Andrei Caramitru vs. Sidonia Bogdan

coltzul cu dileme

Cine este javra?

Andrei Caramitru
3
100%
Sidonia Bogdan
0
No votes

Total votes: 3

MumaPadurii
addicted
addicted

Andrei Caramitru vs. Sidonia Bogdan

Postby MumaPadurii » Tue Aug 27, 2019 10:00 am

Context: Sidonia Bogdan s-a luat un pic agresuv de Caramitru in public cu niste aluzii despre cum si-ar fi construit vila, iar asta a inceput sa arunce cu ***** ad hominem inapoi, ca atata stie.
Sau poate cronologia a fost invers, nu mai stiu.

http://epochtimes-romania.com/news/scla ... n---291064

Mie-mi place de Sidonia ca nu e jurnalistul ala care face doar serviciu de aruncat cu laturi in orice vine din partea PSD, desi e subiectiva, are fixurile ei si nu sunt de acord cu unele pozitii. Dar imi da impresia ca e sincera.
Si mi se pare nedrept cum opinia publica a transformat-o "Mircea Badea cu fusta" doar pentru ca a indraznit sa spuna a un moment dat ceva rau de Domnul Nostru Mihai Sora si pentru ca nu canta in directia generala a propagandei.

Andrei Caramitru mi se pare un jeg care lasa o umbra maro pe USR.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Re: Andrei Caramitru vs. Sidonia Bogdan

Postby andy gavrilescu » Tue Aug 27, 2019 11:23 am

da exact daca dan barna era presedintele la usr il dadea afar

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Aug 27, 2019 11:26 am

bună asta :)

Sper ca nu ai preluat-o :P
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Aug 27, 2019 11:53 am

asa si asa, glume ca daca era dan barna presedinte circula de ceva timp, uite si la camelia tabacu, numai ca ea scrise mai misto

Domnul Dan Barna, la cafea în această dimineață. Stă picior lung peste picior lung, soarbe cu guri mici dintr-o cană hipstrească din fier cu pisicuțe diforme și privește meditativ stropul de ploaie care i-a pătat termopanul impecabil: „dacă aș fi fost președintele USR, îl dădeam afară pe Caramitru”.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Aug 27, 2019 12:08 pm

jeg caramitru nici nu incape discutie
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Aug 28, 2019 6:52 pm

phpBB [video]

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 8:10 pm

Mie imi place Caramitru, pare cel mai OK alaturi de Clotilde si Voiculescu; chiar si Chichirau si Wring sunt ok, dar cam atat. Toti facut o cariera solida, fara contracte cu statul si afaceri phare si 'pe fonduri europene'.
Btw cine plm e Sidonia Bogdan? Nu era aia de manca ***** la RL in legatura cu Raluca Pruna?
Barna mi se pare un individ fals, profitor si extrem de limitat. Din punct de vedere profesional Caramitru e la ani lumina de Barna. McKinsey nu angajeaza pe oricine, nu rezisti acolo mai mult de un an daca nu esti foarte bun si mai ales nu dau o filiala nationala unui incompetent. Barna a facut bisnitareala la romanica, s-a invartit si a iesit in fata, i-a tras presul de sub picioare lui Neicusor Dan si acum il sapa pe Iohannis in alianta cu Puie. Mare caracter monser.
Last edited by Melania on Wed Aug 28, 2019 8:14 pm, edited 2 times in total.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 8:13 pm

gasesc gresit modul in care pui problema, abordarea corecta ar fi mai degraba daca oralul i-l faci protejat sau neprotejat acelui machedon imputit fimear scarba a ajuns ciobanul ala sa dea lectii votati l in pelea mea pe becali ca si ala tot la conac sta

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 8:17 pm

S-o pupi in cur pe Sidonia. Plm, toate strambele, frustratele si idioatele se simt indreptatite sa comenteze aiurea doar pt ca se numesc 'jurnaliste'.
Btw Caramitru mi se pare moderat si chiar i-ar trebuie sa apese si mai tare pe acceleratie si sa fie si mai intransigent in luari de pozitie pe diverse subiecte de interes.
Pe Barna nu l-as alege nici sa imi parcheze masina.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 8:30 pm

o sa si retrocedeze pe numele lu ma sa tnb ul pe motiv ca acolo a avut o târlã stra stra stra bunicsu care ftea oi impreuna cu bucur le berger la o mie trei sute cincizeci si s ugi

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 8:31 pm

Da da da si o sa vanda copii in state.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 8:34 pm

a deci va cunoasteti
ajunge melania in sistem o sa vedeti voi
ca si sinistrul ala de mixici alta nulitate deci numai zerouri barate oamenii de valoare au parasit romania ce e asa de greu de inteles

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 8:38 pm

Sidonica: ”Justiția nu poate fi bâta cu care un politician își atacă adversarul politic. Justiția are propriile reguli de funcționare și autoreglare, tocmai d-aia se dorește a fi lăsată liberă. Liberă de toate facțiunile politice, nu doar de o parte dintre ele. Majoritatea politicienilor care au redus justiția la o bâtă bună pentru adversari au sfârșit și ei în aceeași groapă comună, iar dacă nu au fost ei, atunci au fost apropiații lui.
Cam asta e totce îi transmite "un jurnalist bizaroid" ca mine lui Andrei Caramitru, așa cum m-a catalogat. Iar până a pierde vremea cu jurnaliștii, mai bine ar explică electoratului sau de ce a simțit nevoia să își cumpere un conac în Dorobanți asemănător cu al lui Vântu și Adamescu, de unde a avut atâția bani și de ce își dorește el așa mult să ajungă la cășcavalul public.”

Hai sictir, faaaah. Vita respectiva are un tupeu fantastic sa aminteasca de justie si de Adamescu tam-nesam din moment ce ea a supt direct de la Adamescu la RL. Cata sila fata de aceste carpe naclaite.
Last edited by Melania on Wed Aug 28, 2019 8:43 pm, edited 2 times in total.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 8:42 pm

exista un singur om in politica romaneasca care (sic) merita votat se cheama nicusor dan eu mereu pe unde l am prins l am votat
i a facut si ada milea cantecel se cheama nicusor dan cheltuie cu cap fiecare ban
nici nicusor nu e perfect chiar dimpotriva dar totusi fata de hotul acela ordinar legionarul naibii e cu ani lumina inainte
plus ca din cauza lu ta su la revolutie au murit copii fte-ne-am in conacu lor auzi cica conac imi vine sa vomit

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 8:46 pm

machedonii au in sange chestia asta cu epatatul degeaba ai conac daca nu stie o tara ca ai conac
asa si becali
becali daca nu era machedon nu auzea nimeni de el
fura ce era de furat si isi petrecea restul zilelor intr un castel din beverly hills
asa si prostul de caramitru
de ce sa duci o viata civilizata intr o tara civilizata cand poti sa ai conac in bucuresti sa furi si sa apari la teveu ca un mare om de stat
iar vomit
cautati clipuri pe youtube cu becali in 1990 e fix caramitru dar cu mustata

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 9:07 pm

Bah, Caramitru isi putea lua 3 conace din salariul ala de juma de milion de euro pe an cat primea de la McKinsey.
Asta e, unii are bani din munca cinstita, fara coruptie; da, se poate. Ca se se oftice vita proasta de Sidonia (printre altii) care crede ca doar din furt/coruptie poti sa iti iei casa. Pe Sidonia atat o duce mintea ei limitata de scroafa iesita la pascut pe centura: ai casa mare, ai furat.
O cunostinta de-a mea era sase luni pe an consultant (junior, primul nivel) la McKinsey si restul anului locuia in hoteluri prin Caraibe.
Last edited by Melania on Wed Aug 28, 2019 9:15 pm, edited 1 time in total.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 9:14 pm

eu nu bag mana in foc pt nimeni cu atat mai putin pt un roman si cu si mai putin pt un machedon
si daca caramitru si a facut din munca conac eu imi fac orhiectomie
cvadrupla

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 9:17 pm

Alta scroafa sceptica pesemne.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 9:20 pm

deci renunti la salariu de juma de milion ca sa vii in romania parlamentar pe de 50 de ori mai putini bani melania nu sunt neurolog dar cred ca ai o tumora pe creier

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 9:25 pm

Deci 18 ani in MBB: o fi strans vreo 7 meloane de euro lejer, a investit in comert online, cu experienta la MBB cred ca stie despre ce e vorba deci ii intra bani si de aici. Plus plasamente ca doar stie despre ce e vorba, plus ceva consultanta freelance pt firmele straine din romania. Cu experienta McKinsey nu mori de foame. :)
Asa ca nu foamea de salariul de parlamentar il motiveaza.
Last edited by Melania on Wed Aug 28, 2019 9:31 pm, edited 2 times in total.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 9:30 pm

„Neavând oportunităţi în ţară, am încercat să îmi fac relaţii în sistemul bancar din Elveţia. La 22 de ani am cunoscut pe cineva de la UBS (cea mai mare bancă elveţiană - n.red.) care finanţa nişte cursuri speciale la universitate, m-a plăcut şi m-a recrutat. Angajarea a fost un proces dificil, pentru că atunci, ca român, nu aveai dreptul să fii angajat cu avocaţi etc., dar până la urmă am rămas acolo.”

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 28, 2019 9:32 pm

L-ai prins, a avut pile la UBS. Coruptie. :D

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 28, 2019 9:40 pm

ce zici tu ca sunt salarii de jde milioane sunt de fapt banii furati de ta su dupa omorul lu ceausescu
cum la mea au aparut toate javrele din inregistrarile acelea triste acum cu conac
dinescu are conac
caramitru are conac
filipoiu are conac si mai vrea sa ajunga si rector impostura imposturii
delusions of grandeur
romania ce sa mai discutam

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 29, 2019 9:11 am

McKinsey in sus, McKinsey in jos, dar de cand competenta profesionala exclude jegul de caracter?
Sau n-ati mai vazut persoane inteligente si ambitioase care sunt kcati de oameni? Nu kcati in sensul de nesuferiti, ca altfel n-ajungea unde a ajuns, ci manipulatori, placuti cu cine trebuie, infigand cutite in spate cand trebuie...
De psihopati functionali social care ajung in posturi importante de decizie? (era si un mit urban ca 10% din CEO au trasaturi de psihopati)

Nu zic cacaramitru e neaparat psihopat, dar mi se pare un sofism cand se flutura argumentul ca "nu oricine ajunge sa lucreze la mckinsey" fara discernamant, de parca ar fi o garantie ca e un om ok.
E un argument pentru competenta si atat.

Dar toti avem un pic de halo bias, nu?
E ca atunci cand crezi ca un mare actor e neaparat inteligent. Sau ca un filosof e bun si la politica. Sau ca o tipa care e CEO, n-are cum sa fie un antivaxxer pasionat de astrologie.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 29, 2019 9:28 am

Si acum ca am trecut peste obsesia competentei, sa vedem de ce e caramitru un jeg mai mare decat sidonia.

Ea insinueaza niste lucruri fara dovezi, foarte urat, factor de jeg +2 as zice, avand in vedere ca e jurnalist si pana la urma e ok sa aiba un pic de incisivitate si sa traga la rost politicienii. A provocat ca sa primeasca un raspuns.

Si ce raspuns a primit?
Nu ma intereseaza stilul, putea sa-i zica "nu te fte grija pe tine", "acuzi ca proasta fara sa ai dovezi", era ok si corect.

Dar raspunsul a fost o avalansa de teorii conspirationiste.
Practic politicianul demonteaza caracterul jurnalistului care acuza, ii contesta integritatea, manipuleaza publicul sa creada ca jurnalistul face parte din tabara adversa.

sclavii infiltrați
se activează “când trebuie"
instrumentele mafiei
se deconspira reteaua

toate asta sunt triggeri, e discurs de antena3

Ceea ce e foarte, foarte eficient, desigur, exista o armata de oameni care au cazut ca vitele la manipularea asta, ca oamenii rezoneaza mai putin la argumente si mai mult la senzatia de apartenenta la tabere.
Si el stie exact asta, stie exact pe ce butoane sa apese si n-are nicio tresarire etica s-o faca.

Un politician care vantura teorii conspirationiste catre public atunci cand e acuzat mi se pare mult mai jeg si mai periculos pentru o democratie sanatoasa decat un jurnalist care acuza fara dovezi. Nu se aflau pe pozitii echivalente, la fel cum un medic nu e pe o pozitie echivalenta cu un pacient.
Ii dau un factor de jeg +7 pt reactia asta.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 29, 2019 9:39 am

mumapadurii se oftica ca nu are conac ca caramitru

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 29, 2019 9:45 am

mumapadurii e un sclav infiltrat care se activeaza cand trebuie
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 29, 2019 9:47 am

inteleg muma, pe tine nu te deranjeaza ce a spus Caramitru, ci modul in care a spus-o.
E mai simplu decat atat: simti ca trebuie sa iei apararea Sidoniei pentru ca are vagin.
Bineinteles ca Sidonia e pesedista mascata, la fel ca Tolontan. Nu e teoria conspiratiei, e destul de clar din ceea ce a scris.
Last edited by Melania on Thu Aug 29, 2019 9:52 am, edited 2 times in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 29, 2019 9:49 am

da, ai inteles perfect
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 29, 2019 9:51 am

Intotdeauna. :)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 29, 2019 10:15 am

Pai uite, o fi sidonia psdista ascunsa, dar mie mi se pare mai periculos un politician care spune ca jurnalistul care il ataca e un psd-ist mascat, decat un jurnalist impartial.

Al doilea nu are decat puterea de a emite pareri, e plin facebookul de influenteri cu pareri impartiale, cu atitudini subiective, platiti sau nu, asta e liberatea de expresie.

Primul are, pe langa puterea de a emit pareri, si puterea politica in sine.
Si in cazul lui Caramitru puterea e mare si e potentialul e si mai mare. Nu multi politicieni apar in poze oficiale alaturi de presedintele unuia dintre cele mai mari partide din tara.
Tocmai pentru ca pare un om competent si ambitios, intr-o pozitie de influenta, ar trebui sa fie taxat cand face derapaje etice si manipuleaza, mai mult decat este taxat un amarat de jurnalist care nici macar nu apartine unui trust important de presa, ci emite pareri de pe un cont personal, deci putere cak.

Asa ca pe mine Sidonia ma enerveaza, dar mai mult ma ingrijoreaza Caramitru.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Aug 30, 2019 11:33 pm

Ne ingrijoreaza si ne preocupa.
Ca sa pricepi radicalismul lui Caramitru ar trebui sa citesti unul dintre cele mai bune editoriale din ultimii ani:
https://www.g4media.ro/primul-candidat- ... davru.html

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Aug 31, 2019 12:36 am

Asta e mai bun, cel puțin titlul:

Trandafirii sunt rosii
Cățelușii sunt tandri
https://www.google.com/amp/s/www.libert ... 734194/amp

Pai am priceput deja radicalismul lui Caramitru, nu trebuie sa iau exemplu de la ce face Cumpănașu, e evidenta asemanarea.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Aug 31, 2019 2:34 am

VII cu bancuri de la voi de la tara din Catalonia?:)
Domnu Barna in schimb isi cunoaste alegatorii: genul idioti, care pun botul la toate tempeniile pe care le debiteaza el: cica daca trece motiunea se deschide posibilitatea reala a alegerilorbanticipate (asa a zis el).
Presat de ziaristi recunoaste totusi ca anticipatele nu se pot face decat dupa prezidentiale. Daca il presau mai mult poate ne spunea si adevarul: alegerile anticipate sunt imposibile.
E pe sistemul click bait: ‘gata, a murit lis’ si in text scrie ca lui lis i-a murit la intrare.
Barna isi cunoaste electoratul: aia de pun botul la click bait si fara prea multa minte.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Aug 31, 2019 2:49 am

Btw Patrick Andre de h. scrie anost si fara urma de talent. textul lui parca ar fi o compunere de nota 7.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Aug 31, 2019 8:43 am

Se poate, n-am citit textul.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sat Aug 31, 2019 1:29 pm

pah e atat de jos incat o sa ma prefac ca nu am citit pe imed despre el
o fi ajuns imed gaura gaurii dar nici chiar asa

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Aug 31, 2019 5:53 pm

L-am urmarit zilele astea pe Caramitru pe facebook din curiozitate.

Credeam ca e doar manipulator, acum vad ca e si deranjant de incult. Dar nu incult de-ala care n-a citit Homer, ci de-ala care face greseli gramaticale si nu e-n stare sa lege o fraza coerent.

Ma abtin sa spun ca e prost datorita CV-ului, dar incep sa am dubii.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sat Aug 31, 2019 5:57 pm

ca si melania de altfel insa nu toata lumea poate fi medic mumapadurii mai coboara ti dracului standardele cand te raportezi la oameni inferiori noua, medicilor

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Aug 31, 2019 6:55 pm

Conteaza caracterul nu gramatica si CVul lol.

Return to “Discutii pe bune”