Noul comunism european

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Noul comunism european

Postby MumaPadurii » Fri Jul 03, 2015 11:00 am

Am o cunostinta de facebook, o fosta colega de rezidentiat pe care o stiu din cateva garzi pe care le-am facut impreuna. Nu suntem apropiate, dar nu i-am dat unfollow pentru ca pune linkuri interesante.
Intre linkurile pe care le punea erau si comentarii si articole politice, din care mi-am dat seama ca tipa e de stanga (aripa ultrasilor), ceea ce nu ma deranja. Pana acum. Acum, cu toata treaba cu Grecia a inceput sa posteze destul de agresiv, cateva posturi politice pe zi.

Nu m-am bagat in discutie pt ca problema e complexa. Nu cred ca merkel e printesa virgina pogorata pe pamant ca sa ne salveze, dar tsipras ala se poarta absolut haotic. Si grecii sunt prinsi la mijloc. Si apoi nici nu am cunostinte economice asa ca n-am de ce sa intru intr-o dezbatere pe tema. Habar n-am ce ar fi bine sa se faca.
Nici nu i-am dat unfollow, astept sa-i treaca faza. Am apreciat totusi ca nu si-a pus steagul greciei la profil :)

Dar ma sperie atitudinea ultrastangista a persoanei. Si nu atat a unei unice persoane, cat a unui grup marisor pe care il intuiesc ca are aceleasi opinii, cu lideri cu tot. De la o vreme tot citesc lozinci de genul "omul nou", "tirania creditorilor", "inegalitate", "o lume mai buna". :shock:
Genul de discurs care "scares the shit out of me", aproape la fel ca discursurile fasciste ale extremei drepte. Oare e posibil ca istoria sa se repete atat de repede?
Incerc sa pun atitudinea acestei generatii in contextul social, au avut o experienta neplacuta cu fascismul timp de multi ani si probabil e normala tendinta de a cadea in extrema cealalta, dar totusi...
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Re: Noul comunism european

Postby mihai_525 » Fri Jul 03, 2015 7:48 pm

un topic de perspectiva, o sa vedeti!
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 03, 2015 8:53 pm

Pai omul nou e reprezentat de ateistul militant, hipsterul vegan, mamica antivaccinoasa, somerul anticorporatist, homosexualul revendicativ, lesbiana feminista, diversi idioti utili etc. Omul Google I-as spune.
Curios lucru, toti acesti oameni sunt convinsi ca ceea ce spun si fac ei ajuta societatea. Sunt manati de sentimente mai degraba pozitive.
Last edited by Melania on Fri Jul 03, 2015 9:03 pm, edited 1 time in total.
De profesie arhitecta.
Pentru sfaturi medicale si consultatii adresati-va medicului.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Jul 03, 2015 9:00 pm

omul google vs omul gutenberg
apropos cum se scrie corect
gutenberg sau gutu-te-n berg
daca stie cineva

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 03, 2015 9:04 pm

Omu e aici la baiatu.
De profesie arhitecta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 03, 2015 10:09 pm

Venirea comunismului in Europa de vest e o chestiune de timp, dar e clar ca se va intampla pe fondul krizei.
Comunismului e un virus, se propaga de-a lungul istoriei si de la om la om (nou). Tarile vulnerabile sunt probabil cele care nu au fost expuse indeajuns virusului in trecut si care nu au dobandit imunitate. Noi, dincolo de cortina de fier avem anticorpi.
Comunismul e contagios pentru ca infecteaza in primul rand mintea tanara, revolutionara si postaca. Tratament nu e, trebuie sa treci prin boala ca sa te lecuiesti de comunism.
Last edited by Melania on Fri Jul 03, 2015 10:12 pm, edited 1 time in total.
De profesie arhitecta.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Jul 03, 2015 10:12 pm

in pana mea tie ti se pare normal melania ca 1 la suta din populatia lumii sa controleze 90 la suta din resurse?
este inadmisibil
pe mine nu ma intereseaza ideologia
eu vreau sa poarte toata lumea la liceu uniforma, sa aibe toata lumea un loc de munca, o paine pe masa si un acoperis deasupra capului.
dar spune-ne, melania
cand vezi la stop un cersetor care intinde mana tremurand
catre geamul unui jeep
ce sentiment
te incearca?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Jul 04, 2015 3:44 am

Comunismul are aerul asta "nobil" (ia uite cata egalitate vreau eu), dar a da celor care n-au si a lua de la cei care au sunt teribil de usor de confundat. Bine le zicea doamna de Fe Maggie. Am cam trecut de mult de un numar rezonabil de experimente (n = destule societati facute praf in numele "binelui mai mare"), concluziile nu prea suna a "further research is needed".

Daca exista un standard de viata care poate fi considerat "minim decent" care e maximul? Adica unde s-ar trage linia intre un venit "decent" si unul "obscen"? Confiscam numai iahturile si elicopterele personale sau mergem pana la numarul maxim de perechi de pantofi pe care e acceptabil sa-l aiba un individ? Putem sa punem totul pe cartela - pasta de dinti, detergentul, pantofii, pixurile, numarul de melodii pe care le poti downloada pe luna; asta ar ajuta foarte mult daca vrem sa stim cat trebuie sa producem din fiecare. Productia de cartele ar merge monumental, de exemplu.

Ma-ntreb totusi cam cat comunism poate exista intr-o lume in care exista si corporatii. Oare in lumea aia minunata din mintea lui Homo neocomunistus s-o gasi Coca-Cola?
De profesie foliotomist pentru canide.
Pentru chestiuni medicale adresati-va medicului.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sat Jul 04, 2015 5:13 am

adâncã retorica lui vivãr,
intr-adevãr.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 05, 2015 6:36 pm

Melania wrote:Pai omul nou e reprezentat de ateistul militant, hipsterul vegan, mamica antivaccinoasa, somerul anticorporatist, homosexualul revendicativ, lesbiana feminista etc.
Ai uitat ecologistii.
Ce amesteci tu acolo ca in tocanita are un singur punct comun: oameni care protesteaza public pentru a schimba ceea ce li se pare o nedreptate/greseala a sistemului.
Ii numesti "omul nou", desi ei exista dintotdeauna. Ei sunt gladiatorii lui Spartacus, revolutionarii francezi, feministele si negrii care au luptat pentru ca semenii lor de mai tarziu sa se poata pisa pe dreptul lor de vot (pentru ca nu te poti pisa pe ceva ce nu ai), hippiotii flower-power care protestau impotriva razboiului.
Unde e noutatea?
Sau ignori rolul acestor "idioti utili" in istorie si progresul omenirii, la fel cum te plangi ca ignora altii rolul crestinatatii?

In rest, da, are sens sa compari acesti oameni "noi" cu "omul nou" al comunismului.
Pentru ca regimurile comuniste (si in general orice totalitarism) sunt extrem de tolerante cu cei care protesteaza impotriva sistemului si extrem de ingaduitori cu libertatile personale, statul cautand sa se implice cat mai putin in viata oamenilor.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sun Jul 05, 2015 9:05 pm

as dori sa il felicit pe putin pentru ideea organizarii unui referendum in grecia care sa legitimeze actiunile guvernului
altfel ne trezeam cu un nou maidan organizat de crestini-in-actiune
bravo vladimir
felicitari
plus valoare!

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Jul 06, 2015 9:58 pm

MIhai, mi se parea ca ai niste smantanica pe buza de sus. Acum vad ca e microfon.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

de profesie

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Jul 06, 2015 10:04 pm

nu-i smantana?
mihai schimba-ti poza
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Jul 07, 2015 10:47 am

Dadui sa citesc http://lucianmindruta.com/2015/07/05/de ... -numai-ea/ (atat de rau ma plictiseam de uitasem ca mi-e nesuferit autorul) si gasii, plantata in mijlocul articolului, urmatoarea mandrete: "construita in laboratoarele stangii de pe malul Nevei (google that)". Vedeti voi, copii, numai el in toata lumea cititoare de romana a auzit de Neva si stie folosi sarcasmu' lu' Peste.

Amice, esti moftangiu. GFY (evident, "good for you").

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jul 07, 2015 12:02 pm

e hai

cati stiau care e treaba cu ce e acolo pe maulul raului?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Jul 07, 2015 12:51 pm

mumapadurii intr-o criza fudroayanta de "vai cat de desteapta sunt"
dar e ok, toti barbatii sunt amatori de astfel de femei pentru ca sunt foarte usor de convins in general
secretul este sa le spui cat de destepte sunt
ce muma
nu am dreptate?
spune-mi ca nu am dreptate

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 07, 2015 1:56 pm

ai dreptate, mihai
cat esti de destept!
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Jul 07, 2015 4:53 pm

kooksee wrote:e hai

cati stiau care e treaba cu ce e acolo pe maulul raului?
Pai poate nu toti, dar indemnul la guglit e tare - clar, cititorii lui respira pe gura si nu i-ar fi strafulgerat ideea de-a gugli daca nu le-ar fi spus taica Lucean.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jul 07, 2015 5:50 pm

te alinti :)

nu iti place tie de el si ii gasesti defecte

e o chestie (discutabila) de stil. cand esti ca lucica nu te adresezi numai unei elite ci si unor prosti. se descurca f bine in a livra locuri comune cu aerul ca audienta lui e formata numai din oameni destepti.
imi place de el
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 07, 2015 10:23 pm

cand esti ca lucica nu te adresezi numai unei elite ci si unor prosti.
dar totusi e nepoliticos sa acknowledge asta. E la fel ca atunci cand esti cu altcineva in incapere si brusc incepi sa simti miros de partz: ar fi nepoliticos sa te duci sa deschizi geamul, pentru ca persoana s-ar putea simti om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual.
Codul bunelor maniere spune ca trebuie sa te prefaci ca nu ti-ai dat seama de magarie, la fel cum Mandruta ar trebui sa se prefaca si el ca cititorii lui sunt inteligenti.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 07, 2015 10:27 pm

ce e ala codul bunelormaniere? de unde scoateti astea?
We don't have to dance

De profesie optometrist

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Jul 07, 2015 10:58 pm

si daca stai cu un elefant in camera?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Jul 08, 2015 10:39 am

MumaPadurii wrote:
dar totusi e nepoliticos sa acknowledge asta. E la fel ca atunci cand esti cu altcineva in incapere si brusc incepi sa simti miros de partz: ar fi nepoliticos sa te duci sa deschizi geamul, pentru ca persoana s-ar putea simti om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual.
Codul bunelor maniere spune ca trebuie sa te prefaci ca nu ti-ai dat seama de magarie, la fel cum Mandruta ar trebui sa se prefaca si el ca cititorii lui sunt inteligenti.

ba tocmai

cand sunt mai multi e ok sa faci asta

nasol e cand esti doar cu faptuitorul

cititorii lui mindruta stiu ca sunt si prosti printre ei, toti se gandesc ca nu sunt ei aia

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Jul 08, 2015 10:41 am

andi e o carte pe care o citeste toata lumea in generala si liceu

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 08, 2015 1:42 pm

Bai, voi stiati ca exista o pagina de Facebook care se numeste "Feminismo Anticapitalista"???
:shock:
Cu citate din Lenin?!
penis, trebuie sa incep sa ma interesez mai mult de politica din tara unde traiesc.

De ce sa fie feminismul anticapitalist? Ma irita mult faptul ca extrema stanga se considera aparatoarea libertatilor fundamentale.
De parca egalitarismul extrem ar duce la (sau ar garanta) libertarianism. Dimpotriva.
Chiar nu inteleg, poate imi explica cineva. Daca esti libertarian de stanga, cum poti fi in acelasi timp anticapitalist? Daca te numesti "anticapitalist", nu inseamna ca esti un stangist autoritarian? Egalitarsimul extrem pe care il doresti pentru societate nu se poate obtine decat cu un control ferm al statului, nu intra asta in contradictie cu libertatile fundamentale?
In aparatorul carora tu te erijezi pe nedrept?
Adica aperi libertatea de constiinta, dar nu si libertatea economica si sociala?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jul 08, 2015 1:55 pm

MumaPadurii wrote:

Ei nah. Te duci si deschizi geamul, fara explicatii. Daca e om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual si te intreaba de ce ii poti spune ca ai impresia ca acea cladire are o problema cu conductele, data vrei sa il menajezi.
In nici un caz nu stai fara sa aerisesti. Daca o a treia persoana intra in camera te poate considera pe tine nesimtit ca nu aerisesti, sau beshinos sau ambele.
De profesie arhitecta.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Wed Jul 08, 2015 6:26 pm

Hm, in cazul partzului exista un efect direct pentru toata lumea din camera, dar pentru un blog ce-ar fi echivalentul partzului, un comentariu de la un om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual care ar afecta cumva si bloggerul, si ceilalti cititori? Adica de ce l-ar deranja pe autor ca x% din trafic ii vine de la prosti si de ce ar vrea sa le tranteasca una care poate e prea subtila fix pentru prostii aia si nu ar avea neaparat un efect anti-comentarii din partea lor?

ssss
elder
elder

Postby ssss » Sat Jul 18, 2015 2:11 am

Comunismul vest european nu e nou. Si nici unitar.

Cel frantuzesc s-a compromis major in ochii oamenilor de bun simt prin refuzul de a se disocia de stalinism( Antony Beevor are o carte foarte interesanta, "Paris after the liberation"-jumate istorie, jumate cancan.)

Cel din Spania are o istorie tragica din aceleasi motive( cartea revizuita a lui Beevor( I know, i really like him) e fenomenala, astia care stati prin Barcelona ati fi deosebit de interesati). Muma, am un secret pentru tine: comunistii au castigat razboiul civil, cel putin in cartile de istorie, pana la deschiderea arhivelor de la Moscova( iar acum e putin tarziu sa mai schimbi narativa, imaginea romantica a Brigazilor Internationale luptand impotriva fascistilor nemilosi persista). La fel si comunistii americani au castigat lupta impotriva saracului McCarthy, desi avea dreptate in afirmatiile lui.

La italieni nu comentez, nu ma pricep si nici nu prea am energie sa inteleg ce-i misca pe ei.

Ca si in cazul ideologiei de dreapta, cramponarea in trecut ( nazi, stalinism) si negarea greselilor te izoleaza rapid, asa ca oamenii/ideologiile trebuie sa se reinventeze.

Amuzant , calul de bataie comun ajunge sa fie tot finanta mondiala, eminenta cenusie a capitalismului. Si uite asa ai Syriza in coalitie cu ANEL.

Nu se poate nega ca, cu toata puterea MSM( mainstream media) , Internetul este un lucru minunat, iar raspunsul establishmentului la intrebarile legitime nu face decat sa confirme conspiracy theories. Damage control la Asange/ Snowden este absolul horrific, greu de imaginat ca niste oameni presupus inteligenti pot fi in halul asta de imbecili.

Nu sunt convins ca protestatarii astia vor un sistem totalitar cum afirma Muma. Eu cred ca vor numai un capitalism cu fata umana, ca sa parafrazam un macelar celebru. Si sunt probabil bine intentionati, cum suspecteaza cu perspicacitatea-i caracteristica Doamna Mela.

Cand termin cartea lui Varoufakis (The global Minotaur) va fac un rezumat despre cine este comunistii noi si ce vrea ei. Pana acum cartea e foarte entertaining si surprinzator de frumos/ accesibil scrisa.
Reality is an illusion due to lack of wine

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sat Jul 18, 2015 10:00 am

toate scârbele care ajung cineva peste noapte se apuca de scris carti pe care le vand profitand de overnight celebrity status-ul pe care il au ca sa scoata banu.
foarte comunista chestia, doar un comunist ar face asta.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Sat Jul 18, 2015 4:00 pm

Pai la el a fost oarecum invers, cartea e scrisa inainte sa fie ministru. Cred ca scris cartea pentru mesaj, nu pentru bani. nu cred ca are nevoie de bani, motocicleta cred ca e platita, iar apartamentul probabil mostenit. Parerea mea.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sat Jul 18, 2015 4:07 pm

oh well acum ca a facut primul pas nu ii ramane decat sa mearga inainte, pas cu pas.
are fata de scarba acest varfarukis
si nu are apartament ci vila cu terasa si priveliste la akropolis
si se mai si pozeaza pt tabloide cu sampanie pe terasa respectiva
ca sa nu mai vorbim de faptul ca in toate pozele e cu tzoapa de nevasta sa.
asa sunt tZoapele. simt nevoia sa epateze.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Sun Jul 19, 2015 5:43 am

Un simplu Google search : apartamentul din Plaka e al mamei "tzoapei". Vila e in Aegina si nu e a lui,

Fata de scarba e o chestie subiectiva, presa occidentala l-a catalogat drept heartthrob( nefiind expert in barbati dar intelegand ca femeile au gusturi ciudate, nu fac decat sa ma mir).

Eu sunt alergic la fata lui Dijsselbloem, mi se pare inbred. Subiectiv, evident.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Jul 19, 2015 10:46 am

Femeile sunt mai degraba fanele lui tsipras, are moaca de actor de telenovele.
We don't have to dance

De profesie optometrist

ssss
elder
elder

Postby ssss » Sun Jul 19, 2015 5:14 pm

Cam are.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Sun Jul 19, 2015 7:40 pm

Io nu m-aș speria prea tare. Comunismul de acum e simplă hipstereală de facebook. Armata rusă, dacă vine, nu mai vine cu comunism. Mișcări de muncitori oprimați nu mai există. Pur și simplu nu există niciun prilej ca să dea tracțiune unei noi mișcări comuniste.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

ssss
elder
elder

Postby ssss » Wed Aug 05, 2015 9:33 pm

Terminai cartea lui Varoufakis si raportez:

Este o critica foarte acida a ceea ce numeste el bankruptocracy.

Este mult mai putin habotnic decat te-ai astepta venind de la un marxist.

Are o vedere filozofica/ umanista asupra economiei mondiale/ viitorului.

Nu promoveaza modele discreditate istoric, marxismul clasic( lupta de clasa, muncitorii/ patronii, mijloace de productie), internationala socialista.

Propune( desi nu numeste astfel) un fel de marxism transnational( impresia mea) din motive pragmatice, nu ideologice, care ar presupune un mecanism nou de reciclare a surplusului( mecanismul vechi find defunct, argumenteaza el). O face in linii generale, nu pare ca are un model bine definit.

NU vine cu clisee, si inca vede America si, surpinzator, IMF ca jucand un rol central/esential.

Recomand calduros.
Venceremos!!!

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Aug 06, 2015 2:02 pm

Frate, ai avut răbdare să citești așa ceva, te invidiez. Eu probabil că sunt într-un soi de depresie, nu reușesc să mă mai interesez de chestii de interes (inter)național, de viitorul omenirii, de UE, etc. Îmi place UE că n-am nevoie de pașaport și pot pleca când vreau la căpșunărit. Dar nici de călătorit nu se pune problema în viitorul apropiat, și probabil nici de emigrat, așa că și astea sunt degeaba. Iar de citit, m-am apucat să recitesc a la reșerș du tam perdiu.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 06, 2015 2:51 pm

Interesant ca zice de reciclarea surplusului (dupa mine e mai mult impartirea deficitului). Daca prin absurd ar fi aplicata, nu ar duce in timp la diminuarea surplusului si scaderea competitivitatii? Zic si eu ca nea ion.
De profesie arhitecta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Aug 06, 2015 3:03 pm

Si surplusul ala sustine cercetarea si noile tehnologii care duc la crestere economica globala pana la urma de care beneficiaza si 'coloniile'.
De profesie arhitecta.

ssss
elder
elder

Postby ssss » Thu Aug 06, 2015 3:40 pm

Phat Skidz wrote:Frate, ai avut răbdare să citești așa ceva, te invidiez. Eu probabil că sunt într-un soi de depresie, nu reușesc să mă mai interesez de chestii de interes (inter)național, de viitorul omenirii, de UE, etc. Îmi place UE că n-am nevoie de pașaport și pot pleca când vreau la căpșunărit. Dar nici de călătorit nu se pune problema în viitorul apropiat, și probabil nici de emigrat, așa că și astea sunt degeaba. Iar de citit, m-am apucat să recitesc a la reșerș du tam perdiu.

Te inteleg, e de la juniori. Rabda, se face mai bine cu timpul. Vreo 5 anisori. Nimic in neregula cu recitirea, varsta schimba optica si descopera noi nuante.

Doamna Mela, cica reciclarea surplusului se intampla( global plan dupa WW2 cu Germania si japonia si petrodolarul dupa 1971), doar ca bancherii burtosi au inceput sa se joace de-a derivative si sa creeze bani de unde nu exista. Cel putin asa se plange autorul.

Marxist vorbind, impartirea deficitului e o chestie de optica, ca doar deficitul de mana de lucru/ inteligenta curge invers. Zic si eu. Personal nu sunt marxist, nici macar din asta nou, dar nu poti sa nu recunosti ca inechitatile, asa cum sunt ele, built in , compromit modelul actual si ne impiedica progresul spre startrekism.

Return to “Discutii pe bune”