Astronomie, cosmologie, space - the final frontier, these are the voyages...

coltzul cu dileme
dustweaver
elder
elder

Astronomie, cosmologie, space - the final frontier, these are the voyages...

Postby dustweaver » Tue May 26, 2015 8:55 am

Nu cred ca exista topic dedicat - am cautat cu wildcard. No, aista ar fi topicul 1500 de la Discutii pe bune, daca numaratoarea din fruntea sectiunii are dreptate. (Evident, la cat mai multe, imed!)

Care aveti telescop? Pentru mine deocamdata nu prea renteaza, ajung rar in afara orasului super-poluat luminos, dar ma mai nimeresc pe la observatorul universitatii in zilele in care e deschis publicului. Vere, ce telescoape au aia... Pata mea pusa pe spatiu' se extinde si spre SF-ul "serios" (gradul meu de omorare dupa literatura de specialitate scade pe masura ce genul acesteia se deplaseaza spre fantasy). Mi-ar placea sa merg intr-o excursie de cascat ochii la eclipse sau pur si simplu la cerul emisferei sudice (si asta e fix vechi). Cred ca putine locuri de pe Pamant sunt mai prielnice observatiilor astronomice decat desertul Atacama (de-aia au si pus oamenii telescoape pe acolo). Ma mai uita cateodata sfintii holbandu-ma la Statia Spatiala Internationala (da' Enterprise D e mai tare ca are si coloana sonora misto) si singura carte pe care am luat-o cu mine cand am plecat din Romania a fost "Entering Space" a lui Robert Zubrin (ma amuza ca n-au tradus si titlul in romana). Totusi, 10 km e cam distanta maxima de la sol pe care pot sa o tolerez. Ideea mea despre spatiu nu prea face pace cu ideea de a fi intr-o cutie zburatoare/orbitanda si e cel mai probabil o forma de escapism care insa isi atinge destul de bine scopul.

Revista Astronomy de luna viitoare are un interviu cu Jim Lovell (Gemini 7 si 12, Apollo 8 si infamul 13) - http://www.astronomy.com/bonus/lovell. "Lovell: Yes, Frank and I flew for two weeks on Gemini 7 in a small little container called the Gemini. Some people call it two weeks in the men’s room." Sper ca drumul spre exoplanetele astea carora le face Jet Propulsion Lab reclama o sa fie oleaca mai confortabil.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Re: Astronomie, cosmologie, space - the final frontier, these are the voyages...

Postby andy gavrilescu » Tue May 26, 2015 9:11 am

De ce? Te duci?

dustweaver
elder
elder

Re: Astronomie, cosmologie, space - the final frontier, these are the voyages...

Postby dustweaver » Tue May 26, 2015 9:18 am

Daca ar face si ei o nava spatiala in care sa nu ne inghesuim prea rau, m-ar bate gandul. Ceva gen Icarus 2 din filmul Sunshine.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue May 26, 2015 9:22 am

Nu esti facut pt exlorarea spatiului daca nu iti place inghesuiala.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Tue May 26, 2015 6:05 pm

in sfarsit cineva care face diferenta intre sf si fantasy
cred ca am epuizat toate filmele si serialele SF, cititul nu-mi place
Anatomia lui Ly

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue May 26, 2015 8:00 pm

Pai trebuie sa te misti in spatiu ca se duc muschii si oasele - asa, o calatorie de cateva zile mai e ce mai e, dar pentru orice sedere mai indelungata in microgravitatie iti trebuie sala de forta cu banda de alergare cu tot.

Acum cativa ani am scris intr-o lista pentru Secret Santa ca-mi plac niste chestii destul de simple - culoarea X, nustiuce animale, trupa cutare si science-fiction-ul. Am primit asta, probabil in chip de SF. Nu am citit nici macar un rand, cred ca o s-o donez, daca tot mi-am adus aminte de ea. In anul precedent primisem o cana decorata cu animalele pomenite (keeping it simple, carevasazica :) ) - si in ziua de azi e cana mea de cafea.

In general, cititul mi se pare mult mai pretentios ca timp decat un film si nu prea mai am rabdare (nici la filme nu prea am stare), dar ma tenteaza de mult https://www.goodreads.com/book/show/210 ... _Star_Trek

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu May 28, 2015 8:49 am

De la noi de pe imed, parcă Tașa s-a dus pe Marte (prima femeie pe Marte pe motocicletă)
and in the eyes of the jackal i say kaboom

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu May 28, 2015 9:11 am

Urmeaza sa. Momentan se antreneaza

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu May 28, 2015 9:45 am

M-am gandit sa incerc (chiar a fost un catindat cu o biografie "prescurtata" foarte asemanatoare cu a mea - ma consolez cu ideea ca n-a trecut de prima faza) dar fumez si am [oarece propensiune spre] trust issues. :) http://www.mars-one.com/faq/selection-a ... s-to-apply (Sincer, nu stiu daca a fost mai mult lene sau luciditate - cred ca si daca as ajunge pe Marte as vrea sa plec altundeva dupa o vreme, in general nu-mi place sa n-am varianta evadarii.)

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu May 28, 2015 11:03 am

Și nu vrei să te lași de fumat?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu May 28, 2015 5:21 pm

Ba da... Pana acum am doua tentative, una cu nicotine replacement therapy si una fara. Ma gandesc la vareniclina.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Thu Jun 04, 2015 9:31 am

dustweaver wrote:Care aveti telescop? Pentru mine deocamdata nu prea renteaza, ajung rar in afara orasului super-poluat luminos, dar ma mai nimeresc pe la observatorul universitatii in zilele in care e deschis publicului.
de ce nu iti iei un binoclu astronomic pentru inceput? sunt relativ ieftine, usor de operat, poti vedea cateva chestii interesante chiar si din oras (including ISS)

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Jun 04, 2015 1:14 pm

nicotine replacement therapy, oh my god i need therapy
dusty, nu-ti trebuie terapie ca sa te lasi de fumat, e un obicei om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual de care trebuie sa scapi sau o sa mori in chinuri mai devreme sau mai tarziu.
Anatomia lui Ly

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jun 04, 2015 1:39 pm

Toti murim mai devreme sau mai tarziu, ca sa citez din Confucius.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Jun 04, 2015 2:16 pm

Nicotina da dependenta si sevraj uneori mai nasoale ca heroina si nu vad de ce te-ai chinui de unul singur cu astea, fara tratament sau suport, „prin propria vointa.”
Vareniclina chiar merge bine, mai bine ca NRT, daca treci de greața nasoală care apare la început.
NRT e utilă dacă ai cravinguri intense la început, ți le ia cu mâna, însă nu e așa de utilă de una singură pentru lăsatul definitiv.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Jun 04, 2015 2:17 pm

da, dar mori de mana ta. in fine, e un obicei urat iar eu nu mai suport fumatorii de cand m-am lasat de fumat :D
mori, dusty! mori, melanie!

bine, phal, sa zicem ca tine. "uneori" ce inseamna? 0,0 cat la % din cazuri?
Anatomia lui Ly

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jun 04, 2015 2:40 pm

Self-righteousness much?
Vareniclina aia crestea frecventa sinuciderilor sau confund eu cu alt medicament?
Ce tip de suport e necesar pt a te lasa de fumat si ce e disponibil in Romania? Si cum convingi un fumator care nu vrea?
Deschidem alt topic sau scrii un articol despre asta?
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Jun 04, 2015 2:42 pm

Nu confunzi, dar nu e atât de simplu. Au fost câteva cazuri (foarte puține). La oameni cu probleme psihice anterioare. Se știe, de exemplu, cât de groaznic e sevrajul de tutun în schizofrenie și că poate genera crize majore de agitație psihomotorie cu risc pentru cei din jur sau pentru tine însuți. Doar că tutunul le taie 20 de ani din viață oamenilor cu schizofrenie, așa că merită să faci sevrajul, și dacă vareniclina ajută, de ce nu? Doar că unii vor se vor agita cu tot cu vareniclină. E una dintre situațiile în care NRT salvează vieți în acut.

E un topic despre fumat pe undeva.
La noi în țară există medicamente (NRT, bupropionă, vareniclină) care nu se compensează, programul național anti-fumat, intervenții în privat fără eficacitate dovedită.
Tot ce poți face pt un fumător care nu vrea e să îi explici riscurile și faptul că fumatul e o boală în sine, ceea ce e deja mult mai mult decât știe pop României. (Aici sunt parlamentari care zic că dacă interzici fumatul în spațiul public încalci drepturile fumătorilor...) Și să speri că la un moment dat va vrea.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Jun 04, 2015 2:56 pm

muma, eu zic ca-i mai bine sa te lasi de fumat decat sa faci caz ca te lasi sau de cat de greu e si de ce terapii speciale ai nevoie pt asta si sa consumi atata energie gasindu-ti scuze cand poti mai simplu sa nu mai fumezi si sa nu mai vorbesti despre asta pentru ca e probabil sa-ti vina mult mai greu daca te gandesti si vorbesti despre asta prea mult.

maine e vineri, ati observat cum trece timpul? :)
Anatomia lui Ly

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jun 04, 2015 2:57 pm

si mai bine e sa nu fi inceput deloc
Muma the Puma

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Jun 04, 2015 3:03 pm

sa nu exageram
Anatomia lui Ly

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jun 04, 2015 3:53 pm

Lii, scuza-ma, dar nu sunt de acord cu atitudinea ta. Daca tu ai norocul sa faci parte din persoanele carora le e usor sa se lase de fumat doar prin vointa, nu inseamna ca toti pot.

E valabil pt orice: fumat, alcool, obezitate. Daca esti medic trebuie sa intelegi ca vointa e necesara, indispensabila, dar nu intotdeauna suficienta. Si cand exista tratamente medicale care functioneaza, cum poti sa-i zici unui pacient "tine DOAR de vointa, nu te mai plange si nu mai cauta alte solutii?"

Daca vezi ca pacientul vrea sa se lase si nu reuseste, e de datoria ta sa-i oferi ajutor cu toate mijloacele medicale disponibile. Nu sa-i zici ca doar cauta scuze atunci cand cere ajutor, sa-l incurajezi sa caute ajutor.
Nu e doar etic, ci si pragmatic. Nu e doar binele lui, e binele intregii societati.

Mai ales cand persoana e inteligenta si cu educatie medicala, mai ales cand iti spune ca a incercat de 2 or si nu a reusit, crezi ca nu stie ca e un obicei nesanatos si inestetic?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jun 04, 2015 6:56 pm

Muma, esti in aceasta situatie?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jun 04, 2015 10:11 pm

Nu
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Jun 05, 2015 8:32 am

Mie chestia cu `prin propria vointa` mi se pare foarte paguboasa. Sau om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual interpretata. `Vointa` inseamna sa faci tot ce poti ca sa scapi, inclusiv sa te duci la doctor sau sa iei tratament. Sa te chinui singur inseamna ca refuzi sa faci ce trebuie, nu e vointa, e rationalizarea faptului ca nu vrei sa te lasi.

Nu inseamna ca lasatul fara interventie nu e posibil. Normal ca e posibil, doar ca:
- rata de reusita e mult mai mica
- rata de recadere e mult mai mare.
Si atunci, care e logica?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Wed Jun 10, 2015 2:34 am

Intrutotul de acord. M-am saturat de vointa data trecuta, dupa vreo 40 de ore de sevraj cu flu-like symptoms si letargie cum nu vazusem pana atunci, ca alea 7 kile puse la prima incercare nu-mi fusesera de ajuns.

Vareniclina pare un pic mai efectiva decat bupropiona si NRT (cartea spune ca vreun sfert din utilizatori inca nu recad dupa un an fata de 16% pentru bupropion si 9% pentru placebo). Guma cu nicotina e oribila (ca si tigarile cu diverse plante gen trifoi rosu si cuisoare), plasturi n-am incercat. Oricum, zilele fumatului meu sunt numarabile, deoarece guvernul nostru e foarte grijuliu si tocmai dadu o lege care interzice vanzarea de mentoale - au aratat niste studii ca adolescentii incep sa fumeze cu tigari mentolate, nu ca mine cu Bran fara filtru.

Unii fosti fumatori imi amintesc de frate-meu si cat de fervent anti-fumat a devenit el dupa ce pe la vreo 11-12 ani sutea din tigarile de prin casa (desi nimeni altcineva nu fuma, deci numarul ar fi trebuit sa fie constant) si le pipa in spatele casei.

In categoria SF atat de "greu" incat e aproape de realitate, filmul asta mi se pare mult mai anticipabil decat Interstellar: https://www.youtube.com/watch?v=Ue4PCI0NamI

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Fri Jun 26, 2015 9:27 am

New Horizons se apropie: https://www.nasa.gov/mission_pages/newh ... index.html

PlutoTime - https://www.nasa.gov/feature/nasa-lets- ... ustom-tool
Cica la 21:10 Bucurestii or sa vaza fix atata lumina solara cata vede saracul Pluto la pranz.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Jun 26, 2015 10:05 pm

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jun 26, 2015 10:17 pm

Musica universalis

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jun 27, 2015 1:06 am

Janos wrote:iar Venus+Jupiter=love
ahm. incest e cuvantul pe care-l cauti
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Jul 09, 2015 5:44 am

Un studiu de fezabilitate de la MIT.
Baseline Mars One Habitat Architecture: A first simulation of the baseline Mars One habitat indicated that with no [in situ resource utilization]-derived resources, the first crew fatality would occur approximately 68 days into the mission. This would be a result of suffocation from too low an oxygen partial pressure within the environment

Orientativ si deocamdata,
the space logistics analysis revealed that for the most optimist scenario considered, establishing the first crew of a Mars settlement will require approximately 15 Falcon Heavy launches costing $4.5billion, and these values will grow with additional crews.

Bloody red hell. http://dspace.mit.edu/handle/1721.1/90819

Janos
elder
elder

Postby Janos » Thu Jul 09, 2015 12:56 pm

nici Gerard ’t Hooft (unul dintre consultanti si, cu siguranta, figura cea mai cunoscuta a proiectului) nu se arata extrem de increzator in faptul ca vor reusi pana in 2024 sa trimita echipaj uman:

“I understand the scepticism very well. People from outside will say ‘wait a minute, you have to be careful with what you’re doing and what you’re claiming’. Maybe there’s a need to reassess.” He added that the “proper thing” would be for Mars One to publish its own analysis to demonstrate that their own more favourable projections about life on the Red Planet were sound.

Singurul studiu de fezabilitate pentru Mars One pana la publicarea articolului celor de la MIT fusese facut de catre Paragon:
http://www.paragonsdc.com/index.php?action=viewPost&postID=50

cu detalii aici:
http://www.mars-one.com/images/uploads/Mars_One_Habitat_ECLSS_Conceptual_Design_Assessment.pdf

"Partial Pressure Control: The AMS shall maintain the habitat oxygen partial pressure between 17.2 kPa (2.5 psi) (TBR) and 20.0 kPa (2.9 psi) (TBR) with the balance being a mixture of nitrogen, argon, carbon dioxide, water vapor, and other trace contaminants." (pag. 18)

iar detalii despre Atmosphere Management System (AMS) de pe Mars One se gasesc la pag. 38

astia de la MIT ziceau in studiul respectiv ca in urma simularilor facute:
"First, our habitation simulations revealed that crop growth, if large enough to provide 100% of the settlement’s food, will produce unsafe oxygen levels in the habitat. As a result, some form of oxygen removal system is required - a technology that has not yet been developed for spaceflight".

Landorp, directorul proiectului Mars One, le reaspunde si zice ca asta nu ar fi o problema majora:
"There are many problems between today and landing humans on Mars, but oxygen removal is certainly not one of them."
Landorp explains that the technology used in oxygen concentrators commonly found in hospitals and elsewhere can remove oxygen from the atmosphere via a process called "pressure swing adsorption." He says Mars One plans to leave oxygen levels in the habitat at 20 percent, which is comparable to levels seen at high altitude in places like Quito, Ecuador, on Earth.

Cei de la MIT au raspuns ulterior publicarii studiului ca:

"they clarified that they are aware of the existence of pressure swing adsorption, but note that "no oxygen removal technology has been developed for spaceflight. While oxygen removal devices are regularly used on Earth, the process of developing something that you can purchase off-the-shelf into something that you would operate reliably in an extraterrestrial environment is quite involved. We're not suggesting that this is not possible. Instead, in the paper, we mention that this contradicts the claim (by Mars One) that no new technology developments are required, since space-rating a technology is in and of itself a development effort."
Lead author Sydney Do pointed out that the paper did consider an "idealized oxygen removal system" but their analyses ultimately found that carrying all food from Earth rather than growing it was always cheaper than scenarios that rely on growing food."

Janos
elder
elder

Postby Janos » Thu Jul 09, 2015 1:27 pm

ei 3 fac parte din cercul restrans:

Janos
elder
elder

Postby Janos » Tue Jul 14, 2015 11:35 am

1991 US Stamps: Pluto - Not yet explored :)

stamps.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Jul 15, 2015 1:10 am

dupa 85 de ani iata ca are o fata
Pluto cu cateva ore inainte de flyby
tn-p_lorri_fullframe_color.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 15, 2015 1:32 am

Image
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jul 15, 2015 2:05 am

Image

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 15, 2015 2:08 am

Image
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Jul 15, 2015 3:20 am

Dear Ceres,

Fuck you, and fuck deGrasse Tyson too! That la naiba nerd!
Of course I have the bragging rights here, you fanny-packed lump of rocks!

And how dare you give me lectures on planetary prominence?
Nobody la naiba heard about you! Point Comoros on the world map or pinpoint Ceres in the skies, it is just the same futile thing!

Oh, were you in the news this year? Yes?
Well, too bad, your flyby went literally u-n-f-u-c-k-i-n-g-n-o-t-i-c-e-d!!!

Importance? Let me tell you a little bit about your importance.

1) How many americans discovered you? Zero? Oh, 1-0 Pluto!
2) How many generations of kids learned "Mary's virgin explanation made Joseph suspect upstairs neighbor Pedro" planetary mnemonic in elementary school? Bitch, I'm the la naiba Pedro! 2-0 Pluto!
3) How many cartoon characters are named after you? Ha! 3-0 Pluto!

And I just could go on and on...

To conclude, let me tell you that:

I have the edge over you!
I have the stardom glow!
And I rock the show!

A pissed off,
Pluto

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sat Jul 18, 2015 12:55 pm

aici va puteti distra urmarind live ***** spatial:
http://stuffin.space/

Return to “Discutii pe bune”