Iar politica

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Iar politica

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 5:31 pm

Eu sunt de acord cu pantazi la faza asta.

http://m.hotnews.ro/stire/22233224

Mi se pare puerila (in cel mai bun caz) scandalizarea actuala fata de Iohannis. Ca sa nu mai spun de naivitatea cu anticipatele (dar banuiesc ca n-avem imedisti care sa creada in scenariul asta).
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jan 18, 2018 5:56 pm

eu raman alaturi de presedinte
sunt greu de dezamagit

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Jan 18, 2018 6:24 pm

sa o refuze pe mamaie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 6:31 pm

pe ce baza constitutionala?

si ce beneficii ar fi avut pentru Romania urmarile acestui refuz in oricare dintre scenariile previzibile?
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Jan 18, 2018 6:38 pm

cum a refuzat-o pe shaideh aia
ne impiedicam in constitutii acuma?
evident ca are dreptul sa sa refuze ca altfel nu mai trebuia semnatura lui.
sunt curios ce beneficii o sa aiba romania de acuma incolo

intre un rau sigur (situatia de azi) si unul il probabil alegi pe ala probabil. sau ai ajuns la varsta aia in care zici " lasa mama sa nu vina altii mai rai, macar pe astai ii cunoastem?

eu cred ca e un talambache fricos si i-a fost frica de suspendare
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 6:47 pm

Pe ceviche a refuzat-o cu un motiv intemeiat, a invocat siguranta nationala. La asta ce sa spuna, ca e pericol sa arda sarmalele?

Nu, nu ne impiedicam in constitutii, doamne fereste.
Ca sa citez din Florin Iaru: "Moamă, cum mai visează lumea la Băsescu, cu democrația-n gură."

Doar ca s-ar fi impiedicat CCR-ul. Sau crezi ca Dragnea ar fi propus cuminte alt premier, acceptand sa fie Iohannis´s bitch cu un an inainte de prezidentiale?

N-am zis ca Romania o sa aiba beneficii cu premierul asta, dar asta nu e un argument ca sa fii dezamagit de Iohannis, ca nu el a propus-o si nici nu avea o optiune mai buna pt Romania in momentul de fata.
Dar am inteles, important e sa-si arate muschii, nu conteaza ca o face legal sau nu si cu ce consecinte o face pentru Romania.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 18, 2018 7:25 pm

Nu scrie nicaieri in constitutie ca trebuie sa accepte vreo persoana propusa si nici sa dea explicatii. Textul constitutiei e pervertit constant de fosilele CCR.
Constitutia luata separat e cat de cat decenta, problema e la numirea CCR unde intervin interesele partidelor. Tehnic daca refuza neintemeiat (si cine stie ce inseamna neitemeiat? CCR?) incalca hotararea CCR nu constitutia. Cum sa vorbesti de respectarea constitutiei cand regulile nu sunt respectate? E noaptea mintii. E chiar ridicol si trist ca ideea presedintiei lui iohannis e respectarea constitutiei. Cu asa abordare nu e de mirare ca pesedul face ce vrea.
Ai dreptate, cu constitutia plus regulile aberante de la CCR presedintele nu putea face mare lucu si in acelasi timp sa evite suspendarea care ar fi fost o catastrofa si mai mare. Dar suspendarea oricum vine mai incolo, la legile justitiei.. I-a ramas doar cuvantul: putea sa amane, putea sa se mai gandeasca ca oricum o face incet, putea sa explice ce si cum, sa mobilizeze soc civila etc.
Discurul lui a fost o catastrofa: cum pla mea sa zici ca ii mai dai pesedului o sansa? Cum poti sa fii atat de idiot? Cu declaratia asta si-a luat adio de la al doilea mandat. Pentru ce sa mai stea inca 5 ani presedinte? Sa debiteze prostii rar si molcom?
A acceptat din alt motiv: CSM ul e castigat de dragnea si ICCJul cam la fel. cine stie ce o fi in afacerile alea cu casele. Din voce, mesaj si atitudine dom presedinte e *** pe el din cauza potentialelor probeme din justitie. De asta spera la un alt mandat: ca sa nu dea cu subsemnatul la parchet in 2019.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 7:48 pm

Important aici e ca CCR-ul l-ar fi suspendat sigur daca ar fi respins-o pe-aia fara motiv intemeiat, mai putin ca CCR-ul e cu muya sau nu cand face asta. Si ca l-am fi avut atunci pe Tariceanu presedinte.

Sigur, putem sa speculam ca avea si alte motive sau temeri in spate, ca afacerile cu casele ca etc, dar lua-o cum ai lua-o, Iohannis nu avea alta optiune.

Acum... ca nu a avut un discurs suficient de vanos si ca o fi facut vreo gafa de exprimare, e altceva. N-ar fi prima gafa pentru presedintele "ghinion". Dar e mai mult o critica la stil. E important si asta pentru un presedinte, nu zic ca nu e, dar impresia mea e ca i se reproseaza mai mult decat ar fi cazul.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 18, 2018 8:02 pm

Ei nah. Nu e deloc o problema de stil sau exprimare atunci cand singurrul instrument la indemana e cuvantul. Partea cu casele nu e speculatie, dosarul a fost tarat pe la kremenal si uitat pe undeva. CCR e PSD, oricum fac ceea ce li se spune pe linie de partid, fie cu motiv intemeiat fie fara. Li se spune ce tb sa faca si ei construiesc o 'argumentatie' around. Tu inca mai crezi in mos craciun de vorbesti de constitutie si CCR, motive intemeiate si neintemeiate?
Si mai e ceva: secu l-a fentat de data asta si l-au lasat descoperit. Indiciul e ca in aceeasi zi credea ca Tudose continua cand colo plavanul a defectat sau a primit ordine sa defecteze. Naspa. Constantinescu 2; macar constantinescu si-a dat seama ca a fost imbobinat. Klaus proceseaza mai greu, poate isi da sema pana la anul.
Secu cred ca s-a orientat deja pentru prezidentiale; colaboreaza acum cu psdul si castiga si ei un ban si ii vor phute la prezidentiale-schema clasica, Partida e deja ca si castigata cu tampeniile si aroganta PSDului iar sansele ca vom avea o femeie-procuror presedinte in 2019 sunt maxime. iohannis e un cal mort si deja istorie. Ghinion.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 18, 2018 8:16 pm

Si mai semneaza ca primarul si texte cu greseli (i-a uitat numele de Vasilica doamnei pm intr-un doc oficial). Eu pentru asta nu l-as fi suspendat, l-a fi concediat direct.
Btw eu nu am zis ca trebuia sa aiba discurs vanos si nici sa dea de pereti PSDul ci sa explice de ce, sa isi motiveze votantii si aia de ies de-a proasta la proteste, sa spuna ca va veghea la respectarea statului de drept, justitie etc, eventual sa amane ca sa mai isi ia timp sa se gandeasca, sa verifice etc. Putea sa faca si sa spuna multe. Asa a inghitit galusca si culmea a pierdut masiv din imagine si implicit al doilea mandat. Noob.
Eu n-am problema ca a ales-o pe doamna, problema mea e ca am votat un incompetent.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 8:35 pm

Credeam ca suntem de acord cu totii ca Iohannis a fost votat pentru ca era o optiune mai buna ca Ponta, nu pentru ca ar fi fost vreun Churchill.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 18, 2018 8:37 pm

Deloc, stiam ca e vraiste dar credeam ca e un om care poate invata; klaus nu invata si nici nu vrea sa invete, sau poate nu are capacitatea.
Nu sunt sigur ca cu Ponta nu ar fi fost mai bine pe termen lung. In orice caz PSDul nu ar fi luat atat la parlamentare.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 9:21 pm

PSD-ul nu ar fi luat atat la parlamentare fara acest an in opozitie, dar nu poti sa stii daca pe termen lung ar fi fost mai bine sau nu fara sa existe Klaus si guvernul tehnocrat.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jan 18, 2018 9:42 pm

Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Jan 18, 2018 10:54 pm

Melania wrote:Deloc, stiam ca e vraiste dar credeam ca e un om care poate invata; klaus nu invata si nici nu vrea sa invete, sau poate nu are capacitatea.
Nu sunt sigur ca cu Ponta nu ar fi fost mai bine pe termen lung. In orice caz PSDul nu ar fi luat atat la parlamentare.

presedintele a actionat destul de constant intr-o anumita directie fapt care ma face sa tind sa cred ca vrea sa-i lase sa se ingroape. este posibil ca psd ul sa nu se fi asteptat ca tanti viorica sa treaca de klaus. parerea mea e ca gafele pe care le va face vor fi atat de mari si clare. tudose s-a situat intr-o zona gri ca aparenta.

voi stiti ce salarii vor avea contractualii din dsp uri din martie? undeva in jurul a 100 mil lei vechi (exagerate). daca asa vor arata cheltuielile aparatului de stat putem sa ne asteptam la doua lucruri: disponibilizari (si nu se vor face pe criterii de performanta) si indatorare ptr stat, care pe termen lung, avand in vedere ca nu sunt bani investiti in dezvoltare, vor duce la inecarea economiei asa cum s-a intamplat in grecia. aici e greseala lui klaus. pretul pe care tara il va plati daca nu-i va iesi jocul.

psd isti de la varf nu sunt interesati de viitorul lor politic. trag cat pot si apoi fug din tara. s-a mai vazut. asta daca nu intram atat de curand sub sfera de influenta a rusiei.
The rise of Putinism
"N-am parohie, dar spovedesc pe unde pot." Petre Țuțea
code name: stuparu
soros nu a platit luna asta

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 18, 2018 11:59 pm

Ucraina sau Belarus scrie pe Ro.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jan 19, 2018 11:20 am

iauite aici mesaj de la domnul drula in care am incredere
daca e nevoie subliniez partile importante

"Vreau să demontez niște mituri în legătură cu desemnarea candidatului pentru prim-ministru (așa cum este ea prevăzută în Constituția României).

Circulă ideea (și e luată de bună) că procesul ar fi cam așa: partidele vin la Președinte și fac propuneri, iar Președintele alege una din propuneri. Sau o altă variantă: coaliția majoritară de partide vine cu o propunere și Președintele fie o acceptă, fie poate să o respingă (un veto), dar doar dacă are o justificare foarte temeinică.

Haideți să ne lămurim: Constituția dă președintelui atributul deplin și exclusiv de a desemna candidatul pentru funcția de prim-ministru (art. 85 și art. 103*).

Da, face această numire după ce se consultă cu partidele reprezentate în Parlament (cu excepția cazului când un singur partid are peste 50% - ceea ce nu s-a întâmplat niciodată în România - când se consultă doar cu acel partid).

Dar e vorba de _consultare_ - decizia îi aparține Președintelui.

Președintele nu are un rol pasiv în care doar ascultă partidele și preia ce i s-a propus de către ele și apoi gata, își încheie treaba.

Dimpotrivă Constituția prevăzând acest prerogativ pentru Președinte - desemnarea premierului - îi dă o libertate largă de a-și asuma un rol activ. De a încerca să formeze majorități și a negocia cu forțele politice susținere pentru candidatul desemnat.

Mai mult - nu există o limită de timp pentru acest proces. Nimic nu îl obligă să-și încheie misiunea în 24 de ore. (Să nu uităm că în Germania astfel de negocieri pentru Guvern durează luni de zile).

Se face o confuzie probabil în spațiul public cu mecanismul înlocuirilor de miniștri. Acolo într-adevăr premierul face o propunere pentru un portofoliu - iar Președintele o poate accepta sau refuza (dar doar o singură dată ca urmare a unei decizii a Curții Constituționale) motivat.

Nu este același lucru în cazul desemnării primului-ministru. Acolo, prerogativul desemnării candidatului este exclusiv al Președintelui. Deci e total falsă ideea că el are de ales dintr-o listă de nume cu care vin partidele la el.

Când vine vorba de desemnarea candidatului de premier, mingea e la Președinte, depinde de el ce face cu ea. Și nu - nu există niciun argument constituțional pentru suspendarea Președintelui pentru că nu desemnează candidatul dorit de un anumit partid sau coaliție de partide."

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jan 19, 2018 11:22 am

MumaPadurii wrote:Important aici e ca CCR-ul l-ar fi suspendat sigur daca ar fi respins-o pe-aia fara motiv intemeiat

falsh, falsh

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jan 19, 2018 11:24 am

Melania wrote:Deloc, stiam ca e vraiste dar credeam ca e un om care poate invata; klaus nu invata si nici nu vrea sa invete, sau poate nu are capacitatea.

e profesor, astia se opresc din invatat dupa ce termina licenta

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 19, 2018 8:57 pm

Chingachgook wrote:iauite aici mesaj de la domnul drula in care am incredere
daca e nevoie subliniez partile importante

"Vreau să demontez niște mituri în legătură cu desemnarea candidatului pentru prim-ministru (așa cum este ea prevăzută în Constituția României).

Circulă ideea (și e luată de bună) că procesul ar fi cam așa: partidele vin la Președinte și fac propuneri, iar Președintele alege una din propuneri. Sau o altă variantă: coaliția majoritară de partide vine cu o propunere și Președintele fie o acceptă, fie poate să o respingă (un veto), dar doar dacă are o justificare foarte temeinică.

Haideți să ne lămurim: Constituția dă președintelui atributul deplin și exclusiv de a desemna candidatul pentru funcția de prim-ministru (art. 85 și art. 103*).

Da, face această numire după ce se consultă cu partidele reprezentate în Parlament (cu excepția cazului când un singur partid are peste 50% - ceea ce nu s-a întâmplat niciodată în România - când se consultă doar cu acel partid).

Dar e vorba de _consultare_ - decizia îi aparține Președintelui.

Președintele nu are un rol pasiv în care doar ascultă partidele și preia ce i s-a propus de către ele și apoi gata, își încheie treaba.

Dimpotrivă Constituția prevăzând acest prerogativ pentru Președinte - desemnarea premierului - îi dă o libertate largă de a-și asuma un rol activ. De a încerca să formeze majorități și a negocia cu forțele politice susținere pentru candidatul desemnat.

Mai mult - nu există o limită de timp pentru acest proces. Nimic nu îl obligă să-și încheie misiunea în 24 de ore. (Să nu uităm că în Germania astfel de negocieri pentru Guvern durează luni de zile).

Se face o confuzie probabil în spațiul public cu mecanismul înlocuirilor de miniștri. Acolo într-adevăr premierul face o propunere pentru un portofoliu - iar Președintele o poate accepta sau refuza (dar doar o singură dată ca urmare a unei decizii a Curții Constituționale) motivat.

Nu este același lucru în cazul desemnării primului-ministru. Acolo, prerogativul desemnării candidatului este exclusiv al Președintelui. Deci e total falsă ideea că el are de ales dintr-o listă de nume cu care vin partidele la el.

Când vine vorba de desemnarea candidatului de premier, mingea e la Președinte, depinde de el ce face cu ea. Și nu - nu există niciun argument constituțional pentru suspendarea Președintelui pentru că nu desemnează candidatul dorit de un anumit partid sau coaliție de partide."

Ai si tu dreptate.
Muma the Puma

Western
senior
senior

Postby Western » Tue Jan 30, 2018 11:02 pm

Analiza politica spune ca vor fi destituiri de sefi in anumite directii de sanatate publica,Alta solutie nu exista deoarece sistemul medical a ajuns suprasaturat de coruptie trebuie taiate capete din directii de sanatate publica ,raul trebuie taiat din radacina si inceputa o noua reforma cu oameni noi .

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Feb 01, 2018 1:23 am

Prostia românească e rușinos de pronunțată.
The rise of Putinism

Western
senior
senior

Postby Western » Thu Feb 01, 2018 7:49 pm

Da care i mai destept? Un doctor cu specialitate clinica sau paraclinica? Cineva trebuie sa domine situatia.deci? Cine i mai destept?))

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Feb 01, 2018 9:53 pm

unul care nu isi pune asemenea intrebari

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Mar 09, 2018 8:15 pm

psd-istii in drum spre sala palatului

The rise of Putinism

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sun Mar 25, 2018 10:51 pm

liviu d e ko. l-a facut zob in seara asta la realitatea fostul prefect al telenormal.
The rise of Putinism

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Mar 26, 2018 11:34 am

tot mai mult realizez ca romanii nu stiu ce vor de la ofertantii politici si nu ca nu vor sa voteze. nu ma refer la cei care nu pot intelege din cauza educatiei precare ci la persoanele care au capacitatea de a intelege.
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Mar 26, 2018 7:43 pm

Da, eu stiu din astia cu facultati si pe care ii duce capul care nu au votat "pt ca nu au cu cine, toti sunt la fel, nu se schimba nimic". Eu macar am fost si am votat cu unii dintre aia de au iesit cu vreo 5%.
Acum imi zice asta: "ti-am zis eu ca ai votat degeaba, ca tot psd-ul iesea?". Eu ii zic "pai da din cauza astora ca tine care nu au fost la vot". Imi zice: "Lasa ca data viitoare merg si votez psd-ul sa vad daca iti convine".
N-ai cu cine.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Mar 27, 2018 9:16 am

cu cine ai votat andi?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Mar 27, 2018 10:01 am

ai crezut ca am votat PMPul? cu USR am votat

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Mar 27, 2018 2:55 pm

minti
au fost 5 voturi in craiova la usr si avem lista lor

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Mar 27, 2018 4:00 pm

S nu scrie andy g pe lista?
Oi fi votat cu pnl, dar eu asa ma tineam, ca cu usr. Verifica-am si la pnl daca poti.
Daca nu, poate alde. Oricum niste loseri

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Mar 27, 2018 4:09 pm

Dar tu ai incredere in aia 5? Cred ca unul a votat psd si si-a insusit votul meu.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Mar 31, 2018 10:25 am

Ce facem cu partidul domnului Ciolos, MRÎ? ii dam o sansa?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sat Mar 31, 2018 10:39 am

il votam
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Mar 31, 2018 10:41 am

pai da nu are majoritate nici macar aici pe forum, unii sunt cu USR-ul.
trebuie sa ne hotaram toti cu care sa votam, altfel iar iese psd

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Mar 31, 2018 11:22 am

PSDul e solid. usr pnl mri se bat pe acelasi electorat care e din ce in ce mai putin. Cu cat mai multe partidulete cu atat mai bine pt psd. Numai cu o coalitie-bloc antipsd sunt sanse ca PSDul sa fie depasit.
Ideea ca ciolos va atrage electoratul de stanga de la psd e o prostie.
Nu stiu ce au oamenii astia in cap.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Mar 31, 2018 7:42 pm

Partidul lui Ciolos o sa se alieze cu USR. Toata miscarea asta ocolita cu partidul propiu a fost din cauza lui Nicusor Dan care le-a blocat lui C&co accesul in USR.
Chiar, ce mai stiti de ND, mai zvacneste ceva?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Mar 31, 2018 10:16 pm

am auzit ca l-a dat Gabi Firea afara de la o sedinta din primarie cu polonicul. ce-a ajuns si asta

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Sun Apr 01, 2018 4:53 pm

rar am vazut mai multa inadecvare la un om de treaba

cum pzdmasii sa spui MRI? cum kk.t sa spui ca tu nu ai filiale, ai "clustere"
m-am terminat de ras cu un membru ro100 acum vreo 2 zile e fb care certa pe toata lumea ca prescurtarea nu e MRI ci Ro+.

sper sa ii inghita cat mai repede usr-ul si sa termine circul.

Return to “Discutii pe bune”