Noul comunism european

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Noul comunism european

Postby Melania » Thu Aug 06, 2015 4:12 pm

Corect, chestia cu reciclarea deficitului s-a intamplat; recunosc ca nu stiu care au fost motivele pentru care atunci s-a putut face si acum nu.
Bancherii isi fac treaba cat sunt lasati sa faca, ma gandesc ca daca nu aduc beneficii sunt schimbati de shareholders/deponenti asa ca sunt obligati sa riste cat le permit regulile. Peoblema e ca atunci cand se sparg borcanele deponentii mici si multi au de suferit mai mult decat aia cu multi bani si care au un cuvant de spus.
Dar cum sa impui reguli impotriva a tot felul de artificii riscante la nivel mondial fara un fel de responsabil la nivel mondial? Probabil e o situatie de tranzitie in care globalizarea din teren a luat-o inaintea instrumentelor de reglementare.
Iresponsabilitatea e nu numai a bancherilor ci si a politicienilor din guverne, ca si ei investesc si isi asuma riscuri. Ce risc mai mare exista decat sa investesti jdemii de miliarde intr-o tara in faliment ca grecia?
Chestia cu guvernul mondial pare o conspiratie, dar chiar cred e nevoie de un fel de organizatie care as impuna niste reguli. Probabil asta se va forma la un moment dat, de nevoie.
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Thu Aug 06, 2015 9:04 pm

Pai impasum actual are de-a face cu cererea globala pentru dolari investiti in wall street si cu liquidity trap, argumenteaza v.

Corect comentariul cu guvernele care asuma risuri iresponsabile. In cazul greciei, vorbim de ECB si guvernul german bailing out private( german banks) greek debtors.

Rolul ala mondial/global l-ar juca IMF, dar nu in formula in care opereaza acum. Speranta e ca crearea AIIB si Brics bank o sa forteze IMF sa se reformeze( DSK baiguia ceva inainte de arest).

Keynes cica ar fi argumentat similar la Bretton Woods, dar nu prea au vrut americanii sa auda.
Reality is an illusion due to lack of wine

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Aug 07, 2015 4:07 am

Nu am citit cartea dar nu cred ca treburile astea economice de amanunt pot fi intelese de unul din afara domeniului

Si vafurakis ala daca citeste o carte de oncologie crede ca intelege
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Aug 07, 2015 3:07 pm

Dar putem da ne dam cu parere de pe margine chiar daca nu suntem doctori in economie.
De profesie arhitecta.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Aug 07, 2015 3:58 pm

Da normal, ne dam

Eu nu pot totusi sa il iau in serios pe ala. E ca si cum ai citi ceva de vadim. Chiar daca intamplator e corect ce spune
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Nov 28, 2020 5:33 pm

S-a oprit curentul electric.
Întâi s-a întrerupt pe scara blocului, ca o amintire îndepărtată care te surprinde pe neașteptate, apoi a continuat și în restul casei.
Nici apa calda nu e, pentru că boilerul funcționează prin minunea electricității (o inca proaspătă minune pe vremea când a fost fabricat).
Căldura n-am avut niciodată.
Doar gazele funcționează, așa că am făcut un pilaf și acum aștept, cu speranta că o să dea drumul la curent până diseară ca să nu pierd episodul de sâmbătă asta din Teleenciclopedia.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Nov 28, 2020 6:47 pm

Nu sta prea mult pe tel sa nu ramai fara baterie :)
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Nov 28, 2020 7:23 pm

MumaPadurii wrote:S-a oprit curentul electric.
Întâi s-a întrerupt pe scara blocului, ca o amintire îndepărtată care te surprinde pe neașteptate, apoi a continuat și în restul casei.
Nici apa calda nu e, pentru că boilerul funcționează prin minunea electricității (o inca proaspătă minune pe vremea când a fost fabricat).
Căldura n-am avut niciodată.
Doar gazele funcționează, așa că am făcut un pilaf și acum aștept, cu speranta că o să dea drumul la curent până diseară ca să nu pierd episodul de sâmbătă asta din Teleenciclopedia.

Te acompaño en el sentimiento. Aseara s'a luat si la noi curentul. Stau intr'un cartier sarac si e a 3-a oara in 2 ani cand se opreste, asa ca nu m'am mirat. De data asta a durat ceva si a afectat mai multe strazi (nu si iluminatul public). Am intrat pe netul mobilului si mergea ca dracu la inceput si deloc mai tarziu (banuiesc ca toti vecinii din zona erau pe net). M'am culcat ca era trecut de 12, m'a trezit becul cand a venit lumina pt ca'l uitasem aprins, apoi s'a dus iar, dar n'am mai asteptat. Dupa cum arata ceasul electronic, cred ca a durat vreo ora jumatate.
Doamna cu gimnastica

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Nov 28, 2020 8:23 pm

aici se ia frecvent. inclusiv la cabinet am reprogramat de multe ori pacientii din cauza asta.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Nov 29, 2020 1:41 am

Democratia (partidele politice) a fost inventata intelectuali finantati de emigrantii in Vest (veniti din Est) care se ocupau in principal cu bisnita (specula - comertul - revanzarea produselor muncii altora) si cu bisnita cu marfa suprema, banul, adica de finantisti. Astia devenisera foarte bogati (nimic nu este mai rentabil decat specula si camataria), dar nu aveau puterea politica pentru ca erau impiedicati de proprietarii locali ai pamantului si apelor. Din acest motiv i-au eliminat pe feudali si pe regi prin metode brutale (organizarea de revolutii) sau mai blande (prin democratie - partide politice - alegeri - manipularea prostimii).
In Rusia nu s-a putut introduce democratia pentru ca tara era inapoiata, mai mult agrara, taranimea fiind greu de antrenat in miscari sociale. Remediul a fost inventarea ideologiei comuniste, adusa in Rusia de intelectuali (mai mult evrei - ca si finantistii si marii comercianti), adusi cu trenul blindat din Elvetia, prin care a fost spulberata patura sociala a proprietarilor autohtoni de pamant. Ulterior s-a revenit la regimul bazat pe proprietatea individuala, proprietarii fiind acum majoritar dintre cei care au intiat comunismul. Comunismul a fost un instrument cu care unii i-au eliminat pe altii, in lupta lor pentru avere si in special pentru proprietatea asupra pamantului si apelor.
Sa bagati la "cutiuta" ca nu rusii au inventat comunismul, ci lor li s-a aplicat la scara mare, au fost victime ale unora care se ocupa cu conspiratiile (cum face Soros acum);

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Nov 29, 2020 3:16 am

Sa ridice mana care a crezut ca Marx si Engels au fost rusi.

Maestre, homo homini lupus indiferent de ideologia de oaie in care se imbraca. Oaresce diferente par sa fie in cati bani se aduna la varf (ca-i zice nomenclatura, oligarhi, aristocratie sau altfel) si cat poate sa dea din gura nepedepsit restul lumii. Inca n-am inventat un detector bun de lichelism.
De profesie foliotomist pentru canide.
Pentru chestiuni medicale adresati-va medicului.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 29, 2020 10:39 am

alimori wrote:Te acompaño en el sentimiento. Aseara s'a luat si la noi curentul. Stau intr'un cartier sarac si e a 3-a oara in 2 ani cand se opreste, asa ca nu m'am mirat. De data asta a durat ceva si a afectat mai multe strazi (nu si iluminatul public). Am intrat pe netul mobilului si mergea ca dracu la inceput si deloc mai tarziu (banuiesc ca toti vecinii din zona erau pe net). M'am culcat ca era trecut de 12, m'a trezit becul cand a venit lumina pt ca'l uitasem aprins, apoi s'a dus iar, dar n'am mai asteptat. Dupa cum arata ceasul electronic, cred ca a durat vreo ora jumatate.

Si aici s-a mai oprit, dar niciodata atat de mult, au fost vreo 10-12 ore. Si acum, cand se face intuneric mai repede. :? Bineinteles ca telefonul s-a terminat in prima jumatate de ora. Noroc ca aveam niste lumini de cort, ca nu prea poti sa citesti la lumanari aromate.
Si pe mine m-a trezit tot lumina pe care o lasasem aprinsa, cand a venit pe la 11, dar daca nu m-ar fi trezit lumina, m-ar fi trezit vecinii care au iesit toti la balcoane si au inceput sa chiuie, sa aplaude si sa strige "Viva la luz!", "Antonio, hay luz!"...
Ma intreb daca o fi fost printre ei si vecina care imi daduse lectii despre ce bine ii mergea Romaniei in vremea comunismului...
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Nov 29, 2020 11:43 am

Sub regimul comunist (capitalism cu un singur patron - seful statului) Romania s-a dezvoltat economic. Va dau ca exemplu cum a fost cu transpostul cu autobuzele, cand mergeam la tara, la bunici. Pana prin anul 1966 trebuia sa merge pe jos 4 km, de la marginea satului pana la drumul asfaltat pe unde treceau (rar) autobuzele. Nu prindeam niciodata loc pe scaun, mergeam in picioare si inghesuiala cam 40 km.
Dupa asta s-a pus o cursa care trecea prin sat, pleca dimineata (ora 5) la oras si se intorcea seara. Prin anul 1968 erau doua curse (dus-intors) pe zi, iar din 1971, pana la cutremurul din '77, au mai introdus o cursa pe la mijlocul zilei. Era boierie, plecai la oras cand aveai chef.
Cand a aparut criza economica (determinata de plata datoriei externe - dupa imprumuturile nesabuite facute de Ceasca) s-a dat inapoi si a ramas o singura cursa pe zi, care ducea muncitorii navetisti la oras.
In anii buni (de prin 1965 pana in 1977) la complexul alimentar erau marfuri ca la supermarketurile actuale, bani sa fi avut sa cumperi. La tara aveau si sifonarie si vindeau sucuri la pahar (cu 1 leu), ulterior a disparut. A fost o perioada buna, cand nivelul de trai crestea de la an la an. La Aprozar se gaseau de toate, foarte multe conserve de legume (de bame, vinete in bulion, etc), sucuri concentrate (sirop vascos ca mierea, nu se dizolva de la jetul de sifon, trebuia sa amestec cu lingurita). Zaharul costa 9 lei/kg, uleiul 7 lei/sticla de 0,5 litri, conservele (de peste, pate de ficat - din ala adevarat 0 3-4 lei cutia, branza era la 24 de lei/kg, carnea cam 30lei/kg (era la discretie), etc. Erau scumpe produsele industriale (televizoarele, masinile de spalat, etc), pentru ca productia era limitata.
De cand cu "democratia" mancam totul falsificat si scump. Pepsi-Cola de acum nu se aseamana cu ce era in anii '70.
Comunismul a fost acceptabil dupa ce a fost eliminata influenta directa a NKVD-ului si comunismul a capatat tenta nationalista. Nimic nu este mai rau decat exploatarea nationala exercitata de puteri straine. Iti sug si sangele, te lasa fara vlaga.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Nov 29, 2020 5:32 pm

10-12 ore?? A fost vreo furtună, ceva?
Doamna cu gimnastica

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Nov 29, 2020 6:48 pm

Da, toata sambata. A plouat zilele astea, n-a fost neaparat furtuna.
S-a stricat un transformator.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Nov 30, 2020 12:44 am

Si... iar s-a luat lumina.
Azi in Timișoara, maine-n toată țara!
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Nov 30, 2020 2:19 am

Agenturile straine. Cine crezi ca ne saboteaza, Marocul?
Doamna cu gimnastica

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Dec 01, 2020 3:11 am

De profesie arhitecta.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Dec 01, 2020 4:07 am

Off(?)-topic: si voua va rasare fatza lui VV Ponta ca un popandau pe fundalul articolului?
De profesie foliotomist pentru canide.
Pentru chestiuni medicale adresati-va medicului.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Dec 01, 2020 8:57 am

dustweaver wrote:Off(?)-topic: si voua va rasare fatza lui VV Ponta ca un popandau pe fundalul articolului?

Da. S-a cam îngrășat și a albit, nu l-am recunoscut în primul moment.
Doamna cu gimnastica

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 30, 2021 11:31 pm

Europe first. :) Make europe great again lol. Aici in Europa suntem pe ciclu invers fara de US.
Restrictionarea exporturilor de vaccin si tiganeala in public cu AZ sunt niste greseli facute de comisie dupa parerea mea. EU a pierdut masiv din soft power (si in cazul UE cam la atat se rezuma puterea) la fel ca America pe timpul lui trump. Au pus botul la manevrele perfidului Albion.
De profesie arhitecta.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sat Jan 30, 2021 11:37 pm

EU nu vrea sa dea bani.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jan 30, 2021 11:37 pm

Sa dea bani pt ce?
De profesie arhitecta.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sat Jan 30, 2021 11:39 pm

Pt vaccinuri, de-aia e si frecusul asta.
Daca dorea, dadea banii ca Israel dinainte.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 31, 2021 12:04 am

Fiecare e pe cont propriu se pare:
https://m.hotnews.ro/stire/24573021
De profesie arhitecta.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Jan 31, 2021 12:16 am

Era de asteptat.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Feb 01, 2021 10:52 am

Ma astept ca LCK sa o aresteze pe Ursula Von Der Leyen.
De profesie arhitecta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 01, 2021 12:39 pm

Ce a facut? A luat bani de la copii?
We don't have to dance

De profesie optometrist

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Feb 01, 2021 12:48 pm

Foloase necuvenite: plagiat in teza de doctorat.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
Voi va dati seama ca Ursula e medic si a predat epidemiologie si sanatate publica :shock: la universitate? De asta programul de vaccinare merge brici iar epidemia in europa e sub control.
De profesie arhitecta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 01, 2021 1:02 pm

Da, marea britanie a iesit la țanc, daca inca erau in ue nu mai era sit sub control.
We don't have to dance

De profesie optometrist

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Feb 01, 2021 2:19 pm

In regimul comunist activistii sorosisti de pe acest forum ar fi fost toti tovarasi de nadejde. Dragi tovarasi si nas' Florea, la cat mai mare. Onoare muncii!

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Feb 01, 2021 2:28 pm

Melania wrote:Foloase necuvenite: plagiat in teza de doctorat.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
Voi va dati seama ca Ursula e medic si a predat epidemiologie si sanatate publica :shock: la universitate? De asta programul de vaccinare merge brici iar epidemia in europa e sub control.

Mda, intre ´87 si ´99 a facut noua copii, a practicat medicina si si-a publicat si teza de doctorat in ´92. :?
Iti mai vine sufletul la loc cand vezi ca nu era chiar original work.
Dar nu vad ce treaba are LCK cu asta, ca nici macar nu i-au retras diploma.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Feb 01, 2021 3:52 pm

E un conflict de interese acolo, asa zice wiki.
Care e chestia cu copiii astia multi? Faptul ca e crestina si o fi pe principiul “cati o da domnul”? Si Marta Goebbles avea vreo 6 copii.
De profesie arhitecta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 01, 2021 4:03 pm

Wtf 9?? Ce faci cu 9? Nici nu i-as tine minte pe toti.
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Feb 01, 2021 4:08 pm

Am gresit, sapte copii. Asa mai merge.
Si ea, si sotul au un arbore genealogic mai lung ca lista mea de cumparaturi, e normal sa faca multi copii ca sa-si duca mai departe lineage-ul.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Feb 01, 2021 4:12 pm

Frate, eu nu sunt in stare sa am grija de un catel si o pisica si pitica asta cu 7 copiii.
Bine, nu cred ca a stat ea sa le schimbe pampersii ca am inteles ca vine dintr-o veche familie super bogata si aristocratica cu pedigree cum a zis muma.
Last edited by Melania on Mon Feb 01, 2021 4:13 pm, edited 1 time in total.
De profesie arhitecta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 01, 2021 4:13 pm

Melania, hai sa ne linistim ca sunt doar 7.
We don't have to dance

De profesie optometrist

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Feb 01, 2021 4:13 pm

Asa mai merge lol.
De profesie arhitecta.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Feb 01, 2021 5:02 pm

De la al treilea încolo se cresc unii pe alții.
Doamna cu gimnastica

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Feb 11, 2021 4:21 pm

UK nurses asked not to say ‘breast milk’ to be inclusive of trans parents

Nurses were also urged to avoid the terms “mothers” and “women” on their own — unless called for in specific cases. They were instead asked to use gender-neutral terms such as “parents” and “people,” according to the hospital system.

https://nypost.com/2021/02/10/uk-nurses ... dPv5ydiEpo
We don't have to dance

De profesie optometrist

Return to “Discutii pe bune”