Noul comunism european

coltzul cu dileme
dustweaver
elder
elder

Re: Noul comunism european

Postby dustweaver » Fri Feb 12, 2021 5:16 am

andy gavrilescu wrote:uk-nurses-asked-to-stop-using-the-term-breast-milk

Haha, il ai pe mdan la foes?
De profesie foliotomist pentru canide.
Pentru chestiuni medicale adresati-va medicului.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Feb 22, 2021 3:48 pm

https://republica.ro/cum-priveste-un-ro ... itanicilor

De vreo câţiva ani, dar mai cu seamă de vreo câteva luni încoace, o bună parte a intelighenţiei britanice şi a societăţii în ansamblul ei pare că nu mai poate trăi nici măcar o secundă fără a corecta toate greşelile trecutului dintr-o dată. Urgenţa cea mai stringentă a multor tineri şi a mentorilor lor nu este lipsa banilor, tot mai acută acum în pandemie, nu este ameninţarea desfiinţării unor întregi departamente universitare, din care se întâmplă să facă parte, nu este nici măcar faptul că nu mai pot călători, socializa, ieşi la restaurant, merge la coafor etc. Nu, astfel de griji li se par triviale, lipsite de anvergură, „misleading”. Grijile lor cele mai mari sunt rasismul istoric al societăţii britanice, corectarea nedreptăţilor sociale, protejarea drepturilor minorităţii transsexuale şi, nu în ultimul rând, statuile de pe stradă, portretele personajelor istorice din instituţiile publice, numele şcolilor şi străzilor, autorii din manualele şi bibliografiile de literatură, lipsa profesorilor transsexuali de culoare din facultăţi şi din conducerea universităţilor. Până la un anumit punct, e de înţeles: toate generaţiile de tineri din istorie şi-au dorit, mai mult sau mai puţin, să schimbe lumea şi să dărâme munţii. Tuturor ni s-au părut, la un moment dat, enervante grijile prea terestre ale părinţilor când noi aveam priorităţi mult mai celeste. Totuşi, ceva este diferit de data aceasta: o mână de intelectuali de formaţie profund marxistă, chiar neo-stalinistă, şi care privesc la universităţile americane ca la sfintele moaşte (sau, mai curând, ca la Mecca, „moaşte” nefind tocmai un termen agreat de aceştia) au otrăvit, într-o generaţie, sufletele şi minţile studenţilor şi elevilor şi au penetrat agenda publică într-un mod atât de insidios, încât, în ultima vreme, s-a trecut, de la etapa idealurilor juvenile, la acţiune concretă.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

Medical Information & Data Expert
AUTOMATICA

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Feb 22, 2021 4:20 pm

Contributorul respectiv este bursier Bill Gates. :)
Si eu cred ca UK ar trebui categoric sa isi corecteze greselile trecutului. Si ar face bine sa inceapa cu trecutul recent: Brexit, relatia cu EU si cu forta de munca venita din Est. Instalatorul polonez si cetatenii romani virtuali care cotropeau Regatul in 2007 sunt exemple de stigmatizare sistematica si de stat cati si de instigare la stigmatizare a unor categorii de oameni care veneau (daca veneau) LEGAL in UK pentru a munci si a contribui la economia regatului.
La fel ar trebui sa se uite si la ce ******** au facut prin india si de ce nu la pactul secret Churchill-Stalin si sa isi dea niste palme istorice:
Image
Da, ar trebui sa le fie foarte rusine de trecutul recent si sa isi ceara macar scuze. Abordarea intelighentiei britanice si demersul lor e fara urmari concrete, steril si fara semnificatie. Daca ar fi vorba sa plateasca concret pentru niste crime sau complicitati la crime altfel ar suna discursul.
Asa mai daramam niste statui, mai infiintam un departament etc - chestii fara efect si doar de imagine (la cei care pun botul-si sunt multi naivi).
Abordarea UK e echivalenta cu atitudinea hotilor care amentinta ca arunca cu copilul dupa tine sau care te stopesc cu lapte din mamele cand au fost prinsi la furat: impact puternic de imagine dar nu rezolva practic nimic, ca tot furat ai ramas.
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon Feb 22, 2021 5:56 pm

Churchill - o canalie eficienta.

Vai, ce fitze, "Caesar". Dupa capul astuia mersul la coafor e urgenta, va dati seama ce freza o fi avand?

I'm 100% with Mela on this one.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 23, 2021 3:22 am

Nu mi se pare c-a zis ca mersul la coafor e o urgenta, ci ca e o urgenta (si un motiv mai mare de preocupare decat existenta unei statui) toata situatia, faptul ca timp de atatea luni nu s-a putut calatori, socializa, mege la coafor, iesi la restaurant, intr-un cuvant, avea o viata normala.

BTW, aici coafoarele si frizeriile sunt considerate servicii (relativ) esentiale si n-au fost inchise decat pentru putin timp, cred ca doar in primul lockdown, ala cel mai nasol din martie-aprilie.
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Feb 23, 2021 3:35 am

Asa e. Totusi nu mi-e clar cum crede ca ar putea arata "multi tineri si mentorii lor" ca ii preocupa pandemia. Probabil proteste.

La noi coafoarele/frizeriile au fost inchise in cea mai mare parte a timpului. Trudeau isi rasfira solidar pleata (n-am nicio problema cu omul, chiar se descurca destul de onorabil).

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Feb 23, 2021 3:37 am

Aici al3lea lockdown a fost cel mai nasol- daca te uiti la cifre.

Abia astept sa se inceapa scoala normal, au mai ramas 2 saptamani :)
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 23, 2021 3:57 am

dustweaver wrote:Asa e. Totusi nu mi-e clar cum crede ca ar putea arata "multi tineri si mentorii lor" ca ii preocupa pandemia. Probabil proteste.

Sau luand o pauza de la ele.
Cum ziceai, pieptanatul nu e o urgenta, mai ales cand tara arde. :)
Muma the Puma

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Feb 23, 2021 6:12 am

Daca ar fi comunism ar fi bine, ca ar exista planuri cincinale de dezvoltare pe regiuni (tari), cu obiective economice clare. Este neocolonialism combinat cu o politica indreptata impotriva clasei medii. Imperialism coclit. Politica neoliberala logodita cu cea neoconservatoare. E cancer cu cangrena.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Feb 23, 2021 10:15 am

tovaraseste vorbind

deci ne propui sa imbratisam neosclavagismul comunist. ai trait atata timp ca scalv al unui pantofar si inca te tenteaza sa-ti lasi libertatea ptr adapost si hrana in casa stapanului.

AI 4 Health
Cliff Burton Orion

Medical Information & Data Expert
AUTOMATICA

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Tue Feb 23, 2021 6:26 pm

Dupa 1990 au ras toata economia (prin marionete puse la conducere), nu mai avem fabrici de nimic, tragem la rupere de ce s-a facut inainte (cai ferate, hidrocentrale si termocentrale, metroul etc). La fel au distrus industria si in celelalte tari est-europene, sa fie piete de desfacere pentru ce produc vesticii, sa n-aiba putere economica si militara, sa fie colonii.
Aici nu este vorba de comunism, ci de sclavagism neocolonial.
Voi n-ai prea simtit saracia, v-au dat salariu nesimtit, dar absolventii de la Politehnica au ramas someri. Nici eu, ca absolvent al fac. de fizica, nu m-am simtit confortabil. A scazut numarul de ore predate, meditatii (muncite) nu se mai fac. Daca nu mai este industrie, nici de fizica n-au nevoie. Traim in tara bananiera.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Feb 23, 2021 6:37 pm

Eu nu inteleg ura asta fata de alte profesii. Totusi, medicii au o uzura pe care alte profesii nu o intalnesc.
Lipsa de toleranta si ura nu duc la nimic bun.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 23, 2021 7:36 pm

Asa e, n-ar trebui sa-ti urasti decat profesia ta:

primarita wrote:Personal, am o parere mai năzdrăvană de medici decat Dan. Imi par jeguri cei mai multi si o spune un medic.

viewtopic.php?f=20&t=20318&start=40#p537198
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Feb 23, 2021 7:41 pm

Esti destul de previzibila, ma gandeam ca asa o sa faci.
Dar eu nu urasc profesia mea, doar ca ma enerveaza si deranjeaza, e o diferenta de nuanta pe care ar trebui sa o inveti.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Feb 23, 2021 7:47 pm

Mda, "ma enerveaza si ma deranjeaza" e mult mai rau, e ura fara pasiune.
Vorba Melaniei, sper ca faci dragoste mai implicat si mai sincer decat urasti.

Sper ca am fost mai imprevizibila de data asta.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Feb 23, 2021 7:49 pm

In functie de situatie fac si eu ce pot. :))

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Feb 24, 2021 6:55 am

Pe medici i-au avantajat (la salariu) din motiv de calcul politic. Sistemul medical trebuie sa functioneze, chiar si simulat, sa nu se produca revolta masiva a populatiei, care ar destabiliza situatia politica in noile colonii. La fel e si cu sistemul energetic si la fel a fost in anii '90 si cu transportul pe caile ferate. In prezent lucratorii de la CFR sunt platiti cu salarii modeste pentru ca nu mai exista industrie care sa fie blocata daca CFR-ul nu merge. Transportul de calatori pe CFR este oarecum nesemnificativ. In anii '90 era boierie sa fi fost angajat la CFR.
Nici sistemul energetic nu mai este critic, consumul populatiei fiind relativ redus in raport ce cerintele industriei. In perioada de dinainte de distrugerea industriei nationale, consumul casnic de energie electrica reprezenta 8% din ce se producea.
Medicii sunt favorizati la salariu si pentru ca Big Pharma (un cartel negustoresc) are nevoie de ei, ca recomandatori de produse. Farmacistii sunt simpli vanzatori si magazioneri, sunt platiti modest. In curantd farmacistii vor fi inlocuiti de roboti, care se descurca usor cu astfel de munci.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Feb 24, 2021 7:35 am

Nu-mi vorbiti mie despre "uzura medicilor, care nu se intalneste la alte profesii". Fiti cinstiti si recunoasteti ca in majoritatea timpul frecati menta cu munca usurica (trala-la-la....), cu poponetele pe scaun si la caldurica. Singurii care sunt stresati sunt chirurgii si ortopezii, lucreaza in pozitii incomode, cu sange peste tot.
Asa v-a intrat in cap, prin repetitie, ca faceti rahatul praf, ca va zdrobiti muncind. Duceti-va sa vedeti cum muncesc altii, de alte profesii, ca sa aveti idee de cum este munca adevarata. De multe ori numai transportul pana la locul de munca, la o platforma industriala, te imbatraneste prematur. I-am vazut cat de nefericiti erau fizicienii care lucrau la Institulul de la Magurele, care faceau naveta pana acolo. Aveau fata pamantie, nu li se vedea nicio bucurie, salariu de mizerie.
Ma, sa nu se rupa ceva in voi de la atat efort depus.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Wed Feb 24, 2021 8:21 am

Da' si cand tot restu' lumii era la terase si noi dadeam examene la sfarsit de iulie in Bucuresti, eheee...
Vorba aia: mi-ai mancat tineretea, sanatatea la fel.

Una peste alta, siktir, ca am muncit azi 14 ore (excluzand 15 minute total pauze) si e o zi obisnuita.
Extra siktir cu dedicatie (BUG, evident) pentru ca habar n-ai ce-a facut/face fiecare dintre noi. Carevasazica, n-ai fost acolo.

Foe, ca nu stiu ce pandalie m-o fi apucat de te-am scos.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed Feb 24, 2021 12:13 pm

Cat ai bre salariul ? Muncesti 14 ore zilnic, in timpul asta sunt incluse si numeroasele pauze (de masa, de cafea, de N tigari, de altele) ?
Ai intrat intr-o uzina vreodata, sa vezi cum este si daca ai face fata ritmului de lucru de acolo ?
Nu zic ca n-or fi doctori care muncesc mult, isi merita salariul, dar cei mai multi (90%) lenevesc, lucreaza la ralati. Ma refer la cardiologi, diabetologi (nutritie), oftalmologi, reumatologi, dermatologi,....
Va supraestimati munca si aveti pretentii prea mari de la societate, raportat la calitatea muncii prestate. Lumea nu este multumita de sistemul medical, de asta sa fiti constienti.

Return to “Discutii pe bune”