Scena politica actuala

coltzul cu dileme
Boss
elite
elite

Scena politica actuala

Postby Boss » Sat Jul 30, 2016 9:30 pm

Cum vi se pare actuala scena politica in contextul unei fuziuni si aparitiei a doua partide noi? Sunteti optimist? Care sunt amenintarile actuale (ca intr-o analiza swot)?

alimori
elite
elite

Re: Scena politica actuala

Postby alimori » Mon Aug 08, 2016 8:45 pm

nu cunosc, nu raspund.
dar vreau sa povestesc ceva si nu mi se pare potrivita tema aia cu teroristii.

Boss wrote:spania e slab vizibila pe scena politica si militara internationala

in plus in istoria spaniei exista o amprenta araba semnificativa

a propos de amprenta... aveam un cunoscut marocan, bun baiat, absolvent de stiinte politice parca, vegetarian din compasiune, ateu militant la el in tara (adica participa la manifestatii antireligioase), practicant de meditatie budista in Sp. era singur in Madrid, dar avea o bunica prin Andalucia. il intreb ce planuri are dupa ce-si termina doctoratul, daca vrea sa plece in alta tara si-mi raspunde ca el vrea sa traiasca pe "pamantul bunicilor lui". io culmea ignorantei cum ma stiti, amintindu-mi de bunica-sa, zic aha, vrea sa ramana prin zona.
ceva mai tarziu, dupa ce am pierdut contactul cu el, am aflat ca asta e discursul recuceririi Al-Andalus, "recucerirea pamantului bunicilor nostri". sunt in continuare in stare sa pariez ca baiatul asta e painea lui dzeu, dar daca l-as reintalni, i-as cere sa-mi explice mai bine despre ce e vorba.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Aug 08, 2016 9:37 pm

ei, la cum l-ai portretizat doar nu o cuceri-o prin forta, nu? cred ca in sensul sa se inmulteasca acolo, s-o cucereasca numeric.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Sep 03, 2016 12:12 pm

And so, my fellow Americans: ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country.

John F Kennedy

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Sep 05, 2016 9:48 am

Daca asta e sloganul tau politic, nu te vad castigand nici macar alegerile pentru postul de administrator la bloc... in Romania.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Mon Sep 05, 2016 11:34 am

iar eu i-as intreba ce fac ei ptr blocul lor

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Apr 29, 2017 3:20 pm

E aparent cam ciudata.

Opozitia pare debusolata, iar din partea partidelor la guvernare vin in ultimul timp pozitii surprinzatoare, unele in contradictie cu promisiunile electorale, ca in cazul renuntarii la venitul minim garantat.
Nu cred ca schimba prea multe, sunt in continuare pline de figuri sinistre. Cat despre pomenile electorale, la fel ca in cazul lui Trump, au castigat pe baza unor promisiuni pe care nu puteau sa le respecte. Ok, rasuflam usurati la unele lucruri, dar de ce ar trebui sa aiba un merit pentru asta?

Cat despre debusolarea opozitiei, e normala si, cred eu, necesara. Nu doar PNL-ul are nevoie de reformare, ci si USR-ul avea. Or fi pierdut sustinatori pe termen scurt din cauza conflictelor interne, dar e vorba de "electoratul naiv" :). Pe termen lung cred ca e un lucru bun pentru partid, oligarhia nu le facea bine.
Muma the Puma

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Apr 29, 2017 4:36 pm

Opozitia nu exista ptr ca nu exista in primul rand un lider reformator, agentul schimbarii.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Apr 29, 2017 4:38 pm

Stiam eu ca era un topic generic ptr discutii despre politica.

robertf
junior
junior

Postby robertf » Mon May 01, 2017 12:58 am

Boss wrote:Stiam eu ca era un topic generic ptr discutii despre politica.

Ar fi fost interesant sa ii intrebi pe cei care și-au dat cu părerea de cât timp sunt plecați din România.
E evident ca cei plecați de mult timp sunt deconectați de la realitatea românească și opiniile lor ar trebui privite cu multă circumspecție.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Thu May 04, 2017 8:45 am

unica solutie in acest moment pentru reformarea clasei politice de la noi este, parerea mea, monarhia. avem nevoie de repere morale, de buna crestere si respect, iar monarhia ar putea juca rolul de pivot in acest sens.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu May 04, 2017 1:29 pm

Sa vina printul harry

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 04, 2017 5:11 pm

Good one
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 05, 2017 11:06 am

Relatiile dintre Coreea de Nord si China sunt pe cale sa se deterioreze. In mod evident China se teme de armele nucheare si de rachetele dezvoltate de coreeni. Dar nici coreenii nu se mai pot baza pe protectia Chinei (putere nucleara), de cand China a recunoscut oficial existenta statului sud-coreean. Nici Rusia nu vrea ca nord-coreenii sa detina armament puternic, dar in caz ca SUA intra in razboi cu Coreea de Nord, s-ar bucura ca nord-coreenii sa rada cateva orase americane, chiar daca asta implica volatilizarea Coreei de Nord, de catre SUA, cu contaminare radioactiva extinsa (in toate tarile vecine). Situatia se complica si se va termina cu izbucnirea ww3.
Doctorii din Romania au fost instruiti cum sa trateze ranitii, in caz de atac nuclear ? Exista manuale in acest sens, sunt stocuri de morfina, de antibiotice si dezinfectante, de tot ce implica tratarea a milioane de arsi grav ? Pentru tratarea bolii de iradiere ce li s-a spus ?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri May 05, 2017 1:56 pm

esti retardat functional
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 05, 2017 6:15 pm

Esti atat de bun sa-mi traduci ? Asta este o vorba de duh la moda in satul tau ?

https://www.rt.com/news/386093-uk-nucle ... ke-russia/

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon May 08, 2017 11:14 am

sunt.

poti sa mananci singur, te inchei la sireturi (desi cred ca cu dificultate), de descurci sa cumperi paine si sa sustii o conversatie despre vreme dar cam atat.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon May 08, 2017 4:21 pm

Asta este sistemul tau de referinta. Te raportezi la ce ai vazut in familie. Peste trei generatii, traind in mediul urban, s-ar putea sa evoluati. Daca nu se intampla ceva catastrofic si sa resetati, sa va intoarceti la cocean.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 08, 2020 10:37 am

Vlad Mixich pe facebook wrote:Deci povestea asta e adevărată, adică NU e fake news. :)

Viorel Cataramă, 65 de ani, s-a dus într-o localitate unde sunt peste 70 cazuri de COVID-19 și a început să se îmbrățiseze cu oamenii de acolo în speranța că se va infecta. A trebuit să facă asta pentru că a încercat și să se auto-interneze într-un spital COVID-19, dar nu i-au dat ăia voie. Acum Cataramă s-a autoizolat acasă si așteaptă simptomele.

Soția lui, care e medic scrie: "O perioadă mă voi muta de acasă, împreună cu fetița noastră, astfel încât să nu ne expunem acestui virus. Determinarea lui [a soțului] de a demonstra că poporul român nu merită să primească marea foamete cu brațele deschise l-a făcut să ia această decizie. Cu sufletul îndoit, îi admir acest simț al dreptății."
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 08, 2020 11:22 am

Nevasta-sa care a dat bir cu fugitii e Adina Alberts (o Olivia Steer mai periculoasa, ca are si diploma de medic), isi ajuta sotul sa impinga naratiunea ca toata pandemia e o manipulare din partea autoritatilor pentru a impune carantina.

Adina Alberts wrote:Chiar dacă cercetările mele frenetice în a găsi, de fapt în a intui soluții rapide anti-Covid, m-au condus către niște descoperiri surprinzătoare care m-au făcut să mă întreb dacă lumea medicală mondială chiar "e sănătoasă la cap" (dacă îmi permiteți un limbaj colocvial) și, chiar dacă toți am început să simțim că parcă ceva nu este în regulă cu această pauză mondială impusă...

Cercetarile ei frenetice :D constau efectiv in a deschide o carte de "epidemiolgoie practica pentru studenti si rezidenti" (uitata probabil prin biblioteca din vremea facultatii) si de a conchide ca UE ar fi putut rezolva aceasta epidemie in doua saptamani daca ar fi injectat bolnavilor ser de cal infectat (sau de pisica mai bine, ca erau deja infectate).
https://www.facebook.com/dradinaalberts ... 8117249085

Si de a avea revelatii (induse de discursul lui Trump) despre folosirea albastrului de metilen ca tratament, dar si vaccin.
https://www.facebook.com/dradinaalberts ... __tn__=K-R
https://www.facebook.com/dradinaalberts ... __tn__=K-R

Descoperiri surprinzatoare, intr-adevar.
Daca mainstreemul medical s-ar ocupa mai mult de cercetari frenetice, si mai putin de a sluji intereselor dictate de big pharma si de oculta mondiala... alta ar fi situatia acum.
Last edited by MumaPadurii on Fri May 08, 2020 11:29 am, edited 1 time in total.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri May 08, 2020 11:29 am

MumaPadurii wrote:
Vlad Mixich pe facebook wrote:Deci povestea asta e adevărată, adică NU e fake news. :)

Viorel Cataramă, 65 de ani, s-a dus într-o localitate unde sunt peste 70 cazuri de COVID-19 și a început să se îmbrățiseze cu oamenii de acolo în speranța că se va infecta. A trebuit să facă asta pentru că a încercat și să se auto-interneze într-un spital COVID-19, dar nu i-au dat ăia voie. Acum Cataramă s-a autoizolat acasă si așteaptă simptomele.

Soția lui, care e medic scrie: "O perioadă mă voi muta de acasă, împreună cu fetița noastră, astfel încât să nu ne expunem acestui virus. Determinarea lui [a soțului] de a demonstra că poporul român nu merită să primească marea foamete cu brațele deschise l-a făcut să ia această decizie. Cu sufletul îndoit, îi admir acest simț al dreptății."

Dă-mi și mie :)

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Fri May 08, 2020 11:30 am

Daca se aplica legea, Catarama ar trebui sa mearga la puscarie pentru "zadarnicirea combaterii epidemiei". El se izoleaza si nu are cum sa transmita boala la altii, dar legea e oarba.

Cum am zis deja, cu mare probabilitate covidoza a fost declansata de americani ca sa loveasca in China, care a devenit o amenintare economica si militara pentru SUA.
Vad ca se pregatesc sa mareasca tarifele vamale si sa mute capitalul din China in alte tari.
https://www.rt.com/op-ed/488069-china-u ... trade-war/

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 08, 2020 11:45 am

Daca se aplica legea, Catarama ar trebui sa mearga la puscarie pentru "zadarnicirea combaterii epidemiei". El se izoleaza si nu are cum sa transmita boala la altii, dar legea e oarba.

Cum nu? Teoretic ar putea, doar s-a imbratisat la rand cu o multime de oameni, virusul se transmite si prin contact, nu doar respirator, chiar daca nu e la fel de probabil.
Dar nu asta e importat, ci naratiunea idiotului, ca virusul nu e periculos, ca mijloacele de distantare sociala sunt inutile si ca ne putem imbratisa toti in voie, ca sa capatam imunitate.

Iar legea cu raspunderea penala cred ca e doar pentru cazurile in care s-a produs efectiv transmiterea bolii, nu pentru ca "ar fi putut sa provoace".
Pentru restul sunt amenzi, dar nu cred ca intri la inchisoare doar daca te imbratisezi cu niste oameni.

Desi acum nu se mai stie clar daca mai e vreo pedeapsa pentru nimic.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri May 08, 2020 12:50 pm

M_Dan wrote:Daca se aplica legea, Catarama ar trebui sa mearga la puscarie pentru "zadarnicirea combaterii epidemiei". El se izoleaza si nu are cum sa transmita boala la altii, dar legea e oarba.

Cum am zis deja, cu mare probabilitate covidoza a fost declansata de americani ca sa loveasca in China, care a devenit o amenintare economica si militara pentru SUA.
Vad ca se pregatesc sa mareasca tarifele vamale si sa mute capitalul din China in alte tari.

Problema e ca ii incurajeaza pe altii.
El isi permite consultatii inainte (sa prizeze covid), tratement/ingrijiri sponsorizate intr-un spital bun din Bucuresti.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun May 10, 2020 7:22 pm

M_Dan wrote:Daca se aplica legea, Catarama ar trebui sa mearga la puscarie pentru "zadarnicirea combaterii epidemiei". El se izoleaza si nu are cum sa transmita boala la altii, dar legea e oarba.

ce sa loveasca China, SUA au mortalitate mult mai mare.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun May 10, 2020 7:32 pm

Statele democrate.
Deci republicanii ar fi trebuit s-o declanseze.
Ma mir sa fi avut ei inteligenta de a inventa asa ceva...

Poate au fost suedezii, ca ei par suficient de inteligenti si cu predispozitii eugeniste, intr-o incercare miseleasca de a-si raspandi obicieiurile culturale la nivel mondial.
De-aia si stau acum asa linistiti si-si protejeaza economia, fara sa se teama ca celelalte tari din jur, ca lucrurile ar scapa de sub control, pentru ca cel care foloseste otrava, are de obicei si antidotul.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon May 11, 2020 1:03 pm

Deci Catarama ca Catarama, da nevasta-sa ...ma asteptam la mai mult bun simt. Probabil nu isi mai pot umfla dudele buzele etc si merge afacerea in pierdere.

Deci daca el are forma usoara o sa fie bine, romanii scapa usor.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue May 12, 2020 8:09 pm

Cu PNL se mai poate trai.
Cu PSD nu.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue May 12, 2020 8:39 pm

n-am murit in timpul domniei niciunuia.

Boss a mai intrat pe forum?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 15, 2020 9:36 pm

https://www.g4media.ro/update-zeci-de-p ... k.facebook

Nu va ia asa, un fior, cand vedeti pozele astea?

copil-fara-masca.jpg

Una e sa stii teoretic ca exista conspirationisti si dacopati, dar sa ti-i imaginezi mereu ca pe un troll abstract, un fel de M_Dan, alta e sa vezi ca iau forma unor oameni reali si cat se poate de normali in aparenta, unii chiar tineri.

Sunt printre noi :(
Dovezi vii ca acest virus (conspirationismul - CONVID19) loveste indiferent de generatie, bani, clasa sociala si educatie formala.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri May 15, 2020 9:54 pm

Frate, daca e sau nu hand made, nici nu mai conteaza, il avem, e printre noi, stati dreq acasa, ffs!
Ce ma enervez, cand vad cati prosti, si doctorii tre sa fie la dizpozitia lor peste cateva zile, sa i pupe n c ur

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri May 15, 2020 10:00 pm

Citesc comentariile, unul intreaba ce face sr i

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri May 15, 2020 10:36 pm

Ce sa facă, cumpăra măști chirurgicale și le vinde ca ffp2 spitalelor de la noi.
De asta nu-mi place sri.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 16, 2020 1:07 am

MumaPadurii wrote:https://www.g4media.ro/update-zeci-de-persoane-fara-masti-au-sfidat-regulile-sanitare-la-un-protest-anti-guvern-promovat-de-propaganda-rusiei-protestul-dup-modelul-din-bulgaria-unde-organizator-a-fost-un-partid-pro-rus.html#.Xr6fsiSt3Ik.facebook

Nu va ia asa, un fior, cand vedeti pozele astea?

copil-fara-masca.jpg
Una e sa stii teoretic ca exista conspirationisti si dacopati, dar sa ti-i imaginezi mereu ca pe un troll abstract, un fel de M_Dan, alta e sa vezi ca iau forma unor oameni reali si cat se poate de normali in aparenta, unii chiar tineri.

Sunt printre noi :(
Dovezi vii ca acest virus (conspirationismul - CONVID19) loveste indiferent de generatie, bani, clasa sociala si educatie formala.

Selectia naturala la lucru.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 16, 2020 1:39 am

Curentul antivaccinistilor e in expansiune iar in urmatorii ani va deveni o tema majora pentru public. Cei 100 de azi maine vor fi 10000.
https://www.sciencemag.org/news/2020/05 ... map-shows#

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sat May 16, 2020 6:26 am

E infricosator. De cand cu covidul incep sa cunosc mai bine ceva “prieteni romani, gratie sharuirilor lor de pe FB...
Posibil sa fim genetic predispusi la paranoia. Plus factorii de mediu, mostenirea a zeci de ani de neincredere in orice e oficial, scepticismul legat de existenta bunelor intentii pe vremea comunismului.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat May 16, 2020 9:13 am

nu sunt toti asa neglijenti si batuti in cap, unii stiu sa se protejeaza

96614638_10216831579966469_3138085324740100096_o.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat May 16, 2020 9:54 am

Ametzitzi
Au nevoie de realiniere cu obiectivele principale

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 16, 2020 12:40 pm

Ca de obicei ne-am inecat ca minoritarul la mal.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat May 16, 2020 2:24 pm

Printre participantii la protest, Oana Lovin, influerita pesedizda, Dana Budeanu wannabe (Danutza-i una, amentitelor!):

arh.jpg

Poza e de la julius, viedeoclipul asta in care isi anunta candidatura la primarie l-a urcat singura:

https://www.facebook.com/oana.lovin.180 ... 498863137/

Deci ca sa fii un presedinte bun e musai sa ai copii, iar pentru primarie sa stii sa faci ciorba de potroace.
De altfel, PSD-ul guverneaza si tara dupa modelul familiei traditionale, patriarhale.
Fara prostii moderne ca separarea puterilor in stat.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”