Iar politica

coltzul cu dileme
Boss
elder
elder

Re: Iar politica

Postby Boss » Sun Apr 01, 2018 11:35 pm

usr ul face mult zgomot, e mai agresiv dar nu are un fundament. mri ul e invers. ca și construcție mri ul e surprinzător de bine manageriat.
The rise of Putinism
"N-am parohie, dar spovedesc pe unde pot." Petre Țuțea

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Apr 01, 2018 11:40 pm

Are 4 zile (sau 3) de existenta. Ti-ai facut deja o parere?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Apr 02, 2018 12:32 am

Ciolos asta e can coiless. Daca codruta nu intra in politica iar castiga psdul.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Apr 02, 2018 10:01 am

andy gavrilescu wrote:Are 4 zile (sau 3) de existenta. Ti-ai facut deja o parere?

sunt abonat la platforma dupa ce le-am transmis recomandarile mele si am urmarit declaratiile lui ciolos (nu toate). nu am participat insa la grupurile de lucru. am urmarit live pe facebook conferinta de lansare a miscarii. foarte inteligenta miscarea de a avea o platforma civica de unde sa vina idei si oameni catre partid. practic oricine poate participa cu idei chiar daca nu e inregimentat politic.
The rise of Putinism

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Apr 02, 2018 11:18 am

sper ca au tinut cont de ideile tale ca altfel ma duc peste ei
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Apr 02, 2018 3:32 pm

Cam ce recomandari le-ai facut, daca vrei sa ne spui?

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Apr 02, 2018 6:07 pm

am uitat. a trecut aproape un an.
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Apr 03, 2018 9:19 am

tu le-ai uitat, dar ai pretentia ca un partid (sau ce e asta ro+) sa tina cont de ele? :))

analiza lui gamadi din aceasta dimineata despre noul partid mi se pare f buna.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Tue Apr 03, 2018 10:03 am

nu am vazut-o. gamadi are si el planurile lui. si nu uita ca apare la antena nu la realitatea. as vrea sa vad si eu o critica serioasa la adresa conducerii psd a ms din partea lui.
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Apr 03, 2018 10:54 am

pai parca a zis ceva si de doamna sorina zilele trecute, sau mi se pare?
o fi zis phat?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Apr 03, 2018 9:01 pm

Ati citit interviul lui Dragos Pislaru? :shock:

Mi se pare culmea nesimtirii sa sustii ca nu intri in competitie cu USR-ul. Imi imaginam ca si-au asumat treaba asta atunci cand au decis sa-si faca un partid separat, nu mi-am inchipuit niciun moment ca s-ar fofila cu explicatii de-astea de kcat.

Eu in locul lui o abuream cumva, incercam sa evit intrebarea, gaseam niste subterfugii (ceva de genul a ceea ce a spus si el la un momentat pe-acolo de eventuale viitoare colaborari, de competitie sanatoasa) dar mi-ar fi crapat obrazul de rusine sa spun (si nu asa in treacat, ci apasat, cu procente si teorii detaliate) ca nu intru in competitie cu USR-ul, ca suntem complementari si ca ne batem pe alt electorat.

noi nu vedem o competiție (cu USR-ul), noi vedem o complementaritate.

[...]

noi avem și în manifest enunțate două valori fundamentale: libertate pe de o parte, dreptate pe de cealaltă parte, și prin dreptate înțelegem inclusiv dreptate socială, justiție socială.

[...]

Hai să ne gândim câtă lume a ieșit la vot la alegerile din 2016. Dacă noi ne gândim la cei 40% care au ieșit la vot și ne uităm că scorul pe care îl are partidul care guvernează este de 18% din totalitatea electoratului avem doua opțiuni: să ne batem pe cei 40% care au fost la vot pentru un procent, două în plus sau în minus, privim la un joc cu sumă nulă. Dacă noi luăm 3% USR-ul are trei procente mai puțin, sau PNL-ul. Noi nu asta propunem. Noi considerăm că cei 60% dintre oamenii care stau acasă , bun, nu vor veni toți la vot, dar dacă ne uităm câți oameni ies totuși la vot de exemplu în turul doi la prezidențiale se ajunge la 70-75%, pentru că oamenii se mobilizează.

Acuma, între 40% și 70% este un spectru enorm de electorat care așteaptă să vadă un nou proiect. Nu e vorba că așteaptă să vadă un nou partid, sau ce face Cioloș, este vorba de faptul că așteptările lor, speranța lor este că în acest moment clasa politică are nevoie să fie reformată și atunci obiectivul acesta de asanare a clasei politice ar putea să suscite interesul unei părți considerabile a electoratului care nu a votat PNL sau USR în 2016. Prin urmare aici e jocul cu sumă pozitivă. Noi credem că marea majoritate din voturile pe care mizăm în 2020 vor fi mai degrabă nu din zona USR ci mai degrabă din zona celor care nu votează.

Spune ca sunt complementari USR-ului si nu se bat pe electoratul lor, dar... vin cu un mesaj absolut identic (libertati, dreptate juridica si sociala, un partid altfel, nu conteaza doctrina, conteaza competenta si lipsa coruptiei etc)...

Spune ca electoratul lor tinta sun nehotaratii care n-au fost mobilizati de USR si PNL in 2016, care asteapta un proiect nou, care spera reformarea clasei politice si asta o sa-i incite acum la vot.
Care e proiectul ala nou cu care o sa-i incite ei, ca sunt la fel de neasumati pe cat era USR-ul sub domnia lui Nicusor Dan.
De ce ar suscita obiectivul asanarii clasei politice o parte insemnata a electoratului care n-a votat cu PNL-ul si USR-ul, nu avea si USR-ul exact acelasi slogan? Reformarea clasei politice? De ce i-ar suscita asta acum, daca nu i-a suscitat atunci?
Pe ce ratiune se bazeaza acesasta speculatie?
Wishful thinking?!!

Ca apoi sa vina sa declare ca:

Acum, concret în ceea ce privește competiția politică. Noi credem că mai ales pentru partide care sunt de dreapta a avea competiție politică este foarte benefic. Noi chiar credem cu tărie că a avea de unde alege între mai multi oameni competenți, profesioniști, care pun pe masă proiecte viabile, este un lucru benefic pentru societate, pentru alegători. Exact acest tip de competiție îi va putea ridica mulți dintre acei alegători nehotărâți pentru că vor avea mai multe opțiuni și vom crea presiune pentru profesionalizarea mediului politic. Dar așa cum spuneam, intenția noastră este mai degrabă de complementaritate, de a adăuga ceva, de asta se și numește RO+.

Deci cum ramane, e competitie intre ei si USR sau nu?

Ori 1. nu intra in competitie pe acelasi electorat, ci aduc un mesaj nou, complementar, care sa-i suscite sa iasa la vot pe cei care nu s-au gasit in mesajul USR.
Ceea ce e evident fals, avand in vedere ca au fix acelasi mesaj.

Ori 2. da, intra in competitie pe aceeasi felie, insa asta e un lucru benefic, sanatos pentru clasa politica si asta va suscita alegatorul de dreapta scarbit, care va iesi la vot vazand o imbunatatire a clasei politice romanesti.

Nu poti sa sustii ambele, trebuie sa te decizi.
Iar ca sa sustii 1. mi se pare ca trebuie sa ai un obraz destul de gros.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Apr 03, 2018 11:08 pm

Proiectul lui ciolos e sa castige cateva scaune de europarlamentari (eventual sa isi securizeze lui un loc, sa nu uitam ca e practic somer in RO) si eventual o candidatura la presedintie in caz ca Iohannis pleaca la Bruxelles. Restul e vrajeala. N-au testicule, n-au filiale, n-au doctrina n-au nimic. Ciolos e destul de alunecos si destul de suspect-cam ca Isarescu.
Dragos Paslaru a fost in CA al unei societati care facea mobila pt IKEA cu lemnul din Maramures. 50 de mil de dolari cifra de afaceri, bine asa zic.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Apr 04, 2018 9:48 am

eu pot sa-ti spun ca pe vremea lui ciolos inspectia sanitara a trecut (pe linie functionala) in subordinea ms, pana atunci fiind la nivel de dsp care e subordonat consiliului judetean si prefecturii. cu alte cuvinte cei care aveau acces la conducerea spitalelor (mai ales ale celor judetene) nu mai aveau acelasi acces la cei care faceau verificari. doar disciplinar puteau sanctiona. psd ul a revenit si a transferat inspectia la nivel de dsp. din cauza asta controlul e unul formal.

asta e in exemplu despre cum conta pe vremea aceea sa ai in control mai bun.
The rise of Putinism

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Apr 04, 2018 10:20 am

Melania wrote:Dragos Paslaru a fost in CA al unei societati care facea mobila pt IKEA cu lemnul din Maramures. 50 de mil de dolari cifra de afaceri, bine asa zic.

catamai invidia
trebuie sa fie decat oameni care nu au avut succes in viata ca sa se regaseasca alegatorul roman?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 04, 2018 1:24 pm

faptul ca e in CA il face om de afaceri? si inca de success? parerea mea e ca era in bagator de seama platit bine dintr-o activitate care nu e pe placul votantilor tip USR. S-a umplut IKEA din vest de lemnul romanesc iar nea vasile asta a pus si el umarul la asta.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Apr 04, 2018 2:54 pm

esti vag incoerent

te deranjeaza corporatiile in general?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 04, 2018 6:12 pm

nu, ma deranjeaza prostia. IKEA nu e proasta ca face mobila ieftina, prostii si ticalosii sunt in Romania.
Nu stiu de ce ti se pare tie incoherent. Poate sa "faca afaceri" cate vrea dar faptul ca are chestia asta in CV pentru mine nu e ok pentru o cariera de politician asa cum se pretinde; e necredibil. USR nu erau aia cu petul la Pungesti si cu salvat rosia montana si cu maraieli la PSD si PNL ca nush ce lege silvica au modificat?
Pai sunt credibili cu oameni ca nea Ghitza asta? Bine, sa nu mai zicem de Chichirau si de Neicusor ca acolo e durere. Crezi ca am uitat ca Neicusor si USR au adus-o pe madam Voluntari & co la primaria bucuresti?
Si o veste buna: Iohannis a promulgat in sfarsit mult aspteptata lege care interzice pungile de plastic. :allright:

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Apr 05, 2018 11:14 am

usr-ul e facut din oameni. faptul ca gotiu sau pulifriciul ala de dohotaru sunt de stanga nu inseamna ca toti sunt asa.
dupa parerea mea cei mai articulati din usr sunt de drepata (ghinea, drula)
mi se pare in continuare o tampenie sa spui ca din cauza ca lucrat la ikea nu are voie sa intre in politica

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Apr 05, 2018 12:07 pm

dohotaru parca demisionase din usr pt ca o luase prea inspre dreapta pentru el dupa abdicarea lui ND
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Apr 05, 2018 1:16 pm

The rise of Putinism

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Apr 05, 2018 1:34 pm

MumaPadurii wrote:dohotaru parca demisionase din usr pt ca o luase prea inspre dreapta pentru el dupa abdicarea lui ND

da, a fost demisionat
dar nu cred ca discutam cu melania la nivelul asta de subtilitati

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Apr 05, 2018 3:41 pm

Chingachgook wrote:usr-ul e facut din oameni. faptul ca gotiu sau pulifriciul ala de dohotaru sunt de stanga nu inseamna ca toti sunt asa.
dupa parerea mea cei mai articulati din usr sunt de drepata (ghinea, drula)
mi se pare in continuare o tampenie sa spui ca din cauza ca lucrat la ikea nu are voie sa intre in politica

Esti si spin doctor acum? Am zis ca nu e credibil pentru cei cu mai mult de un neuron cum se pretind votantii USR. N-am zis ca n-are voie.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Apr 05, 2018 3:44 pm

Chingachgook wrote:
MumaPadurii wrote:dohotaru parca demisionase din usr pt ca o luase prea inspre dreapta pentru el dupa abdicarea lui ND

da, a fost demisionat
dar nu cred ca discutam cu melania la nivelul asta de subtilitati

Ai dreptate, nivelul meu e ceva mai ridicat decat sa discut despre umorile lui mucusor.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Apr 05, 2018 4:15 pm

sordan e istorie pentru usr.

nici costin borc nu iti place? si ala fostcorporatist, nu stiu ce sef pe la lafarge

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Apr 27, 2018 12:30 am

Am și eu o întrebare, ce au cautat cele 2 catastrofe în Israel?
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Apr 27, 2018 9:34 am

Speram ca presedintele camerei deputatilor va avea bunul simt sa ne spuna la intoarcere scopul vizitei. Cine stie ce o fi pus la cale cu evreii.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Apr 27, 2018 9:55 am

Bun simt nu are din fire
The rise of Putinism

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Apr 27, 2018 9:58 am

Iohannis da numai dume.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Apr 27, 2018 10:05 am

Iohannis nu a dat mandat.
The rise of Putinism

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Apr 27, 2018 12:13 pm

Mama ce l-a suparat Vio pe Klaus!
Ce credeto ca se mai intampla mai departe?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Apr 27, 2018 12:21 pm

Nimic, iohanis iar a picat de fraier. Dancila evident ca nu va demisiona si fiecare zi cu pavianul coafat la guvern il va decredibiliza si ii va eroda autoritatea, atat cat i-a mai ramas, lui Iohannis. Klaus un idiot abosolut.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sat Apr 28, 2018 1:17 am

Debandada politica. Răzvrătire împotriva legilor a celor care înșală.

E nevoie de alegeri parlamentare anticipate neapărat.
The rise of Putinism

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Apr 30, 2018 11:50 am

te mai inscrii ma in psd sa ii subminezi din interior?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed May 02, 2018 3:46 pm

Iohannis e omul satanei
2018-05-02 14.43.48.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun May 13, 2018 11:36 pm

Ce tare a fost julica aici :D

2018-05-13 23.34.38.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jun 12, 2018 11:26 am

se intalnira cei mai nebuni oameni ai planetei, donald trump si kim jong un
par sa se inteleaga bine

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Jun 13, 2018 11:49 pm

Ma intreb si eu. A cui e tara asta? A unui parlament votat intr-o zi de o minoritate care nu stia ce vor astia sa faca?
The rise of Putinism

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jun 13, 2018 11:58 pm

da
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jun 14, 2018 12:25 am

MumaPadurii wrote:da

ouch

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Jun 27, 2018 9:18 pm

Un lucru e cert, PSD chiar daca nu se va mai numi asa va ramane la putere dupa plecarea lui Dragnea.
The rise of Putinism

Return to “Discutii pe bune”