Brexit

coltzul cu dileme
Chingachgook
addicted
addicted

Brexit

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 9:34 am

cum zicea domnul cartarescu, e mai mult decat o crima, e o greseala
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Boss
elite
elite

Re: Brexit

Postby Boss » Fri Jun 24, 2016 10:28 am

mai e timp sa imigram in uk in conditiile de acum.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 10:52 am

ce sa facem acolo?
o sa fie naspa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jun 24, 2016 11:39 am

Voi ați priceput ceva din toată povestea?
and in the eyes of the jackal i say kaboom

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jun 24, 2016 11:53 am

Hm, as fi zis ca vor vota pentru ramanere.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 12:43 pm

e clar ca au votat emotional, nu stie nimeni care vor fi consecintele.
dar ma bazez pe un principiu de bun simt. trebuie sa vrei exact invers de ce spune putin, le pen sau farage

pe de alta parte monstrul birocratic care era ue trebuie sa isi mai ia si cate o scatoalca. ma chinui de nu stiu cat timp sa inteleg care e diferenta dintre consiliul european, comisia europeana si parlamentul european (la nivel decizional ca definitiile sunt pe wikipedia). nu reusesc.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jun 24, 2016 12:55 pm

Ai citit articolul lui Mixich.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 1:02 pm

great minds think alike

ce ziceti, ar trebui sa uzeze guvernul de jmekeria aia ca referndumul e consultativ? cam cum a fost la noi cu 300 de parlamentari

Boss
elite
elite

Postby Boss » Fri Jun 24, 2016 1:04 pm

http://www.bbc.co.uk/guides/zgjwtyc

un clip in care este explicat pe scurt cum functioneaza ue

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 1:08 pm

ce decide comisia europeana si ce decide consiliul european?
cand are parlamentul european putere si cand are ala national?

clipul ala nu raspunde la intrebari
Last edited by Chingachgook on Fri Jun 24, 2016 1:08 pm, edited 1 time in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jun 24, 2016 1:08 pm

Euroscepticismul e calul populist pe care, in functie de tara, il calareste cand dreapta, cand stanga.
Muma the Puma

Boss
elite
elite

Postby Boss » Fri Jun 24, 2016 1:19 pm

Chingachgook wrote:ce decide comisia europeana si ce decide consiliul european?
cand are parlamentul european putere si cand are ala national?

clipul ala nu raspunde la intrebari

consiliul ia decizii strategice in timp ce comisia propune parlamentului modul de implementare a obiectivelor strategice (prin reglementari).

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jun 24, 2016 1:21 pm

Nu vor face abstracție de referendum, ambele părți au zis că voința națiunii e sacră. Tot ce poate face parlamentul (majoritar pro-UE) e să forțeze păstrarea intactă a tratatelor privind circulația și comerțul liber.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 1:21 pm

de nu propune direct consiliul parlamentului? de ce e nevoie si de parazitii aia din comisie?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 1:26 pm

Phat Skidz wrote:Nu vor face abstracție de referendum, ambele părți au zis că voința națiunii e sacră. Tot ce poate face parlamentul (majoritar pro-UE) e să forțeze păstrarea intactă a tratatelor privind circulația și comerțul liber.

atunci care mai e jmekeria? doar ca nu trebuie sa se supuna reglementarilor europene?

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jun 24, 2016 1:29 pm

Este, fiindcă nu știi dacă UE va accepta să semneze noi tratate identice cu alea vechi. Unii zic că e posibil ca negocierile să dureze DECENII, cel puțin pe partea comercială. Și parlamentele se mai și schimbă. Oricum durează 2 ani să ieși din UE, dacă englejii nu fac o manevră radicală și rup așa, orice relație, ceea ce nu vor face. Până atunci, vine și al 3-lea război mondial.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Fri Jun 24, 2016 1:32 pm

Chingachgook wrote:de nu propune direct consiliul parlamentului? de ce e nevoie si de parazitii aia din comisie?

comisia isi stoarce creierul si scoate reglementari care ajung sub forma de draft in parlament. acolo sunt ajustate, adoptate, respinse in mod democratic.
Last edited by Boss on Fri Jun 24, 2016 1:33 pm, edited 1 time in total.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jun 24, 2016 1:33 pm

Trebuie să fii Boss ca să înțelegi diferențele.

A propos, voi vă dați seama că suntem și noi vinovați de Brexit. Am auzit în campanie argumentul cu „vreți doctori români, din țara aia unde plagiatul și nepotismul e la putere, se dezinfectează cu apă chioară și sistemul medical e sinsitru?"

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 1:36 pm

si comisia ce primeste de la consiliu?
drafturi de drafturi? idei generale?

cu exceptia dahniei nu stiu niciun alt medic roman capabil care sa fi ajuns in uk

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jun 24, 2016 1:42 pm

chiar, ce-o sa se intample cu ei acum?

a scris mixich despre asta, dar inca nu am ajuns sa citesc, a fost o zi destul de agitata pe facebook si eu m-am trezit acum o ora
Muma the Puma

Boss
elite
elite

Postby Boss » Fri Jun 24, 2016 1:47 pm

http://bbc.in/28Pipg1

ascultati bbc 4.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Jun 24, 2016 2:28 pm

nasol. costa roamingul in Europa nonUE de te usuca.
Doamna cu gimnastica

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 2:46 pm

nu stiam ca locuiesti in gibraltar

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 4:30 pm

ha ha ha http://revista22.ro/70254489/reactie-fo ... in-ue.html

mi se pare foarte misto. imi place de schulz. comunist dar le gandeste. locuitorii din celelalte tari vor vedea repede ce patesc englejii si si vor gandi de doua ori inainte sa mai ceara asemenea referendumuri.

care aveti banii stocati in lire? in afara de boss

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Jun 24, 2016 4:31 pm

exista si consiliul UE (in afar de consiliu europena). asta cu ce se ocupa boss?

(si cand zic boss ma refer la cineva specific, nu intreb asa cum sunteti voi obisnuiti sa vi se adreseze baiatul de la shaorma)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jun 24, 2016 5:01 pm

*Comisia Europeana reprezinta interesele UE, stabileste strategiile generale ale uniunii, bugetul si initiaza propunerile legislative.
In afara de asta, le si implementeaza (atunci cand au fost votate de PE si Consiliul UE) si se asigura ca tratatele sunt respectate, fiind partea executiva, administrativa, guvernul UE.

E singura care initiaza propunerile legislative comunitare (PE sau Consiliul UE ii pot solicita initierea anumitor legi, dar comisia poate refuza), dar nu in ceea ce priveste politica externa. In general e vorba de legislatie economica, dar au fost si anumite proiecte legislative penale (unele contestate la CJUE).

Deci Comisia face 2 lucruri: initiaza legi care privesc strategiile comunitare si, ulterior, le implementeaza.

La *Consiliul European (Diferit de Consiliul UE, aka Consiliul de ministri) participa membrii statelor + presedintele Comisiei si e ca un ligand intre interesele nationale si ale uniunii.
Consiliul European nu are puteri formale, este un fel de intalnire intre mai-marii diverselor state, unde se discuta strategii generale si tratate, atat de politica interna cat si interna.
Are putere de desemnare a Comisiei, presedintele BEC (si altii) si, impreuna cu aceasta imparte puterea executiva, doar ca influenta se maifesta in administratiile nationale, fata de Comisie, a carei activitate administrativa e mai degraba comunitara.

Inteleg (desi e posibil sa ma insel) ca sedintele acestui Consiliu European au rolul de a face legatura intre interesele nationale (reprezentate de sefii de stat ai diverselor natiuni) si interesele comunitare (reprezentate de Comisie si intreaga ei structura cu putere administrativa si de initiere a legislatiei comunitare).

*Parlamentul European si Consiliul Uniunii Europene (sau Consiliul de Ministri) au rolul de a vota initiativele legislative care le sunt inaintate.
Ambele institutii trebuie sa isi dea acordul pentru ca o propunere legislativa sa fie acceptata, pentru ca ele reprezinta interese oarecum diferite.
PE reprezinta in mod direct interesele cetatenilor (cei care i-au ales), iar Consiliul de Ministri, interesele guvernelor nationale. Consiliul de Ministri are o componenta care variaza, depinzand de domeniul discutat, sunt trimisi de catre state diversi ministri.

In rezumat, din cate inteleg eu:

Consiliul European (din care fac parte atat reprezentantii natiunilor, cat si Presedintele Comisiei) discuta si prezinta interesele nationale si comunitare > Comisia elaboreaza propunerile legislative si bugetul european > PE si Consiliul Uniunii Europene (consiliul de ministri) voteaza sau nu aceste propuneri > Comisia le implementeaza.
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sun Jun 26, 2016 2:35 pm

http://www.vox.com/2016/6/25/12031254/no-brexit-article-50
propune cateva scenarii anti-Brexit posibile:

1. Veto parlamentar regional
2. Organizarea unui al doilea referendum
3. Fortarea unor alegeri anticipate (iar in cazul in care vor fi castigate de Tory+UKIP, asta va reprezenta un mandat clar pro-Brexit)

Pana una-alta, Sturgeon, primul-ministru Scotian, zice deja ca va propune un veto parlamentar:
http://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-politics-36633244?ns_mchannel=social&ns_campaign=bbc_breaking&ns_source=twitter&ns_linkname=news_central

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 27, 2016 11:01 am

Nimeni nu stie ce-o sa se-ntample. Rezultatul asta a surprins pe toata lumea, la fel cum au surprins rezultatele lui Trump in USA.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Jun 27, 2016 12:44 pm

din cate am citit la moise guran (in altcineva nu am incredere) reiese ca aia sunt in galeata.

intrebarea mea e acum ce pierde europa (si mai precis eu). in afara de generalitati cu pierdem o piata de desfacere. Din cate pricep oricum vor fi niste acorduri comerciale care sa reglementeze asta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jun 27, 2016 1:06 pm

pai nu se stie exact ce-o sa se intample cu Europa, nu doar din punct de vedere comercial, ci si politic

Se vor grabi sa initieze procedurile de iesire asa cum declara majoritatea liderilor, in speranta de a da un exemplu politic din UK pentru a descuraja alte tari care se gandesc sa incerce si ele?
Vor lua totul cu calm, fara graba, asa cum doreste Merkel?

Cum e mai bine sa actioneze liderii UE, sa negocieze cu calm si sa-i ofere UK un statut privilegiat? Asta e bine pentru comert si turism, dar ar putea fi un exemplu rau pentru alte tari care ar putea dori si ele acelasi statut.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Jun 27, 2016 1:09 pm

este ceea ce se cheama dilema, e buna de dat exemplu la logica

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 28, 2016 2:48 am

"Englezii cauta acum pe google ce inseamna Islanda."
:))
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jun 28, 2016 1:02 pm

Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Jun 29, 2016 12:09 am

Farage, azi in PE!

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Jun 29, 2016 12:29 am

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Sun Jul 03, 2016 4:58 pm

UE nu poate iniția procedurile de ieșire ale UK. Pot cel mult face presiuni, problema e că nu prea au pe cine să preseze, politica britanică e în găleată totală, e un vacuum politic de nedescris aici.

Explicația MumeiPădurii apropo de UE e clară și pertinentă. Pe mine ma turbau argumentele de aici cum că "ni se impun condiții de la unii care nu sunt aleși". Unii sunt aleși direct (Parlamentul European), alții sunt reprezentanți ai celor aleși (membrii Consiliului).

Orișicâtuși, încep să mă gândesc serios la relocare.

tapirul
elite
elite

Postby tapirul » Sun Jul 03, 2016 4:58 pm

MumaPadurii wrote:"Englezii cauta acum pe google ce inseamna Islanda."
:))

Mă citezi, MumaPădurii :-)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 04, 2016 4:16 pm

Probabil ca ati auzit cu totii vestea ca Farage a renuntat la politica.
Probabil nu putea exista un deznodamant mai bun pt UE, deocamdata. Cred ca lectia despre populism data celor care sustin alte partide eurosceptice a fost suficient de clara, indiferent ce-o sa se intample pana la urma cu UK.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Jul 04, 2016 8:12 pm

Ja right. Marine le Pen și omologii par niște oameni rezonabili, sigur au înțeles.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 04, 2016 10:45 pm

Celor care SUSTIN partidele eurosceptice, am zis. Nu conducatorii lor.

Adica electoratul. Aia care voteaza sau care raspund la sondaje.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”