Coronavirus

coltzul cu dileme
primarita
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby primarita » Thu Oct 21, 2021 5:17 pm

Si voi veniti din ***.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 21, 2021 5:17 pm

primarita wrote:Ar trebui sa bage obligativitatea certificatului verde ca in Italia.
Nu inteleg de ce sovaie atat de mult Guvernul.

Prostii.
Ar trebui declarata stare de urgenta (de vreo cateva saptamani ar fi trebuit) si in prima faza lockdown pentru toata lumea pentru 3-4 saptamani.
Apoi, in faza a doua, relaxari progresive pentru cei cu certificat verde, adica in faza a doua sa se implementeze ce vrea presedintele acum.

Obligativitatea certificatului verde ar fi trebuit implementata in primavara/vara, in forma de lege trecuta prin parlament. Nu zic sa nu se inceapa acum demersurile, dar nu e o solutie acum.
Fara prima faza de lockdown, masura sta n-o sa faca decat sa ciunteasca putin curba (eventual si tarziu), sa prelungeasca presiunea pe sistemul sanitar timp de luni de zile, sistem care va ceda in mod previzibil, sa creeze populatiei senzatia unui lockdown prelungit care in plus nici nu aduce beneficii. Adica psihologic cum e mai rau: si spitale in colaps, si restrictii.

Lockdownul general in momentul asta e singura solutie care ar duce la scaderea rapida a presiunii pe spitale (in vreo 2 saptamani, nu imediat) si ar avea si efecte favorabile psihologic (pentru ca faza a doua ar fi vazuta ca o imbunatatire, fata de lockdownul initial, pe cand daca o bagi direct, e vazuta oricum ca ceva foarte restrictiv.
Si probabil faza a doua ar trebui prelungita pana cand se va ajunge la o rata de vaccinare care sa ofere protectie, in loc sa se decupleze relaxarea de rata vaccinarii, asa cum a facut Citu in vara...
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 21, 2021 5:17 pm

primarita wrote:Si voi veniti din ***.

poate tu, eu vin din pizzda
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Oct 21, 2021 5:24 pm

E bine de stiut :))

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 21, 2021 5:26 pm

Credam ca toata lumea stie pana la varsta asta pe unde venim... :shock:
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Oct 21, 2021 5:27 pm

Din burta venim, prin dansa am iesit.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 21, 2021 5:29 pm

Inainte ziceai ca venim din kct, ma bucur ca ti-ai revizuit cunostintele anatomice.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Oct 21, 2021 5:34 pm

Limitarile tale fizice.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 21, 2021 5:41 pm

Greseala clasica: sa amani lockdownul cand sist medical e depasit si se face rationalizare.
Tot la lockdown se ajunge.
Credeam ca toata lumea a inteles asta.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Oct 21, 2021 5:47 pm

Pumița for president!
Fără profesie

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu Oct 21, 2021 9:21 pm

Ok, in sfarsit m am prins de ce nu fac lockdown.
E toamna, toata lumea e la cules, o sa i sara toti in cap daca opreste lumea de la recoltat. La cules de struguri de ex se duc cateva familii ca e imposibil de cules de catre cateva persoane. Nu poti sa opresti lumea sa si culeaga recolta, iar de facut reguli care sa fie respectate e un vis frumos.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 21, 2021 10:15 pm

pt muncile in aer liber sa nu puna, doar pt corporatistii din birouri care pot lucra de acasa.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Oct 21, 2021 11:37 pm

Bai, aud de tot mai multi din jur *reali) covid pozitivi dupa booster.

Mai aud cum primesc din prima zi tratament cu azytrox- prin tarile voastre tot asa se da azytrox in prostie? Adica ai, n-ai simptome, baga acolo!
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 21, 2021 11:39 pm

Lii wrote:Pumița for president!

Ce idee buna, intotdeauna mi-a placut sa joc minigolf, asa ca de ce sa nu intru si-n liga profesionista?

Melania wrote:Greseala clasica: sa amani lockdownul cand sist medical e depasit si se face rationalizare.
Tot la lockdown se ajunge.
Credeam ca toata lumea a inteles asta.

Nu stiu ce-i cu ei, chiar nu-i nimeni in jur sa le zica (sau sa le fi zis) ca gresesc? Sa aiba sfatuitori chiar atat de incompetenti sau de pupincuristi? Sau sunt ei atat de inconstienti/incapatanati, incat sa nu asculte de nimeni? Probabil o combinatie.

Cred ca totul a fost o cascada de rationamente gresite, cascada care s-a declansat in vara si, odata declansata, a dus inevitabil la dezastru.

Asa cum am ilustrat in aceasta diagrama realizata profesionist in word:

iegzista o explicatie-page0001.jpg

Era evident din vara ca au subestimat amploarea valului patru.
Citu insusi a anuntat asta in public, cand a zis ca n-are de ce sa vina valul patru, ca avem vaccin. O declaratie stupida, in definitiv, ca si cum ai spune: n-au de ce sa existe accidente de masina din cauza depasirii vitezei, atata timp cat avem frane. Da, Bula, le avem, dar populatia mai trebuie convinsa si sa le foloseasca, daca vezi ca n-o face, la fel cum trebuie sa existe si amenzi pentru depasirea vitezei, in afara de campanii de educare si constientizare.

In fine, deci Bula nu prea credea in valul patru. Am inteles ca la asta au contribuit si niste rapoarte de la INSP care au subestimat mult amploarea infectarilor din iarna, spuneau ca o sa fie in total vreo 1500 de spitalizati, deci probabil a fost un cumul de factori...

Mi se pare o greseala de idioti aceasta subestimare, avand in vedere ce se intampla in timpul asta in alte tari cu varianta delta, avand in vedere cat de putini romani se vaccinasera, faptul ca in Romania nu mai respecta nimeni nicio regula dupa Marea Relaxare, ca in vara s-au intors in tara un val de romani din Spania si Anglia, unde varianta delta tocmai facuse ravagii....
Chiar n-a fost nimeni in stare sa introduca toate variabilele astea in estimarile lor si sa-si dea seama ce-o sa fie in toamna? Au pus botul toti la propaganda cu campania de vaccinare care a fost un succes si care a oprit transmiterea in vara, deci in realitate imunizarea populatiei ar fi mai mare decat pe hartie. E o pla mai mare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 12:37 am

andy gavrilescu wrote:Tu ai vazut filmarea cu sosoaca la morga? OMG, de groaza! Mahler aia e prea calma, nu stiu ce ia.

:shock: Ma enervez doar cand ii aud vocea...
Ceilalti care tipau nu erau asa enervanti, dar Sosoaca are o voce de-aia scarbos-afectata.

E ok sa vii si sa faci scandal intr-un spital (sau oriunde altundeva), sa tipi la oamenii care lucreaza, nu exista politie? Arest pentru tulburarea linistii publice?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 12:57 am

Frate, Beatrice Mahler tocmai a spus ca doar 10% dintre cei care ajung sa fie intubati, mai pot fi dezintubati, restul mor...
Deci 90% fatalitate daca ajungi la IOT, cu tot cu experienta si tratamentele disponibile acum... :shock:

Iar Citu spunea in vara ca nu-i nicio problema daca vine valul 4, atata timp cat exista suficiente locuri la ATI!
Vorbea si vorbeste de parca locurile la ATI te fac bine, asta e singurul lucru important pentru el: sa fie locuri la ATI, problema e ca nu s-au facut locuri la ATI, rezolvam criza facand locuri la ATI... nimic despre masuri ca sa nu mai ajunga oamenii in spital, asta nu conteaza, atata timp cat cream cat mai multe locuri la ATI sa aiba unde sa moara, ca in strada da urat!
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 22, 2021 1:21 am

In mod ‘normal’ e 50/50 parca. 50/50 o fi la cei care nu sunt intubati.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Oct 22, 2021 4:05 am

andy gavrilescu wrote:
Lii wrote:E dramatică situația în țară.
Ma întristează, mi se face rău de la stomac și ma enervează la culme în același timp. De ce fiecărui om mai putin dotat intelectual i se da o scenă să se desfășoare?

Tu ai vazut filmarea cu sosoaca la morga? OMG, de groaza! Mahler aia e prea calma, nu stiu ce ia.

Mahler m-a enervat apropape la fel de mult ca nebuna.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

de profesie

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Oct 22, 2021 4:35 am

MumaPadurii wrote:
andy gavrilescu wrote:Tu ai vazut filmarea cu sosoaca la morga? OMG, de groaza! Mahler aia e prea calma, nu stiu ce ia.

:shock: Ma enervez doar cand ii aud vocea...
Ceilalti care tipau nu erau asa enervanti, dar Sosoaca are o voce de-aia scarbos-afectata.

E ok sa vii si sa faci scandal intr-un spital (sau oriunde altundeva), sa tipi la oamenii care lucreaza, nu exista politie? Arest pentru tulburarea linistii publice?

Exact
De aia mi-a fost ciuda pe Mahler, trebuia sa o dea afara in suturi (nu au security?) , eventul dupa cateva incercari esuate de resuscitare a ratiunii. Dar nici macar. Mahler si-a pierdut timpul, constienta sau nu...

Nu are talent la dat contra-argumente. Daca era Muma colo!!! O facea muci pe Soso. "Sa dau eu 1 milion pe pacient ptr efecte adverse la vaccin?! Dar tu dai un milion pe victima moarta pe care ai influentat-o sa nu se vaccineze, daune morale pentru prostiile pe care le zici...sterilo pe 3 generatii?" Io asa as fi discutat si terminam repede. Ma manca. :))

Vine perfida la ea la job si o fte la cap cu agenda personala si ea sta calma. Mai mult in final mai ca erau prietene, erau de acord si dadeau vina pe politicieni (oricere, dar nu Soso) si pe medicii care isi "bat joc de pacienti". Practic i-a cazut in plasa, a facut campanie electorala ptr balena cu police opozabil.
Adevarul ca e imposibil sa rezonezi cu prostul cu scoala. Prostia aia imensa, grobianismul morbid din fata ei au paralizat-o probabil pe Mahler.

de profesie

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Fri Oct 22, 2021 5:46 am

"Originea exactă a SARS-CoV-2 rămâne un mister. Guvernul chinez a respins categoric posibilitatea ca acesta să fi scăpat din laboratorul WIV, accidental sau intenționat, acuzând în schimb SUA că a dezvoltat virusul ca armă biologică și l-a trimis în China."

Lii
elite
elite

Postby Lii » Fri Oct 22, 2021 7:56 am

E adevărat ca nu poți sa modifici viruși în laborator?

Anyway, un pic de off topic: Mumița a fost mereu o clasa mai sus, audiența imed nu o merită!
Știe sa inițieze conversații, sa le mențină și sa te seducă cu cuvintele.

Clasa politica în România a fost și rămâne o gluma proastă, un circ.
Fără profesie

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Oct 22, 2021 1:06 pm

Este o gluma proasta, de aia nu inteleg preocuparea ptr politica si de aia ma enerveaza Muma. Ca nu vrea sa fie presedinta sau macar prim ministru.
SI Mela ar putea sa faca treaba buna, dar ea e un pic prea pe dreapta si ...nope.

de profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 1:11 pm

N-ar fi un om bun politic pt ca e prea patimasa.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 22, 2021 1:11 pm

si sosoaca e patimasa si uite ca e f apreciata.
We don't have to dance

De profesie optometrist

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 1:19 pm

De o anumita categorie.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Oct 22, 2021 1:23 pm

50-70% din populatie...

de profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 1:35 pm

Nu sunt atatia.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Fri Oct 22, 2021 3:29 pm

Românilor le place circul.
Si Bianca Drăgușanu.
Fără profesie

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 3:31 pm

Oamenilor le place circul.
Bianca e bine lucrata, dar nu le mai place pt ca a imbatranit.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Oct 22, 2021 4:18 pm

Tuturor le place circul. Problema la romani e educatia.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 4:22 pm

Nu s-au mai bagat bani in educatie de 1000 de ani si romanilor li se baga in cap ca au doar drepturi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 4:59 pm

Foarte interesant punctul de vedere al lui jomil, eu chiar o admiram pe Beatrice Mahler ca a putut sa ramana atat de calma si sa-i raspunda frumos la acuzatii.
Pana la urma de ce-a gresit Mahler?
Ca s-a plans de niste probleme din sistemul de sanatate cu care s-a confruntat ca manager si de niste medici corupti de care nu putea scapa din cauza legislatiei? Foarte bine ca a facut-o.
In plus, o admir ca a putut demonta calm niste afirmatii false sosociste. Comunicarea directa mi se pare atitudinea cea mai buna, asa poti sa faci sa ajunga argumentele rationale la publicul asta captiv care o urmareste doar pe Sosoaca. N-o sa-i convingi pe fanatici, dar nu toti urmaritorii ei sunt absurzi si impermeabili la argumente.
Problema e ca trebuie sa fii foarte calm ca sa faci asta, eu n-as putea sa fiu atat de amabila. Nici n-as putea sa ma cert cu scandalagioaica sau s-o contrazic, dar nici n-as putea discuta amabil cu ea.

Pe da alta parte, Sosoaca nu mi se pare proasta. Cred, in schimb, ca e o ticaloasa si ca scandalizarea ei e un teatru de cea mai mare clasa, spre deosebire de scandalizarea celorlalti oameni din curte, care era autentica.
Dar daca esti atent, scandalizarea alterneaza cu momente de calm, ceea ce imi lasa impresia unor reactii calculate. In plus, mi se pare ca tipa are reactii brici si o retorica perfecta, e cu cateva clase peste Turcan sau Gorghiu, care par niste papusi decerebrate in comparatie cu ea.
Nu e de mirare c-o urmaresc si c-o admira atatia oameni, pentru ca nu spune chiar absurditati si nu e proasta. Daca nu ai cunostinte mai profunde in domeniu, poti fi pacalit cu usurinta de lucurile pe care le zice, pentru ca pot parea pertinente pentru un profan. Singura chestie care i-ar putea indeparta pe unii ar fi stilul de tzatza, dar pana la urma si Vadim fusese apreciat si era un mahalagiu, Mircea Badea sau Dana Budeanu la fel.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 5:07 pm

Lii wrote:Anyway, un pic de off topic: Mumița a fost mereu o clasa mai sus, audiența imed nu o merită!
Știe sa inițieze conversații, sa le mențină și sa te seducă cu cuvintele.

Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 22, 2021 5:15 pm

Din cate am inteles Mahler pare f misto si ok la tv dar in realitate cica e o scorpie intriganta, o corupta si in general a ruthless bitch.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 5:18 pm

O fi, eu ma refeream doar la reactie.
Poate unui psihopat (sau echivalentului feminin, unui ruthless bitch) ii e mai usor sa ramana calm in situatiile astea. Nu inseamna ca reactia in sine e gresita.
Last edited by MumaPadurii on Fri Oct 22, 2021 5:21 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 5:21 pm

Asa e. E o femeie de moravuri usoare si a facut numai rau in Nasta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 5:23 pm

Bine, i-a multumit lui Gigi Becali si l-a numit un om minunat, deci nu mi se pare greu de crezut sa fie corupta.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 22, 2021 5:28 pm

Era asistenta la fiziopat pe vremea mea.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 22, 2021 5:43 pm

MumaPadurii wrote:Nu inseamna ca reactia in sine e gresita.

Dar eu nu te-am contrazis; de acord ca e posibil ca un psihopat sa aiba un mai mare control de sine cand interactioneaza cu un alt psihopat.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 22, 2021 5:58 pm

Da, stiu ca nu m-ai contrazis. Am facut precizarea aia ca sa nu se inteleaga c-as fi zis ca oamenii care raman calmi in fata scandalagiilor ar fi psihopati...
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”