Brexit

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Brexit

Postby Melania » Sat Jan 02, 2021 11:35 am

pc7 wrote:This guy is a reason i believe in conspiracy theories. A facut lumea sa voteze brexit si a disparut, plm cum vine asta, las pe altii sa se spele pe cap cu ce am visat eu azi noapte?! Plus lumea e năzdrăvană, asa in general.
Tocmai am citit ca la mine n sat 10 000 de persoane au settled status (drept de sedere permanent). Deci in afara faptului ca nu o sa mai aibe cine sa culeaga capsunii si sa jumuleasca curcanii ce au castigat?

PC7 e british, o doare la basque.
Cum cine o sa culeaga capsunii? Canadieni, australieni, noua zeelandezi, indieni si pakistanezi. Nu ziceau ei ca sunt mai aproape de de tarile care vorbesc engleza decat de continent? Alt argument era ca nu trebuie sa invete limbi straine.
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 02, 2021 11:40 am

primarita wrote:Lumea uita ca britanicii au votat asa. Motivele au fost ca vin est-europenii si le fura joburile pe care le refuza sa le faca, ca vin sa le ia femeile etc.
Dar ei au votat.
Garage sau Garbage reprezinta poporul acesta, ca au luat o decizie buna sau nu, o sa vada peste 20 de ani.

Sigur ca ii reprezinta overall. Sunt insa o proportie semnificativa, mai ales tineri pe care Garage nu ii reprezinta.
Nu o sa vada nimic, timp de 20 de ani vor da vina pe UE pentru tot ce le merge om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual. E o frustrare legata de maretia imperiului brotanic de altadata si de exceptionalismul englezilor.
De profesie arhitecta.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sat Jan 02, 2021 11:43 am

Da, generatiile tinere sunt pro-europene.
Pe mine ma amuza la congrese cand aud britanicii, vorbind despre europeni si britanici.
Da, sunt exceptionali ca au dintii strambi.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Jan 02, 2021 12:57 pm

In Marea Britanie trebuie sa se fi vandut produsul asta, atunci.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
De profesie foliotomist pentru canide.
Pentru chestiuni medicale adresati-va medicului.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jan 02, 2021 1:50 pm

primarita wrote:Da, generatiile tinere sunt pro-europene.

Doar 70% dintre cei care au votat la categoria 18-24 de ani, restul de 30% au fost pentru Brexit. Se poate spune ca sunt proeuropeni intr-o proportie importanta daca ii compari cu alte grupe de varsta, insa exista un procent destul de neglijabil de tineri care au votat pentru Leave.

La varsta aia lucrurile nu sunt clar conturate si exista loc de schimbare, mai ales printre tinerii care au stat acasa, probabil neinteresati de politica inca. Iar in anii urmatori oare ce proportie credeti o sa creasca in caz ca lucrurile vor merge mai rau, avand in vedere ca doar 50% dintre tinerii englezi au acces la educatie superioara?
Proeuropenii care vor cantari situatia rational in pofida lucrurilor care vor merge rau in UE sau cei impresionabili de politica garbage izolationista?
Eu sper ca primii, dar nu sunt asa de sigura. Asta cu "englezii isi vor da seama ca au gresit" e mai mult whisful thinking decat realism. Realitatea e ca oamenii recunosc extrem de rar cand gresesc, e un instinct de protectie psihologica, iar politicienii si mai rar. :) Si cu cat te afunzi mai mult, cu atat cealalta parte e mai vinovata; probabil asa o sa considere si politicienii din UK.

Sa nu se intample ca in Romania, unde toata lumea era convinsa ca generatiile tinere vor salva tara si clasa politica se va schimba neaparat cu ceva mai bun.
Dar, ce sa vezi, tinerii nu sunt un grup omogen si nu au de ce sa fie obligatoriu o raza de speranta in momentul in care restul tarii balteste in rhat. Unii sunt, insa o mare parte sunt si copiii aia de care radeam ca pica Bac-ul pe capete sau ca ajung la facultati dar nu stiu sa scrie corect si care acum au crescut in adulti care sa puna botul la propaganda izolationista cu accente fasciste.
Norocul Romaniei e ca nu prea am avut momente de glorie in afara de perioada dacica si romania dodoloata, dar chiar n-avem de ce sa ne radem de britanici ca sunt nationalisti, cu minunile pe care le-am crescut la noi in ograda.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jan 12, 2021 11:51 am

PC7, vezi vreo diferenta in magazine sau e doar propaganda? Cica unele supermarketuri au ramas fara anumite marfuri din cauza Brexitului. Continentul a fost lovit si el de o criza fara precedent de Marmite.

De profesie arhitecta.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Jan 12, 2021 4:46 pm

Bai io chiar n am fost intr un supermarket din martie, magazinul de la colt e aprovizionat ok. Home delivery au fost ok, fara lipsuri semnificative. Yup marmite e mare problema. :)

Hmm, am raspuns fara sa dau click, habar n am cum e NI
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 14, 2021 11:50 am

Diaspora din anglia, trimisa in Romania. Unii spun ca s-a facut mult rasim si discriminatie.
De profesie arhitecta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jan 14, 2021 12:16 pm

Or fi facut ei ceva.
Cred si eu ca sunt suparati, ce sa fure in ro?
Va dati seama ca astia prefera sa faca puscarie in uk decat munca in ro.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

Return to “Discutii pe bune”