiile de ATI fiind nevaccinati, ca sa fie clar. Pacienti mai tineri (30-50 de ani), cu forme mai grave ale bolii.

Elhaddad noted that his ICU does not have a single Covid-19 patient who is vaccinated, nor did he see any vaccinated people die from Covid-19.

"There's no magic medicine. ... The only thing that we're finding is that the vaccine is preventing death. It's preventing patients from coming to the ICU," Elhaddad said.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Aug 30, 2021 10:31 am

Parerea mea e ca se da vina prea mult pe individ si nu pe autoritati. Era datoria lor sa convinga oamenii sa se vaccineze.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 30, 2021 11:08 am

Da, e vina autoritatilor ca sunt oamenii credinciosi

FB_IMG_1630310679935.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
We don't have to dance

De profesie optometrist

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Aug 30, 2021 11:12 am

Credinta, daca e moderata, e buna.
Dar tu, de ce nu iti faci a treia doza? Ai credinta ca nu va fi eficace?

Ps: eu mi-o fac ca de la cata cola am baut, nimic nu imi mai modifica adn-ul :)))

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 30, 2021 11:34 am

mi-e ca nu ajunge si la tarile din lumea a3a. noi celputin beneficiem de un sistem medical, daca ne imbolnavim avem niste conditii, dar cei din madagascar ce fac?
We don't have to dance

De profesie optometrist

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Aug 30, 2021 12:15 pm

Du-te la ei si fa-ti datoria de medic.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Aug 30, 2021 12:17 pm

primarita wrote:Parerea mea e ca se da vina prea mult pe individ si nu pe autoritati. Era datoria lor sa convinga oamenii sa se vaccineze.

Inseamna costuri foarte mari o campanie de informare profesionista si la scara mare. Stiu din experienta.

Dar asta le intrece pe toate. Eu i-as schimba a doua zi pe cei care au fost implicati in reforma asta si as lua masuri rapide de remediere. Daca nu o fac merita sa fie schimbati toti.
Factură de 27.866,32 de lei la energie electrică
https://flux24.ro/factura-de-27-86632-d ... electrica/

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 12:23 pm

Se pare ca a murit de endocardita, dar se asteapta concluzia autopsiei. Endocardita e efect advers deja validat. Virusul in sine e mult mai probabil sa cauzeze endocardita si moarte in general, dar inteleg ca sa te vaccinezi in o tara cu circumstantele COVID 19 ca ale NZ si sa mori de efect secundar nu pare un trade avantajos.
E ca insuratul cu o tipa care pare perfect sanatoasa, dar in final te omoara in somn. Dar tot ne insuram si facem copii. Alternativa e sa murim singuri.

de profesie

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 12:33 pm

andy gavrilescu wrote:Da, e vina autoritatilor ca sunt oamenii credinciosi

FB_IMG_1630310679935.jpg

Habotnici si bisericosi.

de profesie

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 30, 2021 2:07 pm

jomil wrote:Se pare ca a murit de endocardita, dar se asteapta concluzia autopsiei. Endocardita e efect advers deja validat. Virusul in sine e mult mai probabil sa cauzeze endocardita si moarte in general, dar inteleg ca sa te vaccinezi in o tara cu circumstantele COVID 19 ca ale NZ si sa mori de efect secundar nu pare un trade avantajos.
E ca insuratul cu o tipa care pare perfect sanatoasa, dar in final te omoara in somn. Dar tot ne insuram si facem copii. Alternativa e sa murim singuri.

Pai de ce? A muri singur nu mi se pare o tragedie; e mai mult o chestie interesanta/fapt divers pentru ceilalti; pentru mort ce mai conteaza cum si in ce fel a murit?
Mai nasol e cand traiesti singur si nu ai vrea, sau cand traiesti cu cineva si iti doresti sa traiesti singur.
Practic toti murim singuri, nu e nicio indoiala aici dar nu e nici vreo catastrofa.

Return to “Discutii pe bune”