AI God

coltzul cu dileme
Boss
elder
elder

Re: AI God

Postby Boss » Thu Feb 21, 2019 12:52 am

e doar un instrument. prin hype vrei sa spui promovare? cam greu sa faci diferenta dintre promovarea pentru vanzare si pentru constientizarea utilitatii. depinde din ce unghi privesti

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Feb 21, 2019 9:10 pm

ha?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Feb 22, 2019 1:09 am

s-a incheiat sedinta (tocma in california). o gramada de gandaci pe ecran noroc ca nu se discuta doar detalii, adica si chestii de concept
si melania zice ca e hype, ceva in genul neo descopera matrix.

ma doare capu'.
la somn

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Feb 22, 2019 1:30 am

???

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Feb 22, 2019 11:04 am

se face multa promovare, o parte fiind legata de vanzare si o parte de constientizarea utilitatii ai in sanatate. din punctul meu e doar inceputul. promovarea va fi mai bine resimtita in viitor.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Feb 22, 2019 11:08 am

Melania wrote:Ma gandesc ca next step va fi un fel de algoritm care sa functioneze pe principiu evolutiv, un algoritm care se rescrie singur pe baza predictiilor pe care le face si pe validitatea predictiilor testata in real world.
Atunci, da putem vorbi de un fel AI altfel e doar patter recognition pe steroizi.

nici eu nu puteam sa o spun mai bine

bossulica hype nu inseamna promovare
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Feb 22, 2019 11:27 pm

am inteles exact ce vrea sa zica melania.
ce pot sa zic. inca un expert.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Mar 01, 2019 9:33 am

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Aug 12, 2019 7:25 pm

tot mai des intalnesc AutoML

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Aug 21, 2019 5:06 pm

a trecut un an si nicio miscare pe frontul de vest.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drLouis
elite
elite

Postby drLouis » Wed Aug 21, 2019 8:05 pm

ce mai face 3d?
.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Aug 21, 2019 8:22 pm

Chingachgook wrote:a trecut un an si nicio miscare pe frontul de vest.

Zici de aparatura de la tine? Chiar asa, din cate tin minte, tu aveai si suport AI pe diagnostic. Parca asa ziceai. S-a mai umbunatatit acuratetea, au upgradat modelul de machine learning? Alta intrebare :) , aveti suport doar pe un tip de patologie (de ex tumori) sau pe mai multe?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 21, 2019 9:00 pm

Cum poate sa dea un radiolog diagnosticul de Nx dupa CT si MRI?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Aug 21, 2019 9:47 pm

Nx adica lymph nodes x?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 21, 2019 10:08 pm

da

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Aug 21, 2019 10:19 pm

Pe imagistica exact nu stiu cum e, dar cum NLP e tot machine learning (ptr text), cel mai probabil daca ai un T1 gasit, cel mai apropiat ptr maching e T1NxMx.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Aug 21, 2019 11:12 pm

Or fi situatii in care ii faci CT si ai ca 'rezultat' Nx dar banuiesc ca sunt cazuri exceptionale, cand nu iti dai seama exact ce vezi pe CT. In mod normal ar trebui ca radiologul sa spuna ori laie ori balaie. Chinga ar tb sa stie, pt mine e un mister.
Nu inteleg de ce sa fie NxMx pt T1.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Aug 21, 2019 11:28 pm

Ai intrebat daca e posibil un rezultat cu Nx. Probabil ca-i poate gasi pe aia mariti

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 22, 2019 11:23 am

mda
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 22, 2019 11:54 am

Melania wrote:Or fi situatii in care ii faci CT si ai ca 'rezultat' Nx dar banuiesc ca sunt cazuri exceptionale, cand nu iti dai seama exact ce vezi pe CT. In mod normal ar trebui ca radiologul sa spuna ori laie ori balaie. Chinga ar tb sa stie, pt mine e un mister.

cum am mai zis, in radiologie nu e pattern recognition decat la inceput. pe urma e integrarea informatiei. un medic pune un diagnostic si daca nu a mai vazut in viata lui imaginea aia, un calculator nu. am citit de niste teste in care au invatat calculatorul sa sara de la ce stie (milioane de poze invatate) la ceva nou dar asemanator. rezultatul a fost ca interpretat o splina accesorie ca nodul limfactic, (arata cam la fel) si a pus diagnostic prezumtiv de limfom. asta e un caz anaecdotic si evident dar cand se fac sute de ct-uri pe saptamana cine isi asuma riscul pentru asemenea chestii`? mai sunt experiemente cu mai mai multe calculatoare sa se verifice intre ele dar iese un haos.
la toate congresele de radiologie e o sectiune importanta despre ai dar in general e vorba de proiectii, sperante, temeri si mult marketing.
pe urma, cu batranetea am mai realizat un lucru. exista o inertie foarte mare si sistemele complexe sunt foarte greu de schimbat fundamental. eu inca am biroul plin de foi, nu exista un speech recognition decent (care dupa parerea mea e dpdv tehnic realizabil), am inca windows 7 pe calculator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 22, 2019 12:56 pm

Chingachgook wrote:rezultatul a fost ca interpretat o splina accesorie ca nodul limfactic, (arata cam la fel) si a pus diagnostic prezumtiv de limfom. asta e un caz anaecdotic si evident dar cand se fac sute de ct-uri pe saptamana cine isi asuma riscul pentru asemenea chestii`? mai sunt experiemente cu mai mai multe calculatoare sa se verifice intre ele dar iese un haos.

Si nu poate sa verifice un uman doar cazurile astea? Dintre sutele de CT-uri care se fac saptamanal, sa se trimita la uman doar cele care descopera cate un cartof pe undeva, sa decida el daca e limfom sau splina accesorie.
Sau daca clinicianul considera ca e nevoie de o a doua opinie.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Aug 22, 2019 2:39 pm

Chingachgook wrote:
Melania wrote:Or fi situatii in care ii faci CT si ai ca 'rezultat' Nx dar banuiesc ca sunt cazuri exceptionale, cand nu iti dai seama exact ce vezi pe CT. In mod normal ar trebui ca radiologul sa spuna ori laie ori balaie. Chinga ar tb sa stie, pt mine e un mister.

cum am mai zis, in radiologie nu e pattern recognition decat la inceput. pe urma e integrarea informatiei. un medic pune un diagnostic si daca nu a mai vazut in viata lui imaginea aia, un calculator nu. am citit de niste teste in care au invatat calculatorul sa sara de la ce stie (milioane de poze invatate) la ceva nou dar asemanator. rezultatul a fost ca interpretat o splina accesorie ca nodul limfactic, (arata cam la fel) si a pus diagnostic prezumtiv de limfom. asta e un caz anaecdotic si evident dar cand se fac sute de ct-uri pe saptamana cine isi asuma riscul pentru asemenea chestii`? mai sunt experiemente cu mai mai multe calculatoare sa se verifice intre ele dar iese un haos.
la toate congresele de radiologie e o sectiune importanta despre ai dar in general e vorba de proiectii, sperante, temeri si mult marketing.
pe urma, cu batranetea am mai realizat un lucru. exista o inertie foarte mare si sistemele complexe sunt foarte greu de schimbat fundamental. eu inca am biroul plin de foi, nu exista un speech recognition decent (care dupa parerea mea e dpdv tehnic realizabil), am inca windows 7 pe calculator.

ati luat tzeapa cu calculatoarele alea.

oricum, clar nu v-au explicat suficient de bine.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Aug 22, 2019 6:34 pm

Mai tre sa lucreze la organizare la voi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 22, 2019 7:30 pm

Boss, tu esti ultima persoana care ar trebui sa dea lectii despre organizare, avand in vedere cum postezi total aiurea pe topice.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 22, 2019 8:16 pm

Bre, io nu ma refeream la AI aici.
Concret, am un caz in care pacientul are 'T4aNxM0', cu CT facut. Nu pot accepta Nx pentru ca pacientul e ori stadiul II daca e N0 ori stadiul III daca e N1, 2 sau 3.
Deci CT (si endoscopie, eco endo etc) facute cu rezultat Nx deci stadializare incompleta. Pt mine pacientul e neeligibil pt studiu iar oncologul da vina pe radiolog iar mie mi se rupe cine are dreptate, dar ma acuza ca sunt prea stricta. Gresesc?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 22, 2019 8:32 pm

Nu înțeleg cum da vina, pai face radiologul stadializarea?

Mi-e mi se pare logic ca radiologul sa spuna dacă se vad sau nu adenopatii cu aspect patologic la CT si stadializarea s-o faca medicul care centralizează rezultatele tuturor probelor.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 22, 2019 8:43 pm

Nush, probabil se face in echipa multidisciplinara, depinde si de spital.
Exact asta zic si eu: radiologul trebuie sa spuna ori e alb ori e negru.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 22, 2019 8:47 pm

ganglion marit nu inseamna ganglion invadat
ce boala este?
mumapadurii are partial dreptate ca de obicei, orice T are indicatie chirurgicala, daca e si N are mai intai indicatie de neoadjuvant si abia apoi chirurgie, desigur daca nu se prezinta pacientul intr o faza de complicatii ale bolii (hemoragie, stenoza, ocluzie) si daca e si M de obicei nu are decat indicatii de paliatie. stadializarea corecta o face oncologul dupa operatie cand are ct-uri, buletine histopat si imunohisto de la ce s-a scos precum si protocolul operator cu descrierea leziunilor.
niciun imagist sau chirurg nu o sa scrie cuvantul cancer metastaza sau n1 fara rezultat hp.
poate cel mult sa iti scrie cum zice mumapadurii cu suspiciune de sau aspect sugestiv pentru sau incert sau cu caractere imagistice de det secundar sau in observatie nustiuce.
plus ca nu se fac studii cu pacienti la care nu ai diagnostic pentru ca tu practic asta nu ai in cazul de fata-un diagnostic.
macar asteapta rezultatul anatomopat.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 22, 2019 8:51 pm

E cancer, are biopsie din tumora primara altfel nu era T4a.
Last edited by Melania on Thu Aug 22, 2019 8:55 pm, edited 1 time in total.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 22, 2019 8:52 pm

nu exista studii trialuri cu pacienti fara dg
poate doar in romania

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 22, 2019 8:55 pm

plus ca unele tumori nu disemineaza limfatic plus ca sunt o groaza de tnm-uri, tnm e doar clinic, exista si rTNM de exemplu tu la care te referi

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 22, 2019 8:55 pm

Evident ca ma refer la stadializarea clinica. Daca aveam ganglionii in parafina era evident mai usor numai ca studiul evalueaza neoadjuvant+chirurgie vs chirurgie+adjuvant.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 22, 2019 9:04 pm

adica vrei sa stii daca traiesc mai mult aia cu stadiu mai putin avansat
raspunsul este da, traiesc mai mult
trat adjuvant se face si in caz de pN0, daca pacientul e tanar si are boala cu prognostic prost (tip histopat agresiv, grad de diferentiere slab, tumora mare ki67 mare etc)
ma rog
succes
studii romanesti ce sa mai discutam

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 22, 2019 9:06 pm

M-am linistit, nu mai trebuie sa fac studiul.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Aug 22, 2019 9:14 pm

daca se faceau studiile dupa cum crezi tu ca se fac melania, pai se descoperea leacu la cancer de pe vremea lu crapu si menumorut iar mumapadurii era cercetatoare nasa pe marte acum, ingrijea o colonie de embrioni de maimute

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 22, 2019 9:31 pm

miahi de ce parazitezi? btw vorbesti prostii.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Aug 22, 2019 9:44 pm

MumaPadurii wrote:Boss, tu esti ultima persoana care ar trebui sa dea lectii despre organizare, avand in vedere cum postezi total aiurea pe topice.

Despre ce e topicul?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Aug 23, 2019 3:12 am

Melania wrote:Evident ca ma refer la stadializarea clinica. Daca aveam ganglionii in parafina era evident mai usor numai ca studiul evalueaza neoadjuvant+chirurgie vs chirurgie+adjuvant.

Ai auzit de proiectul hydra?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Tue Aug 27, 2019 10:43 pm

@ melania: nu faci recrutari si pe forum?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Sep 12, 2019 3:50 pm

MumaPadurii wrote:
Chingachgook wrote:rezultatul a fost ca interpretat o splina accesorie ca nodul limfactic, (arata cam la fel) si a pus diagnostic prezumtiv de limfom. asta e un caz anaecdotic si evident dar cand se fac sute de ct-uri pe saptamana cine isi asuma riscul pentru asemenea chestii`? mai sunt experiemente cu mai mai multe calculatoare sa se verifice intre ele dar iese un haos.

Si nu poate sa verifice un uman doar cazurile astea? Dintre sutele de CT-uri care se fac saptamanal, sa se trimita la uman doar cele care descopera cate un cartof pe undeva, sa decida el daca e limfom sau splina accesorie.
Sau daca clinicianul considera ca e nevoie de o a doua opinie.

se poate intamnpla si invers, e nodul limfatic si calculatorul crede ca e splina accesorie, o claseaza ca varianta anatomica si mai verifica pulea.
trebuie o gramada de teste, nu o sa fie in timpul vietii noastre (sau cel putin a voastre)

Return to “Discutii pe bune”