Brave New World

coltzul cu dileme
alimori
elite
elite

Re: Brave New World

Postby alimori » Sat Nov 14, 2020 12:31 am

cateodata imi vine sa ma banez singura :oops: noroc ca nu pot

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Nov 14, 2020 12:35 am

alimori wrote:
primarita wrote:
andy gavrilescu wrote:@primarita- pana la ce varsta le dai tu voie femeilor sa aiba copii?

Din punctul meu de vedere, femeile trebuie sa isi asume un copil si ca trebuie sa ii ofere sanse de reusita in viata.
Daca esti de varsta lui Alimori si nu ai un partener stabil sau macar unul mai tanar, mai bine nu.

:lol: :lol: :lol: si care e varsta lui alimori? si a partenerului lui alimori? alimori inca ovuleaza si inca se fte. si isi ia masuri de protectie pt ca nu vrea copii.
tu esti fix pe dos, tinerica (ovarian si foarte tinerica spre infantila mental), nu te fti, vrei copii, dar singura optiune e banca de sperma. noroc ca te fte grija din cand in cand.

Credeam ca ai 50 de ani. Iarta-ma, nu stiam ca ovulezi si ca te protejezi, e bine de stiut ca nu voi deveni mama in curand :)).
La batranete omul face sex, la tinerete mai poate si altceva.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Nov 14, 2020 12:40 am

la 39 de ani am emigrat, a trecut ceva timp, nu-mi amintesc exact cati ani, d-aia te intrebam.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sat Nov 14, 2020 1:10 pm

An de an e 1984.

Pana la urma lumea va reactiona (instintul de conservare) si ii va beli pe toti astia care au fabricat si promovat aceste ideologii aberante.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sat Nov 14, 2020 11:27 pm

Mneatale ai sarit peste1989?
1984 e la tine acasa every day...:((
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 15, 2020 9:38 pm

Iata ca am gasit si un exemplu pe placul primaritei, o doamna care si-a luat foarte literal responsibilitatea de a participa la cresterea nepotilor:

mom.jpg

https://www.peroz.ro/actualitate/o-buni ... nune-34808

Asta sau sotul a luat foarte literal anumite videoclipuri recreationale.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Nov 15, 2020 9:42 pm

E o solutie daca poate mama sa te ajute.
Mi se pare un gest f frumos.
Poate ar trebui sa fiu mai deschisa la minte si cand e vorba de persoanele gay.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 15, 2020 9:58 pm

Nu orice e mai convenabil e neaparat mai bine.
E un gest frumos din partea mamei, dar mi se pare cam cringy situatia pentru cuplu. Eu as fi ales alta mama surogat, una necunoscuta.
Si nu doar din cauza riscului unei sarcini la 52 de ani.

Ma intreb daca doamna ar fi acceptat-o pe mama lui sa le poarte copilul, in caz ca maica-sa n-ar fi putut. Si cum ar fi aratat poza cu doamna soacra insarcinata tindanu-se de mana cu fiul, iar fiica un pic mai in spate.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Nov 15, 2020 10:05 pm

Probabil au fost disperati, probabil o mama surogat era o solutie mai buna, dar costa mai mult si pot surveni probleme legale.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Nov 16, 2020 1:21 am

MumaPadurii wrote:Ma intreb daca doamna ar fi acceptat-o pe mama lui sa le poarte copilul, in caz ca maica-sa n-ar fi putut. Si cum ar fi aratat poza cu doamna soacra insarcinata tindanu-se de mana cu fiul, iar fiica un pic mai in spate.

La fel ca si Primi esti orbita de SEX.
Nu vad problema. Sa zicem ca faci cozonaci cu sotul. Puneti impreuna ingrediente, framantati etc. Apoi realizati ca nu va functioneaza cuptorul. Conteaza daca mergti la mama ta sau a lui ca sa folositi cuptorul?!
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Nov 22, 2020 7:34 am

Oligarhii tin mortis sa introduca neofeudalismul (comunismul corporatist), ei fiind feudalii si restul populatiei o masa amorfa, fara drepturi si proprietati. De asta au provocat epidemia cu Covid-19, un virus modificat in laborator. Au creat dezordine mondiala ca sa inceapa aplicarea planului lor.

https://www.rt.com/op-ed/507336-great-r ... mic-forum/

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Nov 22, 2020 11:38 am

Pentru generatiile ce vor sa vina si care intreba-se-vor, poate, ce este acela un RT punct com: "RT is an autonomous, non-profit organization that is publicly financed from the budget of the Russian Federation."

Mie mi-a ajuns propaganda din anii '50 pe care am citit-o, dar comentariul anterior s-ar putea sintetiza cam asa: comunismul corporatist câh, comunismul sovietic :allright: (la nevoie, merge si ceva mai soft, numai de rit rasaritean sa fie).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 22, 2020 3:47 pm

De la sectiunea Barfa Zilei de pe CNN:

Sia si-a luat-o de la niste activiste pentru ca a a distribuit-o pe Maddie Ziegler (tipa care apare in toate videoclipurile ei) in filmul Music, in rolul unei tinere cu autism.
Problema fiind ca Maddie nu e disabled, deci alegerea e offensive si misrepresentative, iar Sia face bani pe seama comunitatii autiste...

La fel au criticat-o si pe Amy Schumer care s-a autodistribuit in filmul pe care l-a produs, despre o tipa care nu arata bine, cu acuzatia ca... ea nu e suficient de grasa si nu e reprezentativa pentru femeile neatragatoare. :shock: :)

Mi se pare corect, distribuim obligatoriu un autist in rol de autist, o femeie cu adevarat neatragatoare (nu doar un pic) in rolul de "ratusca cea urata", gay in rolurile de gay, actori deprimati sau alcoolici (sunt o multime) in dramele despre asta, actrite cu cancer de san in filme despre femei cu cancer de san (chiar Tom Hanks o fi avut HIV?) si asa mai departe.
Problema o sa fie cand vor incerca sa distibuie pe cineva in rolul unui barbat abuziv sau misogin, atunci sa-i vad pe producatori unde o sa gaseasca un actor cu masculinitate toxica in tot Hollywoodul.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Nov 22, 2020 4:03 pm

asa in principiu actorii sunt actori, interpreteaza personaje, nu vorbesc despre ei insisi.
dar in Grecia antica nu existau actrite, doar actori si in ziua de azi nu ni se pare ok. si ni se pare de cacao si un actor alb vopsit ca sa faca pe negrul.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Nov 22, 2020 4:21 pm

Actritele au aparut mai tarziu, cred ca prin secolul 17.
Deci false probleme.

Ca tot vrem sa facem o lume buna, zicea un sociolog Gelu Dumitru, ca oamenii strang fonduri pt caini, pt cladiri, dar pt saraci nu. Ma intreb de ce nu o fac.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Nov 22, 2020 4:27 pm

ca n-ai habar tu (si nici Gelu Dumitru) nu inseamna ca nu se strang fonduri pt saraci.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Nov 22, 2020 4:28 pm

La cati saraci sunt in Romania si in Spania, nu prea se strang.
Un alt criteriu dupa care iti dai seama de altruismul uman, e rata de analfabetism.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 22, 2020 4:36 pm

alimori wrote:in Grecia antica nu existau actrite, doar actori si in ziua de azi nu ni se pare ok

Ai inteles invers ce si cand nu era ok. Atunci nu era ok sa joace femeile, nu ca nu e ok acum sa joace barbatii in locul lor. Ci doar inutil, pentru ca ai o alternativa mai buna.
Ce nu e ok e sa interzici femeilor sa joace, nu sa distribui un barbat in rol de femeie, daca asa doresti ca producator.

alimori wrote:ni se pare de cacao si un actor alb vopsit ca sa faca pe negrul

Poate tie, mie mi-a placut de RDJ in Tropic Thunder.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Nov 22, 2020 6:04 pm

eh daca ti-a placut un actor intr-un film, atunci nu ni se pare de cacao ca un alb sa joace un negru in general.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 22, 2020 8:06 pm

N-am zis ca un exemplu demonstreaza o afirmatie generala, era doar un exemplu. Afirmatia ca nu mi se pare de cacao n-am cum s-o demonstrez, cum ai vrea sa demonstrez ce mi se pare mie de cacao si ce nu? :shock:
Uite alt exemplu: nu m-a deranjat Yul Brynner in The King and I.
Asta a decis producatorul, asta i s-a parut cea mai buna optiune pentru actul artistic in momentul respectiv, de ce sa mi se para de cacao?

Am citit recent un exemplu de critica din aceeasi gama, cu o actrita faimoasa de la Bollywood care a fost atacata ca si-a inchis pielea la culoare ca sa joace rolul unei fete sarace. Problema fiind ca nu alesesera o fata cu pigmentatia mai inchisa pentru film.

Exemplul adus de tine, cu albii care ar face pe negri, nu e foarte fericit pentru discutie, pentru ca acolo problema vine de la faptul ca e vorba de niste trasaturi faciale greu de reprodus prin metode conventionale si rezultatul n-ar fi optim. Ar fi stupid si pana la urma inutil in majoritatea cazurilor. De-aia nici nu se intampla, pentru ca nu-i necesar si e contraproductiv.

Dar e vorba de optimizare si de practicalitate, nu ca mi s-ar parea "de cacao" in sensul de offending si misrepresenting (ca despre asta era discutia). In general nu vad de ce actorii nu s-ar putea ajuta de machiaj, lentile de contact, proteze si alte artificii ca sa intre mai bine in rol, atata timp cat e dorinta producatorului sa distribuie un anumit actor si nu altul.

Cu atat mai mult nu inteleg de ce un actor n-ar putea juca un rol de gay sau de autist fara sa apartina acestor categori.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Nov 22, 2020 8:38 pm

primarita wrote:Actritele au aparut mai tarziu, cred ca prin secolul 17.
Deci false probleme.

Ca tot vrem sa facem o lume buna, zicea un sociolog Gelu Dumitru, ca oamenii strang fonduri pt caini, pt cladiri, dar pt saraci nu. Ma intreb de ce nu o fac.

Gelu Duminica. E tzigan.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Nov 22, 2020 8:40 pm

Da, asa se numeste. Mersi.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Nov 22, 2020 10:34 pm

https://www.bizbrasov.ro/2020/10/01/sim ... 50-000-de/

Un exemplu recent pt primarita, se strang bani si pt saraci, in ex pt copii
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Nov 22, 2020 11:09 pm

Dar e vorba de optimizare si de practicalitate, nu ca mi s-ar parea "de cacao" in sensul de offending si misrepresenting (ca despre asta era discutia). In general nu vad de ce actorii nu s-ar putea ajuta de machiaj, lentile de contact, proteze si alte artificii ca sa intre mai bine in rol, atata timp cat e dorinta producatorului sa distribuie un anumit actor si nu altul.

Cu atat mai mult nu inteleg de ce un actor n-ar putea juca un rol de gay sau de autist fara sa apartina acestor categori.

Bineinteles ca actorii pot sa joace ce vor, sa se machieze, sa para mai tineri, mai batrani, nu despre asta e vorba; ci despre faptul ca ar trebui ca actoria sa fie accesibila si altora. Cu paralela cu barbatii care faceau roluri de femei voiam sa spun ca s-ar putea sa vina o vreme in care sa nu ni se para normal ca un actor valid sa joace in rolul unui paraplegic, existand actori paraplegici; sau negri; sau autisti.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 22, 2020 11:21 pm

Îți dai seama și tu ca e comparație complet aiurea, nu? :)
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sun Nov 22, 2020 11:24 pm

pc7 wrote:https://www.bizbrasov.ro/2020/10/01/simona-halep-sare-in-ajutorul-edubuzz-proiectul-prin-care-copiii-din-augustin-vor-avea-un-afterschool-intr-un-autobuz-vechi-al-ratbv-si-a-donat-ziua-de-nastere-si-a-strans-pana-acum-aproape-50-000-de/

Un exemplu recent pt primarita, se strang bani si pt saraci, in ex pt copii

E bine. Ma bucur tare mult.

Return to “Discutii pe bune”