Coronavirus

coltzul cu dileme
jomil
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 2:18 pm

Mela draga, io nu ma refeream la momentul final al mortii. Ma tefeream la anii/deceniile dinainte cand nu iti calca nimeni pragul, vorbesti singur si practic esti deja mort.
Evident ca sunt si lupi singuratici care prefera asta, dar din experienta mea (de medic) cu celibatarii in varsta (geriatrici) majoritatea nu se simt ok singuri.
Cam ce ziceai si tu.

Nota- dak nu esti fericit poti da pleci, dar nu poti obliga pe careva sa stea sau sa te ia. Free choice, so not an issue.
Last edited by jomil on Mon Aug 30, 2021 2:21 pm, edited 2 times in total.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

de profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Aug 30, 2021 2:19 pm

Cei saraci.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 2:21 pm

Cu duhul

de profesie

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 30, 2021 2:48 pm

jomil wrote:Mela draga, io nu ma refeream la momentul final al mortii. Ma tefeream la anii/deceniile dinainte cand nu iti calca nimeni pragul, vorbesti singur si practic esti deja mort.
Evident ca sunt si lupi singuratici care prefera asta, dar din experienta mea (de medic) cu celibatarii in varsta (geriatrici) majoritatea nu se simt ok singuri.
Cam ce ziceai si tu.

Nota- dak nu esti fericit poti da pleci, dar nu poti obliga pe careva sa stea sau sa te ia. Free choice, so not an issue.

Aha, e destul de naspa ca se simt singuri, asta e trist.
Pe vaduvi ii inteleg, pe celibatari nu prea ii inteleg ca se plang; primii nu au avut de ales, cei din urma au facut o alegere zic.
Probabil a fi singur e mai stresant cand esti in varsta si suspectez ca de vina e restrangerea independentei; complicat. Altfel un om in putere, independent financiar (se presupune ca are o pensie minima si si-a platit casa la banca) si ok psihologic nu are de ce sa isi faca probleme.
Stiu mosi si respectiv babe care traiesc 6 luni pe an in croaziere sau in vacanta iar restul anului se vaita apropiatilor de reumatism. Si jur ca ma baga sub masa cand e vorba de alcool.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 4:09 pm

https://www.newshub.co.nz/home/new-zeal ... otest.html

:lol: :lol: :lol: :lol:

Cata lasitate!! Sa nu vina ei la proteste. :lol:

de profesie

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 30, 2021 5:24 pm

Cine? In zona mea nu e disponibil articolul
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Aug 30, 2021 8:21 pm

New Zealand conspiracy group is in disarray, turning on each other and lamenting a poor turnout after barely anyone turned up to an anti-lockdown protest in Auckland CBD.

Pe scurt.

de profesie

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 30, 2021 9:50 pm

Nu mai acuzati autoritatle romane ca nu se zbat sa convinga populatia sa sw vaccineze!
Se preocupa, cum sa nu se preocupa!
M-au si convins cu a 3a doz

Screenshot_20210830-214733_Facebook.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 10, 2021 6:24 pm

Pandemie BIG TIME:
https://www.g4media.ro/centrul-european ... terea.html

Huo Vlad Voiculescu!
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 10, 2021 7:34 pm

Un moment perfect sa fugi de guvernare fix in bratele paroase ale partidului antivaccin.
Si sa nu uitam nici de gospodina de la min sanatatiii.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 10, 2021 8:00 pm

Nu un moment perfect sa-ti dai afara partenerii de la guvernare si sa declansezi o criza politica, dar pe penelisti nu i-am banuit niciodata de prea multa inteligenta.

La ministerul sanatatii era una, Mihaila, l-am auzit pe Citu cum o lauda la Digi, si nu pentru calitatile de gospodina, cica facuse treaba buna la MS, haide vino inapoi. Pai dac-ar fi apreciat-o, n-ar fi trebuit sa-i injure familia, acum degeaba plange dupa ea.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 10, 2021 8:19 pm

Cred ca o lauda pentru ca facea cafele pt sedinta de guvern.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Sep 11, 2021 8:22 pm

Tot ce se poate, nu e de necrezut ca pentru premier sa conteze mai mult calitatea cafelei decat sanatatea populatiei.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Sep 13, 2021 10:36 am

La noi, mare problemă mi se pare antivaccinismul. E foarte obositor. Majoritatea țării nu se va vaccina, de frică. Mulți colegi doftori deja propovaduiesc impotriva vaccinului si mi se pare mereu socant cand descopar ca fac asta nu doar cei cativa psihopati pe care ii stiam demult, ci colegi si prieteni pe care ii stiam si despre care nu as fi crezut vreodata asa ceva.
E doar o dovadă a faptului că oamenii gândesc arareori pe cont propriu și doar împrumută ce prejudecăți sunt mai prevalente la un moment dat. Mie antivaccinismul mi se pare la fel sau mai rău ca atentatele teroriste, și mi se pare uluitor, 1. că au prins atât de bine la noi, încât mi-e și frică să mai deschid gura pe subiect și 2. totala lipsă de reacție de la autorități. Aici nu mi se pare de dat vouchere, ci mi se pare de instituit obligatie de vaccinare in sectoarele cheie (medicina, invatamant etc) si de combatut cu SRI, SIE și care naiba mai primesc tone de bani publici campania antivaccinistă continuă.

Dar nu vă zic lucruri noi, doar mai ventilez și eu pe aici.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Sep 13, 2021 11:45 am

https://newatlas.com/health-wellbeing/d ... ronavirus/

Across a series of in vitro experiments the researchers found the Delta variant was six times less sensitive to immune antibodies from individuals who had recovered from a prior COVID-19 infection, and eight times less sensitive to vaccine-induced antibodies. This sensitivity was compared to antibody responses generated against the original strain of SARS-CoV-2.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Sep 13, 2021 11:49 am

Phat Skidz wrote:La noi, mare problemă mi se pare antivaccinismul. E foarte obositor. Majoritatea țării nu se va vaccina, de frică. Mulți colegi doftori deja propovaduiesc impotriva vaccinului si mi se pare mereu socant cand descopar ca fac asta nu doar cei cativa psihopati pe care ii stiam demult, ci colegi si prieteni pe care ii stiam si despre care nu as fi crezut vreodata asa ceva.
E doar o dovadă a faptului că oamenii gândesc arareori pe cont propriu și doar împrumută ce prejudecăți sunt mai prevalente la un moment dat. Mie antivaccinismul mi se pare la fel sau mai rău ca atentatele teroriste, și mi se pare uluitor, 1. că au prins atât de bine la noi, încât mi-e și frică să mai deschid gura pe subiect și 2. totala lipsă de reacție de la autorități. Aici nu mi se pare de dat vouchere, ci mi se pare de instituit obligatie de vaccinare in sectoarele cheie (medicina, invatamant etc) si de combatut cu SRI, SIE și care naiba mai primesc tone de bani publici campania antivaccinistă continuă.

In mediul rural in principal gasesc oameni sa-i creada. Comunicarea care se afla la MS trebuia si trebuie targetata spre grupurile "vulnerabile" la astfel de idei.
Practic cei care protesteaza impotriva vaccinarii protesteaza anti-viata.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Sep 13, 2021 1:20 pm

MS e complet depășit. Serios, eu cred că e o chestiune de război anti-terorism. Dacă e adevărat că toată propaganda anti-vaccin vine din afară, vezi influencerii angajați de firmă rusească să facă reclamă antivaccin, mi se pare un gest de război rece, cel puțin. Normal că nu o să scoatem armata la defilare, ca Ceaușescu în 68, dar nici așa, niciun fel de măsură de apărare.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Sep 13, 2021 2:01 pm

Phat Skidz wrote:La noi, mare problemă mi se pare antivaccinismul. E foarte obositor. Majoritatea țării nu se va vaccina, de frică. Mulți colegi doftori deja propovaduiesc impotriva vaccinului si mi se pare mereu socant cand descopar ca fac asta nu doar cei cativa psihopati pe care ii stiam demult, ci colegi si prieteni pe care ii stiam si despre care nu as fi crezut vreodata asa ceva.

Eu cred ca romanul are tendinte paranoiace. Lipsa de incredere in autoritate (asta e scuzabil). Lipsa de simt civic. Nu stiu daca e explicat de mecanismele de adaptare la privatiunile de pe vremea comunismului si a dictaturii, sau e pur si simplu profilul psihologic al romanului.

Aici antivaccinistii sunt putini. Tind sa fie emigranti indieni sau est europeni...

de profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Sep 13, 2021 2:12 pm

Ce ma deranjeaza e ca dati vina pe romanul simplu, nu pe statul (institutii) care e platit sa ne explice.
Ce politica de vaccinare e; si eu ma vaccinez.
F bine, vaccineaza-te, dar daca vrei sa ma convingi, explica-mi pe intelesul meu sau obliga-ma, oricum ar fi, asuma-ti.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Sep 13, 2021 2:29 pm

Bai, increderea in vaccin scade si la cei care au sarit printre primii sa se vaccineze. Am colega oftalmolog, vaccinata odata cu mine, sotul vaccinat si el mai tarziu (nemedic) cu covid impreuna cu toata familia (copii de 6 ani si <2 ani), toti simptomatici, deocamdata neinternati. Ce-i drept s-au si plimbat vara asta mai mult ca mine. Intre timp a fost la spital si la un cabinet la care ma duc si eu, cu simptome usoare (s-au agravat in weekend, cand s-au si testat) pt ca vaccinatii fac greseala sa se creada imuni. Nu se obtine imunitate, trebuie sa te protejezi si sa-i protejezi si pe altii in continuare.
We don't have to dance

De profesie optometrist

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Sep 13, 2021 2:30 pm

jolly joker wrote:

In mediul rural in principal gasesc oameni sa-i creada. Comunicarea care se afla la MS trebuia si trebuie targetata spre grupurile "vulnerabile" la astfel de idei.
Practic cei care protesteaza impotriva vaccinarii protesteaza anti-viata.

Zise nevaccinatul imedului :D
We don't have to dance

De profesie optometrist

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Sep 13, 2021 2:34 pm

primarita wrote:Ce ma deranjeaza e ca dati vina pe romanul simplu, nu pe statul (institutii) care e platit sa ne explice.
Ce politica de vaccinare e; si eu ma vaccinez.
F bine, vaccineaza-te, dar daca vrei sa ma convingi, explica-mi pe intelesul meu sau obliga-ma, oricum ar fi, asuma-ti.

Pai statul e facut tot din romani. Nu exista modele de bun simt, nu exista traditie/educatie. Suntem inca in inertia "se poate si asa, sa se vaccineze altii, nu se schimba nimic domle etc"

de profesie

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Sep 13, 2021 2:36 pm

andy gavrilescu wrote:Bai, increderea in vaccin scade si la cei care au sarit printre primii sa se vaccineze. Am colega oftalmolog, vaccinata odata cu mine, sotul vaccinat si el mai tarziu (nemedic) cu covid impreuna cu toata familia (copii de 6 ani si <2 ani), toti simptomatici, deocamdata neinternati. Ce-i drept s-au si plimbat vara asta mai mult ca mine. Intre timp a fost la spital si la un cabinet la care ma duc si eu, cu simptome usoare (s-au agravat in weekend, cand s-au si testat) pt ca vaccinatii fac greseala sa se creada imuni. Nu se obtine imunitate, trebuie sa te protejezi si sa-i protejezi si pe altii in continuare.

yep, si imunitatea scade dupa 6 luni la nivele destul de neglijabile (sper ca nu zic prostii, am aflat de la webinarul pe care l-am ascultat recent)

de profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Sep 13, 2021 2:37 pm

Da, dar de aia votam oameni mai destepti decat noi.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Sep 13, 2021 3:11 pm

Gen Sosoaca

de profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Sep 13, 2021 3:23 pm

Sosoaca e clar mai desteapta decat noi, o sa se imbogateasca si noi ramanem saraci.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 14, 2021 10:56 am

Probleme naspa cu vaccinul Johnson&Johnson in franta
Apa la moara antivaccinistilor

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Sep 14, 2021 10:59 am

Pui si un link?
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 14, 2021 11:03 am

Nu e inca mediatizat dar probabil va face valuri
https://www.linternaute.com/actualite/g ... ccination/

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Sep 14, 2021 11:44 am

Pe bune boss? 32 de infectii la UN MILION DE VACCINATI? Ce știre nasoală e asta și de ce ar face valuri?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 14, 2021 11:55 am

da
Last edited by Melania on Tue Sep 14, 2021 12:01 pm, edited 1 time in total.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 14, 2021 12:01 pm

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Sep 14, 2021 12:05 pm

Nu înțeleg. Vaccinați cu toate vaccinurile se mai și îmbolnăvesc, ce au cu Jansen în mod deosebit?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Sep 14, 2021 1:59 pm

O stire perfida.
Din un million de oameni, anual mor cam 9000 in Franta (2019 death crude rate a fost 9). Cam 25 pe zi/1 million.
A and in vedere ca multi se vaccineaza…

de profesie

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 14, 2021 2:06 pm

Bine, dar nu mor toti de o singura boala; unii mor de cancer, altii de dambla, altii de matze pe autostrada, altii se ineaca in la Seine, unii din cauza de centura Hermes exploziva, altii de la bautura, samd.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Sep 14, 2021 11:38 pm

A murit un fost sportiv in SUA. Mike something cred ca il chema. 60 ani, moarte subita. Vaccinat 3 doze. Era activ pe social media pro vaccinare. Atat le- a trebuit astora in delir parano.

Om cu 2 facultati, inclusiv medicina….imi trimite stirea. Adica vezi ca a murit de la vaccin? I- am cerut context, timing vaccin moarte si concluzia autopsiei (daca S-a facut). Ca omul pare informat….Inca nu a raspuns, cred ca face un studiu pe internet, e ocupat.

de profesie

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 14, 2021 11:54 pm

Si mai ziceti ca ziaristii romani sunt idioti
Se intampla si la case mai mari:
https://www.france24.com/en/live-news/2 ... fter-death

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 15, 2021 12:01 am

Pai ce, vampirii pot face covid?
Ei sunt chiar mai expusi din cauza obiceiurilor alimentare si/sau recreationale.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Sep 15, 2021 9:31 am

Saptamana asta va fi cald. Crestere mai putin accentuata a nr de cazuri noi.

Dar saptamana viitoare vi fi dezastru.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Sep 15, 2021 11:01 am

valul asta e cel mai intens, cu toata vaccinarea.
Sper sa intre craiova in rosu si sa fie interzise petrecerile, pt ca am botez in oct la care nu vreau sa ma duc.
We don't have to dance

De profesie optometrist

Return to “Discutii pe bune”