Coronavirus

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Coronavirus

Postby MumaPadurii » Fri Jul 09, 2021 9:49 pm

Dar de ce sa vorbim de vina, cand totul e WOW?

Nivelul de trai a crescut uluitor,
Porcul e gras si pomul roditor.
Sistemul bancar e
Unanim apreciat.
Politica e un nufar imaculat.
Pe unde te uiti -
Numai fete zambitoare.
Tara este pur si simplu infloritoare.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 09, 2021 10:46 pm

In afara de stelu ion care nu reuseste sa fie min justitiei respectiv aia de la sanatate si ala de la fonduri europene care tot asa sunt subminati. Tot catu e de vina. Ei au vrut dar nu i-a lasat sistemu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 09, 2021 10:56 pm

sa nu-l uitam pe ala de la finante
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jul 10, 2021 12:13 am

Ala a fost demis.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 10, 2021 3:52 pm

Ei, a fost demis de-abia acum.
Trebuie sa ne scoatem totusi palaria in fata lui Citu cu mare admiratie; cum a reusit el singur singurel sa aduca Romania pe inalte culmi economice si epidemiologice, desi se pare ca e inconjurat din toate partile de incompetenti.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jul 10, 2021 4:43 pm

Corect mai ales cei de la PLUSR.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 10, 2021 5:07 pm

Iar daca nu-s de la PLUSR, precis sunt din tabara Orban.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jul 10, 2021 11:33 pm

In light of these grave risks, and given that vaccination offers the prospect of quickly reaching the same goal of population immunity without incurring them, we consider any strategy that tolerates high levels of infection to be both unethical and illogical. The UK Government must reconsider its current strategy and take urgent steps to protect the public, including children. We believe the government is embarking on a dangerous and unethical experiment, and we call on it to pause plans to abandon mitigations on July 19, 2021.

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01589-0/fulltext

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Jul 10, 2021 11:54 pm

Hahaha, tocmai am zis pe celalalt topic ca n am mai vazut atata stupizenie. Ma bucur ca lancet e de acord cu mine.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Jul 11, 2021 3:08 am

https://www.bbc.co.uk/news/health-57761343

Stire pt mine.

Tanti 90 ani infectata cu 2 variante, how lovely.

Mai are cineva the feeling ca nu se mai termina?
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jul 11, 2021 8:56 am

:roll:
The woman, who died in March 2021 in Belgium, had not been vaccinated.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 11, 2021 1:14 pm

Cica strategia lui JoBo the Mutt e sa lase pur si simplu virusul sa circule liber printre cei nevaccinati, rationamentul fiind ca populatia vulnerabila e protejata, deci infectiile asta nu vor produce un val de boli grave sau decese, cel putin nu mai mult decat alte boli infectioase.
S-ar fi facut niste proiectii conform carora infectiile ar atinge varful prin august fara sa aiba consecinte grave asupra sistemului sanitar (presupun ca au mare incredere in capacitatile de atentie primara/medicina de familie? a NHS), apoi s-ar stinge de la sine, terminandu-se rezervorul natural:
https://www.standard.co.uk/news/politic ... 44552.html

Covid cases are set to start falling in August because the virus will “run out of people to infect”, the Government believes.

Bine, inteleg proiectiile, rationamentul si nevoia de relaxare a economiei. Dar nu inteleg de ce sa nu mentii obligativitatea purtarii mastii in spatii inchise, de exemplu? Cel putin pana se vaccineaza mai multa lume. Nu vad niciun avantaj in a ridica restrictia asta, in afara de cel politic.

Proiectiile sunt pana la urma facute cu datele pe care le avem la momentul actual, dar s-a dovedit in trecutul apropiat ca datele se pot schimba destul de rapid.
De exemplu, poate aparea o varianta cu risc mai mare pentru tineri, fie din UK, fie din alta parte.
Cu cat lasi virusul sa circule mai liber in rezervorul asta natural de nevaccinati, bazandu-te pe faptul ca nu e periculos pentru ei, cu atat ai mai putin timp de reactie pentru a lua masuri in caz ca apare o tulpina periculoasa.

In plus, Covidul n-o avea mortalitate ridicata la tineri, dar poate avea efecte pe termen lung (bine, ca si mononucleoza poate avea pana la urma, nu stiu cat de valabil e argumentul asta).

Si nu ziceau ei ca poate da disfunctie erectila, atunci cand indemnau tinerii sa se vaccineze?
211605531_10159374390874621_4480837139598100586_n.jpg

Deci pe de o parte ii ameninta pe barbati cu blegeala putei daca nu se vaccineaza, pe de o parte spun ca e ok ca virusul ca circule liberi printre tineri. Mie mi se pare ca sunt mesaje conflilctive.

Altceva ce nu inteleg din articol, e de ce se se raporteaza doar la populatia peste 18 ani cand vorbesc de procentul de vaccinati:
So far Britain has vaccinated 64.3 per cent of over-18s with two doses, which give around 92 per cent protection against serious illness, and delivered at least one dose to a total of 86.2 per cent.

E adevarat ca la copii transmiterea e mai mica, dar nu e 0. Ei se pot imbolnavi si pot fi la randul lor vectori, chiar daca mai putin, asa ca nu inteleg de ce nu sunt luati in considerare din punct de vedere epidemiologic.
Mai ales adolescentii din grupa 14-18.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jul 11, 2021 1:42 pm

E treaba politicienilor sa ia decizii de genul asta; the Lancet e o revista progresista radicalizata cand e vorba de editoriale si opinii.
Exista un risc de aparitie a unei tulpini rezistente, exista riscul ca sa fie un val de spitalizari la tineri (nu neaparat de morti), etc etc etc. Dar e un lucru bun ca si-a asumat un risc, de aia e politician (modern, gen Catzu); vom vedea daca a fost decizia buna sau nu.
Cu toate astea de fiecare data cand s-a pariat pe herd immunity s-a pierdut; cine stie, poate de data asta va fi cu noroc.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Jul 11, 2021 1:44 pm

Din cauza de politica/money.
NHS are backlog de 1 an.

Si faptul ca unii trec prin boala nu inseamna ca nu pot s o faca din nou, ce plm de argument e asta?!

Singurul motiv pt care bojo e inca prim ministru e pt ca ceilalti is varza, sa ne prefacem ca exista opozitie.
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 11, 2021 2:28 pm

Melania wrote:E treaba politicienilor sa ia decizii de genul asta; the Lancet e o revista progresista radicalizata cand e vorba de editoriale si opinii.

Tocmai pentru ca e treaba politicienilor sa ia decizii de genul asta, e treaba revistelor stiintifice sa publice articole stiintifice, nu editoriale de opinie de culoare politica.

Melania wrote:Exista un risc de aparitie a unei tulpini rezistente, exista riscul ca sa fie un val de spitalizari la tineri (nu neaparat de morti), etc etc etc. Dar e un lucru bun ca si-a asumat un risc, de aia e politician (modern, gen Catzu); vom vedea daca a fost decizia buna sau nu.

Hun? Dar de cand e asumarea unui risc prezentata ca un argument in sine, fara sa prezinti o balanta risc/beneficiu?
Prostia e prostie, indiferent daca e prostie pentru ti-ai asumat prea multe riscuri sau, dimpotriva, prea putine.

Eu n-am zis ca nu trebuie asumate riscuri, intotdeauna trebuie.
Insa poti sa-ti asumi un risc in mod prosteste, asa cum face Bojo.
Sau poti sa-l asumi intr-un mod rational: sa relaxezi restrictiile in mod progresiv si sa mentii anumite masuri care nu-ti afecteaza economia, de exemplu purtarea mastilor in interior.

Si ce legatura are asumarea riscurilor cu politica moderna? Riscuri (asumate rational sau prosteste) au fost luate si in trecut de catre politicieni, ce legatura are cu modernitatea?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 11, 2021 2:56 pm

de aia e politician (modern, gen Catzu)

Citu nu e politician, e o marioneta (sau poate asta ai vrut sa spui prin "politician modern"?). Nu are o autoritate reala, e umflat pe la spate de Iohannis si se vede prin faptul ca are miscari haotice si impulsive (numiri urmate de razgandeli a doua zi, demiteri bruste si nemotivate sau motivate meschin), nu da impresia unui om aflat in control.
Si cu cat se chinuie mai mult sa para autoritar si in control, cu cat arata mai mult ca nu e.
Cel mai vizibil apare asta in campania de imagine, unde se lauda cu tot ce-i pica la mana, justificat sau nu. Daca a ouat gaina Maricelei peste cota saptamanala, sigur trebuie sa-si faca si Citu un selfie cu cuibarul si sa-l posteze pe facebook.

In peisajul politic actual, nu e cea mai rea optiune, dar nici n-as zice ca cea mai buna sau ca e cine stie ce minune.
PLUSR mi se pare in continuare cea mai buna varianta in politica romaneasca, urmati de aripa Citu/Iohannis a PNL-ului, probabil.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jul 11, 2021 4:02 pm

Si crezi ca nu a avut o balanta de riscuri si beneficii? Pana la urma tot o decizie politica e. Stiinta informeaza in legatura cu beneficiile si riscurile dar cine decide e omul politic.
Discutam politica aici nu stiinta. Fiecare cu parerea sa despre balanta riscuri/beneficii.
PLUSR? Ce a facut bun PLUSR cat a fost la guvernare?
Si esti ok cu faptul ca mai nou Ciolos exploateaza filonul antimaghiar si nationalist? Asta e o chestie de om politic minuscul, la nivelul Sosoaca sau Vadim. Desi nu are nici cultura lui Vadim nici carisma lui Sosoaca.
Catzu e cel mai important om politic la ora actuala, Iohannis e spre sfarsit de mandat oricum si trebuie sa lase cheile cuiva. E normal sa pregateasca pe cineva din timp, nu vad ce e rau in faptul ca Iohannis il promoveaza pe Catzu. E chiar foarte bine, asta inseamna un politician responsabil; toti liderii fac chestia asta.
Catzu e tanar si nu e politician versat (ce bine ca nu e!) e mai mult un tehnician si e normal ca mai face si gafe, e pe learning curv_e.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 11, 2021 5:36 pm

Melania wrote:Si crezi ca nu a avut o balanta de riscuri si beneficii? [...] Fiecare cu parerea sa despre balanta riscuri/beneficii.

Sunt sigura ca a facut aceasta balanta, problema mea e cu rezultatul care i-a iesit.
Si eu nu cu Bojo discutam, dar daca as fi discutat cu el, m-as fi asteptat sa imi ofere un raspuns mai argumentat decat "e un lucru bun ca mi-am asumat un risc, ca de-aia sunt politician".
Pentru ca eu nu spusesem in niciun moment ca n-ar trebui sa-si asume riscuri, ci ca n-ar trebui sa-si asume un risc prostesc.

Melania wrote:PLUSR? Ce a facut bun PLUSR cat a fost la guvernare?

PLUSR nu au fost deocamdata la guvernare.
Ca grup politic in ansamblu mi se par cel mai putin toxici si apreciez democratia din partid si transparenta. PNL-ul e impartit, pe aia din team Orban nu-i suport. In team Citu sunt mai ok, dar in ansamblu nu mi se par mai ok ca cei din PLUSR, au multe persoane dubioase pe-acolo, iar Citu a fost pentru mine o mare dezamagire si nu ma refer doar la gafe.

Melania wrote:Si esti ok cu faptul ca mai nou Ciolos exploateaza filonul antimaghiar si nationalist?

Nu stiu la ce te referi.
Dar n-am zis ca e ok tot ce face oricine de la PLUSR.

Melania wrote:Iohannis e spre sfarsit de mandat oricum si trebuie sa lase cheile cuiva. E normal sa pregateasca pe cineva din timp, nu vad ce e rau in faptul ca Iohannis il promoveaza pe Catzu. E chiar foarte bine, asta inseamna un politician responsabil; toti liderii fac chestia asta

Da, a pregatit pe cineva caruia sa-i lase cheile si mai ales paltonul. :)
E si asta un mod de a spune practic ce-am zis si eu. Sunt de acord ca multi lideri o fac, de exemplu si Putin a facut-o cu Medvédev.

Melania wrote:Catzu e tanar si nu e politician versat (ce bine ca nu e!) e mai mult un tehnician si e normal ca mai face si gafe, e pe learning curv_e.

Asta e treaba lui, nu e treaba mea. El a acceptat pozitia de cel mai important om politic din Romania fara sa aiba experienta de politician, nu eu.
Sa fii politician versat nu e automat un lucru rau, la el cum sa nu fii politician versat nu e un lucru de lauda, iar faptul ca spui ca "ce bine ca nu e!", e exact un userism de-asta cu "oameni noi, nu politicieni", nu ma asteptam din partea ta. :)
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Jul 11, 2021 8:10 pm

De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jul 12, 2021 12:09 pm

Muma compari pe iohannis cu putin si pe catzu cu medvedev? :lol: :lol: :lol:
Simion ar fi un fel de Navalnai. 8)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 12, 2021 12:36 pm

Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 13, 2021 4:59 pm

Pentru ca au transmiterea crescuta in randul populatiei, in pofida numarului mare de vaccinati, chilienii au reusit sa selecteze o varianta Lambda, rezistenta la Coronavac (Coronavacul are 50% eficacitate impotriva variantei Delta, asemanator cu AZ):
https://www.g4media.ro/studiu-realizat- ... china.html

Probabil si Bojo o sa reuseasca sa selecteze una rezistenta la AZ, avand in vedere ca strategia lui (apreciada din cate inteleg in unele cercuri de pe imed) e sa lase transmiterea la liber printre tineri.

„Rezultatele noastre indică faptul că mutațiile prezente în proteina spike a variantei Lambda conferă un grad de infecțiozitate crescut și nu reacționează la anticorpii neutralizanți generați de CoronaVac. Aceste date întăresc ideea că în țările cu o circulație ridicată a SARS-CoV-2 campaniile de vaccinare în masă trebuie să fie însoțite de campanii de supraveghere strictă care, prin secvențiere genomică, să permită identificarea de noi mutații ale proteinei spike și de studii imunologice care să determine impactul acestor mutații asupra imunității și eficienței vaccinurilor”, arată cercetătorii chilieni în concluziile studiului lor.

Corect, dar chiar si cu supravegherea stricta prin secventiere genomica, exista un timp de latenta intre aparitia unei noi mutatii si pana o indentifici si faci studii epidemiologice ca sa te dumiresti de efectele ei.

Una e ca in timpul asta de latenta sa fie transmiterea controlata cat de cat (macar prin purtarea mastilor in interior, prin reguli de distantare), ca sa ai un pic de timp de reactie, alta e sa fie lasata la liber, caz in care pana sa te dumiresti ca ai de-a face cu o varianta care scapa vaccinurilor (sau care nu scapa, dar poate imbolnavi grav si tinerii), va fi prea tarziu si te trezesti iar spitalele si ATI-ul plin.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 16, 2021 10:53 pm

Nasol! uite, exact de asta nu m-as mai vaccina

Fully jabbed UK arrivals from France must still quarantine

https://www.bbc.com/news/uk-57869880
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Jul 16, 2021 11:15 pm

Eu da, macar am un risc mai mic sa l iau.

Aici se termina scoala sapt viitoare, pleaca lumea in vacanta, sa vezi prin septembrie amestecatura de variante!

La noi oricum nr cazurilor merge in sus, de luni se deschid cluburile..toti nevaccinatii o sa fie la distractie.
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 16, 2021 11:38 pm

andy gavrilescu wrote:Nasol! uite, exact de asta nu m-as mai vaccina

Fully jabbed UK arrivals from France must still quarantine

https://www.bbc.com/news/uk-57869880

UK arrivals din france sunt majoritatea british.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Jul 20, 2021 10:37 am

https://www.npr.org/sections/health-sho ... sk-up-agai

"One recent preprint study
from
China..."
De profesie pițigoi moțat.
(xey/xem/xyr)
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 22, 2021 10:21 am

O analiză post hoc a greșelilor care s-au făcut în Catalonia, de e acum șefa pă infecții:

https://en.ara.cat/society/five-mistake ... 58359.html
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jul 25, 2021 7:33 am

E7BAiFtVgAEYWHE.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jul 25, 2021 8:35 am

Tare asta

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Jul 25, 2021 8:43 am

Inteleg ce zice infograficul, dar simt nevoia sa cartesc putin tangential: 2% nu cred ca ii ajunge lui delta nici pe o masea indiferent de intervalul temporal de referinta (2% pe zi sau pe an). Plus YMMV (your mileage may vary) in functie de ce le-a taiat capul pe autoritatile locale: masca, ne-masca, festivaluri de vara etc.

Infograficul mai arata o chestie: teoretic poti sa calculezi eficacitatea si invers, din nr de cazuri si proportia de vaccinati. (Stiu, Captain Obvious...)
Care e faza cu https://www.timesofisrael.com/israeli-u ... lta-strain, ceva miscare spre consens in comunitatea stiintificeasca?
De profesie pițigoi moțat.
(xey/xem/xyr)
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Jul 25, 2021 11:15 am

E o mizerie ce se intampla aici zilele astea. Tot felul de festivaluri, cluburi deschise, nu mai trebuie sa porti masca, dsp ul romandsc ii da lectii lui track and trace(care inghite o gramada de bani), cand functioneaza si iti spune sa te izolezi ca ai fost contact lumea nu se izoleaza, lumea nu sta in carantina cu covid, sunt o gramada de vaccinati cu covid, probabil simptomele sunt mai usoare asa ca isi vad de treaba. Si da delta se pare ca e muult mai infectioasa decat cekelalte, dar si noi ii dam cate sanse putem. The only good thing is that is summer.

Ah si asta e noul nostru ministru al sanatatii

https://www.bbc.co.uk/news/uk-57958538
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 25, 2021 1:14 pm

Nu inteleg care-i problema cu declaratia lui.
Mie nu mi se pare ca jigneste pe nimeni sau ca ar fi insensibila.

Discutia (si eventual criticile) ar trebui sa vizeze masurile care se iau in timp ce invatam sa traim cu virusul, nu o declaratie care e corecta, pana la urma.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 25, 2021 9:19 pm

Oh, Lancet...
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... FXn55epAO8

The world's most famous medical journal, The Lancet, sat on vital information being suppressed by China proving that the Covid virus could jump from human to human and was spreading outside of Wuhan in the early days of the pandemic.

Its editors also failed to share critical evidence – given to them by brave Chinese scientists trying to alert the world to the danger of the new disease – that showed the new coronavirus could be spread by people who were not displaying symptoms.

Inca de acum un an deplangeam faptul ca Lancet s-a politizat si spuneam ca asta imi scade increderea in obiectivitatea lor stiintifica (ca vor decide ce articole sa publice si ce nu, in functie de interesul politic).
Nu m-ati crezut.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 27, 2021 12:47 pm

Cunoasteti ceva despre acest tratament?
Plitidepsine, sper ca am scris corect.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3274709970
We don't have to dance

De profesie optometrist

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jul 27, 2021 1:55 pm

MumaPadurii wrote:Oh, Lancet...
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... FXn55epAO8

The world's most famous medical journal, The Lancet, sat on vital information being suppressed by China proving that the Covid virus could jump from human to human and was spreading outside of Wuhan in the early days of the pandemic.

Its editors also failed to share critical evidence – given to them by brave Chinese scientists trying to alert the world to the danger of the new disease – that showed the new coronavirus could be spread by people who were not displaying symptoms.

Inca de acum un an deplangeam faptul ca Lancet s-a politizat si spuneam ca asta imi scade increderea in obiectivitatea lor stiintifica (ca vor decide ce articole sa publice si ce nu, in functie de interesul politic).
Nu m-ati crezut.

Sigur, lancet e de vina nu PCC si bravii sai oameni de stiinta.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jul 27, 2021 2:31 pm

De ce sunt oamenii de acord cu un medicament nou despre care n au habar dar nu cu un vaccin nou? Care i diferenta?
De profesie observator.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 27, 2021 2:39 pm

Ce rost are preventia cand te poti imbolnavi si vindeca? :wink:
We don't have to dance

De profesie optometrist

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jul 27, 2021 4:00 pm

Nu tre sa lipsesti de la lucru,nu iti facu griji cand mergi in concediu...de astea
De profesie observator.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Jul 27, 2021 7:22 pm

1627402507556.jpg

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Jul 27, 2021 7:27 pm

Coronavirusul ne-a saracit.
E un experiment de control si supunere a populatiei.
Eu m-am saturat de el, o prostie.
Si la noi in tara se zice ca e bine.
Situatia e f grava in toata lumea.

Return to “Discutii pe bune”