Flat Earth Society

coltzul cu dileme
Chingachgook
addicted
addicted

Flat Earth Society

Postby Chingachgook » Wed Jul 12, 2017 9:58 am

ce parere aveti despre?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Flat Earth Society

Postby MumaPadurii » Wed Jul 12, 2017 10:46 am

Grupurile de suport pentru problemele pamantului au aparut din cauza prostiei geologilor interesati doar de castiguri materiale si care nu sunt in stare sa-si foloseasca creierul. Studiile mele geologice din perioada cand eram un tanar licean si, indragostit de colega mea pioniera pe care o duceam in miriste sa admiram porumbeii, culegeam rame din pamantul reavan ca sa-i momesc; porumbeii sunt foarte greu de momit pentru ca sunt fapturi extrem de inteligente si se lasa greu ademenite, asta am observat inca din acele timpuri comparandu-le comportamentul cu cel al colegei mele, in fine deci unde ramasesem, da, culegand rame din pamantul reavan am obeservat anumite caracteristici ale straturilor solului despre care care mai tarziu, analizand diverse studii imagistice ale creierelor afectate de encefalopatia Wernicke, mi-am dat seama ca se aseamana cu afectarile din straturile scoartei cerebrale prezente in aceasta, ceea ce nu poate insemna decat ca pamantul are o deficienta acuta de tiamina (tiamina e o vitamina care nu se prea gaseste in solurile plane) si daca geologilor le-ar da prin cap sa instituie un sistem cu irigatii masive de tiamina, cu siguranta ca pamantul si-ar castiga din nou formele de relief dorite.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Jul 12, 2017 6:16 pm

în odaia strâmtã
pe un pat diform
zac strivit în pernã
de un pumn enorm
mcdreamy as fuck

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Jul 12, 2017 7:26 pm

@Muma

Mai draga, eu credeam ca esti muyere si nu ma face sa-mi schimb impresia despre tine.
Afla de la mine, "nemedic" fiind, ca animalele nu se deosebesc de oameni in privinta structurilor primitive ale creierului, cele de care depind comportamentul normal, sentimentele (afectivul), instinctele de baza, memoria. Exact aceste structuri sunt afectate grav la cei cu encefalita Wernicke cronica, de la tiaminaze si alti factori antitiaminici produsi de microbi (probabil infectie cronica intestinala). Mai "ceteste" si tu si incearca sa legi datele (fenomenele) intre ele, ca nu esti papagal. Ce bine ar fi daca bolnavilor psihic le-ar functiona creierul primitiv la fel ca la porumbei. Si-ar reveni. Cred ca stii si tu ca multi bolnavi psihic sunt extrem de inteligenti, deci nu de la zona aia din creier le vine necazul.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Wed Jul 12, 2017 7:42 pm

Muma: :D :D :D, cu mentiunea ca liceenii erau UTC-isti, mai sus decât pionierii.

FES e ilustrativ ca exemplu maieutic: de ce am crede că pământul e rotund, atâta timp cât n-am văzut asta cu ochii noștri? Ea dovedește că toți trebuie să avem încredere în experiențele altora, că avem nevoie, da, de un fel de credință. Majoritatea dintre noi credem că pământul e rotund fără a ni se prezenta probe directe, doar narațiuni istorice, la școală. Credem așadar că pământul e rotund din exact aceleași motive pentru care cei care învățau în Mesopotamia antică că pământul e plat, credeau că e plat.
Mai întâi tigările, apoi masinile.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Jul 12, 2017 7:55 pm

Uite ca aparu si domnul dr. Phat. Ia dat voie sotia sa se destinda si el putin pe forum, dupa ziua grea si saracacioasa prin care a trecut.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Jul 12, 2017 8:58 pm

oh i'm sorry i'm sorry M-Dan este trident cumva ?
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 12, 2017 10:23 pm

Phat Skidz wrote:Credem așadar că pământul e rotund din exact aceleași motive pentru care cei care învățau în Mesopotamia antică că pământul e plat, credeau că e plat.

terminati cu prostiile, toata lumea stie ca pamantul n-are cum sa fie nici plat, nici rotund, deoarece lumea in care traim are minim 4 dimensiuni

modul in care descrii mediul incojurator si legile pe care le aplici in fizica depind de sistemul de referinta si de ce te intereseaza sa calculezi sau sa faci

sigur ca pamantul e plat din perspectiva mea, nu e nimic incorect in a spune asta
daca eu vreau sa fac un castel de carti de joc sau sa alerg, nu-mi foloseste la nimic sa stiu sau sa iau in considerare faptul ca pamantul e rotund; pentru mine si pentru ce vreau eu sa fac cu el in momentul ala, e plat

la fel cum mecanica newtoninana e perfect valabila in sistemul nostru de referinta si foloseste pentru a construi cladiri, de exemplu
dar intr-un sistem macro nu mai sunt valabile legile ei, ci se aplica cele relativiste, daca vrei sa calculezi ceva la scara astronomica
iar in sistem micro, aplici mecanica cuantica

sau ceva de genul asta, sa ma corecteze janos daca n-am zis bine
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Jul 13, 2017 9:27 am

Cred că e cu neeuclidiene din alea.

Dacă vine Janoș m-ar interesa și pe mine ce pățești dacă pici într-o gaură neagră. Ce priveliști aș vedea dincolo de orizontul de evenimente.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jul 13, 2017 12:16 pm

@dr. Phat

Cand intri in gauroiul negru este ca-cand mori, sau ca atunci cand adormi la televizor. Treci "dincolo" fara sa stii, se intrerupe brusc curentul.

Apuca-te domnule sa studiezi serios bolile psihice si nu mai pierde timpul cu prostii. Lucrezi in domeniu si teoretic ai instrumentele necesare. Iti dau eu cateva idei, matale doar sa le verifici. Vei ajunge celebru si vei scapa de saracie.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Jul 13, 2017 12:54 pm

Stiu frate ca mori, te sfâșie forțele mareeice (nu știu exact cu câți de i se scrie mareeeice). Dar să presupunem că n-aș muri, că aș fi un extraterestru conștient dar foarte dens sau whatever, rezistent. Ce aș vedea dacă aș fi înlăuntrul orizontului, ce s-ar vedea afară? Înțeleg că cei din afară, invers, nici nu m-ar vedea trecând de orizont, ci doar apropiindu-mă permanent și asimptomtic de el și devenind tot mai roșu. Asta înseamnă că, până trec eu de orizont, ei vor fi fost morți de milenii, sau cum?

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jul 13, 2017 4:09 pm

Mai vezi o pwula cand te papa gaura neagra. Ce ai mancat in ultimul timp, de la ce ti se trage ?

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Jul 13, 2017 4:33 pm

uneori, (de fapt deseori) am senzatia ca m-dan sufera de sindromul ruvalcaba-myrhe-smith, sindrom caracterizat prin coexistenta polipozei intestinale hamartomatoase cu macrocefalie, conformatie neobisnuita craniofaciala, deficit mental si macule pigmentare pe glandul penisului.
iata deci cum pentru unii oameni cancerul si epilepsia sunt o adiere usoara de primavara, tot respectul asadar pt m-dan & his kind.
mcdreamy as fuck

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jul 13, 2017 6:15 pm

Matale ai endropwlita cronica cu acutizari sezoniere. Incearca sa te tratezi, sa nu dai boala la toti doctorii de pe forum. Nu ma bag la afectiuni asa de nasoale, ca te-as ajuta.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Jul 13, 2017 6:22 pm

what does "matale" mean
in romanian? in spanish i think it means "kill them" ?
bine atunci daca nu te bagi te bag eu.
mcdreamy as fuck

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jul 13, 2017 6:44 pm

matale (mătăluță) pron. diminutive dela d-ta - DEX

Ceva mai stiintific nu stii ? Nu ai procesorul capabil, sau e chestie din sistemul de orerare ? Chiar nu iti dai seama ca pacienta de care vorbeai are borderline ? Mai traieste ?
Nu iti dai seama ca cei cu borderline se comporta ca bolnavii aflati in stare de encefalita Wernicke ? Gandeste si tu, ce dracu ! Comportament de tip borderline se intalneste si la bolnavii aflati in criza de tirotoxicoza (sau tireotoxicoza), tot de la deficit major de tiamina (produs de excesul de hormoni tiroidieni => arderea glucozei prea intensa - incompleta => acidoza metabolica => neuronii buliti, cardiomegalie, neuropatie periferica, etc). Citeste mult pe net (macar pe Wikipedia) si pune datele cap la capu

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Jul 13, 2017 6:48 pm

capu la cap le pun, oricum in afara de cancerul de nu citesc nimic din patologie la tiroida.
stiu unde vine tiroidiana inferioara si recurentu so aia e
mcdreamy as fuck

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Thu Jul 13, 2017 9:11 pm

Citeste cu atentie si vezi care sunt elementele comune, la manifestari ale bolii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperthyroidism
http://www.romedic.ro/hipertiroidism
https://en.wikipedia.org/wiki/Wernicke% ... phalopathy
http://www.romedic.ro/encefalopatia-wernicke
https://en.wikipedia.org/wiki/Beriberi
http://www.romedic.ro/beri-beri-deficienta-de-tiamina
http://www.romedic.ro/sindromul-borderline
https://en.wikipedia.org/wiki/Borderlin ... y_disorder
Informatia din aceste surse nu este completa si este necesar sa citesti si din multe alte surse. Este bine sa faci si observatii proprii. Daca lucrezi intr-un spital mare, cu fel de fel de cazuri, atunci poti sa faci studiu serios. Asa este, cum am intuit eu, ca majoritatea bolilor psihice au cauza deficitul de tiamina, de la infectii care produc substante cu efect antitiaminic. Este blocata metabolizarea glucozei si se degradeaza neuronii. In functie de gradul de deficit tiaminic si de durata, se observa diverde forme de manifestare a afectiunii psihice.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jul 13, 2017 9:19 pm

good luck, mihai :D

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu Jul 13, 2017 10:20 pm

https://m.youtube.com/watch?v=fboXaOSY9LY
freak! join a frickin freak show!
mcdreamy as fuck

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Jul 16, 2017 6:10 pm

https://www.rt.com/viral/396468-spacex- ... nce-fears/
Doctorii sunt in mare pericol, vor fi primii inlocuiti de roboti. Scapam de ei, Doamne ajuta !

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Sep 14, 2017 12:02 pm

un admin de la FES

Well I messed up. Went to ER for ear infection as I was going in he said he had to scan my eyes I said what and damn if he didn't do it. I thought I was gonna kill him. Didn't give me chance to say no just put on my face and a fraction on a second it was already done. So guess I'm on the data base now. Shit pissed me off.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 26, 2017 10:55 am

In Senatul USA 53 din 100 de membri sunt climate change deniers.
In Camera Reprezentantilor sunt 232 din 435.
Va las sa ghiciti din ce grand old party fac parte marea majoritate.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Sep 26, 2017 11:05 am

eu cred ca unii sunt populisti. nu contest insa ca sunt si prosti ca lemnul

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Sep 28, 2017 10:25 am

Thomas Wilkinson de la google earth

"After years of diligent study and intent work I have concluded there is no way the world can be spherical. Given how our data at Google has never matched up to NASA’s data, and given how modern technology simply cannot measure the magnitude of such a planet, we can never really be guaranteed the earth is spherical. The truth is, this idea is so ingrained in our culture that no one questions it. Well, I’m questioning it.”

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Oct 04, 2017 7:54 pm

MumaPadurii wrote:In Senatul USA 53 din 100 de membri sunt climate change deniers.
In Camera Reprezentantilor sunt 232 din 435.
Va las sa ghiciti din ce grand old party fac parte marea majoritate.

Industriasi.
Big Boss

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Oct 22, 2017 10:17 pm

"E lung pamantul, ba e lat/Mananci..., ca e patrat."
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”