Jordan Peterson

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Jordan Peterson

Postby MumaPadurii » Sat Jan 27, 2018 9:19 pm

Zilele astea l-am descoperit pe Jordan Peterson, e foarte interesant.
Nu ma refer doar la interviul de mai sus, el doar mi-a starnit interesul de a cauta mai mult despre el.
Muma the Puma

bahoi
junior
junior

Re: Jordan Peterson

Postby bahoi » Sun Jan 28, 2018 8:50 pm

adica ai citit articolul share-uit de comper pe fb?
https://www.nytimes.com/2018/01/25/opin ... d=fb-share

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jan 28, 2018 9:47 pm

Nu nu am citit un articol scris de cineva despre Peterson, l-am ascultat pe el.
Intai am inceput cu fragmente izolate din cursuri si dezbateri, am ascultat destul de mult ca sa am o idee generala. Acum am luat-o sistematic, vreau sa-i ascult toate cursurile. Acum eram la al treilea :)

E un hardcore evolutionist si pro libertate de expresie, militant impotriva marxismului social, postmodernismului si radicalismului de stanga.

Marturisesc ca m-a intrigat cel mai mult a fost opozitia lui la Bill C-16 si am ascultat multe pareri pro si contra pe tema asta, inclusiv dezbaterile din senat, pana sa inteleg cu adevarat care era de fapt problema.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Jan 29, 2018 12:07 pm

dar in final ai inteles, asta e cel mai important
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jan 29, 2018 12:45 pm

Te contrazic, nu asta e cel mai important.

Sigur ca e extraordinar sentimentul ala cand se face lumina si intelegi anumite lucruri pe care nu le puteai lega cap la cap, care te intrigau. Si asta poate fi orice, de la o problema de matematica, o regula gramaticala, un mecanism fiziopatologic, pana la motivatiile unei persoane pentru a face sau a zice ceva.

Dar drumul pana acolo, modul in care ai ajuns la intelegerea asta, e de fapt cel mai important.
Caci nu e acelasi lucru, nu ai acelasi sentiment de revelatie cand ti se da raspunsul mura in gura, cand il preiei cu valorare de adevar spus de altcineva, ca atunci cand ajungi tu singur la concluzia asta, cand descoperi singur care era problema; si e valabil cu cat e ceva care te intriga cat mai mult, pana la a face sa intri in starea aia de flow in care esti captivat total de ce faci.

Deci nu, nu ai dreptate, nu faptul ca ai inteles e cel mai important. De fapt adesea nu ajungi sa intelegi prea bine si cu singuranta nu vei ajunge niciodata la intelegerea completa. Si oare putem fi vreodata siguri ca ceea ce am inteles este corect?
Dar drumul pe care il facem pana acolo, incercarea de a intelege, asta e de fapt ceea ce ne lumineaza si ne face mai intelepti.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jan 30, 2018 12:07 pm

tu esti buddhista dar inca nu stii asta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Feb 16, 2018 1:12 pm

Totuși, nu pot să nu detectez o îngrijorătoare tendință reacționară la userii imedului pe măsură ce trece timpul. La Melania e clar, dar uneori mi-e teamă ca nu cumva Muma să îi calce pe urme. Probabil mă înșel.
Expect the bayonet

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Feb 16, 2018 6:04 pm

Nu e adevarat, nu ma opun progresului social si sustin egalitatea de sansa si statul secular.
Doar ca apar libertatea de expresie si ma opun autoritarismului, indiferent ca vine dinspre stanga sau dreapta. Ce e ingrijorator la asta??!!
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Feb 16, 2018 8:06 pm

Si nu inteleg despre ce tendinta vorbesti, eu am aparat intotdeauna libertatea de exprimare.

Mai tii minte cand PSD-ul a propus legea aia a defaimarii si tu ziceai ca e ok, iar eu m-am opus?

Sau cand Plesu (care e mai degraba conservator, din cum mi se pare mie) zicea ca nu e ok sa radem chiar de orice, de exemplu nu de religie, pentru ca unii oameni s-ar putea simti jigniti? Si ca propunea asa, voalat, o idee de cenzura, mai tii minte ca am protestat?

Sau ca am sustinut intotdeauna consecintele benefice ale confruntarilor de idei, chiar si cu pretul ca unele persoan sa se simta jignite atunci cand sunt contrazise?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Feb 16, 2018 9:08 pm

Eu nu sunt reactionara, dimpotriva, sunt mai degraba anarhista.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Feb 19, 2018 12:03 pm

MumaPadurii wrote:Si nu inteleg despre ce tendinta vorbesti, eu am aparat intotdeauna libertatea de exprimare.

Mai tii minte cand PSD-ul a propus legea aia a defaimarii si tu ziceai ca e ok, iar eu m-am opus?

Sau cand Plesu (care e mai degraba conservator, din cum mi se pare mie) zicea ca nu e ok sa radem chiar de orice, de exemplu nu de religie, pentru ca unii oameni s-ar putea simti jigniti? Si ca propunea asa, voalat, o idee de cenzura, mai tii minte ca am protestat?

Sau ca am sustinut intotdeauna consecintele benefice ale confruntarilor de idei, chiar si cu pretul ca unele persoan sa se simta jignite atunci cand sunt contrazise?

eu imi aduc aminte atunci ca ti s-a demonstrat ca nu putem rade de orice

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Feb 19, 2018 12:23 pm

dar ceea ce nu s-a demonstrat (si care era de fapt speta discutiei trecute si actuale), e ca ar trebui sa implementam cenzura cu motivul ca oamenii s-ar putea simti jigniti de anumite glume sau pareri
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Feb 19, 2018 6:20 pm

cenzura desigur nu.
dar oprobriu public da.

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Tue Feb 20, 2018 2:06 am

iete, mai intru pe imed și dau de Jordan Peterson.
și-s în acord global cu MumaPădurii....

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Feb 20, 2018 2:26 am

ia te uita, tapirul. am ajuns deja in lumea de apoi?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 20, 2018 3:12 am

Daca lumea a inceput sa fie de acord cu mine probabil am ajuns in iad.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Feb 23, 2018 9:51 am

Jordan peterson ăsta sounds like a big fat douchebag
Expect the bayonet

Return to “Discutii pe bune”