Coronavirus

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby Melania » Mon May 31, 2021 2:47 pm

Tu te poti lua de mana cu Dan la capitolul psihoze.
Cred ca muma stie mai multe despre ceea ce se intampla in romania decat tu, iar eu care nu practic medicina stiu mai multa decat tine.
Si nu-mi aduc de o parere medicala valida pe care ai emis-o pe aici.
Last edited by Melania on Mon May 31, 2021 2:52 pm, edited 3 times in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 31, 2021 2:48 pm

Melania wrote:E la fel de pertinenta daca comparam colapsul sistemului de sanatate cu ocuparea unei sectii ATI.

Stii foarte bine ca nu era vorba de o singura sectie, la fel cum stii ca nu e o comparatie pertinenta.

Melania wrote:Curios (sau nu) lucru cum cei de stanga sfarsesc trist prin a folosi argumentul fortei cand nu pot convinge oamenii dar se declara ultragiati cand forta e folosita de cei in afara stangii. E un pattern care apare invariabil in acea parte a spectrului politic si sfarseste predictibil in canale si pogromuri, in timp ce sunt convinsi ca vor sa faca bine si ca e spre binele populatiei [planetei, minoritatilor, stratului de ozon, incalzirii globale etc, dupa caz].

Nu e chiar asa curios si fix acelasi lucru il face si dreapta, cu un sfarsit la fel de funest. Dublul standard sau, dupa caz, populismul, ipocrizia, nu tin de ideologie.

Diferenta e in argument, nu in parcurs. Daca stanga foloseste argumentul controlului guvernamental, dreapta foloseste argumentul libertatii. Bineinteles ca si ei tot din convingerea ca e spre binele populatiei. Si bineinteles ca si ei se declara ultragiati cand libertatile sunt pretinse de catre cei din afara dreptei.
In plus, la fel de ironic, nici cei de dreapta nu au o problema cu argumentul fortei si al controlului autoritatilor, atunci cand el vine din parte dreptei, exemplul perfect fiind francezii de dreapta care ar fi de acord cu o dictatura militara, atata timp cat ideologic aceasta dictatura ar fi de partea lor: https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... eaten.html

Evident ca ideal ar fi sa existe un echilibru intre libertate si control, nu sa alegem intre una si cealalta. Iar forta si autoritanismul pot fi folosita in numele oricarei ideologii.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon May 31, 2021 3:25 pm

Melania wrote:Tu te poti lua de mana cu Dan la capitolul psihoze.
Cred ca muma stie mai multe despre ceea ce se intampla in romania decat tu, iar eu care nu practic medicina stiu mai multa decat tine.
Si nu-mi aduc de o parere medicala valida pe care ai emis-o pe aici.

Ai impresia ca stii mai multa medicina sau impresia ca stii medicina.
Iar Muma bate campii pt ca ii face placere sa isi impuna anumite crezuri.

Iar cu psihoza habar n-am, o sa aflu in timp.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 31, 2021 3:43 pm

Impresia pe care o lasi pe imed e de fatuca debusolata care isi cauta barbat pe tinder
Nimic rau in asta e destul de banala situatia
Nu exclud ca ai putea fi profesor de medicina dar din discutii nu prea reiese :?
Nu imi aduc aminte sa fi emis niste opinii medicale/de orice fel in afara de ce ai mai servit la cina, ca esti oboista ca platesti impozite in romania sau ca te doare capsorul. :roll:

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon May 31, 2021 3:57 pm

Ai uitat si de okcupid :)))

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 31, 2021 3:58 pm

si altele, da
si pe aplicatiile astea te iei de oameni fara motiv?
si fara legatura cu discutia?
gen: ce varsta ai?
incultule, eu sunt doctoritza
Last edited by Melania on Mon May 31, 2021 4:01 pm, edited 1 time in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon May 31, 2021 4:01 pm

Vezi ca stii :)))

Nu, ma plictisesc.
Sunt o persoana modesta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 31, 2021 4:02 pm

Pai mai devreme ziceai ca nu stiu

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Fri Jun 04, 2021 12:31 pm

Reprezentanții GOP ii cer Fauci să depună mărturie cu privire la originile Covid-19 și solicită informarea asupra controversatei cercetări privind „câștigul funcției”.

GOP representatives demand Fauci testify on Covid-19 origins & request briefing on controversial ‘gain of function’ research

Il iau pe nenorocit la intrebari, sa spuna cu gurita lui ce incerca sa faca (arme biologice) cu experimentarile lui.

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Fri Jun 04, 2021 12:43 pm

BREAKING - Tocmai am trimis o scrisoare către democrați cerându-i să-l cheme pe Fauci să depună mărturie în fața Congresului. Știm acum că e-mailurile sale conțin dovezi cu privire la originile COVID și la laboratorul Wuhan. Democrații nu au scuze pentru a continua să acopere Fauci și China. Americanii merită răspunsuri. ACUM. pic.twitter.com/MqV3bNmkbm

Într-o scrisoare separată trimisă și joi, alți doi reprezentanți ai GOP - Mike Waltz (Florida) și Frank Lucas (Oklahoma) - au cerut Biroului de Politică Științifică și Tehnologică de la Casa Albă (OSTP) să ofere un briefing cu privire la rolul agenției în cercetarea originile Covid-19, precum și despre „cercetarea câștigului de funcție (GOF) finanțat federal”.

Cercetarea GOF își propune să crească virulența și letalitatea virusurilor, astfel încât oamenii de știință să le poată înțelege mai bine, dar unii experți susțin că munca riscă să dezlănțuie în lume agenți patogeni extrem de infecțioși. În 2014, guvernul SUA a interzis cercetarea GOF din motive de siguranță, dar a ridicat pauza în 2019 , permițând laboratoarelor din SUA să-și reia proiectele.

Waltz și Lucas au arătat o subvenție guvernamentală de milioane de dolari a Alianței EcoHealth - o organizație de cercetare care a trecut aproape 600.000 de dolari din acești bani Institutului de Virologie Wuhan pentru a studia coronavirusurile - întrebând dacă laboratorul chinez ar fi putut efectua controversatul cercetare.

În timp ce directorul Institutelor Naționale de Sănătate, Francis Collins, le-a spus recent parlamentarilor că nu știe de nicio activitate GOF finanțată de SUA la laboratorul Wuhan, el a recunoscut că s-ar putea să fi efectuat cercetări „în afara a ceea ce ne-a permis subvenția aprobată”.

„Această declarație printre o litanie de dovezi tot mai ridicate ridică îngrijorări legitime cu privire la siguranța și securitatea cercetării finanțate de federal către Institutul de Virologie din Wuhan” , au spus cei doi parlamentari despre mărturia lui Collins.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jun 04, 2021 1:52 pm

Americanii nu pentru cercetari gain of function au dat grantul lab din wuhan si nu au cum sa finantezd asa ceva din 2014.
Daca chinezii au facut asta desi nu aveau dreptul atunci le-a luat si banii americanilor si nici nu s-au tinut de cuvant si acum mai si mint.
Imi pare o tzeapa tipic chinezeasca.
Cu toate astea nu cred ca chinezii au facut gain of function ci mai repede au cultivat un virus wild type si prin pasaje repetate (posibil pe celule umane) au selectat (cel mai probabil din greseala) in vitro o varianta mai fit pt om.
Nici vorba de arme bacteriologice sau inginerie ca nu sunt atat de destepti chinezii, mult mai probabil e vorba pur si simplu de prostie si ingalare. Wet market dar in laboratator. Vita aia de ‘bat woman’ care e prezentata ca un geniu lucra cu virusi corona de liliac in BSL2. E surprinzator ca nu a-a intamplat mai devreme.
Fauci a facut bine ca a dat bani chinezilor si a colaborat cu ecohealth alliance ca sa abia un minim de informatii din laboratorul respectiv ca sa isi dea seama ce ******** fac aia acolo, doar nu era sa ii lase de capul lor si fara ca americanii sa aiba un minim de intelligence?

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Fri Jun 04, 2021 2:34 pm

Fauci le-a dat chinezilor virusul modificat, sa-l studieze ei pe populatia lor. Stia ca chinezii lucreaza "chinezeste" si ca vor scapa virusul din laborator. Presupun ca conducerea Chinei (de partid si de stat) nu stia in detaliu cu ce se joaca cercetatorii lor (cred ca era o tipa - o tuta).
Insa s-a dovedita ca virusul exista in Europa si chiar in America Latina cu cel putin o jumatate de an inainte de declansarea epidemiei din China. Asta cum s-ar traduce, nu ca americanii l-au scapat (accidental sau intentionat) ?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jun 04, 2021 8:48 pm

Indiferent care s-ar dovedi pana la urma c-a fost originea reala, sunt unii pe care nu-i poti mai convinge ca n-a fost o conspiratie nici daca le-ai aduce confesiunea semnata de liliac cu gheruta lui...

Poate n-ar trebui sa ma mire asta, avand in vedere ca sunt o diletanta in multe domenii, insa mi-e greu totusi sa inteleg cum pot sa fie oamenii obisnuiti atat de siguri pe ei cand e vorba de lucruri atat de complexe.
Sunt invidioasa pe siguranta asta. :)
Pentru mine e chineza (no pun intended) toata partea cu secventierea genetica (m-as baga intr-o discutie, dar fara sa am convingeri sau pretentii ca inteleg subtilitati), insa vad atatia care n-au nicio legatura cu domeniul ala (sau cu stiinta in general) ca n-au nicio tresarire sa-i interpreteze mailurile specializate ale lui Fauci si sa emita speculatii despre subtextul discutiei... :shock:

Hai ca la incalzire globala, poluare si la alte lucruri mai intelegi de ce se mai baga lumea fara sa aiba cunostinte, ca par subiecte mai intuitive, mai abordabile, chiar daca nu sunt, dar genetica, mutatii? Pe bune?
Imi si imaginez un Dorel cum cauta pe wikipedia gain of function ca sa inteleaga ce-a spus Carlson Tucker inainte sa-i propage teoriile pe forumuri si la discutiile cu baietii.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jun 04, 2021 9:00 pm

E imposibil sa te uiti la fox.
Cel mai jenant mi se pare Pompeo care a declarat ca constantinescu ca deep state l-a invins si ca de aia nu a reusit ii dea de cap pandemiei. Mai penibil decat trump si mai om mai putin dotat intelectual decat Michael Flynn.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Jun 04, 2021 9:14 pm

Intre timp la noi nr cazurilor iar merge in sus. Bpla
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Sat Jun 05, 2021 5:30 pm

Ce sa mai lungim discutia, eu m-am prins cum "functioneaza" boala asta. Virusu are in el componente de la HIV (sau de la alt virus care produce imunodeficienta) si provoaca caderea tranzitorie a imunitatii, pentru un timp de cateva luni. Probabil ca la copii sistemul imunitar se reface mai repede decat la batrani, de asta copiii nu fac forme grave ale bolii.
Ca urmare a scaderii imunitatii, bolnavii de Covid-19 fac pneumonie cu P. carinii, la fel ca bolnavii de SIDA. Daca ar fi tratati cu antibioticul potrivit, care sa distruga P. carinii, probabil ca infectia respectiva ar fi tinuta sub control pana cand sistemul imunitar isi revine.

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Sat Jun 05, 2021 5:48 pm

"O nouă izbucnire a unei boli misterioase a făcut titluri în Canada. O boală neurologică numită sindromul New Brunswick a afectat zeci și a ucis șase persoane în ultimele luni în regiunea care i-a dat numele.
Cel puțin 48 de persoane cu vârste cuprinse între 18 și 85 de ani, aproape în egală măsură bărbați și femei, au suferit de o boală inexplicabilă care a făcut ca sănătatea lor să se deterioreze rapid. Halucinațiile vizuale și auditive, pierderea memoriei, dificultăți la mers și probleme de echilibru sunt printre simptomele afecțiunii misterioase , despre care se spune că au ucis șase pacienți până acum."

https://www.rt.com/news/525763-new-brun ... y-disease/

Domnii doctori ce parere au despre boala asta ?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Jun 05, 2021 5:55 pm

Nu-si are locul la coronavirus, primul caz cunoscut e din 2015.

N-om fi asa interesanti ca RT, dar poate mai citesti si ce scriem noi.

dustweaver dandu-si cu parerea la topicul Interesant (diverse) acum o luna wrote:Avem (in provinciile maritime de la est) o boala neurologica neidentificata - posibil prionica, posibil cauzata de o acumulare de ceva toxic - cu sindrom Capgras. https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56910393
De profesie pițigoi moțat.
(xey/xem/xyr)
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Sat Jun 05, 2021 6:30 pm

Citesc ce scriu domnii doctori, dar de cele mai multe ori discuta pe langa subiect.

In legatura cu boala misterioasa din Canada, ar putea fi produsa de bacillus thiaminolyticus. Albinele sunt purtatoare ale acestui bacil si uneori este contaminata mierea. Daca pe bolnavi ii doare capul ca dupa betie, probabilitatea sa fie vorba de acel bacil este foarte mare.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Jun 05, 2021 6:41 pm

Aia consuma sirop de artar.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Sat Jun 05, 2021 6:48 pm

Sunt si mari apicultori.

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Wed Jun 09, 2021 9:55 am

O dadurati pe palavrageala. De unde nu este, nici Dumnezeu nu cere.

Este logic ca masca (botnita) nu poate sa filtreze aerul astfel incat sa retina virusurile, dar ar putea sa fie utila la neimprastierea in aer a particulelor pline cu P. carinii, de care bolnavii de Covid nu duc lipsa (sunt adevarate medii de cultura). Se moare de la infectia secundara cu P. carinii (cu probabilitate de 90%) si intubarea este inutila daca nu se administreaza antibioticul care sa elimine bacteria respectiva. Sa bagati la cap ce v-am zis, ca mie imi merge mintea.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jun 09, 2021 10:25 am

Iti merge mintea ca altfel ar sta; dar iti merge dar mai mult in cerc, pe aratura si hartoape.
Last edited by Melania on Wed Jun 09, 2021 10:26 am, edited 1 time in total.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Wed Jun 09, 2021 10:25 am

M_Dan_L wrote:masca (botnita)

Dar masca dvs din ce e facuta si ce activitati impiedica precis pentru a intruni definitia botnitei?

BÓTNIȚĂ, botnițe, s. f. Apărătoare (făcută din sîrmă sau din curele împletite), uneori un simplu belciug sau o scîndurică cu cuie, care se leagă la botul unor animale ca să nu poată mușca (cîinele, calul), să nu poată paște (boul, calul) sau suge (vițelul).

(Comentariu cel putin la fel de util ca paranteza de dupa "masca", ca sa nu zic de restul.)

M_Dan_L wrote:P. carinii

Pneumocystisul asta nu (mai) e carinii, e jirovecii, dar noi astia mai batrani va intelegem.
(xey/xem/xyr)

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Wed Jun 09, 2021 10:34 am

De ce n-ati ajuns voi la concluzia asta, ca ati facut ani multi de facultate ? Trebuie sa va lumineze un fizician ?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Wed Jun 09, 2021 4:44 pm

De ce ai impresia ca ne-ai "luminat" si ce vrei in fond?

Cum a zis Melania mai sus, mintea iti merge, daca asta vrei sa auzi. Bravo.

Asta nu inseamna ca ai dreptate.

Am mai vazut fix genul asta de trufie defensiva* la un fizician care se credea biolog dar e greu (zau ca fara gluma) cu stiintele oleaca mai putin exacte. Omul credea ca doi soareci identici genetic vor raspunde mereu la fel la orice tratament - cand colo sa vezi pozna ca nu.

*e foarte posibil sa aiba un alt nume :allright:
(xey/xem/xyr)

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 12:18 pm

Majoritatea medicilor n-au fost buni la matematica in timpul liceului. Asta are niste consecinte.

Am discutat recent cu mama unei fete care era olimpica la matematica, dar care dupa liceu s-a dus la fac. de drept. Zicea ca matematica i-a dezvoltat gandirea, ca intelege usor tot ce citeste (spetele studiate), de la cap la coada, in timp ce colegele ei nu pricep nimic.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 14, 2021 12:23 pm

Majoritatea medicilor au fost foarte buni la toate materiile, inclusiv la matematica; candidatii la medicina erau in top 10% din liceu dupa care urma restul lumii: drept, ASE, politehnica, biologie, chimie, academia de politie, agronomie etc si cei care ramaneau pe fundul damigenei se angajau la buticul din colt, plecau in Italia la produs iar cei care nu aveau nici talent nici aspect comercial isi incercau norocul la fac de fizica.
Last edited by Melania on Mon Jun 14, 2021 12:33 pm, edited 1 time in total.

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 12:32 pm

Nu erau buni, ca nu mergeau la concursurile de matematica. Toceau si ei pentru note.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 14, 2021 12:33 pm

Pai vezi, daca nu toceau ajungeau profi de fizica.

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 2:12 pm

Majoritatea medicilor pe care ii cunosc au inteligenta medie. Lucreaza dupa sablon (protocol terapeutic stabilit de altii) si nu sunt interesati sa dezvolte stiinta medicala, nu sunt curiosi din fire. Sunt multumiti cu faptul ca le vin bani fara sa se strofoace mult.

Pana la urma se va lua decizia politica sa se constituie echipe mixte de cercetare, biologi, biochimisti si chimisti de top, impreuna cu fizicieni de nivelul premiului Nobel (instruiti cativa ani in domeniul medical), care sa ia taurul de coarne si sa descopere antibiotice si antivirale mult mai eficiente decat cele actuale, respectiv sa afle cauza la cancer, la diabet si la bolile psihice grave, astfel incat aceste boli sa poata fi vindecate 100%.
In prezent cercetarea medicala este data pe mainile unor persoane cu inclinatie, gandire si pregatire umanista, care n-au cum sa rezolve problemele incredintate.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Jun 14, 2021 3:01 pm

Cred că majoritatea medicilor am terminat profil mate-fizică. Unii bio-chimie. Dar de la limbi străine nu e niciunul, vorbești prostii ca de obicei.
Doamna cu gimnastica

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 3:02 pm

In cazul infectiei cu Covid 19 se moare de la infectiile bacteriene secundare, nu direct din cauza virusului. Antibioticele existente sunt de toata jena, putin eficiente, toxice, nu actioneaza decat asupra unui numar limitat de bacterii, cu "timiditate".

Nu mi-as fi dat seama de cat de slabe sunt antibioticele utilizate in mod curent, daca nu as fi vazut cand am tratat porumbei bolnavi de salmoneloza, de tricomonoza (i se mai spune canker), de ornitoza si de alte boli. Salmonella este rezistenta la toate antibioticele, nu ai cum sa-i vindeci pe bietii porumbei care au avut nesansa sa ia bacteria asta de undeva. Tricomonoza este tratabila doar cu ronidazol (in doza mult mai mare decat cea indicata in prospect), metronidazolul este toxic la doza utila terapeutic - este inutilizabil, carnidazolul este f. scump si ineficient - o prosteala.
Ornitoza este tratabila cu doxiciclina, cu tilozina si eritromicina, dar aceste medicamente sunt bacteriostatice, nu vindeca - nu omoara bacteria, ramane ca sistemul imunitar sa o distruga (daca poate).

Cred ca o metoda de abordare noua ar fi sa se identifice gena care controleaza inmultirea bacteriilor (presupun ca toate au aceeasi mostenire genetica) si sa se produca medicamente netoxice care sa blocheze (distruga) gena respectiva, sa fie bacteriostatice cu efect permanent. Adica noile antibiotice sa actioneze la nivel genetic, nu ca cele existente acum, care blocheaza unele procese enzimatice, sau distrug membrana celulara (penicilina si derivatele).

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 3:07 pm

@alimori
Ati fost la mate-fizica de umplutura. In clasele respective erau buni (care contau si mergeau la olimpiade) doar 4-5 elevi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 14, 2021 3:14 pm

Ai plecat de la "medicii nu erau buni la matematica in liceu" si ai ajuns la " medicii nu mergeau la olimpiada de matematica in liceu". Ai indoit logica aia, pan-ai facut-o acordeon, inginerule.
Muma the Puma

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 3:25 pm

Erau intrati la clasele de mate-fizica pentru ca asa era moda, dar nu aveau chemare spre stiintele exacte si spre matematica. Si indivizii mediocri puteau sa faca liceul la clase de mate-fizica - pedalau intens. Am predat sapte ani la liceu, inclusiv la clasa de mate-fizica. Mai mult de 80% din elevii de acolo n-ar fi trebuit sa fie la profilul respectiv. Iar la facultate eram 25 in an, din care maxim 7-8 ar fi meritat sa ia diploma.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 14, 2021 3:42 pm

Fiecare liceu avea proful lui de care se facea baza la ore.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Jun 14, 2021 3:50 pm

Ah deci ai fost un profesor de toata jena, habar n ai sa predai! Acolo e de fapt problema!

Acu pe bune, invatatoarea lu fii mea preda mai bine decat orice profesor am avut eu in ro in toti anii de scoala. Deci problema e la tehnica nu neaparat la profesor si elev, pe vremea mea se preda prost si mult. Aici se preda mult, dar e diferit. Plus copii nu s stresati deloc!
De profesie observator.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Jun 14, 2021 3:55 pm

https://www.bbc.co.uk/news/health-57467051

Deci daca va curge nasul poate aveti Covid varianta indiana :)
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jun 14, 2021 4:03 pm

M_Dan_L wrote: Antibioticele existente sunt de toata jena, putin eficiente, toxice, nu actioneaza decat asupra unui numar limitat de bacterii, cu "timiditate".

Antibioticele au devenit mai putin eficiente si din cauza unor idioti care, dand in mintea copiilor, se joaca de-a doctorul cu antibiotice de pe net.

Return to “Discutii pe bune”