Brexit

coltzul cu dileme
Chingachgook
addicted
addicted

Re: Brexit

Postby Chingachgook » Mon Jul 04, 2016 11:35 pm

Phat Skidz wrote:Ja right. Marine le Pen și omologii par niște oameni rezonabili, sigur au înțeles.

nu stiu de ce aveam senzatia ca iti place tot ce tine de franta, inclusiv marine le pen
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 10, 2016 3:13 pm

Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Jul 13, 2016 12:31 pm

pici daca pocneste andrei din degete?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 13, 2016 6:10 pm

nu ma impresioneaza toate articolele scrise de el, daca la asta te referi
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Jul 14, 2016 1:06 am

nu, la cealalta ma refeream

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 15, 2016 12:17 am

Secretarul de stat USA reactioneaza cand aude cine e noul ministru de externe al Angliei:

Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jul 15, 2016 12:03 pm

charles a zis ca el crede ca l-au numit pe boris ministru de externe doar ca sa il tina cat mai mult in afara angliei

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 15, 2016 2:20 pm

:))
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Apr 29, 2017 2:09 pm

Pun asta aici, ca parca e topicul unde s-a vorbit cel mai mult despre subiectul asta:

Foarte frumos. Observati oratoria, retorica si engleza perfecta, pe langa continutul discursului in sine. Asa vorbeste un politician.

Care sunt figuri politice internationale care va plac?

Enumar cateva intr-o ordine intamplatoare:
- Obama
- Merkel
- Trudeau
- Verhoftstadt

Deocamdata ma abtin sa numesc vreo figura din scena politica romaneasca. Sunt cativa politicieni care imi plac, dar nu au o influenta comparabila cu cei de mai sus. Nici din Spania nu-mi place vreunul in mod deosebit.
Despre Macron nu stiu practic nimic in afara de informatia de pe wikipedia si detaliile picante din viata intima.
Muma the Puma

robertf
junior
junior

Postby robertf » Mon May 01, 2017 12:18 am

Marine présidente, pentru ca sper sa ne scape de imigranți, de teroriști și de globalizare. Am auzit ca pe unii i-ar putea scapa și de de dependenta de imed.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue May 02, 2017 3:58 pm

trudeau e megasimpatic (si eu l-as f) dar mi se pare doar un ambalaj in materie de politica si decizii.

obama super competent, se imbraca corect, vorbeste frumos, nu a avut oo sa ia nico decizie. o mare parte din esecul lu mamaia hillary e i se datoreaza.

de la noi imi place mult de drula. (desigur in afara de domnul ghinea, v-am mai zis eu de ei)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue May 02, 2017 8:28 pm

Chingachgook wrote:obama super competent, se imbraca corect, vorbeste frumos, nu a avut oo sa ia nico decizie. o mare parte din esecul lu mamaia hillary e i se datoreaza.

Indiferent ce parere aveti tu si comentatorii pe care ii citesti despre oole lui obama, ultima speculatie nu are nicio logica atata timp cat ramane printre presedintii cu cea mai mare sustinere populara din USA.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue May 02, 2017 9:03 pm

Si nu e aici locul unei discutii despre misoginismul la romani, dar "mamaia" Hillary are cu un an mai putin decat Trump.
Unui candidat barbat n-ati sta niciodata sa-i numarati ridurile sau firele de par alb, insa doamnele din politica sunt criticate frecvent cu aluzii la uratenia sau varsta lor (si la Merkel am vazut ca e o critica obisnuita).
Asta pentru ca pentru romani (mai ales pentru conservatorii de dreapta) valoarea unei doamne depinde (mai mult sau mai putin constient) de functia reproductiva (aka frumusete, tinerete, menstra), chiar si in domenii care nu au nimic de-a face cu asta.

Asa se explica cum intre doi oameni varstnici, insa de aceeasi varsta, care vor candida la aceeasi functie (functie care nu are nimic de-a face cu frumusetea sau sexualitatea si in care la o adica, experienta e un atu), femeia e cea care castiga apelativul (castrant profesional) de "mamaie".
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 03, 2017 9:08 am

Back ontopic.
Kooksee, ce zici de Theresa, are suficiente oo pentru gusturile tale politice?

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... or-din.htm

Ne-ai spus pe cine nu simpatizezi de pe scena internationala, dar nu ne-ai spus de cine iti place.
De criticat e usor. De asemenea, e usor sa iti declari admiratia pentru oameni ca Drula sau Ghinea, ei de-abia au intrat in cursa, nu sunt inca in lumina reflectoarelor, n-au fost pusi in situatia de a lua decizii importante pentru o tara. E la fel de safe ca sprijinitul unui partid nou, care n-a avut inca posibilitatea sa faca greseli.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 03, 2017 9:13 am

MumaPadurii wrote:
Chingachgook wrote:obama super competent, se imbraca corect, vorbeste frumos, nu a avut oo sa ia nico decizie. o mare parte din esecul lu mamaia hillary e i se datoreaza.

Indiferent ce parere aveti tu si comentatorii pe care ii citesti despre oole lui obama, ultima speculatie nu are nicio logica atata timp cat ramane printre presedintii cu cea mai mare sustinere populara din USA.

bun argument asta cu sustinerea populara
iliescu a avut 80% in anii 90

confunzi logica cu common sensul. nu e un silogism simplu de tipul el a avut sustinere populara, el a sustinut-o pe hillary ergo trebuia sa castige

sunt de acord ca a avut sustinere dar nu a putut sa traduca sustinerea asta in nimic. nici sa faca el ceva nici sa ajute pe altii

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 03, 2017 9:15 am

MumaPadurii wrote:Back ontopic.
Kooksee, ce zici de Theresa, are suficiente oo pentru gusturile tale politice?

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... or-din.htm

Ne-ai spus pe cine nu simpatizezi de pe scena internationala, dar nu ne-ai spus de cine iti place.
De criticat e usor. De asemenea, e usor sa iti declari admiratia pentru oameni ca Drula sau Ghinea, ei de-abia au intrat in cursa, nu sunt inca in lumina reflectoarelor, n-au fost pusi in situatia de a lua decizii importante pentru o tara. E la fel de safe ca sprijinitul unui partid nou, care n-a avut inca posibilitatea sa faca greseli.

cum de cine?`de doamna merkel (care e foarte tare cum argumenteaza) de belgianul ala cu breton care a sters pe jos cu orban

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 03, 2017 10:03 am

Bun argument cu Iliescu. Da, Iliescu a avut si probabil inca are sustinerea populara. Si unde am zis eu ca opinia populara favorabila e o dovada ca un presedinte a fost bun sau rau pentru o tara??!
Normal ca opinia votantilor, corecta sau incorecta, conteaza la urne.
Ca sa nu mai vorbesc ca ala e procentul cu care a fost votat Ilici in ´90, iar eu vorbeam de opinia pe care o au oamenii despre ce a facut Obama dupa ce si-a terminat mandatele, nu de sustinerea initiala.

Chingachgook wrote:sunt de acord ca a avut sustinere dar nu a putut sa traduca sustinerea asta in nimic. nici sa faca el ceva nici sa ajute pe altii

Obama e in top la president approval rating, la sfarsitul mandatelor. Deci e vorba despre parerea americanilor de rand, aia care voteaza, despre ce a facut efectiv. Avand asta in vedere, cum se explica invinovatirea lui pentru esecul lui Hillary?

Alegi sa ignori datele si sa sustii ca americanii au fost dezamagiti de Obama, asa cum fac expertii care se dau cu kru de pamant ca a fost un dezastru si au scos teoria asta cu populatia dezamagita ca sa-si valideze opiniile, ignorand flagrant realitatea? Nu zic ca n-a fost un dezastru, asta e alta discutie, doar ca americanii nu cred asta si asta e un fact, nu e ceva subiectiv. La fel ca aia cu vaccinurile care nu dau autism.

Sau vrei sa spui ca Obama e vinovat (in mare parte) pentru rezultatul de la alegeri pentru ca, desi populatia este de acord cu ce a facut in timpul celor doua mandate, nu a putut sa transfere acest capital de imagine lui Hillary?
Muma the Puma

robertf
junior
junior

Postby robertf » Wed May 03, 2017 10:38 am

MumaPadurii wrote:Si nu e aici locul unei discutii despre misoginismul la romani, dar "mamaia" Hillary are cu un an mai putin decat Trump.
Unui candidat barbat n-ati sta niciodata sa-i numarati ridurile sau firele de par alb, insa doamnele din politica sunt criticate frecvent cu aluzii la uratenia sau varsta lor (si la Merkel am vazut ca e o critica obisnuita).
Asta pentru ca pentru romani (mai ales pentru conservatorii de dreapta) valoarea unei doamne depinde (mai mult sau mai putin constient) de functia reproductiva (aka frumusete, tinerete, menstra), chiar si in domenii care nu au nimic de-a face cu asta.

Asa se explica cum intre doi oameni varstnici, insa de aceeasi varsta, care vor candida la aceeasi functie (functie care nu are nimic de-a face cu frumusetea sau sexualitatea si in care la o adica, experienta e un atu), femeia e cea care castiga apelativul (castrant profesional) de "mamaie".

Muma pădurii spune ca pentru romani valoarea unei doamne depinde de funcția reproductivă in domenii care nu au nimic de a face cu asta. Pai sa ne spui in care domenii e importantă ca sa putem face diferența. Învață-ne

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 03, 2017 10:50 am

MumaPadurii wrote:Obama e in top la president approval rating, la sfarsitul mandatelor. Deci e vorba despre parerea americanilor de rand, aia care voteaza,

scuza-ma dar nu dau 2 parale pe pearerea rednecsilor din bible belt

argumentezi dupa cum iti convine

obama a fost bun pentru ce a facut sau pentru ca are sustinere populara?
in general aia cu sustinere populara sunt populisti si nu prea fac lucruri bune

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 03, 2017 3:58 pm

Nu argumentam daca Obama a facut lucruri bune sau nu. Asta e alta discutie.
Deci nu mai repeta aceleasi contraargumente, ca n-am zis ca Obama a facut lucruri bune pentru ca are sprijinul populatiei.

Argumentam ca el nu e vinovat de rezultatul lui Hillary pentru ca are sprijinul populatiei, deci argumentul cu populatia care l-a votat pe trump pentru ca a fost dezamagita de Obama nu tine.

Iar pentru asta e relevant exact ceea ce ignori tu, opinia populatiei, pentru ca aia au votat la ultimele alegeri.
Nu e relevant ce parere ai tu, eu, expertii, elitele...
Last edited by MumaPadurii on Wed May 03, 2017 4:03 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 03, 2017 4:03 pm

Image

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 03, 2017 4:08 pm

Inteleg ca desi admiti ca populatia nu a fost dezamagita de Obama, continui sa sustii o speculatie bazata pe teoria ca populatia a fost dezamagita de Obama?

image.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed May 03, 2017 4:26 pm

ai inteles neasteptat de repede
ma pregatisem pentru o argumentatie de 2-3 pagini

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 03, 2017 4:32 pm

Hei, atata timp cat pe tine nu te deranjeaza ca sustii ceva ilogic, eu nu am nicio problema cu asta.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed May 03, 2017 10:54 pm

Ce vrea sa zica karateka kid e ca s-a votat anti si nu pro. Asta cu populismul e cam bullshit

E ca la noi cu parazitii astia de la psd care napadesc tara cand nu mai are cine sa o conduca cu adevarat
The rise of Putinism
"N-am parohie, dar spovedesc pe unde pot." Petre Țuțea

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 03, 2017 11:40 pm

Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 04, 2017 9:17 pm

Muma the Puma

Jerome
elite
elite

Postby Jerome » Mon Jun 26, 2017 10:00 pm

Pt medicii deja intrati in sistem brexitul nu schimba marelucru anyway.

Return to “Discutii pe bune”